Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1 1903. 42ste Jaargang. No. 80. Verschijnt Donderdags en Zondags. ZONDAG 4 OCTOBER. DE „VROUWEN-QUAESTIE.” BINNENLAND Jj VOOR Afzonderlijke z/Dit, dat vergaapt aan langer paaie. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. gene verbitterd van toch zeer we zonder Troonrede ook en het Vaccinewetje aan Geen animo. Dit jaar werd op voorstel van een lid van den Gemeenteraad van Vlissingen besloten aan minvermogenden te vergunnen, des Zaterdagsavonds van 5 tot 8 en des Zondags morgens van 6 tot 9 uur voor verminderden prijs van 10 cent een zeebad te nemen, mits voor eigen badlinnen zorgende; de gemeente plaatste een houten loods aan het strand. Veel succes heeft de voorsteller van die goedkoope zeebaden niet gehad, daar slechts 10 personen er gebruik van gemaakt hebben I De man al het huisraad ver en de centen er iets tegen kan verlaten, dan kan arm der politie Westergo, 1 Oct. Voor de beroepsvis- schers in Friesland ziet het er treurig uit. De voorjaarsvisscherij haring, paling en ansjovis mislukte geheel (de haring- visscherij ten deele door de staking en de binnenvisscherij gedurende de zomermaanden beantwoordde nergens aan billijke verwach tingen. Daardoor heerscht in vele gezinnen armoede, die door verdiensten buiten het bedrijf slechts ten deele geléenigd wordt. De hoop is thans gevestigd op de najaars- palingvisscherij, waarvan intusschen de aan vankelijke resultaten zeer ongunstig zijn. Lemmer. Het staat er hier met de visscherij treurig voor. Ook de botvisscherij die thans wordt uitgeoefend, is over het Hooger Onderwijs de beurt. ,/Als die afgehandeld zijn, kan ’t wel dicht bij de Paaschvacantie wezen... enz., enz.Haast u langzaam z/Wat wTe daarom wilden men het volk, dat zich vaak wat de Troonrede belooft, niet ’t Wordt onomwonden ver klaard //de Troonrede zegt ons niet wat tot wet zal verheven worden,” dat is nog al natuurlijk//de Troonrede zegt ons ook niet welke wetsontwerpen zullen worden in gediend, maar ze leert ons wat het Mini sterie wil!” z/Nu, dat weten zoo ongeveer wel. //Zou het daarom geen hoog tijd zijn, dat met de bestaande gewoonte gebroken worde, en de Troonrede, zonder eenige toezegging, zóó ingericht worde, dat ze méér is dan een holle phrase In hoeverre er eenige kans is, dat de Troonrede, zonder eenige toezegging, meer dan een holle phrase zou kunnen worden, laten we in ’t midden. Maar voor ’t overige heeft men hier onbetwistbaar te doen met een waarheidslievenden //getuige.” Wat twee Amersfoorters te Amsterdam is overkomen, meldt de N. Amersf. Ct.: De gebroeders van P., wonende te Amers foort, gingen de vorige week op familie bezoek te Amsterdam bij eene tante, die een huis bewoonde in de Lange Houtstraat. Hun gewoonte om op z’n Amsterdams uit te gaan, d. w. z. om laat thuis te komen, is hun dit keer opgebroken. R Was klokke twee uur dat zij weder voor het huis hunner bloedverwante, gelegen naast een broodbakkerij, terug waren. De een raadde den ander aan, de schoenen uit te trekken, daar dan tante, die hen altijd den huissleutel gaf, niet wakker zou worden. Zoo stonden ze met hun beiden op hun kousen voor de deur. M. draaide de deur open en beide broeders waren weldra op hun slaapkamer. De bakker, bang als hij was voor dieven en moordenaars, had het tweetal gadeslagen, bij hun (in zijn oog) inbrekerswerk. Nauwe lijks was de buitendeur achter hen gesloten, of de bakker alarmeerde de politie. De agent van den wijkdienst blies zijn alarmsignaal en dra was het huis afgezet. Twee der sterkste agenten gingen ’t huis binnen, na eerst de zaak wakker geklopt te hebben en spoedden zich rechtstreeks naar de inbrekers, die zij niet onzacht aanpakten. Reeds waren zij de trappen af, toen tante in nachtgewaad ver scheen en de agenten van politie op hun vergissing wees. Tableau: de bakker rood van verlegenheid af; de politie verliet onder groote hilariteit der menigte, die op de herrie was afgekomen. Een 23-jarig kantoorbediende, in dienst van den heer 8. te Amsterdam, heeft zich dezer dagen uit de voeten gemaakt met een bedrag van driehonderd gulden. Is dit op zich zelf al iets om de politie in den arm te nemen, de heer 8. moest daartoe nog te eerdek overgaan, omdat de bediende, behalve het geld, ook... de dochter van zijn patroon had medegenomen, een meisje van 22 jaar. Men schijnt Benig vermoeden te hebben, dat het paartje bf naar Duitschland óf naar Engeland de vlucht heeft genomen, althans in die richtingen wordt door de politie naar hen gezocht. W. v. W. Publieke eerbaarheid. Zijn wij wel ingelicht, dan is onder de wijziging en aanvulling in het Wetboek van Strafrecht, in de Troonrede aangekondigd, o. m. ook begrepen een voorstel tot verbod van openlijke huizen van ontucht; tegen de uitstalling van Nieuw-Malthusiaansche schand- middelen; tegen schandaal-colportage. Standaard. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Gts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. de steeds harder en banger wordende strijd om het bestaan hebben ook de vrouw wel gedwongen, zich in den kamp te mengen. Deze dingen, waarbij dan nog een verle vendigd bewustzijn van onafhankelijkheid van het meisje tegenover anderen komt, deze dingen dan hebben bewerkstelligd, dat Adam en Eva op allerlei gebied tegenover elkaar zijn komen te staan als concurrenten. En wie naar de oorzaken zoekt van het afnemen der neiging van het //ideëele” naast toeneming van zuiver materialistische be schouwingen bij onze jongelui, hij vergete vooral de genoemde factoren niet. In de maatschappij, waar de dollar opper machtig is, zal gaandeweg de aanbidding van het stoffelijke het ideëele wel verdringen. Nu willen we volstrekt niet beweren, dat de maatschappelijke toestanden alleen oorzaak zijn van dat steeds meer en meer zoeken naar //goudvischjes” en links-laten-liggen van arme, zij het allerliefste meisjes. Zeker niet! Zonder veel moeite kan men ook wel andere factoren vinden, doch misschien is het niet te stout gezegd, dat bij de maatschappij, zooals zij zich zoetjes aan hervormd heeft, de hoofdschuld ligt. Voor den man noch voor de vrouw is het prettig als concurrenten tegenover elkaar te komen staan. Bij de vrouw zal het op den duur schade berokkenen aan die zachte, vrouwelijke behoorlijke eigenaardigheden, welke den man door alle tijden heen hebben geboeid en bekoord. De man daarentegen zal menigmaal ver geten, dat hij als concurrente in den levens strijd eene vrouw voor zich heeft en hij zijn hoffelijkheid en voorkomendheid begint na te laten. In den blinden, bloedigen struggle for live kent men toch noch mededoogen, noch edelmoedigheid. De sterkere vertreedt den zwakkere. Zóó is immers, de wreede wet der natuur? Er is eene //vrouwen-quaestie”, onbetwist baar. De wakkere en kloeke vrouw onzer moderne maatschappij, die recht heeft en ge dwongen is om zich in den strijd om het bestaan te mengen, voor haar brood te zorgen, heeft duizendmaal gelijk, wanneer zij billijke en eerlijke regeling van hare rechtspositie vraagt. Dien eisch te steunen is ook de plicht van ieder man, die gevoelt voor recht en redelijkheid. Doch de vrouwen-quaestie jheeft niets te maken met het gekrijt en geschrijf van zoovele overspannen of teleurgestelde of met haar tijd geen raad wetende vrouwen, die uit allerlei oorzaken (veelal troebele) haat willen stoken tusschen mannen en vrouwen en, de grootsche roeping der vrouw in het gezin, ook als moeder, pogen te verkleinen en in minachting te brengen. Wij gelooven voor ons zelf, dat vele ont boezemingen en strijdlustige, grimmige uit vallen der aanhangsters van zeker bastaard- feminisme, van zekere malle en weerzinwek kende overdrijving en vervorming eener op zich zelf goede zaak, de wezenlijk urgente vrouwen-quaestie, veel kwaad berokkenen; de oplossing er van vertragen en belemmeren en den koppigen en onverzoenelijken, ook egoïstischen anti-feminist rijke en dankbare stof geven om zijne denkbeelden te propa- geeren. Tegen zulk soort feminisme te waarschu wen, is o. i. het dienen van de goede en groote zaak der moderne vrouw. Berg. Ort. maand bedroeg de geheele aanvoer slechts 42000 pond, wat voor iederen visscher afzonderlijk een geringe vangst beteekent. Een massa visschers toch houden zich thans met deze visscherij bezig. Gelukkig is de bot de laatste weken flink groot van stuk en van extra goede kwaliteit. Gaasterland, 1 Oct. De lijstervangst is in onze gemeente heden wederom geopend. Hoewel er reeds tengevolge de gunstige windrichting lijsters worden opgemerkt, is het weer jiog te mooi om te vangen. Met het huidige weder houden ze zich bij voor keur op akkers en landerijen op. Met de jacht op hazen gaat het naar wensch menig langoor is gesneuveld. Wilde eenden zijn er veel, patrijzen minder. De wildprijzen zijn thans als volgt: hazen f 1,40 a f 1,75, wilde konijnen f 0,30 a f 0,40, houtsnippen f 1,70 a f 1,80, watersnippen f 0,50 a f 0,55, patrijzen f 0,70 a f 0,75, lijsters f 0,10 a f 0,12, talingen f 0,20 a f 0,25, smienten f 0,30 a f 0,35, pluvieren f 0,35 a f 0,40 alles per stuk. Hepk. Nieuwsbl. v. Pr. Witmarsum, 2 Oct. Bij de aanbesteding van het bouwen eener woonhuizinge met boekwinkel voor den heer B. Bergmans te Hilversum, waren de hoogste en de laagste inschrijvers Tj. Bangma, Witmarsum 8585. B. v. d. Vliet, Sneek - 6996. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. IJ 1st, 2 Oct. Hedenmorgen geraakten van den goederentrein van pl. m. 7 uur een drietal wagens (waaronder één geladen met vee) buiten de rails, terwijl men bezig was met rangeeren. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, terwijl de materieele schade gering schijnt te zijn. Sneek. Ten gerieve van belanghebbenden, geven we onderstaand het tarief voor opname in het St. Antonius Ziekenhuis alhier. Eerste klas, afzonderlijke kamers f 5, tweede klas, afzonderlijke kamers, f 3, tweede klas, twee of drie personen in één kamer f2,50; derde klas f 1. Verpleging buiten huis. Voor dagverpleging f 1voor nachtverpleging f 1,dag- en nacht verpleging f 1,50. Voor verpleging buiten de stad komen de reiskosten ten laste der verpleegden. Bovenstaande prijzen per persoon en per etmaal. Genees- en heelkundige hulp, wijn, genees- en verbandmiddelen, alsook bewas- sching komen ten laste der verpleegden. Voor de verpleegden 3de klas geschiedt de bewassching gratis. Voor het gebruik maken van baden wordt berekend: 1ste klas f 0,50; 2de klas f 0,35 per bad, 3de klas gratis. De Troonrede is, zooals bekend, zóó met beloften overladen, dat men daarbij on willekeurig herinnerd wordt aan het ge vleugeld woord, waarmede wijlen Klaas de Jong indertijd in de Tweede Kamer zooveel hilariteit wekte en een rechtmatig succes behaalde, toen wijlen de Minister van Lijnden van Sandenburg grootsche financieele lucht- kasteelen bouwde //Daar komt toch niets van Sedert is die uiting van twijfelzucht vaak herhaald - uiteraard van den kant der oppositie. Nu echter is R eens van de zijde der eigen vrienden, dat tegen zulke ijdele pralerij geprotesteerd wordt. Een anti revolutionair blaadje, dat tweemaal ’s weeks te Sneek R licht ziet, Be Getuige, schrijft naar aanleiding van de jongste Troonrede: z/Met het leerrijke voorbeeld van het jaar, dat achter ons ligt, voor oogen, is het ge makkelijk na te gaan, dat al de in de Troon rede toegezegde wetsvoorstellen niet in be handeling kunnen genomen worden. ,/Ook al dwingt geen //anarchistisch avon tuur” de Tweede Kamer hare gewone werk zaamheden voor een tijd te laten rusten en al stemmen wij toe, dat in den gewonen regel de twee laatste jaren van eene parle mentaire periode gebruikt kunnen worden om de aandacht te bepalen bij hetgeen door het (nieuwe) Ministerie is ingediend. z/Van de lange rij ontwerpen, verleden jaar toegezegd, heeft er nog maar één in het Staatsblad mogen staan. z/En dit jaar komen straks, na de jaar- lijksche begrootingen, die een geruimen tijd aan de orde zijn, nog eerst de Wet op het Een van de meest’verblijdende verschijn selen in onze maatschappij is o. i. wel, dat de meisjes, hoogere zoowel als lagere, meer en meer beginnen in te zien, dat arbeid adelt; dat het geen schande is, zelf haar eigen brood te verdienen. De vrouw als onderwijzeres wordt thans door allen mag men zeggen met even veel vreugde begroet als de vrouw in het vak verpleegster. Het zou ook wel wat al te dwaas zijn te beweren, dat de vrouw, die bij de opvoeding van het kind zulk eene belangrijke plaats inneemt, in de school niet op hare plaats is. En toch, we behoeven geen twintig jaar terug te gaan, om nog allerfelste //anti- feministen” aan te treffen, die beweerden de taak van de vrouw is in het huisgezin; buiten den kring van het gezin mag zij niet treden. Doch trouwt een meisje niet en heeft zij geen contanten, wat dan? Ja, na het afster ven der natuurlijke verzorgers moeten wel dadige familieleden dan maar bijspringen. Goedhartige tantes en beminnelijke nichten zullen hare mantels en jurken wat vlugger voor nieuwe verruilen en de rappe vingers der onbemiddelde oude-vrijsters zullen van die //afleggers” nog wonderen van toiletjes weten te maken. Och en dan zijn er bo vendien altijd nog wel woelige kinderen te verzorgen of is er wel een oogje te houden op meiden als mevrouw naar een soiré of naar den schouwburg moet. En in ruil voor al die diensten vindt de arme zwerfster dan wel beurtelings bij A. of bij B. een maal eten. Aan het benedeneind van de tafel is hare plaats. Ze mag zwijgen, totdat men haar eens iets vraagt. Van enkele goed- gBefsche zielen krijgt ze nu en dan nog wel eens een gulden, die te zamen een sommetje vormen, net toereikend om er een klein, schamel kamertje op na te houden, waar ze dan op dagen, dat ze niet //geïnviteerd” is, in alle stilte op een petroleumstel haar mager potje kookt, zonder dat iemand iets van hare armoede merkt. Een ieder van ons zal nog wel vertegen woordigsters van deze categorie van menschen kennen, arme zwerfsters, die ons steeds met medelijden vervullen. Terecht heeft men verandering gevorderd in deze en soortgelijke tooneelen. In de leuze van //emancipatie” ont- slaving door de vrouw aangeheven, schuilt dan ook groote en bittere waarheid van ern stige en al te lang kunstmatig onderdrukte grieven. Want nog is de vrouw de slaaf van tal van convenances, gewoonten; nog is hare rechtspositie bij lange na niet wat ze behoort te wezen. Wel heeft minister Gort van der Linden getracht hierin verbetering te brengen en heeft wetsontwerpen, daarop betrekking hebbende, ingediend, maar onze trage staats machine heeft er voor gezorgd, dat zij nog niet in practijk gebracht kunnen worden. Een verandering van ministerie heeft tenge volge, dat zulke dingen voor jaren en nog maals jaren worden verschoven. Een en ander heeft thans een toestand in het leven geroepen, waarbij de jammerlijke verouderde wetten in flagranten strijd komen met de denkbeelden, die inmiddels rijpten. De rechtspositie der vrouw en vooral ook die der moeder, laat in Nederland veel te wenschen over. Tal van voorbeelden zouden we daarvan kunnen aanhalen, het zij vol doende er slechts één te noemen, kan bijv, het huis en koopen, zijn vrouw verlaten opmaken, zonder dat zij doen. Wil zij haren man hij haar door den sterken laten terug halen. Geen wonder, dat deze en wordt over het uitblijven noodige verbeteringen. Niet propaganda van heethoofden of dweep sters zooals velen soms beweren hebben de positie der vrouw in de maatschappij ge wijzigd. Niet kunstmatig is het drijven naar verbetering van het verouderde en het vurig bepleiten van het nieuwe. Maar de maatschappij zelve heeft deze dingen aangebracht. De toenemende wedijver op elk gebied; geheel niet voordeelig. In de afgeloopen I Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1