1903. No. 92. 42ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. BINNENLAND. ZONDAG 15 NOVEMBER. STADSNI E W S. VOOR Afzonderlijke II door den Penningmeester welwillend ter plaatsing Fr. f 764,19’ Tekort - 359,48’ - 1623,035 900,00 Voordeelig saldo heeren artisten, voor hun het ont- men aan de tweetal een Inschrijfgeld Eereprijzen Entree Prijzen (medailles) Loonen Voer Drukwerken Timmerwerk Diversen Klasseprijzen Eereprijzen Diversen naar Breinen 37 arbeiders. van hier naar velen terugge- den arbeid. - 1136,00 1,50 - 358,25 - 487,75 - 1484,10 - 283,50 - 30,60’ - 805,60 f 5487,30’ J een nadeelig saldo staat der pluimvee- U itgaven. Prijzen in geld en medailles enz. f 1089,25 Porto’s - 56,53’ Loonen - 244,16 Terugbetaalde inleggelden - 238,00 Muziek en festiviteiten - 493,94 Verzorging vee - 75,67’ Drukwerk en advertenties - 968,32 Timmerwerk en versiering - 597,85 Verloting (prijzen) - 747,30 Diversen - 796,58 179,69’ hoopt men welke de wetgevende macht vermoedelijk weldra gaat voorschrijven, opnieuw de erva ring zal bevestigen, dat tot verheffing van het zedelijk peil der natie van directe maat regelen der Overheid slechts weinig heil te verwachten is.” een post op de Staats- van de verpleging tuberculose, heeft ten post- dat eenige waren ver- ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Een buitenkansje. Dezer dagen kregen op de nabijgelegen Nijlander Zijl eenige jongens een aangename verrassing. Bezig zijnde met spelen, klom een hunner in een ouden, hollen boom, waar over reeds menigen storm is gegaan, om vervolgens uit nieuwsgierigheid, de jeugd eigen, met de hand de diepte van den hollen stam te inspecteeren. Men stelle zich evenwel zijne verbazing voor, toen hij, binnen in iets voelde, dat klonk, en dat naar buiten gehaald, eerst voor een zwart stuk blik ge houden werd, om evenwel daarna bij eenig afschuren te blijken een echte gulden te zijn. Natuurlijk werd er opnieuw gevoeld, en nog eens, totdat men ten slotte een bedrag van ruim f 30 uit dien ouden stam had gehaald. Dat was waarlijk een mee vallertje tegen den winter en de blijdschap van den jeugdigen schatgraver laat zich ge makkelijk denken. Intusschen verdiept men zich in gissingen hoe dat geld, ’t welk on getwijfeld reeds langen tijd daar gelegen had, die plaats gekregen heeft, en wat daarvan het doel kan zijn geweest. Zeer waarschijnlijk aan de dames en prachtig werk. Maar ook ’n woord van dank aan de „Commissie”, welke de voorstelling had voor bereid. Haar inspanning is beloond gewor den, moge dit den heeren Commissieleden aansporen, ons nog eens op iets schoons te vergasten. Ws. Tot een voordeelig saldo had van tentoonstelling ten bedrage van 1 welke som ten laste komt van de Afdeeling „Bolsward” der Friesche Maatschappij landbouw en veeteelt. Ontvangsten. f 418,05 - 100,00 - 494,60 -f 1012,65 (Ass. Crt.) DE DRANKWET. De Arnh. Courant schrijft over werp drankwet o.a.: „Koestert men vrees voor de impopulari teit eener „beduidende verscherping” der Drankwet, en die vrees komt ons geens zins denkbeeldig voor, dan heeft de wet gever in de allereerste plaats zich te hoeden voor een ongelijke behandeling der inge zetenen, ten bate van de meer gegoeden. De scherpe, om niet te zeggen draconische bepalingen, welke door de Kegeering worden voorgesteld, zullen zonder eenigen twijfel bij een groot deel der natie in de toepassing zeer weinig sympathie vinden, maar de meer gegoeden en in ’t algemeen meer ontwikkel den zullen, zij ’t ook morrend, ter wille van het doel er zich wel aan onderwerpen, doch verzet, ontduiking zijn ’t meest te verwachten in die kringen, wier gezichteinder zich vaak niet verder uitbreidt dan tot de grens van het eigenbelang en die weinig voelen voor een ideëel maatschappelijk belang en nu ligt het, dunkt ons, voor de hand dat de neiging tot verzet en ontduiking onverbid delijk zal worden versterkt, als in die krin gen de overtuiging post vat, dat door den wetgever anderer eigenbelang wel ontzien wordt. „Allerminst, wij herhalen ’t, wordt door ons het groote maatschappelijk kwaad van het drankmisbruik geloochend, maar om dit door de wetgeving met kans van slagen te bestrijden, zijn wij naar onze stellige over tuiging sedert 1881 in Nederland niet op vinden is, zonder ernstige benadeeling van andere belangen, wij erkennen volmondig ’t niet te weten. Te voorspellen wat in de toekomst misschien mogelijk zal blijken, kunnen wij niet, maar wel vreezen wij dat, voor ’t oogenblik althans, de proefneming, f 5487,305 goede beoordeeling der cijfers blijkt dus, dat de veetentoonstelling f 179,695, waartegenover een i f 359,48ö, zoodat het totale tekort f 179,79 bedraagt, van verpleging van Het antwoord wordt liefst mogelijk ingewacht. Uit Winschoten meldt N. R. Crt: Dezer dagen kwamen hier Duitschers met het doel arbeiders aan te werven voor Bremen. Een advertentie ver scheen in de hier verschijnende bladen, waarbij 40 sterke werklieden werden gevraagd. Het resultaat was, dat een groot getal personen «ich aanmeldden. De heer H. Kenther so- Entrée in verrekening met doorloopende kin der- en werkl.-kaarten f 208,40 Bijdragen - 35,00 Grondvlakte - 7,50 -f 250,90 Brand in een brievenbus. Een straatjongensstreek is gisteravond uitgehaald in de Groningerstraat te Assen. Omstreeks 9 uur kwamen eenige personen tot de ontdekking, dat er brand was in de brievenbus, geplaatst aan de Groningerstraat. Dadelijk werden pogingen in het werk gesteld om het vuur te dooven en te redden wat nog te redden viel. Veel was het echter niet. Naar wij vernemen zijn slechts 2 brieven geheel onbeschadigd gebleven. Bij een onderzoek, door ons kantore ingesteld, bleek ons, wissels en een aantal brieven brand. Er was eene ware ravage aangericht. Geheel verkoolde en half verbrande brieven, briefkaarten enz. lagen op de tafel in het postkantoor uitgespreid. Van enkelen was het adres of een onderteekening slechts nog te lezen. Financiëele schade is waarschijnlijk niet geleden, maar veel last is veroorzaakt. De brand moet ontstaan zijn door een brandende vuurmaker, die waarschijnlijk door eenige baldadige jongens in de bus werd geworpen. De gemeentepolitie heeft de zaak in handen en heeft reeds verscheidene jon gens gehoord. waaruit wordt bijgedragen in de kosten behoeftige tuberculose-lijders. zoo spoedig verlokkende advertentie in te gaan, daar zij onderkruipersdiensten zouden moeten ver richten tegenover de werkstakende Bremer arbeider^. ’t Gevolg was dat de heer Ken ther een onderhoud had met de wervers, die hem verzochten mede naar Bremen te gaan, om zich van den waren toestand op de hoogte te stellen, waarvoor zij hem 20 mark ver goeding toezegden. Het aanbod werd aan genomen. Woensdag zijn de wervers vertrokken in gezelschap van De heer Kenther bleef evenwel absent. Een later bericht luidt: Van de 37 werklieden, Bremen vertrokken, zijn er keerd. Niemand ging daar aan Oorzaak de algemeenheid der werkstaking te Bremen. Eenige werklieden, die Maandagavond te Weesp een schip met steenkolen gelost hadden, gingen in de herberg van F. aldaar eenige borrels drinken. Zekere ter L. werd, daar hij naar den zin der anderen niet ge noeg dronk, op den grond gelegd en hem toen eene hoeveelheid jenever in den mond gegoten, die hij tegen zijn wil moest op drinken. Hem werd zooveel toegediend, dat hij in bewusteloozen toestand naar huis moest worden gebracht, waar men hem den volgenden morgen dood te bed heeft ge vonden. Tel. - 1623,03’ AFDEELING VEETENTOONSTELLING. Ontvangsten. Aandeelhouders f Geldelijke bijdragen en verleende geldprijzen Twee potten Bengaalsch vuur Grond en muurvlakte Inleggelden vee, boter en kaas Entreés Catalogus Lijsten keuring Verloting Landbouwtentoonstelling te Bolsward op 11 en 12 Augustus 1903. AFDEELING PLUIMVEE. Uitgaven. f 269,50 - 175,00 - 414,34 -f858,84 f 95,60 - 106,40 - 70,403 - 133,97 - 304,85 - 52,97 ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Tooneelvoorstelling. Zoo hadden wij dan eens weer een echt ouderwetschen comedieavond. Vol was ’t er, ei vol, in de Doelezaal. En ’t waren niet alleen Bolswarders die de zaal vulden, o neen, ook Makkumers en wel in grooten getale, en bezoekers uit Witmarsum, uit Pingjum, uit Arum, uit Wommels en Wolsum. Allen waren zij op gegaan ter schouwburgzaal om kennis te maken, zelfs enkelen de kennismaking te hernieuwen met het zooveel besproken en beschreven stuk „Verleden” van Mevr. Ina BoudierBakker. Of die kennismaking aan genaam was? Ja, beslist ja. Daar is in een paar uren tijds een stuk leven aan ons vertoond, dat bij velen, zoo niet bij allen, een grooten indruk heeft gemaakt. Wij heb ben voor ons gehad een familieleven, zoo eenvoudig en toch zoo roerend, dat wij nog lang over dat huiselijk interieur zullen na denken. Of het nu alles zielkundig juist was? of nu de geheele intrige beslist kan worden getoetst aan de werkelijkheid? Waar is ’t dat daar in menig gezin geleden wordt, even veel, meer soms dan wij ons zagen vertoo- nen op dien Woensdagavond in de Doele zaal, zij dat lijden dan ook soms anders belijst dan in „Verleden”. De Nederlandsche Tooneelvereeniging van Amsterdam heeft gespeeld, zooals wij moch ten verwachten. Alles wat men van dat gezelschap ziet, is „eerste klasse werk”. „Verleden”, gespeeld door de N. T. moet Rekening Tentoonstelling. Heden Zaterdagmorgen 10 uur, vergaderde in „de Doele” de Tentoonstellingscom missie tot het vaststellen der rekening. Na met de bescheiden te zijn vergeleken, werd de rekening volkomen in orde bevonden en daarna onveranderd vastgesteld, na een welverdiende dankbetuiging aan den Penningmeester, den heer G. H. Plantinga, voor zijn belangrijk aandeel in de werkzaam heden der commissie, terwijl ook een hartelijk woord van dank werd gebracht aan de heeren Propstra en Korf voor hunne uitgebreide werkzaamheden verbonden aan de Pluim- veeten toonstelling. Bij de rekening werd een finantieël rapport uitgebracht, waarvan wij in het volgend nommer onze lezers het voornaamste hopen te kunnen mededeelen. Onderstaande cijfers werden ons door den Penningmeester welwillend ter plaatsing gegeven. Kimswerd, 12 Nov. ’t Voorstel van Ge deputeerde Staten om de vaart in ons dorp te verbeteren en daarvoor 75 pet. subsidie te verleenen tot een bedrag van f 5500 is zonder debat en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Een gevolg van dit besluit zal zijn, dat twee der oudste gebouwen van Kimswerd zullen verdwijnen. Een er van was vroeger een herberg en is bekend onder den naain: „De aide Douwematte.” ’t Ware te wen- schen dat, vóórdat moker en houweel werden ter hand genomen, een „kiekje” werd ge maakt, opdat onze nazaten zullen weten, hoe ons dorp er daar vroeger uitzag. Frieslands Noordoosthoek, 13 Nov. Dat wij correspondenten er vlug bij zijn om de nieuwtjes aan de couranten te bezorgen, is natuurlijk. Maar dat ’t in de krant staat, dat iemand bestolen is, hij dat zelf leest en dan eens gaat zien of ’t wel waar is, dat is toch sterk. Nu ’t is bier gebeurd. Tj. Landman aan de Langewijk, onder Rotte- valle, las in de krant, dat ze hem koolrapen ontstolen hadden, ging naar ’t land om te zien en zag, dat het werkelijk waar was. Landverhuringen en houtverkoopingen zijn begonnen, ’t Land kan niet zooveel huur doen als andere jaren en sommige stukken wrnrden zelfs ingehouden. De hout- prijzen zijn echter nog al hoog. Hepk. Nieuwsbl. v. Appelscha. De metselaar van B. uit Sneek, werkzaam bij de verbouwing van school no 1 alhier, ontving Zaterdagnacht onverwacht bezoek van ’n paar kennissen uit z’n woon plaats, die per fiets waren overgekomen. Was van B. verbaasd over het late bezoek, zij waren het niet minder over den goeden welstand waarin ze hun vriend aantroffen. Vrijdag toch had de vrouw van den metse laar een telegram ontvangen, waarin haar werd medegedeeld, dat haar man een ongel uk was overkomen en haar tegenwoordigheid hier gewenscht werd. Men meent reeds op het spoor te zijn wie schuldig is aan dit laf bedrijf. Sneek. Vele vrouwen hebben bij het verrichten hunner werkzaamheden de ge vaarlijke gewoonte, spelden tusschen de lippen vast te houden. Dat er dan heel gemakkelijk een naar binnen kan glijden, ligt voor de hand. Dit overkwam dezer dagen alhier een tweetal vrouwen, n.l. de dienstbode van den heer J. B. en de vrouw van P. F. aan de Steenklip. Door het eten van koek enz. ze weer kwijt te worden. Workum. Tot controleur van het boter- contróle station der Friesche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt is benoemd de heer T. Halbesma alhier. Rijksverzekerinqsbank. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt nogmaals ter kennisse van belang hebbenden, dat voorloopig geen verdere be noemingen bij de Rijks verzekeringsbank zullen plaats hebben. Afgaande op onjuiste persberichten, heeft zich nogmaals een ströom van sollicitanten aangemeld, die door zulk een ontijdig solliciteeren hun belang meer schaden dan bevorderen. In verband met begrooting ten behoeve van behoeftige lijders aan de Minister van Binnenlandsche Zaken door bemiddeling van de hoofdinspecteurs der Volksgezondheid tot de gezondheidscommissies de vraag gericht, of er, en zoo ja, welke fondsen in de gemeenten binnen haren dienst- kring bestaan, door particulieren opgericht, waaruit wordt bijgedragen in de kosten van Bolswardsche Courant taA AAA AAA Aèê Af AAA

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1