1903. 42ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 100. Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. ZONDAG 13 DECEMBER. Uit de Raadszaal. VOOR afzonderlijke f 20.000 bij te De begrooting der brug Ik stel er toch prijs Een briefje een lid der commissie den pachter S. de de pacht der St. te dragen aan Rein en L. men 5. colleges van H. het gedeelte ons is vernieuwd, dat wij meer zullen ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos; van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. en W. ter inzage er niets tegen kwam 1 stem en 1 briefje (De heeren v. d. Meer hielden zich respectievelijk 7. Benoeming van d. Meer. het antwoord wordt toege- van f 20.000 door onze Vergadering op Donderdag 10 Deo. 1903. Tegenwoordig waren 12 leden. De heer v. d. Meulen was afwezig met kennisgeving. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken Een resolutie van van De heer W. Nauta Jz. werd benoemd met 7 stemmen, de heer C. H. de Haas verkreeg 5 stemmen. e. lid der plaatselijke Schoolcommissie, de aanbeveling bestaat uit de heeren A. C. D. Stockmann, aftr. lid S. Oosterbaan Hz. en J. P. de Boer. De heer Stockmann werd herbenoemd met 10 stemmen, de heer J. P. de Boer bekwam 2 stemmen. f. lid der Damescommissie voor het hand- werksonderwijs, de voordracht bestaat uit mej. P. J. S. Bruinsma, aftr. lid en mej. I. Schoonhof. Mej. Bruinsma werd herbenoemd met al- gemeene (12) stemmen. 6. Benoeming van twee leden der com missie voor de gasfabriek. De heer A. v. d. Meer werd herbenoemd met 9 stemmen, de heer H. J. Boersma had 1 stem en 1 briefje was blanco. De heer J. C. Cuperus werd herbenoemd met 9 stemmen, de heer H. J. Boersma be was blanco. en Cuperus ont- van stemmen.) twee leden der com missie voor de gemeentereiniging De heer J. Hommes wordt herbenoemd met algemeene (11) stemmen. De heer Hommes hield zich buiten stemming. De heer J. v. d. Werf wordt herbenoemd met 11 stemmen. Een briefje was blanco. 8. Benoeming van twee leden der com missie voor het ontwerpen van strafverorde ningen. De heer M. Schotman Mz. wordt her benoemd met 11 stemmen. was blanco. De heer G. Keikes wordt herbenoemd met 10 stemmen. De heer Y. T. de Boer had 1 stem en 1 briefje was blanco. 9. Benoeming van voor de gymnastiekschool. De heer J. v. d. Werf wordt herbenoemd met 10 stemmen. De heer S. Praamsma had 1 stem en 1 briefje was blanco. 10. Behandeling van het adres Grunstra c.s., om bestrating van Stadswal van af de' Bagijnestraat tot de brug over de Hartwerdervaart, met advies van Burgemeester en Wethouders. Burg, en Weth. zijn van oordeel dat men met dergelijke verzoeken voorzichtig moet zijn, wijl ook anderen dan op bestrating aandringen. Zij adviseeren niet over te gaan tot bestrating van dit gedeelte pad, doch wel het te verharden met sintels. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 11. Behandeling van het adres van den pachter der St. Jansbrug, om kwijtschelding van pacht, met advies van Burgemeester en Wethouders. B. en W. adviseeren aan den pachter dezer brug een kwijtschelding van f 25 te verleenen, wijl hij 3 weken zonder inkomsten is geweest. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot overdracht der pacht en tot onder- handsche verhuring van de St. Jansbrug aan Rein Postma. B. en W. stellen voor Boer, te ontheffen van Jansbrug en deze over Postma voor f 101 per jaar tot 1906, onder verplichting dat hij ook het brugje over de Hartwerdervaart moet bedienen, waarvoor hij van de bewoners der //Bloei” f 10 per jaar ontvangt. De heer Praamsma. Ik wensch wel eens te vragen, hoe het komt dat wij nog over die overdracht moeten besluiten, daar de pachter dé brug reeds aan die andere heeft overgedragen en reeds 2x/2 week de stad uit is. De Voorzitter. Hierop kan ik antwoorden, dat de pachter aansprakelijk blijft, zoolang de pacht niet is overgedragen en dat de brug thans in zijne plaats door Postma wordt bediend. De Boer wilde liever een ander lezen te hebben, dat er zich reeds liefhebbers voor staanplaatsen hebben aangemeld. Als er geen schade van komt, ben ik niet tegen verdaging. De heer Boersma. Ik wensch mij te ver klaren voor directe behandeling. Wij weten allen dunkt mij, genoegzaam over deze zaak te oordeel en. De heer Schotman ondersteunt het voor stel Boersma. De heer Eisma. Ik zie er geen bezwaar in, de behandeling uit te stellen. Er is een die altijd jaagt, de man van de stoomca- roussel, doch die aanvraag kon nog wel wachten. In stemming gebracht, staken de stemmen. Zes voor en zes tegen, zoodat de behande ling verdaagd moet worden. Tegen het voorstel Boersma stemden de heeren Praamsma, v. d. Werf, Eisma, Y. T. de Boer, Kramer en Keikes. a 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders, omtrent het getal leden der commissie tot wering van schoolverzuim. Door het uittreden van de heeren Brussen en Hommes, en daar deze vacatures niet zijn vervuld, is de commissie tot wering van schoolverzuim thans nog 7 leden sterk. B. en W. achten dit voldoende, de com missie zelf kan zich ook met die zienswijze vereenigen. B. en W. stellen daarom voor te besluiten dat de commissie voortaan uit 7 leden zal bestaan en het huishoudelijk reglement daarmee in overeenstemming te brengen. De heer Schotman. Toen ik dit voorstel las, viel het mij op, dat m. i. de Commissie dan niet geheel voldoet aan den wensch van art. 22 der leerplichtwet, omdat er eigenlijk een categorie, in dat art. genoemd, niet ver tegenwoordigd is, n.l. de 4e categorie, „overige belangstellenden bij het onderwijs”, terwijl ook school No. I daarin niet vertegenwoor digd is. Ik weet wel dat B. en W. al eens te kampen hebben gehad met bedankjes, maar toch zullen er wel ongehuwde personen zijn die werkzaam willen zijn in ’t belang van het onderwijs. En dan meen ik, dat ook de som f 50 die in dat huishoudelijk reglement voorkomt, dient te worden gesteld op f 140, zijnde het bedrag dat de commissie ontvangt. De heer Eisma. Het is moeielijk die Commissie te houden op 9 personen. Dit is trouwens ook het maximum 'en 7 zal zeker voor onze gemeente voldoende zijn, terwijl ook in de tegenwoordige Commissie de verschillende categoriën voldoende verte genwoordigd zijn. Ik meen dat wij ’t heel goed met die 7 personen kunnen doen. Met algemeene stemmen alzoo besloten. Het huishoudelijk reglement wordt ook in betrekking tot de vergoeding in overeenstem ming gebracht met den toestand, en de 7 aftredende leden, de heeren G. A. Leverland, P. H. de Jong, N. v. d. Baan, J. S. Feen- stra, A. C. D. Stockmann, Justus v. d. Feen Tvan Dijk, allen met algemeene stem- herbenoemd voor den tijd van 3 jaren. Benoeming van leden van verschillende en besturen, tengevolge periodieke af treding, als a. voogd van het St. Anthony Gasthuis, de voordracht bestaat uit de heeren P. 1. de Boer, aftr. voogd en G. H. Schoonhof. De heer P. J. de Boer werd herbenoemd met 11 stemmen, de heer Schoonhoff had 1 stem. b. voogd van het Weeshuis, de voor dracht bestaat uit de heeren Y. L. Hettema, aftr. voogd en B. F. Wartna. De voordracht van Burgemeester en Wet houders bestaat uit de heeren P. J. Lunter en G. H. Schoonhoff. De heer Y. L. Hettema werd met alge meene (12) stemmen herbenoemd. c. voogd van het Algemeen Stads Armen huis, de aanbeveling bestaat uit de heeren K. H. Laagland, aftr. voogd en Th. Groenveld. De heer K. H. Laagland werd met 11 stemmen herbenoemd. Een briefje was blanco. d. bestuurslid van de Stadsspaarkas, de aanbeveling bestaat uit de heeren C. H. de Haas en W. Nauta Jz. De heer A. B. Faber, aftr. lid, wenschte niet weer in aanmerking te komen, ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. a. Een resolutie van Ged. Staten hou dende goedkeuring van de gratificatie aan den volontair ter secretarie. b. Idem houdende goedkeuring van de Gemeente- en Schutterijrekening over 1903. Aangenomen voor kennisgeving. c. De rekening van den weg Bolsward— Harlingenwordt gesteld in handen eener commissie, de heeren Boersma, Praamsma en Oosterbaan. d. Missives der verschillende collegiën omtrent de voordrachten en aanbevelingen voor periodieke aftredingen. Worden behandeld bij punt 5 der agenda. e. Een missive van de Plaatselijke school commissie waarin zij verzoeken maatregelen te willen nemen tegen besmetting bij school kinderen, en tegen te gaan dat kinderen, die lijden aan kwaad-hoofdzeer, besmettelijken huiduitslag, kinkhoest en mazelen, op de scholen toegang hebben. Op deze zaak is ook het vorig jaar de aandacht gevestigd. De commissie wijst op de politieverordening daaromtrent te Amsterdam. f. Een missive van den Arrondissements- schoolopziener, instemming hiermede betui gende. B. en W. stellen voor deze missive te beantwoorden en mee te deelen, dat die op merking van het vorig jaar hun aandacht niet is ontgaan, doch dat zij niet raadzaam achten daaromtrent nadere maatregelen te nemen, aangezien over de besmettelijkheid nog wel eens moeilijk te constateeren valt, en de hoofden van scholen ook naar art. 16 der leerplichtwet de bevoegdheid hebben, kinderen, die voor anderen gevaarlijk worden geacht, den toegang tot de school te weigeren. De heer Schotman vraagt of het de be doeling is, dit antwoord aan de schoolcom missie als van den raad te beschouwen. De Foorzitter. De missive is aan den raad gericht, daarom hebben B. en W. hun advies uitgebracht, doch meent de raad er niet te kunnen meegaan, dan kan het ant woord gewijzigd worden. De heer Schotman. Mij is dezer dagen een besluit van een gemeente, ik meen wel Arnhem, onder oogen gekomen, waarbij twee schoolartsen zijn aangesteld. Het schijnt dus dat men daar wel degelijk van oordeel is, dat geneeskundig toezicht op de schoolkin deren noodig is. Ik meen verder ook, dat de hoofden van scholen met straf bedreigd worden, wanneer zij kinderen, lijdende aan besmettelijke ziekten toelaten. Zou het daarom niet beter zijn, alvorens die missive te beantwoorden, de zaak nog eens in over weging te nemen, en dus niet direct te behandelen De heer Eisma. Ik vind om de zaak aan te houden. Alzoo het advies van B. gelegd. PUNTEN VAN BEHANDELING: 1. Foorstel van Burgemeester en Wet houders, om een crediet van f 200,toe te staan over 1904 voor naamborden aan de straten. De Foorzitter. Op de gemeentebegrooting is wel een som van f 200 gebracht, doch er is vergeten een beslissing omtrent dit punt te nemen, zoodat dit nog behoort te geschieden. De heer v. d. Meer. Ik wil wel ver klaren dat ik voor deze zaak ben, doch wensch te vragen welk bedrag het zal vor deren, als de stad geheel van die naam borden wordt voorzien. De Foorzitter. Als de kleinste straatjes niet in aanmerking komen, zal het zoo wat f 250 vorderen. De heer Schotman. Dan zou ik liever maar dadelijk de som op f 250 stellen. De Foorzitter. Op de goedgekeurde be grooting staat slechts f 200, daar dienen wij ’t nu bij te laten. De heer Schotman. Ja, dan dient het zoo te blijven. Het voorstel werd met algemeene stemmen goedgekeurd. 2. Resolutie van Ged. Staten, houdende bericht van het besluit der Staten tot ver betering van het vaarwater Bolsward-Heegervar Ged. Staten berichten, dat door de Prov. Staten is besloten tot verbetering van het vaarwater BolswardHeegervar en de ver andering der brug „de Nieuwe Zijl,” en vragen of de gemeente bereid is, daarvoor de toegezegde subsidie van dragen. B. en W. stellen voor het besluit van 5 Oct. te handhaven. De heer v. d. Meer. ;t Is mij opge vallen dat Ged. zich voorstellen dat de ver nieuwing der brug minder dan f 20.000 zal kosten, doch het kan ook meer zijn, en ik zag gaarne uitgemaakt, dat in geen geval onze gemeente meer dan die som zal behoeven te besteden. De Foorzitter. Wat het hooger komt, zal niet van onze gemeente gevorderd worden. Het voorstel is op die subsidie gebaseerd. De heer Schotman. Ged. geven in over weging het saldo te storten in de prov. kas, als de brug door Daar zie ik niet in, moeten geven. De Foorzitter. is f 17500. De heer v. op dat er aan voegd, dat die som gemeente niet wordt overschreden. De Foorzitter. Dat zal geschieden. Met alg. stemmen ’t advies van B. en W. goedgekeurd. 3. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders, inzake het af schaffen van de Kermis. In het uitvoerig rapport op het verzoek om de kermis af te schaffen wordt gewezen dat den 26 Aug. j.l. toezegging is gedaan dat B. en W. hun zienswijze nader zouden uiteenzetten. Zij wijzen er nu op, dat de kermis, oor spronkelijk een kerkelijk feest was, waardoor veel volk bijeenkwam waarvan kooplieden gebruik maakten hun waren uit te stallen, waarbij later ook kunstenmakers enz. zich vertoonden. Het kerkfeest is vervallen, en allengs in een jaarmarkt veranderd. Dat zulk een jaarmarkt geen reden van bestaan heeft, betwijfelen B. en W. ten zeerste. Vele kooplieden en neringdoenden hebben er voor deel van, en bovendien brengen de staan plaatsen jaarlijks een aanzienlijke som op ten bate der gemeentekas. Met dit bedrag zou de hoofdel. omslag moeten worden ver hoogd, als de kermis wordt afgeschaft. Dat de kermis meer last dan lust geeft is zonder eenig argument door adressanten aangevoerd, doch voor kinderen en ook tal van grooten is het een gewenschte ontspanning. Dat de onzedelijkheid en dronkenschap in de ker misdagen erger zijn, wordt door de politie rapporten niet bewezen. Een feest op de bebouwde pleinen wordt door B. en W. niet zoo gevaarlijk geacht, als waartoe feesten in bosschen soms aanleiding geven. Om inplaats een Koninginnefeest te orga- niseeren van gemeentewege, zou ook zeer eenzijdig zijn. De kermis brengt baten aan, doch zoo’n feest zou een offer uit de ge meentekas vorderen, en daar zouden dan ook zij toe moeten bijdragen, die andere politieke inzichten hebben. Door eenige der adressanten is ’t bezwaar geopperd dat ook de kermis op Zondag ge houden wordt, maar tijdens de godsdienst oefeningen is de kermis gesloten, en B. en W. achten voor velen den Zondag den meest geschikten dag voor ontspanning, en dit blijkt ook daaruit, dat dit een der drukste dagen is. De meerderheid van het D.B. (de Weth. Kramer kon zich met dit advies niet ver eenigen) stelt voor het besluit van 26 Augs. te handhaven en de kermis te bestendigen. De heer Kramer. Ik heb met belang stelling de conclusie van het D. B. gehoord, en meen dat die ernstig onder de oogen dient te worden gezien, wijl het nieuwe gezichtspunten opent. Ik wensch voor te stellen de behandeling tot de volgende ver gadering aan te houden. De heer v. d. Meer. Ik ben niet tegen uitstel als n.l. B. en W. daarvan geen last ondervinden. Ik meen uit het rapport ge- Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1