lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1903. 42ste Jaargang. No. 93. Verschijnt Donderdags en Zondags. DONDERDAG 19 NOVEMBER. 0 RAPPORT Landbouwtentoonstelling. VOOR Afzonderlijke 2o. 3o. 4o. 5o. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. aan de groote kosten welke gepaard gaan met eene pluimveetentoonstelling welker duur van twee dagen hieraan niet geëvenredigd was; dat de verloting geen bate heeft opgeleverd dat alle leden der Friesche Mij. van Landbouw vrijen toegang hadden met eene dame; dat waar bij tentoonstellingen op elk ander gebied plaatsruimte moet wor den betaald, bij eene veetentoonstel ling wel inleggeld verschuldigd is, hetwelk echter later bij voldoening aan de conditiën wordt terugbetaald en zelfs waar in elk ander geval de inzender voor het ingezondene zorg moet dragen de verzorging van het vee nu ten laste der com missie kwam; dat wel het tentoonstellingsbezoek zeer, ja buitengewoon druk is ge weest en alhoewel alle leden der Fr. Mij. v. Landbouw vrijen toegang hadden met eene dame er toch bij de veetentoonstelling een entree is gemaakt van f 1484,10 met in begrip van den feestavond, de prijzen in geld en medailles bijna f 1100 be liepen; aan den korten duur van zulk eene tentoonstelling, waardoor de entree op de béide dagen hoofdzakelijk van half elf tot half drie moet worden geïnd, wijl het terrein om vier uur gesloten wordt. Wel is waar, kunnen de aandeelhouders geene uitkeering ontvangen, doch mag daarbij niet vergeten worden, dat deze voor f 2,50 per aandeel vrijen toegang met eene dame hadden tot de vee- zoowel als tot de pluimveeten toonstelling benevens tot het concert hun den 13den Augustus aangeboden, terwijl de dameskaart niet op naam was en in zeer veel gevallen hiervan door meer dan eene is gebruik gemaakt. Hierbij heb ik het genoegen mijne reke ning af te dragen, doch meen nog een spe ciaal woord van hulde aan onzen geachten Voorzitter van het plaatselijk comité, den heer H. J. Hommes, te moeten brengen voor de hulp, welke hij mij ten tijde der aangifte heeft verleend en voor de ambitieuze werk kracht, die hij getoond heeft om de tentoon stelling succes te bezorgen. Dat deze tentoonstelling voor den landbouw nuttig moge zijn geweest, dat de landbouwers door eene ouderlingen wedijver steeds streven naar beter, naar heoger op en deze tentoon» In de laatste helft van October kwam hiervan het rapport binnen en bleek een saldo op te leveren van f 153,81. Na ver rekening der voor deze afd. alhier geïnde en betaalde bedragen resp. f 250,90 en f 764,196 verandert dit voordeelige saldo ad f 153,81 in een nadeelig van f 359,485, waarbij echter niet in aanmerking zijn ge nomen den vrijen toegang voor aandeelhou ders met een dame, evenmin als de niet directe uitgaven voor deze afd. in rekening zijn gebracht. Deze afdeeling is voor de groote massa eene belangrijke attractie geweest en heeft indirect op de tentoonstelling zeker gunstig gewerkt, terwijl er verder maar één roep was over de prachtige exemplaren hier tentoon gesteld. De afd. Bolsward mag ’t zich dan ook tot eer rekenen deze afd. bij de ten toonstelling te hebben genomen en zullen er vele leden der afd. Bolsward niet alleen doch van de geheele Fr. Mij. van Landbouw zijn, die nieuwe gezichtspunten op dit gebied hebben opgedaan. Voor de beide heeren Propstra en Korf, die zich zooveel moeite hebben getroost deze pluimvee afdeeling recht te laten wedervaren, mag een woord van dank hier niet ontbreken. Nu alle rekeningen zijn ingekomen en betaald, blijkt er volgens overgelegde rekening en verantwoording een tekort van f 179,79 te zijn, zoodat de aandeelhouders geene uitkeering kunnen ontvangen en dit bedrag een schadepost voor de afdeeling Bolsward der Friesche Mij. van Landbouw is geworden. Dat deze tentoonstelling, welke zulk een schitterend succes heeft gehad, financieel geen betere uitkomst opgeleverd heeft, moet aan verschillende oorzaken worden toegeschreven en wel: lo. zou voortgaan. Doch ’s Maandags morgens toen men enkele leden der jury voor boter en kaas aan de tram zou begroeten, kwam er een geweldige stortbuide linnen tenten die gehuurd waren bij de firma Mackeno Co. te Amsterdam doorstonden een harde proef, maar deden dit met glans. Nu bleek vooral wat ’t waard was de Koemarkt als terrein te hebbenmet zooveel water zou het land voor de volgende dagen bedorven zijn geweest. De aangifte van tuigpaarden werd dezen avond gesloten en bleek dat er 37 tuig paarden waren aangegeven. Dinsdagsmorgens toen de meeste commis sieleden reeds vroeg op pad waren, een zelfs om 5 uur ’s morgens voor zaagsel uit zijn bed was geklopt, toonde ’t weer mooi en bleef mooiomstreeks 8 uur werden de eerste beesten aangeboden en was ’t een lust al die prachtexemplaren te zien, welke ingezonden werden. Bij de aanbieding van al deze beesten schoot men handen te kort, toch kon men nog juist bij de officieele ontvangst ten stad- huize gereed zijn; het andere in uwe herin nering te brengen welk een grooten men- schenmassa op de been was, hoe deze massa na afloop der officieele plechtigheid naar het terrein trok eu zich daar spoedig verspreidde, telkens meer en meer menschen daarop zich begevend en hoe schitterend deze eerste dag verliep, behoeft zeer zeker niet te ge beuren. Den eersten dag werden verkocht 251 doorloopende kaarten a fl,25; 70 kin- derkaarten a f 0,25; 118 werkliedenkaarten a f 0,25 en 616 kaartjes a f 0,50, totaal 1055 kaarten met een ontvangst van f 668,75, terwijl aan het loket „Pluimvee” werd ver kocht voor een bedrag van f 231,15. De tweede dag zette, wat het weer betreft, met regen in, doch gelukkig werd ’t om streeks half negen droog en bleef ’t dit op een enkel buitje na; de bekroonde dieren werden voorgebracht en de paarden kwamen resp. het terrein vullen. Half elf begon de groote massa volk weer te komen en hoorde men reeds zeggen, dat men zich niet herinnerde zooveel rijtuigen op de wegen in den omtrek te hebben ge zien; druk werd ’t op het terrein, er was nog een veel grooter massa dan den vorigen dag op het terrein, tot dat zich deze met de keuring van tuigpaarden begon te verspreiden. Dezen dag werden verkocht: 159 doorloopende kaarten af 1,25; 103 kinderkaarten a f 0,25; 153 werkliedenkaarten a f 0,25 en 1076 kaartjes van f 0,50, totaal 1491 kaarten met een ontvangst van f 800,75 en aan het loket Pluimvee voor een bedrag van f 263,45. De ontvangsten waren dan ook belangrijk boven de verwachting, terwijl ’s avonds bij de prijsuitdeeling nog werden verkocht 120 kaartjes a f 1 en 166 kaartjes a 50 ct., totaal f 203 en op den avond, den aandeel houders aangeboden, een entrée werd gemaakt van f 20. De commissie verheugde zich dan ook niet alleen over het schitterend succes der tentoonstelling, doch mócht ook verwachten, dat het financieele in alle opzichten schitte rend was. De dag hierna werden de ver schillende geldprijzen verzonden en hieraan uitgegeven een bedrag van f 915; aan mu ziek Hansché werd betaald f 375 en aan loonen f 240, waarna nog in kas bleef f 3000, terwijl de ontvangst bij de pluimvee afdeeling was afgedragen aan den heer W. Korf. De rekeningen werden opgevraagd en bleek ’t alras dat dezelve klommen tot het ont zaglijk bedrag van meer dan f3000 (waarbij verschillende rekeningen w. o. die der loo- pende posten als medailles enz. enz. niet zijn.) In de vergadering begin September ge houden, waarbij tot onzen spijt noch de heer C. J. v. d. Veen, noch de heer J. Haima tegenwoordig waren, werden de rekeningen nagezien; wel vielen verscheidene tegen en won de commissie inlichtingen in of de be rekening wel goed was, doch was er slechts een die dezelve met f 5 verminderde en spijt ’t ons dan ook te moeten verklaren, dat er nog zijn, die van zulke gelegenheden mis bruik maken. üe rekeningen werden voor zoover de fi- nantiën ’t toelieten op enkele na betaald, waarbij de commissie de hoop voedde, dat de afd. pluimvee een flink saldo zoude over laten waarvan de rekeningen hier door onze kas waren betaald. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. schillende bewoners der Koemarkt reeds te kennen hadden gegeven geen bezwaar hierin te zien. Een terrein buiten de stad werd niet in het belang het tentoonstellingsbezoek geacht en zou veel grooter kosten met zich slepen, terwijl men eveneens het voordeel had de Vee- en Pluimveetentoonstelling bij elkaar te hebbenvoor deze laatste was toch alreeds de groote Doelezaal door den heer Wiersma gratis toegezegd. Waren op de vorige vergadering de prijzen reeds in hoofdzaak vastgesteld nu ’t met de verschillende toezeggingen zoo uitstekend was gegaan, werden enkele prijzen die met het oog op van den finantieelen toestand op de vorige vergadering niet ruim bedeeld waren nog een weinig verhoogd, doch kon het voor stel van een der leden die //vol vuur en be zieling” de edele hengsten in twee klassen wilde splitsen, geen genoegzaam aantal stem men verwerven in hoofdzaak door de grootere uitgaaf. Toen echter later de heer Mr. A. Ferf te ’s-Gravenhage een geldprijs gaf speciaal voor Friesche hengsten, had dit de uitvoering van het voorstel tengevolge; in deze zelfde vergadering bracht de heer W. Propstra nog een belangrijk verslag uit van de Pluimvee- afdeeling en had een schema van ontvangst en uitgaven opgemaakt en werd op Z.Eds. voorstel de heer W. Korf te Heerenveen als Secretaris-Penningmeester van deze afdeeling benoemd. In de vergadering van 9 Mei kon de Voor zitter mededeelen dat de programma’s om tot mededinging op te wekken de wereld waren ingegaan. Veertien dagen later was bericht ingekomen van de door de commissie uitgeschreven aanbesteding van het drukken der definitieve catalogus en was laagste in schrijver de heer P. de Jong met een hem toe te betalen som van f 100. De commissie besloot hier niet op in te gaan, doch de catalogus in eigen beheer te nemen, wat de tentoonstelling een voordeel heeft opgeleverd van meer dan f 100, doch waarvan de heeren, die de exploitatie hiervan op zich hadden genomen, zeer veel werk hebben gehad en dan ook een woord van dank hiervoor verdienen. Zaterdag 6 Juui was de geheele commissie weer bij elkaar en zou ik mededeeling doen, dat de in kas zijnde gelden met de toezeg gingen f 1800 bedroegen en aan prijzen voor f 1032,50 was uitgeloofd; de medailles die waren ingekomen of toegezegd, werden nu bij de verschillende rubrieken geplaatst en kon met groote voldoening worden ge constateerd, dat aan bijna elke rubriek eener afd. eene medaille kon worden toegevoegd. Ondertusschen waren nog slechts weinige inzendingen ingekomen en alhoewel reeds met zeer velen in correspondentie geweest zijnde, kon ik in de vergadering van 4 Juli (dus nog slechts 11 dagen voor de sluiting der inschrijving) mededeelen dat nog maar 11 inzendingen waren binnengekomen; de volgende dagen ging ’t nog steeds langzaam en waren op 8 Juli 21 inzendingen binnen deze Donderdag bracht verscheidene aan, doch op Zondag toen de lijst nog slechts tot en met Woensdag open was en de Voorzitter der plaatselijke commissie de inzendingen met mij naging, kon worden geconstateerd, dat er evenveel prijzen als inzendingen waren. De dagen hierop echter regende ’t inzen- dingsbiljetten en inschrijvers zelf (in figuur lijken zin althans) met het gevolg, dat het totaal der inschrijvers werd gebracht op 192 en kon in de vergadering van 18 Juli wor den medegedeeld, dat het totaal der ont vangsten en toezeggingen f 2325,bedroeg en dat waren binnengekomen de navolgende inschrijvingen: voor paarden 40, rundvee 95, schapen 28, varkens 24, boter 26, kaas 14, boerenagelkaas 16, gereedschappen 18, vee voeder en benoodigdheden 10, opluistering 20. Wijl de inzending vee zoo belangrijk was, werd besloten een gedeelte Schild wijk mede in gebruik te nemen en alle paarden den 2den dag tentoon te stellen. Zoo naderden langzamerhand de groote dagen, Vrijdags er voor begonnen de ver schillende inzenders der afdeeling veevoeder, opluistering enz. hunne inzendingen reeds gereed te maken en kon toen reeds worden gezegd, dat wat hier ten toon werd gesteld, gezien mocht worden. Drukke dagen volgden hierop en de commissie hoopte dat het weer, dat sinds de laatste dagen droogte gaf, hiermee Gaarne geven wij een plaats aan onder staand rapport, ’t welk door den Penning meester der gehouden Tentoonstelling j.l. Zaterdag in de vergadering der Commissie is uitgebracht. Geachte Heeren! Nu mijn taak als penningmeester der op 11 en 12 Augustus 1903 gehouden Land bouw- en Pluimveetentoonstelling ten einde is geloopen, gevoel ik mij verplicht een blik terug te slaan en een kort overzicht van het finantieel verloop der tentoonstelling te geven. Toen indertijd het plan eener Landbouw tentoonstelling vaste vormen had aangenomen, werd tot verschillende Corporatiën en Instel lingen het verzoek gericht dezelve finantieel te steunen en kwamen er alras van de Ver- eeniging ter bevordering van Handel en Nij verheid, Weeshuis, Gasthuis, de stad Bols ward enz. enz. belangrijke toezeggingen in. In eene in Maart gehouden vergadering, waarbij verschillende leden niet tegenwoordig waren, werd besloten bij dë burgerij van Bols ward een lijst te doen circuleeren, waarin ieder werd uitgenoodigd de zaak te steunen, met het resultaat, dat er werd geteekend voor een bedrag f 147,25 waarvan f 139,25 direct werd betaald en f 8 ter invordering o ver bleef; wijl dit bedrag niet groot was in verhouding tot de te maken kosten en uit te loven prijzen werd in eene begin April gehouden vergadering het voorstel gedaan en aangenomen een waarborgfonds te vestigen opdat men een betere weerstandskas zou verkrijgen. Besloten werd dit te doen in aandeeltjes van f 2,50, recht gevende tot vrijen toegang voor een heer en dame zoowel tot de Vee- als tot de Pluimveetentoonstelling en het bedrag, hetwelk eventueel reeds op de eerste lijst was betaald, in mindering te doen strekken. Tevens werd aangenomen, brieven te richten tot de eigenaren van grond in den omtrek, om de tentoonstelling, welke in het belang van den geheelen Landbouw zou zijn, finan tieel te steunen en benoemde de vergadering mij tot penningmeester, waarbij ik direct een cassa van f 134,25 ontving. Deze vergadering welke ’s morgens tien uur begon, eindigde ’s avonds even voor acht met een pauze van kwart over drie tot vier uur, nadat nog besloten was de plaatsruimte voor grondvlakte te bepalen op f 5,en voor muurvlakte op f 2,50 per M2. en even eens om aan officieele personen, steun te vragen. In eene op 16 April gehouden vergadering formeerde zich het plaatselijk comité om per soonlijk de lijst van aandeelen in het waar borgfonds aan te bieden. De commissie slaagde volkomen in het vormen van een waarborgfonds en verkreeg in Bolsward 190 aandeelhouders met een waarborgsom van f 522,50 en buiten Bols ward 103 aandeelhouders met een totaal van f 275,welke bedragen later klomnfen tot resp. 204 aandeelhouders met f 557,50 en 109 met f 342,50 gezamenlijke waarborg van rond f 900, Hadden de ingezetenen van Bolsward voor een flink bedrag deelgenomen, nog meer kan dit van buiten worden gezegd, waar toch bijna 40°/o der aandeelen werd geplaatst; maar niet alleen was de belangstelling uit den naasten omtrek groot, doch ontving men op de bijna 100 verzonden brieven vele goed gunstige antwoorden terug en werden ver schillende bijdragen in geld, in medailles en steun in het waarborgfonds toegezegd. Later ontving men zelfs de goedgunstige beschikkingen, dat Hare Majesteit de Ko- ningin-Moeder en Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik elk eene medaille beschikbaar stelden en van Hare Majesteit de Koningin dat honderd gulden als geldprijs werd uit geloofd. In de op 21 April gehouden vergadering werd druk gediscussieerd over de plaats waar de tentoonstelling zou worden gehouden en de dagen wanneer; wijl het terrein van voor heen, het zoogenaamde Hof niet meer be schikbaar was, werd de Koemarkt aangewezen, indien men de gunstige beschikking van den Gemeenteraad mocht verwerven, waarbij ver- Bolswardsche Courant 6o. u J

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1