1904 43ste Jaargang. No. 3. Verschijnt Donderdags en Zondags. Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. bTïïnenland. ZONDAG 10 JANUARI. MIJN EERSTE CLIËNT. VOOR s ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. mijn formu- winstgevend akten van den lang een krampachtig snikken den braven man en het en mijn eersten cliënt zag Twee maanden geleden was ik gepromo veerd en sedert veertien dagen als advokaat te Berlijn gevestigd. Een mij passende woning, in een der drukste straten der stad, was spoedig gevonden, het kantoor van de noodige meubelen, papieren en zzpro forma” ook van een klerk voorzien en nu wachtte ik op de dingen, of liever op de cliënten, die komen zouden. Telkens als ik uitging, wisselde ik ver liefde blikken met mijn naambord op de huisdeur, waarvan de letters aan den over kant van de straat reeds leesbaar waren en rekende uit, dat van de honderd voorbijgangers op zijn minst vijftig het moesten zien en van deze toch wel zeker één mij bezoeken zou een berekening die, het drukke verkeer in mijn straat in aanmerking genomen, tot buitengewoon gunstige resultaten voerde. Toch waren er, zooals ik reeds gezegd heb, reeds veertien dagen sedert mijn vesti ging verloopen en nog altijd zat ik eenzaam en alleen in mijn //spreekkamer.” Meestal was ik, na vruchteloos op een advies zoekende gewacht te hebben, een beetje ingedut, om eerst weer wakker te worden, als mijn klerk na verloop van het officieele spreekuur mij goeden avond kwam wenschen en met een ironisch lachje kwam vragenzzof mijnheer de advocaat misschien nog iets te zeggen had.” O, die vlegelvoor hem schaamde ik mij bijna nog meer dan voor mijzelf en die schaamte belette mij ook hem te vragen, of hij in de eindelooze kantooruren met het maken van propjes papier van lieren of met een ander, even werkje, was bezig geweest. Maar eindelijk! Ik sprong als geëlec- triseerd op. Zou mijn sterk opgewekte ver beeldingskracht mij den lang verbeiden klank voorgetooverd hebben, of werd er werkelijk gebeld? Maar nog voor het mij erg helder was of ik waakte of droomde, kwam mijn klerk reeds mijn kantoor binnenstormen met de tijding, dat er een cliënt, een heusche cliënt, in de voorkamer wachtte. Met koortsachtige haast deed ik de laatste sporen van het namiddagdutje verdwijnen. De roman, waarin ik vóór het inslapen ge bladerd had, vloog in de papiermand. Toen vlug een paar lijvige deelen van het algemeen wetboek op de schrijftafel gelegd en mijn persoontje er voor gezet, schijnbaar verdiept in het bestudeeren van een akte, doch inder daad in een leeg omslag van akten en alles was voor de ontvangst verwachte gereed. En hij trad binnen. Alleen hij, die zich ook wel eens in eenzelfden toestand bevonden heeft, kan gevoelen met welk eene mengeling van nieuwsgierigheid en eerzucht ik den binnentredende gadesloeg. Gedurende den langen tijd, dat ik op mijne eerste cliënten wachtte, had ik genoeg moeite gehad, mij voor te stellen hoe zij er uit zagen. Ja, in mijne verbeelding had ik ze mij heel anders voorgesteld. De hooggespannen verwachtingen omtrent een hoogen beambte, die ten onrechte verdacht werd iets straf baars gedaan te hebben en mijne hulp ver langde, of op zijn minst omtrent een groot financier, wiens gansche vermogen op het spel stond en die juist mij de behartiging zijner belangen toevertrouwde, waren in de dagen van mijn ongestoord alleenzijn wel dikwijls aan het wankelen gebracht, maar in deze laatste minuten weder hoog gespannen. Wat daar schuchter door de deur naar binnen schoof, geleek op geen van beiden. Het was een man van middelbare grootte, met rood- blond hoofd- en baardhaar, aangename trekken, in de kleeding van een eerlijk arbeider op zijn Zondags. Aan mijn uitnoodiging, om plaats te nemen, gaf hij op dezelfde schuchtere wijze gehoor en begon met een van ontroering trillende stem mij zijn zaak uiteen te zetten. Hij heette Gottlieb Schulze. Sedert vijf tien jaren arbeidde hij in een bekende machinefabriek en verdiende met zijn handen het dagelijksch brood voor zijn huisgezin. Geacht in den kring zijner kameraden, naar waarde geschat door zijn patroon, leefde hij gelukkig met de zijnen, tot hem opeens buiten zijn schuld het ongeluk trof. Hij werd beschuldigd van diefstal, hij, Y’iens gansche leven zonder smet en slechts anders in de kamer geweest, en nadat ik alles goed onderzocht had, kwam ik tot de ontdekking dat de ketting van mijn horloge, dicht bij het knoopsgat van mijn vest met een scherp instrumentje doorgevijld was. Dat was dus je handkus, Gottlieb Schulze! O, Gottlieb Schulze, waarom heb je mij dat aangedaan! Hoe lang ik in dof gemijmer daar gezeten heb, weet ik niet; ik kwam eerst tot mezelve door het openen der deur en de nu nog een beetje ironischer klinkende vraag van mijn klerkz/of mijnheer de advocaat nog iets te zeggen had?” Ja ik wenschte hem en mijnheer Gottlieb naar de maan. Maar wat hielp dat alles en dat ik mij met den streelendsten naam uit de dierenwereld betitelde? Ezel! Mijn horloge ik nooit terug! ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Lekkum, 6 Jan. De veekoopman R. D. uit de Schrans bij Leeuwarden, was hedenmiddag onder behoor van ons dorp aan ’t schaatsen rijden en moest een vonder passeeren. Zich niet genoeg bukkende, reed hij met het hoofd daar tegen aan, sloeg achterover en bleef een tijdlang bewusteloos op het ijs liggen. Toen hij weer bijgekomen was, bleek zijn toestand zoodanig, dat er geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Hij had ernstige verwon dingen aan het hoofd. Snoek, 7 Jan. Aan de stadswaag alhier is gedurende het jaar 1903 gewogen 2509 en 231 ‘/s vaten boter, benevens 42046 K.G. kaas. Hoogste prijs der boter was f 52,50 op 27 October; laagste prijs f39,50 op 14 Juli Middelprijs f 44,50 per ‘h vat. De hoogste prijs der kaas bedroeg f49 op 1 September de laagste f 27 op 31 Maart. Middelprijs f38,35 per 150 K.G. Tjum, 6 Jan. Onderscheidene oorzaken hebben medegewerkt, dat de voorgenomen bouw eener nieuwe school voor Chr. Nat. onderwijs is uitgesteld. Velen zijn tegen het gekozen terrein, anderen zien op tegen de kosten, uit oorzake waarvan een lid van het schoolbestuur zijn mandaat heeft neergelegdnog anderen achten de begrootingssom te laag gesteld weer anderen zien de noodzakelijkheid niet in en beweren, dat de oude school voldoende isook zijn er, die voorzichtigheidshalve willen afwachten wat de Premier in het torentje der Hofstad uit den mouw schudt met betrekking tot de subsidie; bij velen vloeit er ook bedenking voort tegen den nieuwen bouw, omdat de halve bevolking der school bestaat uit kinderen van de Chr. Gereformeerdè gemeente te dezer plaatse, w’elker leden natuurlijk bij een eventueel harerzijds gunstig subsidiestelsel liever een eigen school gaan bouwen op Chr. Ger. grondslag. Dat alles en nog wat is oorzaak, dat men zich nog eens zzbezint eer men begint”. Donkerbroek, 6 Jan. De 16-jarige T. H. alhier, volontair op de secretarie te Oos- terwolde, had een onbeduidende wonde aan den arm bekomen. Als gewoonlijk werd hier niet op gelet, doch de arm begon pijnlijk te worden en toen hij er naar zag, kwam hij tot de ontdekking, dat er een roode streep over liep. Hierover ongerust, begaf hij zich 's avonds om 11 uur nog naar den geneesheer te Oosterwolde, die bloedvergif tiging constateerde. Met een kleine operatie kwam hij er af. Had hij tot den volgenden morgen ge wacht, dan zouden de gevolgen zeer zeker van ernstiger aard geweest zijn. Een rijderij die niet doorging. Balk, 7 Jan. Heden zou alhier eene hardrijderij worden gehouden van mannen, om prijzen van f 80, f 30 en 1 of 2 van f 10bovendien zou aan hem, die de baan in den kortsten tijd aflegde, een medaille vereerd worden. Alles was in gereedheid; 13 rijders, waaronder 10 van de beste van Friesland, hadden zich reeds aangegeven; van alle kanten was reeds publiek samengekomen. De wedstrijd zou plaats hebben op het Balkster meer en wel op eene plaats, waar veel water staat. De Burgemeester onzer gemeente achtte het daarom te gevaarlijk en weigerde zijne toestemming. Daar Z.EA. evenwel afwezig was, besloot men toch te rijden. Even voor den aanvang echter, kwam de burgemeester thuis. Het verzoek werd nu herhaald, doch de burgemeester bleef bij zijne weigering. De rijderij is alzoo niet doorgegaan. Reeds waren een groot aantal kaartjes voor de bijbanen uitgegeven; deze zijn later inge wisseld. Heplc. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 7 Jan. Begunstigd door aller prachtigst winterweer werd hier gisteren op onze kunst-ijsbaan een hardrijderij gehouden van jongens van 13, 14 en 15 jaar. 156 rijders namen aan den wedstrijd deel, die door de IJsvereeniging zzde Friesche Jeugd” was uitgeschreven. De le prijs behaalde een 14-jarig jong- mensch uit Blessum, Jan Douwes Baarda, een manneke, dat volgens menschelijke be rekening over eenige jaren een held onder de schaatsrijders belooft te worden. De 2e prijs verkreeg L. Zondervan van IJsbrechtum. De liberale Kiesvereeniging zzSneek” vergaderde gisterenavond tot het stellen van een candidaat voor den Raad. Nadat de heeren W. Hesselink en J. Buis hadden te kennen gegeven, dat zij een can- didatuur voor den Raad niet wenschten te aanvaarden, werd met 8 stemmen gekozen de heer A. Sanders, die de benoeming op zijn beraad hield. In de gehouden vergadering van den raad der gemeente Berg werd de voorzitter door eenige leden geïnterpelleerd over zijn optreden tegen een schooljongen. Bedoelde jongen zou in de school een ruit ingeworpen hebben, waarom hem nu reeds drie maanden de toegang tot de school was ontzegd, terwijl de vader weigert de 30 centen voor die ruit te vergoeden. Een der raadsleden, een broeder van den vader, viel daarbij heftig tegen den voorzit ter uit; deze meende evenwel in het belang der orde niet anders te kunnen handelen. De Christen-Democraat, het blad der heeren Staalman en de Vries, neemt eraan- stoot aan, dat zzonze Christelijke Minister Melvill van Lijnden” en baron Schimmel- penninck van der Oije, voorzitter van de Eerste Kamer en nota bene! van de Unie: Z/Een School met den Bijbel”, zzeervol ver meld zijn in den quadrille-dans” op het gala bal ten Hove. zzHeusch, zeggen deze heeren, het wordt ons te machtig!” Zij protesteeren zztegen zulk een gedrag van onze anti-revo- lutionaire mannen van naam en invloed.” ’t Is dan ook wel verschrikkelijk voor een anti-revolutionair om zich te schikken in de vormen der hof-étiketteOf meenen de redac teuren van de Christen-Democraat misschien, dat genoemde oude heeren, hunne ernstige levensopvatting vergetend, zich met jeugdigen hartstocht aan den zwijmel van het dans- genot hebben overgegeven? Arnh. Ct. De Minister Kuyper, die te Brussel vertoeft, is door den Koning van België be giftigd met het grootkruis van de Leopolds orde. ZEx. dineerde eergisteravond ten Paleize. Den correspondent te Brussel van de N. R. Crt. vertelde de Minister, dat hij der waarts was gekomen omdat Koning Leopold den wensch geuit had zich met hem te on derhouden over het doel, een hartelijker toe nadering tot Nederland te bewerkstelligen. De gezamenlijke bevolking van beide landen is thans dertien millioen, een niet gering te schatten cijfer. Het Nederlandsch element is, vooral sedert den Transvaalschen oorlog, algemeen gewaardeerd en wie weet wat de toekomst baart. Op het geladiner ter eere van den Neder- landschen Premier, stelde Koning Leopold een dronk in op Koningin Wilhelmina en het Nederlandsche volk. De Minister Kuyper beantwoordde den dronk met een toost op en het Belgische volk. was de Minister Kuyper weder en had een lang onderhoud den Koning Gisteren in het Paleis en had met Koning Leopold. Het Hhld. v. Antw. meldt: Denkelijk zal de Minister ook Gent be zoeken, want verleden zomer beloofde hij, ter gelegenheid zijner benoeming tot buiten- landsch lid der Koninklijke Vlaamsche Aca demie aan het bestuur van dat geleerd lichaam, in het begin van het volgend jaar eene zitting der academie bij te wonen. Naar de N. Crt. verneemt, keert de Mi nister Kuyper waarschijnlijk Maandag 18 Januari uit Brussel terug. aan trouwe plichtsvervulling gewijd was, die zijne kinderen voor alles de spreuk op het hart drukte: zzRaak aan niets, wat niet aan je hoort.” Hier doortrilde het lichaam van kostte mij moeite, hem zoover te kalmeeren, dat hij verder kon gaan. Onder tranen vertelde hij nu, dat zijn makker Krause, van wien hij al jaren lang een trouwe vriend geweest was, hem het eerst beschuldigde onder het gemeenschappe lijke avondmaal diens horloge uit den zak gestolen te hebben. Nu was hij, de eerlijke man het bloed verstijfde hem nog in de aderen, als hij er aan dacht op grónd der beschuldiging door de politie gehoord en daar men den lasteraar meer geloof schonk dan hem, zou de zaak verder behandeld worden. Zijn patroon, dit alles vernomen hebbende, had hem, alleen op grond der verdenking, gedaan gegeven, omdat hij slechts eerlijke arbeiders gebruiken kon. Nu leefden hij en zijn huisgezin reeds sedert weken van hun sobere spaarduitjes, want een nieuwe betrekking wilde hij eerst aannemen, als er geen smet meer op zijn naam kleefde. De verteller sprak met steeds grootere opgewondenheidhandenwringend bezwoer hij mij, hem als verdediger ter zijde te staan en hem en zijn geheele familie daardoor van den ondergang te redden. Nadat ik hem beloofd had, zooveel ik kon voor zijne zaak te zullen zorgen, verwijderde hij zich met duizend woorden van dank en slechts met moeite kon ik mijn hand terugtrekken, die hij met kussen overdekte. Ik begon dadelijk een aanvang te maken. Dat de zaak op strafrechterlijk gebied lag, was mij zeer naar den zin, want ik had altijd gevoeld, aanleg te hebben om een beroemd verdediger te worden; en mijn eerste pleidooi zou daarvoor den eersten steen leggen. Het gansche bestaan, zelfs het leven van een mensch stond op het spel want dat een man, met zulke gevoelens, de schande van een veroordeeling niet overleven zou, stond bij mij vast en aan mijne handen had hij zijn zaak toevertrouwd, van mij ver wachtte hij zijn redding! Ja, het gevoel, dat hem tot mij dreef, zou niet beschaamd wordenMet vurige woorden wilde ik de rechters zijn toestand schilderen, mijn geest drift, mijn onwrikbaar geloof aan de on gegrondheid van de boven zijn hoofd zwevende verdenking, moest hen medeslepen en het gunstige uiterlijk van mijn cliënt zou mij helpen. In de kamer op en neer gaande, begon ik reeds het pleidooi in mijn geest vast te stellen zzEdelAchtbare Heeren Rechters,” sprak ik, halfluid, zzziet den beklaagde aan en vraag U zelf af, ziet een misdadiger er zoo uit? Kunnen deze open trekken liegen? Bedenkt, dat op het oogenblik het lot van een mensch in Uwe handen ligt, dat één woord van U een gelukkig menschenleven vernietigen, of een, door het ongeluk ge broken man nieuw levensgeluk kan geven. De beschuldiging van den getuige Krause mag geen besïissenden invloed uitoefenen op Uwe uitspraak, want zij draagt den stempel der onwaarheid op het voorhoofd. Hoe zou een met zooveel brutaliteit uitgevoerde dief stal ongemerkt zijn gebleven. Krause zou den greep naar zijn zak wel bemerkt hebben en het was gemakkelijk voor hem geweest, den dief op heeterdaad te betrappen. Ik smeek U met klem, deelt in mijn innig geloof aan de onschuld van mijn cliënt en geeft den ongelukkige weder aan zijn ver twijfelende vrouw, aan zijn bijna verweesde kinderen ZooDat zou indruk maken- En tevreden met mijzelf zette ik mij weder voor mijn schrijftafel. Het werd reeds donker en weldra was mijn spreekuur geëindigd. Ik wilde mijn horloge opnemen het was weg. Maar ik moest mij vergissen, nog geen half uur geleden had ik het in de hand. Ik liet mij bij mijn schrijftafel neervallen, haalde mijn boekenkast, papier mand, ja, iederen hoek van mijn kamer onderstboven, het horloge was en bleef weg. Zou misschien Gottlieb Schulze?? Maar neen! Weg met die verschrikkelijke ver denking! Die open trekken konden niet liegen! En toohI Er was niemand Bolswardsche Courant i p

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1