Kieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. No. 18. 1904. Verschijnt Donderdags en Zondags. 43ste Jaargang. DONDERDAG 3 MAART. DINNENLAND. DE OORLOG. VOOR afzonderlijke burgers alles een Dat naar Europa Engeland er is de ramp Misschien rijst bij u, lezer, bij het zien yan het bovenstaande onderwerp de vraag jaar reeds een rampspoedig jaar had en een 200 millioen aan de Amerikaantjes liet zitten, zullen de belastingen er voor dit jaar niet rooskleurig uitzien trouwens Januari gaf al drie millioen minder dan de raming. Een ander gevolg is, dat granen en katoen reeds duurder geworden zijn en neiging heeft om duurder te worden, is zoo's werelds beloop. Mocht echter de oorlog overslaan en bijv. Erankrijk en ook in gemoeid worden, dan nog niet te overzien. Op handelsgebied niet, maar ook niet op Staatkundig terrein. Dan wordt het voor ons landje er ook niet beter op, al voert het nog niet direct oorlog, ’t Is te hopen, dat het zoover niet komt. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. De Arnhemsche Courant schrijft: Onder den titel „ongeneeslijk” tracht De Standaard in een hoofdartikel te betoogen, dat „de houding, in de Tweede Kamer door de liberalen van allerlei gading tegenover het wetsontwerp in zake het Hooger Onder wijs aangenomen, toont, dat het politiek exclusivisme hun in het bloed zit”. Reeds is deze aanhef onjuist, omdat de tegenstand niet gaat tegen het wetsontwerp, maar uitsluitend tegen het onderdeel, waar door de effectus civilis onder geheel onvol doende waarborgen wordt toegekend aan dr. Kuyper’s stichting, de Vrije Universiteit op gereformeerden grondslag. Maar ook verder is de voorstelling, welke De Standaard geeft van den strijd, die op 't oogenblik in onze Kamer gevoerd wordt, ten eenenmale onwaar. Ten duidelijkste blijkt dit uit de volgende redeneering „Ongetwijfeld, de quaestie staat bij het Hooger Onderwijs anders dan bij het Lager. Wie beide ten opzichte der vrijmaking op één lijn poogt te stellen, tast geheel mis. Het geldt hier andere personen, andere ver houdingen, een ander doel. „Maar hoe breed men dit verschil ook uitmete, toch is het klaar als de dag, dat in één opzicht de quaestie bij alle soort onderwijs volkomen gelijk staat, in zooverre bij alle onderwijs de vraag op den voorgrond treedt, of de eene groep in het volk aan de andere haar zienswijze mag opleggen. „Het feit valt nu eenmaal niet te loo chenen, dat ook op het gebied van het Hoo ger onderwijs tweeërlei inzicht bestaat om trent het uitgangspunt van onze kennis. Voor den liberaal ligt dit uitgangspunt in de natuur en in zijn rede, zonder meer; voor al wie in den Christus gelooft daaren tegen in de natuur en de bijzondere open baring. Een verschil, dat niet kan nalaten zijn invloed te doen gelden op methode en resultaat der wetenschap. „Nu zou men zeggen, dat echte liberali teit er toe leiden moest, aan beide deze meeningen haar vrijen loop te laten, en dat er voor een echt liberaal geen oogenblik be denking tegen kon rijzen, om, mits hij zelf hooger onderwijs kan vinden naar zijn op vatting dit eischt, met volkomen gelijkheid van rechten ook aan de meening zijner tegen standers den vrijen loop te laten... „Geleerd door de ervaring, dat al zulk pogen om zijn wederpartijder aan handen en voeten gebonden te houden, in het eind toch mislukt en zich dan wreekt, zou de liberaal dus zich zelven nieuw verdriet heb ben bespaard, indien hij thans nobeler hou ding had aangenomen, in beginsel de verdere vrijmaking van het bijzonder onderwijs voet stoots had toegegeven, en er zich toe be paald had, om door amendement af te snij den wat hem in den vorm bedenkelijk scheen”. Moet niet ieder, die dit leest en die den aard van den strijd niet mocht kennen, uit deze voorstelling lezen, alsof het verzet ge richt was tegen de vrijheid van onderwijs. De Vrije Universiteit wordt echter in de verkondiging van hare inzichten omtrent „het uitgangspunt der kennis” in geen enkel opzicht belemmerd en ook aan de verkondi ging van anderer inzichten wordt zij bevor derd door het toelaten van bijzondere leer stoelen aan de Rijksuniversiteiten, waartegen zich geenerlei verzet heeft geopenbaard. Maar De Standaard toont zich zelve „ongeneeslijk” als zij de vrijheid van onderwijs verwart met de uit het oogpunt van het Staatsbelang onverdedigbare, door dr. Kuyper voorgestelde bevoorrechting der Vrije Universiteit, welke met de vrijheid niets te maken heeft. En dan wat te zeggen van de laatste woorden der aanhaling? De toekenning van den effec tus civilis aan de Vrije Universiteit wordt daar volkomen valsch tot eene quaestie van „vorm” herleid. De tegenstand geldt toch niet den vorm, maar wel ter dege alléén het wezen van dit onmogelijk voorstel, en dit te treffen is slechts door afstemming, en niet door een amendement te bereiken. Alsof ook De Standaard niet zelve dit zou inzien! gaan thans, ondanks de vinnige koude, hun geluk beproeven. Algemeen echter is de haring in de Zui derzee nog niet. Een twintigtal Elburger visschers vielen hier heden binnen, die geen enkel vischje hadden kunnen bemachtigen. Volgens hier ontvangen bericht moet de vangst te Harlingen bevredigend zijn. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Workum. Vijtig jaar een betrekking waar te nemen, dient wel te worden vermeld. Een onzer waardige medeburgers, de heer D. Ruitenschild, zadelmaker alhier, valt dit voorrecht Zondag 6 Maart a.s. ten deel. In 1854 op bovengenoemden datum als meesterknecht de betrekking aanvarende, trad hij een paar jaar later in deze tegen woordige betrekking als patroon op, en heeft tot heden met nauwgezetheid zijn taak waar genomen. Gedurende 48 jaren bezocht hij elke Maandag het naburige Makkum, weer en wind trotseerende. Slechts enkele malen is hij hiervan thuis gebleven. Wel hebben vaak omstandigheden zijn zaak tegen gewerkt, maar steeds heeft hij het hoofd omhoog gehouden. Moge hij dit jubileum in alle stilte her denken en wij twijfelen niet of vele belang stelling zal hem dien dag van zijne vrienden geworden. Sneek, 29 Eebr. In de raadszitting van 27 Eebr. j.l. kwamen ter tafel, ingekomen stukken inzake totstandkoming der stoomtram StavorenSneek. Gedeputeerden wilden in de eerste plaats weten, hoe de Raad van Sneek denkt over de toegestane subsidie nu de richting der lijn gewijzigd is. Zij geven in dat adres te kennen, niet ingenomen te zijn met ’t plan, dat overbrugging der Geeuw vereischt, omdat zij die overbrugging een belemmering in de scheepvaart noemen. Aan Gedeputeerden, werd besloten, zal worden geantwoord, dat de lijn over Hom- merts en Jutrijp wordt geprefereerd met Sneek als rustpunt; dat overbrugging van genoemd vaarwater geen onoverkomelijk bezwaar is en dat aansluiting der lijn aan ’t spoorstation van geen belang voor de gemeente wordt geacht. Verder was ingekomen een adres van den concessionaris, den heer N. J. Beversen, die gaarne ziet, ook al wordt de nieuwe lijn aangenomen, dat de Raad de toegestane sub sidie van f 30000 gestand doet. Eindelijk een adres van 243 neringdoenden in de gemeente, die er bij den Raad op aan dringen de genoemde subsidie in te trekken, als de lijn langs IJst en niet over Jutrijp en Hommerts wordt gelegd. Beide adressen komen nader in behandeling. Bij de aanbieding van veemarktplannen verklaarden de hh. Dr. Bouma en A. Veen Ez. zich vierkant tegen een vergrooting van de oude markt, met ’t terrein der oude gasfa briek en ’t grootste deel van ’t Oud Kerkhof (door hh. Kerkvoogden in huur aangeboden tegen een som van f 250 per jaar). In een volgende vergadering komt deze belangrijke kwestie nader aan de orde. Nog werd aangenomen ’t maken van een draaibrug met trottoirs vóór den Lemrner- straatweg, raming f 21570. Onderzocht en in orde bevonden werden de geloofsbrieven van het nieuw benoemd raadslid, den heer E. Blok. Voor ’t toelatingsexamen aan de Rijks- normaalschool alhier hebben zich slechts 3 candidaten aangemeldvoor de voorber. klas een gelijk aantal. De Minister van Staat (Minister van Oorlog) heeft bepaald, dat het totaal aantal dienstplichtigen, dat van de infanterie, het regiment grenadiers en jagers daaronder begrepen, jaarlijks tot den officiersrang kan worden opgeleid hoogstens 16 bedraagt van elk der regimenten van 4 bataljons en 20 voor elk der regimenten van 5 bataljons. Om voor de opleiding in aanmerking te komen moet de ingelijfde bij de militie te land met gunstig gevolg examen hebben afgelegd volgens het programma voor het toelatingsexamen tot het reservekader bij het wapen der in fanterie; dit examen wordt jaarlijks gehou den ter standplaats van den staf der korpsen ten overstaan van eene, telkens door den kommandeerenden officier van het korps daar» voor te benoemen commissie» Heerenveen, 26 Eebr. In de heden ge houden vergadering van de Kamer van Koop handel en Eabrieken alhier werd besloten te steunen het adres door den Alg. Ned. Zui- velbond tot de Koningin gericht, verzoekende te doen tot stand komen eene wet, regelende de verplichte toevoeging van een kenmerkende stof (sesamolie) bij de margarinefabricage. Slechts in zoover het adres genoemde ver plichting ook wil uitbreiden tot het in den handel brengen van vetten, kan de Kamer er zich niet mede vereenigen, daar dit te onbepaald is en te ver zou voeren in een op zich zelf prijzenswaardigen ijver, den handel in zuivere natuurboter te beschermen. Hem. Oldeph. en Noordw., 29 Eebr. Een eigenaardig verschijnsel wordt alhier opge merkt bij sommige grintwegen, wier richting loodrecht staat op die der heerschende win den en regens. Deze wegen blijken zich onder den invloed dier winden te verplaatsen. De geheele bovenlaag tot aan de vloering zet over naar den oostkant van den weg. Een der gemeentewegwerkers is op ’t oogen blik bezig den nieuw gevormden zoom, die ruim een voet breed is, met een houweel los te kappen en terug te werken. Deze zoom is gevormd in ongeveer 5 jaar en de wegwerker verzekerde, dat in het vorige 5-jarige tijdvak de verplaatsing niet minder groot was geweest. Gaasterland. 29 Eebr. In de jongste zit ting van den raad onzer gemeente kwam o.a. in behandeling het kohier van den hoofde], omslag. Hierbij deed zich, wat de boeren betreft, de vraag voor: „zal men de oude regeling, waarbij het gemiddeld aantal koeien als maatstaf dient, behouden, of zal men ook de akkers belasten Hierover lie pen de gevoelens zeer uiteenhet eene raadslid beweerde, dat „bouw” veel, het andere, dat ze geen noemenswaardige voor- deelen opleverde. De laatste steunde zijn be weren mede hierop, dat de mest, die aan den akker gegeven wordt, het weiland wordt onthouden. Over een voorstel om de oude regeling (akkers niet belasten) te behouden, staakten de stemmen. In eene volgende ver gadering zal nu eene beslissing genomen worden. Gorredijk, 29 Eebr. Het vanwege den Frieschen Bond van Harmonie- en Fanfare corpsen te dezer plaatse te houden concours is bepaald op 24 Juli dezes jaars, op een stuk land in onze plaats, waar een tent zal verrijzen die circa 1000 personen zal kunnen bevatten. Zoo mogelijk zal nog een tweede dag van feestviering aan den eersten worden vastgeknoopt. De prijzen voor het concours, bestaande in een gouden, een verguld zilveren en een zilveren medaille, worden aangeboden door de muziekvereeniging „Ad Al tiora” alhier. Huizum, 29 Eebr. Dat alhier voor de tot standkoming van een gasfabriek nog al belangstelling wordt getoond, blijkt wel uit een 150-tal namen van inwoners, die als instemming met dat doel, nu reeds hunne namen op een circuleerende lijst hebben geplaatst. Stavoren, 29 Eebr. Onze visschers zijn voor de haringvangst gereed. De booten werden te water gelaten, de netten in ge reedheid gebracht. Reeds verleden week wer den zoogenaamde proefschotten gedaan, maar het resultaat was toen nog zeer onbevredi gend. Heden echter kwam een der visschers aan wal met ü1/» tal (500 stuks) en velen ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. op, wat voor belang handelslui en burgers bij den Oorlog in het Oosten kunnen hebben. Doch dat belang is niet gering. Het is waar, de Oorlog is ver weg, maar hij is nochtans van ingrijpenden aard voor 't internationale leven. Wat is het geval. Rusland heeft Mandsjoerije van de Chineezen afge snoept en tracht in Korea de baas te worden. Dit alles dateert van den oorlog, die Japan met China gevoerd heeft en waarbij Japan, schoon overwinnaar, al heel weinig geprofi teerd heeft. Rusland trok er eigenlijk het meeste voordeel van. Dit alles heeft bij Japan kwaad bloed gezet en den Keizer met zijn ministers op de gedachte geleid zich eenmaal op Rusland te wreken. Dit is eenige jaren de leidende gedachte geweest van de buitenlandsche staatkunde van Japan. Alles is er op voorbereid. Rusland is in al zijn gangen nagegaan. Mandsjoerije en Korea, zijn voor zooveel Japan het noodig oordeelde, in kaart gebracht en bij een eventueele veldtocht zal het hoogst waarschijnlijk gaan als in den Fransch- Duitschen oorlog, dat de Japanners beter thuis zijn in Aziatisch Rusland dan de Russen zelven. Voortdurend zwierven Japansche Koelies om den Beer uit het Westen, maar de Koelies waren officieren en de Kooplui spionnen. Japan zorgde voorts uitstekend voor vloot en leger en ging daarvoor in de leer bij Engeland en Duitschland. Dan sloot het een verbond met Engeland, blijkbaar om bij een komenden oorlog met Rusland diens bondgenoot Frankrijk in be dwang te houden. En toen nu door onder- handelingen omtrent Mansjoerije van Rusland niets te krijgen was en dit de beraadslagingen rekte en rekte, besloot Japan, dat zich ondertusschen klaar gemaakt had, zijn slag te slaan en gaf het de Russische vloot, die onvoorbereid was, al vast een eerste uit betaling, die Rusland zeer getroffen heeft. Ruslands fijne diplomatie, die wereldberoemd was, heeft een leelijken tik gekregen, daar ze de bedoeling van Japan niet heeft voor zien, zoodat Rusland op verre na niet klaar is, om een oorlog te voeren. Dit zit nu in een niet benijdenswaardige positie. Rusland is groot en kan veel ver dragen. De binnenlandsche toestand is zoo, dat een weinig afleiding naar buiten voor de rust des lands misschien niet kwaad is. Voor de financiën is in de laatste jaren uit stekend gezorgd, zoodat Rusland een grooten goudvoorraad heeft. Het heeft buitendien op een komenden oorlog met Japan gerekend, wat uit den aanleg van den Transsiberischen spoorweg blijkt en uit de vestiging te Port- Arthur. Maar Rusland i s niet klaarhet moet tegen een welberaden en sluwen vijand strijden en heeft de onderduimsche tegen werking van Engeland te duchten, hetwelk algemeen als de ophitser van Japan beschouwd wordt en zal trachten te profiteeren van Ruslands verzwakking. Wat nu zal het gevolg zijn Vooreerst, dat de oorlog van langen duur zal zijn en veel geld zal kosten. Men berekent nu al, dat Rusland dagelijks twee en een half millioen Roebel noodig heeft. De groote oorlogschat van Rusland zal spoediger opgeteerd zijn dan verwacht woidt en dan zal Rusland genoodzaakt zijn een oorlogsleening te sluiten. Dat zal Rusland heel wat kosten, want door de geleden nederlagen zijn de koersen der Russische fondsen al aardig gezakt. Wil Rusland dus een oorlogsleening geplaatst krijgen en er niet te veel op verliezen aan kapitaal, dan mag het wel 5 percent geven. Een gevolg daarvan is, dat overal het losse geld duurder zal worden. Wat nu nog voor 4 en 41/8 procent gegeven wordt, zal dan 5 a 5 ’/a worden. Ondertusschen heeft de rentenier, die van zijn papieren moet leven en die als alle Hollandsche renteniers daaronder ook Russen heeft, zijn kapitaaltje zien minderen, doordat de koersen zakken. Dat dit voor Nederland van eenige beteekenis is kan hieruit blijken dat het bezit van Russische fondsen, in Nederlandsche handen geraamd wordt op 1000 millioen gulden. Bij een daling van 10 procent in den koers beteekent dat dus 100 millioen gulden minder. Zoo daalt het nationaal vermogen, wat weer terugwerkt op de belasting. En waar ons land verleden Bolswardsche Courant.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1