1903. Verschijnt Donderdags en No. 96. lieuws- en Al- Bols ward en Wonseradeel. I Jaargang. Eene aangen-- ZONDAG 29 NOVEMBER. POPULAIRE BRIEVEN. BINNENLAND. vo__ s kan men met St. NIC(! kenze te doen uit de afzonderlijke naar WILLEM. VAN HOUTENS CACAO AMSTEL CACAO BENSDORF’S PRIMA POEDERCHOl Gegarandeerd zuivere POEDERCHOCO CACAO in stukken. TABLETTEN MELKCHOCOLAAD, 5 heer K. Visser namens sterdam in het belang woord voeren. Voorzitter is ds. Jas alhier. Lemmer, 26 Nov. voor er hier Is toch de ’t O. B. Weeshuis, dienst 1904, werd in ontvangst goedgekeurd tot een ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. dit jaar van gekregen en voeder voor eieren Sneek, 27 Nov. In de heden avond ge houden raadszitting werd aan den heer H. Halbertsma vergunning verleend tot ’t bouwen van een koepel op zijn voorerf aan den stationsweg. ’t Adres op zich zelf,zei de Voorzitter, was maar een formaliteit, waaraan diende te worden voldaan, omdat ’t Gemeentebestuur indertijd bepaald had, dat aan den stations weg diende te worden gebouwd naar den eisch der omgeving. De begrooting van mr. Th. K. Dorama en uitgaaf bedrag van f 67707.73. Tot weesvoogd benoemde de Raad den heer K. ter Horst; de heer kreeg 4 stemmen. Armvoogd werd de heer A. J. Hingst met 7 stemmen. Een adres van den Dir. der Ned. Tr. Mij. om een deel ondergrondsche geleiding van een telefoondraad te veranderen in boven- grondsche, werd gewezen van de hand. Voor den tijd van drie jaren werd aan S. Gorter onderhands verpacht, de rechten voor ’t gebruik van wateren, kaden en wallen, tegen een pachtsom van f 2626 per jaar. ’t Verzoek van Laurens de Groot te Leeu warden om den Trekschippersstal aldaar, weder te mogen inhuren, werd ingewilligd. De voorwaarden inzake, aanleg en exploi tatie van ’t communaal telefoonnet, door de coöperatieve telefoonvereeniging alhier, komen in een volgende vergadering aan de orde. Een voorstel inzake ingestelde rechtsvor dering, den aanbouw der gasfabriek betref fende, was nog niet voor publieke behande ling geschikt. A. J. Rozelaar Co. te Roermond, hebben een staanplaats voor ’n stoom-caroussel op onze kermis van ’t volgend jaar onder hands gepacht voor f 1200. Westergo, 26 Nov. Sommige waterschaps besturen in de provincie zijn niet geheel gerust over den toestand der onder hun beheer staande dijken. Deze zijn door de veelvuldige regens en den voortdurenden slag van het hooge buiten- en boezemwater tot aan den voet doorweekt en hier en daar - blijkens gedane boringen zeer.drassig. Zelfs de slaper- en hemdijken moeten over geheele lengten onbegaanbaar zijn. Het op- zichterspersoneel inspecteert dagelijks met nauwlettende zorg, om zoo en waar noodig, maatregelen te kunnen nemen. Leeuwarden, 26 Nov. Hier is een sub comité gevormd, om te helpen voorzien in den dringenden nood, waarin de kinderen van de slachtoffers der Aprilbeweging ver- keeren. De heer J. de Haan te Amsterdam za] Dinsdagavond 8 uur in de zaal van den het comité te Am- van deze zaak het van het sub-comité Het staat de visschers donker voor. ansjovisvisscherij dit jaar mislukt, ook de resultaten van de haring- en spieringvisscherij zijn tot heden zeer gering. In het geheel werd hier deze week door onze geheele visschersvloot, bestaande uit ’n 70 schuiten slechts 8 tal haring (1600 stuks) en 50 mandjes kuilspiering aangevoerd. Voor de haring werd dan ook de nog al hooge prijs vftn f 5 per tal, en voor de spiering f 0,30 per mandje besomd. Lemmer heeft zijn eersten petroleummotor gekregen, ’t Is een vier-paardenkrachter, waarmee in de vet- smelterij van de firma wed. A. v. d. Wonde, die het met handkracht niet meer af kon, de snijmachine in beweging wordt gebracht. LLepk. Nieuwsbl. v. Fr. De twee zonen van v. d. A. aan huis schaap slachten. Daarmede bezig zijnde, werken in KEURIGE BANDEN:'"' GEORGE ELIOT, Adam Bede. JENSEN, Maju’s sluier. J. C. HEER, Joggeli. JEANNE REIJNEKE VAN STEEN E, eene verloving. ANNA DE SAVORNIN LOHMAN, Gelukswegen. VAN H1LLERN-BIRCH, een oude strijd. RICCARDO HUGH, uit de Triomfsteen. III. Geachte Lezeressen en Lezers! Willem heeft in de laatste weken niets van zich laten hooren. Is u dat ook opge vallen? Zoo neen, dan is dit een bewijs, dat men mij nog niet gemist heeft en derhalve weinig nota van mijn brieven neemt. Zoo ja, en dan denkt men dus wel om mij, waar voor ik dank, en mij zal haasten weder eens een teeken van leven te geven. Ik begin vandaag eens met de politie agenten, of neen, laat ik mij wat juister uitdrukken, niet met de agenten, want dat wordt mij te bar, doch met de regenmantels van de agenten. Met de agenten iets te beginnen, neen hoor, ik zou je hartelijk danken, dit durf ik niet aan. Oudere men- schen hebben mij altijd gezegd, zzpas op, begin niets met de politie, want dat is scher men tegen windmolens.” En ik heb altijd gaarne geluisterd naar den raad van men- schen, die ouder waren dan ik ben en nooit kwam ik dan bedrogen uit. Daarom houd ik mij daar ook maar bij. De bewuste regen mantels dan. Wat schijnen de agenten er mee ingenomen te zijn. Zij flaneeren er mee, van belang hoor je; je kunt zoo zien, dat de vergenoegdheid op hunne aangezichten staat. Zie eens, hoe ze daar langs heeren straten fier op en neer wandelen en hoe dan de lange pelerinen wapperen, voornamelijk als ’t wat waait. Doch waartoe eigenlijk scherts? Kom, alle gekheid op zij gezet en nu de mooie mantels eens besproken ten opzichte van hunne doelmatigheid. Jongen, jongen, het is een genot, als het regent of hagelt door zoo’n jas te worden beschut. Ook is het van een niet te gering te schatten belang voor de gezondheid, zoo men zich beschermt en in acht neemt voor koude enz. vooral in gure tijden. Nu, over het gemis van gure tijden hebben wij ons tegenwoordig niet te beklagen, want wij hebben nu toch wel echt ruw herfstwêer. Onze dienaars van den Heiligen Hermandad zijn wel geen sui- kermannetjes, dat zij dadelijk van den regen smelten, maar zij loopen toch maar in weer en wind en dan is zoo’n mantel dubbel aan genaam. Het zou nu ook wenschelijk zijn, indien de nachtwachten van zulk een be- scherm-engel, o neen, ik vergis mij, bescherm- mantel zouden worden voorzien, want het koude jaargetijde komt aan en wie zal het tegenspreken dat ’t des nachts veel kouder is dan bij dag? Het raadslid, dat daarop wees in den raad, vindt mij dan ook gewis aan zijne zijde. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. vaders en de moeders, de jongelingen en jonge dochters wat moois koopen voor hunne kinderen of voor hunne geliefden en dat is dan een Sint Nicolaas-Cadeau. En wat volgt hier nu uit? Dit, dat niet alleen de kleintjes er naar verlangen, doch ook de ouderen, en nu bedoel ik hier eigen lijk de neringdoenden, begroeten Sint Nicolaas met een ,/hartelijk welkom.” Voor de eige naars van winkels is het een beste zaak, voornamelijk voor galanteriewinkels, want die trekken zeer de aandacht der jeugd. En, dit vooral niet te vergeten, voor de banket bakkers is ’t een gouden tijd. Gerust, ge kunt mij gelooven, het zijn niet alleen de kleintjes, die er naar verbeiden, de grooten zien eveneens zzvol verwachting” uit. Zoo was er in mijne schoóljaren al een liedje, en ik geloof dat de tegenwoordige schoolkinderen het nog leeren, wat de juffrouw mij leerde en waar die beide woorden zzvol verwachting” in voorkwamen. Het zijn de laatste twee regels van dit liedje. Zij luiden: zzVol verwachting klopt ons ’t hart, Wie de koek krijgt, wie de gard.” Ja, vol verwachting. Vol verwachting waren ook de aandeel houders van de dezen zomer hier gehouden Landbouwtentoonstelling, of zij hun geld of een gedeelte van hetgeen zij gestort hadden, ook terug zouden ontvangen. O, ik heb meer dan eens van verschillende aandeel houders geboord, zzwij krijgen ons volle be drag terug.” Daar waren er echter ook, die zich niet zoo beslist uitlieten, doch meer eene afwachtende houding aannamen. Deze laatsten zeidenzzhet zal ons eens verwon deren hoe het komen zal.” En dan nog hoorde ik velen, die ’t wachten moede waren. Totdat er eindelijk door middel van de pers een vraag tot de tentoonstellings-commissie gericht werd, hoe het nu eigenlijk met de zaak stond, wel niet juist met deze zelfde woorden, maar dan toch hierop neerkomende. En nu is dan eindelijk het rapport der commissie verschenen. Wat de financieele zijde betreft, deze ziet er, wat ik wel jammer vind, niet erg rooskleurig uit. Heeren en dames aandeelhouders en -houderessen kunnen hieruit ontwaren, dat zij met deze tentoon stelling niet erg gelukkig zijn geweest, want de commissie kan niets restitueeren. Is er dan heelemaal geen lichtzijde aan deze tentoonstelling? Moet men nu de ge heele tentoonstelling en wat daaraan ver bonden was, door een donker gekleurden bril gaan beschouwen? Mij dunkt toch nog een ontkennend antwoord op deze vragen te moeten geven. Misschien word ik nu wel een heele, heele groote optimist genoemd, maar men moet weten dat ik een vijand ben van zwartgalligheid en ik heb veel liever dat men zegt zzwat een verregaand optimisme van Willem”, dan dat men mij een pessi mist scheldt. Of is het misschien nadeelig geweest voor verschillende neringdoenden in onze stad, dat er zooveel publiek was, om de tentoon stelling te bezoeken? Vraag het maar aan de bakkers, kruideniers, slagers, hotelhou ders enz. Zouden die er schade van gehad hebben? Werd er door al die buitenmen- schen geen geld in de stad gebracht? Gek heid, het gering financieel tekort, dat toch maar alleen komt ten nadeele van de afdee- ling Bol sward van de Maatschappij van Landbouw, weegt niet op tegen de voor- deelen, die er mee behaald zijn. ’t Is wel jammer voor de commissie, die zoo haar best gedaan heeft voor ’t welslagen der tentoonstelling. Ijverig heeft zij zich geweerd. Geachte Commissie! Voor uw onvermoeid streven naar het naar ieders genoegen vol brengen van uw taak, wordt u van harte, aan den voet van dezen brief, een woord van hulde gebracht door Eenige regels vroeger sprak ik van suiker- mannen. Zij zijn wederom gearriveerd. Wij kunnen ze in grooten getale voor de ramen der bakkers zien uitgestald. Ja, het is weer zoo ver, dien tijd hebben wij weer. Nog eenige dagen en Sint-Nicolaas is weer in ’t land. Die goeie, beste Sint. Telken jare komt hij terug tot groote vreugde voor de jeugd. Dagen, neen weken, ja, laat ik het maar zeggen, maanden te voren wordt er door de kleinen al naar uitgezien. Dan is het feest voor de jonge garde, want die goede Sint brengt van verre landen heel veel moois mee. Voor den een, een groote pop, ja en dan nog wel een die ook zzslapen” kan, ge moet weten, dat dit een extra soort van poppen is, dit tusschen twee haakjes. Welnu dan, laat mij verder opnoemen. Voor den ander een prachtige trommel, voor een derde een hobbelpaard, teekendoos, muziekinstru ment, serviesje enz., kortom, al wat Neu renberg maar oplevert, -$ant daar worden, naar ik meen, alle soorten speelgoederen voor kinderen gefabriceerd. En och, het is voor ons zoo aardig, als wij uit den kindermond zoo vol geestdrift hooren vertellen: zzSinter klaas brengt mij dit”, ja, zegt er dan een /zen mij brengt hij dat.” Vol ernst wordt dat gezegd en ze gelooven beslist, dat oom Sint het van verre oorden mee voert. Wij kunnen dan somwijlen een glimlach niet onderdrukken, omdat wij zoo goed weten, dat onze winkeliers als om strijd als het Ware wed-ij veren prachtige étalages in gereed heid te brengen, ten einde veel publiek voor hunne ramen te lokken en zoo vervolgens in hunne winkels te krijgen, waar dan de Workum, 25 Nov. H. P. moesten bij M. een viel het schaap, dat aan een takel aan den balk hing, op den grond; waardoor het mes* uitgleed en de oudste zoon, P. P., zoodanig door de pols heenging, dat het bloed er uit-* spoot. Daarna werd hij bewusteloos. Zijn1 broeder dat ziende, wond het eerst een touwtje om den pols om het bloeden te stuiten, waarna een voorloopig verband werd aange bracht. Toen hij bij den geneesheer kwam,* was de pols erg opgezwollen en constateerde deze, dat de patient lang niet buiten gevaat* was. Gelukkig is thans eenige beterschap te bespeuren. AUX voor Dames en Heeren. H ijl aard. Een kippenhouder alhier, dieARDAGALBUMS. geregeld aanteekening houdt van hetgeen r„, zijne kippen hem kosten en van ’t aantaP8ens en nieisjes van Therese Hoven eieren, dat ze leggen, deelde mede, dat hij inlles fonkelnieuw ir zijn door de Tombola opgeruimd. zijne zes kippen 636 eieren had dat hij aan graan en ochtend- f 18,25 had uitgegeven. De komen hem dus te staan op bijna drie cents per stuk. Bij een anderen kippenhouder alhier waren de resultaten gunstiger. Van zijne tien kippen heeft hij dit jaar niet minder dan 1460 eieren ontvangen. Arum, 27 Nov. Donderdagavond j.l. ver gaderde het kiescollege der Ned. Herv. Gem. alhier, ter verkiezing van een ouderling en een diaken. De aftredenden werden herkozen, t.w. de heeren A. Reitsma als ouderling en L. Boersma als diaken. Omtrent de verduistering, waarvan de kantoorknecht K. aan het postkantoor te Amsterdam verdacht wordt, deelt het N. v. W. nog mede, dat verdachte was ordonnans van den directeur en als zoodanig groot ver trouwen genoot. Reeds weken lang werd naar den dief van verschillende geldswaarden gezocht, maar, hoewel zijn signalement overeenkwam met dat van den persoon, dien de politie zocht, viel op hem aanvankelijk niet het minste vermoeden. Bovendien heeft K. het onderzoek zéér bemoeilijkt door zich een ander voor komen te geven. Hij was kort geleden ziek geweest en waarschijnlijk, omdat hij toen reeds bang was voor ontdekking, had hij zijn grooten zwarten baard af laten scheren, zoodat hij, toen hij weder in dienst kwam, schier niet herkend werd. Toph mocht het ten slotte den rechercheur H. Brouwer gelukken hem aan te houden als den vermoedelijken dader. Hij bekende zijn misdrijf volkomen en zit thans in voorloopige hechtenis. Ten bewijze dat K. sedert lang misbruik maakte van het in hem gestelde vertrouwen, diene, dat hij zich reeds in het begin van het vorige jaar heeft schuldig gemaakt o. a. aan diefstal van een paar gouden ringen, ontvreemd uit poststukken. Hagenaardig het genoemd worden dat van deze vermis sing door de betrokkenen nöoit aangifte is gedaan en men eerst bij zijne aanhouding tot de ontdekking van dezen diefstal is ge komen. In de Nieuwe Leliestraat te Amsterdam is een man, die een baal meel bij een bakker naar boven droeg, van de trap gevallen, met het treurig gevolg, dat hij kort daarna is overleden. De ongelukkige was vader van 5 kinderen. In een der bazars op den Nieuwendijk te Amsterdam miste gistermiddag een bezoek ster hare portemonnaie. Een politie-agent, wiens hulp werd ingeroepen, verdacht den in ’t magazijn aanwezigen bediende en arres teerde hem. Bij fouilleering werd werkelijk de beurs te voorschijn gebracht; de jonge man werd in hechtenis gehouden. In de Nieuwe Gron. Ct. leest men ’t Is knapjes koud in den vroegen morgen. Bruggen, leuningen en schepen zien wit van den ijzel. In onze overjas gedoken, spoeden we ons van het warme kantoor naar huis om zoo spoedig mogelijk onder de wol te kruipen. Daar klinkt hol en dreunend door de leege straat de zware stap van een politie agent, die schijnbaar haast heeft, want hoewel wij Hink opstappen, is hij ons spoedig met een zzmorgen” voorbij. Bij een der bakken, nu nog ledig, maar ’s winters gevuld met zand, om er de bruggen bij gladheid mee te bestrooien, bij de brug voor ons, blijft hij plotseling staan, haalt met een forschen ruk de lip van de sluiting los, licht het deksel op en roept in den bakzzkoman boas, ’t is rant. I ■■Bi Bolswardsc' o „r Bof hrnmmpnd nemomnel.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1