Kieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 1903. 42ste Jaargang. No. 71. Verschijnt Donderdags en Zondags. DONDERDAG 3 SEPTEMBER. BINNENLAND. Bit het „KALVER-BOEK”. Uit de Raadszaal. VOOR Afzonderlijke de benoemde leden van aan Vergadering op Dinsdag 1 September 1903. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Sents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. IX.Z/Op den 14 Maart 1598 zijn de voorschr. Naes en Marl,jen met hunne vier kinderen, sampt (gesamelijk met) Grietjen Verpoost, voorschr. gecondem- neerd, morgen met een schip naar Stavo ren (spreek uit Staveren) te worden ge stuurd, gelijk zulks des anderen daags is geschied. z/Op denzelfden 14 Maart zijn te water en brood in ’t Hondegat gesteld Jan Jans Slotke en Jacob Simons, vermits zij den 8sten bevorens Harmen Sijbes gewelddadig aangevochten hadden; En is de voorschr. Jacob den 17den en de voorschr. Jan den 18den weder uit het Hondegat ontslagen.” Een paar volgende aanteekeningen zullen mij, naar ik hoop gelegenheid geven tot het openen van nieuwe gezichtspunten, al zal ’t mij daarbij moeielijk vallen, alle schandaal te vermijden. Bolswabd, 1 September 1903. III. VIII.,/Op huiden den 5 Maart 1598 zijn Naes schoenlapper en Martjen, zijn concabijn in 't Hondegat gesteld, vermits bij malkanderen in hoerdom zaten, levende alsnog de huisvrouw van de voorschreven Naes, buitenslands wonende.” z/En is mede in apprehensie (bewaring) gesteld Grietjen Verpoost, uit Flaanderen afkomstig, (die tweemaal doloselijk alhier te Nachtmaal gegaan ware), in ’t voorschr. Hondehok gesloten, vermits zij, een man hebbende, trouw beloofd heeft eenen Francois le Pierre.” ’t Schijnt dan toch vrij wel apodictisch, zonder tegenspraak en volkomen waar te zijn wat de Spreukendichter der oudheid zegt: z/Er is niets nieuws onder de zon.” Drie honderd jaar geleden leefde een zekere Naes schoenlapper in concubinaat, in ongeoorloofde samenwoning, als man en vrouw, zonder ge trouwd te zijn, met eene zekere Martjen. Heden ten dage ziet men in de groote wereld steden en ook wel in kleinere plaatsen hon derden personen ’t zelfde doen. De Magistraat, het Gerecht van Bolsward, geroepen niet slechts tot het regeer der stad, maar ook tot het handhaven der openbare zedelijkheid, riep toen de beide genoemde personen voor zijne Vierschaar, en veroordeelde hen, om voor korteren of langeren tijd te worden opge sloten in //het Hondegat,” de stadsgevange nis. Wordt tegen degenen, die thans in con cubinaat leven, hier of ergens ook eene straf- rechts-vordering ingesteld? Dit //Hondegat” bevond zich toen, en ook nog later, op den bovensten zolder van 't Raadhuis, was zeer sterk en solied van dikke eiken planken, bijna balken, tegen den noorder muur opgebouwd; in de zware, met plompe ijzeren beslagen en colossale sloten en gren dels voorziene deur, zag men een betrekkelijk klein loket, om daardoor den gevangenen hun spijze en drank te reiken. Bij de restau ratie van 't Stadhuis in 1894 is het wegge broken, maar nog spookt het voort in de herinnering; in de herinnering van sommigen, die er wel eens kennis mede hebben gemaakt, of van hen, die het slechts eene enkele maal hebben bekeken. Bovengemelde Marijs schijnt ongetrouwd een bestuurslid der 3 stemmen en Meulen en A. v. een bestuurslid van De Magistraat en dit is volkomen ver klaarbaar, heeft op den persoon van Francois le Pierre of Fan der Steen, als eigenlijk in dezen de bedrogen en beleedigde partij, niets te reclameeren gehad, en daarom wordt zijn naam ook niet meer in deze zaak genoemd. Ook Grietjen Ferpoost en de beide andere beschuldigden komen er zeer genadig af: want het overbrengen per schuit naar Sta voren was' een simpel //uitgeleide,” dat hen deed ontkomen aan alle zwaardere straffen, die wet en ordonnantie hun konden op leggen. Lombardsteeg geheeten, of in een der kroegen en kneipen van lageren rang. Vervolgens zullen zij wel zijn geweest niet //vol zoeten wijns,” maar stellig toch /Zwel vol zwaren biers,” want //biersuypen ende vechtspel,” was, volgens zekeren kroniekschrijver, destijds z/de dagelijxe verlustinghe.” En dit nu niet slechts voor Jan Rap, Piet Flegel, Toon Nathals en dergelijken, maar ook en vooral niet minder voor zeer notabele personen. Zoo was Jan Janzoon Slotke van beroep Bierbrouwer en tevens pachter van den impost op de ingebrouwen en vreemde bieren, eene pacht, waarvoor hij den Magistraat eene borgtocht moest stellen van 2000 gulden. Jacob Simons, behoorende tot het burge meesterlijk geslacht IFellinga, was in 1598 Stadsbode, en trouwde in 1601 met Binck, de jongste dochter van den Secretaris Tjaerdt Siccama. Dit alles wetende, kan men ’t Magistraats- gerecht van den jare 1598, waarin de groot vader van Jacob Simons, als Burgemeester, mede zitting had, met geene mogelijkheid beschuldigen van partijdigheid, al is men ook nog zoo geneigd, om elke rechtsmacht klasse- justitie te noemen. Daar Jacob Simons den 17 en Jan Jan zoon den 18 Maart weder uit de gevangenis werd ontslagen, is er, behalve dat hij ouder was en wijzer moest zijn geweest, reden te over voor, om aan te nemen, dat de laatste ook de meest schuldige is geweest. Uit de groote menigte processen van allerhande soort, door hem gevoerd z/voor den Gerechte,” tegen allerlei personen, ligt het klaar en open, dat hij moet geweest zijn een aller lastigst perceel, met wien men tusschen morgen en avond minstens tienmaal ruzie kon krijgen en wel vijfmaal een pak slagen kon beloopen. Zoo’n patroon mag gerust een dag langer worden gevangen gehouden. Van Harmen Sijbes, de beleedigde partij, kan verder door mij niets worden medege deeld, dan dat hij zijn verbolgen neus, zijn paar blauwe oogen, gezwegen van de los geslagen tanden, nog wel eenige dagen na ’t ontslag der beide kampioenen, zal heb ben rondvertoond, want het is zeker, dat zulke litteekenen spoediger worden toege bracht, dan zij verdwijnen. Overigens hadden zij hem bloot //aangevochten,” en niet ge sneden of gestoken, noch ook met revolvers op hem geschoten, zooals de meer gebruike lijke weg of mode thans is. Evenwel haast ik mij te verklaren, dat de 16de en 17de eeuwsche Bol swarders ook eerste meesters waren soms in ’t //bekkensnijden,” wat niet zelden overging in eene afschuwelijke kerf- partij. Harlingen, 31 Augs. Met den aanhou denden nu en dan vrij hevigen westen wind komt er een massa versch zeewier aandrijven, dat Zaterdagmorgen zoodanig in de Noorder- haven was opgestuwd, dat iemand in korten tijd een praamvol had opgevischt om het thuis op een opdrogende plaats weg te bergen. Hedenmorgen bestond daartoe alweer gelegenheid. 31 Aug. Hedenmorgen geraakte door den stormwind de Londensche boot //Gro ningen” tegen het middenhoofd en bescha digde dit eenigermate, ter plaatse waar het vorige jaar een oorlogsvaartuig er tegen aan was geloopen. De boot heeft den geheelen dag buiten gelegen en is eerst tegen den avond in het dok gekomen. De oorlogsbodem //De Raaf” lag hier heden netjes bevlagd ter eere van H. M. verjaardag in het dok. De kommandant nam deel aan de parade der d.d. schutterij. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Verdronken. In de Eilosophenallee te Zwolle is het lijk opgedregd van zekeren H. E., 30-jarig olieslagersknecht aldaar. Waarschijnlijk is hij door de duisternis misleid en te water geraakt. Zijn pet werd drijvende gevonden. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. te zijn geweest, en te haren laste zou vol gens de toenmalige wet dan alleen komen gewone ontucht of hoererijmaar Naes schoen lapper was gehuwd en zijne wettige vrouw nog in leven; daarom beschuldigde de wet hem van echtbreuk en overspel. Werden nu door den Magistraat, die daartoe ’t recht en den plicht had, beiden opgezonden aan ’t Hof van Friesland te Leeuwarden, dan zou volgens de Ordonnantie worden gestraft zij met te-pronk-stelling en daarna uitleiding uit de stad, hij met geeseling en vervolgens met verbanning, eene veel zwaardere straf dan uitleiding. Grietjen Ferpoost, afkomstig uit Vlaan deren, heeft op haren kerfstok drie misdrij ven vooreerst was zij //tweemaal doloselijken,” dat is op bedriegelijke manier, dus zonder als Lidmaat daartoe gerechtigd te zijn, //alhier te Nachtmaal gegaan.” Dit delict staat, als niet strikt er bij behoorende, tusschen haakjes, om aan te wijzen, dat zulks is eene over treding, niet staande ter berechting van den Magistraat, maar als Kerkelijk misdrijf onder worpen aan de uitspraak van den Eerwaarden Kerkeraad. Ten anderen, en dit was eene burgerlijke zaak, eene politieke overtreding, betrokken wèl onder de rechtsmacht van den Eersamen Magistraat als Gerechte, werd zij beschuldigd van //gehuwd zijnde, trouw te hebben beloofd aan een anderen man, ge heeten Francois le Pierre,” misschien mede een Vlaming, rondzwervend zooals zij, een vagabondeerende Franschman, fransche Brabanter, of eenigen anderen bovenland- schen schooier, ’t Misdrijf van dubbele trouw of trouwbelofte werd toen doorgaans gestraft met eene boete van 50 caroli guldens, en bij onvermogen met te-pronk-stelling en bannis- sement. Wij zullen aangaande deze delinquen ten, overtreders, boosdoeners, arme zondaren, of hoe zij in de aanteekeningen nog meer heeten, in de volgende artikelen wel iets naders vernemen. Eene geheel andere geschiedenis wordt ons verhaald in het tweede gedeelte dezer af- deeling. Hier vertelt ons de Secretaris, want tot 1602 zijn de aanteekeningen in het Kal verhoek van de hand van den in 1572 benoemden Secretaris van Bolsward. Tjaerdt Claeszoon Siccama, dat Jan Jans Slotke en Jacob Simons //in ’t Hondegat zijn gesteld te water en brood,” de gewone straf voor een dergelijk misdrijf, /vermits zij op 8 Maart Harmen Sijbes gewelddadig aangevochten hadden.” Dit zal wel geschied zijn in één der menigvuldige toenmalige tapperijen, b.v. in //De blauwe Engel,” thans ’t Hof van Holland; in //Het Tontje,” op den weste lijken hoek van de Jongemastraat, tegenover de Bewaarschool, waar op een steen in den gevel een Bierton prijkte; in z/t Zwaantje,” voor ruim een halve eeuw nog uithangende aan ’t huis, naast de St. Bonifacius post, nu brug, aan de Groote Markt; in //De Smack,” voorheen gehouden wordende op de Koemarkt, op den oosteiijken hoek van de Lange steeg, ook Jarig Heeres Steeg, thans De heer v. 1 briefje was 5. Benoeming gymnastiekschool. De vacature ontstond door ’t aftreden van den heer J. v. d. Werf. Deze wordt herbenoemd met 11 stemmen. De heer v. d. Meulen bekwam 1 stem en 1 briefje was blanco. 6. Benoeming van het Houckemaleen. De vacature ontstond door ’t aftreden van den heer Y. T. de Boer. Deze wordt herbenoemd met 8 stemmen. De heer Hommes had 2 stemmen, de heer Kramer 1 en 2 briefjes waren blanco. Na de behandeling der punten, vroeg de hr. Schotman het woord en sprak het volgende Mijnheer de Foorzitter Vergun mij dat ik naar aanleiding van het feit, dat Z.H.Ed.G. Mr. Baron van Harinxma thoe Slooten op morgen 25 jaren lang aan het hoofd heeft gestaan van onze Provincie, aan den Raad wensch voor te stellen, om op morgen de gelukwenschen van den Raad van Bolsward langs telegraphischen weg aan Z.H.Ed.G. aan te bieden. Een terugblik te werpen op de groote werken die gedurende die 25 jaren onder het Bestuur van onzen geachten Commis saris der Koningin, in het belang onzer Provincie zijn tot stand gekomen, laat ik aan meer bevoegden over, doch het feit dat Z.H.Ed.G. 25 jaren lang, het lief en leed dezer Provincie heeft gedeeld, steeds een open oog heeft gehad, zoowel waar het gold de belangen der Provincie, als van elke ge meente afzonderlijk, daar mogen wij, dunkt mij, niet achterwege blijven, om Z.H.Ed.G. toe te wenschen, dat het Z.H.Ed.G. moge gegeven zijn, nog vele jaren als Commissaris der Koningin in onze Provincie werkzaam te kunnen zijn, zoowel in het belang der Provincie als van hare inwoners. De heer Eisma. Hiermede kan ik mijn instemming betuigen. De Foorzitter. Ik geloof dan in den geest van U allen te handelen, als ik als Voor zitter namens den Raad de gelukwenschen per telegram zal aanbieden, terwijl ik a.s. Vrijdag, wanneer ik persoonlijk Z.H.Ed.G. hoop te feliciteeren, ook ’s Raads instemming zal betuigen. Sluiting der vergadering. dook D. BARTSTRA. Bij opening waren tegenwoordig 8 leden. De Foorzitter stelt voor, allereerst aan de orde te stellen punt 1 der agenda 1. Beëediging van den gemeenteraad. Dit wordt zonder hoofdel. stemming aan genomen, waarop de heeren Hommes en Van der Meer worden verzocht, de nieuw benoemde raadsleden binnen leiden. Nadat hieraan is voldaan, zegt de Voor zitter: M. H. Opnieuw zullen vier uwer de eeden moeten afleggen, terwijl de heer Oos- terbaan dit heden voor de eerste maal moet doen. Het doet mij genoegen hier weder vier oud-leden te zien, die getoond hebben den weg te weten dien zij moeten bewan delen zij bezitten het vertrouwen der kiezers, blijkbaar uit den rustigen strijd der jongste verkiezing. Zoo meteen hoop ik u met dien afloop geluk te wenschen, eerst diénen de voorgeschreven eeden te worden afgelegd. Nadat dit is geschied, vervolgt de Foorzitter M. H.! De formaliteiten zijn nu alle volbracht en is het oogenblik aangebroken, waarop gij krachtens uw vernieuwd mandaat weder zitting kunt nemen. Ik wensch U geluk hiermede en hoop dat gij standvastig in uw voornemen zult voortgaan met de belangen der gemeente naar uw beste weten te behartigen. En U, mijnheer Oosterbaan, die heden voor het eerst als lid deze schoone raadszaal bin nen treedt, uit de verslagen van den raad zult U gewis kennis hebben genomen, dat hier dikwerf wrijving van gedachten plaats vindt en dit wordt gedaan om tot goede resultaten en besluiten te komen. Ik hoop dat ook U onbeschroomd uwe meening zult uitspreken, doch steeds door een harmonisch gevoel geleid, zult handelen in ’t belang der gemeente. Mijne Heeren! ik wensch U allen geluk met het vertrouwen dat in U is gesteld en hoop dat gij nog lange jaren hier aan deze groene tafel zult zitting hebben. Ik ver zoek U, thans plaats te nemen. Alle 13 leden zijn nu tegenwoordig. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling dat door hem is ontvangen een telegram van dank betuiging namens H. M. de Koningin, voor den gezonden gelukwensch bij den verjaar dag van H. M. (Applaus.) PUNTEN van BEHANDELING: 2. Benoeming van twee ambtenaren van den burgerlijken stand. Eerste vacature, ontstaan door ’t aftreden van den heer P. J. de Boer. Benoemd wordt de heer Joh. Kramer Mz. met 7 stemmen, de heer J. v. d. Werf had de heeren Schotman, v. d. d. Meer ieder 1 stem. Tweede vacature, ontstaan door ’t aftreden van den heer Y. T. de Boer. De heer Y. T. de Boer wordt herbenoemd met 11 stemmen, 2 briefjes waren blanco. 3. Benoeming van een lid der commissie voor de gasfabriek. De vacature ontstond door ’t aftreden van den heer Cuperus. Deze wordt herbenoemd met 9 stemmen. De heer v. d. Meulen had 2, de heer Schotman 1 stem en 1 briefje was blanco. 4. Benoeming van een lid der commissie voor de gemeentereiniging De vacature ontstond door ’t aftreden van den heer J. v. d. Werf. Deze wordt herbenoemd met 11 stemmen, d. Meulen bekwam 1 stem en blanco. van Bolswardsche Courant LA- I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1