Bolsward en Wonseradeel. De hoogste prijs. I Kieuws- en Advertentieblad No. 19. 1904. verschijnt Donderdags en Zondags. 43ste Jaargang. ZONDAG 6 MAART. BINNENLAND. F I ft VOOR afzonderlijke i klein om de terwijl zoo echt zich de ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. een en een kaartje met Dr. Erits Wagner iets geschreven, dat zij las een niet getrokken. vallig het bouquet van tige rozen midden mirtetakjes wits naam anderen kant was las en las en nog eens »A1 hebt ge ditmaal was de dag der trekking Haarlem, 4 Maart. Op last van den Burgemeester is de schouwburg voorgoed onbespeelbaar verklaard en gesloten, met het oog op brandgevaar. Leeuwarden, 4 Maart. Aan het station alhier bevonden zich hedenmorgen vele jonge lieden, die met gepakte koffers de reis naar N.-Amerika hebben aanvaard. Door familie en vrienden werd hun uitgeleide gedaan. Van avond 9 uur moeten ze aan boord zijn te Rotterdam en morgen in de vroegte wordt het anker gelicht. Over tien dagen kunnen ze te New-York zijn. Een eigenaardig boelgoed. Frieslands Noordoosthoek, 4 Mrt. Te Harkema Opeinde is Woensdag een boelgoed gehouden, zooals er zeker in geen 100 jaar heeft plaats gehad en zeer zeker ook niet weer zal plaats hebben. ’t Was ten sterf- huize van den ouden Gerben, zooals de erf later algemeen bekend was. Niettegenstaande hij er warmpjes inzat, is hij in ongedierte en ellende omgekomen. De man leed aan een soort van krankzinnigheid die verzamel woede heet, ’t Boelgoed gaf daar blijk van. Kabinetten, kasten en kastjes waren er een 50 stuks, wel 'n 200 pijpen en 150 tabaks- doozen, een 60-tal hooivorken, een 50 ijzeren schoppen, evenveel griepen, een 25 hamers, 30 horloges, meer dan een dozijn klokken, enz., enz. Zoo’n boelgoed trok. Reeds een paar dagen te voren kwamen er meer dan 400 kijkers a 5 cent en op den dag des boelgoeds was er zoo veel publiek, dat een aantal politieagenten en marechaussees slechts met moeite eenige orde in de massa konden houden, ’t Volk zat op het bouwvallige huis en in de boomen. Harlingen, 3 Maart. De exportslagers van hier op Engeland hebben deze week, weder een begin gemaakt met het slachten van kalveren. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn 3000 kalveren geslacht en verzonden naar Londen en Huil. Lemmer, 3 Maart. De haringvangst was hier deze week weer iets beter dan de vorige week. In het geheel toch werd hier deze week ruim 450-tal haring aangevoerd, waar voor van f 3f 5,50 per tal werd besomd. Ook werd hier deze week nog 200 pond spiering en 100 pond bot aangevoerd. Voor de spriering werd 3 ets. per pond besomd. Hejtk. NieuwM. v. 2'K Wat heeft dat te beteekenen? Wat ter wereld heeft dat wel te beteeken De blauwe oogen peizend neergeslagen, een diepe rimpel boven het sierlijke neusje, liep juffrouw Grete Raising in den morgen- zonneschijn en dacht na over den zonder lingen droom, welke dien nacht haar slaap onrustig had gemaakt. Als ontwikkelde jonge dame, die zich voor het examen van onder wijzeres voorbereidt, geloofde zij wel niet in droomen, hadden deze voor haar slechts een zuiver pathologisch belang en hield de vraag in welke hersenvaten zij wel hun oorsprong hebben, door welke zenuwcentra zij den slapende tot bewustzijn komen, haar helder kopje altijd bezig, maar toch, deze droom- En hij hield haar bezig. Zij wilde de ver klaring, de oplossing vinden. Raadsels op lossen was immers altijd haar fort. Zij wilde er toch achter komen, wat de zonderlinge droom te beteekenen had. De droom De zich vlug over het trottoir bewegende voet blijft plotseling staan, de oogen worden onnatuurlijk groot, staren naar den muur van een huis, waarvan haar tegenschittert een groot plakkaat op rooden grond eene groene krans daarin vetgedrukte getallen en daaronder in reuzenletters de vermaning „Biedt het geluk de hand Eerste prijs 500.000 mark 500.000 mark de hoogste prijs Grete Falsing had de handen gevouwen, is blijven staan voor den winkel van den loterij-collec- teur en kijkt voortdurend naar het plak kaat op rooden grond een groene krans daarin getallen. Haar droombeeld Juist zoo had zij het gezien in een groenen krans op rooden grond getallen een nummer 1828 een wenk van het lotBiedt het geluk de hand de hoogste prijs Juffrouw Grete is niet bijgeloovig, maar voor positieve bewijzen sluit zij de oogen niet. .Zij houdt de porteinonnaie in de hand al hare spaarpenningen zijn daarin een oogenblik aarzelt zij nog, gaat met zich zelve te rade dan heft zij moedig het hoofd op en stapt het kantoor van den collecteur binnen. Een minuut later is alles gebeurd de teerling is geworpen, het rad aan het rollen gebracht haar geluksrad Zij houdt het in de hand de kleine, groene portemonnaie bevat, zorgvuldig opgevouwen, het geluks nummer 1828 een vierde lot een vierde van den hoogsten prijs 125.000 mark. O zooveel geld was er op de wereld 1 En als iemand dat had, als dat zijn eigen was ja, dan behoefde men niet eiken morgen naar de kweekschool te loopen en zich tot 's avonds laat voor het examen af te beulen, dan behoefde men niet bij wildvreemde menschen, bij rijke, misschien wel onbeschaafde parvenu’s gouvernante te worden en later, als dit haar gelukte, onder wijzeres aan eene volksschool, dan kon men thuis mama in het huishouden helpen, wat veel aangenamer was, en die arme mama behoefde zich niet meer zoo af te sloven en papa zich niet meer het hoofd te breken hoe hij aan geld zou komen om de drie jongens behoorlijk te laten leeren. En dan kon men ook eens op reis gaan, of met de geheele familie naar zee dan kon Greta Falsing immers ook op een goeden dag trouwen natuurlijk slechts met iemand, dien zij liefhad, onuitsprekelijk lief. Liefhad och lieve hemel lief hebben hoe toch doortintel t het iemand bij die gedachte, hoe gaat men als in een zaligen droom verder En zij glimlacht bij zichzelve oolijk en denkt, terwijl zij voor geopende poort van de grijze kweekschool ziet ja, wacht gij nog maar een poosje dan zal een persoontje met blonde vlechten en blauwe oogen niet meer eiken morgen met loomen tred en bedrukt gemoed de treden opstijgen, dan zal zij op het gouden gelukswiel door het leven vliegen. Wiel wielrijden ja, dat zou men 4au ook kunnen doen en dat alles rozen prijs”. „Mijn hemel zeide Grete Falsing weer „ach goede hemel Daarop zat zij stil, doodstil en hare wangen gloeiden als de rozen, waarom zij de handen hield gevouwen. En terwijl zij steeds meer de bloemen bewonderde, geschiedde er als ’t ware een wonder. De groene takjes met de spitse, stekelige bladen stegen naar boven en bogen, rondden zich tot een krans tot een krans tot een groenen krans, op een rozenrooden grond. En Greta Falsing beefde, zooals zeker ieder zal beven, als hij geestesstemmen hoort of in den spiegel der toekomst ziet. Haar droomgezicht op rooden grond een groenen krans geen lauwer- maar een myrtenkrans den krans der bruid. En het profetisch getal Vol onwrikbaar vertrouwen rustten Greta’s oogen op het bouquet in haar hand. Ook daarvoor zal de tijd de oplossing brengen. En de oplossing kwam. Toen drie maan den later de nieuw benoemde assessor Frits Wagner bij het verlovingsfeest bekende den mooien leeftijd van acht en twintig jaar bereikt te hebben, viel zijn bruidje hem met een juichkreet om den hals. „Ik 18, gij 28 dat is immers 1828 mijn nummer in den droom den hoogsten prijs „De hoogste prijs Grete, Grete” bedenkelijk wiegt de assessor het hoofd heen en weer, „als het nu ten slotte ook maar niet weer een niet wordtI” „Gij I” Met haar beide kleine, stevige handen trekt ze hem aan de ooren. „Voor mij mag het misschien eene beteekenen. Maar jij hebt in elk geval den hoogsten prijs”. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. trek het u niet aan. Kijk naar de mirte en de rozen zij zijn den „waren hoogsten het geheele onmeteüjke geluk dat hield men in de hand 1 Dat hield men in in de hand Waar in welke- Neen toch, in den zak in den zak gestoken zak Nauwelijks zijn de bevende vingers in staat den zak in de japon te vinden dan woelen zij daarin rond en dan Dan leunt Greta Falsing tegen de deur post van de kweekschool bleek ge broken verslagen. Verloren de portemonnaie het geluksnummer den hoogsten prijs 125.000 mark haar geluk verloren verloren Acht luide slagen de bleeke Greta richt zich op een wanhopige blik glijdt nog over de straat zoeken het ver loren geluk ach, zij kan niet eens, de schoolklok de vreeselijke les in de wis kunde, welke zij niet mag verzuimen nu minder dan ooit nu, nu alles verloren is, nu hare geheele toekomst nog op de hoop berust, eenmaal onderwijzeres aan de volks school te worden. Alsof zij naar ’t schavot ging, zoo betreedt zij de stoep naar de school. Den volgenden morgen snelt zij op den courantenjongen toe, ontvouwt het blad, zoekt ja daar staat ’t op eene in ’t oog vallende plaats, dubbel vet gedrukt „Verloren eene groene portemonnaie met een loterijlot en wat kleingeld de eerlijke vinder wordt dringend verzocht”, enz. Dringend drin gend. Zij vouwt de handen krampachtig. Ondanks alle ver dorvenheid waren er immers toch nog eerlijke menschen, en waarom zou niet ditmaal een eerlijke Gelukkig, het was Zondag, zij kon thuis blijven, wachten, opletten, wan neer er gebeld werd en dan heensnellen om den eerlijken vinder open te doen. En buiten adem, met eene boog roode kleur vliegt zij de kamer uit, zoo dikwijls de huisschel Over gaaf, totdat mama de zonderlinge gejaagdheid van haar dochter opvalt en het jonge meisje, onder een onderzoekend verhoor, haar ongeluk aan het trouwe moederhart toevertrouwt. Er wordt geknord over de lichtzinnige geldverkwisting, maar dan volgt bij het zien van het diep bedroefde gezichtje een troostend „nu, trek ’t je maar niet aan, misschien meldt zich de vinder aan”. Maar het liep tegen den middag en nog had hij zich niet vertoond. Greta’s handen zijn krampachtig in elkaar gevouwen. Ach, als toch maar als toch maar Doch luister er wordt weer gebeld zacht, schuchter, ja ditmaal zij voelt ’t, ditmaal is het om haar te doen de een of ander eenvoudige persoon, die bescheiden kwam met hare eerlijkheid ja zeker, niet onder de voornamen, in het volk lag de ware, flinke kern misschien zoo’n goed oud vrouwtje ach neen, om 's hemelswilgeen oude vrouw, dat bracht ongeluk liever een jonge man. Maar het was evenmin de een als de ander. De kleine uit den groentenkelder bracht iets voor de keuken. Neen, er kwam niemand trouw en eerlijkheid waren uit de wereld verdwenen. Nauwelijks was zij weer in de kamer teruggekeerd of de bel weerklonk opnieuw. Een haastig, krachtig trekken papa. Zonder bijzonderen haast ging zij open doen. Doch, terugdeizend, is zij nauwelijks in staat een kreet te onderdrukken, want buiten staat, beleefd den hoed afnemend, een jonge man. En ditmaal is het aan geen twijfel onderhevig, zijn vragende blik geeft het te kennen de eerlijke vinder. „Komt u als ’t u blieft, toch binnen”. Lachend voldoet hij aan de dringende uitnoodiging en bevindt zich een oogenblik later in de woonkamer, waar mevrouw Fal sing ook spoedig verschijnt. Hij heeft zichzelven voorgesteld refe rendaris Frits Wagner. De groene porte monnaie uit den zak halend, moet hij als rechtskundige juffrouw Greta verzoeken, haar recht daarop met bewijzen te staven. Zij doet dit op de uitvoerigste wijze, ter wijl zij hem niet alleen het nummer van het lot, maar ook het geheimzinnige, hetwelk daaraan verbonden is, meedeelt. „Ik reken mij dus dubbel gelukkig, dat ik u weer in het bezit van het kostbaar eigendom kan stellen”, zeide hij, haar de portemonnaie ter hand stellend. Hij glim lacht daarbij een weinig spottend, naar het haar voorkwam, maar dat trekt zij zich niet aan. Zij is veel te gelukkig om zich door iets van haar stuk te laten brengen. Ook was het immers slechts een welwillend spotlachje geweest, dat punten van zijn knevel had getrild en 1 hij nu op gezelligen toon met mevrouw Falsing praat, dwalen zijne blikken voort durend van haar naar hare dochter. Moeder en dochter gelijken sprekend op elkaar en mevrouw Falsing bevalt hem bijzonder. Hij houdt van zulke mooie moeders, die bij alle vrouwelijke waardigheid nog de frissche op gewektheid der jeugd hebben behouden. Net, zeer net, denkt hij, en gelukkig de dochter, die zulk eene moeder heeft 1 „Net”, zeide ook de ingenieur Falsing, die thuis kwam, juist toen de referendaris opstond om afscheid te nemen en van dezen en zijn dochtertje in korte woorden doel en oorzaak van het bezoek had vernomen. „Een nette, jonge man”. Greta zeide niets. Maar of zij hem net vond Of zij Telkens weer, als zij in het vervolg in haar kamertje voor haar examen werkte, steeg het beeld van den eerlijken vinder voor haar geest op en hare gedachten hielden zich bezig met de vraag op welke wijze zij haar dankbaarheid kon betoonen, als haar geluksnummer uitlootte. Want dat dit zou getrokken worden, was nu meer dan ooit boven eiken twijfel verheven. Ver loren en teruggevonden niet door eene oude vrouw, maar door een jongen man zulk een netten, jongen man dat was immers dubbel, drievoudig geluk. Het werk voor het examen vorderde slechts langzaam geen wonder, als iemand de telt, welke hem van zijn dagen en uren geluk scheiden. En eindelijk aangebroken. In Grete’s handen bevindt zich de officieële trekkingslijst. Zij zit in haar kamertje. Hare blikken vliegen over de rijen getallen, op en neer zoeken willen zien en vinden en vinden toch nergens nergens. Voor haar oogen golft het als eene roode zee, daarin zwemt het rond, spookachtig groot, het getal waarnaar zij zoekt en zoekt het geluks nummer de hoogste prijs 1828. Steeds woester gaan de roode golven, steeds grooter wordt het geluksnummer de enkele getallen verwijderen zich van elkaar nemen vormen aan langbeenige duivels, die een waanzinnigen dans beginnen en haar aangrijnzen in duivelsch leedvermaak Juffrouw Grete is opgesprongen, stampt met beide voeten op den grond, de trek kingslijst, door hare handen tot een prop ineengefrommeld, vliegt in een hoek. Door het geluk om den tuin geleid Haar nummer haar lot een niet Zij weent niet. Maar een groote, machte- looze woede heeft zich van haar meester gemaakt. Woede tegen zichzelve, dat zij zoo dom is geweest I Zoo vreeselijk, boven alle begrip onnoozel dom 1 Om zoo kortzichtig, oppervlakkig haar droom uit te leggen. Het geheimzinnige droomgezicht, het profetisch getal een lotterijnummer bah 1 Na tuurlijk had dat iets anders, iets heel anders beteekend. Want dat er eene beteekenis achter school, bleef voor haar onwrikbaar vast staan, nu meer dan ooit. Van welk soort die echter was Den wijsvinger tegen den neus gedrukt, waarboven de denkersrimpel zich had gegrift, zat Grete te denken en te peinzen. Terwijl zij zoo geheel in hare overpeinzingen ver zonken was, werd er aan hare deur geklopt, die het volgende oogenblik openging, terwijl het dienstmeisje haar een in zijden papier gehuld bouquet toereikte. „Dit is voor u gebracht, juffrouw”. „Mijn hemel”, zeide deze slechts. Het was haar eerste bouquet, dat zij ontving. Daarop, terwijl het dienstmeisje glimlachend zich verwijderde, ontdeed zij bijna schroom- zijn omhulsel. Prach- schitterden haar tegen, in het groen tuiltje een bosje daartusschen glinsterde iets een gedrukten en op den Bolswardsche Courant 'lil te

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1