Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1903. 42ste Jaargang. No. 81. Verschijnt Donderdags en Zondags. DONDERDAG 8 OCTOBER. BINNENLAND. L Voor het Kantongerecht. VOOR Afzonderlijke of 2 dagen f 10 of van de Ned. Herv. De H. te Witmarsum Noord- het werk ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Eraneo per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. was vooral was ook Zitting van Vrijdag 2 October 1903. en stapte er vronw toeroepende en de 3e werd geen keus ge laten tusschen betalen of zitten, want 3 dagen werd 17. Arnhem, 5 Oct. Zelden hebben we hier een zomer gehad, waarin men van zooveel zelfmoorden of pogingen tot zelfmoord hoorde als in het nu afgeloopen seizoen. In de afgeloopen week werden de lijken van twee stadgenooten uit den Rijn opgevischt en gisteren trachtte weer iemand door verdrin king een einde aan z’n leven te maken, ’n Ongeveer twintigjarig jongeling kwam per fiets een der singels afrijden. Eensklaps sprong hij van zijn fiets, zette die tegen een boom, liep de steenen trap af en sprong in de Lauwersgracht. Hij werd bewusteloos opgehaald. Een spoedig ontboden geneesheer wist de levensgeesten weder op te wekken. Harlingen, 5 Oct. Heden zijn met de boot van Londen alhier aangevoerd 25 groote weef machines, welke per spoor verder zijn gezonden naar Enschede, om aldaar in de Nederlandsche weef- en katoenfabrieken te worden gebruikt. Het was voor onze bootwerkers een moeilijk stuk werk, deze enorm zware machines te lossen en te laden, daar men vanwege den hevigen wind aan de Nieuwe Willemshaven bijna niet verkeeren kon. Stavoren, 5 Oct. Gewoonlijk verschijnen de Wieringers hier met hunne vaartuigen in de haven als visschers, tegenwoordig echter komen ze in kwaliteit als turfschippers, om zich op goedkoope wijze van winterturf te voorzien. Zij vinden die in de nabijheid van Workum. Dat zij daartoe de Stavoren- sche haven binnenvallen en verder de reis naar de veenderij binnendoor maken, staat zeker m verband met de mindere geschikt heid van de haven van Workum.' Fr. Zuidwesthoek, 5 Oct. Geen woord dat in boerenkringen in de laatste jaren vaker gehoord wordt dan de term vet-gehalte. Het is de waardemeter van de melk, in den dat hij en gingen loopen laten voorgaan meermalen om wilden ons 30. S. v. Z. te Witmarsum had in de maand Augs. op zekeren dag ook een roes in. Het was hem haast te zwaar te dragen, hij viel zelfs op straat neer. De marechaus sees ontfermden zich over hem. Deze ontmoeting kost hem nu denkelijk f 3 of 2 dagen. 31. J. S. v. d. V. te Makkum, 24 Augs. dronken. Eisch f 15 of 3 dagen. 32. J. P. te Sneek was 25 Augs. te Bolsward in ’t verleid der vergunningen ge komen. In de Kerkstraat kon hij ten laatste het pad niet meer recht maken. Eisch f 3 of 2 dagen. 33. N. de B. te Makkum heeft den 23 Augs. in land geloopen, dat in huur was bij R. Brandsma. Bekl. had daartoe geen recht. Eisch f 3 of 2 dagen. 34 en 35. Op den 14 Augs. des avonds omstreeks half twaalf, liep een jong paartje door Workum. Wat zij elkander te ver tellen hadden, was niet voor vreemde ooien bestemd en toch waren twee jongelingen hun steeds op zij. J. v. d. A. en 8. 8. beiden van Workum, volgden dit paar en waren ze opzettelijk hinderlijk. Elk aan een kant loopende, hadden zij vrij wat praatjes. De eerste bekl. stompte bovendien her haaldelijk het meisje in de zijde, ’t Was er blijkbaar om te doen, dat Kloris zijn Roosje zou verdedigen, ’t was om ruziezoeken te doen, doch dit doel werd niet bereikt. Herhaaldelijk verzocht Auke Kransen, die een aanklacht heeft ingediend, beide jongens om heen te gaan, doch dit lag niet in hun bedoeling. Als getuige verklaart hij heden, zijn meisje eerst wat zachter om de twee beklaagden te en daarop verzocht hij hen door te loopen, doch zij lastig zijn. Eerst vrij wat erger lijke praatjes toen mijn meisje tegen mij aan duwen en ons gedurig op de hielen trappende zijn zij ons van ’t Dwarsnoord tot de Markt gevolgd. De eerste lastig, de andere hitste hem aan. Het meisje, Geertje Bouwsma, bevestigt deze verklaring van haar Kloris. De beklaagden zijn niet tegenwoordig. Bij verstek wordt tegen den len bekl. f 10 of 5 dagen tegen den 2en f 5 of 3 dagen geëischt. Slot volgt. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. De zitting begon heden met een ver daagde zaak van de vorige zitting. H. M. v. M. te Hindeloopen was nl. bekeurd wegens dronkenschap, waartegen beklaagde toen zich verzette. Om meer licht in de zaak te krijgen werd de behandeling toen uitgesteld om nog als getuige te hooren G. W. Smit. Deze verklaarde nu, wel gezien te hebben, dat bekl. wat een slingerenden gang had, doch dat dit door drank veroorzaakt was, kon hij niet constateeren. De dronken schap wordt door den heer Ambtenaar van het O. M. niet bewezen geacht, waarom Z. EdelAchtb. vrijspraak vraagt. 2, 3 en 4. J. de J. te Oudega,, A. Z. te Heidenschap en D. v. d. M. te Oudega (H. O. en Nw.) zijn alle drie schippers die langs de Alg. Turfvaart in den Noordwolder- polder voeren met het zeil in top en dat is daar niet geoorloofd. Eisch voor alle drie f 1 of 1 dag. 5 en 6. P. v. d. W. en I. 8. beiden van Pingjum hebben den 26 Juli burengerucht gemaakt te Witmarsum. Ze waren pas de herberg uitgezet, omdat ze daar te lastig waren en nu waren ze op straat ook nog zoo druk, dat het hinderde. Eisch voor ieder f 5 of 3 dagen brommen. 7. S. A. te Bolsward was den 29 Juli dronken en maakte bovendien burengerucht op het St. Martiniekerkhof alhier. Hij ving dus 2 vliegen in één klap, te zeggen 2 pro cessenverbaal. Eisch 2 maal 6 dagen hechtenis. 8. K. W. te Bolsward is den 1 Augs. bekeurd wegens overtreding der drankwet. Bekl. is aanwezig en zegt, dat hij niet kan bekennen dronken te zijn geweest. Hij weet er niet van, geen agent heeft hem aange sproken en dus weet hij eigenlijk niet waar het over gaat. De politie verklaart daarentegen, dat hij slingerde en kennelijk dronken was. Bekl. komt hier tegen op en zegt, dat de agent niet eens dicht bij hem is geweest, zoodat hij niet kan getuigen, dat hij naar drank rook. De eisch is f 15 of 3 dagen. Bekl. begrijpt er niets meer van. buren hebben van hem getuigd, dat hij in geen 4 jaren dronken is geweest en hij zou wel getuigen meegebracht hebben, als hij geweten had, waarvoor hij bekeurd was, maar de kinderen hebben de dagvaarding stuk gescheurd. Hij zou, als hij geweten had, dat het voor dronkenschap was, wel genoeg getuigen meegebracht hebben, die wat anders aan ’t licht hadden kunnen brengen. De heer Kantonrechter vermaant beklaagde, dan voortaan wat zorgvuldiger met eene dag vaarding te zijn, als hij die ten minste nog eens weer mocht ontvangen. 9 en 10. D. B. en D. Y. beiden te Witmarsum zijn den 28 Juli op den Snee- kerweg bekeurd wegens dronkenschap. Zij waren met een rijtuig op den weg en mis handelden hun paard zoo onbarmhartig, dat de wegwerker hen ook deswege bekeurde, doch dit is voor de Leeuwarder rechtbank reeds verrekend. Wegens dronkenschap wordt tegen den 1ste bekl. 14 dagen geëischt, voor den 2e f 3 of 2 dagen. 11. G. v. d. M. te Oudega (H. O. en Nw.) werd den 4 Augs. te Workum in be schonken toestand door de politie aange troffen. Eisch f 10 of 3 dagen. 12. W. v. d. W. van Makkum was den 3 Augs. in zijne woonplaats over zijn bier. Eisch f 3 of 2 dagen. 13. A. 8. te Hindeloopen vervoerde den 15 Augs. 8 egels. Deze nuttige dieren worden door de wet beschermd en de eisch er voor is 2 maal f 5 of 3 dagen voor elke boete. Twee dagen later kreeg dezelfde bekl. een proces wegens dronkenschap en daarvoor werd hem f 3 of 3 dagen toegekend. 14. 15 en 16. D. A. G., K. J. B. en D. K. allen te Arum zijn alle drie over hun bier geweest. Naarmate zij goed of minder goed bij de politie te boek stonden, waren de eischen verschillend. De eerste kreeg als eisch f 18 of 8 dagen, de 2e f 8 een bruinen hond, die voor de veiligheid van ’t publiek gevaarlijk wordt geacht. Ér werd daarom gelast dat Bruno een muilkorf moest dagen. Daar hieraan niet werd voldaan, volgde procesverbaal. Eisch f 5 of 3 dagen. 22. D. B. te Witmarsum is een jongen in de vlegeljaren. Hij heeft ook vlegelstreken uitgevoerd. Den 28 Juli gooide hij meteen steen een spiegelruit in van zijn buurman. Bekl. is aanwezig en zegt, dat hij met den steen gooide tegen een boom en dat de steen toen in de ruit stuitte. De buurman J. Tuinstra verklaart niet te weten, waarom de jongen den steen in de ruit gooide, toen hij het hoorde, was het al gebeurd en ging de knaap aan den haal. Er was een ster in het glas en scheu ren, zoodat de ruit vernieuwd moest worden. Dit heeft f 4 gekost. De zoon van Tuinstra verklaart eveneens. Hij weet niet wat de aanleiding was, dat de jongen gooide, ’t Zal baldadigheid ge weest zijn. Daar bekl. in der tijd aan de politie verklaarde, dat hij boos was op zijn buur man en daarom met een steen naar zijn huis wierp, wordt het verhaal van den boom nu niet voor goede munt aangenomen doch had men liever gezien recht voor de waar heid uit te komen. De onvoorzichtigheid was dan wellicht niet zoo ernstig aange rekend geworden. Nu luidt de eisch f 10 of 2 dagen. 23. P. T. te Bolsward was bekeurd wegens dronkenschap, ’t Is niet voor de eerste maal, daarom wordt 3 dagen hecht, noodig geacht. 24. D. v. abnormaal. Eisch f 3 of 2 dagen. 25. J. P. te Bolsward was in den nacht van 17 op 18 Augs. zeer laat op het pad. Om half twee werd hij in de Hanekooper- steeg aangetroffen, verre van nuchter. Eisch f 3 of 2 dagen. 26. H. F. te Rien was den 12 Augs. ook boven ’t gewone gelag gekomen, zoodat de politie hem noteerde. Eisch f 15 of 3 dagen. 27. H. Z. te Tjerkwerd was den 13 Augs. op de weekmarkt te Bolsward. Des middags omstreeks half twee was hij op het Marktplein doch hij kon ’t pad niet recht maken, zoodat de politie er nota van moest nemen. Ook voor deze luidt de eisch f 15 of 3 dagen. 28 en 29. R. N. Z. en A. W. v. d. Z. beiden van Warns, waren den 10 Augs. op den weg van Molkwerum naar Koudum. Hun tong sloeg dubbel, hun gang was onvast, alle teekenen dat zij meer dan koud water hadden geproefd. Eisch voor beiden f 3 of 2 dagen. greidhoek de hoofdbron der inkomsten. Daar om zal wellicht het volgende staatje, aan gevende het gemiddeld vetgehalte van de melk onzer huisdieren, in dit blad op zijn plaats zijn: koemelk 3,0 pet., schapenmelk 5,3 pet., geitenmelk 4,78 pet., muildiermelk 1,79 pet., ezelinnemelk 1,65 pet., paarde- melk 1,27 pct„ varkensmelk 3,28 pet., hon- denmelk 8,18 pet., konijnenmelk 10,45 pet. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Makkum. Ds. J. de Visser alhier heeft een beroep ontvangen naar Gemeente te Middelburg. Sneek, 5 Oct. Bij de op heden gehou- dene. verkiezing van 10 gemachtigden in ’t Kiescollege der Hervormde Gemeente alhier werden de candidaten der Vrijzinnigen met een meerderheid van slechts 11 tot 18 stem men her- en gekozen. Workum, 6 Oct. In een onzer vorige nummers vermeldden wij dat een huisgezin onder het waaggebouw, met hun huisboe- deltje stond, weinig beschut tegen regen en wind. Gelukkig heeft dit niet lang geduurd. Door tusschenkomst van een man uit Sneek, die hier wekelijks met kaas en eieren vent, heeft het gezin een schip gekregen. Ver leden Woensdag kwam hij hier weder, naar gewoonte; vernemende dat er een gezin onder de waag stond, heeft hij met A. B. met een lijst bij de meergegoede ingezetenen gecirculeerd en heeft alzoo het bedrag, ruim honderd-twintig gulden, bijelkander gekre gen. Dezelfde man wist een schip te koop en zoodoende was de zaak spoedig beklon ken en konden ze Zaterdagmiddag in het schip hun intrek nemen. Gelukkig hebben die arme menschen bijtijds een onderdak bekomen, aangezien de laatste dagen en nachten vrij onstuimig waren en veel regen viel. Het is te hopen, dat die koopman hen aan een goed schip heeft geholpen, dat het geld waard is. 6 Oct. De landbouwer J. 8. ging met zijn vrouw voor een dag een familie bezoek afleggen. Het paard werd voor de tilbury gespannen en zoo ging het in ge wonen draf voorwaarts. Maar de boer, voor zichtig als altijd, zag ongeveer bij Hinde loopen den spoortrein naderen voor de voorzorg uit, zijn zitten te blijven. Door den harden wind werd dit niet goed verstaan en meende de vrouw, dat er wel degelijk gevaar bestond en zou uit de tilbury gaan. Dit ging zeker wat haastig, want ze kwam te vallen op den grond, jammerde daarna van pijn en kon niet staan. Met behulp van een jongen had de boer spoedig zijn vrouw in de tilbury, denkende dat het wel wat beter zou worden. Te Schuilenburg werd even halt gehou den en daar de pijn nog niet verminderd was, werd besloten de terugreis naar huis te aanvaarden. Nadat de geneesheer dr. Snoep, was gehaald, constateerde deze, dat de voet boven ,zhet enkel” was gebroken. Van het familiebezoek is alzoo niets ge komen. 6 Oct. Nog altijd ligt het wrak van het schip De Vriendschap bezijden onze haven, gedeeltelijk nog geladen met steen en grintzand. Het is bijna tot aan de boeg in het zand weggezonken. Tusschenbeiden komt hier een stuk van het schip aandrij ven. Voor de schipperij ligt het wrak daar nog al eenigzins gevaarlijk, vooral als een schip met tegenwind de haven uit moet zeilen, zoo althans werd van bevoegde zijde verteld. Voor vreemde schippers is zulks vooral van belang om dit te weten. De gevolgen van (ten regen. Men schrijft uit het westen van Brabant Wegens de vele regens wordt de toestand in de polders met het uur ongunstiger. Op al de laag gelegen velden staan de beet wortelen onder watervan rooien is geen sprake en op de hooger gelegen gronden kunnen zij wegens de weekheid van den bodem niet vervoerd worden. De beetwortelsuikerfabrieken De Ram en Cie. en Jager en Co. te Rozendaal hebben wegens gebrek aan bieten de campagne reeds moeten staken. Ook te Oudenbosch heeft men stil moeten liggen. voor hem gevraagd. P. V. te Bolsward kreeg wegens dronkenschap ook den eisch 3 dagen. 18. W. 8. te Franeker is visscher en den 8 Augs. vischte hij onder Lollum met aalfuiken. Wel had hij een acte, maar de ver- eischte vergunning voor het vischwater ontbrak. Omdat hij al eens meer wegens dergelijke overtredingen met de justitie in aanraking was geweest, werd hem voor dit geval 5 dagen hechtenis toegerekend. 19. R. T. te Witmarsu mheeft een win kel. In haar winkel werd den 28 Juli door de marechaussee een onderzoek ingesteld en daar werd margarine gevonden, zonder het bij de wet vereischte herkenningsteeken. De vrouw is aanwezig en erkent, dat op dien morgen twee koppen margarine daar stonden, doch deze waren eigenlijk niet voor den verkoop bestemd, doch voor eigen gebruik. Zij had ze daar zonder erg even neergezet en nu trof het juist dat de politie kwam. Eisch f 15 of 6 dagen. 20. D. O. B. te Koudum is bekeurd wegens ongeregeld schoolbezoek van zijn kind. Eisch f 3 of 2 dagen. 21. O. B. te Witmarsum heeft bruinen hond, die voor de veiligheid Bolswardsche Courant t

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1