42ste Jaargang. 1903. No. 84. Verschijnt Donderdags en Zondags. Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. ZONDAG 18 OCTOBER. De oude Ajax. BINNENLAND. 0 r' VOOR Afzonderlijke Wij meenen Genoeg verschil Sneek. de dag i open plek in het bosch stonden Ajax, de twee oude vrienden. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. en beproefde te weten te komen waar het arme dier gebleven was, maar Ajax was overgegaan verkreeg gymnasium en werd door moeders Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Workum. Op voorstel van de Commissie, belast met het nazien der begrootingen is door den Raad met zes tegen vijf stemmen besloten tot het aanschaffen van een nieuw torenuurwerk met twee wijzerplaten. aan zijn visch- i was de vangst groot. De stormen Eenige maanden geleden werd door de politie te Lunteren proces-verbaal opge maakt ter zake een aldaar plaats gehad heb bende aanranding, die zich als volgt had toegedragen. Eenige boerenjongens waren om verschillende redenen hevig verbolgen op een meisje en spraken af haar ’s avonds een flink pak slaag toe te dienen waartoe zij haar op wachtten. Zij vluchtte bij een boer, doch toen de belhamels dreigden de boel kort en klein te slaan, werd zij door den boer buiten de deur gezet, waar de jongens haar natuurlijk beetpakten. Zij werd toen bij de armen en beenen over de heide gesleept, waardoor zij zoodanige kwetsuren opliep dat zij eindelijk voor dood bleef liggen en na eenige uren door toevallig voorbijgaande personen in dien toestand werd gevonden. Hoewel aanvankelijk de daders van deze lage mishandeling niet bekend waren zijn thans op last der justitie een zestal boerenknechts uit Lunteren en Scherpenzeel gearresteerd, terwijl ook is aangehouden een meid die de jongens tot deze daad schijnt te hebben aangezet zoodat de gemeene aanranders van een weerloos meisje voorzeker hun welver diende straf niet zullen ontgaan. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. en het geheele Doch dat er niet zuinig kan als een dat een vrouw 18 cents ontving, waarbij onderzoek, 13 valsche bleken te zijn. De Banier. Stavoren, 15 Oct. Het laatste bedrijf van de zeevisscherij is voor dit jaar weer afgespeeld de palingvisscherij langs de kust. Wel staan er nog enkele fuiken, maar het meerendeel is reeds weggenomen. Even min als de haring- en de ansjovisvangst, is de palingvangst den visschers ter wille ge weest. Het voortdurend ruwe weder heeft de paling van de kust gehouden, terwijl er volleerd zeemanschap noodig was om de fuiken te lichten. Menige visscher heeft bovendien belangrijke schade t want gekregen. In geen jaren zoo gering, de schade zoo Gaasterland, 15 Oct. De stormen en de hooge winden der vorige week hebben veel trekwild in onze bosschen gevoerd, hout snippen zoowel als lijsters. Van de eersten werden in ’t begin dezer week alleen te Bak huizen ruim 30 stuks gevangen in één flouw. Maandagochtend 9 stuks, allen uilenkoppen. De lijstervangst wordt belemmerd door het stormachtige en natte weder, dat de strikken in wanorde brengt en de lijsters buiten de bosschen houdt. Fier zag hij uit zijne oogen, zwart en glanzig was zijn haar, hoog hield hij het hoofd en edel was zijn gang. Daarbij had hij een warmen kinderzin, heette Ajax en was koetspaard bij den grondbezitter Jensen op Ljungby. De grondbezitter was een groot dieren vriend. Lang voordat men nog van een Vereeniging tot Dierenbescherming wist, werden in Ljungby alle huisdieren als vrienden behandeld, Ajax zelfs, als kind van den huize, een kind, dat de trots van het gansche gezin was. Toen hij nog een veulentje was, had kleine Hans hem eens naar de eetzaal meegenomen, waar zijne hoefjes hunné sporen op den vloer nalieten, maar niettemin had mama Jensens zachte hand zijne glanzige zwarte manen liefkozend gestreeld. Toen Ajax vier jaar oud was, kwamen er op een helderen, kouden winterdag vier arresleden, met vroolijk gerinkel van bellen, voor de deur, om het gezin naar een oom op een nabijgelegen landgoed te brengen. De kinderen stonden met kloppend hart, in gespannen afwachting evenals groote kinderen, wanneer er een voordeelige post te begeven is wie naast papa en mama in de slede, waarvoor Ajax gespannen was, zou mogen zitten. Ajax was slank, gespierd wind. Als hij vloog, en dochters als een goede partij met wel gevallen beschouwd. Hij had spoedig een goed huwelijk kunnen doen, maar zijn hart, sprak daarbij een woordje mee en had reeds lang besloten vrij té blijven, zoolang het hart van de bevallige cavalerie-kolonelsdochter niet in dezelfde maat met het zijne kloppen wilde. Deze meening van zijn hart deelde hij zelfs aan de jonge dame ook mede, die den knappen jonkman wel mocht lijden en hem niet zoo dwaas vond, als Hans gevreesd had. Nadat zij de zaak een tijdlang over wogen had, verklaarde zij aan papa, dat, als zij niet spoedig de vrouw van dokter J ensen kon worden, er maar eene plaats voor haar in het familiegraf gereed gehouden moest worden. De oude overste had echter veel adeltrots en wist ook, dat zijne dochter hare honderd duizend Mark in solide staatspapieren en gangbare munt ten huwelijk zou meebrengen. Bovendien was hij soldaat in zijn hart en beschouwde alleen een cavalerie-officier als een heel, een artillerieofficier drie kwart, een infanterie-luiteuant als een half en een leeraar aan het gymnasium als in 't geheel geen mensch. Toen nu zulk een voorwerp tot hem kwam met den wensch zijn schoon zoon te worden, in plaats van den rijken graaf, dien hij daartoe had uitgekozen, trok de oude overste een gezicht, alsof men hem had voorgeslagen een kreupel paard te koopen of op zijn Marutukka, zijn rijpaard, onge zadeld naar de parade te rijden. Maar het jonge paar treurde, zooals men in de lente zijns levens treurt, als de eerste nachtvorst op de bloesems van het hart gevallen is. In de villa van den Staatsraad bij de stad werd een feest gevierd. De jeugd danste, speelde lawntennes en zwierf in het park rond. Alle notabelen van de stad waren uit- genoodigd, natuurlijk ook de Overste met zijn gezin en doctor Jensen insgelijks. De straatweg liep langs den tuin en plot seling werd de feestvreugde door woeste vloeken en klappende zweepslagen gestoord. Op den weg stond een ruwe voerman, die onmeedoogend sloeg op het arme, uitgemer gelde paard, dat voor zijn wagen gespannen was en niet verder voort kon. Het was een afgejakkerde zwarte oude knol, wiens knoken en ribben te tellen waren. Maar doctor Jensens flinke handen dienden den voerman snel een paar duchtige oorvegen toe, terwijl hij hem met scherpe woorden de wreedheid onder het oog bracht van een arm, oud, afgebeuld dier nog zoo te kwellen. Maar eensklaps zweeg de doctor getroffen, verbleekte en trad dichter naar het paard toe en bekeek het opmerkzaam. Daar waren die twee lichte strepen op het recht ervoor- hoef en het witte vlekje op het voorhoofd. Het was zijn oude Ajax In zulk een vernedering moest hij zijn dierbaren ouden vriend wedervinden Doctor Jensen keerde niet naar het gezel schap terug. Met verbazing zag men hem zelf het oude paard afspannen en zonder afscheid te nemen, met den voerman den weg naar de stad opgaan. //Wat een opgewonden mensch! Hij gaat den voerman zeker wegens dierenmishandeling aanklagen,” zeiden de jonge heeren. //Dat zou voor een boekwurm nog zoo kwaad niet zijn,” was de Overste van meening een ernstig gezicht aan zijn en draaide met grijzen knevel. Vóór de stad lag een boschje, waar de stedelingen gingen wandelen, als het hun in de stad te heet werd. Het was de dag na het feest bij den Staatsraad. Op een Hans en Beiden hadden in hun leven beproevingen gehad, maar voor Ajax zouden zij spoedig een einde nemen, want ginds groeven twee arbeiders een groot, diep graf en de hand van den doctor in zijn zak hield krampachtig de greep van een revolver vast, waarmede hij den vriend zijner jeugd den laatsten dienst wilde bewijzen. Den vorigen avond, nadat de voerman zijne oorvegen en honderdvijftig kronen voor het paard had gekregen en hoogst verblijd naar huis was gegaan, had Hans nog eenige uren naast den vriend zijner kinderjaren Wij meenen onze lezers geen ondienst te doen, er op te wijzen, dat alhier en zeker op meer plaatsen in ons land valsche centen in omloop zijn. Bij onderzoek kan men ze duidelijk onderscheiden. Wij hebben ze eenigs- zins nauwkeurig onderzocht en kunnen het volgende verschil van de echte centen con- stateeren: De 1 is smaller en de streep er onder is bijna geheel weggelaten, van het woordje cent is de letter eenigszins grooter en ronder en de omvang der letter dunner, terwijl de afwerking van de kanten veel scherper is. Ook aan den anderen kant van de cent waarop de leeuw is afgebeeld, bemerkt men dat de sabel die de leeuw in de eene poot vasthoudt meer achterover hangt en smaller is weergegeven, dan is de kop veel smaller en ook de vier pooten verschillen, terwijl de staart met verschillende pluimen is versierd. Genoeg verschil om opgemerkt te worden. Eveneens zagen we 2'ƒ2 centstukken met dezelfde afwerking in omloop. Wie dus ineens veel centen of 2 'h cent stukken ontvangt wordt de raad gegeven ze nauwkeurig na te zien en, zoo er valsche bij zijn, deze te weigeren, omreden ze bij verschillende staatsinrichtingen niet in ont vangst worden genomen. Wie die valsche munt in omloop heeft gebracht, is ons nog niet bekend geworden. mee gehandeld is, bizonderheid worden vermeld, na gestaan en hem met het beste roggebrood gevoerd. De lange, gele tanden en verzwakte kaken van het arme, oude paard hadden moeite om het te kauwen en hij zag Hans aan met een blik, alsof hij zeggen wilde, dat hij het alleen uit liefde voor hem deed, en dan kauwde hij weer met moeite en lang zaam voort. En Hans stond naast hem en dacht aan zijne ouders die reeds lang den eeuwigen slaap sliepen, aan hun landgoed, dat bij opbod verkocht was, aan de heide, waar hij dikwijls gereden had, aan de slede met dat mooie blauwe kussen, die niet meer bestond en aan den edelen, fleren Ajax, die nu zoo ellendig naast hem stond. En nadat hij hem een zacht strooleger voor den nacht had bezorgd, had hij het arme dier nog eens liefkoozend gestreeld en gefluisterd „Tot morgen lieve, oude vriend.” De arbeiders, die het graf gedolven hadden, kregen hun loon en gingen heen. Hans wilde met Ajax alleen zijn, zooals hij in de dagen zijner jeugd zoo dikwijls geweest was. Hij hield den revolver zacht onder het magere slappe oor en schoot af. Ajax lag aan zijne voeten nog eenige trekkingen, en alles was voorbij. Hans wierp den revolver neer, viel op de knieën, sloeg beide armen om den mageren nek van het dier en riep snikkend: //Vaar wel, lieve vriend en heb dank voor alles Toen hij opzag, stonden de Overste en zijne dochter voor hem. De oogen van het meisje glinsterden vochtig, haar vader trok een zonderling gezicht, draaide aan zijn grijzen knevel en beproefde iets in te slikken wat er niet was. Eindelijk zeide hij z/Op mijn woord, dat was de duivel hale mezoo mooi als een aanval op een gesloten carré. Wie hart voor een paard heeft, is ëen edelman, al is hij ook een boekwurm; en wie zoo jegens een ouden knol handelt, is waard een eskadron te commandeeren, al heet hij ook maar Jensen.” Toen bracht hij groetend de hand aan zijne pet, maar iets in zijne stem en den blik zijner dochter verried den doctor, dat er voorloopig voor haar geen plaats in het familiegraf gereed gehouden behoefde te worden en dat hij, de arme boekwurm, een werke- lijken aanval op een gesloten carré schitterend uitgevoerd en gewonnen had. Nog lang stond hij daar en zag de slanke meisjesgestalte na, die allengs in de verte verdween. Toen trad hij nog eens naar Ajax toe en sloot hem de gebroken oogen, terwijl hij fluisterde z/Nu zijn wij toch ten laatste nog samen over een hindernis heen, mijn goede, oude vriend En het scheen hem toe, alsof die inge vallen neusgaten zich nog eenmaal bewogen en hem toehinnikten: //Dan is alles goed, kameraad een echt Arabische volbloed, en krachtig en snel als de over den besneeuwden grond vloog, was er geen spier, geen zenuw, die daarbij niet meewerkte om hem met snelle en elegante beweging tot het doel te brengen. En Ajax was Hansjes leermeester in de rijkunst. Door de kleine handen van het knaapje liet hij zich gehoorzaam naar de naaste hoogte brengen, zoodat zijn vriendje op zijn rug kon klimmen en dan ging het zonder teugel over steenen en oneffenheden. Bij de eerste lessen gebeurde het weleens, dat Ajax in zijn gang eene plotselinge ver lichting gevoelde en als hij zich dan omkeerde, lag zijn berijder zoo lang als hij was in het gras. Dan besnuffelde A'jax de wangen van het kind, hinnikte berouwhebbend, om ver giffenis te vragen en de rit begon weer van voren af aan, totdat er in den geheele omtrek geen greppels en hekken meer waren, waar Ajax en Hansje niet overheen konden springen. Papa Jensen was over die rij oefeningen niet zeer gesticht, want sedert er voor Ajax geen hindernissen meer bestonden, was hij niet meer in het span te brengen. Al stout moediger en wilder vlogen paarden kind en menschenkind over den weg. //Hoep, hoep riep Hans, als zij aan hindernissen kwamen en Ajax hinnikte van blijdschap, als hij weer vasten grond onder zijne hoeven voelde. Bij de firma J. F. van Druten alhier, is verschenen een Plattegrond van Sneek (schaal 1:2500). Een paar bijkaartjes geven de wijkverdeeling gemeentegrondgebied. Voor hen, die de schaalverhouding niet vatten, zij gezegd, dat 1 centimeter op de kaart is 25 meter in werkelijkheid. Wie b.v. op deze kaart wil uitrekenen hoe lang de Oosterdijk is, meet R aantal centimeters en krijgt dus in werkelijkheid zooveel keer 25 M. Alles is in zachte kleuren gedrukt, zoodat ’t oog daardoor niet vermoeit en men dui delijk de gebouwen, straten en wegen, wei landen en plantsoenen, wateren, spoor- en tramwegen kan onderscheiden. Bovendien zijn een 38-tal openbare gebouwen afzon derlijk gekleurd. De accuratesse van bewerking zoowel als van uitvoering is opmerkelijk. Alle panden zijn juist aangegeven, ook de nieuwe, dit jaar in aanbouw, staan er op. En geen kleuren, die over de afscheidingslijnen gaan. Voorziet deze uitgave voor de scholen in een behoefte, vele andere personen en open bare of particuliere inrichtingen zullen dezen Plattegrond moeten gebruiken. En degenen die zich deze kaart louter voor de aardig heid aankoopen, zullen ze later volstrekt niet weer willen missen. Wij, als Sneekers, mogen dus den uitgever dank zeggen voor dit keurige werk. Sneeker Crt. Hans werd grooter, leerde vlijtig op school en werd weldra een flink student. Maar Ajax werd ouder en dikker en kon niet meer over greppels en hekken springen. Als de twee vrienden elkaar in de vacantie ontmoetten, deden zij slechts een wandelrit op vlakken grond. Menigmaal klopte de jonge student zijn ouden vriend op den nek en zeide: z/Wel, ouwe jongen, zouden we het nog niet eens met een hindernis kunnen probeeren?” Ajax hinnikte toestemmend, maarzij vonden het toch beter het maar niet te doen. Toen kwam het ongeluk over het huis. Papa Jensen stierf en zijne achtergeblevenen moesten alles verkoopen om de schuldeischers te voldoen. Nauwelijks was het daar nog toereikend voor. De oudere broeders hadden die treurige zaak te regelen en toen Hans, na voleindiging van zijne studiën, als leeraar aan het gymnasium thuis kwam en naar het ■oude gouden horloge van zijn vader vroeg, antwoordden zij zuchtend: //Wij hebben het moeten verkoopen.” z/En de oude Ajax?” //Die is natuurlijk ook verkocht.” JDe jonge leeraar zuchtte dat was vergeefsche moeite, want van de eene hand in de andere en niet meer te vinden. Hans eene zeer goede aanstelling aan ’t n van de districtsstad, werd een knap, beschaafd jonkman, bewoog zich veel in gezelschapskringen Bolswardsche Courant 4> I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1