Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I i 1903. 42ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 70. ZONDAG 30 AUGUSTUS. a Uit de Raadszaal. 1 VOOR nl Afzonderlijke 213,— uitgaaf Vergadering op Woensdag 26 Aug. 1903. I commissie dit niet verwacht niet meer dan billijk dat ringen ook dé huurder een c. als te er op te Er zal nu wel tot benoeming over ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Ik heb het land in oogenschouw genomen, en zie er wel belang ben daarom voor ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Tegenwoordig waren alle 13 leden. De notulen worden gelezen en goedge keurd. De heer Schotman. Ik wensch op te mer ken dat in het officieel raadsverslag zoo vele fouten staan. Ook de vorige maal ergerde ik mij daarover, doch vernam dat de offi- cieele persoon toen bij ’t afdrukken uit de stad was, en heb er over gezwegen. Nu ik weer dezelfde treurige ervaring opdeed bij ’t laatste verslag, meen ik te mogen verzoeken, dat er voor gezorgd wordt het beter wordt nagezien. Ingekomen stukken: a. Een telegram als antwoord op een gelukwensch vanwege 't gemeentebestuur ge zonden aan H. M. de Koningin-Moeder ter gelegenheid van HoogstDezelver verjaardag. b. Een resolutie van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van het afstaan van het kantoor in de Waag aan de rijkscommiezen. c. Idem, houdende kennisgeving van ’t raadsbesluit tot toelating der nieuw benoemde raadsleden. d. Missive van den schuttersraad, hou dende toezending der opgemaakte rekening van 1902. a.d. Aangenomen voor kennnisgeving. e. Begroetingen voor 1901 van de schut terij, het Armenhuis, en de Commissie van den weg BolswardHarlingen, met kennis geving dat deze door Harlingen niet is goed gekeurd. Wordt gesteld in handen van eene Commissie, de heeren Praamsma, Hommes en Schotman. f. Een adres van den heer J. Knorr en verscheidene medeonderteekenaren, houdende verzoek, dat bij het tramstation weder een urinoir worde geplaatst. Aan B. en W. om advies. g. Een adres van den Bond van gemeente ambtenaren afd. Friesland, er op wijzende dat de jaarwedden van de burgemeesters en de secretarissen bij gebleken onderzoek niet zijn verbeterd, in die mate als de rijkstoe- lage daarvoor wordt verstrekt, en dat ook bij de beambten der secretarieën zeer veel onevenredigheid heerscht, terwijl wordt ge wezen dat om de uitvoering van verschil lende wetten hun werkzaamheden zeer zijn vermeerderd. Zij verzoeken, wanneer er een voorstel tot verhooging hunner jaarwedden mocht inkomen, hierop wel te willen letten. Voor kennisgeving aangenomen, om zijner tijd die voorstellen inkomen, attendeeren. h. Een adres van de agenten van politie le klas, verzoekende, dat hun van gemeente wege regenjassen worden verstrekt, daar de duffelsche jassen in den zomer ondoelmatig zijn, terwijl met het regenachtige weder toch eenige beschutting noodig is. Aan B. en W. om advies. PUNTEN van BEHANDELING. 1. Aanbieding van reclames in zake den hoofdelijken omslag over 1903. Op voorstel des Voorzitters wordt besloten, deze reclames te stellen in handen der com missie, die met het onderzoek van het kohier is belast geweest. 2. Aanbieding en behandeling van het suppletoir kohier van hondenbelasting over 1903. Dit kohier ter somma van f 26, wordt met algemeene stemmen vastgesteld en de invordering gesteld vóór 15 October. 3. Verzoek van den heer A. Brussen om ontslag als lid der Commissie tot wering van schoolverzuim. De Voorzitter stelt voor dit verzoek urgent te verklaren, en 't gevraagd ontslag te ver- leenen. De heer Eisma. Dit ontslag gaat dan eerst in, als zijn opvolger is benoemd. Alzoo met algemeene stemmen besloten. 4. Benoeming van een onderwijzer aan school no. 1 uit de voordracht: 1. Joh. van Dijk, 2. R. Hazewindus, 3. J. Spoelstra. De Voorzitter doet mededeeling dat heden morgen de proeflessen zijn gehouden, die door 7 raadsleden werden bijgewoond, de De Voorzitter. M. H.Alvorens te sluiten wil ik nog een punt onder uwe aandacht brengen. Den 27 Maart 1902 is besloten tot amoveering van de Brak en verkoop van den grond en de gebouwen van ffAmicitia” alsmede om de aarde van het bolwerk te verkoopen. Dit alles is geschied, doch de raad heeft aan zich gehouden de richting te bepalen voor de in den tuin te bouwen huizen. De grond van het gedeelte bolwerk d. De leerboeken zijn hooger, doordat het nieuwe hoofd der school voor uitgebr. lager onderwijs andere boeken wenschte aan te schaffen en mede een gevolg van ’t leerplan, terwijl ook het herhalingsonderwijs uitgaven vorderde. De zuinigheid willen B. en W. ook in dezen betrachten. e. Wat de uitgaaf voor den militieraad betreft, in vroeger tijd is veel moeite gedaan om die zittingen hier te krijgen. Steeds is het gewoonte geweest, die heeren hier koffie en eenige consumtie aan te bieden. Voor 9 heeren is de uitgaaf niet hoog te noemen. De Voorzitter vraagt of iemand het woord verlangt. De heer Van der Meer vraagt, of de aan merkingen afzonderlijk in behandeling komen? De heer Schotman. Dat zou zijn in strijd met de conclusie van de commissie. Deze toch stelt voor de rekening goed te keuren. De Voorzitter stemt dit toe, doch wil de gelegenheid geven, als soms iemand na het antwoord van Burg, en Weth. nog nadere inlichtingen wenscht. De gemeenterekening wordt daarop met algemeene (11) stemmen (de heeren Wet houders buiten stemming) goedgekeurd. 7. Behandeling van de adressen tot af schaffing van de kermis, met advies van Burg, en IVeth. Burg, en Weth. hebben hun advies tot heden uitgesteld, omdat de verpachtingen reeds plaats hadden. Aangezien echter het verzoek uitgaat van de Chr. Hist, kiesver- eeniging en deze vereeniging geen rechtsper soonlijkheid bezit, wenschen B. en W. het verzoek voor kennisgeving aan te nemen, om er bij latere gelegenheid eventueel op terug te komen. De heer Praamsma. ’t Spijt mij dat B. en W. dit verzoek voor kennisgeving aan nemen willen. Uit een godsdienstig en zedelijk oogpunt is veel voor de afschaffing te zeggen en ik weet wel dat het niet ge makkelijk zal gaan, om aan den wensch der verzoekers te voldoen, maar toch was daaraan wel gedeeltelijk te voldoen. In de adressen wordt vooral gewezen op de rustverstoring bij nacht en dun Zondag en dit laatste ware toch zeker wel te voorkomen. Ik hoop daarom dat voor een volgende verpachting althans in dien zin besloten kan worden, dat de rust op den Zondag niet verstoord wordt. De heer Keikes. Ik heb mij over ’t advies van B. en W. wel eenigszins verwonderd en wel omdat op grond dat de kiesvereeniging geen rechtspersoonlijkheid bezit, men de zaak niet in behandeling neemt. Er is toch in de Gemeentestem meermalen gezegd, dat zulke corporatiën evengoed als particulieren kunnen adresseeren. Zijn B. en W. van een ander idee omtrent de afschaffing der kermis, dan dienen de argumenten daarvoor aange voerd, maar op dezen grond heeft het geen reden. Ik zal die kwestie daarom in 't midden laten maar omdat de kiesvereeniging in haar reglement de bepaling heeft, dat zij zich enkel mag bepalen tot verkiezingszaken, wil ik meegaan om heden niet verder deze zaak te behandelen en afwachten dat van B. en W. een gemotiveerd advies inkomt over dit gedaan verzoek. De Voorzitter. B. en W. meenen op het adres dezer vereeniging niet te kunnen han delen, doch hebben daarom gemeend de zaak nader te zijner tijd aan de orde te brengen, en zullen dan gaan overwegen over een ge- specifieerd advies. Met algemeene stemmen goedgekeurd. de gemeente- en 1902, met rapport der van Burg. is nu nagenoeg weg, doch alvorens de rich ting te bepalen, zal het noodig zijn, het terrein verder te egaüseeren. Circa 1000 M3. grond dient nog verwerkt te worden en wij vragen daartoe thans machtiging om daarna plannen voor den verkoop in te dienen. Vol gens rapport moet nog de hoogte waar ’t bolwerk was, meer naar het midden komen en iemand heeft aangeboden voor f 75 dat werk met spoed uit te voeren. De heer v. d. Meer. Ik hoop dat door B. en W. daarbij vooral zal worden gelet op een goede afwatering en dat het water niet gelijk thans naar alle kanten een uitweg moet zoeken. Het nieuwe gebouw voor de Brak in de plaats gekomen, staat laag en ik zou wel noodig oordeelen, dat er nog meer grond van het bolwerk werd afgevoerd, opdat de afwatering beter naar de gracht toe plaats vindt, anders vrees ik dat het bestaan van dat gebouw kort zal zijn. De heer Boersma. Ik kan heel goed meegaan met B. en W. en vertrouw wel dat de deskundige, wien men de uitvoering wil opdragen, van den wenk van den heer v. d. Meer zal gebruik maken. De heer Eisma. De bedoeling is de hoop aarde naar R midden te verwerken dan komt de afwatering daarvan naar de gracht, en de achterzijde kan afwateren in de ge maakte riolen. Wij vinden f 75 voor ’t egaliseeren niet duur. Zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De Voorzitter. Dan rest mij nog antwoord te geven op de interpellatie van den heer Schotman in de vergadering van 30 Juli. Deze stelde de vraag, welke de oorzaken zijn dat school No. 1 zulke treurige resul taten oplevert. Met ernst heb ik deze zaak reeds lang overwogen en moeilijk is het daarop een bepaald antwoord te geven. Toch is meermalen gebleken, dat het hoofd dier school goed kan doceeren, doch de kinderen zijn niet voorbereid, als zij in de hoogste klas komen. Ook heden bij de proeflessen is ge bleken, hoe treurig het gesteld is met de vorderingen in de vijfde klas, ’t Is zeker dat het onderwijs daar niet voldoet aan de eischen. Het is den heer Schotman als oud lid der PI. schoolcommissie waarschijnlijk wel bekend, ook zal hij weten hoe moeilijk het gaat art. 23 der wet toe te passen. In details treden gaat in de openbare zitting moeilijk, doch B. en W. hebben getracht andere middelen ter verbetering te zoeken, en meenen die te hebben gevonden. Door ze in practijk te brengen, hopen wij dat er verbetering zal komen. De heeren zullen gelegenheid hebben daarop te attendeeren. De heer Schotman. Ik dank U zeer voor dit antwoord. Er blijkt uit den goeden wil van B. en W. om er verandering aan te brengen, en ik wil daarom de hoop uit spreken, dat het goede vruchten moge af werpen, wat wij willen afwachten. De heer P. J. de Boer. Daar het de laatste maal is, dat ik de raadsvergadering bijwoon, meen ik een enkel woord tot afscheid te moeten spreken, en dank te brengen voor den vriendschappelijkeu toon, waarop wij steeds met elkander konden samenwerken. Ik herinner mij nog den eersten Dinsdag van 1885, toen ik voor ’t eerst zitting nam. Van de toen aanwezige leden zijn nog 3 hier tegenwoordig. Enkelen zijn afgetreden, de meesten zijn overleden. Met waardeering moet ik gedenken, de goede verstandhouding die steeds heerschte. Mijn heer de Voorzitter, de 5 jaren dat U hier was heb ik steeds bewijzen van ware vriend schap mogen ondervinden, de Secretaris die al die 18 jaren dat ik zitting had in functie was, en allen geef ik de verzekering dat ik op hoogen prijs stel de vriendschappelijke verhouding steeds ondervonden. Voor een paar jaren is mij de onderscheiding te beurt gevallen tot Wethouder fe worden benoemd, en ook in ’t college van het D. Best, hebben wij steeds genoegelijk samengewerkt, ’t Spijt mij dat redenen van gezondheid mij noopten, mij terug te trekken, doch de aangename herinneringen neem ik mee. Ik kan verder ook geen lof onthouden aan den architect en de beambten der secretarie, alsmede verdere gemeente ambtenaren, waarvan ik steeds welwillendheid heb ondervonden. Neem ik bij dezen van U, mijne heerenafscheid, niet alzoo van de belangen der gemeente. Ik hoop nog lang daaraan te mogen mee werken. (Applaus). anderen waren verhinderd, geen bezwaar zijn om te gaan. De heer Johs. van Dijk alhier werd be noemd met 11 stemmen. Op den heer R. Hazewindus te Oudetrijne waren 2 stemmen uitgebracht. De Voorzitter. Dc benoemde kan dadelijk in functie treden. 5. Voorstel van Burg, en IVeth. tot het aangaan eener ruiling van een strookje land aan den Sneekerwegmet het Hettema Heere- maleen. Burg, en Weth. hebben het voor het terrein, waarop de zuivelschool zal komen, van groot belang geacht, een stukje grond daar naast in bezit te hebben, eigen aan het Heerema-Hettemaleen. Eerst werd getracht het benoodigde te koopen, doch dat gaat met zulk een college met groote moeielijkheden gepaard, aangezien daarbij veel formaliteiten moeten worden in acht genomen. Daarom is het eenvoudiger en vlugger gevonden een ruiling aan te gaan, bedragende 488 c.A. De conditiën waarop dit wederzij dsch goed gevonden wrordt, zijn gereed, en hierop is, na 's raads goedkeuring, de toestemming van Ged. Staten noodig. De heer Hommes. in voor de gemeente, en deze ruiling. 6. Behandeling van schutterij-rekening over commissie en antwoord van Burg, en TVeth. De commissie, die deze rekeningen onder zocht, rapporteerde bij monde van den heer Van der Meer, dat op de rekening der d.d. schutterij geen op- of aanmerkingen zijn gemaakt. Omtrent de gem.-rekening wordt opgemerkt: a. dat voor onderhoud van straten, wal len en riolen het benoodigde hout bij pu blieke aanbesteding werd verkregen, de comm. wenscht dat dit ook met de steen geschiedt. b. het onderhoud van Exmorrazijl is boven de begrooting gegaan. Met het oog op de indertijd gevoerde discussie had de en zij vindt het voor deze verbete- deel betaalt. de post politie beliep ƒ4978,27 buitengewone politiediensten Samen ƒ5191,27 De commissie vindt dezen post heel hoog en meent op bezuiniging te moeten aandrin gen, en dat uitgaven als bijv, een electrische wandelstok niet worden gedaan. d. De leerboeken eischten een van ƒ964,35, wat door de comm. verschrik kelijk hoog wordt gevonden, het vorig jaar bedroeg het ruim f 600, en vorige jaren was ’t bedrag steeds lager. Met ernst wijst zij op de verbazend hooge som en wenscht, dat geen artikelen van weelde worden aan gekocht. e. Voor de zitting der militieraadis voor 4 dagen aan consumptie ƒ36 betaald. Dit is een uitgaaf niet verplicht, en ook localiteit en verlichting worden gratis toegestaan. De commissie meent, dat die consumptie- uitgaaf althans wel verminderd kan worden. De commissie concludeert tot goedkeuring der rekening. De schutterij-rekening wordt met alge meene stemmen goedgekeurd, de ontvangsten op ƒ1163,50, de uitgaven ƒ999,641, batig saldo 163,85 Omtrent de opmerkingen der commissie hebben B. en W. te antwoorden a. dat het steeds gewoonte is, evenals het hout ook de steen bij aanbesteding aan te koopen, althans wanneer belangrijke par tijen noodig zijn. Ook bij steen is dit ge schied en de firma v. d. Werf schreef in voor ƒ11 de 1000 klinkert en de fabriek Zorgvlied voor ƒ10,72’. Hierbij is dus wel in ’t voordeel der gemeente gehandeld. b. Het onderhoud Exmorrazijl is boven de begrooting gekomen, dat huis en die schuur zijn oud en dan is ’t moeielijk juist op te geven, wat er noodig is. De walbe- schoeiïng was ook slechter dan verondersteld wordt. Den huurder hiertoe laten betalen, achten B. en W. niet billijk. Deze huurder heeft zelf aan de rietpolle veel verbeterd, wat B. en W. op prijs stellen. c. Aan de uitgaaf van de politie valt Bolswardsche Courant 3 Z-ZZ ZZZ Z "5 ZZ^Z niet te' besnoeien en de buitengewone dien sten zijn noodig bij vele gelegenheden en vooral het toezicht op de slooping der brak mag daarbij in ’t oog gehouden worden. Dan komt ook in rekening de hoogere be- looning, door den raad zelf bepaald voor die buitengewone diensturen. De electische stok is soms noodig ter constateering van immoreele handelingen enz. Z 'ZZ'Z' ZZZ “x/X/XZ Nz’SZXZ ZvZ \z\zxz

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1