No. 9. Verschijnt Donderdags en Zondags. 43ste Jaargang. 1904 Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. k ZONDAG 31 JANUARI. Uit de Raadszaal. J VOOR afzonderlijke op om hoof- 17—16—8 vergadering. 7— 6—0 32—10—0 deï Iets over Banken, Stoelen, Bank- en Stoel gelden in de St. Martinikerk te Bolsward. Medegedeeld door D. Bartstra. Vergadering op Donderdag 28 Jan. 1904. weg der Stoelen nomen, 5— 0—0 31—16—0 ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Totaal f 2331—16—12 Nog komt in afdeeling Uitgaven waarom zijne Voogden en hunne admini- de St. Martinikerk werd van de Bij dit kohier is het bedrag van het in komen geraamd op: f 959,000 het bedrag van den aftrek - 353,000 Zuiver belastbaar inkomen f 606,550 Het bedrag van den aanslag is f 23964,42 naar een procent van 3!i'7iuu. Het vorig jaar was dit 3’-'/10u. Wordt gesteld in handen der Commissie ter fine van onderzoek en rapport. 3. Aanwijzing van leden der commission van de rekeningen der gestichten - 689—15—12 van - 1266—10-0 van 481— 2—8 5 De uitgaven op den vorigen dienst f81236,87® tegenw. - 1825,75 Samen f83062,62® Saldo in kas f 11948,37 Aangenomen voor kennisgeving. 2. aanbieding van het kohier van delijken omslag over 1904. Bij dit kohier is het bedrag Uit mijn opstel, De Minrebroederkerk te Bolsward, geplaatst in de Leeuwarder van 7 Dec. 1903, weten wij, dat in 1779 eene groote restauratie van deze Kerk heeft plaats gehad, waardoor het uitwendige van ’t ge bouw aanzienlijk was opgeknapt en verbeterd, behalve echter wat betreft de amotie van den slanken Klooster-kerktoren, en den opbouw van den wansmakelijken, stijlloozen Koepel toren, nu gelukkig van de Kerk verwijderd. Nu evenwel de Kerk van buiten weder heel mooi was geworden, deed datgene, wat van binnen heel leelijk was, terstond bij 't betreden van ’t gebouw, een onaangenaam gevoel ontstaanvoornamelijk was dit het geval bij den eersten blik, geworpen op de Stoelen, waarvan de indruk volkomen gelijk was aan dien, teweeggebracht door den aan blik der Stoelen in de St. Martinikerk vóór ’t jaar 1755. Nog eens weder was het de Magistraat, die zich geroepen achtte, allicht op eigen initiatief, op te treden, ten einde ook dezen misstand uit deze Kerk te verwijderenop den 22 December 1779, dus zeer kort na de herstelling der Kerk, nam hij het besluit «Kerkvoogden van de Kleine of Broere» de Gelden terwijl uit de „Rekening „der Beide Kerken over toen door de Voogden van aan die van a. Aan grondpachten, bedrag van b. Aan huur van Vrou wenbanken e. Aan idem van Mansban ken d. Aan Stoelgelden e. Het voordeelig saldo van ’t vorige jaar De tweede termijn ’t Groot Klooster g, De tweede termijn ’t Klein Klooster 4. De intressen van cepissen, groot f 1150 Slot. Nu zou men kunnen of althans mogen veronderstellen, dat, daar de zaak der en Stoelgelden dezen loop had ge en in dit verband was gezet, nie mand later den moed of de onbeschaamdheid zou kunnen hebben gehad, om daaraan te tornen of op eenigerhande wijze er inbreuk op te maken. Men zij ten dezen opzichte wel indachtig, dat hiervoor destijds hoegenaamd geen moed noodig was, en vooral geene onbeschaamd heid mag worden aangewreven immers de Magistraat en de Vroedschap regelden in hoogste instantie alle Stadszaken, ook die der gestichten zij deelden gunsten uit, nu aan ’t eene, dan aan ’t andere gesticht, al naar de omstandigheden dit eischten verleende gunst werd weder ingetrokken en afgenomen, wanneer een ander daaraan meer behoefte had, of ook maar voorgaf zulks te hebben. En daarom hadden de Kerkvoogden vol komen ’t recht, om zich den 17 Maart 1770 te wenden tot den E. A. Magistraat met een rekwest, waarbij zij te kennen gaven „den soberen staat hunner administratie „daarom den Magistraat verzoekende, hun „aan te wijzen eenig jaarlijksch vast fonds „tot redding hunner zaken, enz/’, waarop, ruim tien maanden later, den 31 December van dat jaar door den Magistraat en de Vroedschap werd geresolveerd, „den Wees- voogden te gelasten, uit de opbrengst der „Stoelgelden in de St. Martinikerk telken „jare af te staan 200 car. gis. ten voor- „deele van dezelve Kerk en Kerkvoogdij/’ Tegen dit besluit verzette zich heftig en krachtig de presideerende Burgemeester, tevens Weesvoogd, Franciscus Elgersma, in deze vergadering verkondigende de nieuwe, derhalve kettersche leer, dat de Magistraat en de Vroedschap onbevoegd waren, dergelijk besluit te nemen, te meer, „daar ’t hem „bekend was, dat de Kerkvoogden een vor dering hadden op de Stadskas, groot 4000 „car. gis., alwaaromme de genoemde sobere „staat van de Kerkvoogdij beurs voor weinig „meer konde gelden, dan als een voorwend- „selen wanneer men werkelijk plan mocht „hebben, dit besluit door te drijven, dan „zoude hij zich met zijn protest wenden tot „den competenten rechter, het Hof van Fries land te Leeuwarden.” Zulke taal, tot hiertoe slechts zeer zelden, misschien te weinig gehoord, kon niet na laten den diepsten indruk te maken, en tot nadenken op te wekken die indruk werd nog versterkt, toen de Magistraat eenige dagen later, den 16 Januari 1771 van de Wees voogden een schrijven ontfing, waarbij dezen te kennen gaven, „met innig leed wezen te hebben vernomen het besluit der „Stadsregeering, d.d. 31 December 1770, „een besluit, zoo nadeelig voor de Kas der „Weezen reden waarom zij daartegen met „alle clausulen van rechte moeten opponeeren, „en van gemeld besluit zullen appelleeren „bij den Hove van Friesland.” Zie In ventaris van Bolswards Archief, blz. 111. De Stads-regeering, zich hierdoor het vuur te na aan de teenen gelegd voelende, en niet gaarne, neen in ’t geheel niet willende, door het Hof van Friesland verkort worden in hare authoriteit, besloot nu van twee kwaden het kleinste te kiezen, en trok op eigen overweging het gewraakte besluit in. Sedert zijn de Stoelgelden onverminderd door het Weeshuis opgebeurd, uit de Kleine of Minrebroederkerk tot het jaar 1780 en uit de St. Martinikerk tot het jaar 1808. tot opname over 1903. Door den Voorzitter worden aangewezen volgens rooster: Voor het Gasthuis: de hr. v. d. Werf, Y. T. de Boer en v. d. Meer. Weeshuis: Schotman, Boersma en Praamsma. Armenhuis: Hommes, Keikes en Oosterbaan. 4. Benoeming van leden van stembureaux voor 1904. Door den Voorzitter worden benoemd: tot plaatsverv. Voorzitter de heer Eisma, tot leden de heeren v. d. Meer en Boersma, tot plaatsverv. leden de heeren Oosterbaan en Hommes. 5. Behandeling van het adres van F. R. Feenstra c.s. om klinkertbestratingmet advies van Burgemeester en Wethouders. Burg, en Weths. adviseeren afwijzend te beschikken op het verzoek dat de gemeente die bestrating zal bekostigen, wijl het niet aangaat de toegangen naar bouwterreinen te bevloeren. Wel kan worden toegestaan dat adressanten de bestrating aanbrengen en onderhouden. Met algemeene stemmen alzoo besloten. De heer v. d. Meer wenschte de aandacht van B. en W. te vestigen op het uurwerk in den Martinitoren, dat tegenwoordig slecht zijn dienst vervult, zoo wel voor ’t gehoor als voor ’t gezicht, daar de wijzers ont breken. Toch is hem verzekerd dat het een best uurwerk is als het in orde wordt gemaakt. Tevens wijst hij er op dat voor de twee publieke werken elk f 45 wordt betaald voor opwinden, terwijl voor smeren, regelen enz. aan een vakman slechts 15 gld. wordt betaald voor de 2 werken samen. Hij vindt dat die cijfers tegen elkaar vloeken. Hij meent dat de eene klokkenist zijn functie door een uurwerkmakersknecht laat uitvoeren voor een lagere som dan hij er van geniet. Dit is zeker wel een aangelegenheid waarop B. en W. hun aandacht eens mogen vestigen. De Voorzitter dankt den heer v. d. Meer voor ’t gesprokene. Het zal door hen worden overwogen. Sluiting der ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Gesteld in handen van B. en W. advies. PUNTEN VAN BEHANDELING: 1. Procesverbaal van kasverificatie over het 4<de kwartaal 1903. De ontvangsten bedroegen: op den vorigen dienst f 88072,37 tegenw. - 6938,63 Samen f 95011,00 Een resolutie van Ged. Staten omtrent de opnieuw ter goedkeuring gezonden be groeting, dat het plan geldleening ad. f 28000 eerst kan worden behandeld als deze som in de begrooting is gebracht en tevens vragen zij of tegenover de kosten van 1 567 wegens afbraak der Brak, ook inkom sten staan en waarin de kosten van f 442,65 voor verkoop Amicitia hebben bestaan. Ged. keuren hierbij de gemeente-begrooting goed, doch vragen daarover nadere specificatie. Ter visie, om in de volgende vergadering een voorstel van Burg, en Weths. in dien geest te behandelen. h. Een missive van den heer Johs. Kra mer, naar aanleiding der discussiën van de laatste raadsvergadering, met verzoek dat de Raad besluite de kermis te doen aanvangen op den Maadag der paardenmarkt en te doen eindigen den Zaterdag d.a.v. Aan B. en W. om advies. i. Een adres van den heer D. v. d. Tol te Hichtum, dat den 13 Mei 1903 zijne twee kinderen zijn getroffen door de balans der St. Jansbrug. Hij wil niet treden in de oorzaak der ramp, doch men beseft dat hij is getroffen in het dierbaarst wat hem was, en de angst en het tijdverlies van hem en zijn gezin zijn moeielijk onder cijfers te brengen. Hij wil trouwens ook niet profi- teeren van deze ramp, zijne kinderen over komen, doch herinnert dat de kosten van verpleging in het ziekenhuis, en de genees kundige hulp op 1 Januari reeds f 773,89 bedroegen. Zijne dochter is nog steeds onder geneeskundige behandeling. Het nameloos lijden van dat kind kan nooit onder cijfers gebracht worden, doch een levenslang gebrek aan den arm eischt zeker wel een billijke vergoeding, waarom hij de gemeente verzoekt de onkosten te betalen en haar een premie voor een levensverzekering te verstrekken voor een uitkeering op lateren leeftijd. Hij hoopt, dat deze zaak in der minne zal worden geschikt. „Kerk worden gemachtigd, om op kosten „van dezelve aan te schaffen 50 nieuwe „Stoelen, en die te stellen in gemelde Kerk, „ter plaatse van de ouden, die verwijderd „zullen worden. Ieder, die een zit op een „stoel begeert, zal daarvoor betalen ’s jaars „8 stuivers, ten profijte van gedachte Kerk, „en niet meer ten voordeele van het Wees huis.” Archief van Bolsward. Vervolgens schijnt uit sommige toespelin gen, verspreid in enkele stukken van ’t Archief, te blijken, dat de Kerkvoogden der St. Martinikerk, misschien aangespoord door ’t succes van de Voogden der Broere-Kerk, in de jaren 17871790 weder pogingen hebben aangewend, om de Stoelgelden van ’t Weeshuis af te trekken en aan hunne administratie te brengenmaar iedereen weet wel, we zijn hierbij genaderd tot den patriottentijd, en de onrust dier dagen, fel bewogen door de stormachtige, politieke- vrijheids-en-gelijkheidsbegrippen, zal hun en den Magistraat zeer zeker hebben verhinderd, op deze kleinigheid dieper in te gaan ’t is tenminste niet vóór ’t jaar 1808, dat wij er weder iets van vernemen. Uit het 6de administratieboek der St. Martinikerk .blijkt namelijk, dat in dit jaar de Stoelgelden voor de eerste maal zijn ont vangen door de Voogden van genoemde Kerk, en in de Rekening verantwoord tot een be drag van 282 car. gis. en 18 stuivers voor de Groote en van 27 car. gis. voor de Kleine Kerk. Het schijnt intusschen, dat de administratie der Stoelgelden, althans wat betreft die van de Groote Kerk, nog langen tijd daarna aan Weesvoogden is verbleven, maar telken jare het bedrag aan Kerkvoogden werd uitbetaald in 1834 staat aangeteekend in het 7de ad ministratieboek der St. Martinikerk „Ontvangen van Wimke Jans Westerbaan, „Moeder in het Weeshuis de som van „f 499,06®, wegens de Stoelgelden.” En verder nog „Ontvangen van den koster „C. de Waij de Bankgelden in de Groote „Kerk, November 1834 verschenen f 265,50, „en de Stoelgelden in de Kleine Kerk be dragende f 19,20.” Dit jaar 1808 is bovendien nog merk waardig in de geschiedenis der Kerkvoogdij, omdat in den loop dezes jaars de toenmalige Voogden der Kleine Kerk, de heeren Tennis Klinkhamer, Frans Jans Cornel, Douwe Hendricus Bouma, Johannes Gerrits Oude- boon en Reinder Frederiks Loyenga, eervol werden ontslagen, dewijl in lö07 de beide eenigste bezittingen van de Kerk, het Groot en het Klein Klooster, gedeeltelijk tot schuld delging, waren verkocht geworden. Thans bleef alleen over het geschoren en ontbloote Kerkgebouw, zonder andere vaste inkomsten, dan de op sommige huizen lig gende grondpachten, tot een bedrag van ruim 17 car. gis., benevens de Bank en Stoelgelden, beloopende ruim 43 zoodanige guldens, samen een bedrag, veel te gering, om daarmede in het onderhoud van het groote en oude ge bouw te voorzien. Dit was de reden, eervol werden ontslagen, stratie met die van vereenigd. In het begin van 1809 had, in eene ge combineerde vergadering van de Voogden der beide Kerken, plaats de overdracht der Boeken en van de Gelden en Geldswaardige Papieren, en Verantwoording 1809” blijkt, dat de Kleine Kerk de Groote Kerk is afgedragen een f Tegenwoordig waren alle 13 leden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter zegt ongeveer het volgende M. H.l ’t Is mij een hoogst aangename taak, U de beste wenschen aan te bieden, in de eerste vergadering dezes jaars. Met zelfvoldoening mogen wij terugzien op het verloopen jaar. Toen toch zijn onze pogingen met den uit slag bekroond, dat de Tweede Kamer Bols ward als standplaats aan wees voor de Zuivel- school, die in den loop van het nu begonnen jaar officieël zal worden geopend, f)e ver betering van de waterwegen werd eveneens met succes bekroond, wat ook zeer zal ten bate komen van den bloei onzer Gemeente. Een hier ter stede gehouden Landbouwten toonstelling trok duizenden bezoekers en wij genoten daardoor zelfs de eer, den Com missaris der Koningin in ons midden te zien. De harmonische geest in de Gemeente bleek o.a. uit de verkiezing van 4 raads leden. Ik reken dan ook weder op Uwe welwillende medewerking om den bloei der Gemeente nog te verhoogen en dat wij ook door een spoorweg aan het verkeer zullen worden verbonden. (Applaus.) Ingekomen stukken: a. Resolutie van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het suppl. kohier van hoofde- lijken omslag. b. Idem, houdende goedkeuring overdracht der pacht van de St. Jansbrug aan Rein Postma. c. Van de Commissie over den BolswardHarlingen, een exemplaar goedgekeurde rekening over 1902. Aangenomen voor kennisgeving. d. Het verslag van den toestand der Gymnastiekschool. e. Het verslag van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Deze verslagen ter inzage gedeponeerd. f. Van heeren Ged. Staten, dat de be slissing over de gemeente-begrooting is verdaagd. Bolswardsche Courant. I IV 9-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1