Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. -1 1 i 1903. 42ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 86. ZONDAG 25 OCTOBER. BINNENLAND. Kantongerecht - Bolsward. I 'F’ O ft VOOR Afzonderlijke 40. 42. 43. 44. 48. 49. 8. 50. 10. 11. 12. d. Z. te Warns, idem, D. 22. 23. 24. 25. 27. f 1 of 1 37. I 4 ZITTING 16 OCTOBER 1903. J. N. te Makkum, wegens vuurwerk afsteken, tot f 1 of 1 dag hechtenis. des anderen Lekkum uit men- een W ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. i ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. achten salaris van f 2900 verbonden is. Voor deze vacature komen bij den districtschoolep- ziener alleen hoofden van 3e klas scholen met drie taalakten in aanmerking, ’t Verge lijkend onderzoek, dat de schoolopziener zich dacht, bestond uit een practisch en theore tisch gedeelte. Voor ’t eerst moesten de sollicitanten in „hunne" school eenige uren proefles geven. Nadat de heeren alzoo in de practijk waren onderzocht, werd hun een onderwerp ter be handeling thuis gezonden. De verlangde dissertatie moest tot een gelijk gedeelte in de drie moderne talen en in ’t Hollandsch gesteld zijn. Veertien dagen was toegestaan. Daarna zou een onderzoek met den school opziener plaats hebben, dat een „eenigszins examinatorisch karakter” zou dragen. Eerst maakten de heeren hoofden de noo- dige plannen om aan ’t werk te gaan. Op de Universiteitsbibliotheek liepen ze elkander met hooge stapels boeken tegen ’t lijf. Of daar toen het komplot gesmeed is of ergens anders, we weten ’t niet. Maar... de hoofden weigerden. Ze doen het niet. Deze wijze van examineeren achten zij vernederend. Dat is toch sterk. Men geeft hun in vergelijking met ons ruimte van tijd, de gelegenheid om van alle mogelijke hulpbronnen gebruik te maken, men ontslaat hen van alle controle bij ’t maken van hun werk. Zij mogen de plaats en den tijd kiezen die hun 't best aanstaat, kunnen morgen voortzetten wat vandaag niet vlot, hebben volkomen vrijheid om te raadplegen wie zij willen, worden vrijwel gelijk gesteld met can- didaten die aan een academisch proefschrift arbeiden. En zij weigeren. Zes van de zeven //vertikken” ’t. Zij staken, precies als bootwerkers en //revolutionaire” onder meesters. Bode. S. P. te Bolsward, idem, tot f 1 of 1 dag hechtenis. v. Z. te Witmarsum, idem, t<^ A. Z. te Heidenschap onder Oudega, zeilen in de turfvaart, tot f 1 of 1 dag hechtenis. 18. D. v. d. M. te Oudega, wegens zeilen in de turfvaart, tot f 1 of 1 dag hechtenis. 19. W. v. niet kon loopen, zoodat wagen thuis bracht, moet een portefeuille met geld zoek zijn geraakt. Men kan al weinig meer op de schen aan. Zoo kwam te Bergumerheide barbier, die er een kamertje huurde en reeds dadelijk den eersten Zaterdagavond 17 klanten kreeg. Den volgenden Zaterdagavond was dit getal gestegen tot 30, maar de scheerbaas was gevlogen. De heide zag den Zondag ei woest uit met bebaarde mannen, 41. 8. f 1 of 1 dag hechtenis. U. F. te Rien, idem, tot f 15 of 3 dagen hechtenis. J. P. te Bolsward, idem, tot f 1 of 1 dag hechtenis. A. 8. te Hindeloopen, le. idem, tot f 3 of 2 dagen hechtenis; 2e. egels vervoe ren, tot f 5 of 3 dagen hechtenis. 45. D. A. G. te Arum, wegens openbare dronkenschap tot f 3 of 2 dagen hechtenis. 46. K. J. B. te Arum, idem tot f 1 of 1 dag hechtenis. 47. K. W. te Bolsward, wegens open bare dronkenschap, tot f 1 of 1 dag hecht. 8. A. te Bolsward, wegens in dron kenschap de orde verstoren, tot f 15 of 3 dagen hechtenis. O. B. te Arum, wegens een hond zonder muilkorf laten loopen tot f 3 of 2 dagen hechtenis. D. B. te Witmarsum, wegens straat schenderij, tot f 5 of 2 dagen hechtenis. 51. N. de B. te Makkum, wegens op weiland loopen tusschen de maanden Mei en October, tot f 1 of 1 dag hechtenis. 52. J. v. d. A. te Workum en 8. S. te Workum, wegens op hinderlijke wijze iemand blijven volgen, ieder tot f 2 of 2 dagen hechtenis. 53. H. H. R. te Terhorne, wegens door de brug zeilen, tot f 1 of 1 dag hechtenis. 54. A. B. te Workum, le. wegens rijden met rijwiel zonder licht, tusschen zonsonder en opgang, 2e. vuurwerk afsteken tot 2 geld boeten elk van f 3 of 2 dagen voor elke boete. 55. Lemmer, 22 Oct. Kapt. Kofman van de salonboot „Bolsward” van de Holland- Friesland-lijn rapporteert, dat hij de laatste dagen op reis van hier naar Amsterdam en terug, herhaaldelijk op de Zuiderzee stukken veen ontmoet, sommige stukken zijn wel 10 Meter in omtrek. Het vermoeden is dat deze stukken afkomstig zijn van het eiland Schok land, en vandaar met het stormweer en het hooge water der laatste weken zijn afgeslagen. Friesche Zuidwesthoek, 21 Oct. Voor de schipperij is het een gevaarlijke tijd, nu de avonden lang en donker zijn en het hooge water het onderkennen der juiste vaarwegen moeielijk maakt. Herhaaldelijk komt het voor, dat de schepen buiten den koers en vastraken. Dan ontstaat een enkele maal averij en steeds oponthoud. Vreemde schip pers varen daarom alleen bij dag, terwijl bekende vaartuigen voor zoover mogelijk bijzondere maatregelen van voorzorg nemen. Alle zullen wel zoo spoedig mogelijk de winterkwartieren betrekken. Harlingen, 22 Oct. Ondanks de hooge marktprijzen, welke men op de markten in den omtrek moet betalen, is de exporthandel op Engeland rerbazend druk. Dinsdagmiddag werden alhier van Gronin gen en Sneek niet minder dan 2000 schapen aangevoerd, welke alle zijn geslacht. Door onze exporthandelaars zijn naar Londen, Huil en Leith ongeveer 2500 stuks geslachte schapen verzonden. Gisteren is aan de scheepstimmerwerf alhier een ernstig ongeluk gebeurd. De werkman B. de Vries was bezig met het lossen van balken uit een schip, toen een stapel balken losraakte en op zijn linker been terecht kwam, waardoor dit op twee plaatsen brak. De ongelukkige werd per handkar naar zijne woning vervoerd, alwaar een inmiddels geroepen geneesheer de eerste hulp verleende en de overbrenging naar het verplegingsgesticht noodzakelijk achtte. De toestand van den patient is bedenkelijk. Leeuwarden, 23 Oct. Woensdag jl. huur den twee knapen uit deze stad aan het Vliet een bootje, waarmee ze uit varen gingen. Daar de velden blank stonden en zij geen kompas aan boord hadden, raakten ze den koers kwijt en toen de avond daalde, waren ze nog ver van huis, in een voor hen tamelijk onbekende wijde waterwereld. Ze dreven over de landen heen in de-Dokkumer Ee, waar ze in den avond een stoomboot ontmoeten, die hen echter niet op sleeptouw wilde nemen. Geen kans meer ziende, de stad nog te bereiken in de duisternis, begaven ze zich ter ruste onder het zeil, om morgens door het klokje van hunne droomen te worden gewekt. Het sloeg vier uur. Langzamerhand begon het te dagen en nu kwamen de jongens wat beter met hunne omgeving op de hoogte. In de vroegte afvarende, bereikten ze Donderdagmorgen omstreeks halfzeven de stad, tot groote blijd schap van familieleden en vrienden, die al ongerust waren over hun uitblijven. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Witmarsum, 23 Oct. In tegenwoordigheid der huisgenooten nam de landbouwer v. d. Z. in de huiskamer zijn geladen geweer uiteen. Plotseling ging dit af en hoewel geen der huisgenooten getroffen werd, kreeg v. d. Z. zelf de volle lading in ’t gezicht. Vreeselijk aan 't hoofd gewond, moest terstond genees kundige hulp ingeroepen worden. Treurig is het op ’t veld gesteld, som mige granen zijn zelfs nog niet binnengehaald en druk is men bezig met het rooien van aardappels en bieten. Van ploegen en eggen is geen sprake, want de paarden kunnen onmogelijk op de doorweekte akkers loopen. Gerooide bieten moeten soms dagen lang op Jt vervoer wachten. De opbrengsten zijn bepaald slecht, zoodat de winterprovisie duur wordt. De kleine man kan slecht of in ’t geheel niet de huur maken. Voorwaar slechte teekens voor den strengen winter, dien men voorspelt. IJlst, 17 Oct. Een 15-jarige jongen, in dienst bij G. Lanting, timmerman te Sneek en werkzaam bij den verbouw van de fabriek van B. Rijpma alhier, gleed door het breken van een dakpan uit en vie] van het ongeveer vier meter hooge dak. Geheel bewusteloos opgenomen, werd hij per rijtuig huiswaarts gevoerd. De toestand van den jongen bleek later gelukkig van niet zeer ernstigen aard te zijn zoodat hij zijn werk spoedig weer zal kunnen hervatten. Woensdag j.L, eenige oogenblikken nog voor schooltijd, speelden eenige jongens //haasje-over.” Een hunner geraakte daarbij te vallen en brak den voet, zoodat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Het spreekt van zelf dat de vreugde van ’t spel bij de overige makkers spoedig ver dween. Zij hadden dien middag reeds vóór school tijd geleerd en wel: dat hun somtijds zoo woeste wijze van spelen niet altijd zonder gevaar is. Sneek, 23 Oct. In de heden voormiddag gehoudene en in den avond voortgezette vergadering werd de begroeting voor ’t vol gend jaar behandeld. De jaarwedde van den gemeente-architect, thans f 1200 en vrije woning werd verhoogd tot f 1800, onder voorwaarde, zich niet meer op te houden met particulier werk; met diezelfde conditie werd ’t salaris van den opzichter der gemeentewerken, den heer I. de Jong van f 884 gebracht op f 1000. De tractementeu van politie-agenten 2e klas gingen f 25 hooger; de nachtpohte, die ook gevraagd had, kreeg niets. De jaarwedde van den Secretaris werd met 7 tegen 6 stemmen verhoogd van f1800 op f2000. De le klerk ter secretarie kwam van f900 op f 1000; 2e klerk van f800 op f850; 3e klerk van f 700 op f 750; 4e klerk van f 600 op f650; 5e klerk van f350 op f400; de boden kregen f 25 meer. ’t Ofticieele raadsverslag zal voortaan niet meer buiten de stad worden gedrukt. De post onvoorziene uitgaven werd vast gesteld op f1170, de hoofdelijke omslag op f64000 en de geheele begrooting in ont vangst en uitgaaf zonder hoofdelijke stem ming aangenomen tot een bedrag van f 377909,56». Te Amsterdam doet zich ’t volgende merkwaardige geval voor. Er is een vacature voor hoofd aan een 4e klasse school, een betrekking, waaraan het zeker niet te min- Bekroond. Op de internationale tentoonstelling van Voedingsmiddelen in het Crystal Palace te Londen gehouden, werd de eenige grand prix voor boter toegekeud aan een Nederl. inzending, die der heeren H. en T. Kingma, te Meppel. Gebrs. Grondsma te Sneek verwierven een eere-diploma voor kaasde heer W. Cadovius, te Beverwijk, kreeg een gelijke bekroning voor gedroogde groenten. Arme visschers. De 19-jarige matroos De Bruin te Scheve- ningen teruggekeerd, heeft een ijselijk tafreel opgehangen van de uitgestane ellende voor Terschelling, waar de „Sch. I,” door storm overvallen, werd uiteengeslagen. Hij zelf werd op een kluif hoofd, waaraan hij zich had vastgeklampt en nadat de 13-jarige scheepsjongen, dien hij op de schouders had, van hem was afgerukt en onder hartver scheurend gejammer was verdronken, door de reddingsboot gered. Op de schuit had men alles gedaan om de aandacht te trekken en toen alle flambouwen verbruikt waren, had men al wat maar eenigszins los hout en houten voorwerpen waren aangestoken. Maar de reddingsboot kon niet snel genoeg naderen en de laatste toevlucht voor allen was de mast, tot ook deze brak en een prooi der golven werd. Te Scheveningen is bericht ontvangen dat .het lijk van den 13-jarigen scheepsjongen, die van de schouders van den geredden matroos in zee is gevallen en verdronk, te Harlingen is aangespoeld. Dinsdagavond overkwam de beurtschip per Kooistra van Kollum een ernstig ongeluk. Bij Kollumer Vallaat kwam hij met de fiets tegen een voorwerp te struikelen, waarbij het licht van zijn lantaarn uitdoofde en van de terugstuit K. in de vaart terecht kwam. Spoedig werd op zijn angstgeroep hulp ver leend. Doordat hij nat bezweet was, zijn zijne beenen zoodanig verkleumd geraakt, dat hij men hem op een Bij deze, gelegenheid en wissels Veroordeeld: 1. D. O. B. te Koudum, wegens leer- plichtwetovertreding, tot f 3 of 2 dagen hechtenis. 2. H. V. te Bolsward, wegens openbare dronkenschap bij 3de herhaling gepleegd, tot 14 dagen hechtenis. 3. P. P. te Bolsward, wegens idem bij le herhaling gepleegd, tot 3 dagen hechtenis. 4. D. K. te Arum, idem, tot 3 dagen hecht. 5. D. v. H. te Arum, wegens openbare dronkenschap, tot f 1 of 1 dag hechtenis. 6. D. Y. te Witmarsum, idem, tot f 10 of 3 dagen hechtenis. 7. P. V. te Bolsward, idem, tot f 5, of 3 dagen hechtenis. J. 8. v. d. V. te Makkum, idem, tot f 2 of 2 dagen hechtenis. 9. W. v. d. W. te Makkum, idem, tot f 1 of 1 dag hechtenis. G. v. d. M. te Oudega, idem, tot f 3 of 2 dagen hechtenis. D. B. te Witmarsum, idem, bij 2e herhaling gepleegd, tot 14 dagen hechtenis. H. L. te Tjerkwerd, idem, tot f 15 of 3 dagen hechtenis. 13. R. N. Z. te Warns, idem, tot f 3 of 2 dagen hechtenis. 14. J. P. te Sneek, idem, tot f 1 of 1 dag hechtenis. 15. A. W. v. tot f 15 of 3 dagen hechtenis. 16. J. de J. te Oudega, zeilen in de turfvaart, tot f 1 of 1 dag hechtenis. 17. wegens R. T. te Witmarsum, overtreding Boterwet, tot f 5 of 3 dagen hechtenis. 20. W. 8. te Franeker, wegens visschen zonder vergunning, tot 3 dagen hechtenis. 21. P. v. d. W.tePingjum, burengerucht, tot f 2 of 2 dagen hechtenis en I. 8. te Pingjum, wegens idem, tot f 2 of 2 dagen hechtenis. J. P. te Makkum, overtreding ijkwet, tot f 1 of 1 dag hechtenis. B. N. K. te Wommels, idem, tot f 1 of 1 dag hechtenis. R. A. V. te Witmarsum, idem, tot f 2 of 2 dagen hechtenis. R. M. te Wommels, idem, tot f 2 of 2 dagen hechtenis. 26. L. 8. te Makkum, wegens over treding der ijkwet, tot f 1 of 1 dag hecht. J. v. d. G. te Wommels, idem, tot f 1 of 1 dag hechtenis. 28. J. M. te Witmarsum, idem, tot f 2 of 2 dagen hechtenis. 29. 8. J. te Witmarsum, idem, tot f 1 of 1 dag hechtenis. 30. W. V. te Makkum, idem, 7 ml. ge pleegd, tot 7 geldboeten elk van dag hechtenis voor elke boete. 31. F. d. B. te Makkum, wegens over treding ijkwet, tot f 2 of 2 dagen hecht. 32. 8. v. d. M. te Wommels, idem, tot f 1 of 1 dag hechtenis. 33. J. 8. te Bolsward, wegens openbare dronkenschap, tot f 1 of 1 dag hechtenis. 34. 8. P. te Makkum, idem, tot f 1 of 1 dag hechtenis. 5 35. H. V. te Sneek, idem, tot f 5 of 3 dagen hechtenis. 36. F. Z. te Ytens, idem, tot f 15 of 3 dagen hechtenis. J. O. P. te Makkum, idem, tot f 1 of 1 dag hechtenis. 38. J. R. te Hindeloopen, idem, tot f 1 of 1 dag hechtenis. 39. O. v. d. W. te Greonterp, idem, tot f 3 of 2 dagen hechtenis. Bolswardsche Courant f V. i 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1