Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1903. No. 78. 42ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. ZONDAG 27 SEPTEMBER. BINNENLAND. DE AMATEUR-OPPASSER. VOOR Afzonderlijke Naar het Anierikaanuch. voor kleinigheid voor de grap ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Bij mijn vrienden, de Smithsons heb ik de reputatie van zeer moedig te zijn, het geen niemand meer kan verwonderen dan mijzelf. Voor zoover ik kan nagaan, berust hunne meening gedeeltelijk op het feit, dat ik schrijver ben aan het departement van oorlog en gedeeltelijk op de koelbloedigheid, die ik op zekeren avond aan- den dag legde toen ik zonder aarzelen in hun tuin rende om te zoeken naar een appelendief, die, daar van was ik overtuigd, er toch niet was. Een reputatie weder kwijt te raken is dikwijls moeielijker dan ze te verkrijgen. Ik voor mij maak slechts aanspraak op de gewone hoeveelheid lafhartigheid, die men bij de meeste menschen aantreft, maar ik moet er aanstonds aan toevoegen, dat ik in geenen deele heldhaftig ben en ik heb steeds met groote bewondering opgezien tegen per sonen, die rustig kunnen gaan slapen zonder hun deur te sluiten en niet eerst onder hun bed te kijken. Toch was het nooit bij mij opgekomen, eenige moeite te doen om verandering te brengen in de meening, die de Smithsons van mij hadden. Het scheen mij inderdaad in het geheel niet noodig, totdat Smithson mij vroeg op zijn huis te willen passen gedurende den tijd, dat hij en zijn vrouw een uitstapje op de fiets maakten. </Wij laten de beide meiden thuis,” ver klaarde hij, /Zen deze zijn ’s nachts nogal zenuwachtig. Indien je er nu niet tegen op zag om naar mijn huis te wandelen en in mijn kamer wilde slapen, zou haar dat niet weinig vertrouwen inboezemen.” Natuurlijk zeide ik, dat het mij een waar feest zou zijn. Ziet u, u is zoo dapper, zeide mevrouw Smithson lief, dat wij er van overtuigd waren, dat u ons dezen voor u zoo kleinen dienst wel zoudt willen bewijzen. Nu, een of twee inbrekers zouden jou, oude jongen, slechts een zijn, zei Smithson. Ik zou willen, dat zij het eens probeerden. De gedachte daaraan alleen deed mij het bloed in de aderen stollen, maar toch zeide ik zoo kalm mogelijk, dat zulks zeker grappig zou zijn. Om Godswil, sla er geen dood, zeide mevrouw Smithson. Dan komt de politie er aan te pas met processen-verbaal. De recht bank spreekt er een woordje in mee; kortom het is zeer vervelend, zulke dingen. Ik beloofde haar, mijn best te zullen doen, geen proces-verbaal uit te lokken. Maar, waar laat u Gilbert? vroeg ik. Gilbert is Smithson junior; hij is zesjaar en onder en boven de wet. Ik zal hem, zoolang wij weg zijn, bij tante Sophie brengen, zeide zijn moeder. Zij kan het zoo goed met hem vinden en ziet nog al wat door de vingers. Hier viel Smithson haar in de rede. Zei Sophie niet, dat zij hem niet meer wil hebben, nu hij haar poes groen geschilderd heeft? Ja, maar dat is zij natuurlijk reeds lang weer vergeten, zeide mevrouw Smithson be slist. Bovendien Gilbert is sedert drie maan den ouder en zooveel grooter geworden. En zoo kwam het, dat de heer Smithson mij zijn huissleutel gaf en mij uitlegde, dat de meiden het gaslicht met een klein pitje zouden laten branden, zoodat ik op ieder uur van den nacht naar binnen kon. Mijn functie als oppasser begon den vol genden nacht. Ik ga nooit vroeg naar bed en zoodoende was het reeds na twaalven toen ik mijn eigen kamer verliet en naar het huis van Smithson wandelde. Zijn huis staat geheel geïsoleerd. Meermalen heb ik op het voordeel daarvan gewezen mevrouw Smithson speelt dikwijls piano maar ik voelde bij deze gelegenheid, dat het toch nog altijd beter is een piano spelende buurvrouw te hebben dan in het geheel geen. Ik arriveerde echter zonder iets verdachts gezien te hebben, draaide het gas uit en ging naar boven. Ik maakte zooveel leven als mij maar eenigszins mogelijk was om de meisjes vertrouwen in te boezemen en natuur lijk ook wijzelf. nomen volgen. Terwijl bij ons het bijzonder onderwijs met zijn secte-scholen meer en meer toe neemt, valt in sommige streken van Duitsch- land het tegendeel te constateerendaar beginnen èn ouders èn onderwijzers meer en meer te gevoelen voor de //simultaan” school zonder godsdienstonderwijs en moet de //con- fessioneele” school met zijn godsdienstonder wijs het dikwijls ontgelden. Zoo lezen we, dat in Nürnberg met zijn 179000 protes- tantsche en 73000 katholieke inwoners van de 5893 leerlingen, die met den nieuwen cursus ter school komen niet minder dan 4129 zijn ingeschreven voor de simultaan- schoolniettegenstaande vooral de Katholieke geestelijkheid geijverd heeft tegen het be zoeken dezer scholen. De Paedagogische Zeitung merkt op, dat deze aanmeldingen het bewijs leveren van de vredige gezindheid der inwoners van Nürnberg, die hun kin deren reeds op de schoolbanken willen leeren Achting en verdraagzaamheid tegenover andersdenkenden. Schoolblad. Men meldt uit Borne, dat Donder dagmiddag de fabriek is stop gezet. Zes honderd arbeiders zijn werkloos. Wie in den loop van den dag klaar was, werd uit betaald en ging heen. In een weide te Opheusden kregen twee rammen ’t met elkander te kwaad. Er ontstond een verwoed gevecht, waarbij een der dieren het leven liet. Nog zieltogende werd dit dier door den knecht van den eigenaar gevonden, die moeite had, den woedenden overwinnaar van zich af te houden. Sneek, 24 Sept. Voor een kleine 100 onderwijzers en onderwijzeressen sprak prof, dr. H. Bavinck hier heden namiddag op de bovenzaal van ’t café //De Drie Friezen” over z/Paedagogische beginselen”. Zijn rede, die getuigde van diepe studie, werd aan ’t slot ten zeerste toegejuicht. Aan ’t debat namen deel de h.h.Martens van Oudega, Holtrop van IJ 1st, de Voorzitter, mr. P. Andreae en de Districts-schoolopzie- ner, de heer Zelvelder. Bij ’t scheiden uitte mr. Andreae den wensch, dat, bijaldien de spreker weer eens -verzocht wordt in de Arrondissements-ver- gadering op te treden, hij niet zal aarzelen, aan de uitnoodiging gevolg te geven. Joure, 24 Sept. Een boerenknecht uit Haskerdijken passeerde hedennamiddag te paard den Vegelinsweg. Het dier steigerde, stortte achterover en de knecht geraakte er onder. In deerniswaardigen toestand werd hij opgenomen. Arum, 24 Sept. Bij den verkoop van boer derijen komt het in de laatste jaren nog al eens voor, dat deze uitelkander springen en perceelsgewijze koopers vinden. Bij de laatst gehouden verkooping echter van twee boeren plaatsen zijn deze in hun geheel gebleven. Een man en een vrouw alhier hadden reeds 17 a 18 jaar samengewoond. Thans kwam het hun in de gedachte, dat ze eigen lijk ook evengoed wettig konden trouwen. Ze zijn nu in ondertrouw opgenomen. St. Nicolaasga, 24 Sept. Terwijl de 14- jarige Lammert Folkerts de Hoop gisteren te paard langs den weg reed, zag hij aan den kant een portefeuille liggen. Bij onder zoek bleek deze een inhoud te bevatten van ruim f400 aan banknoten; tot-nog-toe is onbekend, wie de som verloren heeft. Zeker tengevolge van het prachtige weder wordt er heden ter gelegenheid van Jouster kermis druk gereden. Passeerden het vorige jaar ruim 900 rijtuigen ons dorp, heden moet het getal zeker boven de 1200 worden gesteld. Harlingen, 24 Sept. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn niet minder dan 1600 stuks geslachte schapen verzonden naar Londen, Huil en Leith, om aldaar door de makelaars op de vleeschmarkten te worden verkocht. In den laatsten tijd is zeer weinig geslacht vee verzonden, daar enkele exportslagerijen geheel of gedeeltelijk gesloten zijn geweest, doch thans zijn alle weer in vollen gang en zal er voorloopig nog meer geslacht vee verzonden worden. Het vee toch wordt bij massa’s op de markten hier in den omtrek aangevoerd en in Engeland wordt er een zeer goede prijs voor betaald. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Juist wilde ik de slaapkamer binnengaan toen ik iemand hoorde roepen. Gelukkig herkende ik de stem van Marie, de meid. Zou u zoo goed willen zijn, mijnheer, uw deur open te laten; wij meenden, dat wij in de badkamer eenig geraas hoorden vóór u de deur opendeed. Ja, ja, Marie, dat is goed hoor. Ga nu maar gerust slapen en wees niet kinderachtig. Dit laatste zei ik op vaderlijken toon. De deur openlaten! Verbeeld je! Dat had ik nog nooit in mijn leven gedaan en dan nog wel omdat zij gedruisch in de badkamer hadden gehoord. Ik besloot de deur terstond te sluiten niet alleen, maar ook te barrica- deeren. In de slaapkamer van het echtpaar Smith- son zijn vele kleerkasten, waarin zich gemak kelijk een of twee inbrekers konden verbergen. Ik begreep dat het mijn plicht was, een onderzoek in te stellen. Ik opende de eerste de beste deur en sprong verschrikt terug. Het was alleen Smithson’s gekleede jas met zijn hooge hoed er over heen, maar hij had zooveel gelijkenis met Smithson na een goed geslaagden zelfmoord, dat nog langen tijd mijn zenuwen in de war waren. Ik zette niettemin mijn onderzoek voort en kwam in een kast die klaarblijkelijk het heiligdom was van mevrouw Smithson en ik zag, dat het onbescheiden zou zijn, mijn inspectie in die richting voort te zetten. Ik keek onder het bed en zag niets. Nu kon ik mijn aan dacht aan de deur wijden. Er was geen sleutel, geen grendel, in het geheel niets om ze te sluiten. Welk een zorgeloosheid! Hoe kon ik nu slapen in een alleenstaand huis, waarin zich alleen twee bange meiden be vonden; een huis, waarin bovendien kort geleden gedruisch was gehoord in de bad kamer en dan mijn deur niet gesloten. Het was onmogelijk. Ik wist, dat onder zulke omstandigheden aan slapen niet viel te denken. Ik keek de kamer rond. Ik zag zoo goed als niets. De waschtafel leende zich niet tot het doel, dat ik voorhad, daar zij te zwaar was om te verplaatsen en, indien ik het al beproefde, ik gevaar liep het waschstel te breken. Ik herinnerde mij, dat dit stel de trots was van mevrouw Smithson, daar het nog afkomstig was van een harer vroegere bewonderaars. Er was niets anders dat zich leende voor een barricade dan een zwakke stoel: ik nam dien en zette hem tegen de deur. Vervolgens kleedde ik mij uit, liet het gas met een klein pitje branden en ging naar bed. Ik redeneerde in mij zelf, dat al deze voorzorgen overbodig zouden blijken; de kansen dat in een zeker huis zal worden ingebroken, staan 1 tegen verscheidene mil- lioenen; de politie is steeds op haar hoede zij draagt india-rubberschoenen zij heeft... Daar hoorde ik kloppen. Het kwam van de kamer links van de mijne. Terstond be greep ik den toestand. Door mijn komst verstoord, hadden zij eenigen tijd gewacht en nu probeerden zij in de badkamer te komen. Eenige minuten hield het kloppen aan. Ik luisterde zoo ingespannen, dat mijn trommelvlies er pijn van deed. Het geluid hield op. Zou iets hen verontrust hebben of waren zij binnengekomen? Neen, alles was weer stil. Maar veronderstel eens, dat zij binnenkwamen, terwijl ik sliep. Niemand houdt er van, in zijn slaap vermoord te worden. Ik moet een soort alarm uitvinden, dat mij zou wekken. Ik draaide het gas op en mijn oog viel op het waschstel. Dat was een idee. Het oogenblik was er niet naar, nu iemands leven op het spel stond, te aarzelen ter wille van een paar stukken aardewerk. Ik nam de lampetkan en zette ze op den stoel, zoodanig, dat ze bij de minste beweging moest omvallen. Nog maar half gerust, gebruikte ik het geheele stel en het leek w el een pyramide. Ik ging veel geruster weer naar bed, na eerst het gas laag te hebben gedraaid. Nauwelijks lag ik onder de dekens, of ik hoorde een geluid dat mijn haren ten berge deed rijzen. De deurknop was omgedraaid. Ik kon mij niet vergissen. Ik hoorde de deur tegen den stoel stooten en toen... krak, krak, daar ging het waschstel van den aanbidder van mevrouw Smithson tegen den grond. Buiten mijzelf, sprong ik uit bed en draaide het licht op. Voor de deur stond Smithson Junior, die met zichtbare zelfvoldoening de ruïne van mijn pyramide stond te bekijken. Wel wat was dat een aardige klap zei hij, Ik werd wakker en wilde u vragen of wij niet een beetje met de kussens zouden gooien. Hoorde u mij niet kloppen? Ik weet niet meer, wat ik den jongen Smithson antwoordde en al wist ik het, dan zou ik het hier niet herhalen. Het zij vol doende, dat hij als een haas weder verdween. Ik kon niet goed meer slapen en keerde daarom reeds vroeg naar mijn eigen kamer terug. Niet zoodra was ik boven of de meid kwam boven met een glimlach op haar ge laat, die steeds op een dienstmeidengezicht waar te nemen is, wanneer de een of andere huishoudelijke ramp is gebeurd, waaraan zij geen schuld hebben. Neemt u mij niet kwalijk, mijnheer, maar weet u, dat toen u vannacht uitging, u vergeten hebt de deur te sluiten en nu zijn de jassen en hoeden van mijnheer gestolen. Het was maar al te waar en naar de rekening te oordeelen, die ik ontvangen heb, moeten alle hoeden en jassen van mijn huisheer van de beste kwaliteit en fonkel nieuw geweest zijn. Nu kan deze kwestie uit den weg geruimd worden door te betalen (altijd aan het begin van de volgende maand.) Erger is het met de Smithsons, doch die heb ik sedert niet gezien. Misschien heb ik wel nooit een verklaring te geven van hetgeen in hun huis is gebeurd. Sneek, 24 Sept. Gisterenmiddag werd hier in tegenwoordigheid van een groot getal genoodigden (de pers had men buitengesloten) ’t R. K. Ziekenhuis (St. Anthonius gesticht) geopend. Treffende toespraken werden ge houden door den pastoor-deken, den heer Th. Brouwer alhier, ’t hoofd onzer gemeente en den geneesheer Dr. G .Bouma. Daarna werd ’t gebouw door de aanwezigen bezien, waarbij ’t niet ontbrak aan betuigingen van lof aan de grootsche inrichting. Na afloop der plechtigheid werd ’t publiek in de gelegenheid gesteld een kijkje te nemen. Niettegenstaande bij de politie alhier er niets van bekend was, dat ten onzent een brigade maréchaussees zou komen, blijkt thans dat bij de Regeering wel degelijk ’t plan bestaat Sneek met vijf bereden politie mannen te verrijken. Op de begrooting van 1904 is n.l. voor dat doel een post uitge trokken. Wordt deze door de beide Kamers goedgekeurd, dan zal de kazernebouw met wat daarmee annex is, wel spoedig aan de orde komen. Workum, 25 Sept. Naar men ons mede deelt heeft de heer Z. van Tjerkwerd, uit dankbaarheid voor de hulp hem bij het onge luk in de vorige week overkomen, aan 8 helpers ieder f 5 geschonken, alzoo te zamen de som van f 40 bedragende. Een klacht. Door den heer G. F. C. van der Laan, hoofd eener openbare lagere school te ’s-Gra- venhage is in een adres aan den Delftschen Gemeenteraad eèn klacht geuit ten opzichte van het onderwijzend personeel der H. B. S. met 3-jarigen cursus te ’s-Gravenhage. Adressant’s dochter was gedurende den afgeloopen cursus leerling der le klasse dier school en was blijkens hare rapporten over het le en 2e kwartaal steeds no. 1 der klasse. Toch ging ze bij de overgangsexamens niet over en toen adressant een mondeling onderhoud had met den directeur en eenige leeraren dier school werd hem het uitzicht geopend op eene schikking, die echter eerst na de vacantie kon plaats hebben. Van deze schikking is echter niets gekomen, terwijl daardoor aan zijn dochter de gelegen heid was ontnomen aan het toelatingsexamen eener andere school deel te nemen. Hoewel hij meent bij autoriteiten wel recht te kunnen krijgen, acht adressant het in het belang zijner dochter niet wenschelijk eene beslissing uit te lokken, evenmin haar nog verder deze school te doen bezoeken. Daarom verzocht de heer Van der Laan zijne dochter alsnog na gebleken bekwaamheid de lessen der tweede klasse der H. B. S. te Delft te laten volgen. De directeur van laatstgenoemde school heeft haar reeds een examen afge- en acht haar geschikt die lessen te Bolswardsclie Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1