1904 43ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 8. Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. M 1 DONDERDAG 28 JANUARI. BINNENLAND. r r X VOOR j afzonderlijke op de Stoel- Iets over Banken, Stoelen, Bank- en Stoel- gelden in de St. Martinikerk te Bolsward. Medegedeeld door D. Bartstra. tusschen de ’t gebouw. //gelden geheel //komen.” 1 l O w willen de kerkdijken de uiterste krachtsin- en het is daartegen dat authoriteit bekrachtigd, wien zulks mochte aan- en bevolen, zich daarnaar aan 't Weeshuis zouden toe- voor den Zondag, bolletjes zooveel, koek zooveel en de kelder zou recipiënt zijn; het luikje week gemakkelijk. De guit zag het, hij lachte vestzak werd er Pietje werd verdubbeld. Wat ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Eranco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Gedeeltelijk waren deze Banken, vroeger alle uitzicht gevende op de verschillende altaren, maar nu eenigszins in andere richting geplaatst, in bezit gebleven van verscheidene oude Bolswardsche familiën, die tot de Her vorming waren toegetreden gedeeltelijk waren zij met het Kerkgebouw overgegaan en het eigendom geworden der nieuw georganiseerde Kerkvoogdij. ’t Getal dezer laatste Banken was echter zeer kleinhet bedroeg in 1653 volgens het oudste administratieboek der St. Martini kerk, loopende van 1650-1694, slechts vier, terwijl al de anderen, en dit was een zeer groot aantal, beide Mans- en Vrouwen banken, behoorden aan particulieren. Sedert zijn door Kerkvoogden achtereen volgend verscheidene Banken en afzonderlijke zitplaatsen aangekocht en ook af en toe nieuwe Banken bijgebouwd - éindelijk is van 18521856 eene algeheele verandering, verschikking en vernieuwing der Banken uitgevoerd, waardoor de toestand geworden is, zooals wij die nu kennen slechts ééne Bank is nog in bezit van een particulier, en Kerkvoogden zouden, mijns inziens, ver standig doen, door ook deze aan te koopen. Alle deze Banken zijn steeds bf geheel bf bij afzonderlijke zitplaatsen voor korter of langer tijd verhuurd ten bate van de Kerkvoogdij, en dit wel zonder eenige bij komende omstandigheid of verwikkeling. bij thuiskomst, verwonderd, later, toen Pietje weer kwam er over en Bolletjes verkocht Pietje, echter niet. Leeuwarden, 25 Jan. Het is gevaarlijk ijs tegenwoordig en toch, als het maar even houden kan, wagen de jongens er zich gaarne op. Hedenavond vermaakte zich een viertal op de gracht achter de Vrouwenpoortsdwiu- ger, terwijl niet ver van hen een stoomboot voorbij voer. Het gevolg van hunne on voorzichtigheid was, dat ze alle vier te water geraakten. Nog pas waren ze gewaar schuwd. Drie konden gered worden, doch de 11-jarige M. K. werd helaas! dood op gehaald. Natuurlijk veroorzaakte dit treurig ongeluk groote verslagenheid. Oud en jong hoorde men er over spreken. regelende CANTOOR- EN SGH^116 destiJd: Bronckhorstwat daarvoor nog werd hersteld, en het ver- noodig, volgens den oorspron- Geheel anders, minder eenvoudig, veel meer samengesteld en ingewikkeld is de ge schiedenis der Stoelen en Stoelgelden deze geschiedenis is zóó ver van eenvoudig en voor de hand liggend, dat, om daarvan goed op de hoogte te komen, ik een zeer nauw gezet en langdurig onderzoek heb moeten instellen, ten einde daarna in staat te zijn, haar aaneengesloten en eenigszins genietbaar te verhalen. Dat ten allen tijde voor die vrouwen, welke niet hare zitplaatsen in vaste en be- slotene Banken hadden, Stoelen in de Kerk zijn geplaatst geweest, zal ook zonder bewijs, als beslist waar kunnen worden aangenomen. Maar nu is het toch wel zonderling en zeer bevreemdend, dat in geen der admini- stratieboekcn van de Kerk, tusschen 1650 en 1808, ooit gewag is gemaakt van gelden, gebeurd ten bate van de Kerk voogdij, terwijl de aanteekening der geïnde Bankgelden daarin nooit ontbreekt. De verklaring hiervan hangt samen met de alleroudste geschiedenis der Stoelen in de Kerk, en met het regeeringsbeleid van den Magistraat en de Vroedschap onzer stad; ik hoop, een en ander achtereenvolgend wel duidelijk te zullen maken. ’t Is mij namelijk gebleken uit enkele vingerwijzingen en uit verschillende, sterker sprekende aanduidingen in sommige oude Stukken, dat vroeger iedere vrouw, niet in liberale leden uitwerpen afvaardigen. Dien toestand nu door aanwending van spanning bestendigen de N. R. Cl. de liberalen in T veld roept. Op Zuid-Holland is vóór alles het oog ge vestigd, zegt ’t blad. Blijft bij de Juniver- kiezing in de verschillende andere provinciën de meerderheid aan de partijen, die daar thans de meerderheid hebben, en gaat ook .Friesland niet om, dan hangt het van den uitslag der Statenverkiezingen in Zuid-Hol land af, of bij een eventueele latere ontbin ding der Eerste Kamer deze zou bestaan uit 29 mannen van de „christelijke” partijen tegen 21 van liberale zijde, of uit 31 libe ralen en 19 niet-liberalen. llepk. NieuwM, a. Fi\ Westergo, 25 Jan. Een oolijkerd kwam voorbij een huisje, waarvan de menschen klein gezin niet thuis waren, hetgeen meer gebeurde. Uit 't kelderluikje keek heel bescheiden een wit tipje naar buiten, hetgeen de aandacht trok. Het zou een papiertje zijn, een boodschappapiertje voor Pietje, het oude bollenvrouwtje, hetgeen waar bleek. Pietje moest voorraad leveren Sneek, 25 Jan. De prachtige 8 boven en benedenwoningen, eigenaars de hh. Groe nendijk en Kloosterman, die in de onmid dellijke nabijheid van ons spoorstation staan, komen in de volgende maand met daar achter gelegen bouwterrein onder den hamer. Joure, 26 Jan. In eene gisteravond ge houden vergadering van het Gemeentebestuur van Haskerland met onderscheidene hande laren en industrieëelen te dezer plaatse, zijn de voornaamste handelaren en fabrikanten uitgenoodigd en hebben zich bereid verklaard om gegevens te verstrekken van hetgeen onze plaats voor de aan te leggen spoorlijn FranekerGroningen presteeren kan. Ook de kooplieden en neringdoenden in het alge meen zal men trachten te bewegen, zooveel mogelijk opgaven te verstrekken, die de be langrijkheid van Joure om de plaats aan den spoorweg te doen aansluiten in het licht kunnen stellen. Een roep aan de kiezers. „Denkt vooral thans aan de kiezerslijsten waarschuwt de (lib.) N. R. Cl. Waarom Zij geeft dadelijk het antwoord op die vraag „Bij roomschen en antirev. worden alle geestverwanten aangespoord, kiezers te krijgen en straat voor straat wordt nagegaan. En zulks, omdat in de handen der kiezers dit jaar een gewichtige beslissing zal liggen. In Juni a.s. toch zullen de verkiezingen voor de Provinciale Staten worden gehouden. De helft der Statenleden in alle provinciën treedt dan af. En van veel gewicht zijn deze ver kiezingen, met het oog op de Eerste Kamer, wier leden door de Provinciale Staten worden gekozen. Zooals de zaken op dit oogenblik staan, heeft het ministerie de Eerste Kamer in zijn macht. Als nu bijv, in de maand Jan. of Febr. de Eerste Kamer zou moeten worden ontbonden, omdat zij niet met de regeering wilde meegaan, zouden de Provin ciale Staten 29 mannen van de christelijke partijen tegen 21 van liberale zijde naar de Eerste Kamer zenden en de Eerste Kamer was om. Want in de Staten van Zuid-Hol land hebben op dit oogenblik de kerkdijken de meerderheid en bij een ontbinding der Eeyste Kamer zouden zij de nog zittende en 10 kerkdijken dit altaar, evenals ook de Banken. Na de Hervorming was niet meer de mis en de altaarpriester de hoofdzaak bij de godsdienstoefening, maar wel de preek, en de preekstoeldaarom bracht de toen alles- en alvoorzienige Magistraat door Is zeer onderdanige en gehoorzame dienaren, de Kerkvoogden, eene algeheele reorganisatie tot stand in de plaatsing der stoelen, deze werden nu zóó gezet, dat zij alle uitzicht verleenden op den preekstoel en den predikant. Of de Eerzame Magistraat, die uit alles geld moest slaan, en dit ook zeer goed wist te doen, toen terstond een vast zitgeld van de Stoelen heeft ingevoerd, zal hoogstwaar schijnlijk wel zoo zijn, doch is mij uit authentieke stukken niet gebleken wèl is ’t zeker en reeds hiervoor door mij opgemerkt, dat dit zitgeld nooit aan de Kerk is ten goede gekomen vóór ’t jaar 1808 uit alles is duidelijk, dat het van den beginne af, d. w. z. van de invoering af, is gebeurd door Armhuis en Weeshuis, ieder voor de helft, of ook wel nu door ’t eene, dan weer door ’t andere gesticht, geheel. Uit de administratieboeken van ’t Wees huis blijkt, dat in 1688 de Stoelgelden, ten bedrage van 48 car. gis. en 5 stuivers, gaande over één kwartaal, voor de eerste maal door ’t Weeshuis zijn ontvangen, daar ze /Znu tal van jaren door ’t Armhuis waren genoten”. Nu moet men weten, dat de Magistraat vroeger, zoo noodig, voor de hier bestaande gestichten steeds hulp en raad te schaffen wist; hij deed dit, door de opkomsten van de eene of andere Stadsbelasting af te staan aan het in oogenblikkelijken nood verkeerend gesticht, maar hij ontnam daaraan weder deze tijdelijke bate, wanneer bleek, dat een ander gesticht op zijne beurt hieraan drin gender behoefte had. De Stoelgelden, oorspronkelijk een stad- belasting ook, hebben in dezen bij afwis seling dienst gedaan ten voordeele van Arm huis en Weeshuis, doch meest van’t laatste, zoo gaat de boeking van de ontvangst dezer gelden in de Weeshuisboeken door tot het jaar 1788, dus honderd jaren aaneen; alleen staat naast het jaar 1711 genoteerd: Z/Ont- fangen volgens accoord met de Armvoogden z, uit een geheel vierendeel jaars Stoelgeld, z/excepte (uitgezonderd) voor deze reis van z/de Stoelen, achter den predikstoel 76 car. //gis., 15 stuivers en 8 penningen.” Vervolgens worden van 17121788 in de Weeshuisboeken de Stoelgelden, sommige jaren zelfs uit beide Kerken, voor //ontfang” geboekt tot een bedrag van 240 tot 333 car. gld. per jaar. Nog kan .ik in dit verband als zeker opgeven, dat uit de administratieboeken van het Weeshuis blijkt lo. Dat van 1688 tot 1711 de Stoelgelden zijn genoten voor de eene helft door het Weeshuis, voor de andere helft door het Armhuis2o. Dat in 1711, en ik meen zulks in herinne ring te moeten brengen, dit had niet plaats voor de eerste maal, een ernstig geschil ontstond tusscben de Voogden van ’t Wees huis en die van ’t Armhuis, en wel dezen keer over ’t genot der ArmenOortjes gelden,*) bij welk geschil de Magistraat, evenals altijd, tusschen beide partijen als scheidsrechter optrad, en uitspraak doende, vaststelde, z/dat voortaan de Oortjes- z/gelden geheel aan 't Armhuis, de Stoel- x Heb ik boven gezegd, dat er weinig vrees behoefde te bestaan voor te groote ongelijk heid der Stoelen in de Kerk, men zal wel hebben begrepen, ook’ zonder mijne korte aanduiding daarop, dat zulks alleen gold gedurende de eerste tijden na 1580 maar dat dit niet meer van toepassing was latere eeuwen, toen in den vorm der Stoelen van lieverlede eene groote verandering was gekomen, wat ook in de Kerk, tot ergernis van velen, sedert lang was opgemerkt. Dientengevolge werden omstreeks ’t mid den der 18de eeuw dan ook verscheidene stekelige toespelingen gemaakt, zelfs liedjes en pamfletjes alhier verspreid over den be- spottelijken indruk, teweeggebracht en in stand gehouden door de iedereen in T oog vallende staalkaartachtige verzameling van stoelen, volkomen gelijkende op een magazijn of op eene tentoonstelling van oudheden, de stoelen makerskunst betreffende. Weesvoogden, hoewel met innig leedwezen zulks reeds eenigen tijd aangehoord en met begrijpelijk ongeduld dit verkropt en ver dragen hebbende, daar ook de Kerkvoogden hen meermalen op dezen misstand hadden gewezen, besloten eindelijk in ’t begin van 1754 zich te wenden tot den Magistraat, toen nog in vele opzichten de alvoorzienige beschikker over alles, om volmacht en handlichting, ten einde z/dezen openthjken on voeg en dit walgelijk schandaal uit de Kerke weg te nemen.” Bij resolutie van den E.A. Magistraat, d.d. 10 Juli 1754, wordt aan de Wees voogden, op hun verzoek, toegestaan Z/Uit de Kerk te doen verwijderen alle daarin //staande Stoelen; die aan de eigenaressen z/terug te geven, en dan, op kosten van het //Weeshuis, in dezelve Kerk te stellen nieuwe //Stoelen, van egale hoogte en breedte, en Z/Van eenerlei maaksel, met vergunning z/tevens, om het zitgeld met 2 stuivers per z/jaar te verhoogen.” Alweder met approbatie van den E.A. Magistraat werd nu door de Weesvoogden opgesteld een publicatie, die goedgekeurd door de Kerkvoogden, namens den Kerke- raad, toen nog de onderdanige dienaar van allen, die zich boven hem stelden, door den dienstdoenden predikant, Ds. Augustinus Offringa, op Zondag den 14 Juli 1754, ’s morgens na de godsdienst oefening van den kansel werd voorgelezen. Bij deze publicatie werden allen, z/wien //zulks mocht aangaan, uitgenoodigd, om z/hunne bezwaren daartegen in te brengen op //Maandag den 22 Juli, ’s morgens tusschen Z/9 en 10 ure, bij den E.A. Magistraat, //alsdan ten Raadhuize vergaderd.” z/Daar nu niemand dien morgen compa- zzreerde, om iets in te dienen ofte te oppo- //iieeren tegen de voornoemde regeling of zzeene enkele harer bepalingen, werd zij //definitief vastgesteld, verder met des Ma- z/gistraats consent en z/zoodat een ieder, z/gaan, is geboden Z/te reguleeren.” Vervolgens werden door de Weesvoogden aangeschaft 300 nieuwe Stoelen, die tegen 17/- stuiver per stuk geleverd werden door J. H. Nieuwland, stoelenfabrikant te Sneek; Sijtse van Hettinga, schilder te Bolsward, plaatste de nummers er op, en Gerrit Boen der, Stadsdienaar alhier, bracht en stelde ze in de Kerk. Zie Weeshuisboek van 1755. Stol volgt. Eene surtaxe of soort van opgeld boven de gewone onkosten der koopsom van de onroerende goederen, bedragende 'h stuiver per gulden, een Oortje, dat is 1'Za cent. eene Bank zittende, in de Kerk bracht en had haar eigen Stoel, die bij overlijden of vertrek der eigenares werd weggehaald, of ook, bij niet weghaling, werd overgenomen door een andere vrouw. Vrees voor eene al te bonte rij of ver zameling van Stoelen behoefde in dien tijd niet te bestaan, want de stoelen waren toen vrijwel van eenerlei vorm en maaksel. Wie nu in de Kerk een eigen Stoel had staan, zulks behoeft immers geen betoog, betaalde daarvoor geen zitgeld, hoogstens p. O 1 misschien nu en dan eene kleine fooi aan kerkedienaren voor ’t schoonhouden en ordelijk zetten na den Kerkdienst. Firma 13. C TT F Deze stoelen, evenals nu nog geplaatst ineerendeels in ’t middenschip van de Kerk, BOLS 'WrV00r een kleiner deel °°k achter den preek- 'i -V stoel, gaven zoolang de Roomsche Godsdienst Iheerschende, en het hoogaltaar, staande daar, waar nu de Kerkvoogdenbank zich Speciaal ingericht voor de leve devi,ldt’ ho9fd^ak was allen uitzicht op olfnon ai/nnola nnlr rla llonlznn in den KORTST MOGELIJKEN TIJ Monsters worden op aanvra en z’n hand dwaalde naar den om ’n potloodje te vinden. Toen fraude gepleegdde gunst voor er volgde laat zich raden; Pietje in d’r schik, haar klant, bij thuiskomst, verwonderd. Drie dagen 1 1 t en het briefje weer gelachen, voor ditmaal toonde, werd Bolswardsche Courant r en uu«sft Dirk van vatbaar was, nielde, zoo kelijken stijl vernieuwd, onder anderen ver scheidene Banken, romdom en pilaren, en in de zijbeuken van

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1