Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I I 1903. 42ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 87. DONDERDAG 29 OCTODER. I] 1? V I Uit de Raadszaal. I I VOOR Afzonderlijke onthouden a. zijn wensch 1 1 vraag, weer Vergadering op Maandag 26 October 1903. t 1 ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. de Hartwerdervaart, wijl dat het pad bij regeriachtig weder en dat ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. I i 1i Notificatie. 2. Behandeling vantde begroetingen voor 1904, met rapport der commissie en ant woord van Burgem. en Wethouders. Het rapport van de raadscommissie heeft geene op- of aanmerkingen omtrent de be groeting van het Alg. Armenhuis en die der Schutterij. Op de begrooting van den weg Bolsward- Harlingen komt voor f 450 voor klinkert- bestrating in het dorp- Arum, zonder dat daarvoor door Wonseradeel het meerdere wordt betaald dan voor onderhoud grindweg is benoodigd. Daar bij contract van 1852 is bepaald dat bij het aanbrengen van klin- kertbestrating de betrokken gemeente de meerdere kosten moet dragen, wordt voor gesteld de begrooting niet goed te keuren en bij de gemeentebegrooting dien post met f 112.50, zijnde gedeelte, wat anders voor rekening van Bolsward zou komen, te verminderen. Omtrent het uitvoerig rapport der gemeente- begrooting (wat zeer moeielijk was te volgen wijl hier de verschillende posten slechts ge noemd werden met hoofdstuk, afdeeling en art.) konden wij als het voornaamste aanstippen Klerken ter Secretarie. Hiervoor is voor den 3en klerk P. Laagland f 150 op de begrooting gesteld. Uit de discussiën der vorige vergadering is reeds gebleken dat dit onjuist is geredigeerd. De Commissie weet echter dat de benoemde in 1904 militie- plichten heeft te vervullen, er zal dan een plaatsvervanger moeten komen en nu wil de Com. dat het salaris per maand f 12.50 worde gerekend en alleen betaald voor den tijd dat hij werkzaam is. Bode van het Stadhuis. B. en W. hebben het salaris met f 100 verhoogd. De Com missie is daar tegen en wil dat den man vergoeding zal worden gegeven vanwege de Gasfabriek, als hij des winters hulp moet hebben voor het ophalen der gasgelden. Officieel raadsverslag. De Commissie wenscht den post te behouden, doch verlangt dat de bewerking meer correct zal geschieden. Baggerwerk. De Commissie wenscht dat het baggerwerk niet zooals thans in het najaar, doch meer in ’t voorjaar wordt uit gevoerd. Brug bij de Gleibakkerij. Voor de ver nieuwing dezer brug is f 750 uitgetrokken. De Commissie herinnert dat voor 2 jaar 300 is toegestaan voor herstel, die som is Het Antwoord van B. en W. behelst in hoofdzaak het volgende: Omtrent den weg Bolsward-Harlingen kunnen B. en W. met de Commissie mee gaan. Zij zijn er voor dat het contract van 3 Juni 1852 worde gehandhaafd en dan moet iedere gemeente zijn eigen klinkert- bestrating betalen. De post kan dus met f 112.50 verlaagd worden. Het salaris van den 3en klerk wordt niet uitbetaald voor den tijd dat hij er niet is, doch over de geheele som wenschen B. en W. te beschikken omdat de 3e klerk noodig is geworden en er dan zoolang een plaats vervanger dient te zijn. De stadsbode vroeg verhooging en omdat B. en W. hem als verantwoordelijk persoon der gasgelden wenschten te behouden, terwijl hij ?s winters iemand moet hebben die hem bij ’t ophalen dier gelden vervangt, vonden B. en W. het billijk en noodig zijn jaar wedde f 100 hooger te stellen. Over ’t raadsverslag zwijgen B. en W. liefst verder, doch zijn van de welwillendheid van den verslaggever overtuigd. Het baggeren in het voorjaar wordt ont raden, en is soms niet mogelijk daar bij lagen waterstand het te nadeel ig is voor de gezondheid. B. en W. achten dat dit het best aan hun college moet worden overgelaten. De brug bij de Gleibakkerij eischt geheele vernieuwing. Repareeren zou zijn geld weg gooien. De architect adviseert dat hij de verantwoordelijkheid niet langer op zich durft nemen. De plicht gebiedt dus die som voor vernieuwing te blijven handhaven. Omdat de brug te min was, is de som indertijd voor reparatie toegestaan, slechts gedeeltelijk besteed. Voor de stadsuurwerken wordt zooveel mogelijk zorg gedragen. Meer uurwerken aan te schaffen eischt meer kosten moeten B. en W. ontraden. Of grint of schelpen het best voldoen is nog de vraag, doch B. en W. willen nu wel eens weer de proef nemen met grint. De jaarwedde van Mej. Dijkstra scheen B. en W. inderdaad te laag toe waarom zij verhooging (en dan ook slechts f 25) voor stellen. Bij de benoeming liet de uitgetrokken som op de begrooting niet toe, de jaarwedde hooger te stellen, anders was het toen wel licht gedaan. Om de som die het vorig jaar op het B. en W. om advies, den Minister, hou- de gehouden aan- tuigd dat adressant schade zal lijden. Zijn hulp in ’t ophalen der gasgelden moet hij vinden met de Gascommissie. Dit staat niet in verband met zijn bodeschap. ’t Zijn twee afzonderlijke functies. Als hij zich wendt tot de Gascommissie en deze hem tegemoet komt, is de zaak in orde en dit is trouwens ook de bedoeling van adressant. De heer Boersma. Toen ik het rapport der Commissie las, gevoelde ik daar veel voor. Doch ik betreur het dat men er op wijst, dat hij de Gascommissie zal moeten vragen. Dat vind ik hard voor hem, die zoo lange j.jaren die functie reeds trouw vervulde. Ik wenschte dat hem niet op aanvraag maar op waardeering hulp werd verstrekt voor rekening der gasexploitatie. De heer Eisma. Ik ben geheel bekend hoe die man benoemd is en ook waarom hem verhooging wordt toegekend. Hij is verantwoordelijk voor de ontvangen gasgelden. Hij is er ten volle aansprakelijk voor en B. en W. zijn er van overtuigd dat men in hem een vertrouwd persoon heeft ge vonden. Nu is het bekend dat hij haast driemaal zooveel werk heeft als vroeger door het zeer vermeerderd gasverbruik. Deze ver antwoordelijke ambtenaar wenschten B. en W. te behouden. Als er een hulp is voor ’t ophalen, blijft hij toch aansprakelijk. De bezoldiging als bode is gering. Als hij er niet iets bij had, kon hij niet rond komen. Hij heeft als bode f 500, doch moet koffie en thee aan ’t personeel verstrekken en de vertrekken schoonhouden, waarom hij genood zaakt is een dienstmeid te houden. Er blijft dus van die f 500 zeker niet meer dan f 250 over. Daarom hebben B. en W. gezegd, laten wij nu den man als bode een verhooging toekennen, want deze betrekking was hier eigenlijk steeds verward met andere betrek kingen, zooals waagmeester enz. De heer v. d. Meer. De heer Eisma spreekt van verwarring van de hoofdbetrekking met nevenbetrekkingen, ’t Spijt mij dat ’s mans verdienste hier ter sprake is gebracht, want dan moet men ook meer zeggen, bijv, vrije woning en licht en nog meer, doch daarop wil ik niet doorgaan. Voor kort is zijn salaris als bode ook f 100 verhoogd en dat van waagmeester zooveel verlaagd, nu zal die post weer f 100 verhoogd worden. Zie, dat vind ik eene werkelijke verwarring. Ik weet echter, dat de bode zich in het adres verkeerd heeft uitgedrukt. Hij vraagt hulp voor ’t ophalen der gasgelden. Ik wensch dan ook zijn salaris gelijk te laten blijven, doch hem, bijv. 4 maanden in den wintertijd een hulp te verleenen ten ge noegen van B. en W. en dien hulp te salarieeren uit de gemeentekas of uit de gasfabriek. De heer Cuperus. Ook ik kan mij niet vereenigen met de voorgestelde verhooging. De bode heeft mij verzekerd, dat het hem speet, dat zijn verzoek verkeerd was opge vat. Het was slechts zijn bedoeling om, wanneer hij niet in staat was te werken, er iemand kwam, die het voor hem deed. De heer Schotman. De commissie hand haaft haar voorstel, en uit de discussiën is genoegzaam gebleken, dat het behoud zijner inkomsten wel op andere wijze gevonden zal kunnen worden, te meer, nu hij zich heeft uitgelaten, dat daardoor aan wordt voldaan. De heer Eisma. Wij hebben toch het verzoek van den bode aan den raad, en 't zal hem wel gelijk zijn of hij ’t krijgt uit de kas der gemeente of die der gasfabriek, ’t Zal in ’t laatste geval gaan in afwijking van zijn verzoek. De Voorzitter. ’t Blijkt, dat men het er over eens is, dat den bode hulp moet ver leend worden, doch nog niet over de wijze hoe dit zal geschieden. Ik vond het daarom wel goed te besluiten de Gascommissie uit te noodigen in de wintermaanden te zorgen voor een hulp voor ’t ophalen der gelden. De heer v. d. Meer. Daar kan ik mij heel goed mee vereenigen. Het salaris wordt daarop tot het oude bedrag f 500 vastgesteld. Kosten van drukwerken f 200. De heer Cuperus. Het vorig jaar is deze post met f 50 verhoogd, doch ik vind, dat daaraan niet de hand is gehouden. Belangrijke stuk ken als bijv, het rapport der Raadscommissie niet geheel gebruikt en hoewel nu f 475 minder dan toen voor de vernieuwing wordt geraamd, wil de Commissie den post pro memorie uittrekken om bij lagen waterstand te doen onderzoeken of de geheele vernieu wing wel noodig is. Stadsuurwerken. De Commissie merkt op dat deze steeds den juisten tijd dienen aan te wijzen. Bij de Blauwpoort staat een reclameklok van P. Dikhoff die verbetering eischt of intrekking van de vergunning. Een paar goede uurwerken op andere stads gedeelten zou de Commissie wel wenschelijk achten. Onderhoud van wandelpaden. De Com missie acht beter dat de stadswal, of ’t-hooge bolwerk met fijn grint wordt bedekt, daar de schelpen spoedig verdwijnen. Jaarwedde onderwijzeres in de hand werken. B. en W. hebben de jaarwedde van Mej. Dijkstra van f 75 op f 100 gebracht. De Commissie vindt geen vrijheid daarin mee te gaan. 18 Juni 1903 benoemd en nu reeds op aanvraag verhoogen vindt de Com. een gevaarlijken weg. Zij wil daarom de verhooging schrappen, doch dat ’t vol gend jaar bij R opmaken van de begrooting op dit verzoek worde gelet. Belegging van gelden. De Commissie wenscht de opbrengst van Amicitia en andere baten zooveel mogelijk te besteden bij de uitvoering der werken en voor de nieuwe werken een geldleening aan te gaan, opdat dit den hoofdel. omslag ten goede kome en die f 2500 verlaagd kan worden. (Het was ons onmogelijk, de talrijke cijfers, hier genoemd, alle te volgen, waarom wij die geheel weg laten.) Naamborden. De Commissie wenscht f 200 op de begrooting, om op de hoeken der voornaamste straten naamborden te doen aan brengen. onderhoud is bespaard door het niet doen van uitgaven, nu in dit jaar aan te wenden om den hoofdel. omslag te verlagen, en alzoo de belastingbetalers één jaar te ont lasten, vinden B. en W. niet raadzaam. De buitengewone inkomsten zijn toevallige baten. De hoofdel. omslag zou dan later weer moeten stijgen. B. en W. achten het beter gelei delijke vermindering. (Ook hierbij moeten wij ons van het geven der becijfering.) Het aanschaffen van naamborden voor de straten kan de goedkeuring van B. en W. wegdragen. De begrooting van het stadsarmenhuis werd goedgekeurd zonder hoofdel. stemming. (De eindcijfers werden niet genoemd.) De begrooting der d.d. Schutterij, de in komsten en uitgaven beide ter somma van f 805 werd eveneens goedgekeurd. De begrooting weg BolswardHarlingen. De heer Eisma. B. en W. konden zich vereenigen met de Raadscommissie, omdat Wonseradeel de klinkertbestrating door Arum dient te betalen, wijl dit niet raakt het gemeenschappelijk beheer van den grintweg. Toch achten wij het van belang, dat juist worde uitgesproken waarom de begrooting van den weg niet door ons wordt goedgekeurd. De heer Schotman. Conform de conclusie der Commissie gaan B. en W. mee om de begrooting niet goed te keuren. De ge- meentebegrooting dient met de afgetrokken som van f 112.50, zijnde van f450, ver minderd te worden. De eerste vraag is of wij de begrooting van den weg al of niet goed keuren. De heer Eisma. Ik vind het het beste dit afzonderlijk te behandelen. Die som f 450 staat als onderhoud in de begrooting. Als wij overigens deze begrooting goedkeuren, doch dezen post niet toestaan, dan kan onze gemeentebegrooting in orde komen, door die cijfers er in te brengen. De heer Schotman. Daarom wordt juist voorgesteld den post van die bestrating niet goed te keuren en de begrooting met f 112.50 te verminderen. De Voorzitter. Het is hoogst waarschijnlijk dat deze zaak door den Raad van State moet beslist worden, het is daarom noodig dat de gronden van onze niet-goedkeuring zijn aangegeven. Met algemeene stemmen besloten de be grooting van den weg niet goed te keuren. GEMEENTE-BEGROOTING. Uitgaven. De posten worden achter eenvolgend voorgelezen en wanneer daar geen op- of aanmerkingen op zijn of worden gemaakt, worden ze geacht als te zijn aan genomen. Klerken ter Secretarie. De heer Schotman. De Commissie heeft geen bezwaar, als er tijdelijk een nieuwe werkkracht wordt aan geschaft, doch wenscht niet, dat als P. Laag land er niet is, deze som van f 150 door de andere personen ter secretarie worde verdeeld. De heer v. d. Meer. Ik heb nog een ander bezwaar en wel dat het kan gebeuren, dat bij afwezigheid van den nu benoemden 3en klerk weer een volontair komt en ook die mettertijd verandert in een vasten klerk. Ik ben er tegen dat Laagland nu tot 3e klerk wordt aangesteld. De paar maanden dat hij er nog werkt kan hem wel een gratificatie verleend worden. Ik ben niet tegen de aanstelling op zichzelf maar voorzie, dat als in zijn afwezigheid een ander komt, deze zich ook heeft ingeburgerd op de secretarie, terwijl Laagland bij zijne terug komst aanspraak heeft op de plaats. Ik wil voorkomen dat uit deze benoeming later twee vaste klerken kunnen voortkomen, doch ben niet tegen den post op de begrooting. üe heer Kramer. Ik vind dat een wel wat een gevaarlijk motief. Er schemert in door dat het hier gaat ter wille van den persoon, ’t Is om een 3en klerk te doen, er bestaat geen gevaar hieruit een 4en klerk te distilleeren. De post f 150 wordt met 9 tegen 4 stemmen goedgekeurd, (tegen de heeren v.d. Meer, Oosterbaan, Cuperus en Boersma.) Bode gemeentehuis. Uitgetrokken f 600. De heer Schotman. De Commissie is tegen deze verhooging van f 100 en is niet over- Tegenwoordig waren alle 13 leden. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Een adres van bewoners bij de St. Janspoort, verzoekende de bestrating vanaf de Bagijnestraat door te trekken tot aan de brug over gedeelte van zeer vuil is. Gerenvoyeerd aan b. Een telegram van dende goedkeuring van besteding der zuivelschool. De Voorzitter deelt mede, dat het werk is gegund aan de firma Jelsma te Groningen voor f 35980. De heer v. d. Meer. Mag ik daaromtrent eene vraag doen, n.l. of de scheiding ook gemaakt is, welk gedeelte voor de woning van den Directeur is bestemd? Het werk toch is in één som aanbesteed. De Foorzitter. Ja zeker, de som is volgens de begrooting bepaald op f 10380 voor de woning en f 25600 voor de school en dit is ook door den Minister goedgekeurd. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Procesverbaal van kasverificatie over het ‘ide kwartaal 1903. De ontvangsten bedroegen: Batig saldo over 1902 f 6013.13 op den tegenwoordige!! dienst - 47.463.275 Samen f 53.476.405 de uitgaven - 41.417.93 Saldo in kas - 12.058.476 Bolswardsclie Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1