Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseracleel. 1903. No. 83. 42ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. DONDERDAG 15 OCTOBER. BINNENLAND. Uit het „KALVER-BOEK,” I b- VOOR Wij weten uit den pro- ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. uit den Raad Jacob Simons (Wellinga), Pieter Gerrits, beiden Burgemeesters, met één der twee Raadsluiden, item Johannes Harmens, Tgaard Everts en Timen Fransen (Eysma) uit de Gezw. Gem.” dook D. BARTSTRA. aan den Stationsweg, kast, welke is opengebroken, zijn XIII, „Op huiden den 28 Maart 1599 is geresolveerd bij den Magistraat en Gezworen Gemeente, dat men drie uit den Raad en drie uit de Gezw. Gem. zoude committeeren (als commissie aan wijzen), die hen (zich) zouden informeeren (onderzoek doen) op de noodzakelijkheid der bouwing van een nieuw Doelehuis, Ten welken fine (einde) gecommitteerd zijn - bedoeling ambtshalve met drie Vierde, met de helft of een derde is verhoogd. Vinden wij ten dezen ook niet, dat de toestanden en omstandigheden in den loop van drie eeuwen aanmerkelijk zijn veranderd en ver beterd, en dat ook in dit opzicht geen reden is, den vóórtijd te roemen en te verheer lijken boven den tegenwoordigen, gelijk door oude suffers en jonge onwetenden nog al eens wordt gedaan En nu doet het er niets toe, dat acht dagen later door „den Magi straat en de Gezworen Gemeente werd geresolveerd, de welhebbende Burgers niet op ’t Raadhuis te ontbieden, maar dat men alle weken met den Schuttel zal om gaan naar ouder gewoonte”, want dit verandert aan ’t wezen van de zaak niets, en verzwakt in 't minst niet mijne er aan vast geknoopte redeneering, die, naar ik meen, rekening heeft gehouden met historie en werkelijkheid. V. Geschiedenis over Armenhuis, Waag en Stads-Doele. XI. vOp huiden den 39 October 1598 is bij den Magistraat geresolveerd, dat men de welhebbende Burgers op ’t Raadhuis zal ontbieden, en van ieder afvragen, wat hij ’s maands wil contribu- eeren tot onderhoud der Armen, en dat men T zelve zal ophalen, één uit den Rade en één uit de Gezworen Gemeente, en dat voorloopig voor zes maanden.” Hepk. Nieuwsbl. v. Fr.' Workum, 13 Oct. De vorige week ver trok alhier uit onze haven de Tjalkschipper Zijlstra met bestemming naar Schiedam en kwam Zaterdagmorgen in de haven van Amsterdam binnen. Aldaar deelde hij mede, naar het N. v. N. meldt, dat dezen nacht zijn 16-jarige zoon bij Marken door een rukwind over boord was geslagen en ver dronken. Alle pogingen om hem te redden waren vruchteloos geweest. Arme vader, die zoo noodlottig zijn zoon moest verliezen. Schiermonnikoog. Een blijde tijding voor onze eilanden. Er is nl. op de plaatsbegroo- ting over 1904 f 4000 uitgetrokken voor betere communicatie met den vasten wal. flinke motorboot in de Oldeboorn, 12 Oct. Opmerkelijk is het welke groote troepen wilde zwanen de laatste dagen in deze environs worden gezien. Zoo vroeg in den herfst en in zoo groote getale zag men ze hier zelden of nooit. Weerprofeten voorspellen hieruit een vroe gen winter. Sneek, 12 Oct. In ’t nieuw algemeen politiereglement, dat Vrijdagavond jl. in den Raad werd behandeld en aangenomen, prijkt voor onze gemeente de hoogst gewichtige bepaling, dat alle mestvaalten vóór 1995 buiten de Gemeente moeten zijn gebracht. Leeuwarden, 11 Oct. Het onderzoek der Justitie naar de oorzaken van het onge luk, dezen zomer de Drachtster boot „Voor waarts” alhier overkomen, is geëindigd en op een strafrechtelijke vervolging uitgeloopen. De zaak wordt in de openbare terecht zitting van Zaterdag 31 October behandeld. Een vijftiental getuigen zullen worden ge dagvaard. Weiler Posterp, Kreis Euskirchen, 10 Oct. Den geheelen nazomer door lees ik in uw blad dat de turf bij u niet droog te krijgen is en in de aardappelen veel ziekte is. Bij ons hier staat het er met de aardappelen beter voorweinig ziekte en goede opbrengst. Onze ffHerr” heeft nog 80.000 pond te verkoopen, voor f 1.50 de 100 pond. Zou ’t niet de moeite waard zijn om uit Friesland hier eens te komen en een waggon vol te halen Zoo hoog is de vracht toch ook niet. Een handelaar of coöperatie zou goede zaken I Bakhuizen. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. kunnen doen. In uw blad las ik dat de kleiaardappelen f 2 a f 2.50 per H.L. (of 120 pond) kosten; welnu, deze hier zijn ook kleiaardappelen. (w. g.) L. K. v. d. LAAN. Gaasterland, 12 Oct. Het aardappel- rooien is in onze gemeente wederom geëindigd. De oogst was schraal, veel ziekte en de kwa liteit over ’t geheel slecht. De prijzen vari- eeren tusschen f 1,00 en f 1,50 per */2 H.L. De oogst der vruchtboomen was mede gering; de prijzen van appelen en peren zijn hoog: men besteedt tot pl. m. f 7 per J/2 H.L. 1 Vanwege het vele water in de weilanden, zijn verscheidene arbeiders werkloos. Het gewone hekkelen en gruppelen kan nu niet uitgevoerd worden. Het vee gaat reeds hard naar stal; zoowel in vleesch als in melk ging het snel achteruit. Verscheidene kippenhokken hebben bezoek gehad van bun zings. Vele kakelaars hebben er reeds het leven bij ingeschoten. Beteekende de lijstervangst hier in de eerste dagen dezer maand niets, hierin is gelukkig eenige verandering gekomen. Za terdag en gister toch is er vrij goed gevan gen; de vangst had best kunnen zijn, daar er wild genoeg was, doch wind en regen hadden strikken en bessen te veel in wan orde gebracht. Heden morgen zijn er weer genoeg; als alles goed in orde is, kan er vandaag goed gevangen worden. We willen ’t hopen. Enkele houtsnippen hebben zich ook laten verschalken; de harde wind maakte echter veelal het vangen onmogelijk. De poeliers betalen thans voor de lijsters 111/2 cent; de vangers, die van hen bosch om niet in gebruik hebben, ontvangen 19 cent per stuk. Het plan is een vaart te brengen. Sneek. In den nacht van Zondag op Maandag is hier al weer inbraak gepleegd; thans in een der in aanbouw zijnde huizen van den heer Poppinga Uit een enkel eenige timmergereedschappen, ter waarde van ongeveer f 3,genomen; overigens wordt niets vermist. Een paar heeren uit Rhenen, de vorige week op jacht zijnde in den omtrek van z/Kruiponder,” onder Wageningen, hadden het //geluk” vier //wilde” zwanen onder schot te krijgen en ze alle neer te schieten. Later is gebleken, dat het de tamme zwanen der gemeente Wageningen waren, die op hun uitstapje naar Kruiponder de slachtoffers werden van hun ontspanning. Het ongeluk op de Zuiderzee. Het vaartuig van den heer Bakels te Enk- huizen, waarmede de gebroeders Scholten en de he,er van Es van Enkhuizen zijn vergaan in de Zuiderzee en welk vaartuig en inven taris te Urk is binnengebracht, zal aldaar op last van den eigenaar publiek worden verkocht. Er zijn te diep smartelijke her inneringen aan verbonden, dan dat de heer Bakels het weer zal willen zien, veel minder het weer zal willen gebruiken. De visschers, welke het lijk van ponent Scholten vonden, zijn door weer en wind genoodzaakt, naar Schokland gevaren, alwaar het lijk gekist en gisteren per „Ha- velaar” naar Enkhuizen moet zijn overge bracht. De premie of het vindersloon, is uitgeloofd door den heer Bakels, cmeritus-predikant t$ XII. „Op huiden den 5 Januari 1599 is geresolveerd, dat de Waagmeester van nu voortaan dubbel weeggeld zal ont- fangen van de Burgers, Huisluiden (Boe ren) en van den vreemden man, van alles, wat er gewogen wordt, mits de Burgers, koopende van Burgers, half geld zullen betalen, als ’t placht”. 't Is uit alles duidelijk, dat in den tijd, waarvan hier in ons Boek sprake is, de toe stand dér Stadskas ver was van rooskleurig, ja eerder donker, zwart, dat is - zeer ten achteren. Die tijd was, wij weten dit im mers wel, drukkendde inkomsten waren gering, de uitgaven groot. Ten gevolge van den gevoerd wordenden oorlog tegen Spanje, 15681648, moest elk gewest, iedere stad, zelfs ieder dorp opbrengen bijdragen in geld of leveringen in natura, benoodigd voor ’t voeren van dien krijg. Zoo ook Bolsward, waarom de Magistraat zich genoodzaakt vond, telkens nieuwe wegen te zoeken ter verster king van de inkomsten der Stadskas, ten einde te kunnen voldoen de steeds klim mende quota-aanvragen voor legers en vlo ten. Hij schiep nu eens geene nieuwe be lasting, zeker om de eenvoudige reden, dat zulk eene in den regel gemor, onwil, verzet en bovendien vermeerdering van ambtenaren tengevolge heeft, die een deel der opbrengst naar zich nemen; maar hij verzwaarde eene oude belasting, waaraan men gewend was, en ontkwam zoodoende aan alle onaange naamheden en onnoodige onkosten. Daar te boven legde hij ’t zoo aan, dat de Burgerij niet direct door deze buitengewone heffing van weeggelden werd getroffen, maar dat zij er indirect zelfs voordeel van genoot, daar de Stadskas zonder hare medewerking werd gespekt door omwonenden en vreemdelingen. En dat deze verhooging van ’t weeggeld nog al van belang was voor de Stadsfinanciën, bleek uit de verpachting van dezer gaarde- ring, die den 19 Januari 1599 werd gehou den, daar ons Boek verder luidt: „Op welken vermeld artikel de Stadwaag ver pacht is bij oproeping ter gewoontlijke plaatse (Raadzaal) aan Burgemeester Jarich. Heeres voor 1960 car. gis. per jaar”. Uit de Stadsrekeningen van 15821598 blijkt, dat toen de Waag is verpacht in eerstgenoteerd jaar voor 706 en in 1598 voor 1198 car. gis., waaruit wèl eene ge stadige vermeerdering spreekt, doch eene verhooging der pacht in één jaar van 400 gld. is niet evenredig met eene opklimming van ruim dezelfde som in zestien jaren. En wat zou de Waag thans in een jaar voor de Stadskas opleveren Zeer zeker niet heel veel. Een verschil bij vroeger van zeer groote beteekenis, een verschil tevens, dat zijn aanzijn ontleent aan eene reeks van oor zaken en omstandigheden, te veel om in een kort bestek op te geven, maar misschien wel de moeite loonend, om daaromtrent een onderzoek in te stellen, en eene studie er van te maken. In de oudste Stads-rekeningen van 1582 kan men lezen, dat „Die Stadts Doele”, ’t gebouw, waarin de Burgerij bijeen kwam, om zich te oefenen in den wapenhandel en in ’t schieten, maar niet minder in ’t bier- drinken, „wert verhuert aen Homme Thomasz voor 24 goudguldens per jaer”. Dit Doelehuis, staande evenals nu nog op de Koemarkt, toen Nieuwe Markt geheeten, omdat zij eerst ongeveer eene eeuw te voren, nadat de er doorheen loopende gracht was gedempt, speciaal voor beestenmarkt was aan gewezen, wijl wegens den toenemen den han del de Oude Markt te klein was geworden dit Doelehuis schijnt in 1599 bouwval lig te zijn geweest, van daar deze Raadsre solutie. Zeker is de verbouwing toen nood zakelijk gebleken en ook terstond geschied. En dit is dirept op te maken uit het groote verschil van de huur in de jaren 1599, toen deze 55 en 1600 toen zij 100 goudguldens bedroeg, ’t Zou mij te ver af leiden, en ook te veel plaats in de Bols wardsche vereischen, wanneer ik de' geschie denis van de Doele tot heden incluis wilde gaan vertellen, wat mij alleszins mogelijk zou zijn. Alleen deel ik mede, dat voor namelijk door den 80-jarigen oorlog, bene vens tal van andere omstandigheden, daaruit volgende of er mede samenhangende, de Stads-schatkist menigmaal den bodem liet zien, zoodat de Magistraat, dewijl geen nieuwe belastingen meer uit te denken en geen oude te verhoogen waren, besluiten moest, om sommige stads-eigendommen, in de eerste plaats de minst opleverenden, zooals ’t Groot en Klein Abtshuis, ’t Rectors en ’t Organists- huis, te verkoopen, wat geschiedde in 1630 en 1635. Daarna, in 1640 namelijk, werd ook de Doele te koop aangeboden, en uit de hand verkocht aan Pieter Bantert en Hijlck Kingma, echtelieden en herbergiers in de „Blauwe Engel” voor 1800 goudgulden van 28 stuivers. In 1654 deed Hijlck Kingma, weduwe geworden, haar over aan Simon Cornelisz Braeck en Intscke Douwe dr. voor 2075 goudguldens. Wie weet hoevele malen de Doele sedert in andere handen is over gegaan; hoeveel keeren zij is verbouwd, ver nieuwd en verbeterdDat het gebouw, kor ten tijd geleden, in vlammen is opgegaan, doch als een feniks schooner uit hare asch verrees, en nog altijd de Doele is gebleven, ligt nog versch in ieders geheugen. Bolsward, 19 September. Wij weten hit ons tweede artikel, dat het Armhuis in 1524 voor zijne Armen had aanvaard de vrij aanzienlijke nalatenschap van Hendrik Nannes en Gatrijn Epes, om uit de opkomsten daarvan zijne Armen bui tengewone bedeelingen te verstrekken. Wan neer nu het Armhuis in 1598 niet in staat blijkt, die Armen behoorlijk te kunnen onder houden, dan moeten buitengewone omstan digheden daarvan de oorzaak zijn geweest. Laat ons trachten, die op te sporen. Vooreerst is ’t ons bekend uit aan teek e- ning VI van 5 Dec. 1597, dat toen de Magistraat reeds klaagde „over den duren tijd” en de „groote benauwdheid”; verder is ’t een steeds voorkomend verschijnsel, dat zulke tijden ’t aantal armen altijd en aan houdend grooter wordt. Daarbij komt nog, dat het peil van maatschappelijken welstand der Burgerij vóór drie eeuwen over ’t alge meen veel lager stond dan tegenwoordig, zoodat het aantal mingegoeden en armen betrekkelijk grooter was; vervolgens was de toestand der Stadskas, niettegenstaande de opkomsten der in 1580 benaderde Benefici- alen, ver van schitterend, zoodat daaruit aan ’t Armhuis geen subsidiën konden wor den verstrekt. Het Armhuis zelf, welks be zittingen meest bestonden in vroeger daar aan vermaakte, of in voor geschonken gelden aangekochte landerijen, was evenals ook de Stad, trots beider zeer uitgebreide rij van eigendommen, toen in eene zeer schrale posi tie. Iedereen zal dit terstond begrijpen, dat, goeddeels door den druk des tijds, de huren naar beneden gingen, zoodanig zelfs, dat de toenmalige huurprijs der landerijen schom melde tusschen een gulden en een daalder per pondemaat. Men zou zoo zeggen, dat de toestanden sedert, niet alleen aanmerke lijk zijn veranderd, maar inderdaad en in werkelijkheid zijn verbeterd. En toch wordt, vooral in den laatsten tijd, geklaagd, gemord en geschreeuwd over hooge belastingen, over opdrijven van hoofdelijke omslagen enz. enz. Zou het ook in dit opzicht niet goed zijn met de geschiedenis te rade te gaan? Want, al .zijn onze belastingen hoog, en al wordt onze hoofdelijke omslag ik zeg niet op gedreven, maar toch schier ieder jaar verhoogd, het percentage daarvan klimt niet evenredig, en dit wijst, mijns inziens, zoo niet op een bepaald hooger, dan toch op een eenigszins klimmend peil van maatschap pelijken welstand. Daarbij komt nog, dat, vergeleken bij andere Gemeenten, wij ons bevinden in bijzonder goede conditie, en wel om twee redenenvooreerst worden van ons niet gevraagd 40 of meer Gemeent-opcenten boven eiken gulden der personeele belasting, en ten tweeden hebben wij, wegens den zeer gunstigen huidigen toestand van de fondsen, spruitende uit de eigendommen van ’t Arm huis, met de Algemeene Armenzorg hoege naamd niets te maken, wat in vele Gemeenten den hoofdelijken omslag jaarlijks met eenige duizenden guldens verhoogt. Er blijft dus voor ons alleen over de medewerking aan de Kerkelijke en de particuliere Armenzorg, en hieraan behoort en kan ieder meêdoen, of hij mag er in nalatig blijven, voor zoover hij zulks met zijn geweten en met de uit het Christendom ontsproten humaniteitsbe- grippen overeen weet te brengen. En daar om zijn wij boven velen gelukkig te achten onze Magistraat zal ons niet op ’t Raadhuis ontbieden, om door onze vrijwillige bijdra gen de Armvoogden in staat te stellen, tot eene behoorlijke armenbedeeling; ook zal hij ons niet stellen voor 't feit, dat onze hoofde- liike omslag wegens de algemeene armen- Bolswardsche Courant -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1