1904 43ste Jaargang. No. 4. Verschijnt Donderdags en Zondags. Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. BINNENLAND. Voor het Kantongerecht. VOOR afzonderlijke i. Volgde be- 35. 36. Rien, 4 Dec. dronken, zegt, over f 9. de groote 14. 15. 14 Nov. 22. is was en Eisch 2 maal f 10 of 5 37. 38. 2. jager. dagen 21. 23. slagerij 20. dagen. 21. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. van beroep hij onder 4 was den en de aldaar. eene boete dagen voor 10. I. M. S. te Bolsward, dronken Kerk straat f 3 of 2 dagen. P. G. te Hindeloopen, 13 Nov. de nachtrust verstoord, f 5 of 3 dagen. L. B. te Oosterend had in zijn een knaap beneden' 16 jaar aan het In de zitting van het kantongerecht, van Vrijdag 8 Januari j.l. werden de volgende zaken behandeld P. R. te Witmarsum, liep 1 November 1903 dronken langs de straat. keuring. Eisch f 15 boete of 3 dagen hechtenis. K. T. te Exmorra, Den 26 October 1903 Longerhouw bezig vogels te vangen. Hij ge bruikte daartoe te Sneek gooide den 6 Dec. met sneeuwballen op de kerkgangers te Wommels. Eisch f 10 of 3 dagen. 41. G. V. te Wommels was de deel genoot in deze kwajongenspret en hij was nog zoo brutaal dat hij uitriep, toen de politie het hen verbood,/Zouen wij niet met sneballen gooie magge op de menschen, laten wij dan die oude veldwachter maar rake.” Deze brutaliteit kost ook hem denkelijk f 10 of 2 dagen. 42. S. M. en P. B. te Hemelum zijn bekeurd, omdat zij op St. Nicolaasavond in de herberg een loterijspel hielden, wat in die gemeente verboden is. Zij exploiteerden een draaibord, waarop 100 nummers, en verkochten houtjes waarop ook nummers, en de winnaar kon dan voor de gezamenlijke inleg taai-taai, koek, suikergoed enz. uit zoeken, evenals hier z/de draaiende zou.” De veldwachter nam bord en houtjes in beslag en bekeurde de ondernemers. De eerste bekl. is tegenwoordig en dat het ging om een daghuur te verdienen. Hij was nog maar pas in de zaal, want hij kwam bij den barbier vandaan. De loterij ging hem, dit wil hij niet ontkennen, wel mee aan. Het draaibord hadden zij van den bakker ter leen. Eisch voor ieder f 8 boete of 5 dagen. Bekl. vindt deze straf veel te hoog, want zoo’n erge wandaad zal ’t toch dunkt hem niet geweest zijn. Hem wordt opgemerkt dat als de straf laag is, het later weer gebeurt en wat het draaibord aangaat, dit kunnen zij later terugkrijgen, want dat wordt niet verbeurd verklaard. 43. S. P. te Arum had in zijne bakkerij een jongen, doch de arbeidskaart en de lijst ontbraken. Eisch 2 maa] f 15 of 5 dagen voor iedere boete. 44. T. v. d. Z. te Koudum had in zijne bakkerij een schoorsteen, die niet aan de eischen der wet voldeed. Eisch f 10 of 5 dg. 44. S. S. te Sneek voer den 24 Nov. met te groote snelheid in de Warnservaart. De controleur Venema, van den Prov. Water staat had hem deswege bekeurd. Bekl. is tegenwoordig, doch begrijpt niet dat hij te snel voer. Als zij die vaart passeeren, worden de vuren geschoond, en dan hebben zij niet veel stoom. Behoor lijke gang moeten zij evenwel houden, omdat zij anders niet om de hoeken kunnen komen en licht schepen kunnen aanvaren. De snelheid der boot was veel te groot. De controleur had 2 gelijkloopende horloges. De rijksveldwachter stond met een horloge bij kilometerpaal No. 8, de controleur bij paal No. 2 en dus kon juist geconstateerd worden, hoe snel de boot dien afstand af legde. De snelheid mocht hoogstens 133 M. bedragen, doch het bleek dat er 171 M. was gehaald. De kapitein verwondert zich ook nog over dit proces', want hij is niet aangeróepen om den dag te onthouden en vernam pas later dat hij proces had gekregen. De overtreding is evenwel voldoende gecon stateerd, gelijk blijkt uit de verklaringen van controleur en rijksveldwachter eisch luidt f 10 of 5 dagen. 45. P. W. van IJlst is ook stoomboot- kapitein en bevoer dienzelfden dag ook met zijn stoomboot die vaart. Ook zijn snelheid werd met die horloges gecontroleerd, en ’t bleek dat hij het record behaalde, want hij legde 184 M. per minuut af. Bekl. vindt dit ook zeer vreemd want hij voer achter de andere boot. De heer Ambtenaar merkt hieruit, dat zij wellicht tegen elkander opgejaagd hebben om ’t eerst bij de sluis te zijn, doch bekl. zegt dat dit volstrekt niet het geval is geweest. Eisch ook voor hem f 10 of 5 dagen. Uitspraak der vonnissen over 14 dagen, zijnde Vrijdag 22 Januari a.s. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. werk, zonder de, vereischte arbeidslijst kaart te hebben. voor elke boete. J. S. te Saaxum onder Schar! werd betrapt op het vangen van 2 kieviten onder zijn slagnet. Eisch f 20 of 4 dagen. 25. H. D. te Oudega, G. C. V. te Woudsend en H. V. te Nijega zijn den 18 Nov. bekeurd omdat zij met een zegen vischten in de Hemelumervaart. lo. ontbrak hen de vereischte vergunning voor het visch- water en -2o. mocht er met geen zegen in die vaart gevischt worden. Eisch voor ieder 2 maal 7 dagen hechtenis met uitlevering der visch, de waarde op f 0,50 geschat, of 1 dag. 26. G. v. K. te Gaast was den 12 Nov. met een geweer op den zeedijk en ’s morgens half negen loste hij een schot op een rot gans in zee. Pas was dit schot er uit, of een rijksveldwachter klom haastig den hoogen zeedijk over om te zien wie daar jaagde. Hij zag het rookwolkje nog dat uit het geweer was gekomen en hij zag ook den persoon die geschoten had, haastig over de palen klimmen, waar hij het geweer aan een in een bootje zittend persoon overreikte. Toen de beambte bij de palen was, was het bootje reeds van den wal, de persoon die geschoten had was nog op het droge, doch het geweer was weg, want hoewel de veld wachter het opeischte, roeide de ander stevig door om verder in zee te komen. Het geweer werd geschat op f 25, en tegen den persoon G. v. K. werd proces-verbaal opgemaakt, wegens het onbevoegd jagen en tevens wegens het loopen met een wapen zonder vergunning. Bekl. is aanwezig en zegt, dat de persoon in het bootje, dit was zijn broer, geschoten heeft. In zee is het schieten vrij. Toen de veldwachter kwam zat hij, beklaagde, op de palen en had reeds een doek om ’t geweer gedaan, doch de vogel in zee was slechts aangeschoten en daarom zei zijn broer, geef mij ’t geweer nog eens, dan za] ik hem nog een lading geven. De politie vindt dit verhaaltje mooi be dacht. ’t Was waar dat zijn broer in de boot in zee zat, maar deze bekl. heeft geschoten, staande achter de palen. Een klein broertje liep nog op den dijk om te verklikken als er onraad kwam. De dienst was dus goed ingericht, maar ze zijn toch waargenomen, en toen de agent eensklaps na het schot, over den dijk kwam, werden ze verrast. Eisch 2 maal f 10 of 4 dagen voor elke boete, benevens uitlevering van het geweer, de waarde ad f 25 of 10 dagen. Bekl. vindt het vreemd, dat hij de kast in moet, hij weet niet waar ’t voor is. „Mijn broer, die in zee geschoten heeft, was te ver af om hem te onderkennen en nu moet ik daarom maar proces hebben.” 27. S. B. te Workum is achter op een wagen geklommen en een eind meegereden. De politie had hem al eerder gewaarschuwd, doch dat scheen niet te helpen, nu moet het eens met een proces beproefd worden. Eisch f 2 of 2 dagen. 28. R. W. te Workum haalde den 18 Nov. ook een dergelijk kwajongensstukje uit en ook diens ritje zal vermoedelijk f 2 of 2 dagen kosten. 29. S. W. te Workum is den 18 Nov. te hard over de brug gereden met paard en wagen. De brugwachter en nog iemand kwamen heden als getuigen bevestigen, dat het veel te snel ging. Eisch f 3 of 3 dagen. De zitting werd nu geschorst. Bij heropening der zitting fungeerde de heer v. d. Veen, burgemeester, als Kanton rechter. 30. H. H. en W. K. beiden van Arum, moesten terechtstaan wegens overtreding der leerplichtwet. Het hoofd der school werd als getuige gehoord. Eisch tegen den eerste f2 of 2 dagen, tegen de tweede f 3 of 2 dagen. De zitting werd nu weer geschorst. Na heropening der zitting zetelde de heer Mr. D. ten Bokkel Huinink weder als rechter. 31. I. M. de J. te Workum heeft den 17 Nov. een kleineren jongen onder de af voerpijp van de waag gehouden, terwijl het regende. Dit was door ’t knaapje «aangebrachl Bekl. bekent het, doch zegt dat de jongen hem eerst met water had gegooid, en toen kreeg hij hem te pakken en hield hem even met het hoofd onder de watergoot van de waag, ’t Was maar uit gekheid, en ’t was ook niets van beteekenis dat zijn kleeren nat waren geworden. Toch wordt wegens baldadigheid f 5 of 3 dagen geëischt. Het grapje komt dus nog a] duur uit. 32. M. H. te Hindeloopen, 22 Nov. dronken, f 15 of 3 dagen. 33. T. N. te Bolsward, 29 Nov. dronken, f 3 of 2 dagen. 34. H. Z. te Sneek, dronken te Bols ward, f 3 of 2 dagen. J. B. te Joure, 2 maal dronken te Bolsward, 2 maal f 5 of 3 dagen. D. W. te Bolsward, dronken, le herhaling, 3 dagen. P. J. B. te Parrega, dronken, 3 dg. Ytens, 3 Dec. dronken, Stavoren, 11 Jan. Wat wij voorspelden is uitgekomen Met den Zuidelijken en Weste lijken wind is het ijs op de Zuiderzee gaan drijven en vertoonen zich ook hier voor de kust grootere en kleinere ijsvelden, die met eb en vloed op en afgaan. Wel heeft er zich in verband met het lage zoutgehalte van het zeewater tengevolge van het sterke stroomen, betrekkelijk veel ijs gevormd, doch de schollen zijn dun en lang zal de her opening van de vaart dan ook niet meer op zich laten wachten. Een aardig tafereel levert de zee op, gezien van het Zuiderhoofd. Daar toch hebben de opkruiende ijsschotsen een paar ijsbergen gevormd, welke zich tot boven het hoofd verheffen. Jongens klauteren er op en droomen zich, de ijsmutsjes diep in de oogen ge trokken, Nansen’s en zijne trawanten, of bekampen elkander met sneeuw-projectielen achter de nog in de herinnering liggende Transvaalsche kopjes. Gaasterland, 11 Jan. Eenigejaren geleden werden in deze gemeente mergelhoudende gronden ontdektwelke ontdekking heel wat sensatie veroorzaakte. Deskundigen van elders kwamen over om de qualiteit te onderzoeken en vast te stellen, grondboringen werden over een groot deel der gemeente verricht, grondmonsters werden verzonden en particu lieren liepen zelfs met een fleschje zoutzuur in den zak, om, waar ’t noodig was, een onderzoek in te stellen. Later is gebleken, dat de verwachtingen te hoog gespannen waren. Enkele gronden werden met de mergel bemest, kleine hoeveelheden werden naar elders verzonden verder is ’t niet’gekomen. En thans hoort men van de mergel niets meer; alleen de groote hoeveelheden, die in de nabijheid van het Oudemirder klif op gedolven zijn, herinneren nog aan plannen. Wijckel, 9 Jan. Bij een onzer plaatsge- nooten logeerde deze week een 17-jarig dienst meisje, dat volstrekt geen haast met vertrek ken maakte en voorgaf nog wel een paar dagen te mogen blijven, toen de dooi inviel en zij dus niet per schaats terug kon keeren. Heden vervoegden zich echter in ons dorp de brigadier-rijksveldw. uit Sneek en de gem.- veldw. uit IJ 1st, die met behulp van onzen rijksveldw. haar opspoorden en terstond mede namen. De logé werd n.l. verdacht van dief stal, gepleegd ten huize van haren meester. Lemmer, 11 Jan. Zoo ver het oog reikt is de zee hier nog met ijs bedekt, dat ten gevolge van den stevigen Z. W. wind van de laatste dagen begint te kruien en opel- kander te schuiven. Voor onzen Oostelijken havendam vestigde zich hedenmiddag een ware ijsheuvel. Van het hervatten van de scheep vaart is hier dan ook, als de wind zoo blijft, voorloopig nog geen sprake, zelfs de salon- booten van de HollandFriesland lijn, die anders, zooals wij den vorigen winter hier gezien hebben, voor geen beetje ijs behoeven te vreezen, hebben den dienst nog niet hervat. Joure, 11 Jan. Het hier heden gehouden schipperscompact was vrij druk bezocht. Er was echter meer aanbod van knechten dan vraag. De loonen der knechten voor binneu-f vaart wisselden van f 150 tot f 190, bui tenvaart f 200 a f 295. lle^k, NieuwM. v, JK F. Z. te f 15 of 3 dagen. 39. U. F. te f 15 of 3 dagen. 40. S. de V. f 3, hij kan gaan zitten. v. d. V. te Makkum liep in de Kerkstraat aldaar. Hij was beschonken. Eisch f 15 boete of 3 dagen hechtenis. 11. A. T. te Rien, 18 Nov. dronken, 3de herhaling. Eisch 14 dagen. 12. P. D. idem, 15 Nov. dronken, f 3 of 2 dagen. 13. M. H. te Bolsward, dronken te Wit marsum, f 3 of 2 dagen. B. L. te Bolsward, idem, idem, f 3 of 2 dagen. S. R. te Arum, 15 Nov. dronken, f 15 of 3 dagen. 16. R. A. S. te Makkum, dronken, f 3 of 2 dagen. 17. S. B. te Koudum, 17 Nov. dronken, f 15 of 3 dagen. 18. M. B. te Workum, 15 Nov. dronken, f 15 of 3 dagen. 19. K. B. P. te Parrega, dronken te Workum, 3 dagen. E. B. te Rien, dronken, f 15 of 3 o.a. twee kieviten als lok vogels. Levende kieviten mogen niet worden vervoerd. De brigadier der rijksveldwacht te Bolsward had gezien dat hij de twee vogels uit een zak nam. Hoewel beklaagde een en ander ontkent, houdt het O. M. zich aan ’t opgemaakt proces-verbaal en stelt een eisch van f 10 boete of 4 dagen hechtenis. 3. A. B. v. S., smid te Molkwerum, heeft niet voldaan aan de verplichting «als werkgever aangifte te doen ten postkantore,” zulks in verband met de ongevallenwet. Deze nalatigheid kost hem waarschijnlijk f 2 boete of 2 dagen hechtenis. 4. De vrouw van H. V. te Bolsward beviel 19 Nov. 1903 van een kind. De vader verzuimde hiervan tijdig aangifte te doen ten Stadhuize en werd deswege bekeurd. Eisch f 2 boete of 2 dagen hechtenis. 5. O. J. te Arum reed 11 November 1903 met een wagen, bespannen met twee paarden, op den weg tusschen Arum en Pingjum, of liever hij reed er niet op, maar gebruikte den berm. Daar dit niet noodig was, met het oog op passeereude wagens, werd proces-verbaal opgemaakt. Eisch f 2 boete of 1 dag hechtenis. 6. A. de Gr. te Workum, reed op den avond van den 7 November 1903 door die stad op een rijwiel, zonder dat dit voorzien was van een brandend licht, zooals de politie-verordening dier plaats zulks voor schrijft. Eisch f 2 boete of 1 dag hechtenis. 7. K. H. te Balk, reed 8 Nov. j.l. met een door twee paarden getrokken rijtuig de zeesluis te Stavoren, veel harder dan geoorloofd is. Eisch f 2 boete of 1 dag hechtenis. 8. J. S. de B. te Witmarsum, 1 Nov. 1903, ’s avonds laat nog op de straat. Ongeveer elf uur schreeuwde hij zoo luid, dat de* nachtrust der Witmarsumers daardoor kon worden verstoord. Toen de veldwachter Markus Luxwolda de Boer hem zulks verbood, heeft hij dien ouden baas nog uitgescholden ook. Eisch f 8 boete of 3 dagen hechtenis. P. A. D. te Bolsward bevond zich in November j.l. dronken op de Turf kade De kater zal denkelijk bestaan in van f 3, hij kan er ook 3 Bolswardsche Courant 'lil N AA4> AA* AAA AA4 AA* 4 DONDERDAG 14 JANUARI.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1