Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1903. 42ste Jaargang. No. 82. Verschijnt Donderdags en Zondags. I I ■t ZONDAG 11 OCTOBER. III Si Uit de Raadszaal. VOOR Afzonderlijke Ba in verband a. 1 Vergadering op Vrijdag 9 October 1903. a. Hommes, ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. aan den jongsten A De heer v. d. Meer. Ik ben het volkomen eens, dat het aanschaffen van een mantel voor de politieagenten wel noodig is, doch heb gezien dat er een brief bij ligt, waaruit ik vermoed, dat die mantels buiten de gemeente zullen worden aangeschaft. Ik nu zou liever hebben, dat ze in de gemeente gekocht en gemaakt werden, en verder zou ik wel eenige uitbreiding aan dit voorstel willen geven. Mij dunkt dat de agenten 2e klas er nog meer behoefte aan hebben. Die hebben den nachtdienst en minder gelegenheid om eens te schuilen. Als het aanschaffen voor allen een te groote som eischt, dan zouden toch wel voor hen die surveilleeren mantels be schikbaar mogen zijn. De Voorzitter. Die brief, waar U van sprak, is er bij om model en prijsopgaaf aan te geven, en als het goed kan, zijn B. en W. ook genegen ze in de gemeente te koopen. Wat het 2e punt aangaat, dit is een nieuw gezichtspunt, en ik vind het geschikt dit bij den begrootingspost aan de orde te stellen. De heer v. d. Meer. Hiermede kan ik mij wel vereenigen. Met algem. stemmen het adres ingewilligd. 4. Behandeling van het adres van Johs. om vergunning tot het waarnemen agentschap-ongevallenverzekering, Wethouders. aan adressant wederom voor van het adres De aflossing kan gesteld worden over 40 jaren, zoodat jaarlijks f 500 moet worden afgelost. Alvorens dit punt in openbare beraadsla ging te brengen, verzoek ik even schorsing om bij gesloten zitting eenige confidentiëele me- dedeelingen te doen, minder goed voor pu bliciteit geschikt. De openbare zitting werd nu geschorst. Na de heropening der zitting herhaalt de Voorzitter in hoofdzaak nog, wat Ged. Staten bij hunne missive van 9 Juli hebben mee gedeeld en voorgesteld, alsmede het voorstel van B. en W. zooals is aangegeven voor de schorsing. De heer v. d. Meer. Ik moet zeggen met groot genoegen de groote plannen om trent deze zaak te hebben ingezien. Zooals dit in kaart gebracht, te zien geeft, zal het een groote verbetering zijn. Toch kan ik er niet toe overgaan, daarvoor 20 mille te geven. In de eerste plaats, omdat ik reke ning wensch te houden met de draagkracht der gemeente en ten tweeden omdat Bolsward steeds nog al stiefmoederlijk werd behandeld van wege het provinciaal bestuur. In de laatste jaren herinner ik mij niets dat speci aal in ’t belang van Bolsward werd gedaan vanwege de provincie, terwijl vele plaatsen daarop wel kunnen roemen. Mij dunkt dat Bolsward dus wel eenig billijk recht heeft om eens flink geholpen te worden. Als ik naga hoe al de verschillende vaarten om en naar onze stad er uitzien, dan mag daarin wel verandering komen. Wat de draagkracht der gemeente betreft, dan meen ik dat Bolsward nog al iets voor den boeg heeft. Zware aflossingen, onkosten van de ongevallenwet, de zuivelschool die er komt, wel zeer tot ons genoegen, maar toch al weer kosten, school no. 2 zal moeten worden vernieuwd, vele gaten en sloppen wachten op demping, het pensioenfonds dat in de toekomst ligt en nog meer wat mij niet te binnenschiet, dat alles bijeengenomen, geeft mij geen vrijmoedigheid om f 20000 toe te staan. Ik heb tot mijn spijt gehoord, dat er niet te marchandeeren valt, anders zou ik een lagere som willen stellen. Nu dit geen doel treft, spijt het mij, tegen het voorstel te moeten stemmen. De heer Boersma. Deze zaak is ook het vorig jaar hier behandeld en besproken, toen werd voorgesteld f30,000 subsidie te geven. Ik was daar tegen en heb de gronden waar om ik tegenstemde toen aangegeven. Nu is echter aan de zaak een andere richting gegeven. Ik zie dat zoo als het plan nu wordt ontworpen, het voor Bolsward wel beteekenis kan hebben. Daar de daarvoor aan te gane geldleening op een lange termijn kan worden afgelost, zie ik er voor de toe komst wel belang in en kan mij met de nu voorgestelde subsidie op die voorwaarden vereenigen. De heer Eisma. Ik wensch een enkele opmerking te maken, op de redeneering van den heer v. d. Meer. De heer Boersma heeft omtrent de draagkracht al een lichtpunt aangewezen, n.l. de aflossing over 40 jaren, zoodat het per jaar f 500 bedraagt, welke som niet drukkend kan heeten voor een werk, dat de welvaart van de plaats zoozeer kan bevorderen. Waar hij spreekt van stief moederlijke behandeling vind ik, dat wij daar niet veel over behooren of mogen spreken, een afkeuring over ’t niet behoorlijk onder houden van ’t provinciaal bestuur uit te spreken, ligt niet op onzen weg. Waar wij nu hier een vaarwater krijgen, dieper en breeder, waar de provincie met dit voorstel gewacht heeft om Bolsward tegemoet te komen, waar voor een werk van f 150,000 slechts f 20,000 subsidie van onze gemeente wordt gevraagd, mij dunkt dat wij het moeten beschouwen als een groote tegemoetkoming aan onze gemeente. Het is toch van groote beteekenis een verbeterde brug te krijgen^ ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. en het rapport beter stel daarom voor niet te behandelen. Punt 7 luidt 7. Behandeling van het adres van het bestuur van de Afd. Friesland van den Ned. Bond van gemeente-ambtenaren en hiermede de volgende voorstellen toekenning salaris klerk ter secretarie, verhooging bezoldiging van den stads- grooting moet sluiten, dat is onze meening. Dat het heden op de agenda werd geplaatst was alleen om de behandeling der begrooting dan te vereenvoudigen. Waar de raad echter zoo eenstemmig het voorstel Boersma onder steunde, en niet met den heer Schotman wil mee,gaan om het heden te behandelen, B. en W. is dit volkomen onverschillig. De heer Schotman. Ik moet naar hetgeen U, M. de V. omtrent de begrooting zegt, toegeven, maar ik lees toch in de memorie van toelichting dat B. en W. een 3en klerk ter secretarie hebben aangesteld op een sa laris van f 150, en het dan toch allen schijn heeft, dat B. en W. dat salaris hebben vastgesteld. De Voorzitter. Dan is dat niet juist ge redigeerd, de bedoeling is geweest, dat als voorstel van B. en W. te doen beschouwen. De heer Schotman. Hetzelfde is toch ook het geval met de 3 andere punten. De heer Eisma. Ik veroorloof mij op te merken, dat altoos, ik ben zoowat 20 jaren raadslid, in de begrooting de bezoldiging der ambtenaren op een cijfer wordt geraamd. Als B. en W. verhooging noodig achten, of zulks uit de discussiën van den raad kon worden afgeleid, dan werden in de be grooting die sommen gezet, doch steeds hield de raad daarover de beslissingbij raads besluit werd, tijdens de behandeling der be grooting, die som vastgesteld. De begrooting toch is niet dan een voorloopige raming, en nu is in de memorie een fout in de redactie, ’t Was, zooals de Voorzitter ook zeide, niet om den raad vooruit te loopen, doch is ge heel als een voorstel van B. en W. te be schouwen. De heer Boersma. Ik meen, in strijd met de meening van den heer Schotman, mijn voorstel te moeten blijven handhaven. Voor eerst is reeds vroeger besloten deze punten bij de begrooting te behandelen, doch ook nog omdat de begrooting in handen eener commissie is gesteld ten fine van rapport. Dat rapport is ons niet bekend, doch wij dienen hiermede toch, dunkt mij, kennis te maken, en dat kan heden niet. Wij kunnen, na het rapport beter onze houding bepalen, en stel daarom voor punten 6 en 7 heden b. bode. Het voorstel Boersma wordt aangenomen met 7 tegen 6 stemmen (tegen de heeren d. Meer, Eisma, Kramer, Y. T. de Boer, d. Meulen en Schotman.) 8. Behandeling van het adres van den volontair ter secretarie, tot toekenning eener gratificatie, wegens bewezen diensten, met advies van Burgem. en Wethouders. B. en W. adviseeren aan adressant, die bij de uitvoering van verschillende wetten werkzaamheden verricht heeft en van goeden dienst is geweest, een gratificatie van f 50 toe te kennen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. Nu kwam nog in behandeling punt 1 dér agenda Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van subsidie voor een grootscheepsvaarwater Bolsward-Heegervar, enz. De Voorzitter. Alvorens voor te stellen een gesloten zitting te houden, wil ik eene mededeeling doen, dat omtrent het groot scheepsvaarwater BolswardHeegervar een missive van Ged. Staten is ingekomen d.d. 9 Juli, omtrent eene kostenberekening van het plan, waarin voorkomt een verlegging van de brug de Nijezijl en den bouw van een nieuwe draaibrug. Daar nu de rechten van het heffen der doorvaartsgelden dateerende sedert 1590, op die brug moesten worden onderzocht, zijn deze als onvervreemdbaar recht beschouwd, zoodat geen verlies der doorvaartsgelden is te vreezen, bij verlegging der brug, die over de laatste 16 jaren ge middeld f 923 per jaar opbracht. Ged. stellen voor, de uitvoering der verandering van de brug door de gemeente te doen uit voeren, doch in verrekening met de provincie. Waar nu B. en W. in de verbetering van het vaarwater een groot belang zien voor onze gemeente, waardoor de bloei én industrie zullen toenemen en daar de geldleening voor te verleenen subsidie óver een groot getal jaren kan worden afgelost, stellen B. en W. voor, een subsidie te verleenen van f 20000 en de voorgestelde verandering der brug te doen uitvoeren onder verrekening met de provincie. Tegenwoordig waren alle 13 leden. De notulen worden gelezen. De heer Cuperus. Ik wensch even op te merken dat, ook volgens ■’t off. raadsverslag, in de vorige vergadering is besloten om de adressen van Mej. Dijkstra en den heer Falkena te behandelen bij de begrooting en hiervan wordt in de notulen geen melding gemaakt. De Voorzitter. Dan kan dat er wel even bijgevoegd worden. De heer Schotman. Ik heb nog een op merking, dat de secretaris weder in een noot van het off. raadsverslag aangeeft, dat den schijn op mij zou laden, als of ik hem on beleefd behandeld zou hebben, ’t Is waar dat ik den heer Cuperus dat stuk afstond onder uitdrukkelijk verzoek het aan niemand af te geven. Ik wensch het aan den heer Cuperus over te laten, om aan te geven, waarom zoo werd gehandeld. De heer Cuperus. Ter inlichting kan ik dan zeggen, dat bij een vroegere vergade ring de heer Schotman mij een stuk ter hand stelde, wat ik op verzoek afstond aan den Secretaris, doch toen de heer Schot man mij later die copie terug verzocht, was zij te zoek geraakt. Daarom werd de laatste maal mij order gegeven het niet weer af te staan. De heer Eisma. Mij dunkt dat dit niet de zaken des raads zijn. De heer Scholman. Ik vind toch dat op dit oogenblik wel dient te worden uitge maakt of de verslaggever het off. raadsver slag mag gebruiken tot het doen van par ticuliere mededeelingen. De heer Eisma. Ik vind het onnoodig dit te bediscuteeren, doch meen te mogen opmerken, dat den Secretaris, die geen stem in den raad heeft, geen andere weg open staat en het toch niet pleizierig zal wezen, zulke aanvallen te moeten hooren. Ik zie trouwens ook niet in, waarom hij het recht niet heeft, zich op deze wijze tegen de aan vallen te verdedigen. De heer Schotman. Mij dunkt dat er geen sprake kan zijn van aanvallen, daar ik toch het bewijs heb geleverd, dat hetgeen ik aan voerde, correct en juist was. Ik zou trou wens de laatste zijn, om iemand aan te val len daar ik toch ook den Secretaris dikwerf steun heb verleend. De Voorzitter. Ik sluit over deze zaak de discussiën en als niemand er tegen is, acht ik de notulen goedgekeurd, met aan vulling als door den heer Cuperus bedoeld. Ingekomen stukken: Een verzoek van den heer H. J. om ontslag als lid der Commissie tot wering van schoolverzuim. De Voorzitter stelt voor het gevraagd ont slag te verleenen, in te gaan als zijn opvolger is benoemd. Alzoo besloten. PUNTEN VAN BEHANDELING. De Voorzitter stelt voor punt 1 het laatst te behandelen, en dus te verdagen tot na punt 8. Alzoo besloten. 2. Behandeling van het adres van J. J. Knorr c.s. tot het plaatsen van een urinoir bij de Sneekerbrug, met advies van Burgem. en Wethouders. B. en W. merken op, dat het urinoir vroeger is verwijderd en de Ned. Tramweg- Maatschappij zou zorgen voor een ander. Daar dit op zich liet wachten, en deze zaak aan B. en W. ter afdoening gerenvoyeerd zijnde, is op eenigen afstand het vroegere weer geplaatst, zoodat aan het verzoek van Knorr c. s. reeds is voldaan. Ik stel voor deze handeling' goed te keuren, dan kan dit be sluit als antwoord dienen op het adres. Zonder hoofdel. stemming goedgekeurd. .3. Behandeling van het adres van de agenten van politie \ste klasse tot het be komen van een regenmantel, met advies van Burgemeester en Wethouders. B. en W. adviseeren het verzoek toe te staan en de 3 agenten le klas een regen mantel te verschaffen, daar inderdaad hieraan wel behoefte bestaat, De kosten zijn geraamd op f 45. de Boer van een met advies van Burgem. en B. en W. adviseeren om toestemming te verleenen om één jaar het agentschap dier Verzekering- Maatschappij uit te oefenen, doch onder voorwaarde, dat hij zich daartoe niet buiten de gemeente begeve. Zonder discussiën met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Behandeling van het adres van S. J. Pekema, om herbenoemd te worden tot direc teur der stadsbank van leening, met advies van Burgem. en Wethouders. B. en W. adviseeren, het bestuur der Bank gehoord, om adressant wederom voor 3 jaren te benoemen op de bestaande jaarwedde en instructie. Met alg. stemmen alzoo besloten. 6. Behandeling van het adres van Maria Dijkstra, om verhooging van salaris als onder wijzeres in de nuttige handwerken, met advies van Burgem. en Wethouders. De Voorzitter. Naar aanleiding van de gemaakte opmerUng van den heer Cuperus wil ik wel even mededeelen, dat de behandeling van ’t verleenen van subsidie aan het groot scheepsvaarwater heden den hoofdschotel vormt. Dit punt is urgent om nog in de winterzitting van de Staten behandeld te worden. Toch meenden B. en W. ook eenige andere stukken op de agenda te moeten plaatsen, die nog te behandelen waren en ter bekorting der behandeling van de be grooting, zooals ook dit punt. De heer Boersma. Het heeft mij wel bevreemd dat dit en het volgend punt heden op de agenda voorkwamen. Ik zou er toch voor wezen deze heden avond niet te behandelen, doch ons te houden aan het vorig besluit. Dit voorstel wordt door eenige leden onder steund. De heer Schotman. Hoewel ik iets gevoél voor de meening van den heer Boersma, vind ik toch wel verkieselijk deze punten hedenavond te behandelen, omdat in die be grooting de voorstellen van B. en W. worden aangetroffen, zoo is o. a. besloten een derden klerk ter secretarie aan te stellen en het salaris te bepalen, maar dit laatste blijft toch zeker aan den raad gedemandeerd. Wel heeft de commissie met het onderzoek der begrooting haar rapport reeds grootendeels klaar, en zal zij daardoor genoodzaakt zijn een deel opnieuw te bewerken, maar ik vind toch beter dit nu maar af te doen, want anders zullen wij toch bij de begrooting precies dezelfde behandeling krijgen. De Voorzitter wil even opmerken, dat B. en W. onbekend waren met de werk zaamheden der commissie, en het rapport is nog niet ingekomen, doch wat verder de opmerking betreft over die in de begrooting geplaatste cijfers, deze zijn slechts een voor stel van B. en W. De beslissing blijft vol komen aan den raad. Het is toch zeker wel meer voorgekomen dat een begrootingscijfer door een besluit van den raad werd ver hoogd of verlaagd. B. en W. wilden aller minst den raad vooruitloopeu, doch de be- Bolswardsche Courant V. V.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1