Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 42ste Jaargang. 1903. No. 67. Verschijnt Donderdags en Zondags. de Tentoonstellingsfeesten DONDERDAG 20 AUGUSTUS. D1NNENLAND. VOOR Afzonderlijke en van van den vooral van ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. een totaal in ont- f 174.545.75, in uitgaven van met een batig saldo van Joure, 17 Augs. Toen de 11 uur tram van Heerenveen heden avond op korten afstand van het station alhier stilhield tot het uitlaten van passagiers, stapte eene be jaarde juffrouw aan den slootkant uit en geraakte met koffer en al in de vrij diepe bermsloot. Op haar hulpgeroep snelden spoedig eenige personen toe, die door de duisternis er eerst na veel moeite in slaagden de drenkelinge op het droge te helpen. Na zooveel mogelijk van droge kleeren voorzien te zijn, kon de reizigster die te Amsterdam thuis behoorde en daarheen op weg was, haren tocht vervolgen. De Lemster tram ondervond door dit ongeval nog al eenige vertraging. Jorwerd, 17 Augs. Het is nu reeds meer dan een jaar geleden, dat de typhuskoortsen hier uitbraken. Sedert is ons dorp er nog niet vrij van geweest. Gelukkig heeft de ziekte over ’t geheel een niet ernstig ka rakter; slechts in één geval heeft zij een eens heel de Bols warders. In ongeveer niets en men die van onze jaar- half Nederland ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ledige, aan de Waag te Leeuwarden gestem pelde Friesche botervaten, waarin ze knoei- boter deden. Margarine was toen niet bekend, doch men vervalschte boter met een mengsel van meel, varkens- en schapenvet van export- slagerijen, innig vereenigd en gekneed en bedriegelijk gekleurd. De Friesche boter kwam in miscrediet, evenals 't Friesche vee het reeds was. ’t Gevolg wasmen bedong lagere prijzen. De prijzen der boerderijen waren bovenmatig gestegen. Geldbeleggers wilden als om strijd de boerderijen koopen, waarvoor de boeren zelven zulke fabelachtige pachtsommen be taalden. Toen kwam de val. Het huis van menigeen w’as op geen vasten grondslag gebouwd; toen de waterstroomen er met geweld tegen aan sloegen en de kwade winden waaiden, bleek 't daartegen niet bestand en 't werd neer geworpen. Groot, diep, zwaar was de val! De veepest en besmettelijke longziekte kwa men en wijlen minister J. Heemskerk Azn. verordende, dat al het vee uit een stal moest worden afgemaakt, wanneer ook maar één dier door een dezer beide besmettelijke ziekten was aangetast. Het rijk vergoedde 2/3 der waarde en verkocht het gezonde vleesch bij veris, best vleesch, dikwijls voor nauwelijks een dubbeltje per pond, de biefstuk er bij in begrepen. De prijs was zoo laag omdat er zoovéél vleesch werd verkocht. De pachtsommen waren hoog, te hoog, en boter en vee brachten steeds minder op. Velen trokken naar Amerika en wilden daar, waar niemand hen kende, liever armoede lijden dan in Friesland, waar de deurwaarder hen van eigen haard verdreef. Tegen ernstige kwalen moeten krachtige geneesmiddelen worden toegepast. De Friezen zijn vasthoudend en verzetten niet licht de bakens, maar als ’t moet, omdat ’t getij verloopt, doen ze ’t ook goed. De veepest en longziekte weken voor goed. De zuivelfabrieken kwamen. Door bemid deling van den heer Fontein de Jong, te Murmerwoude, en anderen, kwam te Bols ward een zuivelschool tot opleiding van directeuren van zuivelfabrieken, waaraan menige plaats haar vooruitgang dankt. Krachtig heeft men den tegenspoed ’t hoofd geboden, de bestaande gebreken verbeterd, nieuwe voorkomen, ’t Is een kleine moeite een goeden naam te verliezen; maar 't is tobben, langdurig, aanhoudend zich inspannen, om een verloren goeden naam weer terug te krijgen. Nu, we mogen zeggen, de goede naam is weer verkregen. Wel is ’t niet gelukt, voor de Friesche boter op de Engelsche markt den hoogsten prijs te bedingen, dien de Deen- sche steeds verwerft, doch we mogen zeggen: de Friesche boter en ’t Friesche vee zijn weer beroemd. Dat kon men zien op deze tentoonstelling. We behoeven zeker ’t belang van wat Dinsdag en Woensdag te zien en te hooren was, niet meer aan te geven. Reeds de tegen woordigheid van den heer Commissaris der Koningin,*baron Van Harinxma thoe Slooten, bewijst, dat we hier met de hoogste provin ciale belangen te doen hebben. v. d. Feer van een jong maatje, dat volgens een baas is, Tj. Kooistra M. Helfrich van Kimswerd, terwijl •de f 12 ten deel vielen aan A. Brouwer van Achlum, Jan Reitsma van Pingjum en J. Struiksma van Wommels. Ureterp, 15 Aug. Gisteravond liep het halve dorp schier te hoop, op ’t vernemen van ’t gerucht, dat drie mannen //vergiftig” goed hadden gedronken. Wat was ’t geval? Bedoelde drie zouden een lijkkist halen en werden toen, zooals gebruikelijk is, getrak teerd op ’n glaasje. Maar een poosje later gevoelden ze zich allen zeer onwel; bij twee deden zich vergiftigingsverschijnselen voor: braken met een zeer onwel gevoel, en toen de flesch, waaruit geschonken was, nog eens werd nagezien, bleek werkelijk het geval te zijn, hetgeen men vreesde. Bij vergissing was eene flesch genomen met het etiket Zuiveringsvocht voor vee. Men spoedde zich terstond met de drie patiënten naar Dr. Beijerman te Drachten, die een tegengift gereed maakte. Na den geheelen nacht af en toe gebraakt te hebben, gevoelden ze zich heden heel wat beter, zoodat de gevolgen niet ernstig zullen zijn. FLepk. Nieuwsbl. v. Fr. Wonseradeel, 15 Aug. Van 'de heden gehouden Raadsvergadering valt het volgende mede te deelen Aan den heer W. Postma is eervol ont slag verleend als hoofd der school te Ex- morra wegens benoeming naar elders. Tot onderwijzer aan de school te Tjerk- werd is benoemd K. van Eek te Grouw, no. 2 der voordracht, waarop verder voor kwamen S. Gorter te Twijzel en G. de Vries te Ried. Tot advies in handen van Burg, en Weth. zijn gesteld verzoekschriften van den aan nemer der verbindingsvaart uit de Melk- vaart naar de Groote Zijlroede om vergoe ding van de schade, die hij tot een beloop van f 1500 bij de uitvoering van dat werk heeft geleden en van den pachter der sluis en havengelden te Makkum om gedeeltelijke kwijtschelding van pacht wegens vermin derde scheepvaart. Op een adres van drie wegwerkers om verhooging van jaarwedde zal bij de be handeling der gemeentebegrooting worden gelet. Door Burg, en Weth. is aangeboden het ontwerp voor eene verordening op het pen- sioneeren van gemeente-ambtenaren en hunne weduwen. Dit ontwerp is tot onderzoek en rapport in handen gesteld van eene com missie, waarin zijn benoemd de heeren A. de Jong, Blanksma en Wijnia. Gunstig is beschikt op een bezwaar van D. Heslinga te Arum tegen den aanslag op het kohier van schoolgeld over het le kwartaal. Het kohier van schoolgeld over het 2e kwartaal is vastgesteld tot een bedrag van f 486.95. toch maar hangen en de besmetting plant zich voort. Zou daartegen niets te doen zijn? Sneek, 17 Aug. Prachtig weer, afgewisseld door een weinigje stofregen, begunstigde heden onzen kaatswedstrijd, waaraan 24 uit- genoodigden deelnamen. Bij de prijzen: f 45, f24 en f 12, waren nog drie groote, prachtige zilveren medailles gevoegd, door onze vereeniging ter bevorde ring van ’t Vreemdelingenverkeer, waarvan één, in keurig étui, prijkte met een fijne laag verguld. De weinige belangstelling, die hier voor kaatsen bestaat, ’t slecht te vertrouwen weer en misschien ook een kwartje entrée, wsft-en de oorzaak, dat een betrekkelijk klein, maar hoogst dankbaar publiek den wedstrijd bij- woonde. Prachtig werd er gekaatst en telkens klapten de handen als er weer een fijne kaats was afgespeeld. Tot bij halfzes duurde ’t, voordat ’t lot beslist was. J. v. d. Steegh van Bozum, A. Groene- veld van Beetgum en L. Kramer van Bols ward gingen strijken met den Isten pr. en de zilv. medailles, van welke de Jury de verguld zilveren moest toekennen aan v. d. Steegh, als de Koning van het winnend partuur. De f 24 verkregen H. Oosterlittens, Jan Reitsma al alhier en Onder den titel: te BOLSWARD, bevat de Sneeker Courant het volgend artikel ’t welk wij belangrijk genoeg achten, om het gedeeltelijk over te nemen. De Sneekers moesten eigenlijk naijverig worden op Sneek gebeurt zoo teert hier op den roem, lijksche hardzeilerij over uitgaat. Sneek gaat er prat op de tweede stad van Friesland te zijn en bloeit door handel, nering en nijverheid. Doch eens wat extra's ondernemen, dat wil er bij de Sneekers niet in. Sneek moest wat meer naar Bolsward zien en een weinig overnemen van den geest, die daar heerscht en die telkens wat nieuws uit denkt, om van zich te doen spreken. Hoeveel tentoonstellingen enz.- zijn er al niet te Bolsward gehouden en... ook altijd geslaagd. Wie herinnert zich niet de schil ders-, bakkers-, petroleum- en nog andere tentoonstellingen 1 Nu, Dinsdag en Woensdag, werd er een landbouwtentoonstelling gehouden, ter ge legenheid van de groote algemeene jaarlijksche vergadering van de Friesche Maatschappij van Landbouw. We behoeven zeker niet te zeggen, dat, waar andere te Bolsward gehouden exposities iets gezochts over zich hadden, men de landbouwtentoonstelling als iets zeer actueels mag beschouwen. We mogen toch beweren, dat geen pro vincie van Nederland meer dan de onze haar hoofdbestaan vindt in landbouw en veeteelt en wat daar mee samenhangt. De bloei van Friesland hangt af bloei van landbouw en veeteelt, den laatsten. En die bloei is zeer ongelijk, 't Gaat met den veeteelt ook even als met handel industrie, die eveneens hun tijdperken voor- en tegenspoed hebben. We beleven hier thans weer een tijd van voorspoed. Doch ook tegenspoeden zijn er geweest. Laten we hierover even uitweiden en dan de landbouwfeesten in 't wakkere nette Bolsward bij wonen. Veeteelt en zuivelbereiding staan hier hoog; doch niet alleen thans, reeds eeuwen voerde onze provincie hare beste koeien, hare boter en kaas uit; reeds eeuwen kreeg Holland van onzen overvloed. In 't voorjaar vervoerde men uit Harlingen zooveel koeien naar Hoorn, (om van daar verder verzonden te worden,) dat bijna alle schepen daarvoor in beslag werden genomen. Een tijd van grooten bloei beleefde Fries land voor en om 't jaar 1870. Men baadde in weelde. Het vee was ongehoord duur, de boter bracht buitengewone prijzen op, de boeren werden rijk. Alle vakken en bedrijven bloeiden en de toestand was benijdenswaard. Armoede behoefde er niet geleden te worden. In den winter werd altijd verdiend met vlas braken, dorschen, 't verzorgen van 't groot aantal koeien. z/Waar aas is komen de gieren” zegt het spreekwoord en zoo ging 't ook in Friesland. De boeren konden de overdadige weelde niet verdragen en op alle manieren werden zij aangespoord hunne overtollige guldens te beleggen. Men ging speculeeren en vertrouwde menig speculant, die zich met een mooi praatje aardig wist voor te doen. Men zou misschien aandeelen genomen hebben in een sneldienst- maatschappij naar de Zuidpool of de Zon, als ze maar hooge percenten beloofden. Van •degelijke fondsen met lage rente moest men niets hebben. Er werd door velen zoo veel gespeculeerd, dat er geen geld overbleef voor deugdelijke afwatering door begreppeling en bemaling. Het beste fokvee werd tegen bui tensporige prijzen naar Amerika, Engeland, ja, waar niet heen, verkocht. Doch men vergat, zelf ook best fokvee te bewaren of tot onvermijdelijke bloedverversching aan te koopen; en zoo verminderde het vee steeds in gehalte, al ging de veestapel in getal vooruit. Niet alleen Friesch vee, ook Friesche boter had een wereldberoemden naam. Dit loopig vastgesteld met vangsten van f f 170,190.46 en f 4355.29 Inzake een quaestie tusschen het dage- lijksch bestuur en de uitvoerders van de restauratie van den toren te Burgwerd, heeft de Raad zich vereenigd met het voorstel van de bouwcommissie om aan dezen een bedrag van f 1831,81 aan te bieden, in stede van het door hen gevorderde bedrag van f 1992,39. Zich bereid te verklaren om van gemeen tewege over te gaan tot het verbreeden van de BolswarderHarlingervaart in de kom van het dorp Kimswerd, onder voorwaarde, dat van de op f 7400 geraamde kosten, uit de provinciale fondsen 7 5 pet. subsidie worde toegestaan. Aan het einde der vergadering werd door den Voorzitter een woord van afscheid ge richt tot den wethouder T. H. Rinia, die, tengevolge van niet herkiezing als raadslid, heden voor het laatst ter raadsvergadering tegenwoordig was. De natte zomer heeft den ondernemer van Z/De Vereeniging” te Rotterdam den heer Hobroeckx, op het practische denkbeeld gebracht, den tuin in minder dan een minuut te overdekken, wanneer de onheilspellende bewolkte lucht met stoornis dreigt, en zoo doende een menschenmenigte van bijna 2000 in 46 seconden tegen het hemelwater te beschutten. In den tuin, die eene oppervlakte heeft van pl.m. 1000 vierk. M., zijn op beton- fundeering aangebracht 16 ijzeren kolommen, in twee rijen verdeeld, en verbonden door ijzeren leggers van 35 M. lengte, waaraan bevestigd is door 32 stangen of baleinen, een geprepareerd brandvrij zeildoek. In opgerolden toestand zijnde, kan de overkapping of parapluie in 46 seconden met twee handles, die uit zich zelf kunnen afloo- pen, neergelaten worden. Te Rhenen is de metselaar P. L., die zich voortdurend aan misbruik van sterken drank schuldig maakt, Zaterdagavond in zulk een verregaanden staat van dronkenschap thuis gebracht, dat hij, na eerst nog eenige harde woorden en verwenschingen tegen zijn vrouw te hebben uitgebraakt, op een stoel en vandaar op den leien vloer is neerge vallen en daar, in een slaap is geraakt, waar uit hij niet is ontwaakt, 's Morgens werd hij dood gevonden. Het aan vrouw en kin deren onthouden weekloon had hij aan drank besteed. N. R. Ct. Vrijdag reed men op het traject de GrensEecloo van de tramlijn EdooIJ zen dij ke niet, omdat... alle tien de locomotieven defect waren. In het verslag van de Rotterd. Kamer van Koophandel wordt terecht gewezen op het gemis van een handig vijf centstuk. Ieder, die in het buitenland verkeert, weet bij ervaring hoe voor de locale vervoermid delen en andere kleine uitgaven op straat het 10 Pf. stuk, het 10 centimenstuk of de penny onmisbaar is. De bestaande 21/i ■centstukken voldoen daartoe niet en worden buitendien grootendeels voor muntgasmeters in beslag genomen en aan de circulatie ont trokken. Ons stuivertje is te klein en om met losse centen te betalen of af te passen behoort niet meer in onzen tijd van snel handelen en snel verkeer. Onlangs gaf het Volk een statistiek van spoor wegongevallen op de Nederlandsche lijnen, om aan te toonen, dat er na het ontslag van //het beproefde personeel” als gevolg der staking meer ongelukken voor kwamen dan vroeger. Dat werd geweten aan de onbekwaamheid van het tegenwoordige personeel. Naar de juistheid dezer bewering heeft het orgaan van den Bond van Staatsspoor- personeel een onderzoek ingesteld; de uit komst daarvan deelt het in zijn pas ver schenen nummer mee. En daaruit zien we, dat in de maanden Februari tot en met Juni 1902 op de lijnen der Staatsspoor werden gewond 148 en gedood 10 personen, terwijl die getallen in hetzelfde tijdperk van 1903 waren resp. 114 en 7. z/Men behoeft zich dus, meent het orgaan, over onze onbekwaamheid nog niet erg on ze Bolswardsclie Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1