42ste Jaargang. 1903. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 77. Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. DONDERDAG 24 SEPTEMBER. BINNENLAND. Dit het „KALVER-BOEK”. I VOOR Afzonderlijke ’t Gerechte en zijner zaken). of het bij mist zijn hulpkan- ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. door D. BARTSTRA. uur brak te mogen consent (toestemming) bij poene (op strafte) gezonden aan neschijn.” „Item is artikel VII), dronkenschappen mits hij als een wèl en re- geheel eer- getrouw te blijven aan de geschiedenis, mag ik niet verhelen, dat de Magistraten der vroegere eeuwen zeer na ijverig waren op hun gezag en hunne macht, zoo zelfs, dat het begon te grenzen aan hoogheidswaan, en zij zich ontwassen dachten aan het toezicht en de medewerking der Vroedsluiden, die ten diepste door den Magi straat beleedigd en gesard, hem in 1781 in ’t openbaar wisten te doen schuld bekennen en bakzeil te trekken. De Magistraten van heden, de Dagelijksche Besturen der Ge meenten, kunnen aan dit euvel zeer moeielijk meer lijden, omdat hunne rechten en plich ten tegenover die der Vroedsluiden, zoowat de tegenwoordige Leden van den Raad, nauwkeurig en duidelijk zijn omschreven. Daarenboven heeft thans ieder burger ’t recht, omtrent Gemeentezaken eenemeening te hebben, en daarover een oordeel te vellen, dat openlijk uit te spreken, te schrijven en te doen drukken; of hij daartoe ook de en den juisten takt die er zeker wèl bij niet altijd bij wordt ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. zijn eigen zaak, eene particuliere, maar in eene zaak, betreffende bestuur geering, eene publieke. Om nu lijk te zijn, en Zoo tusschenbeiden leest men in de Nieuwsbladen van allerlei soort van Verga deringen, Congressen, enz. waarop door vak mannen worden besproken en behandeld vele en allerhande zeer belangrijke zaken. Niet lang geleden kon men lezen, dat op eene vergadering van Rechtsgeleerden van gevoelen was gewisseld omtrent het vraag stuk der Voorwaardelijke Veroordeeling Omdat ik niet ben man van ’t vak, wijd ik niet uit over ’t pro en contra, 't vóór en tegen van de voorwaardelijke veroordeeling; integendeel ga ik er alleen op wijzen, dat dit vraagpunt al weder niet is iets spik splinternieuws, nooit eerder te berde ge-j bracht, maar zeer stellig iets ouds, en niet slechts door den Magistraat van Bolsward in 1598 als stelling of als grondbeginsel geopperd, maar ook reeds in de practijk toegepast. Als bewijs hiervoor dienden mij de twee laatste afdeelingen dezer aantee- kening. Pieter Pieters, die reeds den 23 Juni te voren heeft geteekend eene acte, af schrift van zoodanige acte geef ik later wel waarbij hij beloofd heeft, zich te beteren. Niettegenstaande deze belofte, die gebleken is te zijn geweest een steen uit het pla veisel van den weg, ten afgrond voerende, is hij weder in zijne oude zonden vervallen, en de Magistraat-Rechter, die moet straffen den armen zondaar, ziet in dezen niet vóór alles den boosdoener, maar meer den kran- ken broeder misschien, en gevoelt voor hem innig medelijden. Ik mag dit wel in een rechter: deze behoeft niet te zijn van steen, en niet altijd dood te blijven op de wet. Misschien kende de Rechter den beschul digde door en door, en heeft hij gehad de volle overtuiging, dat het eene goede uitwerking op dezen zou hebben, als hij nu eens niet werd gestraft, maar ontslagen met het dreigement, dat „ingevalle hij zich weder mochte ontgaan in eenigerlei manieren, alle zijne voorgaande en tegenwoordige delicten open zullen staan,” en dan alle volgens de Branden. Te Nijmegen is Zaterdagnacht afgebrand de houten loods, dienende als bergplaats bij de zeepfabriek van Gebr. Dobbelman. Oor zaak onbekend; alles is verzekerd. De fabriek kan ongestoord voortwerken. Te Groenedijk, gemeente Hontenisse, zijn Zaterdagavond twee groote landbouwschuren met den geheelen kostbaren oogst door brand vernield, waarbij 15 werkpaarden, 6 stieren, 2 runderen en een twintigtal var kens in de vlammen omkwamen. Gisternamiddag omstreeks 5 een hevige brand uit bij den bakker W. van Dolder Azn., te Veenendaal. De bak kerij en een met hooi gevulde schuur zijn totaal uitgebrand, alleen het voorhuis is blijven bestaan. Ook zijn de varkens, het paard, kippen enz. gered. De oorzaak is onbekend, de perceelen enz. zijn verzekerd bij de Onderlinge Brand- En misschien heeft deze voorwaardelijke veroordeeling eene goede uitwerking gehad; misschien is de arme zondaar, de afge dwaalde, de kranke broeder, op den goeden weg gebracht en er door genezen. Als iets in staat is, afgedwaalden terug te brengen, gevallenen op te richten, zedelijke krenken te genezen, dan is het ’t medelijden, de barm hartigheid. En als die niet in staat zijn, verbetering aan te brengen, dan helpt zeker niets, en is de delinquent zoo goed als ver loren. En hier zeg ik met opzet zoo goed als en niet geheel verloren, want ik geloof aan de onvernietigbaarheid van ’t be ginsel van ’t goede, van ’t beeld Gods in den mensch. Dit kan worden verduisterd, bezoedeld, verminkt en bedorven, geheel verdorven, vernietigd, nimmer. Dezelfde wet voert heerschappij èn in de natuur, de wereld der zichtbare dingen, èn in de wereld der onzienlijke, der hoogere en geestelijke dingen„Er wordt niets vernietigd.” Ten opzichte der zaak van Krijn Lieuwes, die alleen voor dronkenschap, wat niet temin al erg genoeg was, werd beschul digd behoef ik niet te treden in eene opzettelijke behandeling daar ik ’t voren staande in dezen voldoende mag achten. In een volgend opstel hoop ik weder eenige zeer interessante mededeelingen te doen. Bolsward, 21 Sept. 1903. noodige bekwaamheden bezit, is eene vraag, behoort, maar die er voorop gezet. In de twee voorste uitspraken vinden wij voor de eerste maal als straf toegepast verbanning, want de vorigen waren niet dan eenvoudige uitleidingen, uit de stad brengen, en bevel, om de stad te verlaten. Verbanning was eene zeer zware straf, meest toegepast op zeer erge misdrijven, behalve moord en eenige andere, die met den dood werden gestraft; bannissement was een ge woon toevoegsel na geeseling en brandmerk. Herhaling van misdaad, recidivisme, werd meestal gevolgd door verbanning. Zij werd opgelegd of voor een bepaalden of voor on- bepaalden tijd; zij kon opgeheven worden ter arbitrage, beslissing van den Magistraat. Slechts zeer zelden werd een boosdoener veroordeeld tot verbanning voor eeuwig. De uitdrukking „bij zonneschijn” wil eenvoudig zeggen: midden op den dag, niet bij nacht of in ’t geheim, maar in ’t volle zonne- en daglicht, in ’t openbaar, en ten aanschouwe van iedereen. IV. X. „Op huiden den 27 Septembris 1598 is Pieter Gerrits Smeteer, vermits zijne veelvuldige dronkenschap en on tuchtig leven; item vermits zijn kwaad spreken op den Magistraat en de (al) gemeene zaken, uit een boos en vijandig gemoed, uit de stad gebannen, zonder daarin te mogen weder keeren buiten van den Magistraat, van over te worden den Hove, en dit bij zon- lingen daaromtrent klinken al zeer ontmoe digend. Laten we den tijd niet vooruit loopen en afwachten wat de ervaring in deze zal leeren. Akkrum, 21 Sept. Hedenmorgen had de vrouw van schipper Hendrik Leeuwen het ongeluk bij Nes overboord te slaan. Tenge volge de vrij snelle vaart van het schip, kostte het veel moeite de drenkelinge te redden. Alhoewel men aanvankelijk meende, dat de vrouw reeds overleden was, bleek zulks gelukkig niet het geval te zijn. Haar toestand is echter nog niet buiten gevaar. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. Onze stad schijnt thans aan de beurt te komen bij h.h. inbrekers. Door ’t inslaan van eene ruit wist men zich tusschen Vrijdag en Zaterdag toegang te verschaffen tot ’t kantoor van de firma Oppedijk, houthandel alhier. Ontvreemd werd een zilveren horloge van den boekhouder, die toevallig zijn gouden remontoir juist thuis had liggen. Naar geld is blijkbaar druk gezocht en aan bier en madera hebben de dieven zich aardig te goed gedaan. Onze politie doet streng onderzoek en het is te wenschen dat de daders spoedig gevonden worden. -Vrijdagnacht heeft de politie alhier proces-verbaal opgemaakt tegen den postiljon van den postwagen, die ’s nachts half een van hier vertrekt naar Stavoren, wegens het blazen op/ zijn horen. Naar men verneemt moet hij volgens in structie blazen op den horen, om zijn aan komst te melden aan de post- en toren. Daar hij op zijn reis naar Stavoren nog in een 5-tal andere gemeenten bij zijn aan komst ook den horen laat klinken, is men benieuwd welke gevolgen dit proces zal hebben. Het spoorwegongeluk te Barneveld. De toestand van de twee verwonden bij het jongste spoorwegongeluk te Barneveld, die in ’t ziekenhuis te Apeldoorn worden verpleegd, is gelukkig vooruitgaande. De wisselwachter Tennissen van Amsterdam zal spoedig de inrichting kunnen verlaten. Dure tulpenbollen. Bij eene veiling te Oegstgeest nabij Leiden werden 100 tulpenbollen, zoogenaamde Mu rillo’s (zuiver geel) verkocht voor f 800. Be man met den baard. Men schrij ft uit Edam Dezer dagen is gemeld dat bij Kortrijk overleed „de jnan met den baard”, die be zitter was van een 3 meter en 65 cM. lan gen baard. Zijn haargroei was zijn brood winning. Edam heeft ook zoo’n phenomeen gehad, n.L, Pieter Dirks Langebaert, den burgemeester-philantroop. Als hij stond op de hooge „Noorderbrug” alhier, hing zijn baard in het water. Dien buitensporig langen baard liet hij zien op kermissen in verschillende steden, en het daarvoor ontvangen bedrag stond hij welwillend af ten behoeve van „die arme weeskinderen van Yedamme”, die van de opbrengst werden getracteerd. Het portret van deze „Langebaert” hangt in Edam’s Museum en is daar dagelijks te bezichtigen. Friesche Zuidwesthoek, 20 Sept. De jacht op hazen wordt in Friesland heden ge opend, tot 28 October gedurende 3 dagen per week (Maandags, Dinsdags en Zaterdags) daarna tot 20 Nov. eiken werkdag en ver volgens tot de sluiting weer 3 dagen per week. De vooruitzichten zijn niet gunstig. Vooral op de velden der beroepsjagers is hets haarwild slecht voortgekomen, gevolg vooral van de veelvuldige regens en den natten bodem. Waterwild is er voldoende, maar wegens den hoogen waterstand moeielijk te naderen. Het aantal aangevraagde jachtakten is niet kleiner dan gewoonlijk. Leeuwarden, 21 Sept. De gewezen ma kelaar te Buiksloot, J. C. Helling, veroor deeld tot 3 jaar gevangenisstraf wegens den loterijzwendel te Sneek, heeft van zijn recht van cassatie afgezien. Hij berust in zijn straf en zal die, op zijn verzoek, te Amster dam ondergaan. Stavoren, 21 Sept. Een marineschip in de haven, is te allen tijde en niet ’t minst voor de jeugd een welkome ver schijning. De los gekleede Jantje’s geven een aangename afwisseling op straat en zetten wat levendigheid bij aan ’t alledaagsch gedoe. In de laatste dagen verscheen hier twee malen de „Geep”, het opnemingsvaartuig in dienst van de marine. Met nauwgezet heid vergewist men zich door middel van peilingen van het zich verleggen van stroomgeulen en banken. Den geheelen zomer worden op die wijze de territoriale wateren afgewerkt, om met October weer blijvend de marinehaven, Nieuwediep, op te zoeken. 21 Sept. Een kalme avond. Rustig welft zich de met sterren bezaaide donkere hemel boven de oude stad, ’t Is verleidelijk nog even een straatje om te loopen. Achter den dijk ’t lichte ruischen van de rustelooze zee. Daartusschen van de havenzijde ver wijderde klokkentonen, als ’t getamp eener beêklok. Dwaalt niet de ontvankelijke fan tasie naar ’t ver verleden, naar ’t oude „kerkhof”, waar in de diepte ’t St.- Odulfs- klooster bedolven ligt Doch de werkelijkheid is eene andere. Op het uiteinde van den Noorderdam zendt de nieuwe mistklok, dag in, dag uit, de nachten incluis, haar tonen uit over land en zee. De tijd van vochtige koude en mist nadert snel en de proef diende genomen of het nieuwe instrument dan zijn werk naar be- hooren zal kunnen verrichten. Die proef is in zooverre naar wensch uit gevallen, dat met strenge regelmatigheid de tonen worden voortgebracht, maar geluid sterk genoeg zal blijken om op eenigen afstand steun te geven aan de Heert smid, (vergelijk door zijne menigvuldige en ontuchtig leven, en ver goed pater familias (huis- vader) zijne kinderen voorziet, dan hen verlaat en ze overgeeft ten laste van de stad, ter stad uitgebannen, en zal daarin niet weder mogen keeren, buiten des Magistraats consent, en dit morgen bij zonneschijn.” „Item Pieter Pieters, kramer, (reizend koopman met een mars, voluitmars kramer), is uit zijne tegenwoordige ap- prehensie ontslagen, niettegenstaande zijne voorgaande acte, dateerende van den 23 Juni 1598, daarbij hij beloofd heeft,hem niet meer te vergrijpen met dronkenschap, vechterij en ontuchtig leven of anderszins, met zulken voorbescheid, dat hij, inge valle hij hem namaals (naderhand) weder mochte ontgaan in eenigerlei manieren, alle zijne voorgaande en tegenwoordige delicten open staan zullen.” „Item Krijn Lieuwes, smid, is uit zijne gevangenschap los gelaten, met zulken bescheid, dat, zoo verre hij namaals met dronkenschap zich vergrijpt, men hem met naardere (ergere) straften zal corri- geeren (trachten te verbeteren) tot arbi trage (scheiding) van exigentie (bevind van Ongetwijfeld is deze rechtszitting van den 27 September 1598 eene drukke en lang durige geweest, al waren de voorbereidselen voor de berechting dezer vier soortgelijke delicten ook nog zoo goed in elkaar gezet ’t vódrbrengen der beschuldigden, de ver schillende uitspraken, ’t wegleiden der ver oordeelden, na elke uitspraak, t hooren soms nog van getuigen, de afzonderlijke pleitredenen der advocaten en procureurs postulant, en wat al meer bij eene rechts zitting mag behooren, dit alles neemt zeer veel tijd in beslag. En dan nog is de eerste zaak eigenlijk eene dubbele, die eensdeels met de andere zaken wel iets gemeen heeft,’ maar toch anderdeels zeer veel er van ver schilt, zoodat daarvoor eene afzonderlijke behandeling vereischt wordt. Dat vervolgens voor volkomen dezelfde misdrijven geheel ongelijke straffen worden opgelegd, valt wel in het oog; doch dat hierbij aan willekeur, sympathie of antipathie, moet worden ge dacht, daarvan heb ik, naar ik meen, reeds in mijn tweede hoofdstuk op afdoende wijze het tegendeel betoogd; doch iets zeer be denkelijks schijnt het, dat de Magistraat hierbij optreedt als rechter in zijn eigen zaak. Evenwel ben ik zoo vrij, ook in dit opzicht te beweren, dat zulks al weder schijnbaar, en niet in werkelijkheid zoo is. De aanteekening zegt van den delinquent, dat hij wordt beschuldigd van „kwaad spreken op den Magistraat en de algemeene (stads) zaken,” dat is in de taal van onzen tijd: hij heeft gekritiseerd het regeer en bestuur der stad. En nu is er immers geen sprake van dat deze man heeft kwaad ge sproken van de Magistraatspersonen, maar wèl van den Magistraat, als regeerings- lichaam, en mede van zijn bestuur der al gemeene of stadszaken. Hierop aanmerkingen te maken, en dan nog wel, „met een boos en vijandig gemoed”, geheel zonder recht of reden, was iets, dat volgens het oude stelsel geen gewoon burger of inwoner mocht doen; zulks behoorde, indien noodig, tot de rechten en plichten van de Gezworen Gemeente of de Vroedsluiden, de Vertegen woordigers van de geheele Burgerij. De Magistraat sprak dus hier geen 1 Bolswardsche Courant t - 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1