42ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 75. Meuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1903. DONDERDAG 17 SEPTEMBER. BINNENLAND. Voor het Kantongerecht. VOOR Afzonderlijke 26. 27. Ijr- Terwijl de gebroe- Terband heb- 6 Juli te Kou- den 27 „de klare." er een volks- ’t Was al er daar Slot volgt. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. een ellendig was den 2 aan de Stoombootkade was den dag wegens dron- stand. De politie bekeurde hem luidt heden f 3 of 2 dagen. 31. W. v. d. W. te Makkujn werd den 4 Juli en op 16 Augs. opnieuw bekeurd. Hij is al eens eerder met het water voor den dokter geweest en daarom wordt een goede afrekening noodig geacht. Eisch 2 maal 10 dagen hechtenis. 32. H. M. v. M. te Hindeloopen is den 5 Juli ook bekeurd wegens dronkenschap. Bekl. is aanwezig en ontkent, dat hij te veel had. De agent, die hem bekeurde, ver* klaart dat hij erg zwaaide, wartaal sprak en dat er veel volk zich om hem verzamelde. Beklaagde komt hiertégen met klem op. „Ik zat op het stek en die menschen ston den bij mij te praten. Ik was nuchter”, zegt beklaagde, „er stonden wel 20 man bij elkaar te praten en daar was ik ook bij, maar dron ken was ik niet, heelemaal niet, dat kunnen allen getuigen”. De politie-agent houdt echter zijn bewering vol en zegt nog, dat beklaagde op straat zijn jas uittrok. Om meer klaarheid in deze zaak te krij gen, wordt de verdere behandeling uitgesteld tot 2 October, om dan nog een getuige te hooien. Gaasterland, 14 Sept. De Maatschappij „Gaasterland” weet hare bezittingen produ ctief te maken, dat mag gezegd worden. Het blijkt nu weer uit de verhuring der lijsterbosschen, akkermaalshout van 5 tot 10 jaar, waarin de bekende beugels (boegels) worden gehangen. De vorige eigenaar stond deze bosschen gratis voor dit doel afthans echter moet er voor betaald worden en geen kleinigheid ook. Het vorige jaar bedroeg de opbrengst der publieke verpachting reeds f 1015, dit jaar is er nog f 405 bij ge komen. De arbeider waagt het er op. Loopt het mee, als ’t vorige jaar, dan schiet er een winstje over; anders... dan moet het zich maar weer redden. Jammer, dat het dien weg op moet 1 Oldeboorn, 14 Augs. Terwijl de gebroe ders IJkema alhier jl. Zaterdagnamiddag ongeveer een uur met hun schip voeren langs het Eagumerdiep, trof hen een onweers bui. Doorzeilende onder een flinke bries, trad plotseling een windstilte in, zoodanig, dat de zeilen slap hingen de blokken tegen den mast sloegen. De oudste der broeders stond bij het roer, de jongste bij den mast. Op eens sloeg een felle bliksemstraal uit het luchtruim en werden de twee jonge mannen bewusteloos op het schip neerge slagen. Beiden kwamen na eenigen tijd ge lukkig weer bij hunne positieven, de oudste het eerst en konden even later met hun schip, dat intusschen aan den kant in den modder was geloopen, de reis voortzetten. De jongste IJkema had nog geruimen tijd veel last van trillingen in een zijner armen. Aan het schip is geen schade toegebracht. Friesche Zuidoosthoek, 14 Sept. Staat bet er hier voor de boeren niet zoo bijzon der gunstig voor, niet minder hebben onze veenbazen te klagen; wanneer we dan ook niet spoedig wat droogte krijgen, zal ’t er ook wel om spannen, dat allen „dreuge branje" op zolder krijgen. Van de vrij groote hoeveelheid turf van 't vorig jaar is slechts weinig meer over. Zij, die reeds nieuwe turf hebben, willen nog niet verkoopen, zeker in de hoop, dat de prijzen der turf nog zullen stijgen. Dure en slechte turf zal a.s. winter gestookt moeten worden. Uepk. Niewsld. v. f'i\ ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. In de zitting van het Kantongerecht alhier, gehouden Vrijdag 11 September j.l., werden de volgende zaken behandeld 1. A. T., weduwe W. te Witmarsum, heeft een dochter Geertje, welke de O. L. school meermalen verzuimde. Het Hoofd der School, als getuige ge hoord, spreekt een woord van excuus voor de beklaagde, die zwaar tobben heeft om fatsoenlijk rond te komen. Eisch f 1 boete, sub. 1 dag hechtenis. 2. H. H., straatmaker te Bolsward, staat terecht wegens schoolverzuim van een kind, waarvan hij voogd is. Beklaagde is gehuwd met de moeder van het kind (2e huwelijk.) Eisch f 3, sub. 2 dagen hechtenis. 3. Jde J. te Arum, zal voor ’t school verzuim van zijn dochter Akke, waarschijn lijk f3 boete moeten betalen. Hij kan er ook 3 dagen voor gaan brommen. 4. J. E. te Makkum, was 19 Juni j.l. dronken op de Vleeschmarkt te Makkum, en dit was niet voor de le keer. Den 4 Dec. 1902 was hij reeds veroor deeld tot 20 dagen hechtenis, wegens dron kenschap bij 4e herhaling. Aangezien er nu nog niet een jaar is ver- loopen sinds de laatste veroordeeling, staat hem nu wat te wachten. Het O. M. eischt voor van 21 dagen hechtenis rijkswerkinrichting voor Wat ’n dure borrel! 5. Thans komt ’n militair voor de balie A. 8. van Hindeloopen. Het was 18 Juni, Waterloo-dag, ’n schoone gelegenheid om ’n slokje te drinken, voor den landsverdediger die natuurlijk dien dag onder den indruk was van de Waterloo-herinnering. Hij bevond zich te Workum en dronk te veel en dat bezorgde hem ’n bekeuring. Eisch f 3 of 2 dagen hechtenis. 6. A. K., huisvrouw van S. W., te Wor kum, staat terecht wegens ’t verkoopen van sterken drank, zonder „vergunning". De zaak gebeurde op 19 Juni j.l. Als getuige fungeert o.a. onze wederzijdsche vriend A. Steiginga te Hindeloopen, welke wij in ’t vorig zaakje als beklaagde leerden kennen. Deze, met nog ’n zekere A. v. d. W., zee grashandelaar, is op 19 Juni j.l. gekomen bij beklaagde. Zij gaven voor dat v. d. W. zoo’n erge buikpijn had en vroegen daarom om ’n borrel. Geweigerd wij hebben geen vergunning. Aanhouden met vragen. Bekl. heeft ten laatste gegeven, wat zij niet mocht geven, sterken drank. Ook hebben „les deux braves" daar nog koffie enz. gebruikt. Over de betaling kwam verschil. Van der W. beweert dat hij den drank niet heeft be taald, het „soldaatje" verklaart anders. Het publiek, in de zaal, achter ’s verslag gevers lessenaar fluistert onder elkaar en geeft beide getuigen gèen bijzonder vereerende bijnamen, waaronder ’t woord pl...t, zoowat ’t meest kenschetsende is. ’t Was oók bedroevend, welk figuur deze 2 getuigen maakten. Het O. M. zal een lichte straf eischen, omdat hij de handelwijze der 2 getuigen zoo verbazend onnet vindt en vraagt daarom ’n boete van 8 gulden, te vervangen door 3 dagen hechtenis. 7. G. H. te Ferwoude, is in verzet ge komen tegen een vonnis van 16 Mei j.l., waarbij hij was veroordeeld, omdat hij had geloopen over eens andermans grond. De kwestie loopt over een pad dat bekl. mag of meent te mogen gebruiken, over een stuk grond, in gebruik bij Jacob de Boer, die dat stuk land heeft bebouwd met uien, wortelen en boonen, zooals R proces-verbaal zegt. In 1876 is dit verkocht en toen schijnen er andere gezichtspunten omtrent dat pad te zijn ontstaan. Gedaagde beroept zich op notaris Tj ebbes te Workum, die hem eene rechtsverklariug heeft gegeven, geheel anders dan dit doet de Boer, gebruiker van den grond. De heer Muizelaar, rechtskundige, raads man van gedaagde, verheft zijne stem in het kapittel. Hij vermeent, dat uit den koop brief blijkt, dat beklaagde over dat land mag loopen. Jacob de Boer moest dus eigen lijk hier staan, als overtreder van art. 719 van het Burg. Wetboek. Verdediger eischt dat ’t vonnis van 24 Juni j.l. worde ver nietigd, en dat het kantongerecht, opnieuw recht doende, alsnog als getuige zal hooren Notaris C. Tj ebbes en S. Bokma te Ferwoude. Eisch bekrachtiging van het vonnis. 8. J. T., vrachtrijder van Harlingen op Bolsward, werd den 21 Juni bekeurd, omdat hij, terwijl hij bij een boer een boodschap deed, het paard voor den wagen gespannen onbeheerd op den weg liet staan. Bekl. is tegenwoordig en zegt, dat hij de lijn door het wiel had gestoken, zoodat het paard niet vooruit kon. Als de boeren langs den weg wenken, moet hij wel naar hen toe, en hij kan dan niet anders, dan het paard zoo lang aan het wiel van den wagen vast zetten. De heer Ambtenaar vindt dit geen voldoenden voorzorgsmaatregel en eischt f 3 of 2 dagen. 9. J. L. te Witmarsum staat terecht, om dat hij in de vorige zitting van het kanton gerecht bij verstek veroordeeld werd wegens openbare dronkenschap en tegen dat vonnis verzet heeft aangeteekend. Thans is hij tegen woordig en wordt die zaak opnieuw behan deld. Op de vraag wat hij tegen dat vonnis heeft aan te merken, vraagt hij„Is ’t dat van politie de Boer? dan is ’t beslist een leugen, ik was toen niet dronken. Maar wij kenne nou eenmaal niet goed. Ik ben al eenmaal in Hoorn weest, en daar behoor ik niet. Ik had mij dan ook voorgenomen, niet meer te veel te drinken, maar als de Boer mij maar ziet, is ’t al mis. Hij zoekt mij altijd. Dat latere proces van de marechaus see’s, daar heb ik niks op tegen, toen was ik dronken. Om 12 uur zat ik bij de Groot, en daar was ik goed, maar de politie de Boer heeft het altijd op mij gemunt en” en beklaagde die nog 2 latere processen op zijn kerfstok heeft, weet al die avonturen niet goed te onderscheiden. De agent de Boer getuigt, dat bekl. wel degelijk dronken was, op het moment, waar over ’t hier gaat. Hij had hem reeds 4 malen in huis gebracht, maar de 5de maal maakte hij ’t zoo bont en hij vloekte zoo erg, dat de geheele buurt er last van had, daarom kon een bekeuring niet uitblijven. De heer Ambtenaar eischt bekrachtiging van het vonnis. 10. Dezelfde bekl. moet zich nu verant woorden over twee latere processen, n.l. op 5 Juli, ’s avonds 7 uur en dienzelfden dag ruim 11 uur. Bekl. weet zich niet veel van de zaak te herinneren, maar dat proces van politie de Boer, dat is weer glad mis, dat van de marechaussee’s, ja, zegt bekl. met een lachje, dat is echt. Eisch 2 maal 21 dagen hechtenis en opzending naar Hoorn. 11. D. v. d. K., schipper, gedomicilieerd te Sneek, zeilde in de Harlingervaart langs den Hichtumerweg met staand zeil, op een gedeelte waar dit niet mocht. Eisch f 3 of 2 dagen. 12. M. K. van Heidenschap (H. O. en N.) zeilde door de Algem. Turfvaart aldaar, met een boot of praam, waarop in strijd met de verordening een zeil aan den mast was gebonden. Eisch f 1 of 1 dag. 13. C. T. te Wommels reed den 19 Juni op een hondenkar zittende door ’t dorp. Dit mag niet en toen de politie het zag, was ’t natuurlijkkip, ik heb je. Hij was reeds vroeger gewaarschuwd. Eisch f 3 of 2 dagen. 14. G. de L. te Workum reed 23 Juni met een wagen met krommen dissel harder dan stapvoets door die stad, en op de kromme dissels wordt in Workum sterk gelet. Eisch f 3 of 2 dagen. 15. J. H. aldaar was dienzelfden dag ook met den krommen dissel in de stad en hij reed te hard. Eisch ook f 3 of 2 dagen. 16. J. K. van Workum was den 21 Juni over zijn bier. Eisch f 3 of 2 dagen. 17. R. C. de B. van Koudum had 1 Juli te diep in ’t glaasje gekeken. Eisch idem, 33. J. v. d. V. te Makkum was den 4 Juli dronken in de Kerkstraat aldaar. Eisch f 10 of 3 dagen. 34. A. B. te Workum den 5 Juli idem. Eisch idem. 35. S. A. te Bolsward werd in de Pol straat alhier aangetroffen in abnormalen toe stand. De heer Ambtenaar acht, om het hem af te leeren, een gevoelige straf noodig en eischt f 15 of 3 dagen. 36. J. K. te Arum is bekeurd, omdat zijn 3 honden, aangegeven als trekhonden, los liepen. Bekl. is aanwezig en hij meent recht te hebben om die honden los te laten loopen. Hij heeft er belasting van betaald. Hem wordt beduid, dat de honden dan in een hoogere klas der belasting vallen. Bekl. zegt, dat als hij de buurt op is om de melk te tappen, hij er niet voor kan, dat de honden de deur uitgaan. Hem wordt gevraagd, waarom hij ze niet aan den ketting vast kan leggen, waarop hij antwoordt, dat hij ze in de kamer moet hebben en dan zouden ze den boel vuil maken. Toch is hij verplicht ze vast te houden, en dus moet hij er maar een geschiktere plaats voor zoeken. De politie heeft hem al dik werf gewaarschuwd. Eisch f 5 of 3 dagen. Bekl. Daar ben ik niet mee tevreden. Hij toont zijn quitantie voor betaalde be lasting en wil appèl aanteekenen. De heer Kantonrechter beduidt hem, om eerst het vonnis maar eens af te wachten. Bekl. Ja mijnheer, dat is best, maar ik ben er niet mee tevreden, Er loopen ’s nachts veel honden los op straat, die met keffen en blaffen veel last veroorzaken. Er zijn soms booze honden, waar de arbeiders morgens niet voorbij durven, als ze naar hun werk moeten. En daar ziet de politie niet naar om. 18. 8. M. van Lutkewierum was den 28 Juni ook dronken, doch ’t wordt hem ernstiger aangerekend, want de eisch luidt f 10 of 3 dagen. 19. P. G. te Hindeloopen was Juni ook onder den invloed van Hij was daarbij zoo druk, dat oploopje ontstond. De eisch is f 15 of 5 dagen. 20. S. V., mede te Hindeloopen, ver stoorde den 29 Juni de orde. Schiedammer nat speelde hier weer de hoofdrol. Eisch f 5 of 3 dagen. 21. J. B. te Heidenschap bij Workum reed den 28 Juni door die stad op een rij wiel. ’t Was al na zonsondergang en dan behoort er daar een lantaarn te branden op iedere fiets. Dit was bij hem niet het geval en daarom hield de politie hem aan en be keurde hem. Eisch f 8 boete of 4 dagen. Voor die som zou bekl. zeker liever een heel fraaie acetyleenlantaarn hebben aange schaft. 22. A. A. te Gauw en A. de B. te Koudum liepen den 26 Juni bij Hindeloo pen op den spoorweg, zonder daartoe ge rechtigd te zijn. Eisch voor ieder f 5 boete of 3 dagen h. 23. H. F. te Warns had een 13-jarigen jongen in dienst, doch kon geen arbeidskaart en lijst toonen toen de politie hier een onderzoek naar instelde. Bekl. is absent, doch bij verstek wordt de zaak behandeld en de eisch luidt f 10 of 5 dagen. 24. B. H. te heeft den 7 Juli een paard, gespannen voor een wagen, bij Hindeloopen onbeheerd op de straat laten staan. Bekl. ging namelijk even naar een barbierswinkel en in den tijd dat hij onder ’t mes zat, ging de politie op zijn paard passen, doch dit kost hem nu denkelijk f 3 of 2 dagen. 25. H. T. en J. H. van ben in den nacht van 5 op dum burengerucht gemaakt. De politie heeft ze hierover aangehouden en aangezegd den dag te onthouden. De eisch voor ieder is f 5 of 3 dagen. 8. de B. te Koudum heeft in dien zelfden nacht ook te veel drukte gemaakt, en ook voor hem luidt de eisch f5 of 3 d. M. A. B. te Workum Juli hier te Bolsward in kennelijken staat. Eisch f 10 of 3 dagen. 28. P. D. van Workum was in zijne woonplaats den 6 Juli ook zoo erg aangescho ten, dat de politie hem moest aanteekenen. Eisch f 3 of 2 dagen. 29. T. D. van Midwolda te voren te Workum bekeurd kenschap. Ook voor hem was de eisch f 3 of 2 d. 30. G. Gl. te Hindeloopen werd in zijne woonplaats aangetroffen in abnormalen toe- en de eisch hem eene straf en plaatsing in een den tijd van 8 mdn. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1