Kieuws- en Advertentieblad Bols ward, en Wonseradeel. 1903. 42ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 85. DONDERDAG 22 OCTOBER. POPULAIRE BRIEVEN. BINNENLAND. L VOOR Afzonderlijke de het wil mij toe- van welvaart te Bolswards inge- zeer traag. Slechts één was aanwezig, terwijl de ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Eranco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. a.s. Maandag meer vee en meerdere kooplieden werd. Langen tijd bleef ze bewusteloos. Ge neeskundige hulp werd verleend door Dr. Meinesz van Woudsend. Een klein meisje, dat ze aan de hand had, werd aan een der zijden verwond. Leeuwarden. Commissarissen van de Noord-Friesche lokaalspoorwegmaatschappij zullen aan de aandeelhouders voorstellen te besluiten tot aansluiting van de lijn Tjum- marumFraneker aan het Staatsspoorweg- emplacement te Franeker, zoomede om te worden gemachtigd tot verdere uitbreiding van het spoorwegnet. Naar aanleiding van de herhaaldelijk bij Ged. Staten ingekomen klachten over den verwaarloosden toestand van vele tot den gemeenen dienst van allen bestemde openbare verkeerswegen, te land en te water, die niet bij het rijk, de provincie of water schappen in onderhoud en beheer zijn, hebben Ged. Staten een schrijven gericht aan de gemeentebesturen, strekkende om te weten te komen, in hoeverre de bewering van de klagers juist is, om daarna te be- oordeelen of het wenschelijk en uitvoerbaar is, omtrent het onderhoud van provinciewege regelen te stellen. Een negental vragen zijn daartoe gedaan, waarvan beantwoording voor 1 Januari 1904 wordt gevraagd. Gaasterland, 19 Oct. In onze gemeente doen zich bij kinderen onderscheidene ge vallen van keelziekte (diphteritus) voor, over het geheel gelukkig van min ernstigen aard. Naar we uit goede bron vernemen, was men Zaterdag 11. in het naburige Nijega door de veranderde windrichting, gepaard met den hoogen waterstand' bevreesd, dat de polder zou onderloopen; gelukkig is zulks tot nog toe niet gebeurd. Ook bij den Rijsterpolder hield men een wakend oog. Workum, 19 Oct. Op de heden alhier gehouden najaarsveemarkt waren 27 koeien en Pinken, 9 Kalveren en 11 Schapen aan gevoerd. De prijzen bedroegen voor de koeien f 110 tot f 170, pinken f 80 tot f 110, kalveren f 30 tot f 70 en schapen f 15 tot f 18. De handel was vreemde koopman overigen wederom schitterden door afwezig heid. We hopen dat wordt aangevoerd van hunne aanwezigheid blijk geven. De reeds bejaarde timmerknecht H. de Jong, bezig zijnde aan het huis van F. de B. bij den schoorsteen eenige herstellingen te verrichten, stond, om daar bij te komen, op de panlatten. Onverwachts brak de lat en genoemd persoon gleed bij het dak neer. Gelukkig bleef hij in eenigszins schuine richting op de dakgoot liggen met de handen aan de pannen geklemd. Zonder zich te verroeren, want dat zou een verdere val ten gevolge gehad hebben, werd hij door eenige rappe voorbijgangers spoedig uit zijne netelige positie verlost en kwam alzoo met den schrik vrij. Den heer T., antiquair te Leeuwarden, komt een woord van lof toe voor de alleszins waar dige en flinke houding aan bovengenoemden timmerknecht bewezen, zoomede aan de andere helpers, waardoor zeer zeker de man voor een ongeluk is bewaard gebleven. Westergo. Het vee is gestald. Slechts enkele koppels zijn nog in de weide. Een groote zeldzaamheid zeker medio October. En toch het moest. De weiden hebben al zooveel geleden, dat enkele stukken land meer op bouw-, dan op weide-land gelijken. Gelukkig is de hooioogst dezen zomer voor- deelig geweest. Bovendien zijn tal van vee houders in de gelegenheid om te kunnen stalvoederen. Dit is bij het aanhoudend gure, natte weder wel een onaangenaam werkje, maar toch het komt ten goede aan den hooi- voorraad. Het boezemwater is thans ongekend hoog, zoo zelfs, //dat de eene boer den ander er onder maalt” om eene volksuitdrukking te bezigen, m. a. w. tengevolge het hooge water zijn de zoogenaamde molendijken niet hoog genoeg om het boezemwater te keeren, zoodat sommige polders weer onder loopen. Hoe en wanneer wordt de afstrooming in onze provincie beter geregeld? Vooruitgang! Vooruit moet ieder, die iets wil beteekenen in de hedendaagsche maatschappij. Vooruit wil ook ieder, want wou hij dit niet, dan zou hij op den achter grond geraken, ja, de wereld zou zoo iemand vergeten. Het is mij haast onmogelijk, mij iemand voor den geest te brengen, die niet telkens een sport hooger wil klimmen op de maatschappelijke ladder. Immers, tracht een handwerksman zijn handwerk niet nog beter te leeren, een geleerde zijn kennis niet te vermeerderen, dan is het gevolg hiervan, dat hij weldra niet meer de eerste zal zijn in zijn vak. Altijd moet men denken: //Ik móet met mijn tijd mee, want doe ik dat niet, blijf ik maar bij het oude, blijf ik stilstaan op het gewone peil, zonder dat ik ook maar in het minst tracht mijne kennis te vermeerderen, dan ga ik achteruit”. Laat dan ook ieder de waarheid in zijn gemoed prenten van het oude spreekwoord: Stilstand is achteruitgang! Stel u voor een zieke, die daar nederligt op zijn sponde. Alle dagen komt de dokter hem bezoeken en telkens ontvangt men van den geneesheer de mededeeling, dat de toe stand nog steeds op één hoogte blijft. Indien ge daar nu dagelijks bij zijt, merkt ge het niet, maar zie den patient eens in geen acht dagen, dan zegt ge niet, //de toestand is nog dezelfde”, welneengij zegt dan, de zieke is veel zwakker geworden, veel lusteloozer, laat veel meer den moed zakken. Voorwaar! hier hebt gij een overtuigend bewijs, dat stilstand achteruitgang is en de gevoltrekking hieruit is dan ook inderdaad deze: wil ik niet achteruit gaan, wil ik niet op den achtergrond geschoven worden, dan moet ik vooruit, om slechts te blijven wie ik ben. En ga ik voortgaan met steeds te zorgen om te kunnen meedoen, laat ik het mij dan toch niet inbeelden, dat ik no. één ben. O, neen! Er zijn zooveel mededingers, die als om strijd ook, evenals ik, hun best doen, om vooraan in de rij der besten te staan. Vooruitgang! Vooruitgang valt er ook te bespeuren in de oprichting van de Zuivel- school. In de verschillende plaatselijke bladen kan men reeds eenigen tijd eene publicatie lezen, inhoudende den. datum enz. waarop men tot de aanbesteding daarvan zou overgaan. Die Zuivelschool, omdat ik daar nu toch van spreek, komt mij voor te zijn een beduidende aanwinst voor onze stad, schijnen, mede een bron worden voor sommigen van zetenen. Alléén hierom noem ik het al een groote aanwinst, omdat Bolsward nog eens weer in herinnering wordt gebracht, omdat Bolsward niet op den achtergrond gedrongen of, wat nog erger is, geheel vergeten wordt, ook nog, dat de stad onzer inwoning, niet door steden van denzelfden rang wordt over vleugeld. Zooals ik boven reeds zeide, alléén daarom zou de oprichting van de reeds zoo dikwijls genoemde inrichting voor onderwijs in de zuivelbereiding, voor Bolsward al een groote aanwinst zijn. Er is echter meer. Bolsward wint er niet alléén bij voor zijn naam naar buiten, doch ook inwendig plukt onze stad de voordeelen er van. Welke dan toch wel die voordeelen zijn? Ik zal trachten ze u zoo duidelijk mogelijk te schetsen. Er komen, iets wat nog al heel natuurlijk is, leerlingen, om deel te nemen aan de lessen welke in de school gedoceerd worden. Enkelen dier leerlingen kunnen mis schien des morgens tijdig genoeg hier zijn en ’s avonds weer naar hunne woonplaats gaan, zoodat dezulken hier niet gehuisvest behoeven te worden, doch naar ik veronder stel, zullen de meeste leerlingen hier wel een kosthuis moeten zoeken, wordt door de laatsten dus nog al aardig wat geld in onze stad verteerd. Al dat geld wordt natuurlijk vervolgens besteed bij den bakker, slager, kruidenier, enz., zoodat het niet kan uit blijven, dat de handel en de nijverheid van onze wakkere neringdoenden er bij moet bloeien. De welvaart moet in grootere mate toenemen, dat kan niet uitblijven. Wilt ge ook nog hebben aangetoond, op welke andere manieren de gemeente haar bloei ziet toenemen? Welnu, lees nog slechts Snoek. Naar Ons Noorden meldt, is het per ceel in de Wijde Burgstraat, vroeger eigen aan de familie Gorter, gekocht door den heer A. Stockmann en zal dit perceel ver anderd worden in een hotel le rang, dat aan alle moderne eischen voldoet. Nijega, (H. O. en N.) 19 Oct. Terwijl hier de vorige week als gewoonlijk de klok werd geluid ter gelegenheid eener begrafenis, sloeg eensklaps een klepel naar buiten (de klepels hangen hier onbeschut en dus zicht baar) met het treurig gevolg, dat eene oude vrouw, die de plechtigheid bij woonde, aan het hoofd getroffen en vreeselijk verwond Enkhuizen. Was hier Zaterdagnamiddag aangebracht het lijk van den heer A. H. Scholten, 's avonds volgde dat van den heer D. v. Es. Beide lijken zijn Maandagnamid- dag ter aarde besteld. Wederom was de deelneming bij deze droeve plechtigheid groot en hadden de bewoners langs den weg, welken de stoet volgde, de ramen gesloten. Men meldt uit den Haag aan Middelb. Ct. De ontworpen Armenwet zal, naar ik van wel ingelichte zijde verneem, een belangrijke wijziging brengen in de armenzorg. De tegenwoordige Armenwet toch kwam tot stand in een tijd, toen men kon uitgaan van het denkbeeld, dat bijna ieder Neder lander lid was van een Kerkgenootschap. Alleen die personen, die niet bedeeld werden door een kerkgenootschap, vielen onder de bepalingen der tegenwoordige Armenwet alle anderen werden uitdrukkelijk uitgesloten. Eu die Armenwet was dan ook geen philan- tropische maar een zuivere politiewet, welke alleen die menschen hielp, die zoo laag stonden, dat zelfs het Kerkgenootschap, waartoe zij behoorden, hen niet wilde be- deelen. Die menschen werden als gevaarlijk beschouwd voor de gemeenschap en daarom alleen wilde de Armenwet ze helpen. Bij de nieuwe Armenwet, in ontwerp gereed bij het Departement van Binnenlandsche Zaken, wordt de armenzorg van een geheel ander standpunt beschouwd en wel als een onderdeel der sociale wetgeving. Het be ginsel, waarvan zij uitgaat, is dat er samen werking moet zijn tusschen de verschillende bestaande organen van armenzorg, die zal worden verkregen door de schepping van een Armenraad, waarin de diaconieën der verschillende protestantsche en Israëlitische kerkgenootschappen en R.-Katholiek Arm bestuur, zoo goed als de particuliere armen zorg (type //Liefdadigheid naar vermogen”) vertegenwoordigd zijn naast het armbestuur van de gemeenschap. De centralisatie in de armenzorg, aldus verkregen, zal een der grootste fouten in de tegenwoordige armen verzorging opheflén het bestaande in menig geval volkomen gebrek aan samenwerking tusschen de verschillende organen der armen zorg, die in de nieuwe wet echter hun zelfstandigheid niet zullen verliezen. Want door het samenbrengen van deze drie elemen ten, die zich thans op dit gebied bewegen kerkelijke, particuliere en overheidsarmen- zorg zal een centralisatie plaats vinden, naast een decentralisatie in de wijze van werken. De verdere inrichting der armenzorg zal volgens het bekende Elberfeldsche stelsel geschieden. Eene zonderlinge toestand heerscht te Schinveld. (L.) Een Raadslid nl., had als zoodanig ontslag gekregen, daar de kanton rechter te Heerlen had uitgemaakt, dat hij geen Nederlander was. Ged. Staten ver nietigden evenwel ’t Raadsbesluit, waarbij bedoeld lid ontslagen was, omdat hij ge durende den tijd, dat hij zitting had, R Nederlanderschap niet had verloren, aange zien hij 't nooit gehad had. Indertijd even wel waren zijn geloofsbrieven goedgekeurd, dus kan de man weer zitting nemen tot zijn tijd om is. Zoo kan dus een Pruis Nederlandsch Gemeenteraadslid zijn. Door de N. Rolt. Cl. is de inhoud medegedeeld van het ontwerp eener Z/Wet- telijke verplichting van vaste werklieden, om zich en tot hun gezin behoorende per sonen te verzekeren tegen geldelijke gevol gen van ziekte, kraam en overlijden.” Nu reeds vier weken hebben in de nabijheid van Didam geregeld drijfjachten plaats om de beruchte gebroeders Driessen aldaar te arresteeren. Drie er van leven geregeld in de uitge strekte bosschen, doch het is tot heden niet gelukt hen te snappen. Hoe treurig de toestand van sommige kerkhoven in Drenthe is, bleek dezer dagen te Vastenow (gem. Emmen.) Men vond daar een kistje met een kinderlijkje door honden opgegraven, boven den grond. In een Geldersche gemeente wenschten een tweetal lotelingen voor de nationale militie hun vrijstelling wegens broederdienst niet op te geven, wijl zij liever in dienst werden gesteld. Zutyk ClK enkele regels verder. Daar zullen er misschien ouders zijn, die zich hier metterwoon vestigen, omdat hun zoon hier studeert. Komen hier daardoor veel menschen te wonen, dan zou het mij hoegenaamd niet verwonderen, dat de huizen nog meer huur opbrengen dan thans reeds het geval is, iets wat voor den verhuurder aangenaam, voor den huurder daar entegen minder aangenaam zou zijn. Of óók zou de mogelijkheid niet buitengesloten zijn, dat er na verloop van tijd voor zulke inwo nende vreemdelingen flinke straten zouden worden aangelegd, met naar de eischen des tijds ingerichte, royale burger-woonhuizen. Ten slotte nog zullen er meer vreemde lingen Bolsward met een bezoek vereeren; natuurlijk brengen zulke menschen meer geld i n de stad, dan ze er uit halen. In ’t kort, op verschillende manieren wordt er geld in de stad verteerd en kan het, volgens mijn zeer bescheiden meening, onmogelijk uitblijven of onze goede stad Bolsward moet er florissanter, welvarender door worden. Ik meen, dat nu voldoende met namen genoemd zijn de wijzen hoe en de manieren waarop de Zuivelschool een bron van inkomsten kan worden voor onze gemeente. En dan zullen wij dit toch voor een groot deel te danken hebben aan den Raad onzer gemeente met den Edelachtbaren Heer Bur gemeester aan het hoofd. Laatstgenoemde toch heeft zich, zooals ook al meer gezegd en geschreven is, en wat trouwens ook buiten twijfel is, uitermate vee] in deze zaak bemoeid, met onverpoosden ijver en niet te temperen wilskracht, omdat ZEA. begreep, dat hij als hoofd van Bolsward verplicht was in ’t belang van genoemde stad dit te doen en ik durf gerust te zeggen, dat zijn voort durend aanhouden of aankloppen bij de be trokken autoriteiten er mede toe heeft bijgedragen om het zoover te brengen, dat met zooveel woorden in ’s Lands Vergaderzaal de heugelijke tijding werd uitgesproken: de Rijkszuivelschool zal te Bolsward worden gevestigd. Of de Regeering, of neen, de Volks vertegenwoordiging misschien ook heeft inge zien, dat Bolsward mee moet kunnen doen, dat Bolsward niet ten achter mag blijven bij hare zustergemeenten Heeft de vertegen woordiging misschien ook gezien, dat er in Bolsward een stilstand een ziekelijke stilstand is, die al meer en meer ziekelijk zou worden, zoo men niet bijtijds de ware geneesmiddelen aanwendde om haar daaruit te helpen. Zoo één, dan is het die vergadering, wa’artoe ook onze geachte afgevaardigde behoort, die be grepen heeft de groote waarheid van het spreekwoord: Stilstand is achteruitgang! Burgemeester en Wethouders enhetover- groote deel van den Raad, zijn in de laatst gehouden vergadering zeker ook van meening geweest, dat het strekt tot Bolsward’s glorie om f 20.000 subsidie te verleenen voor een grootscheepsvaarwater. Twintig duizend gulden waarlijk niet een luttel bedrag. Jln dat, zooals ook in den Raad werd opgemerkt, terwijl wij, wat de draagkracht der gemeente betreft, z/nog al een en ander voor den boeg hebben”, om meer met dezelfde woorden van ’t raads- verslag te spreken. Om nu nog de voor- en nadeelen van dit grootscheepsvaarwater na te gaan, zou ik dezen brief nog veel moeten verlengen. Ik stel mij daarom voor, dit in een volgenden te doen, misschien zijn er dan ook nog wel andere punten van deze vergadering van den Raad, die mede nog een onderwerp van be spreking kunnen uitmaken. Ontvangt derhalve allen de groeten van WILLEM. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1