Nieuws- en Advertentieblad J Bolsward en Wonseradeel. 1904. 43ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 16. DONDERDAG 25 FEBRUARI. r i BINNENLAND. INSTITUT DU ZEXA. VOOR I iW Bolswardsche Courant afzonderlijke ons herinneren, dat r jor liet I izien. z. E r o de op sen. i en we elde niet •icht chil- van elde, ir if. in te in ;ft Ju ,an, ree- en het met 'er, ge g 3, ït P de talrijke In- zoo menigmaal dringend noodig voor, dat die en paal offers ten spoedigste om ver- van het vorig ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. te bedienen. Het om in eene maal en zal UEd. bewijzen, zich van de dronken- ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Eranco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Op later leeftijd werd zzPeekebaas” ge pensioneerd door de familie v. S. en sleet zijn verdere dagen in ruste nabij ’t slot. Met hem is heengegaan een merkwaardig stuk geschiedenis van dit deel van Gaasterland. Stavoren, 22 Eebr. Van exploitatie der alhier op te richten vischrookerij heeft men, tengevolge verschillende omstandigheden, dit voorjaar moeten afzien. Zoo zag zich het bestuur der coöperatieve visschersvereeniging voor de vraag geplaatst, hoe met de te vangen haring te handelen. Eene poging om ze tegen Urker marktprijs te leveren aan eene te Harlingen gevestigde rookerij, leidde tot geen resultaat en thans is men besloten, evenals het vorige jaar, dagelijks afslag te houden, van welk besluit bericht werd ver zonden naar verschillende rookers. Voor het transport werden door het bestuur der ver- eeniging bereids een tweetal Enkhuizer vracht- botters gehuurd, welke zich, bij voldoende vangst, beschikbaar moeten houden. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Wommels. De uitslag der gehouden aan besteding van het bouwen van een burger- woonhuis voor den heer A. Tjallema alhier, is geweest, dat aannemer is geworden, de heer J. Erich te Bolsward, voor f 3535. Gaasterland, 22 Eebr. In onze gemeente worden dit jaar door de maatschappij zzGaaster- land” wederom aanzienlijke uitgestrektheden boschgrond gerooid. Dezen winter is reeds weer pl.m. 100 pondemaat van het boom gewas beroofd. De gerooide gronden worden het eerste jaar met haver en klaver bezaaid; vervolgens laat men ze uit zich zelf tot weiland worden. Als bemesting wordt kunst mest gebruikt. Veelal worden de nieuwe landerijen bij gedeelten aan koemelkers publiek verhuurd. Te Heerenveen is Zondag in een ver gadering van turnclubs, gevestigd in plaatsen, welke gelegen zijn aan de tramlijn Sneek Drachten, besloten voor de propaganda dezen zomer onder hoofdleiding van den heer M. Wierstra, turnleeraar te Sneek, turn middagen te houden, die enkel oefeningsbijeenkomsten zullen zijn zonder zweem van feestelijkheden. Een varensgezel, te Zaltbommel thuis beboorende, werd in het gasthuis aldaar opgenomen als lijdende aan febris typhoidea. De verpleegster, die hem tot zijn dood oppaste, werd daarna door dezelfde ziekte aangetast, die thans nog bij een tweede verpleegster is geconstateerd. Uit Zierikzee schrijft men aan de Midd. Cl. Toen Vrijdagavond de tram de laatste overblijfsels van de gebroken voertuigen bij 't jongste tramonheil naar Brouwershaven had gebracht en van daar terugkeerde, be merkte men, zooals in kort reeds is gemeld, van de locomotief, dat even voorbij den Korten Blokweg, dus dicht bij Zierikzee, een veldhek op de rails lag, waardoor groot gevaar voor ontsporing zou kunnen ontstaan zijn, wanneer minder scherp ware uitgezien.Toeval schijnt buitengesloten, zoodat aan lage wraak neming wordt gedacht. Onderzoek in die richting geschiedt thans en de hoop op ontdekking van den mis dadiger, is, naar men verzekert, niet geheel uitgesloten. De toestand van den, bij 't ongeluk van j.l. Donderdag, gewonden machinist blijft zeer zorgelijk. De Tel. ontleent het volgend bericht aan de Amst. Crt. van 28 Eebr. 1804: Utrecht den 26 Februari. Voorleden Vrydag tusschen 3 en 4 uuren, ontstond alhier een voor het tegenwoordig Jaargety ongewoon en verschrikkelijk onweder. Een dichte hagel, gemengd met sneeuw, verduissterde de lucht; de felle blixems scheenen alles in brand te zullen zetten en de daarop volgende don derslagen veroorzaakten een vreeselyk geluid. De blixetn sloeg in den Doms-Toren, nam een gedeelte van den Stoel, waarop het Uur werk rust, weg en baande zich vervolgens door het Vertrek van den Bewooner des Doms, eenen weg daaruyt, zonder echter eenige verdere schade te weeg te brengen. Zondagavond is bij Baarn de 18-jarige dienstbode Cornelia Relt, terwijl zij langs den spoorweg naar Soest liep, door den trein gegrepen. Maandagmorgen werd het ver* minkte lijk gevonden. Heerenveen, 23 Febr. Dat was van mor gen heel in de vroegte, toen eerst de vaste werkman aan het tramstation en even later de bediende der buffethoudster juffr. P. van het spoorstation op hun respectieve posten ver schenen, voor beiden een vreemde ontdekking De eerste vond in het bureau van den tramchef een ruit netjes uitgesneden, de tweede eveneens sporen van ongewenscht bezoek in de wachtkamer le en 2e klasse. De stations staan, zooals men weet, dicht bij elkaar. Er was ingebroken. En door een dief, of door dieven die den weg wisten, dat blijkt uit alles. Want ten eersten was in beide stations de uitgesneden ruit er nog niet lang geleden nieuw ingezet (de stopverf dus het weekste). Ten tweeden zijn aan een kast in ’t trambureau sporen van braak (wat pennè- mes-gepeutermen heeft blijkbaar geen flinke werktuigen gehad) juist boven de plaats, waar het geldbakje gewoonlijk staat. Er is evenwel in dat bureau niets ontvreemd. In de wachtkamer van ’t spoorstation was uit de geldlade ruim f 1 verdwenen. Een paar kastjes zijn geopend, blijkbaar met de sleuteltjes die zich in de geldla bevonden, want sporen van braak zijn er niet, en daar uit, alsmede aan de buffettafeltjes, verschil lende zaken ontvreemd als repen chocolade, fleschjes eau de cologne, sigaren enz. Het is de buffethoudster niet mogelijk, precies te zeggen hoeveel ze vermist; hier en «laar schijnt een greep gedaan. Aan moed of ge legenheid om grooter voorwerpen van belang mee te nemen, heeft ’t den dief of de die ven vrij zeker ontbroken. De marechaussee werd onmiddellijk gewaar schuwd en onder leiding van den comman dant, wachtmeester Alma, werd een onder zoek ingesteld. Koudum, 22 Febr. De toestand van den jager J. D. alhier, wien de vorige week het in de nieuwsbladen vermelde jachtongeluk overkwam, is naar omstandigheden niet on bevredigend. De behandelende geneesheer in ’t ziekenhuis te Sneek, waar de gekwetste verpleegd wordt, berichtte gisteren aan de familie, dat de toestand zzzeer ernstig, maar niet hopeloos” was. Eén der oogen is ver loren; het andere zal echter waarschijnlijk behouden blijven. De geweerscherf, die in het gelaat gedrongen was, is met goed gevolg verwijderd. Gaasterland, 22 Febr. Voor en na ver dwijnen de typische figuren uit deze gemeente, die door haar geschiedenis en bijzondere om standigheden een eigen stempel wist te druk ken op hare bewoners van ouds-her. Het laatst is heengegaan op zeer hoogen leeftijd zzoude Peekebaas”, oudstrijder van 1830, meer dan een halve eeuw tuinbaas van zz’t slot.” In die hoedanigheid wist hij in zijn beste jaren van zich te doen spreken. Wie de gemeente bezocht, in die dagen zoo rijk aan natuurschoon, kwam ook in den mooien tuin van de bekende buitenplaats en vond daar den bescheiden, vriendelijken man, die alles in ’t rechte licht wist te plaatsen en zoo onderhoudend van zzzijn kinderen” wist te vertellen. In het November-nommer jaar schreven wij: zzUit advertenties in onze bladen zal de lezer gemerkt hebben, dat dit Fransche zzInstitut” een onfeilbaar middel aanbiedt tegen misbruik van alcoholische dranken en dat het een monster van dit middel gratis beschikbaar stelt. Een dusdanig monster is in ons bezit en wordt onderzocht. Maar bij de toezending ontvingen wij tevens een brief, waaruit ons bleek, (trouwens wij hadden niet anders ver wacht) dat het bedoelde zzInstitut” in hoofd zaak geenszins afwijkt van stituten, waartegen wij reeds zijn opgekomen. Men zij voorloopig gewaarschuwdna afloop van het onderzoek komen wij op deze zaak terug.” Aan den brief, waarvan hierboven sprake is, ontleenen wij het volgende: Waarde Friend! Wij ontvingen Uw geëerd schrijven en zenden UEd. hierbij het gevraagde monster. De gebruiksaanwijzing is op het pakje ge plakt opdat UEd. makkelijk begrijpen kunt op welke- manier u ervan monstertje is toebereid, gebruikt te worden hoe gemakkelijk men schap bevrijden kan. Dit merkwaardige geneesmiddel is eene natuurlijke samenstelling, hetwelk tot uit werking heeft, dengenen, die het slechts enkele malen gebruikt, eene walg tegen spiritualiën te geven. Zij die staven, dat dit geneesmiddel één der grootste weldaden is, waarmede de menschheid begunstigd is ge worden, spreken de waarheid. Wij wenschen UEd. er uitdrukkelijk op te wijzen, dat wij dit toebereidsel als volkomen onschadelijk garandeeren en dat hetzelve geen enkelen schadelijken invloed op de algemeene ge- zondsheidstoestand uitoefenen kan. Uit uwe letteren schijnt te blijken (op welke wijze? er was zonder eenige bijvoeging om een monster gevraagd Red.) dat UEd. zoudt wenschen de kuur onmiddellijk te doen beginnen; men kan inderdaad in dit geval, als in zoovele anderen het spreek woord aanhalen: „Tijd is geld”. Wij hebben dientengevolge de vrijheid genomen, UEd. met het monstertje, een geheele Kuurdosis toe te zenden, waardoor iedere onderbreking van de Kuur vermeden wordt. Onzen prijs hebben wij zeer laag gesteld, slechts f 1.7 franco aan huis. Wij willen UEd. in het geheel niet nood zaken, de zending bij aankomst in ontvangst te nemen; het staat UEd. vrij de in ontvangst- name te weigeren. Het is of de geluk van een Wanneer UEd. daardoor het geluk aan U zelven om te beoordeelen somma van f 1.7 te veel is om het geheel bestaan te betalen, onze zending aanneemt en en de voldoening vindt voor de rest van het leven, dan hopen wij, dat UEd. ons een paar regelen zult willen schrijven. Wij zijn ten allen tijde gelukkig, wanneer wij eenig bericht ontvangen van de personen, aan wie wij het geluk en de welvaart, ge zondheid en energie teruggegeven hebben. Die prijsberekening van f 1.7 begrepen wij niet best, maar wij zouden spoedig nader worden ingelicht. Toen wij nl. na ontvangst van het pakje niets meer van ons lieten hooren (en volgens ontvangen mededeelingen ging het ook anderen zooals het ons ging) ontvingen wij de beloofde bezending van de geheele Kuur dosis, die echter geweigerd werd. Daarop scheen gerekend te zijn, want spoedig kregen wij een gedrukten brief van den volgenden inhoud Geachte Heer! Eenigen tijd geleden heeft U ons ver zocht UEd. een proef te zenden van ons wonderlijk middel, dat over de geheele wereld bekend ishetgeen wij ten spoedigste deden. Wij hebben U zelfs een voldoenden voor raad van bovenoemd middel gezonden, zoodat de Kuur niet onderbroken konde worden. Aangezien de administratie der posterijen qhs mededeelde, dat het door ons verzonden 3 deelen. 35 22 z, en onder het mikroskoop, met het oorspronkelijk poeder. Prof. Bettink besluit zijn mededeeling aldus, waarbij wij ons gaarne aansluiten Wij hebben dus hier weer te doen met een echt kwakzalversmiddel, op recht ge- moedelijken toon, en schijnbaar alleen of bijna alleen uit menschlievendheid aange- prezen, tegen den bescheiden prijs van Drie honderd acht en zestig gulden per kilo ge leverd, terwijl de grondstoffen per kilo pl.m. 38 centen kosten. Wanneer het nu nog hielp en een allerlei rampen met zich bren gende slechte gewoonte kon doen verdwijnen, dan zou de onbeschaamde eisch nog min of meer kunnen worden vergoelijkt. Hoe echter een weinig van een alkalisch bitter aroma tisch poeder, in zoo kleine hoeveelheid toe gediend, dat de drankzuchtige het niet merkt, iemand van die verkeerde gewoonte afhelpen kan is een raadsel, waarschijnlijk zelfs voor de leden van het Institut Zexa. Wij mogen ons verheugen in eene groote mate van vrijheid, Toch komt het mij aan practijken als van het Institut Zexa, welke van bedrog oplichterij alleen in naam verschillen, en perk worde gesteld. Wie zijn slacht- Gewoonlijk de stoffelijk minstbe- deelden, wier met groote moeite en dikwijls onder ontzegging van het noodige, bijeen gebrachte guldens, in de wijde zakken van de leden van het Institut Zexa verdwijnen. Zullen de uitkomsten van dit onderzoek de oogen openen voor de valsche voorspiege lingen der kwakzalvers? Wij vreezen van neen; het aantal verstandelijk weinig ont wikkelden is te groot, om de kwakzalverij, die den steun geniet der groote dagbladpers, te doen verdwijnen of zeer te beperken, tenzij de overheid met krachtige hand het onkruid bij den wortel aantaste. Door dezelfde inrichting, maar dan onder den naam Institute d’Hygiene, wordt gratis en franco een monster van een nieuw won dervol produkt, dat de haren en baard doet groeien, aangeboden. Misschien komen wij daarop nog later terug. Maandbl. tegen de Kwakzalverij. pakket niet door U in ontvangst genomen was, vermoedden wij, dat de proef van ons middel voldoende was geweest U te genezen, en verwachtten wij van UEd. eenige regelen van dank. Maar daar wij tot heden toe nog niets van UEd. vernomen hebben, en wij ons zeer interesseeren voor uwe ziekte, nemen wij be leefd de vrijheid U het volgende, te schrijven Zeer geachte Heer! U zult ons ten zeerste verplichten, iets van UEd. te laten hooren. Wanneer UEd. reeds met de proef van ons middel genezen zijt, zal ons dat ten hoogste verblijden voor U. Doch indien UEd. slechts een begin van genezing heeft ge constateerd, zonder geheel en al deze ver schrikkelijke kwaal, welke men dronkenschap noemt, te hebben doen verdwijnen, dan raden wij UEd. aan, ons de complete voorraad van ons middel te zoeken, waarvan de prijs is 10 gulden. Aan minder gefortuneerden zenden wij het middel voor 7 gulden, en in zeer ex- ceptioneele gevallen laten wij het voor 3 gulden. U heeft ons slechts de som, welke UEd. denkt te kunnen besteden, te doen toekomen, en wij zenden UEd. onmiddellijk franco en vrij van douane rechten, de com plete hoeveelheid. Echter is het uwe plicht, indien mogelijk, de volle prijs te betalen, daar wij dan meer in staat worden gesteld, de ontelbare be stellingen welke ons, van zeer arme menschen uit alle deelen van Europa, worden gedaan, ten uit voer te brengen. Wij moeten er UEd. aan U evengoed bediend wordt, hetzij UEd. volle of mindere prijs kunt betalen. Nu wisten wij genoeg en onze lezers zullen het met ons eens zijn waar het bij dit Instituut om te doen was. Ook zonder onderzoek van het middel, waren wij overtuigd, dat wij hier met een zeer gewone, moderne kwakzalvers-inrichting te doen hadden. Intusschen waren de heeren D. Bier- haalder te Baarn en H. van Gelder te Haarlem reeds met het onderzoek begonnen en om onze lezers geheel op de hoogte te stellen wachtten wij de resultaten af, alvorens verdere gegevens over het Institnut te verstrekken. Langer dan wij ’t wenschten duurde dit onderzoek, maar dit is voor den deskundige begrijpelijk, wanneer men weet dat slechts een geringe hoeveelheid van een samengesteld poeder ter beschikking was. Onverwacht kregen wij hulp. In het Pharm. Weekbl. van 23 Januari j.l. gaf Prof. H. Weepers Bettink te Utrecht een uitvoerige mededeeling over zijn onderzoek van het middel dat de voorloopige resul taten, door onze onderzoekers verkregen, aanvulde. Het onderzoek van dien autoriteit (voor de wijze van onderzoek moeten wij den weetgierigen lezer naar het oorspron kelijke artikel verwijzen) heeft geen andere bestanddeelen doen kennen dan: Dubbel koolzure soda, kalmoes- en gentiaanpoeder ongeveer de gewone bestanddeelen van tal van die middeltjes tegen drankzucht. Een mengsel door den Hoogleeraar ge maakt, bestaande uit: Dubbel koolzure soda Kal moespoeder Gentiaan zz kwam, in smaak overeen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1