Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I 1903. 42ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 69. DONDERDAG 27 AUGUSTUS. KAATSEN. BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke INGEZONDEN. FRIESLANDS KAATSERS! Om B. W. nog J De on- kranke katholieken van Sneek, zoowel als holde het paard door het een oud stek naar de het werd gevat. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Eranco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Naast die harmonische lichaamskracht, lenigheid, beslistheid, om op ’t kritieke mo ment alle kracht te concentreeren, ziedaar de oorzaken, die de Belgen maken tot ge duchte balspelers. Het is te hopen dat onze Friesche kaat sers nu hebben ingezien dat de Belgen hun vooruit zijn en zij pogen door hun lichaam alzijdig te oefenen in gymnastiekzaal en op sportterrein, dat euvel te verhelpen, wat hen nu in eene zwakke positie brengt ook in hun spel. Dat de Belgen zich vertrouwen, blijkt hieruit, dat zij de uitnoodiging hebben aan genomen 28 Aug. te Bolsward te komen kaatsen tegen het puikje der Friezen. En, sportsmen als ze zijn zij zullen zich nu wel wat beter geoefend hebben in het „opslaan”. Zij begrijpen wat trainen vermag en brengen dit in praktijk. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. It jildt hjir moan, Jimme eerekroan. Dat sij dij jimme Dogs net uwntnimme; Whent dan kinne w’ eak net roppe: „Fryslan boppe.” Makkum. El ringen meenemen uit onze provincie, hoewel ze over ’t geheel zeer goed over de Friesche gastvrijheid te spreken zijn. Maar ’t was te Beesterzwaag, dat een zestal soldaatjes appelen en vijgen hadden gesnoept, en daar de krijgstucht strikte eerlijkheid eischt, kregen ze daarvoor in de vestibule van ’t gemeente huis te Bergum van den majoor-commandant hun straf toebedeeld acht tot veertien dagen provoost. Te Nijmegen diende voor het kanton gerecht een zaak tegen Oscar Carré, die door de Arbeids-inspectie geverbaliseerd was wegens het doen optreden van een 10-jarig knaapje als kleinste kunstrijder der wereld”, en het doen verkoopen van programma’s in het circus door 2 jongens beneden de 12 jaren. Het O. M. sprak de wenschelijkheid uit, dat de Nijmeegsche politie haar bescherming van het zwakke, die zich uit door het met een centimetertje nameten van alle trek honden ook zou uitstrekken tot geëxploiteerde kinderen en zij er wat meer werk van zou maken om na te gaan of die kinderen wel de wettelijk gestelde grens bereikt hadden. De eisch luidde acht boeten van vijf gulden. Een opstijging met hindernissen. Wegens veranderde windinrichting in hoogere luchtstroomingen, is de ballon waar mede Katchen Paulus Zondagnamiddag te 5 uur van het Palace-hote] terrein te Sche veningen is opgestegen, staande op een adelaar, zee waarts afgedreven. Dit veroorzaakte een ang stig uurtje aan het talrijke publiek. Alles rende naar strand, pier en duinen. Katchen had intusschen haar toestand begrepen en liet door gas te doen ont snappen, zich uit de hooge sferen langzaam dalen, wel begrijpende dat eenmaal onder het bereik van den zuid-westelijken bries, haar ballon weder landwaarts zou afdrijven of in het slechtste geval de stoomboot //Chicago”, welke op korten afstand lag haar bijtijds zou bereiken. De gunstige veronderstelling werd bewaar heid. Op eenigen afstand van ’t strand daalde zij zóó laag, dat de ballon op de vleugelen van den adelaar bleef drijven tot een paar knapen van 15 en 13 -jaar naar den ballon zwommen, nadat een paar personen te paard vergeefs hadden beproefd het gevaarte te bereiken en dezen met de luchtreizigster behouden aan het strand brachten. Toen kwam de hulp van alle kanten. Militairen van het artillerieveld en politie en anderen hielden den ballon vast en de gasontsnapping ving geleidelijk aan. Katchen was niet ontsteld en bewonderenswaardig kalm. Haar voeten waren alleen wat nat geworden. Zij ging der directie van het Kurhaus haar behouden aankomst melden. De werving bij het Kol. Werfdepot te Harderwijk blijft nog steeds onbevredigend. Hoewel door het Rijk de toe te kennen premie is bepaald op f 200 en het aan- brenggeld op f 20, ook voor miliciens, die voor 2 jaren gedetacheerd kunnen worden, werden tot nu toe in dit jaar slechts ruim 600 personen aangenomen voor den Indischen dienst, terwijl het contingent voor Oost- Indië aanvankelijk werd bepaald op 1575, later op 2160 en voor West-Indië op 110 man. De Belgen komen Weêr over stoomen, In ’t kaatsstrijdperk op Bolswards grond. Zij willen ’t wagen, U uit te dagen, U allen, kaatsers, wijd in ’t rond. Gaat dus op ten strijd. ’t Is de gouden tijd, uw neêrlaag te herwinnen. Weest in de bres Geeft hun flink eens les, Dat ze u niet weer overwinnen. Rijs, 24 Aug. Bij de alhier vanwege de maatschappij //Gaasterland” gehouden publieke verkooping van de te veld staande haver en klaver, heerschte weinig animo. De kooplust was gering, zoodat lage prijzen werden be dongen en zelfs een aanzienlijk deel inge houden werd. Met de verhuring van naweide voor jongvee wilde het evenmin flink vlotten. Het overvloedige gras in de meeste weilanden is hiervan vrij zeker een voorname oorzaak. Achlum, 24 Aug. Heden geraakte het paard met tilbury vau den heer R. Wijckel van Arum alhier op hol. Drie rijtuigen stonden in de doorreed van den heer Donia, waarvan het voorste werd uitgeleid. Het tweede, van den heer W., even nog onbeheerd, stoof onmiddellijk het andere rakelings voorbij. De tilbury geraakte tegen een ijzeren hek waarvan verscheidene punten afgeslagen, stangen krom gebogen en een paar ijzeren pilaartjes doormidden werden geknakt. Een gedeelte vloog over den weg. Het voertuig slingerde toen tegen een boom, de leidsels braken en zoo dorp, rechtuit over Chr. Ger. Kerk, waar tilbury is erg beschadigd. Persoonlijke gelukken hadden gelukkig niet plaats. Hepk. Nieuwsll. v. Fr. Sneek. De ZEerw. Deken Th. Brouwer maakte Zondag jl. aan zijne parochianen bekend, dat op Woensdag 23 September a.s. het St. Anthonius-ziekenhuis zal worden ingewijd en in gebruik genomen. Met dank baarheid werd geconstateerd, dat geen onge lukken waren gebeurd bij het bouwen en de geloovigen werden dringend tot Charitas aangespoord, opdat de grootsche stichting, bediend door de Zusters van den H. Carolus Maastricht, moge worden en van proef met cursussen voor het personeel der aangesloten fabrieken. Deze cursussen zullen dan in den a.s. winter gegeven worden, om het personeel theoretisch zoowel als praktisch in de zuivelbewerking meer te bekwamen. De heeren Th. van Welderen baron Ren- gers, J. Kuperus en W. Keestra, onder steunen dit voorstel ter dege en hebben in dien geest een uitgebreid praeadvies aan het bestuursvoorstel toegevoegd om ook de andere leden van den Bond van het groote belang dezer cursussen te overtuigen. Koudum. Het was Zondag voorzeker een plechtige ure voor de Hervormde gemeente alhier. Voor de laatste maal toch trad hare beminde leeraar, ds. J. Schokking, als zoo danig voor haar op. Een overgroote schare had het kerkgebouw gevuld. Van alle kanten was men opgekomen om dit laatste woord te hooren. Vijf ringbroeders en een bekend predikant uit Leeuwarden werden mede onder de schare gezien. Naar aanleiding van Handel. 20 vs. 32 bepaalde ds. Schokking zich nog eenmaal bij 1. de ware beteekenis van de bediening des Woords; 2. de ware troost der bediening3. het heerlijk doel er van. Met eenige gepaste toespraken eindigde Z.Ew. den dienst onder ons. Nadat door de predikanten ds. Guittart, ds. Eringa en ds. Wagenaar nog eenige hartelijke woorden waren gesproken, werd den geliefden leeraar toegezongen Ps. 121 vs. 4. Workum, 24 Aug. Zondagmorgen op reis naar de kerk alhier zijnde, overkwam de landbouwer B. Attema te Nijhuizum met paard en rijtuig een ernstig ongeluk, dat gelukkig nog al goed is afgeloopen. Nabij de rolpaal zijnde, kwam langs de trekvaart een schuit zeilen. Door het slaan van de fok begon het paard van genoemden land bouwer te schrikken en maakte zulke zij sprongen, dat de wagen omwipte en het paard in het slootje langs den weg terecht kwam. De inzittenden konden nog bijtijds uit het rijtuig springen, zoodat het bij eenige materieele schade aan het rijtuig is gebleven. Het paard werd later op den wal gebracht. De Zondag in verschillende steden van ons land gehouden kiesrecht-meetings hebben nergens tot eenig incident buiten de ver gadering aanleiding gegeven. Te Amsterdam waren in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt een 3000-tal personen bijeen. Er werd toen Troelstra sprak gefloten. De vrije socialisten en anarchisten, de slippendragers van Domela Nieuwenhuis, moesten het vaak ontgelden. Te Dordrecht was de animo, vooral uit omgelegen plaatsen, groot. Per booten werden vele honderden aangebracht. Te Utrecht kwamen ook tus- schen de 1400 en 1500 personen bijeen. Evenzoo te Groningen. Te Leeuwarden werd de menigte op 3000 geschat. Onlangs is aan den Minister van Binnenlandsche Zaken de vraag ter beslis sing voorgelegd, of het loon zou doorgaan gedurende den tijd, dien het pasgekozen lid van den Haagschen Gemeenteraad, de heer P. van Pijlen, zou moeten verzuimen als letterzetter ter Algemeene Landsdrukkerij, wanneer hij de Raadsvergadering zou bij wonen. De Avondpost verneemt thans dat de Mi nister heeft bepaald, dat de tijd, dien de heer van Pijlen tot het bijwonen der zit tingen noodig heeft, niet als verzuim zal worden beschouwd. De kolonialen de lenige kolonialen, zooals De Frije Fries zegt om een tegen stelling te maken met z/de stijve soldaten der infanterie, die omsingeld en overwonnen waren vóór ze het wisten” hebben ver leden Dinsdag onze hoofdstad Leeuwarden doen capituleeren, zonder dat het hun één druppel bloeds behoefde te kosten. Maar toen des avonds een dierzelfde kolonialen te Bergum gekheid wilde maken met een dorpsmeisje, sloeg een dorpsjongen hem onmiddellijk den neus kapot. Wij willen hiermee maar laten zien, hoe men in ’s werelds vreemd beloop soms nog gemakkelijker een groote stad overwint dan het trouwe hart eener dopsschoone. De gewonde koloniaal kon niet langer mee zwerven en werven, maar moest direct naar Nijmegen terug. Zoo zijn er meer opder den troep dap peren, die niet enkel aangename herinne- Op een weide bij Doesburg, werd door iemand een aangeschoten valk gevonden het dier trachtte tevergeefs nog te ontkomen, gebonden aan pooten en vleugels werd het meegenomen en moet zich nu tevreden stellen met gehuisvest te zijn in een groote kist. Het dier had een vlucht van ruim een meter. Een Londensch weekblad, dat vooral door dames wordt gelezen, is op het zonder linge idee gekomen, als premie aan zijne lezeressen aan te bieden... een huwelijk met een der redacteurs, een knap en aangenaam jongmensch. De //misses” bleken hier zeer mede ingenomen, althans er kwamen over de 3000 adhaesiebetuigingen in! De //premie” verklaarde toen zeer verheugd te zijn, dat hij zoovele aanbidsters telde; hij zou de dames nu één voor één interviewen om daarna zijne keus te bepalen ’t Schijnt in Londen ook al weer te zijn om rond om den haard bij Saartje te gaan zitten. Barromeus, van een zegen voor niet-katholieken Friesland. In de algemeene vergadering van den Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken in .Friesland, die 2 September a.s. gehouden zal worden, zal een belangrijk voorstel van het bestuur in behandeling komen, nl. f 1000 uit te trekken voor het nemen van een Men schrijft aan Het Alg. HandelMad: De internationale kaatswedstrijden te Fra- neker hebben de Friezen voor goed achter uit gezet. Zij werden in het Friesche spel, waarin zij meenden de bazen te zijn, door de Belgen geslagen. Reeds vroeger traden Belgische kaatsers in Franeker op, maar dan in hun eigen spel, de looden ballen latende stuiten op een trom en dan wegslaande met een zwaar ge- handschoende hand, in het midden van een soort napje voorzien. Toen bleek reeds dat de Belgen enorme slagen konden maken, wat de Friezen vooral toeschreven aan... de gewapende hand. Dit jaar zijn de Belgen de Friezen gaan bestrijden in het Friesche spel, dat zij slechts een paar maanden beoefenden, dat opgemerkt kon worden nu en dan door het vragen van de zijde der Belgen, omtrent wijze en op vatting van dat spel. De Friezen werden geslagenwel was het verschil zóó garing, als in een spel kan voorkomen; de partijen stonden 5 punten en een kaats gelijk, maar men vergete daar bij niet, dat de Belgen misschien 25 pCt. van de punten verloren door het slecht „op slaan”, dat is het slaan van den bal in het perk, breed 41/,, lang 10 M. Tal van ballen der Belgen kwamen bui ten het perk terecht en dergelijke kwade ballen gaven aan de tegenpartij eiken keer één punt. In het perk, daar waren de Belgen in hunne kracht; zij sloegen de ballen „uit”, zooals geen Fries dat kan, zelfs onze Her culesslagers als Struiksma van Wommels, Koning Jan II te Witmarsum, Van Vliet te Franeker, moeten bij de slagen der Bel gen circa 20 M. achterblijven. De Belgen sloegen de ballen 80 a 85 M. ver, zelfs bij onderslagen, sloegen zij ze nog 60 M. De Belgische spelers sloegen even goed links als rechts; hunne onderslagen waren even zeker als de bovenslagen en Minze de Vries, de man van „moeilijke ballen geven” moest het erkennen, dat de vreemde spelers zijne zwaarste ballen wegsloegen als gold het de mooist opgeslagene. Het is wel jammer dat aldus de roem van de Friezen in hun balspel te loor gaat. Het is met de kaatssport als met het schaats- rijdenvroeger was Friesland no. een op de schaats overal, nu niet meer, zelfs niet in nationale wedstrijden. Op de lange baan legden zij het heel gauw af en op de korte baan werden zij menigmaal door de Hollanders geklopt. En nu met het kaatsen eveneens. In eigen country geslagen door kaatsers uit Braine le Comte en Laeken... Het is hard, maar te verwachten was zoo iets op den duur. Deskundigen hadden het reeds voorspeld en op den verleden jaar te Wommels gehouden wedstrijd van den Ned. Kaatsbond, waar het Noordergewest van het Ned. Gymnastiek-Verbond een medaille als een der prijzen aanbood, werd het door den secretaris van dat gewest, den heer L. de Jong te Heerenveen, onomwonden gezegd: „Friesche kaatsers, wanneer ge niet meedoet aan alle oefeningen, die het lichaam harmo nisch ontwikkelen, alzijdig krachtiger maken en Ausdauer geven, dan zult gij het ten slotte in uw balspel tegen anderen moeten afleggen, al meent ge ook, dat ge daarin onoverwinnelijk zijt”. Spoediger dan verwacht werd is de neder laag gekomen en deze nederlaag zou nog grooter geweest zijn, wanneer de Belgen goed hadden kunnen „opslaan”, wat zij zeker bin nenkort kunnen leeren. Juist omdat de Belgische kaatsers kun nen beschikken over datgene wat den Frie zen ontbreekt: een lenig, alzijdig geoefend lichaam, alleen daardoor waren de Belgen veel sterker. Zij vermoeiden zich niet meer dan noodig was; zij sloegen alleen wanneer het moest, misslaan kwam niet voor. De Friesche kaatsers slaan niet met de hand en arm, neen, met gansch hun lichaam, zoodat bij een misslag men een gedwongen salto maakt, de Belgen slaan enkel met hand en arm en dan zoo krachtig, dat daaruit reeds de geweldige sterkte der armspieren blijkt. Bolswardsche Courant K <1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1