Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 1904. No. 10. 43ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. Praatjes over dit en dat. BINNENLAND. DONDERDAG 4 FEBRUARI. VOOR afzonderlijke INGEZONDEN. gulden boete die geschoten middellijk over- er heen, beplanting, het toezicht i van dat stuk wel buitengewone ^ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5_Cent. f 25600, daarbij schoolbanken en van voorbereiding waren wij ging even nu toch zoo zwaar Broek, 1 Febr. Terwijl de echtgenoote van den heer A. de Boer alhier gisteravond voor het tramstation te Joure uit de nog in beweging zijnde Lemster tram wilde stappen, bleef haar mantel aan het tramrijtuig haken, waardoor zij viel. Gelukkig waren eenige XXXVI. Mijnheer de Redacteur! In vervolg op den in December U ter plaatsing gezonden brief, heb ik thans weer een dergelijk schrijven gereed gemaakt om er een plaats voor te vragen. Ik wandel nog steeds met neef Harmen door Bolswards straten rond, terwijl wij steeds rondom ons, onze oogen den kost geven, en ik heb het plan U weer, evenals vroeger, af en toe, wanneer de gelegenheid zich daarvoor aan biedt, onze praatjes mede te deelen, voor zoover ik meen, dat uwe lezers er belang in zullen stellen. Als is het ook, dat ik met Harmen ’t soms niet eens ben, toch wil ik onze gesprekken U mededeelen, want ik meen, dat een medaille dikwerf aan beide kan ten dient bekeken te worden. Mijne vrouw zegt vaak, dat ik voor journalist in de wieg ben gelegd, doch die bewering laat ik voor hare rekening. Zij heeft vroeger eens in de Huis vriend gelezen, dat een journalist een eigen meening moet hebben, en zijn publiek moet kennen en het weten bezig te houden. Hij mag niet te hoog gaan en niet te oppervlakkig zijn en vooral niet vervelend worden, want altijd moet zijn artikel, ’t zij men de krant leest bij de koffietafel, ’t zij dat men het blad in zijn eentje op ’t kantoor onder handen neemt, altijd moeten de artikelen wat te denken geven. Sedert dien tijd heeft zij er steeds een spaantje mee onder gelegd, dat ik U mijne artikelen zond, en ook na onze laatste stagnatie opnieuw de pen heb opgenomen. (6 bij 3,05). Boven komende, vinden wij rechts voor ons de directeurskamer, welke naar links in verbinding staat met de leeraarskamer (6,5 bij 6). Achter deze kamer komt een leslokaal (6,6 bij 6) en dan volgt een lokaal voor de leermiddelen (6 bij 3,05). Rechts komt de woning van den amanuensis. De inrichting moet ge heel gereed zijn vóór of op 1 Juli 1904. De school komt er dus, maar zullen er leerlingen komen? dat is een vraag, waarop wij slechts aarzelend antwoorden. Volgens onze meening zal het getal leer lingen nooit groot zijn en wij gelooven, dat de school na een kort bestaan geen van bestaan zal hebben. Zeer zeker behoefte aan een dergelijke school, wetenschappelijke opleiding worden, doch ons land is veel dergelijke bestudeerde voor hen gesalarieerde be- boven de f 30.000, rente, waaruit ook nog het onderhoud, de assurantie en risico van het gebouw moet Worden bestreden/’ recht is er waar een zeer zal gegeven te klein om personen een trekking te geven. De salarissen, welke den directeuren gewoonlijk worden uit gereikt, zijn te klein om daarvoor zóóveel tijd en geld op te offeren, de kans op een goede positie is te klein. Zij, die in staat zijn èn wegens hun finantieelen toestand èn wegens hunne ontwikkeling en gaven, om de lessen aan die school te kunnen volgen, zullen liever studeeren in eene richting, die een meer zekere en betere positie geeft, dan die van directeur eener zuivelfabriek hen ooit kan ver schaffen. Het is waar, wij hebben behoefte aan eenige goed onderlegde, wetenschap pelijke personen in de zuivelindustrie, maar overproductie zal nu spoedig het geval zijn. Aan deze hoogere Zuivelschool hebben wij iet s, maar veel meer hebben wij aan scholen, welke werken in de richting der opgehevene school. Wij voorzien dan ook, dat het oorspronkelijke leerplan der school spoedig gewijzigd zal moeten worden en dat er groote behoefte zal blijven bestaan aan een of meer ge wone zuivelscholen. Wij spreken van een Rijkszuivelvak- school, doch het is beter te spreken van de Bolswardsche Zuivelvakschool, want wij gelooven, dat deze school die gemeente meer geld zal kosten dan het rijk. Dit is een bijzaak, maar wij wenschten het toch even te releveeren, te meer daar het in een lokaal blad werd voorgesteld, alsof deze Zuivelschool Bolsward’s bloei in vele opzichten zou bevorderen”. z/Wat zeg je daar nu van neef? De redacteur der Zuivelcourant zal toch wel een goeden kijk op de dingen hebben, vind je niet z/Ja dat is een //deskundige”, daar mag je niet tegen op komen. Diens oordeel schat ik hooger dan dat van jou, Jochem”. //Zoo, ja wel, dank je neef”... en ik zei niets meer. Na een poosje begon neef, mij met een fijn lachje aanziende: O, maar Jochem, deskundigen zijn ook wel eens mis. Daar valt mij in, dat de egaliseering van het afgegraven bolwerk ook aan deskundigen werd opgedragen, en... toch was het mis. Ja, ja, de tijd zal het leeren, wat onze Zuivelschool zal opleveren. Ik blijf mij verheugen over onze overwin ning op Frieslands hoofdstad, ze zijn er daar nog boos om. Ik heb zelfs hooren zeggen, dat de Leeuwarder aannemers daarom niet hebben meegedongen bij de aanbesteding. Hoe het zij, wij hebben hier die stichting. Het rijk betaalt al vast voor 25 jaar 6u/0 rente van de directeurswoning, en als de school te klein blijkt, zal de vergrooting ook met 6°/0 vergoed worden. Ik verheug mij, dat de school hier komt, en jij Jochem? z/Ik zeg niets meer!” JOCHEM OPMERKER. Bolsward, 31 Jan. 1904. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. z/Maar Jochem, al geeft ook dat uit gezette kapitaal^geen hooge rente, wij hebben toch daarvoor die Rijksstichting in onze gemeente. Hier komt dan een directeur en concierge, eenige leeraren zullen er les moeten geven, en die allen dragen toch weer bij in de belastingen en maken hier hun ver teringen, en daar profiteeren toch weer onze winkeliers van. Dan komen er leerlingen die hier kosthuizen moeten hebben, al weer een bron van inkomsten voor de gemeente.” z/Ja, ja, als de school tot bloei komt, welnu, dan vind ik het offer onzer gemeente nog niet zoo erg, doch dat zal nog de vraag zijn. Ik vrees dat die toevloed van leerlingen op den duur niet zoo groot zal worden. De eischen van toelating tot deze school zijn zoo zwaar, dat ik betwijfel, of jongelui met zulk een goeden aanleg, zich op den duur wel voor deze school zullen aanmelden.” //Zou je dan denken dat de aardigheid er later afgaat, zooals het is gegaan met de ijsbaan, die wij daar verlaten en in armoe- digen staat zien heen liggen?” //Die ijsbaan? Ja dat is een lijdensge schiedenis. De leden gaan bij dozijnen ver minderen, de directie kan niets uitvoeren, alle verschijnselen wijzen op een ras naderend einde. Dan zal ook deze club weer zijn verdwenen evenals zoo menige vereeniging, die vroeger bijdroeg tot vertier en fleur in de stad. Men had een harddraverij vereeniging, een commissie tot keuring van tuigpaarden, de IJsclub Eendracht, en zij zijn alle wegens gebrek aan adem gestorven, ’t Is vreemd, en dat in Bolsward, dat nog wel prat gaat op den naam van in 't op touwzetten van feestelijkheden, tentoonsteüingen enz. wat aan te durven.” //Och, weet je Jochem, wat ik daarvan als de oorzaak beschouw, je hebt hier wel eenigen die wat aandurven en wat op touw durven te zetten of te risqueeren, maar dat zijn slechts eenigen. Er zijn hier ook zeer veel zoogenaamde //droogpruimers” die ge woonlijk zeggen: ja het is wel mooi, het is wel goed, maar ik heb er geen belang bij, en dat eigenbelang wordt te veel op den voorgrond gezet, dat is de reden dat het algemeen belang kan fluiten.” Ik heb plan het ditmaal eens te hebben over onze in aanbouw zijnde Zuivelschool, doch ’t is met eenigen schroom, dat ik daarover begin, omdat ik daarover niet zoo optimistisch denk als de meesten mijner stad- genooten, althans naar ik hierover in offici- eele en particuliere verhandelingen wel meer malen hoorde uitbazuinen. Ik zal dus door de grootste voorstanders, dat zijn degenen, die zulke groote verwach tingen van die Zuivelschool voor den bloei en de welvaart onzer gemeente koesteren, wel als een //dwarskijker” worden uitgemaakt en mij zien aangewreven, dat z/de geest van de oppositie der jongeren” in mij is gevaren. Hoe dit zij, ik wil mijn meening niet onder stoelen en banken stoppen, hoewel ik van harte hoop, dat ik door een te donkeren bril heb gekeken, en de uitkomst beter zal zijn, dan ik vermoed. Harmen loopt nog al hoog weg met de school en vroeg deze week nog, toen wij den Sneekerweg eens uitwandelden en er een poosje voor stilstonden: //Hé, Jochem, ik vind dat het toch wel een flink gebouw lijkt te worden, mij dunkt, als de verdie ping er eens op is, het wel een goed effect zal maken. Als daar later wat plantsoen om komt en het terrein met wat perken zal zijn versierd, dan kan je haast aan een villa denken, en vind je dat dan niet aardig?” z/Ja neef, het gebouw zal wel goed worden, daar heb ik geen bezwaar over, maar als je mij vraagt of ik veel heil in deze stichting zie, dan, het spijt mij het te moeten zeggen, doch dan vrees ik, dat het voor onze gemeente een blok aan ’t been zal worden.” z/Hé, hoe kom je gemutst?” //Zie, Harmen, dit kindje van het rijk moet door ons gebakerd en verpleegd worden. Wij krijgen slechts 1000 gulden dat is een slechte rente voor het benoodigd is. De school voor van huur en kapitaal dat er voor toch is aanbesteed komt voor kosten werktafels f 1500, kosten en verlegging van dammen f 500. Dan komt nog bovendien de gasleiding het aanbrengen van 1 bij het bouwen, het afstaan grond, en ook zullen er i uitgaven bij komen, 't Een met aï komt boven de f 30.000, en dat geeft f 1000 Zoo pratende waren wij aan mijn huis gekomen. Neef ging even mee binnen, en al ras hadden wij ’t weer over de Zuivelschool. z/Maar Jochem, zei hij, ik kan toch niet inzien, waarom de Zuivelschool geen leerlingen zou trekken. Ik denk juist dat er veel knappe jongelui zullen gevormd worden, en dat de inrichting een goeden klank zal krijgen over geheel ons land.” //Zeker, zeker, die inrichting zal wel knappe directeuren afleveren voor boterfa- brieken. Het peil van het onderwijs komt veel hooger dan op onze vroegere Zuivel school, die naar het heette, niet aan de eischen voldeed. Doch ik vraag je, waar zullen al die hoogst bekwame directeuren later een betrekking vinden, loonend hun dure studie? //O, maar der komen alle jaren nog meer boterfabrieken bij, en dus moeten er ook meer directeuren komen.” z/Heel juist, maar dat zijn meest kleine fabrieken, die liefst wat goedkooper ter markt gaan. Zie, Harmen, ik verheugde mij indertijd zeer, dat Leeuwarden die schooi niet kreeg, maar ik vind het wel een beetje vreemd dat onze gemeente nu de risico van dat dure gebouw moet dragen. Je wilt mij misschien niet gelooven Harmen, maar weet je, wat mij in mijn vrees heeft gesterkt. Het was een artikel in de Zuivel courant van December. Dit kwam mij toe vallig onder oogen. Ik zal ’t je eens laten hooren DE ZUIVELSCHOOL TE BOLSWARD. z/Men is begonnen met den bouw van deze school, de fundamenten zijn reeds gelegd. Het wordt een tamelijk groot gebouw met een front van 17,05 Meter, terwijl het 17,17 M. diep wordt. Beneden komt links van de vestibule het ruwe laboratorium (6,6 bij 5,9), daarachter komt een gang, zijportaal en privaten etc. rechts van de vestibule komt het laboratorium (6,5 bij 6), daarachter het leslokaal (6,6 bij 6), terwijl hierop volgt het bacteriologisch lokaal personen in de nabijheid, die om toesnelden en haar nog bijtijds voor rijding konden behoeden. Nu kwam zij er met den schrik en eenige kneuzingen af, tengevolge waarvan de reis naar huis inplaats van te voet, per rijtuig moest geschieden. Westergo, 1 Febr. Een gewestgenoot, als jachtopziener in eene andere provincie werk zaam, is aan een groot gevaar ontsnapt. Terwijl hij, actief als steeds, surveilleerde in zijn veld, stiet hij onverwachts op niet minder dan 8 stroopers, die onmiddellijk hunne ge weren aanlegden. Een salvo van 16 schoten volgde, als door een wonder zonder hem te treffen. De jachtopziener vervolgde nu de stroopers, die de wijk namen over de Duitsche grens en daar opnieuw een dreigende hou ding aannamen. Hunne namen zijn niet bekend. Witmarsum, 1 Febr. De tramlijn, nu door ons dorp loopende, zal verlegd worden. ’t Is voor de locomotieven bijna niet te doen, de steeds langer wordende treinen over de terp te krijgen. Vaak moeten ze terug om een aanloopje te nemen. De Maatschappij heeft nu het terrein aangekocht, waarop de indertijd afgebrande boerderij van den heer K. de Vries heeft gestaan, met het voor nemen de lijn te verleggen en met dorps straat en al iets te doen zakken. Bij den raad is daartegen bezwaar ingediend door eenige ingezetenen, doch hij heeft de ver- eischte toestemming gegeven, evenwel onder voorwaarde, dat de veranderingen ten ge- noege van het D. B. moeten zijn. Beetsterzwaag, 30 Jan. Naar we ver nemen is heden door den Kantonrechter alhier de heer E. v. d. 8. te Hemrik, wegens het schieten van een ree, veroordeeld tot drie en met last tot uitlevering van ree of betaling van 5 gulden. Huizum, 1 Febr. Naar wij vernemen be staat er alle hoop, dat alhier spoedig eene gasfabriek zal verrijzen. Eene firma uit Leeuwarden zou het risico der stichting op zich willen nemen. Voor het grootste gedeelte van het benoodigde kapitaal moet alreeds toezegging zijn verkregen. Gaat men werkelijk tot de stichting over, zoo wordt er in een lang gevoelde behoefte voorzien. Oldeboorn, 29 Jan. De reeds hoog be jaarde B. Bethlehem, woonachtig in Coopers burg te Akkrum, was sedert enkele dagen de gast op de boerderij van R. Koopmans alhier, alwaar hij vroeger tal van jaren gewerkt had. Hij had dezen namiddag nog een uitstapje gemaakt naar een buurman van Koopmans en was oogenschijnlijk gezond. Terwijl hij zoo in ’t late avonduur bij de de tafel zat, aan ’t gesprek deelnam en zijn pijp zou stoppen, viel hij op eens bij den stoel neer en had opgehouden te leven. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Baarderadeel. In de Donderdagavond bij W. Postma te //Lucht en Veld” onder Jorwerd, gehouden vergadering der leden van de „Vrijzinnige Kiesvereeniging Baar deradeel,” zijn voorloopig tot candidaten gesteld voor het lidmaatschap der Provinciale Staten, de heeren 8. v. d. Burg te Makkum, H. Kingma Mz. te Makkum, N. Simonsz te Harlingen en J. Timmer te Kimswerd, allen periodiek aftredende, terwijl tot voor- loopige candidaten vacature De Ruyter werden gesteld de heeren J. C. H. van Harinxma te Weidum en mr. T. IJ. Kingma Boltjes te Jorwerd. Workum, 1 Febr. Hoe plotseling en geheel onverwachts onze levensdraad kan worden afgesneden, bleek hier gisteren weer op tref fende wijze. De reeds bejaarde echtelieden K. IJ. en vrouw gingen Zaterdagavond iets later dan gewoonlijk ter ruste. Even vóór dien tijd had de man, zooals gewoonlijk, nog eenige boodschappen verricht. Dit werd meest door hem zelf waargenomen, omdat zijne vrouw niet best kan loopen. Een paar dagen was hij niet wel, doch niet zoo erg naar men meende dat een geneesheer moest wordeu gehaald. Den volgenden morgen wilde zijne vrouw hem wekken, doch... hij had opgehouden te leven. De ijlings ontboden geneesheer constateerde hartverlamming. Voor waar een zware slag voor zijn nagelaten hulpbehoevende weduwe. F z V f - Bolswardsche Courant A A** AAA OA A-AA -A ’i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1