Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 1 Gek Mispelblom Geijep, TASSIERS en COMMISSIONAIRS in EFFECTEN 1 I 1903. 42ste Jaargang. No. 79. Verschijnt Donderdags en Zondags. DONDERDAG 1 OCTOBER. I H I 1 BINNENLAND. I f I ■1 I 1 J. J. LEMSTRA, Grootzand, BOLSWARD. VOOR de dat B. dat j h 1 I ruiling leen. van winkeliers, verdacht van verkoop drank, zoi dit nu bij te roem, houdende goedkeuring van van grond met het Hettema-Heerema- van B. en W. 1 van zoo’n en W. ter ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Jacht. Oldeberkoop, 28 Sept. Gister arriveerden hier eenige heeren uit Holland om het wel voorziene jachtveld voor het eerst te bejagen. Hazen komen in menigte voor; patrijzen minder; korhoenders zijn er bij koppels, doch ze zijn zeer schuw. Verleden week had nog iemand ’t genoegen in de Nijeberkooper bosschen 5 herten bij elkaar rustig te zien grazen. De buit was vandaag nog al rijkelijk. Geschoten werden 47 hazen, 12 patrijzen en 5 korhoenders. Heerenveen, 26 Sept. Een koloniaal, hedenmorgen te 7 uur uit Veenhuizens „krententuin” ontsnapt, met het doel naar Duitschland uit te wijken, zooals hij zei, was er niet op bedacht, dat de zon tegen woordig in het Oosten opkomt en nam alzoo juist de verkeerde richting. Hedenmiddag werd hij op de Fok alhier door den rijks- veldw. Kits aangetroffen, die hem al spoedig duidelijk maakte, dat het maar beter was zijn Duitsche reis het Westen in op te geven en hem bracht op een plaats waar hij kon uitrusten van de vermoeiende wandeling. Mijnheer de Voorzitter! Vergun mij, dat ik naar aanleiding van de noot van den verslaggever van het officiëele raadsverslag, even het woord vraag; ik vermeen Mijnheer de Voor zitter, dat ik als raadslid niet in gebreke mag blijven daarop te antwoorden, te meer, nu de verslaggever het officiëele raads verslag heeft gebezigd, om mij als raadslid, op de wijze hem alleen eigen, eens op mijn nummer te zetten. Ik wensch dan den verslaggever den raad te geven, om noten als de boven aangehaalde, niet ongebolsterd de wereld in te zenden, opmerkingen als door mij in de raadsvergadering gemaakt, worden door die noot volkomen bevestigd; hoog tijd wordt het m. i., dat hij den ouden weg weer opgaat, om het verslag vóór het afdrukken, ter correctie te geven aan een deskundige. Voorts wensch ik hem toe te roepen, ook ik zal met al den ernst die in mij is, telkenmale mijne opmerkingen blijven maken, wanneer de door mij in de ver gaderingen gebezigde uitdrukkingen niet naar waarheid worden weergegeven. TeWms geef ik hem de verzekering, dat ik, nu ik zelf in de begrootings-commissie zitting heb, niet in gebreke zal blijven, aan zijn verzoek te voldoen, om de ver bazend veel fouten (woorden van den ver slaggever) aan te toonen, en eindelijk had ik van hem verwacht, nu hij toch onge vraagd ieder wil laten narekenen welke voordeelen dat raadsverslag hem oplevert, waar zou geweest zijn en het geval, hij vergat er dat onder de som van f 177,54 aan Westerbaan Pekema heeft ook begrepen was, het drukloon exemplaren van het raadsverslag, aan verschillende abonné’s levert en f 1,50 per jaargang, ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. A 1">rli”’1'rbaar a 5 Cent. dat ondergeteekende meent, door deze mededeelingen een meer zuiver licht op de onderhavige kwestie te hebben doen vallen, zoodat hij mag vertrouwen, dat het oordeel van B. en W. en ook van den Raad over school No. I. een aanmerkelijke verandering zal ondergaan. De Voorzitter stelt voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer Eisma. Ik acht mij verplicht op te merken, dat de interpellatie niet gericht was aan B. en W., doch aan den Voorzitter van den Raad en dat antwoord dus ook niet kan gerekend worden als van B. en W. Wij hebben hier een Plaatselijke Comin. van Schooltoezicht, die verslag doet over den toestand van het onderwijs aan den Ge meenteraad. Dat verslag wordt ’s Raads eigendom en alleen gegronde redenen mogen aanleiding geven tot het doen van vragen, vooral wanneer deze leiden tot vermindering van het prestige der onderwijzers acht ik deze zeer gevaarlijk. De verslagen nu van 1898 tot heden geven m.i. niet het recht om te spreken van zulke treurige resultaten bij interpellatie. Daar er bovendien verschil van gevoelen was, of het was toe te schrij ven aan het Hoofd der School of den heer Brussen, meen ik te moeten instemmen met de bijzondere omstandigheden, waarvan dit schrijven gewaagt. Ik ben er overigens voor dit schrijven aan te nemen voor notificatie, doch meen den raad te moeten geven zich te onthouden van dergelijke interpellaties. De heer Kramer. Het spijt mij, dat het door den Voorzitter gegeven antwoord wordt aangemerkt als van Burg, en Wethouders. Ik verklaar, hieraan niet te hebben meege werkt. Ik ben trouwens nog te kort bij de zaak betrokken, wel heb ik de openbare les bij gewoond, doch acht mij niet gerechtigd mij bij zoo’n kort bezoek uit te spreken over een zaak, waarin ik bovendien geen deskundige ben. Ik herhaal dus, aan antwoord niet te hebben meegewerkt. De Voorzitter stelt voor, dit schrijven voor notificatie aan te nemen, wat zonder hoofdel. stemming wordt goedgekeurd. g. Een adres van den heer Schuit, ver zoekende verbetering van het pad naar zijn nieuw gebouwde woning aan de Knossinger- laan, aangezien het soms een modderpoel gelijkt. Hij merkt op, naar aanleiding van het plan tot uitbreiding der stad door heeren Gasthuisvoogden ontworpen, dat de ver betering der toegangswegen zoo goed moge lijk dient te worden ter hand genomen, wil men dat plan bevorderen. Gesteld in handen van afdoening. h. Een adres van Mej. M. Dijkstra, assistente bij het onderwijs in de handwerken, verzoekende verhooging van hare jaarwedde, en deze te brengen in overeenstemming met wat in andere gemeenten o.a. Wonseradeel zelfs aan hen die geen acte bezitten, wordt betaald. Haar werktijd is thans zoo, dat haar belooning per uur slechts 18 cent bedraagt. i. Een adres van den heer J. Falkena, reeds 28 jaren stadsbode, verzoekende ver hooging van zijn jaarwedde, aangezien hij nog steeds f 500 geniet en hij koffie en thee aan de secretarie-beambten moet ver strekken en tevens de lokalen moet schoon houden, waardoor hij genoodzaakt is een dienstmeid te houden. Daar hij als ophaler der gasgelden, dit in den winter door een ander moet laten doen en hij toch elk gemis van bijverdienste be zwaarlijk kan missen, verzoekt hij eenige verhooging, daar zijne werkzaamheden toe namen. Deze adressen aan B. en W. om advies, om er bij de behandeling der begrooting op te letten. PUNT VAN BEHANDELING. Aanbieding der gemeentebegrooting voor 1904. Deze begrooting, in ontvangst en uitgaaf beide ter somma van f 106,684,105, wordt in handen eener Commissie gesteld ten fine van onderzoek en rapport, de heeren Schot man, Hommes en Praamsma. De heer Schotman vraagt, alvorens de zitting wordt geschorst, het woord, en zegt het volgende; St. Nicolaasga, 28 Sept. Een onbezoldigd veldwachter uit Gaasterland, verkleed als veedrijver, vervoegde zich hier bij enkele van sterken der vergunning. Eén liep in de val. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. De Midd. Cl. schrijft: „Een buitenkansje voor de pleizierreizigers op Walcheren! „Heden is met 12 tegen 10 stemmen door het bestuur van den polder Walcheren be sloten dat Zondags door de pachters van de tollen geen tolgeld geheven mag worden. „Men verheuge zich echter nog niet te vroeg. „Zeer goed mogelijk dat er buitenkansje nog niets komt. „De voorzitter van den polder, die zich, zeer begrijpelijk, met 9 andere commissarissen, tegen het voorstel daartoe verklaarde, zal van het besluit in hooger beroep gaan bij Ged. Staten.” Zondagsheiliging dus ten koste van de „kleine luyden!” Want dat tegelijkertijd den pachters een evenredig deel der pachtsom geschonken is, wordt niet gemeld. Gesnapt. Dezer dagen werd te ’s-Gravenhage een deserteur van het 4e regiment infanterie aangehouden, die te Leiden thuis behoorde. Na zijne arrestatie bleek, dat men den dader van de in den nacht van 8 op 9 September gepleegde inbraak op den Spoorsingel te Del ft te pakken had. De man heeft volledig bekend. Een aantal gouden en zilveren voor werpen zijn te Rotterdam en ’s-Gravenhage opgespoord. Tramlijnen in Friesland. De nieuw aangelegde lijnen Tjurnmarum Franeker en Tjummarum—Harlingen van de Noord-Friesche Locaalspoorweg-maatschappij, zijn Zaterdag door den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten geïnspecteerd en goedgekeurd. Aanstaanden Donderdag zullen die lijnen voor het publiek worden open gesteld. De hoofdredactie van Het Volk. Aan het hoofd van het dagblad Het Volk deelt mr. P. J. Troelstra mede, dat hij tegen 1 November eervol ontslag heeft gevraagd als redacteur van dat partij orgaan. Hij herinnert aan zijn mededeeling op het jongste congres der S. D. A. P. dat hij wel voorloopig een herbenoeming als hoofdredacteur zou aanvaarden, maar zou aftreden, zoodra bleek dat zijn verhuizing naar Scheveningen, waardoor hij niet dage lijks op het bureau aanwezig kon zijn, een voldoende waarneming zijner functie on mogelijk zou maken. Daar deze onmogelijk heid thans is gebleken, treedt hij af. De heer Troelstra voegt hierbij Hij kan dat met te meer gerustheid doen, daar hij weet, dat er onder de partijgenooten wel een opvolger gevonden zal worden die meer tijd en minstens zooveel bekwaamheid bezit, een dagblad te redigeeren, als hij. Het is een aangename en geruststellende gedachte, dat de partij in den korten tijd van haar bestaan zoodanig is gegroeid, dat niet meer één persoon verschillende func- tiën, die elk een geheel mensch vragen,be - hoeft waar te nemen, dat voor elke plaats de rechte man gevonden kan worden. Een aardig kunststukje, ’t welk de bewondering wekt van hen, die ’t nimmer hebben gezien, is het volgende: Men legt een haan of eene hen op zijde op den vloer en wel zoo, dat ook de zijde van den kop den grond aanraakt. Trekt men nu, te beginnen bij den snavel, een dikke krijtstreep van eenige d.M. lengte, dan kan men het beest gerust loslaten. Het blijft onbewegelijk liggen, alsof het dood was, en staat niet op, vóór men het even heeft aan geraakt. Zelfs met den kwaadsten haan is de proef gemakkelijk te nemen, zonder dat men zijne pooten behoeft te binden. Men treft bij meer dieren de vrees voor het overschrijden van een krijtcirkel aan. De schorpioen, die veel voorkomt in onze Oost-Indische bezittingen, heeft zulk een vrees voor een rondom hem getrokken krijt cirkel, dat hij, na vruchtelooze pogingen om te ontkomen, in zijn angst zichzelven doodsteektK dat hij is niet zeggen, die hij betaald, van de die hij tegen f 1, de uitgaven blijven dus gelijk, doch de inkomsten vermeerderen met de abonne mentsgelden en ware dit gezegd, dan zou de door mij gebezigde uitdrukking „dat er voor het verslag genoeg betaald wordt”, geheel tot zijn recht gekomen zijn. De openbare zitting wordt hierop geschorst, om bij geheime zitting te behandelen de reclames tegen den hoofdelijken omslag. Na de schorsing wordt de openbare ver gadering heropend, en op de reclames beslist, zooals in de geheime zitting is besproken. De Voorzitter deelt nog mede, dat de som van f 75, toegestaan voor het egaliseeren voor het terrein bij het afgegraven bolwerk, niet voldoende is om het werk naar eisch uit te voeren, waarom Burg, en Weth. voor stellen die som met f 35 te verhoogen en te brengen op f 110. De heer Schotman kan zich daarmede heel goed vereenigen, daar de toestand van terrein nu goed wordt. Met algemeene stemmen alzoo besloten. Hierna werd de vergadering gesloten. Een schrijven van den onderwijzer J. van Dijk, houdende dankbetuiging voor zijne benoeming. d. Een schrijven van de vereen, van Burgemeesters en Gemeente-secretarissen in Friesland, houdende ondersteuning van het adres van den Bond van gemeenteambtenaren inzake de verbetering der jaarwedden van het personeel der secretarieën. ad. Voor kennisgeving aangenomen. e. Een adres van den heer 8. J. Pekema, verzoekende herbenoeming als Directeur-boek- houder der Stads-Bank van Leening, aan gezien zijne tegenwoordige benoeming met 1 Nov. a.s. expireert. Wordt gesteld in handen om advies. Een adres van den onderwijzer A. Brussen, luidende in hoofdzaak als volgt: Ondergeteekende geeft met verschuldigden eerbied te kennen, dat hem uit het raads verslag van 26 Augs. is gebleken, dat volgens gevoelen van B. en W. de vermeende treurige resultaten van het onderwijs aan school no. I in hoofdzaak moeten geweten worden aan den onderwijzer uit de be klas, dus aan ondergeteekende, dat B. en W. bij het trekken hunner conclusie, volgens zijn bescheiden meening blijkbaar niet genoeg rekening hebben ge houden met enkele omstandigheden, die niet temin van grooten invloed zijn, dat hij het daarom noodig acht, het vol gende onder de aandacht te brengen: Van de 5 toegelaten leerlingen tot de school voor m.u.l.o. behoorden twee tot zijn eigen klasse, terwijl de drie overigen met 1 April, dus slechts 3 maanden vóór het examen, aan zijne leiding waren onttrokken door over plaatsing, zoodat met eenig voorbehoud, al de vijf leerlingen van hem in hoofdzaak hun laatste onderwijs hebben genoten, bij in functietreding van den onderwijzer L. de Groen op 1 Juli van het vorig jaar werd een nieuwe klasse gecreëerd, waarvan het onderwijs aan ondergeteekende werd op gedragen, Voor die klasse ontbraken toen alle hulp middelen en schoolbehoeften, zoodat hij zich een halfjaar moest behelpen met onvoldoende en gebrekkige hulpmiddelen, wat een storen den invloed op het onderwijs had. Door het Rijksschooltoezicht is hem nim mer eene op- of aanmerking gemaakt over ijver of toewijding en evenmin is hem ge bleken, dat ouders op deugdelijke gronden bezwaar haddei> hun kinderen aan zijne lei ding toe te vertrouwen, zelfs niet voor pri- vaat-onderwijs hij heeft zich trouwens aangaande zijn plichtsbetrachting niets te verwijten en zal dan ook zoo lang mogelijk zijn taak volgens plicht en geweten blijven vervullen, zooals hij reeds 26 jr. in deze gemeente heeft gedaan; dat door de tegenwoordige voltalligheid van het personeel, het onderwijs zeker kan en zal verbeteren; dat hetechter in ieder geval hoogst wen- schelijk blijft, geen leerlingen tot de school voor m. u. 1. o. toe te laten, die niet de gewone lagere school in haar geheel hebben doorloopen, een stelregel die hij meent, dat ook op de Christ, school wordt toegepast; dat dus de onbevredigende resultaten van de laatste toelatings-examens niet aan het onderwijzend personeel moeten worden ge weten, maar aan het minder goede streven van sommige ouders, die hnn kinderen on voldoende voorbereid, naar de school voor m. u. 1. o. wenschen te doen overgaan; de boom draagt immers geen schuld, als zijn onrijpe vluchten onbruikbaar blijken j Bolswardsche Courant I c. J Haring erkrijgbaar bij

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1