No. 21. Verschijnt Donderdags en Zondags. 43ste Jaargang. 1904. lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I I ZONDAG 13 MAART. BINNENLAND. Uit de Raadszaal. 'i VOOR afzonderlijke I de werkman zich 1 hel 1 Ik wil Vergadering van Donderdag 10 Maart. J oordeel te geneeskun- en W. bruikelijke voorwaarden, dien grond af te staan voor f 27, Zal als punt 6 behandeld worden. van Mej. M. Dijkstra, vak k aan school No. 2, ingang van 16 Maart eervol ont slag, wijl zij is benoemd tot onderwijzeres te Buren op Ameland. Voor de behandeling hiervan, wordt urgen- I g. Een adres onderwijzeres in om met Gister liet een der winkels in de stad portefeuille met een belang» bankpapier liggen. De win- hooging zijner zijne dienstjaren en wat in plaatsen van bruik door de Directeuren wordt genoten, gelet, en ik vind dat de nieuwe gebruikers worden bevoorrecht boven de ouden, als wij op al die aanvragen ingaan. De Voorzitter. Ik vind dat de heer v. d. Meuten wat al te pessimistisch is in zijn beschouwing. Het vorig jaar is treeds een groot deel der leiding vernieuwd van het stadhuis tot Postkantoor. Nu wordt de leiding langs de Kampen verbeterd en ook op de Kade is hieraan reeds gewerkt. Ik meen wel, dat de Gascommissie er op uit is, ook de burgerij een goeden gastoevoer te bezorgen en dan zal uw buurt ook wel aan de beurt komen. De heer v. d. Meuten. Ik vind toch, dat de oude gebruikers thans achterstaan bij de nieuwe. Met algemeene stemmen wordt het voor stel goedgekeurd, ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. B. en W. adviseeren dit verzoek niet in te willigen. De brug is met de woning het vorig jaar voor lagen prijs verpacht. Het was toen bekend dat het wachthuisje bij de brug zou worden weggenomen en de watertoevoer was bij die woning toen, gelijk nu en is niet verminderd. Dat adressant de seinen der telephoon niet kan bedienen, ligt niet op den weg der gemeente. B. en W. advi seeren daarom het adres niet in te willigen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 8. Behandeling van het adres van school- autoriteiten enz., tot het aanstellen van een schoolarts, met advies van Burg, en Weths. B. en W. adviseeren een schoolarts aan te stellen op een salaris van f 100 en daar voor aan te wijzen den stadsgeneesheer, den heer A. Banning. Reeds was door de schoolcommissie ge wezen op het gevaarlijke, dat soms kinderen met besmettelijke ziekten behept, in de scholen plaats namen, B. en W. deelden dat bezwaar niet, omdat de hoofden het recht hebben, zulke kinderen te verwijderen, ja het zelfs verplicht zijn. Uit dit adres van schoolauto- riteiten en onderwijzers wordt gewezen op het moeielijke om daarover een vellen en het gewenscht is, een dige aan te stellen voor toezicht. B. doen daarom nu het voorstel. Met algemeene stemmen goedgekeurd. De agenda is, daar de 3 laatste punten zijn verdaagd, afgeloopen. De heer Boersma. Ik wensch even op te merken, dat er een verordening bestaat, dat de tram langzaam moet rijden en dat is wrel noodig, maar ik meen ook, dat het harde rijden met paard en wagen in de stad ver boden is. Nu heeft het mijne aandacht meermalen getrokken, dat de bestelwagen van de tram zoo hard door de straten jaagt, dat ik vreesde voor ongelukken. Ik meende dat hier even te moeten opmerken. De Voorzitter dankt voor de opmerking en zal er de politie kennis van geven om toe te zien. Hierna werd tot eene geheime zitting over gegaan. Na heropening der vergadering werden Burg, en Weth. gemachtigd om zoo noodig tijdelijk f 6000 op te nemen voor de betaling van een termijn aan den aanne mer der Rijkszuivelschool. Hierna sluiting der Vergadering. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. waarbij hij wijst op Harlingen f 1964,17 en Zierikzee f2000, terwijl hij slechts f1250 heeft. Gesteld in handen van B. en W. om advies, de Gascommissie gehoord. e. Een adres van de Werklieden-Ver- eeniging „Eendracht zij ons Doel”, verzoe kende den Raad het voorstel van den heer Joh. Kramer Mz., om den Zondag bij de kermis weg te nemen, niet aan te nemen, aangezien de Zondag de eenige dag is, dat de werkman zich een gepast vermaak kan gunnen. Dit adres wordt gevoegd bij het desbe treffende voorstel. f. Een adres van den heer B. Algera om 9 Meter grond van het Nannenhof in eigendom te bekomen, teneinde een goede woning te kunnen bouwen, op het door hem aangekochte terrein aldaar. Omdat op spoed wordt aangedrongen, heb ben B. en W. reeds dadelijk hun advies hierbij gevoegd hetwelk inhoudt, dat deze grond door de Gemeente gemist kan worden, en het te bouwen huis beter in de richting komt. Zij stellen daarom voor, op de ge- Tegenwoordig waren 10 leden. Afwezig de heeren Y. T. de Boer en Praamsma wegens ongesteldheid en de heer Schotman met kennisgeving. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Een schrijven van de heeren Schot man, Praamsma en Y. T. de Boer, berich tende dat zij verhinderd zijn de vergadering bij te wonen. Zij verzoeken punt 10 der agenda, (het adres van den heer De Boer, directeur der Gemeente-reiniging om in de stad te mogen wonen) aan te houden tot een voltallige vergadering, daar hierbij het finantieel belang der Gemeente is betrokken. De heer Van der Meer. Ik zou hieraan wel eenige uitbreiding willen geven door er punt 11 ook bij te voegen (het adres van den heer Van der Tol om schadevergoeding voor de geneeskundige verpleging zijner kin-, deren,) daar ik dit nog van meer belang acht en ik zou er ook punt 9 (het verande ren der dagen van de kermis) bij doen, juist met het oog op de onvoltalligheid der vergadering. Het is zeker, dat de beslissing omtrent punt 9 met spanning door velen in de Gemeente wordt tegemoet gezien en bij punten 10 en 11 is het finantieel belang der Gemeente gemoeid. Ik zou die derhalve liefst in een voltallige vergadering willen behandelen. De Voorzitter. Het ingediende voorstel door 3 leden van den Raad wil ik eerst in stemming brengen, en dan als het onder steund wordt, ook het voorstel v. d. Meer in behandeling nemen. Het voorstel om punt 10 te verdagen, wordt aangenomen met 9 stemmen (tegen de heer v. d. Meulen). Het voorstel v. d. Meer, om ook punten 9 en 11 te verdagen, wordt ondersteund door den heer Oosterbaan. De heer Van der Meulen. Ik vind het toch niet gepast om uit te stellen. Als men tot een vergadering wordt opgeroepen, maakt men zich voor de behandeling der punten gereed. En als er nu al een paar leden ongesteld zijn, dit vind ik geen reden tot uitstel, dat kan de volgende vergadering ook wel het geval zijn. De Voorzitter. Het zoo pas aangenomene is een voorstel ingekomen van 3 raadsleden, dat meende ik in stemming te moeten geven, maar ik vind het wel wat veel gevergd om direct nog twee punten daarbij te voegen. Het niet voltallig zijn kan ook de volgende vergadering het geval zijn en ik vind het wel wat gevaarlijk om in zoo’n geval een precedent te stellen, evenwel ik zal de zaak aan den Raad overlaten. De heer Van der Meer. De Gemeentewet zegt dat wanneer geen voldoend getal leden aanwezig is, geen besluiten kunnen worden genomen. Daarin ligt opgesloten, dat men de besluiten liefst door een voltallige ver gadering genomen ziet. Ik wil nu iets ver der gaan dan de wet bepaalt, en ik zou het niet vóór de vergadering, maar bij het aan de orde zijn dier punten hebben voorgesteld. Het ingekomen schrijven der 3 raadsleden geeft mij aanleiding het reeds nu te doen. Het voorstel v. d. Meer wordt aangeno men met 6 tegen 4 stemmen, (de hh. Eisma, v. d. Werf. v. d. Meulen en Hommes tegen). De Voorzitter. Ik geef de heeren de ver zekering dat ik geen voorstellen meer zal uitstellen, omdat er leden afwezig zijn. Verdere ingekomen stukken: b. Van Ged. Staten de goedkeuring der wijzigingd er begrooting 1903, van het kohier van hoofdel. omslag, de tijdelijke geldleening en het plan van geldleening voor de zuivel- school. Aangenomen voor kennisgeving. c. Het verslag der Plaatselijke School commissie over den toestand van het onderwijs. Dit zal bij de raadsleden circuleeren ter lezing, terwijl extracten aan de scholen zul len worden gezonden. d. Een adres van den heer K. Tromp, Directeur der Gasfabriek, verzoekende ver- jaarwedde, met het oog op zulks in verhouding met nagenoeg gelijk gasge- Harlingen, 10 Maart, Hedenavond is alhier na een langdurig lijden, in den ouder dom van 59 jaren, overleden de heer E. de Veer, commissaris van politie en waterschout onzer gemeente. Sinds Augustus 1884 heeft de heerE.de Veer zich steeds doen kennen als een nauw gezet en bekwaam ambtenaarhij was in onze gemeente algemeen geacht en geëerd. Heerenveen, 11 Maart. Binnenkomende schippers rapporteeren, dat ze veel last gehad hebben van ijs, tegenwind en stroom. In het Sneeker meer liggen tal van schippers aan lagerwal, tegengehouden door het ijs. Ook het Tjeukemeer zit nog zoo vol ijs, dat men er hier en daar wel op kan staan en groote sche pen er door gesleept moeten worden. Niet minder heeft de scheepvaart van Holland naar Friesland verscheidene dagen veel belemmering ondervonden van het ijs in de Zuiderzee, dat zich aan alles vastzette en het varen met tegenwind bijna onmogelijk maakte. 10 Maart. Langs de spoorlijn tusschen Idaard en Grouw werden gister verbazend groote troepen wilde ganzen gezien en op de even 1 Akkrum en stormvogels. Leeuwarden, 11 Maart. buitenman, die een bezocht, daar een rijk bedrag aan kelier heeft van dit geval onmiddellijk aan gifte bij de politie gedaan. Zeist, 11 Mrt. Gisteravond is de nieuwe accumulatorenfabriek afgebrand. Een auto mobiel en verscheiden motorfietsen gingen verloren. Oorzaak onbekend. Alles verzekerd. Hepk. Nieuwsbl. v. Z'’rt tie gevraagd en verleend, en het verzoek ingewilligd met algemeene stemmen. PUNTEN VAN BEHANDELING: 1. Aanbieding en behandeling van kohier van hondenbelasting. Het kohier ten bedrage van f377 wordt vastgesteld en de invordering bepaald vóór 15 Mei, met algemeene stemmen. 2. Voor stel van Burgemeester en Wethou ders tot het plaatsen van gaslantaarns en het aanbrengen van gasleiding. Uitbreiding, vernieuwing en verlegging van gasleiding is noodig geworden, waartoe het voorstel thans wordt gedaan. De ver betering der leidingen wordt geraamd op f 760. De verlenging naar de zuivelschool met 2 lantaarns aan den weg, de verlegging der buizen bij het postkantoor, noodig ge worden, daar de grond naast het postkantoor is verkocht, en een vergrooting der leiding bij de Harlingerbrug, noodig geworden voor de te plaatsen gasmotor van de heeren T. v. Gosliga en T. B. v. d. Werf. De kosten dezer werken zijn gezamenlijk geraamd op f 1220,—. De heer Boersma. Ik zou wel willen vra gen of het advies der Gascommissie gelijk luidend is aan dit voorstel. De Voorzitter. Ja, geheel overeenkomstig het voorstel. De heer Boersma. Dank U dan ben ik er voor. De heer Van der Meulen. Dit is betrek kelijk nieuw en ook geen nieuw werk. Ik gebruik in mijn huis gas zoowel voor ver lichting als om te koken, doch ik betreur het, dat de gasleiding zoo slecht is. Er wordt wel over geklaagd, doch het blijft gelijk. Als er nieuwe fabrieken komen aanvragen, wordt direct voor voldoenden toevoer ge zorgd. Ik wensch dat ook eens gelet zal worden op de gasgebruikers, die dit al zijn sedert 1863. Op de burgers wordt weinig 3. Aanbieding eener concept-ver ordening tot het aanbrengen van „kenteeken” aan on bewoonbaar verklaarde woningen. De Voorzitter. Wij staan thans voor ’t geval, dat enkele woningen onbewoonbaar zullen moeten worden verklaard, en de woningwet eischt, dat er een kenteeken op die woningen wordt aangebracht, geregeld bij eene verordening (Art. 18). B. en W. stellen zich voor spoedig eene verordening op het bouwen in te dienen, doch doen nu het voorstel te bepalen, dat het //kenteeken” zal zijn een plank, aangebracht bij den hoofdingang der woning met letters van flinke afmeting (bij de wet bepaald) luidende ONBEWOONBAAR VERKLAARDE WONING. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het onbewoonbaar verklaren van enkele woningen. Volgens advies van de gezondheidscom missie is het noodig, dat nu een 4 tal woningen in deze gemeente onbewoonbaar verklaard worden, aangezien ze in zoo’n slechten staat verkeeren, dat er geen opknap pen aan is. Het zijn de woningen bij ’t voormalige Israëlietische kerkhof bewoond door G. v. d. Spoel, F. de Wit, Buma en De Boer, allen eigen aan den heer F. R. Feenstra. Krachtens art. 13 der wet wordt deze zaak behandeld en het voorstel met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het maken van een brandput achter de Harlingerstraat. Doordat vele woningen zijn bijgebouwd in den zoogenaamden //Ververstuin” is in geval van brand het niet mogelijk voor de brandweer, daar te kunnen blusschen, omdat die huizen te ver van het water staan. Het brandcollege heeft op dit gevaar ge wezen. B. en W. stellen daarom voor, voor de huizen van Hilarides een brandput te laten maken, de kosten, geraamd op f 310 te vinden uit het fonds voor onvoorziene uit gaven. De heer Boersma. Al eenige jaren gele den is er bij het college van Brandweer gesproken over den wateraanvoer daar buiten de Blauwpoort ingeval daar brand ontstond. Nu met dien aan bouw daar achter vind ik het wenschelijk, ja dringend noodig, dat er verbetering wordt aangebracht en wel met den meesten spoed. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 6. Adres van B. Algera om 9 M2. grond van het Nannenhof in koop te bekomen, met advies van Burgemeester en Wethouders. De Voorzitter. Het advies van B. en W. is straks reeds gelezen. De heer Elsma. Ik wensch nog eene bepaling aan die voorwaarden toe te voegen, n.l. dat de richting recht van den muur der fabriek uit wordt genomen zoo, dat er nog een klein hoekje open blijft, want er schijnt vroeger een steeg geweest te zijn. Van rechten op uitgang is niets te vinden, doch de bepaling kan er bij, ter voorkoming van latere gebeurlijkheden, en ook nog, dat de gemeente niet treedt in de later ver meende nu onbekende rechten van naast- legers. De heer v. d. Meulen. Ik heb mij niet verwonderd over den verkoop van dezen grond, doch er wel bij stil gestaan. Ik heb altijd gemeend, dat daar een steeg was, en vraag dus, weet de gemeente wel, wat zij verkoopt? Is het wel zeker, dat dit ge meentegrond is De heer Kramer. Ik wil er op wijzen, dat er 15 cM. wordt gerekend voor de" afscheiding, dit is het zekere voor ’t onzekere. De heer v. d. Meulen. Ik vraag maar mogen wij ’t verkoopen De opmerking van den heer Eisma, doet mij die vraag stellen. De heer Eisma. Wat verkocht wordt, is gemeente eigendom, doch de bepaling wordt juist gedaan om later geen vermeende rechten tegen de gemeente te doen gelden. De Voorzitter. De heer v. d. Meulen zal toch zeker niet veronderstellen, dat B. en W. niet vooraf onderzoeken wat zij verkoopen! Met algemeene stemmen goedgekeurd. 7Behandeling van het adres van G. Homminga, inzake de woning bij de Harlin- I gerbrug, met advies van Burg, en Weths. boven water komende landen tusschen Haskerdijken wemelde het van Bolswardsche Courant I 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1