1903. 42ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 94. lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Amarasimrhada. 1 ZONDAG 22 NOVEMBER. BINNENLAND. I ograaf-BioscopeRoyal. VOOR 'lil Jl Afzonderlijke Fr. zijn sonore in een verried, - ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. ande Voordracht bij Nevelbeelden door den ;ostbaar. uwde, pas van een der grootste firma’s aan- mr. Post Franekeradeel, 18 Nov. Met de ver binding van Franeker en Sneek over de dorpen Tzum en Wommels begint het ernst te worden. Is die lijn voor lokaalspoor ge reed, dan laat de aansluiting van de dorpen der gemeente aan het wereldnet niet veel meer te wenschen over. Alleen het Zuidoostelijk deel ligt thans nog geïsoleerd. Alle lijntjes zijn niet even produktief, maar een goede verbinding helpt het verkeer bevorderen. Stalhouders profiteeren van een onvolkomen aansluiting, dus de uitbreiding brengt hun oogenschijnlijk geen voordeel aan. De weekmarkt te Franeker getuigt van los; de slangenkoningin had het hart van het publiek veroverd, het nieuwe nummer was (ook hier) gebleken een succesnummer te zijn en de directeur wreef zich vergenoegd de handendat was iets, dat, eenige weken lang zeker, een vol huis zou trekken. Onder de bezoekers der voorstelling was er een, die vooral door de slangenkoningin van zijn stuk was gebracht, de leeraar aan het gymnasium dr. Alfons Stulpnagel, die de volgende nummers van het programma wezenloos aanzag en na de voorstelling stom en in zichzelf gekeerd met zijn vrienden in het café zat. Het gesprek liep begrijpelijker wijze over de juist bijgewoonde voorstelling naarmate de reisgelegenheid achter het stoom- paard zich uitbreidt; maar daar tegenover staat ook, dat het aantal reizigers en trekkers zeer vermeerdert. De neringdoenden in de dorpen maken zich wel eens ongerust over de concurrentie, die vermeerdert met de snelle en goedkoope reisgelegenheden naar het centrum Franeker. Makkum, 18 Nov. Een verschrikkelijk ongeluk gebeurde hier gistermiddag. Een kleine jongen werd door de tram overreden en meegesleurd. Toen de tram stopte, bleek de knaap met het gezicht bekneld tusschen de stangen van de rem. De tram moest worden opgetild, om den jongen er onder vandaan te halen. Zijn toestand is zeer zorg wekkend. Op vijftien verschillende plaatsen, moesten wonden worden genaaid. ELepk. Nieuwsbl. v. Sneek. De ijsvereeniging z/Sneek” hield hare jaarlijksche algemeene vergadering in //Amicitia,” waarin door den penningmeester verslag werd uitgebracht van zijn gehouden beheer over het afgeloopen jaar. Hieruit bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f 719,32®, de uitgaven f 448,805 en het batig saldo f 270,52. Het ledental was toegenomen en bedroeg 155. De aftredende bestuursleden, de heeren W. Hesselink, P. Gorter, G. Wilhelmy en R. Nieveen werden allen herkozen en namen opnieuw hunne benoeming aan. Tot vijfde lid van het bestuur werd gekozen de heer B. J. Boerrigter, die daarvoor evenwel be dankte, zoodat in die vacature moet worden voorzien. Medegedeeld werd, dat het bestuur hoopt in den a.s. winter een paar ijsfeesten te organiseeren, bestaande in een ijsfeest voor kinderen en een avondfeest. Tengevolge van het schrikken voor een wagen met plaatijzer, geraakte Woensdag morgen het paard van den veehouder H. N., wonende onder Jutrijp, op den Lemster- straatweg nabij het Hoogend bij het uitgaan der stad, op hol. Bij de pogingen om het dier tot staan te brengen, geraakte de heer N. van den wagen, met het ongelukkig gevolg, dat dit voertuig over hem heenging en hij belangrijk aan een zijner beenen werd verwond. Verder bekwam hij ontvellingen aan een zijner handen en het voorhoofd. Het hollende paard werd spoedig tot staan ge bracht. Na door dr. Bouma verbonden te zijn, is de patiënt per wagen naar zijne woning vervoerd. Een opzienwekkencle arrestatie. Men seint uit Delft aan het Alg. Handbl. Mr. J. M. van Munnekrede, advocaat en procureur alhier, is gisteravond door den officier van justitie te ’s-Gravenhage in zijn woning gearresteerd en naar het huis van bewaring te ’s-Gravenhage overgebracht. De reden dezer arrestatie is, naar men ver neemt, dat de gearresteerde als curator in het faillissement der Delftsche Distilleerderij, Gist- en Spiritusfabriek voorheen Van Meer- ten en Zonen de helft van het actief onder zijne berusting had en dit geheel is ver dwenen. De ontsteltenis door dit geval ver oorzaakt, is zeer groot. Omtrent de arrestatie van mr. Van Mun nekrede valt nog het volgende mede te deelen Bij het failleeren der firma Van Meerten bevond zich bij de firma Gebroeders Van Hoytema een onderpand dat door den ge arresteerde en zijn mede-curator in dat fail lissement, mr. P. A. Post üiterweer, elk voor de helft werd overgenomen. Eenige dagen geleden kreeg Üiterweer kwaad vermoeden en deed onder zoek, waarbij bleek, dat de helft, in bewaring bij mr. Van Munnekrede verdwenen was. Hierna werd de zaak in handen der justitie gegeven. De arrestatie geschiedde door den rechter-commissaris mr. H. A. van Rees en den substituut-officier van justitie mr. A. Maclaine Pont. Naar men wil, heeft mr. Van Munnekrede te Parijs zwaar gespeculeerd. Het bedrag der verduistering van mr. Munnekrede is ruim zestig duizend gulden. Het blijkt dat den 61-jarigen H. 8., wonende in de Spanjaardslaan te Leeuwarden, die Zaterdagmorgen naar Minnertsga was vertrokken om vlas in te pakken, inderdaad een ongeluk is overkomen. Bij het dreggen der slooten tusschen Min- Oorverdoovende bijvalsbetuigingen vulden de ruimte van het tot op de laatste plaats bezette circus en de clown Dobby, wien dit applaus gold voor de komische wijze waarop hij zijn grappen aan den man bracht, be dankte het opgewonden publiek door eenige salto mortalen, waarmede hij van ’t tooneel verdween. Nauwelijks had hij zich evenwel achter de coulissen verwijderd of de stilte heerschte, die de hoogste spanning der toe schouwers pleegt te verraden. „Amarasimrhada, de Indische slangen koningin”, luidde het volgende nummer van het programma, naar de kennismaking waar mee het publiek van verlangen brandde. Groote aanplakbiljetten en vetgedrukte ad vertenties in de nieuwsbladen hadden, dagen te voren, reclame gemaakt voor de nieuwe ster; de faam was der slangenkoningin voor uit gegaan. Haar schoonheid en bevalligheid, haar onverschrokkenheid en koelbloedigheid in den omgang met de akelige reptiliën wer den in hooge mate geroemd en de weten schap, dat Amarasimrhada gesproten was uit een Indisch vorstenhuis droeg er niet weinig toe bij, de spanning van het publiek te ver- hoogen. Wonderschoone Indische gewaden verwachtten de talrijk aanwezige dames te zien, de heeren, nu ja, die spitsten zich op den aanblik eener mooie vrouw. Twee in kostbare tapijten gewikkelde kisten werden door de bedienden van het circus voor het voetlicht gebracht en de muziek speelde een wegsleepende melodie. Amarasimrhada verscheen. Een uitdrukking van bewondering kwam op aller gelaat. Ja, waarlijk, de stoutste ver wachtingen van deze wonderbare verschijning waren overtroffen. Een fluisteren van ver rukking ging door het gansche circus; zelfs op de stallesrijen en in de loges verdween de uitdrukking van ongeloovige geblaseerd heid van de gezichten der habitués, en slechts ingenomenheid en welbehagen waren overal waar te nemen. Amarasimrhada was dan ook inderdaad een wonderbare, bijna sprookjesachtige ver schijning. Slank van figuur, met wel-ge- proportionneerde ledematen, die zij met bui tengewone gracie wist te bewegen, ongekun steld, en bloeiend van jeugd bracht zij het hart van ieder die haar zag in verrukking. In haar schoon gelaat schitterden een paar oogen, als sterren, met zulk een glans dat het gevaarlijk leek, hun blik te trotseeren. Een rijk gewaad uit zijde en goud, over vloedig met kostbare steenen bezet, viel decent over de edele lichaamsvormengroote gouden ringen bengelden aan de kleine ooren en een eenvoudige gouden kam hield het blauwzwarte haar bijeen. Met waarlijk vorstelijke waardigheid en bevalligheid hanteerde het betooverende wezen de glibberige slangen, die in langzame gra- cieuse kronkelingen zich om het lichaam van het meisje wonden, de eene na de andere, tot haar massa een gewicht bereikt moest hebben tot het torsen waarvan de krachten van een Hercules noodig schenen. Maar zonder eenige zichtbare inspanning droeg Amarasimrhada den vreeselijken levenden last en bewoog zich, onder dezen, schijnbaar ongedwongen, op de maat van de muziek, haar prachtig lichaam heen en weer wiegend. En als zij dan met één greep de samen houdende kam van het hoofd verwijderde, zoodat het rijke, zwarte haar in golvenden overvloed langs haar rug viel als een man tel, brak de in ademlooze stilte haar vol gende menigte in geestdriftige toejuichingen EELEN voorstellende Mephistofeles New-York Sanger’s Circus-Optocht De goochelaar Herman de Groote De en nieuwe Hoed Voor de eerste maal op uur van Dieren Vuurproef Een won- iderkamer-Tafereel enz. ^LL^S LEVENPI uitsluitend haar finanzieele aangelegenheden behandeld. Mr. Belling was een nette, be minnelijke persoonlijkheid, die eiken morgen bij den directeur zijn opwachting kwam maken en met alle leden van het gezelschap vriendschappelijk omging, over zijn dame zich evenwel nooit uitliet, integendeel altijd gesloten bleef als het graf, wanneer nieuws gierigen hem zochten uit te hooren. Dr. Stulpnagel was in het hotel geweest maar afgewezen met de boodschapMiss Amarasimrhada ontvangt geenerlei bezoek. Hij besloot daarom den impressario, mr. Belling, in den arm te nemen. Maar hoe voorkomend deze zich ook tegenover den jongen geleerde gedroeg, over de goddelijke slangenkoningin weigerde hij beslist elke mede- Doch mr. Belling had zich als een fijn- beschaafd man doen kennen, die eveneens eenige jaren in Indië doorgebracht had en dank den velen gemeenschappelijken herin neringen, geschiedde het, dat de geleerde en de impressario in elkanders bijzijn be hagen vonden en een vriendschappelijke verhouding tusschen hen beiden ontstond. Zoodra evenwel het gesprek op de schoone Indische dreigde te komen, werd mr. Belling stom als een visch of bracht het gesprek op een ander onderwerp. Dr. Stulpnagel smeekte zijn nieuwen vriend tevergeefs om zijn bemiddeling, om hem een onderhoud met zijn aangebedene te ver schaffen; er was geen denken aan... Weder was de circus tot de nok toe vol; het laatste optreden van de slangenkoningin Amarasimrhada was aangekondigd. Ook dr. Stulpnagel was er; hij bevond zich in koorstachtige opgewondenheid. En geen wonder, immers zijn vriend Belling had hem de heuglijke mededeeling gedaan, dat Ama- rasimrhada uit dankbaarheid voor zijn trouw en tot afscheid, na de voorstelling van heden, hem in haar hotel een onderhoud zou toestaan. Welk een geluk, de heerlijke verschijning van aangezicht tot aangezicht te zien en met haar te kunnen spreken! Als in een droom zag Alfons de zangeressen en danseressen en accrobaten komen en gaan al zijn denken was op één punt geconcen treerd haar, die met geen andere te vergelijken was, zou hij heden avond spreken mogen. Eindelijk. Met teen bijval die niet scheen te willen eindigen, betaalde het talrijke pu bliek de gevierde schoonheid de schatting zijner genegenheid en vereering, lauwer kransen en bloemruikers vlogen over het voetlicht; tot weerziens! klonk het uit veler monden door de ruimte en met een lach van geluk, bevallig als altijd, dankte het heerlijke schepsel, buigend, voor het huldebetoon en verliet den circus. Op de vleugelen der liefde volgde dr. Stulpnagel haar naar het hotel. Zonder be zwaren naderde hij de vertrekken der slan genkoningin en werd hij door haar Duenna vriendelijk ontvangen. Na korten tijd wachten, ging de deur der zijkamer open en trad Amarasimrhada binnen. Vriendelijk lachend schreed zij op den gelukkigste aller mannen toe en reikte hem de hand. Mijn waarde vriend, begon zij met stem in den vleiendsten alttoon en Hollandsch, dat Engelsche afkomst voor mijn vertrek van ik u gaarne vaarwel zeggen en tegelijk om een zou voor hier wilde u vergeving vragen, dat ik u wreedelijk illusie moet ontnemen, wat ik u wel bespaard hebben, als mijn genegenheid u mij het voortzetten van het bedrog tegenover u niet verbood.. Bij deze woorden verwijderde zij de gou den kam en liet zij vrij het zwarte haar in al zijn overvloed langs haar lichaam vallen. In extase wilde Alfons haar te voet vallen maar zij weerhield hem. Met een vlugge beweging had zij haar haren saamgegrepen, van het hoofd gerukt en de pruik van zich afgeworpen. Een kort geknipt hoofd kwam te voorschijn. Om Godswil, gij zijt... Amarasimrhada en uw oprecht u toe genegen vriend Belling in één en denzelfden persoon. Maar één verzoek, verraad niet, wat gij gezien hebt, wat ik u als vriend heb geopenbaard. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. genkoningin. Allen waren eenstemmig in hun bewondering van de heerlijke verschij ning, slechts met betrekking tot haar af stamming liepen de meeningen uiteen. Maar dr. Stulpnagel was op dit gebied autoriteit; hij immers had zes volle jaren van zijn leven in het schoone Voor-Indië doorgebracht, waar hij, de Sanskrietkenner, met het oog op zijn studiën vertoefd had; en dat hij nog heden met gloeiende geestdrift de heerlijke plaatsen gedacht, waar hij onder de kinderen des lands tengevolge van zijn talenkennis en zijn overige aangename persoonlijke eigen schappen veel vriendschap genoten had, kon wel nauwelijks iemand verwonderen. Hij was het, die met al de kracht zijner overtuiging de echtheid van ras der Indische volhield en met antropologische bewijsgronden zijn meening steunde. Want de lieftallige ver schijning had de aangenaamste herinnerin gen in hem wakker geroepen, hem terug verplaatst naar die zalige dagen, die hij in Benares aan den oever van den heiligen stroom had doorgebracht! Ja, zóó en niet anders waren de schoone dochteren van de hoogere standen in Indië, dezelfde donkere teint, dezelfde gloed in de oogen, dezelfde wonderschoon geproportionneerde ledematen kort en goed, aan de echtheid was niet te twijfelen en dat deze heerlijke vrouw een vorstengeslacht ontsproot, was heelemaal niet buiten het bereik van het mogelijke. Dag aan dag was de circus uitverkocht, dag aan dag oefende Amarasimrhada, de slangenkoningin, haar aantrekkingskracht op de bevolking der stad uit. Onder de dage- lijksche bezoekers der voorstellingen behoorde dr. Alfons Stulpnagelhem was de schoone Indische geen oogenblik uit de gedachte, haar wijdde hij de teederste sonnetten in de bloemrijke taal van haar geboorteland, ver gezeld van kostbare bloemenhulden, die zijn beurs geduchte schade zouden hebben toe gebracht, ware de toestand zijner financiën minder gunstig geweest, dan inderdaad het geval was. Ja, in de Indische taal bekende de Sanskrietgeleerde der goddelijke vrouw, dat zijn gloeiende liefde geheel zijn denken, geheel zijn leven beheerschte. Hoe moesten haar die woorden in haar moedertaal, zoo ver in den vreemde, weldadig aandoen Maar ongenaakbaar was deze gelijke der góden; niet het geringste antwoord viel den verlangenden vereerder ten deel, geen zijner van liefde stralende blikken, die hij der aangebedene bij de eiken avond wederkee- rende voorstellingen toewierp, werd beant woord. Zulk een koelheid, zulk een onge voeligheid zij waren om te vertwijfelen oJUCjljUUilN h d bekenden Amsterdamschen Volks-Spreker KEICTZEZR,. lag 12 December zullen in de Sociëteit we Feestavonden worden gegeven, aanvangende Bolswardsche Courant I F i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1