1903. 42ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 99. Nieuws- en Advertentieblad Bolsward. en Wonseradeel. DONDERDAG 10 DECEMBER. BINNENLAND. INGEZONDEN. V VOOR afzonderlijke doen dan telkens SARGENT FERRIS, WEER EEN NIEUWE AMERIKAANSCHE kwakzalver. Friesland, inzonderheid langs de de merenstreek, weerklinkt thans man wel de den arbeider de oogen te ons maar niet wakker te Izt* 11 lc F onflnrc’ nl/ila van f 25 zal U de wonder- ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. onmiddellijk franco per post worden toe gezonden. En dan volgt, zeer zalvend, kort daarop: Z/Laat ik U doen weten er geene geld kwestie in het spel is, doch pure mensch- lievendheid, vandaar dat ik hoegenaamd niets in rekening breng voor de behandeling, doch alleen de werkelijke kosten der genees middelen vergoed wensch te hebben. Het is enkel mijn doel, gezondheid en kracht terug te geven en de pijn te verzachten, daar waar de patiënt mij in de gelegenheid wil stellen/’ Wie zou, na lezing van het bovenstaande, zoo vermetel zijn om te gelooven, dat er een geldquaestie in ’t spel is? Uit pure menschenliefde zijn de kosten van hetzelfde geneesmiddel nu eens f 10, dan f25. Maandbl. t. d. Kwakzalverij. Fr. Zuidwesthoek, 7 Dec. In den greid- hoek van kusten en de lokfluit van den vogelaar. Eiken dag, als het weder het toelaat, wordt het slagnet ge steld om de pluvieren te verschalken, die hoog door de lucht zwermen of laag langs de wei den strijken. Van den vroegen morgen tot laat in den namiddag staat de vogelaar achter zijn schuil, uitkijkende naar alle kanten en trotseerende de kille koude van de donkere Decemberdagen. Worden vogels ontdekt - ge zien of gehoord - dan klinken de tonen van de fluit en worden de weeuw-vogels //aangezet.” Dan komt de spanning, de emotie,het succes! De pluvieren-vangst is ’n kunst, waar? in slechts enkelen fijn bedreven zijn. Zij vraagt geduld, zelfbeheersching, behendigheid, voor zorg, juistheid, qui-vive... ’n scherpen blik en een nauw luisterend oor. Het succes is tot heden niet groot, ofschoon er op sommige dagen vogels genoeg waren. Het wild kost 35 a 40 cent. Goutum, 7 Dec. In den vroegen morgen plaatste een veehouder als naar gewoonte zijn bus met melk aan den weg, opdat de melk rijder ze mede zou nemen naar de fabriek. Vermoedende dat er wel eens een monster uitgehaald werd, hield hij een oog in ’t zeil, ’t Duurde dan ook niet lang of iemand kwam en nam er een ketel vol uit. Deze persoon geraakte echter niet met de kwaliteit der melk bekend, want de eigenaar gelastte hem den inhoud van den ketel weder in de bus te doen. De koffieketel was bij deze manoeu vre zeker wat van streek, want bij het afle veren aan de fabriek, bleek er koffiedik in de melk te wezen. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr» Sneek. Naar men ons mededeelt, moet bij eenige koemelkers alhier het plan bestaan, niet in te schrijven bij de Vrijdag a.s. te houden verhuring van gemeente-landerijen en zulks als protest tegen de in de nieuwe politie-verordening opgenomen verbodsbepaling tot het houden van mestvaalten in de kom dezer gemeente. om hem te belee- l over de gasfabriek en met het doel om daaraan ruchtbaarheid te te zeggen//O, daar steekt van in den zak”, althans iets zou blijken, dat de wet- van de gasfabriek zou z/ons iets te geven, daarom krijgen wij deze //kleinigheid.” //Daar heb je die meneer, en z/die, (en toen noemde hij twee hoogst ach- z/tenswaardige personen uit onze stad) allebeide z/hebben ze al wel vier dagen gevast om zich z/te goed te doen aan dien heerlijken maaltijd //morgenavond in ’t Weeshuis.” //Die maaltijd, z/ik sta er je borg voor”, aldus zich tot zijn kameraad wendend, z/kost meer dan alles z/wat zij aan ons te zamen hebben uitgedeeld.” #Hoor eens, ik zeg het je”, en op dat woordje ik legde hij met klem den nadruk (alsof die ik zoo’n groot man was) ,/iku zeg het je en je moogt het onthouden; //als ’t weer gebeurt, ik kom er nooit weer!”... Nu, onbewust kan de man wel waarheid hebben gesproken, want volgens de regelen der natuur zal hij ’t wel niet weer beleven, dat ’t Weeshuis nog eens een tweede drie- honderd-vijftig-jarig-bestaan zal vieren. Maar laat ik niet schertsen, want daarvoor is mij deze aangelegenheid te ernstig; ik weet wel beter, dat is zijn bedoeling niet geweest. Hij wou alleen maar even te kennen geven, dat bij een volgende bedeeling hij daarvan niet weer wenscht te profiteeren. Meent ge evenwel, dat de man woord houdt? In dat geval wil ik u wel de ver zekering geven, dat ge ’t glad mis hebt. Bij een volgende uitreiking staat zoo’n man vóóraan in de gelederen om zijn aandeel in ontvangst te nemen, is hij en juist hij de eerste om van //dien meneer, die vier dagen gevast heeft”, zijn portie te halen. Het is wel diep treurig, maar ik vind het maar gelukkig, dat de groote massa er anders en beter over denkt. Met twee wenschen wil ik eindigen. De eerste is deze: dat het Weeshuis groeie en bloeie, opdat het wederom in staat zal worden gesteld ruime bewijzen zijner milddadigheid te betoonen. En de tweede wensch, of dit is eigenlijk een bede, luidt: dat de slechte elementen onder de bedeelden tot een beter inzicht mogen komen, opdat de ontevreden heid verdwijne uit hunne harten! U dankend voor de plaatsing, Een getrouw lezer. Wij moeten nog even terugkomen op den uitvinder van het wondervol levensvochthet „Vital life Fluid.” Het is ons niet te doen om1 die vloeistof te bespreken en om de samenstelling na te gaan, (ofschoon wij in ’t bezit van een monster zijn), waartoe zou het dienen? ’t Is ons volkomen onverschillig waaruit het vocht bestaat; al was ’t ook samengesteld uit de meest deugdelijke genees middelen, dan zou het toch niet in staat zijn dat te verrichten, wat er van wordt beloofd. Zoo’n middel bestaat niet en genezing per brief is een onmogelijkheid. Wij hebben brieven, boekjes, vragenlijsten voor ons, die, zoo ’t nog noodig ware, het bewijs verschaffen, dat de inrichting van Sargent Ferris precies op één lijn gesteld moet worden met al die Amerikaansche, z.g. instituten, waartegen wij in den laatsten tijd onophoudelijk gewaar schuwd hebben. Men leze de brochure, de brieven enz. met aandacht, men ga eens na het doel, beoogd met de toezending van de monsterpakjes en men zal zien, dat alles neerkomt op deslotsom: Zend geld. Daar om en daarom alléén is het te doen. Dat men dit nog niet begrijpt, of liever niet begrijpen wil, na de talrijke mededeelingen in. ons blad en ook in andere bladen, van slachtoffers, die er door hunne lichtgeloovig- heid zijn ingeloopen! Wij kunnen niets meer opnieuw waarschuwen en wij doen dit dan ook nogmaals bij deze; maar toch is dat niet het hoofddoel van dit schrijven. Wij wenschen onze lezers in de eerste plaats eens een vraag te stellenZonder er om te vragen en velen in den lande zullen zoo gelukkig geweest zijn als wij ontvingen wij dezer dagen, als particulier, een monster van het levensvocht, met nog een paar ge kleurde capsules, benevens een boekje, brief enz., enz., in ’t kort alles wat er zoo bij behoort. Onze eerste vraag was: hoe komt die man aan ons adres? Bij eenig nadenken werd het ons echter duidelijk, dat wij onder datzelfde adres vroeger de middelen //Gratis aan mannen verzonden” hadden aangevraagd aan het State Medical Institute en bij de lezing van den bij het pakje ge voegden brief bleek het, dat het te doen was om de genezing van dezelfde kwalen, waartegen het hier genoemde //Instituut” volkomen ge nezing had beloofd. Nemen wij nu nog in aanmerking dat de inrichting van Sargent Ferris is gevestigd te Cleveland, Ohio en dat de State Medical Institute kort geleden zijn zetel heeft verplaatst van Fort Wayne naar Cleveland, dan vragen wij: Zou er ook verband bestaan tusschen de beide inrichtingen Zou een en dezelfde persoon of vermoedelijk eenzelfde maat schappij hier niet in verschillende ge daanten optreden, om alles maar te vangen wat er te vangen is? Wie weet het? Vervolgens wenschen wij de aandacht van onze lezers te vestigen op een bijzonderheid, die ons toevallig bij het nalezen der ver schillende brieven in het oog viel. In de brieven, gericht tot hen die on gevraagd een monsterpakje werd toegezonden zooals met ons ’t geval was stond „Wees zoo goed en laat mij van U hooren na het monsterpakje te hebben gebruikt en vergeet niet f 10 over te maken, per post wissel of per aangeteekenden brief, voor een volle behandeling, opdat gij met de kuur moge voortgaan, ten einde zoo spoedig moge]ijk van eene algeheele gezondheid te mogen genieten.” Tien gulden dus; men moest de lui niet afschrikken door te hooge prijzen. Maar aan hen, die zelve, naar aanleiding van de advertentie, om een monsterpakje gevraagd hadden, van wie men dus vermoeden kon, dat zij wel in ’t aas zouden bijten, werd het volgende geschreven: z/Als Dokter en vriend der lijdende mensch- heid, moet ik U aanraden U onmiddellijk onder mijne behandeling te stellen, opdat er geen tijd verloren ga tot het herkrijgen uwer gezondheid. z/Op ontvangst geven, o. a. Klaassen geld dergelijks, waaruit houder voordeel trekken. In verband hiermede werd door den be klaagde verzocht en door de rechtbank toe gestaan, dat hij het bewijs zou leveren, dat er aan de gasfabriek wanbeheer heerschte. Als verdediger van beklaagde trad op mr. Frank van Lennep uit Amsterdam. Een zeer langdurig verhoor had plaats, waarbij als getuigen optraden de Burgemeester, de wethouder, een paar Raadsleden, de directeur, de tegenwoordige en vroegere boekhouder der gasfabriek e. a. De eisch van het O. M. is f 100 boete of 25 dagen hechtenis. Naar De Telegraaf verneemt, zal spoe dig een begin worden gemaakt met de op- hooging van terreinen voor een nieuw station van de Hollandsche Ijzeren Spoorwegmaat schappij te Amsterdam, dat men van plan is te bouwen in de plaats van het oude station buiten de Muiderpoort. De aanvang van het werk wacht nog slechts op de toe stemming van den minister van W. H. en N. Zondagmiddag circa één uur had te Oldenzaal een treurig ongeluk plaats. Het driejarig zoontje van den metselaar H. Vos aldaar, geraakte met zijn eenen voet vast achter een rail, juist toen de stoomtram in aantocht was. De wielen gingen het knaapje over den voet, zoodat deze nagenoeg geheel verbrijzeld werd. Het knaapje is naar het ziekenhuis overgebracht, waar de voet wel geamputeerd zal moeten worden. Men meldt uit Delft aan de Tel.: Een der firmanten van de bekende fabriek van kunst-, smeed- en zinkwerken, onder de firma F. W. Braat, alhier, nl. de heer F. W. Braat, keerde Maandag terug van een reis naar Zuid-Afrika, werwaarts hij zich voor ruim een half jaar begaf tot het aan- knoopen van nieuwe handelsrelatiën. De fabriek had onder de vorige Regeering in Zuid-Afrika een zeer loonend débouché, en om dat niet verloren te doen gaan maar het zelfs uit te breiden, ging een der firmanten naar de nieuwe Engelsche koloniën, en, naar men zegt, is het succes niet uitgebleven. De werklieden hadden, hun teruggekeerden chef ter eere, een eerepoort voor den ingang der fabriek opgericht. Het Hervormde Weeshuis te Almelo. Door regenten over dit weeshuis werd naar aanleiding van de door den Burgemeester van Stad Almeloo verspreide rapporten, uit gebracht door den inspecteur van politie, per advertentie medegedeeld, dat zij na een door hen onmiddellijk ingesteld voorloopig onderzoek hoegenaamd geen termen hebben kunnen vinden, om den weesvader of de weesmoeder te ontslaan of te schorsen. Naar aanleiding hiervan is door 14 per sonen oud-verpleegden de volgende annonce geplaatst: z/De ondergeteekenden, wier namen alle voorkomen in de rapporten van den inspec teur van politie te Almeloo over de be- en mishandelingen in het Hervormd Weeshuis te Almeloo, verklaren ten zeerste verwonderd te zijn over de advertentie van H.H. Re* genten, als zouden deze geen genoegzame schuld bij den weesvader en de weesmoeder hebben gevonden, aangezien ondergeteekenden geen van allen door die Regenten verhoord kort eene vergadering worden uitgeschreven van belanghebbenden, ten einde eene ver- eeniging op te richten ten doel hebbende om, indien bij finale verkoopingen de per- ceelen worden ingehouden en geen verhoog- gelden worden uitbetaald, bij volgende ver koopingen niet weer in te schrijven. Maandag werd voor de 3e maal door de rechtbank te Zutphen, zitting gehouden in de zaak van J. B. R., timmerman en metselaar alhier, aan wien is ten laste ge legd, dat hij in den zomer van 1902 op de IJselkade alhier en ook elders de eer en den goeden naam heeft aangerand van den wethouder J. G. Klaassen, tevens voorzitter van de gascommissie, door van dezen in het openbaar met het opzet digen bij het spreken De uitdeeting van het Weeshuis. Mijnheer de Redacteur! Woensdag 25 November laatstleden bood onze stad een eenigszins feestelijken aanblik, doordat er uit de woningen van ver scheidene ingezetenen de driekleur wapperde. Gij allen zult wel weten waarom dit ge schiedde. ’t Was namelijk driehonderd en vijftig jaar geleden sinds het Weeshuis ge sticht werd en het is heel natuurlijk, dat zoo’n jubileum niet onopgemerkt wordt gelaten. Het Weeshuis, waar zooveel kinderen die hun Vader en Moeder vroeg hebben moeten missen, een ouderen paar weer hebben gevondenhet W eeshuis, dat zoo velen heeft gevormd tot waardige leden in den waren zin des woords, in onze Maatschappijhet Weeshuis, dat zijn weldadigen invloed laat gelden op allen die er in opgevoed worden. En ook nu weer heeft het zijn weldadig heid laten blijken, door daags te voren aan alle arbeiders een bon uit te reiken voor vet of vleesch en kruidenierswaren. Nu is dat op zich zelf wel niet zoo’n groot wonder wanneer deze of gene instelling op een of ander heugelijk tijdstip eene milddadigheid betoont, maar voor hen die de gift ont vangen is het toch een meevallertje en zij kunnen daaruit dan ook zien, dat //de groote man” wèl wat voor de //kleinen” over heeft, wèl om zijn medemensch denkt. Ik geloof ook wel, dat het over ’t algemeen dankbaar in ontvangst werd genomen. Voor zeker, de arbeidersklasse bestaat voor ’t overgroote deel uit personen, die zoo’n gave op prijs stellen en hoogelijk waardeeren. Er is weldadigheid uitgeoefend door de Heeren Voogden van ’t Weeshuis op eene wijze, boven onzen lof verheven. O, als gij allen, waarde lezeressen en lezers eens wist, op hoe edele wijze een feestgave werd thuis gebracht aan menschen die te eergierig zijn om zich aan te melden, welk een verheven indruk moet dit dan maken op uwe harten. Dat verhoogt in dubbele mate de waarde van het geschenk. En toch..., alhoewel ik er van ril, moet het mij nu maar van ’t hart, en toch heb ik Dinsdagavond den 24sten November een man, die ook zijn bon had afgehaald, op eene minachtende wijze over de daad van ’t Weeshuis hooren spreken, op een manier, zóó laag, dat ik geen woorden genoeg kan vinden om mijn af keer voor zulk een man uit te drukken. Zulk een man, zeide ik. Is deze uitdruk king wel goed? Is zoo iemand wel waard met den naam //man” te worden bestempeld? Als ik u zou zeggen, wat hij in zijn taal uitba zuinde, zouden u de letters van elk dier woorden voor de oogen beginnen te dansen, zulk een afschuwelijke taal houdt dat soort van menschen er op na. Ik zal dat echter niet doen, doch zal u in mijn taal eens een heel klein beetje vertellen van wat de per soon meende in ’t midden te moeten brengen, omtrent de feestgave en de Heeren Voogden van ’t Weeshuis. Een en ander ging na tuurlijk vergezeld van de noodige (of on- noodige vloekwoorden, die ik hier vanwege de welvoegelijkheid achterwege laat. //Is dat nu een gift”, zoo begon hij, z/voor ’n paar centen vleesch en winkelwaren?” z/’t Is maar om //verblinden, om eenzijdig te hebben gevoerd,” Naar men ons mededeelt, zal binnen* zeer I Bolswardsche Courant 1 1 A

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1