No. 13. 1904 43ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I ZONDAG 14 FEBRUARI. Uit de Raadszaal. •sSi VOOR afzonderlijke Vergadering op Vrijdag 12 Februari 1904. INGEZONDEN. DE MOTORBOOT OP WOMMELS. be- 179,155 de ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. om mijn naam te en behandeling der wijzi- de Gemeente-begrooting over 1903 oppositie vind ik uitstekend, meen ik, genoegzaam bekend) behoor niet tot degenen, die alles goedkeuren en ik sta ook in politiek eene richting voor, die zich niet van kritiek onthoudt, die verre van conservatief is. Maar nooit hoop ik neer te halen, zonder aan te geven, wat ik in de plaats verlang. Den eerlijken tegenstander zal ik waardeeren, maar ik walg van hen, die stelselmatig den dwarskijker uithangen. Tuschen de schelle fluit van den pessimist en de schetterende loftrompet van dén opti mist, zijn er heel wat instrumenten te vin den met aangenamer tonen. Het is een slecht opmerker die slechts de fluit weet te vinden. Ik heb U stevig aangepakt, Jóchem Op merker en dat Gij thans tegenspartelt is wel natuurlijk. Dat Gij U thans vastklemt aan zaken waarmede wij hier niets te maken hebben, zooals school-commissie, bewijst slechts dat Gij op zijbanen poogt.te vluch ten. Maar Gij ontkomt niet zoo gemakkelijk aan mijn greep! Gij blijft in gebreke om aan te toonen, dat Uw geschrijf ook maar in één opzicht nuttig was en dat het van belang voor onze Gemeente is, om de Zuivelschool een blok aan het been te noemen. Gij weet, dat de school er nu eenmaal komt en nu vraag ik U nogmaals of het in ons belang is, de be- teekenis van die school te verkleinen? Gij antwoordt niet op mijn vragen, of de school minder geld had kunnen kosten en of door Uw geschrijf die kosten iets zullen ver minderen. Zoolang de school hier niet stond had het een onderwerp voor de publieke bespre king kunnen uitmaken of hare komst wel van belang was. Toen als om strijd Leeuwarden, Sneek en Bolsward zich het recht betwistten om de school te krijgen, hadt Gij, als Gij zooveel kwaad in die school meendet te zien, Uwe stem moeten laten hooren. Toen was het de tijd voor menschen, die denken als Gij. Maar nu alles klaar is, is het voor Uwe opmerkingen te laat en kunnen ze slechts schaden. Nu is er wel wat beters te doen. Ik heb van U geëischt om Uw geschrijf te staken, omdat het mij voorkwam onwaar* dig en gevaarlijk te zijn. Ik verklaarde te spreken uit innige overtuiging. Welnu, ik blijf bij mijn eischl ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Raadsvergadering tot zijne verdediging heeft aangevoerd. Zoolang Gij die verdediging ter zijde laat en voortgaat met Uw verraderlijk steken, hebt Gij niet het recht om veront waardiging te veinzen, als men U beschul digt van het kleineeren van bestuurders of ambtenaren. V\ anneer Gij de aandacht vestigt op de wenschelijkheid van eene verbetering aan straten of gebouwen, dan zal niemand U dat kwalijk mogen nemen en de bevoegde ambte naren zullen eiken wenk ten goede wel be hartigen. Maar Gij maakt anderen belachelijk, Gij zaait wantrouwen tegen degenen die Gij achter Uw (voor U niet beschamend?) mas ker krenkt; daardoor dringt Gij aan het publiek de meening op, dat er slecht werk wordt geleverd, dat er met de belangen der burgers op onverantwoordelijke wijze wordt rondgesprongen, en dat noem ik en blijf ik noemen, de openbare meening vergiftigen. Over wat Gij als opbouwen en in de goede richting werken beschouwt, kan ik kort zijn. Gij schijnt niet te weten wat dat is. Immers Gij constateert alleen dat enkele vereenigingen, als harddraverij- en ijsver- eeniging niet kunnen bestaan en Gij con stateert alweer slechts, dat dit de schuld is van de' „droogpruimers'’ die nergens aan mee willen doen. Als Gij met Uw af breken zoo spoedig gereed waart, als met zulk op bouwen, dan was er al veel gewonnen. Op bouwen eischt vrij wat meer inspanning dan afbreken. Uwe voorbeeldjes van opbouwend werken kunnen al heel slecht den toets doorstaan. Kritiek en Ik zelf (het is, geen bezwaren zijn om dit verzoek in te willigen, tot wederopzeggens, en onder be paling dat de draden op voldoende hoogte worden gespannen. Op verzoek van adressant wordt voor de behandeling urgentie gevraagd en toegestaan. Het voorstel B. en W. wordt met alge- meene stemmen goedgekeurd. De openbare zitting wordt daarop geschorst om een geheime zitting te houden, ter be handeling van het kohier van hoofdelijken omslag. Na heropening der vergadering werd het kohier van hoofdelijken omslag vastgesteld en met algemeene stemmen het raadsbesluit inzake het vaarwater BolswardNijezijl Heegervar gehandhaafd met weglating der voorbehoudende clausule. Nadat nog de heer van der Meulen vroeg, wanneer de Woningwet hier tot uitvoering komt, waarop de Voorzitter meedeelde, dat een rapport der Gezondheidscommissie reeds bij Burgemeester en Wethouders is inge komen ten opzichte van verschillende wonin gen in de stad en vervolgens ingevolge be sprekingen in de geheime zitting besloten werd, als bewijs van instemming met de spoorwegplannen FranekerBolswardSneek Groningen eene commissie uit den ge meenteraad te benoemen, bestaande uit de heeren Schotman, van der Meulen en van der Werf, om in vereeniging met het Bestuur van Handel en Nijverheid een adres aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid te richten in het belang van genoemde spoorwegplannen, werd de vergadering ge sloten. getrakteerd op eene wandeling langs het af gegraven bolwerk; lang en breed. Maar in Uw volgend artikel over de Zuivelschool werd die zaak er als bij de haren weer bij gesleept, om alweer te verklaren, dat de deskundige daar mis was. Is dat geen klei neeren van ambtenaren? Als Gij eerlijk waart, dan hadt Gij dien deskundige niet in het publiek mogen aan vallen op zulk eene laaghartige wijze, zon der althans eerst m Uwe „Praatjes” te be spreken wat die deskundige ter openbare Bolsward, den 11 Febr. Aan JOCHEM OPMERKER! Nog eenmaal zal ik U antwoorden. Reeds heb ik U gezegd, dat ik niet voor mijn pleizier mij met U bezig houd; ik verkeer liever in beter, in waardiger gezelschap, doch ik meen te handelen in het algemeen be lang, door tegen Uw pessimisme openlijk den strijd aan te binden. Ik stel er eene eer in, dat te doen met vurig bloed. Van lauwheid houd ik niet en wat er in den loop der jaren aan mij moge veranderen, ik hoop het vurig bloed der jeugd te behouden, wanneer het er op aan komt, om den invloed te weren van hen, die zich periodiek geroepen achten, om de openbare meening in eene verderfelijke rich ting te sturen. Wat dacht Gij wel, dat ik U met hand schoentjes zou aanpakken? Als men op zijn weg een dolende ontmoet, die van goeden wille is, doch dwaalt in het zoeken naar den rechten weg, dan wijst men hem welwillend terecht. Maar als men iemand tegenkomt, die aan anderen opzettelijk belemmeringen in den weg legt, om hunne goede werken te verijdelen, dan grijpt men zoo iemand in de borst en slingert hem met forschen ruk op zij Ik was loyaal genoeg mijn naam te noe men. Gij maakt daar op laffe, op U geheel kenschetsende wijze misbruik van, door per soonlijk te worden, door de veronderstelling uit te spreken, dat ik niet - zooals Gij - onder invloed of inspiratie mijner familie schrijf. Ik gevoel dat Gij mij daarmede een „steek onder water” wilt geven, maar een van het geniepigste allooi. Als er nog een beetje ridderlijkheid of eerlijkheid in U was, dan hadt Gij mij op den man af moeten vragen „Eilieve, Uw vader heeft U toch niet aan uw artikeltje geholpen?” Dat ware taal ge weest, maar Uwe veronderstelling in dekte termen is in één woord min. Ik ben gewoon om zelfstandig te denken en te schrijven en behoef daarvoor gelukkig niet zooals Gij de hulp van familie, hoe hoog ik die overigens ook waardeer. Na zulk eepe niets ter zake dienende uit val wijs ik dan ook Uw complimentje over bekwaamheid of wat dies meer zij, met ver ontwaardiging van mij af. En nu vraagt Gij bewijs van mij, dat Gij de openbare meening vergiftigt, dat Gij be stuurders en ambtenaren kleineert, dat Gij af breekt. Hoe heb ik het nu? Moet ik aan Jochem Opmerker die bewijzen leveren? Moet ik aan een boogschutter nog het bewijs leveren, dat zijne pijlen niet altijd door de lucht zweven, maar ergens neerkomen Er spreekt geveinsde verontwaardiging uit Uw vraag. Reeds erkent Gij, dat Gij geen waardee- ring betoont, doch dit acht Ge zeer ver geeflijk, omdat anderen zich daaraan ook wel schuldig maken; waarmee Gij echter Uw fout niet goed maakt. En is het dan geen af breken, wanneer Gij U tot schrijven zet, met de vooropgestelde gedachte want die blijkt duidelijk uit Uwe „Praatjes” om deze of gene zaak eens zwart te schilderen, zonder de lichtzijden te vertoonen? Is het geen kleineeren, wanneer Gij met helsch vermaak ik herhaal die uitdrukking anderen kwetst, door te trachten om lachlust op te wekken van de lezers Bewijzen verlangt Gij Lees Uw laatste artikelen eens goed na, Gij, die mij be schuldigt, dat ik niet goed kan lezen. Weet Gij zelf wel wat Gij schrijft? Hebt Gij wel eens gehoord dat men tusschen de regels door kan lezen? Niet tegen bepaalde uit drukkingen heb ik het gehad, maar tegen de strekking van Uwe artikelen, waaruit, wat ik steeds volhoud, een verderfelijke adem ons tegen waait. Bewijzen? Goed! Als iemand U spreekt over eene plaatselijke zaak en na er zijne ingenomenheid mee betuigd te hebben, U vraagt, hoe Gij er over denkt, dan kunt Gij daarop voor Uw gevoelen uitkomen. Maar als Gij dan antwoordt: „ik zeg niets meer”, dan noem ik dat eene laffe uitvlucht van iemand die schroomt om te antwoorden. Zoo iemand mag dat in een particulier ge sprek zeggen, maar in een courant zijn zulke uitdrukkingen niet op hun plaats. Zulke gezegden zijn onridderlijk. Nog meer 1 Een vorige maal hadt Gij ons Mijnheer de Redacteur In uw blad van Donderdag j.l. dient de Dir. der motordienstmaatschappij mij van antwoord op mijn artikeltje van 7 Februari. Van antwoord dienen! Een raar antwoord De schrijver verzekert dat de boot in een bestaande behoefte voorziet; dat de maat schappij is opgericht en volkomen beant woordt aan de gestelde eischen; dat zij de belangen van den handelsstand wenscht te bevorderen. Ik heb zulks ontkend noch beweerd! De schrijver zegt dat President Roosevelt niets tegen de oprichting van deze maat schappij heeft. Geluk er mee! En verder, dat ik het onderscheid tusschen trust en maatschappij niet ken. Dat is een verwijt! Ten laatste een verzoek noemen, dan, ja dan... Dat is een uitvlucht! Wanneer ik de rol vervulde van iemand die verborgen achter een schutting met slijk en steenen gooide, dan was het noodig dat ik mijn naam noemde, nu neem ik de vrij heid dien te verzwijgen. Wordt mijn beweren er meer of minder juist om; of mijn logica zwakker of krach tiger, wanneer ik mijn naam noem? Wat door U van den motordienst op W. gezegd wordt, kan ik met evenveel of meer recht zeggen van een gelijk gefinancieerde volksapotheek, van een dusdanige coöpera tieve kleermakerij, bakkerij of slagerij. Ik heb iets beweerd en dat beweren met voorbeelden gestaafd. Doe alzoo; uw antwoord zal ten minste een antwoord zijn. En of uw antwoord dan onderteekend is of niet, het zal er mij niet meer of minder welkom om zijn. Of zal het van mijn naam afhangen of ge met mij al of niet wilt discussieeren, zooals het bij sommige menschen van iemands jas of hoed afhangt of ze zich met hem op straat willen vertoonen? Ik wensch zakelijk te blijven en zal dus niet zooals gij, een aardigheid tappen of iets verwijten, terwijl ik U verzeker dat ik aan mijn betoog, waarvan door U geen letter greep is weerlegd, niets heb toe te voegen. U, M. de R. dankende, Tegenwoordig waren 10 leden. Afwezig de heer Y. T. de Boer wegens ongesteldheid en de heeren Kramer en Boersma wegens uit- stedigheid. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Een adres van den heer Johs. de Boer, opzichter der gemeentereiniging, verzoekende in de stad te mogen wonen en dan vergoeding voor huishuur terwijl de woning thans door hem bewoond, dan door twee gezinnen kon be woond worden, een die belast is met het toezicht der paarden en een die bij de werk zaamheden op het terrein dan steeds kan zijn. Deze zouden dan steeds bij de hand zijn, terwijl zijne werkzaamheden toch meest in de stad zijn. Gerenvoyeerd aan B. en W., de Commissie voor de reiniging gehoord, om advies. b. Een adres van G. Hommenga, ver zoekende verbetering zijner woning, die te weinig slaapgelegenheid voor zijn gezin biedt, geen goed en onvoldoende voorraad regenwater heeft, terwijl hij ook groot ongerief onder vindt, doordat het wachthuisje is verwijderd. Gesteld in handen van B. en W. om advies. c. Een adres van den districts- en den arroudissementsschoolopziener, benevens vele openbare en bijzondere onderwijzers, verzoe kende naar aanleiding der laatst gehouden schoolvergadering, dat geneeskundig toezicht worde uitgeoefend op de schoolgaande kinderen. Gesteld in handen van B. en W. om advies. De Voorzitter doet de mededeeling, dat door hem van den Directeur der posterijen bericht is ontvangen, dat Bolsward nog dit jaar ook aan de intercommunale telephoonlijn zal worden aangesloten. Het juiste tijdstip is nog niet bepaald. (Applaus.) PUNTEN VAN BEHANDELING: 1Aanbieding ging van en 1904 B. en W. stellen voor, in de begrooting 1903 verschillende posten op de juiste in komsten of uitgaven te stellen. De totale ontvangsten en uitgaven worden dan ge steld op f 106.339,36 en de begrooting 1904 in dien zin, dat ook de geldleening groot f 28,000 daarin is op genomen, overeenkomstig de missive van Ged. Staten. Het totaal der inkomsten f 131,695,26 uitgaven - 131,516,10s waarschijnlijk batig saldo f De heer v. d. Meer. Ik kan mij met de voorgestelde wijziging der begroetingen 1903 en 1904 volkomen vereenigen, doch Ged. Staten vragen ook nog omtrent een paar punten nadere inlichtingen, zijn die reeds verstrekt De Voorzitter. Ik zal daarover later mede- deelingen doen, doch kan verzekeren, dat ■deze bij een persoonlijk onderhoud met een lid van Ged. Staten reeds voldoende zijn opgehelderd. De wijzigingen werden daarop met alge meene stemmen goedgekeurd. De Voorzitter. Nu deze wijziging is goed gekeurd, is waarschijnlijk spoedig van Ged. Staten goedkeuring van het plan der leening te verwachten. Inmiddels zijn reeds 2 ter mijnen der zuivelschool verstreken en zal het wel April of Mei worden voor deze leening kan worden gesloten. Ik vraag daarom machtiging voor een tijdelijke geldleening van f 5000 voor hoogstens 3 maanden. Goedgekeurd zonder hoofdelijke stemming. 2. Aanbieding en behandeling van een adres van den heer P. J. de Boer, inzake het spannen van telephoondradenmet advies van B. en IV. De heer P. J. de Boer vraagt vergunning tot het spannen van een tweetal telephoon draden op voldoende hoogte over de Koe markt, teneinde zijn woonhuis te kunnen verbinden met het winkelhuis. B. en W. zijn zoo vrij, hun advies er 4adeliik bij te voegen, hetwelk luidt, dat er Bolswardsche Courant.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1