Vraag „KI EN I nieu*niEuw oNTVANol^lvertentie'blad Bolsward en Wonseradeel. 1903. No. 103. Verschij)ER. I JOELfliN* I&U] Zondags. 42ste Jaargang. ■a DONDERDAG 24 DECEMBER. BINNENLAND. KESSTMIS! len, VISITEKAARTJE! met portefeuillesluiting, r welke zonder envelop kunnen wor TANDARTS, van de NI. Vn. Marg v.|h. HENDRIKS0" afzonderlijke ons een DE UITGEVER. aarde, de mensclien een wel- 1. nu dere In den laatsten tijd wordt in de slooten Schagen druk jacht gemaakt op kikvor- ^schen. De beestjes worden afgeleverd tegen I tijd van niet op wensch is vervuld, beginne geneigd kanonnen aanszoon ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Vrede op behagen Zoo klonk dan, meer leden, de engelenzang Nieuwstad G. no. 84, Leeuwan Consult te Sneek eiken DINSD^ 103 uur, Suupmarkt 97, ten hui den Heer VELTMAN. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. van de verdwijning meisje te Mook vernemen we nog In Zondag 13 dezer wachtte een ze een slag haar iets in meetrok, toen ze weer ze dat haar handen op rln-n on ppn mart liqn” GR M A iTegen ter vervanginverbaal 0^emaakt- Kikvorscken-jacht. W Verpakt In Cartons. 75 cent de 100 stuks- Verkrijgbaar bij de Een dorstige bevolking. Winkelprijs per pond Werd kort ge'edei1 gemeld, dat te Echt met 6000 inwoners, niet minder dan herbergen enz. werden aangetrofl'en, de "Zeeuwsche gemeente Sas van Gent wint het nog verre. Met een bevolking van on geveer 2.000 zielen worden daar niet minder ian 123 dergelijke gelegenheden gevonden, Fdhrikdllt J Q^at is dus ongevelr 1 op elke 16 inwoner»^ opschik, naar weelderig leven, het is een factor om den mensch ongelukkig te maken, om hem altijd meer te verwijderen van den vrede, die toch alleen waarlijk geluk schen ken kan. De maatschappelijke toestanden worden immer slechter, er wordt altijd meer geklaagd en geprutteld, er wordt steeds harder en meer openlijk verkondigd, dat het op sociaal gebied zoo slecht gaat, dat het tot een uitbarsting komen moet; men valt regeering en kapitalisten aan, die men verantwoordelijk stelt voor al de ellende, al den socialen nood welke wordt geleden, maar de hand steken in eigen boezem, daaraan denkt men niet. Zich zelf verbe teren, zie, dat staat op het program niet en toch dit alleen kan voeren tot het vrede hebben met zich zelven, tot het verkrijgen van den vrede, die de ware vrede is, de vrede in zich zelven. Heeft men eenmaal deze, heeft men het eenmaal zoover gebracht in zelf beheersching, in verloochening van het eigen ik, in het opofferen van eigen wen- schen tot bevordering van anders geluk, dan zal het vrede op aarde geen ijdele klank meer zijn, dan zal in waarheid het vrede op aarde daadzaak zijn geworden; dan zal die vrede het eigendom worden van menschen en volkeren; dan, maar ook dan eerst, zal de wereld gelukkig zijn, dan zal het Kerstfeest een waarachtig feest zijn, het vrede op aarde een waarachtige jubelzang. dan 1900 jaren ge- aan de wieg, waarin het kind der menschen ter nederlag. Het kind der menschen dat vrede brengen zoude en geluk; het kind der menschen dat orde brengen zou in den heidenschen chaos dat vrede zoude brengen, niet de wereld vrede, maar de vrede aan den mensch, die dien inwendigen vrede begeerde, den vrede met zich zelf, den vrede die den mensch gelukkig maakt, hem verzoent met al het leed dat het leven medebrengt, den vrede die den mensch maakt tot mensch in den waarach- tigen zin van het woord. V rede op aarde Hoeveel geslachten nebben naar dien vrede uitgezien, hoevele millioenen hebben in bange verwachting gezucht en gebeden, dat waarheid mocht worden de zang die klonk over Judea’s velden, dat er vrede zoude zijn, vrede op aarde. Gezucht, gesmeekt en gebeden; maar alles tevergeefs; de vrede kwam niet en nu, na bijna twintig eeuwen, zijn wij verder daarvan af dan ooit. De wereldvrede, zij is eene utopieDe volkeren en hunne vorsten, zij hebben den mond vol van vrede, de getalsterkte der legers wordt opgevoerd tot de allergrootste hoogte, de volmaaktheid der verdelgings- Toen in het begin van dit jaar een 25 tal kanonnen, waaronder 9 Holïandsche stukken, uit Straat Messina werden opgehaald, gingen er spoedig stemmen op om te pogen, die belangrijke historische vondst in Vaderland terug te bekomen. Die merkwaardige overblijfselen uit Hollands grootheid ter zee mochten vreemden bodem blijven, en die in den te gelooven, dat het grooten Michiel Adri- de Ruyter waren, valt daar waar schijnlijk wel iets op af te dingen daar bij de twee door onzen admiraal in 1676 ge leverde zeeslagen slechts één schip, tusschen Salina en Stromboli, zoo geteisterd werd, dat het door twee galeien naar Palermo gesleept moest worden en onderweg zonk. Bij de derde ontmoeting, onder De Haan, gingen drie onzer schepen in de Baai van Palermo verloren. De stukken zijn dus waarschijnlijk niet van de vloot die toen tegen de Fran- schen streed en waarbij wij onzen grootsten zeevoogd verloren. In ieder geval zijn de vijf, door onze Re geering vóór 25,000 lire aangekochte bronzen kanonnen, volgens de opschriften en de jaar tallen, afkomstig van Holïandsche oorlogs vaartuigen uit den beroemden tijd. De /Zeeland”, onder bevel van den kapi tein ter zee W. Allirol, bracht op zijn thuisreis die vijf stukken thans in Nederland terug. Naar we vernemen komen in den laatsten tijd herhaaldelijk klachten in over het brutaal optreden der stroopers te Wichen en in de omliggende gehuchten, terwijl de politie niet bij machte schijnt hieraan paal en perk te stellen. Vooral een vijftal per sonen uit Wichen zijn zoo driest in hun optreden dat zij zich niet ontzien voor de oogen der grondeigenaars hun jachtterrein af te jagen, die meestal hun ongenoegen zelfs niet doen durven blijken uit vrees voor de dreigementen dezer brutale stroopers. Dat het niet altijd blijft bij dreigementen ondervond de heer G. die hen betrappende, trachtte hun geweer te bemachtigen, doch toen zoo geslagen werd dat hij blij was de vlucht te kunnen nemen en wrerd hij zelfs met erger bedreigd wanneer hij de politie durfde waarschuwen. Dit gebeurde toch, zoodat de zaak voor de rechtbank diende. Doch reeds op de terugreis werden de getuigen voortdurend beleedigd en gesard door de beklaagden, wat te Nijmegen aan het station overging tot handtastelijkheden en was het slechts aan het spoedig optreden der politie te danken, dat erger werd voor komen. Hoewel de beklaagden ieder werden veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, schijnt dat toch niet te baten, daar ze nog ongestoord hun gang gaan. Door verschillende grondeigenaars en landbouwers, is dan ook reeds aan de bevoegde autoriteiten verzocht om meer politietoezicht en het is te wenschen, dat weldra een eind wordt gemaakt aan dezen ergerlijken toestand. Naar aanleiding van een wat het meisje thans heeft verklaard, den namiddag van zij achter in den tuin harer ouders op vriendinnetje, plotseling kreeg in den rug en voelde dat men den mond stopte en bij zinnen kwam, zag F1 Wegens het Kerst- feest zal dit Blad a.s. Zaterdag NIET worden uitgegeven, terwijl het No. van Donderdag 31 December a.s. zal verschijnen op VRIJDAG 1 JANUARI 191)4. Daarin bestaat gelegenheid tot het plaatsen van N LEUWJAARSWENSCHEN, a 25 cent per advertentie. Vroegtijdige inzending wordt drin gend verzocht. belager te hebben opgemerkt. Een door de politie en marechaussée ingesteld onderzoek heeft aan het licht gebracht dat 2 personen het meisje beweren gezien te hebben, doch alleen, zelfs geen pogingen aanwendende om naar hen toe te komen. Het meisje beweert dat zulks mogelijk is, daar zij op den berm den weg liep en de aanrander er achter. Men begint echter te vermoeden dat de ge- heele geschiedenis alleen bestaat in de fan tasie van het 12-jarige kind, dat zeer veel boeken leest, niet voor haar leeftijd geschikt, zenuwachtig is en zeer vlug van begrip, zij was daarbij dien middag zeer opgewonden door het wilde spel en had reeds eenige dagen hoegenaamd niet gegeten en zeer veel over hoofdpijn geklaagd. Volgens de algemeene opinie is het vrij wel onmogelijk dat het meisje in het don kere bosch, het was dien avond zeer donker, zoo nauwkeurig haar belager zou hebben kunnen opnemen, als zij, volgens zijne door haar gegeven beschrijving, heeft moeten doen. Ook een geneesheer, verklaart dat het zeer goed mogelijk is dat het meisje in een zenuwvlaag het bosch in is geloopen en. daarin heeft rondgedwaald, zonder doel of plan. Het onderzoek wordt echter voortgezet. Zooals bekend, is Sittard onder meer beroemd om zijne gemeenteraadszittingen, waarin o. a. de bekende August Kamps een zeer actieve, daarentegen de burgemeester en voorzitter een zeer passieve rol pleegt te spelen. Zaterdag en gisteren heeft ’t ter gelegenheid van de behandeling der Ge- meente-rekening en de Gemeente-begrooting (ook al niet te vroeg!) in de Raadszaal weder gespookt. Maar eind goed al goed: de begrooting werd ten slotte met algemeene stemmen goedgekeurd. Een merkwaardig licht op de verstandhouding in het College van dagelijksch bestuur werpt het volgende incident in de zitting van gisteren, volgens den verslaggever van de Limb. Koerier. De wethouder Verheggen verweet in hevige drift den Burgemeester dat hij maar kalm achter de kachel blijft zitten en zijn salaris opstrijkt, terwijl hij alles doen moest en bij den Raad de kastanjes uit ’t vuur moest halen. Spreker verzoekt den verslaggever daar nota van te willen nemen. De Burgemeester zweeg, maar de heer Arnoldts protesteerde tegen zulke uitlatin gen in ’t openbaar, waarmede het incident was afgeloopen. Circa 200 Volendammer dienstmeisjes zijn in betrekking te Beemster, Purmer, Am sterdam enz. Een vast gebruik is, dat zij het Kerstfeest te Volendam komen vieren. Nu echter de 9de poklijder naar de barak is gebracht, heeft de Burgemeester van Edam bij advertentie in de locale bladen verzocht, die dienstboden deze week niet verlof te geven, maar het te verleenen als de ziekte geheel geweken is. De houder van een volkslogement te Delft stelde Zaterdagavond onder de hoede der politie aldaar twee knaapjes, een van drie en een van vijf jaar. Deze kinderen waren door de moeder onverzorgd achterge laten. De politie wast het adres der moeder te ontdekken, ’t Was een door haar man verlaten vrouw, v. d. K. genaamd en te Leiden woonachtig. De kinderen zijn weer derwaarts gebracht, om der móeder te worden teruggegeven. Zaterdagmiddag werd op een boven verdieping vooraan in de Warmoesstraat te Amsterdam door de politie plotseling een onderzoek ingesteld, daar bericht was ont vangen, dat hier om hooge sommen werd gespeeld. De informatie bleek juist te zijn. i verscheiden personen werd proces- Moordaanslag en poging tot zelfmoord. Haulerwijk, 20 Dec. De jongeling R. Kraijer alhier, van zijn meisje B. Beijert te 5 uur heden morgen scheidende, keerde een uur later terug met de vraag of hij zijn doos ook had achtergelaten. Pas had het meisje de deur geopend of de jongeling loste een revolverschot op haar, waarna hij ijlings verdween. Een paar honderd passen verder keerde hij het wapen tegen zich zelven; de politie heeft het later in beslag genomen. Volgens verklaring van den arts is de kogel het meisje in een der longen gedrongen. De dader zelf lijdt ook vreese- lijke pijnen. Men beweert dat bet meisje de verkee- ring had afgebroken en dat dit den jongeling aanleiding gegeven had tot den moordaan slag. Hij had een tijdlang in Duitschland doorgebracht en was nu naar zijn dorp terug gekeerd. Beetsterzwaag, 21 Dec. In korten tijd werden in de omgeving van ons dorp twee vischotters en een boomotter gevangen, waarvan de vellen ongeveer f 30 opbrachten. Gallig wolvee. Zuidwesthoek, 21 Dec. Wat in den na zomer en den herfst reeds algemeen ver wacht werd, ziet men thans gebeurenonder het wolvee doen zich vele gevallen van galligheid voor, waarvan het einde in den regel de dood is. Het toedienen van droog voedsel: lijnkoeken en brood, wordt zeer raadzaam geacht. Dat dit alles een nadeeli- gen invloed oefent op de prijzen laat zich denken. De gezondheidstoestand van het hoornvee is over het geheel zeer naar wensch. Ongelijke tijd. Friesche Zuidwesthoek, 21 Dec. ’n Uniforme tijdregeling ja, die zouden we ook hier gaarne zien met den Bond van Horloge- en Uurwerkmakers. Of ze komen zal? Dan moeten geen klachten gehoord worden als in den Raad van Gaastcrland, waar het lid Luinenburg opmerkte, dat de klokken van Bakhuizen en Hemelum, twee dorpen, welke nog geen kwartier van elkaar liggen, soms wel 20 minuten verschil van tijd hebben. Men zou dus om 8 uur van H. kunnen gaan en toch nog 5 minuten voor 8 in B. zijn of omgekeerd. Sterker nog hoorden we het eenige jaren geleden van 2 dorpen in eene andere gemeente. Een wande laar vertrok 3 uur uit het eene dorp en kwam, ofschoon de plaatsjes ’n goed half uur van elkaar lagen, nog 10 minuten voor 3 in het andere aan I Waar de schuld ligt? Soms bij de klok ken, soms bij de klokkenisten. Een enkele maal ook bij de huisvrouw, „Japik liedt as de ietpels gear binne!” Ilepk. NieuMsbl. v. Fr. middelen wordt immer grooter; als tijgers beloert men elkander, onzeker of men den eersten sprong zal durven wagen, angstig voor de gevolgen, die even verderfelijk zullen blijken te zijn voor den overwinnaar als voor den overwonnene. Vrede op aarde, terwijl iedere mogendheid haar weerbaarheid meent te moeten opvoeren tot de aller uiterste grens, vrede op aarde, terwijl de natiën, tot de tanden gewapend, niet beter weten te doen dan hun heil te zoeken in soldaatje spelen; vrede op aarde, terwijl de draagkracht der massa wordt uitgeput, ten einde moordwerktuigen te kunnen aankoo- pen, vestingen te kunnen bouwen of kost bare oorlogschepen in zee te zenden. Vrede op aarde; ach God, welk eene fictie En hoe is het met ons zelven gesteld? Komen wij het heerlijk verschiet, in Bet- lehem ons geschilderd, meer nabij dan de volkeren? Zijn wij meer doordrongen van de hooge waarde dier aankondiging uit hooge sferen? Hoe moeilijk valt het hierop een antwoord te geven. Ongetwijfeld zuilen er onder ons worden gevonden, die vrede hebben gevon den met zich zelven; ongetwijfeld zullen er onder ons zijn, gelouterd door de om standigheden en daardoor beter, edeler ge worden, het ideaal van den waren mensch nabij. Maar die er zijn, zij vormen de min derheid Wanneer wij in het dagelijksch leven om ons zien, dan ontdekken wij slechts strijd en jammer. Afgunst, lasteren, de naasten schade berokkenen, zich en anderen plagen, ziedaar waaruit het leven van velen bestaat. Ontevredenheid met zich en zijnen toestand, ontevredenheid met de maatschappij en zijne medemenschen, ontevredenheid en daaruit gekweekte verbittering, ziedaar schering en inslag. De zucht om zich op te voeren boven zijnen stand, kweekt armoede en ellende; de zucht om den meer bevoorrechten nabij te komen, doet den mensch zich in schulden steken, de zueht naar fraaie kleeding, naar Hoewel men was van onzen 4 ■A ie Courant Bolst

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1