Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. i ff 1903. 42ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 90. ZONDAG 8 NOVEMBER. BINNENLAND. I I I II f Voor het Kantongerecht. Zitting van Vrijdag 30 October. VOOR Afzonderlijke liter v. 47. zegt, dat in ongeijkte over dezen eisch. ander hem dan wel lee- ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Deze van een dergelijke Voor de leden en belangstellenden trad dien avond op de Heer dr. Beijerman te Drachten. Spreker behandelde het onderwerp //Volks gezondheid”, aangezien de lezing bijzonder interessant was, vele nuttige wenken en raadgevingen bevatte, stellen wij ons voor er in een volgend nommer op terug te komen. //Volksgezondheid” is van zoo groot belang, dat het woord van den bekwamen redenaar verdient in ruimeren kring te worden gehoord, en gelezen. 1 zoo. Er zoo het een liter met gelijk gehandeld, ook bij dezelfde verorde ning. Ik betaal nooit. De heer Kantonrechter vindt het onver standig zich tegen de gemeente-verordening te verzetten. Z.Ed.Achtb. raadt bekl. aan, zich bij adres te wenden tot het gemeente bestuur om verbetering of wijziging. Bekl. Dat heb ik al lang gedaan, dat helpt niets, alles blijft bij ’tonde. Ik word verkort in mijn rechten, en ik weet geen ander middel, dan mijn gang te gaan. Als ik dan te Sneek verblijven moet, zal men, naar ik vertrouw, er wel eens aan gaan den ken, dat het zoo niet goed gaat. Eisch f 3 of 2 dagen. Gelijk ik gezegd heb, Mijnheer, betalen doe ik niet. Ik moet dan maar zoo lang in ’t tuchthuis, tot de gemeente het zaakje in orde maakt. H. W. te Parrega had in zijn win- gewicht van 1 kilo, waarop een af- Slot. 19. G. P. te Pingjum had 2 maten, die ongeijkt waren. Eisch 2 maal f 3 of 2 d. voor elke boete. 20. A. T. te Tjerkwerd had 5 koperen gewichten zonder het vereischte ijkmerk. Bekl. is tegenwoordig en zegt, dat haar man die gewichten in den loop des jaars gekocht heeft. Hij had den gemeente-veld- wachter gevraagd, wanneer er geijkt werd, doch die antwoordde//Er wordt van’tjaar niet geijkt." Daardoor waren zij in de ver beelding, dat zij de gewichten zoolang ook mochten gebruiken. Doch nu meent zij, dat niet zij, doch haar man terecht had moeten staan, die is verantwoordelijk. De wachtmeester der marechaussees getuigt dat hij die 5 gewichten bij deze vrouw op de toonbank heeft aangetroflén, en dat op de vraag of haar de winkel aanging, ant woordde, dat zij verantwoordelijk was voor alles wat in den winkel omging, als haar man niet thuis was. Bekl. ontkent dit. Zij helpt in den win kel als haar man afwezig is. doch de zaak gaat haar niet aan. Op het reclamebord buiten de deur staat toch ook niet haar naam, maar die van haar man. Zij neemt dan ook de schuld niet aan. I Als getuige a décharge wordt (evenwel niet onder eede) gehoord haar man J. Kei- kes. Deze verklaart dat de winkel hem aan gaat. Hij koopt in en betaalt. Hij vindt dat als er //gefundeerd" is, hij de schuldige moet zijn, niet zijn vrouw. En wat verder die ge wichten betreft, die worden nooit gebruikt. Wij krijgen ons waren altoos afgewogen en verpakt thuis. Dezen getuige wordt opgemerkt, dat hij vroeger zelf politie-agent geweest zijnde, wel weet, dat het voorhanden hebben van onge ijkt gewicht in den winkel verboden is en dat zijn vrouw in zijne afwezigheid aanspra kelijk is voor ’t geen den winkel betreft. Het zou trouwens voor hem ook niets uit winnen, werd deze dagvaarding ingetrokken, dan zou hij zelf er voor terecht moeten staan. De eisch luidt daarom 5 maal f 3 of 2 dagen voor iedere boete. 21. J. T. van Pingjum is bekeurd om dat hij gedurig zijn honden laat losloopën, terwijl hij ze slechts in de 2e klas belasting heeft aangegeven. Herhaalde waarschuwingen hielpen niet, zoodat de politie het eens hoo- ger bezoeken wil. Eisch f 3 of 2 dagen. 2231. Thans komt een heel regiment van de natte gemeente. Geen van allen was tegenwoordig, hun zaken werden bij verstek behandeld en wij zullen de weinige bijzonder heden die wij kwamen te hooren, maar niet vermelden. Wij willen ons bepalen tot naam, woonplaats en eisch. D. H. te Makkum, 21 dagen hechtenis. S. R. te Arum, f 15 boete of 3 dagen h. A. G. te Arum, alsvoren. P. N. te Bolsward, f 3 boete of 2 d. h. J. M. te Workum, f 15 boete of 3 d. h. L. Y. H. te Workum, f3 boete of 2 dagen hechtenis. A. v. d. W. te Hindeloopen, alsvoren. J. P. te Makkum, alsvoren. S. B. te Koudum, f 15 boete of 3 d. h. J. O. P. te Makkum, f 10 boete of 3 dagen hechtenis. 32. M. R. te Makkum is slager, is bekeurd omdat hij 17 Sept, bloed een geslacht varken door de goot langs de straat liet loopen. Bekl. is tegenwoordig en acht zich door ’t gemeente-bestuur veronge lijkt. Als men geen water uit een slagerij langs de straat wil hebben (want bloed was het niet zegt hij) dan moet de gemeente een riool maken. In mijn huis is altijd slagerij geweest en de toestand was altijd gelijk, doch nu wordt ineens de verordening toegepast en krijg ik proces. De vorige maal heb ik mijn gulden boete op aandrang van een raadslid betaald, en die zei er komt verder geen last van, er zal in voorzien worden. Ik betaal nu beslist geen boete weer, al willen ze mij ook geheel te Sneek houden. Ik wil dan eens weten, of dat zoo maar gaat. Bij nieuwe slagerijen wordt vergunning gegeven onder bepaalde voorwaarden, doch ik heb altijd ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 46. A. ongeijkt. Eisch 3 maal f 3 of 2 dagen elke boete. 47. II. S. te Hijdaard, 1 liter met af- keuringsmerk. Eisch f5 of 3 dagen. d. K. te Edens, */a 33. kei een keuringsmerk. Eisch f 5 of 3 dagen. 34. S. A. te Baijum had een maat van 2 d.L. waarop ook het beruchte driehoekje door den ijkmeester was geplaatst. Eisch f 5 of 3 dagen. 35. R. R. te Bolsward, maat, ook met het af keuringsmerk. Eisch idem. 36. H. D. O. te Bolsward had in zijn pakhuis een gewicht, waarop het laatste ijk merk ontbrak. Eisch f 3 of 2 dagen. 39. J. F. te Oudega (H. O. en N.) had een maat die met het af keuringsmerk prijkte. Eisch f 5 of 3 dagen. 40. M. v. d. Z. te Workum moest den 24 Sept, zijne maten toonen ter inspectie. De maten waren alle in orde. Hij liet nu meteen ook zijne gewichten zien, en... daar was een bij, die het laatste ijkmerk niet droeg. Hij kreeg dus proces. Beklaagde is tegenwoordig en zijne dagvaarding staat dat hij een maat voorhanden had op de plaats, gewoon lijk voor de aflevering van waren bestemd. Dit is niet het geval. De politie kwam om de melkmaten na te zien, en hij haalde die uit den stal. „Neem de gewichten ook maar even mee”, riep mijn vrouw en ik deed dat, en zie, zoo op mijn hand droeg ik ze, en daar bleek dat het koperen 2 H.Gr. niet geijkt was. Dit was mij onbekend, anders had ik het natuurlijk niet mee genomen. Ik meen echter, dat het niet aanwezig was op de plaats waar wij de melk en soms ook wel boter, afleveren. Hem wordt opgemerkt, dat hij blijkbaar dat ongeijkte gewicht in gebruik had. Het stond toch bij de andere gewichten voor de hand. Eisch f 3 of 2 dagen. Bekl. verzoekt bij het vonnis wel in acht te willen nemen, onder welke omstandig heden dit gewicht in beslag is genomen. 41. J. G. te Workum had een litermaat in gebruik, zonder dat deze geijkt was. Eisch f 3 of 1 dag. 42. P. d. Z. te Workum had een oude ellemaat in den winkel, toen de politie bij hem op visitatie kwam. Die oude stok moest mee. Bekl. is heden verschenen en toont den rechter, dat hij wel een goede maat heeft. Hij heeft n.l. zijn geijkte ellemaat meegebracht, en deze blijkt bij onderzoek het ijkmerk te dragen, doch dat veront schuldigt zijn oude niet. Bekl. zegt, dat hij die maat al lang op zolder had liggen. Hoe die in den winkel is gekomen, is hem een raadsel, hij vermoedt dat de kinderen er mee gespeeld hebben en den stok mee naar beneden hebben gebracht. Voor die daad zijner kinderen, meent hij niet aansprakelijk te zijn. Hem wordt onder ’t oog gebracht, dat hij wel degelijk voor de daden zijner kinderen aansprakelijk is, doch ’t is hier alleen het feit, dat die verboden maat in den winkel aanwezig was, waarvoor de heer Ambtenaar f 3 of 2 dagen eischt. Bekl. verwondert zich Hij zegt dat een lijke parten kan spelen, door bijv, hem zoo’n oude el door de deur in huis te werpen. De heer Ambtenaar merkt bekl. op, dat als hii iu dat geval niet kon bewijzen, dat de verboden maat hem de deur was inge worpen, hij wel degelijk bekeurd werd, want het is nu eenmaal verboden, dat ongeijkte maten of gewichten in. een verkooplokaal aanwezig zijn. 43. J. de W. te Workum had 4 maten welke niet geijkt bleken te zijn. Bekl. is tegenwoordig en zegt, dat dit een treurige zaak is, al mijn maten en gewich ten zijn naar ’t ijkkantoor geweest; mijn dochter heeft nog 40 cent moeten betalen, want het heet wel dat de ijk gratis wordt verricht, maar dat is eigenlijk niet moet altoos iets betaald worden, heet voor herstellingen. Maar dat is tot daar aan toe, doch ik bezweer het U, Mijnheer de Rechter, dat wij niet wisten, dat de maten niet goed waren. Ze waren ook wel goed, aan ons ligt het niet. Ik denk voor ’t naaste, dat de ijk meester vergeten heeft, ze te stempelen. De heer Kantonrechter merkt bekl. op, dat hij zich er steeds van moet overtuigen, of de maten en gewichten het vereischte stempelmerk krijgen. Met die maten mocht hij 31 Aug. nog meten, doch met 1 Sept, niet meer. Bekl. betuigt nogmaals zijn volle, reine onschuld. Toen de beambten in de buurt waren, kwam buurvrouw mij nog waarschu wen, en zei: „Heb je ook wat? ze komen de maten nazien.” Maar ik had niets op mijn geweten. Ik heb al 25 jaren daar gewoond en nog nooit heeft er iets aan gehaperd. Eisch 4 maal f 3 of 2 dagen. Op de vraag of bekl. nog iets in ’t mid den heeft te brengen, antwoordt hijJa, mijnheer, ik wou ze (en hij wijst op zijn maten die daar voor hem op tafel staan) wel mee terug hebben, maar dat kan denk ik niet hé De Kantonrechter: Neen dat gaat niet, ongeijkte maten worden verbeurd verklaard. 44. A. 8. te Ytens had een 5 H.Gr. zonder ijkmerk. Eisch f 3 of 2 dagen. 45. A. K. te Baijum, af keuringsmerk. Eisch f5 of 3 dagen. A. te Spannum, drie maten Gaasterland, 4 Nov. De uitspannings- plaatsen alhier hebben in den afgeloopen zomer slechte zaken gemaakt. Door het on gunstige weder bleef het aantal bezoekers aan de bosschen beneden dat van vorige jaren, terwijl slechts enkele logeergasten zich lieten zien. De rijtuigondernemingen hadden weinig te doen. Met de voorbereidende werkzaamheden voor den aanleg van eene badplaats wordt geregeld doorgegaan, het plantsoen reikt nu bijna tot de zee. De uitvoering van het groote werk wacht hier op de tram, waarvan, nu de Holl. IJzeren Spoorw. Mij. de exploi tatie overweegt, de vooruitzichten gunstiger zijn. Joure, 6 Nov. Voor ’t bouwen van een nieuwe werkplaats voor de meubelfabriek z/De Nijverheid” alhier, was te Bedum een partij steen besteld, te leveren op bepaalden datum. Die levering bleef uit en toen op brief noch telegram geantwoord wérd, werd elders steen gekocht en met het bouwen begonnen. Thans, eindelijk en ten laatste is er een schip met de Bedumer steen .ge arriveerd maar deze werd nu natuurlijk ge weigerd. ’t Zal waarschijnlijk een rechts kwestie worden. De schipper heeft heden morgen onder bevoegd toezicht zijne lading op het zoogenaamd „Achterlandje” gelost gekregen. Franekeradeel, 5 Nov. Langzaam, heel langzaam zakt het water. De zeesluizen tappen af, maar in de kuststreken ontvangt men telkens nieuwen toevoer van boven, terwijl de polders een massa water uitwerpen, dat het buitenwater op een ongekende hoogte houdt. En in vele polders blijft de stand, trots het voortdurend draaien der molentjes, hoog. Als ’t over dijken en dammen gaat, draai dan maar door, dag en nacht, het geeft bitter weinig en vooral voor polderkens, wier mo lentjes wegens den hoogen stand van het boezemwater, nagenoeg niets uitwerpen. Is de beweging voor het tot stand brengen van een groot waterschap in ’t Z. W. der gemeente dood Zoo vraagt men elkander af. Neen dezer dagen heeft er althans weer een bijeenkomst plaats gehad, die hoop voor de toekomst geeft. Een paar deskundige ad viseurs zijn op last van Gedeputeerde Staten van Friesland met belanghebbenden saam gekomen, uit welke laatsten een commissie is saamgesteld, die verder handelend optreedt; en in deze commissie heeft een man van algemeen bekende ervarenheid op ’t gebied van polderwerken of waterschappen en tevens een man van energie, zitting. Wij twijfelen er niet aan, of binnenkort zal de gewenschte zaak haar beslag krijgen. Lemmer, 5 Nov. De botvangst was hier over de afgeloopen maand vrij goed. In het geheel toch werd hier die maand niet minder dan 36,000 pond bot aangevoerd. Deze visch was van extra kwaliteit en groot van stuk. Haring, waarnaar door onze visschers zoo verlangend wordt uitgezien, is hier echter nog niet aangevoerd. Oldeboorn, 4 Nov. Onze lijstervanger G. Slotje vond heden in zijne strikken 8 doode prachtig gekleurde, hem onbekende vogeltjes, ter grootte nagenoeg van een spreeuw. Na onderzoek door een deskundige is gebleken dat het waren pestvogels of zijdestaarten, een vogelsoort, behoorende tot het geslacht der zwerfvogels en die zeer zelden in deze streken gezien wordt. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Arum, 5 November. Woensdagavond jl. is ons //Nut” begonnen met de winter- campagne. 48. J. ongeijkt. Eisch f 3 of 2 dagen. P. v. d. M. te Hindeloopen had een oude houten maat, antiek model, ongeijkt natuurlijk. Bekl. is tegenwoordig en zegt, dat hij dit niet als maat gebruikte, het deed dienst als schep, om de koflieboonen uit de groote bus in de winkelbus over te scheppen, ’t Lag altijd boven in de koffiebus, al jaren lang. Toevallig was het nu bij abuis mee naar onder genomen, en ’t lag bij de trap klaar om terug gebracht te worden. De hee- ren kunnen zich er zelf van overtuigen, dat het bij de koffie gebruikt werd, de koffie- lucht zit er bepaald nog aan. Hem wordt opgemerkt, dat het al nood lottig getroffen is, dat juist de politie kwam en dat maatje vond, doch oude en ongeijkte maten mogen in den winkel niet zijn, en dusEisch f 3 of 2 dagen. 50. R. de J. te Hindeloopen, maat met af keuringsmerk. Eisch f 5 of 3 dagen. 51. W. S. V. te Laaxum liep 25 Sept, over grasland bij den zeedijk en vervoerde een wilster (pluvier.) Dit vervoer, buiten openbare wegen en voetpaden was verboden voor personen zonder jachtacte. Bekl. is tegenwoordig en zegt, dat hij niet wist dat hij dien vogel niet mocht dragen. Als hij ’t geweten had, had hij hem wel onder de jas kunnen stoppen, toen de politie in aantocht was. Hij meende, dat hij pro ces zou krijgen, omdat hij op zee op vogels geschoten had. Eisch f 5 of 3 dagen met verbeurdverkl. der geschatte waarde 10 cent of 1 dag. Nog een dozijn beklaagden stond op de rol, doch ons ontbrak de tijd om langer ter terechtzitting te blijven. Uitspraak over 14- dagen. Bolswardsche Courant 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1