Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 22. Verschijnt Donderdags en Zondags. 43ste Jaargang. 1904. Praatjes over dit en dat. DONDERDAG 17 MAART. j ter vervanging van de NI. Vn. Margari v.|h. HENDRIKS, I VOOR afzonderlijke Oct. INGEZONDEN. een garnizoen krijgt^ r I Werd voor een eene afdeeling van //Volksweerbaarheid” opgericht met pl. m. 30 leden, thans is dit getal reeds geklommen tot ruim 60. Ieder kan zelf zijne contri butie bepalen mits niet minder dan f 0,25. Geldelijke bezwaren bestaan dus tegen de toetreding als lid niet. Uit de leden der afdeeling heeft zich ook eene schietvereeni- ring gevormdhet getal leden bedraagt ruim 20. De contributie voor het lidmaatschap hiervan is bepaald op 50 cents per jaar. Uit het feit, dat het Rijk te Zaandam grond heeft gekocht voor den bouw eener eigen apotheek, wordt door de inwoners af geleid, dat Zaandam een aimer. Het vuur woedde in de secretaris kamer en vlammen braken door den vloer in het gemeentemuseum en den kap van het gebouw. Met behulp van de stoomspuit der gistfabriek en vier spuiten was te half zeven het vuur gebluscht, doch te halftien hedenochtend sloeg opnieuw de vlam uit ’t dak, maar werd bedwongen. De schade is belangrijk. Het archief is gelukkig onaangetast gebleven en heeft alleen wat waterschade bekomen. De kamer van den secretaris is uitgebrand, waarmede be langrijke drukwerken verloren zijn gegaan. Ook het bovendeel van het gebouw heeft veel geleden. Oorzaak vermoedelijk het vlam vatten van een bint aan de bovenrechterzijde van den schoorsteen in de secretarie. Het gebouw is verzekerd bij de Maatschappij Union te Parijs. Sneek, 14 Maart. Tijdens de godsdienst oefening in de Ger. kerk alhier werd gisteren een jongeling plotseling krankzinnig. Eerst begon hij te zingen. Op het onbehoorlijke hiervan opmerkzaam gemaakt, sloeg hij, zooals men ons meedeelt, verschillende din gen stuk. Fr. Zuidwesthoek, 14 Maart. De land verhuringen alhier hebben weder een aan vang genomen en de ambitie schijnt bij de veehouders, ondanks het minder gunstige weidejaar van 1903, niet verminderd te zijn. Zoowel bij onderhandsche als publieke ver huringen worden zeer hooge prijzen geboden, inzonderheid voor gunstig gelegen perceelen van niet te grooten omvang. Prijzen van f 40 a f 45 per pondemaat zijn zeer gewoon en bij eene verhuring te Stavoren werd zelfs 70 gulden per 36 /4 are besteed. De vee houderij moet wel rendabel zijn, als deze toestanden kunnen voortduren. Appelscha, 14 Maart. De scheepvaart is hier in de laatste dagen bijzonder druk. Er is hier echter weinig goede turf te krijgen, daar de te velde staande turfhoopen nog nat waren, toen de vorst inviel, waardoor ze een groot deel van hare waarde verloren. na de over mijn Mijn vrouw maar geen ste- ik heb het IRA1GT: MARG. W Verpakt in Cartons. "W Verkrijgbaar bij de vo< Winkelprijs per pond 40 Maandagmorgen dan, hebben wij onzen De noodige proviand (nat aan boord gebracht, schrijf- kaart van Friesland, een enz. Ik, met een bundeltje oude raadsverslagen onder den arm, van mijn voetzolen geschud en plaats in z/de kombuis” naast Neef. was ook een geheime zitting vooraf gegaan. Ik wil heel graag aannemen, dat er omstandigheden zijn, die soms een geheime beraadslaging noodig of wenschelijk maken, maar in onze gemeente schijnt dat noodige of wenschelijke wat dikwerf aanwezig te zijn. Nu is het volstrekt niet omdat ik ver moed dat onze raad niet zal gehandeld heb ben als hij moest, maar ik vraag toch //Waarom mag het volle licht niet op de genomen besluiten vallen? Waarom worden vele zaken hier ter stede zoo vaak met ge sloten deuren behandeld?” Zie, dat is eene der redenen waarom ik schrijf, ik wil graag alles weten en vooral ook, waarom een voor onze gemeente zoo belangrijke conditie moest worden geschrapt? hoewel ik daarom niet veronderstel dat die tolheffing vervalt. z/Ik denk, Jochem, dat ze ’t voor jou niet willen weten en zij vreezen, dat je de Sneekervaart ook gaat ,,af breken”zei Neef 4 Pandbrieven tot den koers van 4 4 Pandbrieven ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. der Prov. Staten bleek het een vereenvoudigd plan te zijn, waardoor de provincie, onze subsidie en het gewone onderhoud er afre- kenende, er af komt voor het buitengewone werk met f 71,227, (zie Bolswardsche Cou rant, dato 1 Nov. 1903.) nu, ’t zij zoo ’t wil, maar in van 9 October 1903 werd een werk van f 150,000 ’t off. verslag.) ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. je te steken? Ze meenen bent op die Zuivelschool erg op jou gebeten in ’t zonnetje zetten.” z/Dat kan ik van ’t werkvolk aan die school niet verwachten Neef, die hebben op mij bepaald niets tegen. Ik beschouw het als een eer, dat ik een takje van dien mei boom kreeg; bij meer invloedrijke heeren zullen wel takjes bezorgd zijn en ik had zelfs plan een drinkgeld aan die arbei ders ter hand te stellen, want ik wil mijn fatsoen ook ophouden.” z/Och kom, wees wijzer, men wilde een loopje met je nemen. Daar steekt bepaald wat achter. Dat werkvolk ken ik niet zoo speciaal, maar ik veronderstel dat er iemand is geweest, die op dit idee is gekomen, om je eens te kittelen. Die vindt het na den storm zeker wat te kalm en wil ’t vuurtje wat aanblazen.” //Zou je dat denken?... Maar dan is er ook geen reden voor mij om te wachten en ik zal voor ’t eerstvolgend nummer der courant weer een brief gereed maken, ook mee om te laten zien, dat ik mij niet laat beetnemen, niet door een forschen greep, om de reden de vorige maal reeds ontvouwd, maar nog veel minder met mij laat sollen. Toch wil ik, nu ook deze eenige mij bewezen attentie van zoo verdacht allooi is, een poosje de stad uit oin mijn zinnen wat te verzetten en een gezonder lucht in te ademen dan hier tegenwoordig heerscht.” z/Neem mij dan ook mee Vader” zei onze Klaas want mijn makkers zien mij in de laatste dagen ook zoo in den nek aan, sedert ik in ons kransje uw wal wilde ophouden. z/Zien ze jou ook al met schuine oogen aan? Ja, jongen, dat gaat zoo, een kind en dus ook in den zijn ouders, maar ik vind van je, dat je voor je de bres zijt gesprongen, ’t Is tocht aanvaard, en droog) werd gereedschap, verrekijker kranten en heb het stof nam Klaas op de voorplecht bij de fok, de schip per aan ’t roer en daar ging het de Sneeker vaart op, bij ’t krieken van den dag toen verreweg het grootste deel, ja eigenlijk de geheele burgerij nog rustig neerlag in Mor pheus’ armen. Ik merk gewoonlijk gauw uit wat hoek de wind waait en ik zag ook dadelijk dat wij een goeden wind hadden, zuidwest, zoo goed het maar kon. /z’t Is nog geen grootscheepsvaarwater, Harmen”, zei ik, //maar wij kunnen het er met ons bootje zoo wel mee doen.” z/Ja, kijk eens”, zei Neef, //voor mij en jou wordt die vaart ook niet verbeterd, wij vliegen er over en zijn direct het tichel-^ werk voorbij, doch groote en zwaar geladen, schepen kunnen hier toch niet best voort] en dat de grootste bochten er uit worden; genomen en de vaart wordt verbreed en verdiept, is wel een zaak van belang, vooral voor de fabrieken en de groothandelaren, doch of het onze gemeente f 20,000 waard is, moet nog blijken.” //Zulke werken zijn altijd duur, het geheel moet f 150,000 kosten, dus wij be talen er nog geen zevende deel toe en toch geschiedt het vooral om Bolsward, naar men zegt.” z/Ei, Jochem, dat was een vroegere raming en toen heeft men voorgesteld, onze subsidie te bepalen op een vijfde deel, dat was f 30,000. Dat is toen afgekitst maar later hebben Ged. Staten een nadere missive gezonden, d.d. 9 Juli 1903 met plan en kostenberekeningen daarop is besloten f 20,00C| subsidie te geven. Doch bij de behandeling J //Zoo, de vergadering nog gesproken van (zie pag. 124 van ’t off. verslag.) ’t KosL. ons f 20,000 met aflossingen van f 500. Onze gemeente zit er dus 40 jaren aan vast voor f 500 per jaar.” z/Dat de aflossing over een langen termijn loopt, vind ik heel goed want waar lijk wij hebben tegenwoordig al genoeg hooi op onze vork en daarbij is nog wel wat in zicht ook. Gij spreekt van jaarlijks f 500 doch vergeet niet dat wij, naar 4 °/0, er het eerste jaar f 800 rente bij moeten doen en die som, samen f 1300, vermindert per jaar met slechts 'f 20, dus de Sneekervaart moet nog al wat opleveren, zal onze gemeente er van profiteeren.” deelt veelal in de glorie tegenspoed van het toch heel braaf vader in trouwens ook de plicht van je en als men je daarom met mij wil verstooten, kom dan maar mee in de boot!” JSn Klaas was in de wolken. XXXVII. Mijnheer de Redacteur! Ik kom U een mededeeling doen van een tooneeltje, dat Maandagmorgen in de vroegte is afgespeeld aan de Kade. Ik ben met Harmen en mijn zoon Klaas vertrokken. Wij hebben het anker gelicht en komen vooreerst niet terug, is ’t plan. U moet weten, ik had de laatste dagen geen schik meer in de stad; ik vond, dat zoo velen, ja haast ieder een als uit de hoogte op mij neerblikte, ’t werd mij zoo angstig te moede, dat ik mij haast niet meer op straat durfde vertoonen. Ik besloot op reis te gaan en nu heb ik een oom //in ’t Waterland”, die er een overdekte zeilboot op nahoudt. Die vroeg ik ter leen en als antwoord op mijn schrijven kwam de boot hier, met den knecht als schipper, aan den wal. Toch zou ik de laatste dagen nog van de reis hebben afgezien. Het weer lokte trou wens niet uit tot een watertochtje en Woens dagavond gelijk U bekend zal zijn ontving ik uit naam der werklieden van de Zuivelschool een takje van den //Meiboom.” Daarin zag ik een beleefdheid, die mij goed deed aan mijn hart, ’k was er zeer mee in genomen. ’t Is dan ook het eenige blijk van hartelijkheid dat ik ontving na de on weersbuien die de vorige maand arm hoofd zijn losgebarsten, zei des avonds al: //Als daar keltje aan zit, Jochem?” en bundeltje nog eens goed bekeken, maar kon geen scherp puntje vinden, ’t Was een takje met reeds groene blaadjes, de kleur der hope dus en ik heb den volgenden morgen dan ook een dankbetuiging als advertentie aan de courant opgegeven. Vrijdagavond kwam, als naar gewoonte, Harmen ons bezoeken, maar die heeft mij de schellen van de oogen doen vallen. Z/Wel Jochem” zei hij dadelijk //begrijp je niet, dat dit gebeurd is om den draak met dat jij erg gebeten en daarom zijn ze en nu willen ze je eens Wij keken eens uit en praatten nog wat over koetjes en kalfjes en waren bij de Nijezijl, eer we er erg in hadden. Nu moesten wij eens aan wal en gingen eens na, hoe men die nieuwe brug wil leggen. Dit leek Har men en onzen knecht een goede verbetering toe, want deze brug is thans wel wat onge riefelijk gelegen voor de schipperij. //Maar”, zei Harmen, z/onze gemeente moet die nieuwe ijzeren brug betalen, heb ik gehoord.” //Kijk Neef, dat is zóó. Onze ge meente zal die nieuwe draaibrug laten bouwen, volgens bestek van den hoofdingenieur van den prov. waterstaat, maar de kosten der brug worden in mindering gebracht bij het betalen der subsidie. Dat is vooruit bedongen, evenwel in het raadsverslag van 12 Februari vond ik iets, dat ik niet kan snappen, al ga ik er een vollen dag over peinzen. Er staat daar, dat na de geheime zitting besloten is de laatste woorden van sub 2 der voorwaar den te schrappen van het raadsbesluit no. 8 d.d. 9 Oct. 1903. Ik heb dat nagezocht en nu moet ik haast begrijpen, dat voor onze gemeente de conditie vervallen is, dat de brug- en doorvaartgelden verzekerd blijven. Ik heb gelezen, dat die rechten de laatste 16 jaren gemiddeld f 923 zuiver per jaar bedroegen en waarom heeft men dat nu ge schrapt? Aan het genomen besluit den 9 De meeste schippers varen dan ook döor naar Drenthe om daar te laden. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. Gisteren vergaderden in het koffie huis Z/De Vereeniging” de commissarissen en aandeelhouders van de stoomboot-maatschappij //Nijverheid.” Twee der heeren commis sarissen waren door ziekte verhinderd te komen. De voorzitter, de heer J. Houwink Gz., herdacht één dezer commissarissen, die altijd met ijver de belangen der mij. had voor gestaan en nu zeker wel nooit weer die belangen zou kunnen behartigen. Nadat door den heer P. van Terwisga de notulen waren gelezen en bekend was gemaakt, dat de rekening en ’t beheer van dit -boekjaar door de daartoe benoemde commissie was in orde bevonden, bracht de voorzitter een jaarverslag uit. Spr. herinnerde er aan, hoe de mij. //Nijverheid” nu 13 jaren bestond. Nog nooit was eenig dividend uitgekeerd. Dit kwam, doordat //Nijverheid” met allerlei wederwaardigheden had te kampen. Niet alleen was de concurrentie zeer scherp, doch ongeschikte directeuren, ongelukken enz. brachten steeds slechte boekjaren. Thans onder ’t beheer van den ijverigen en be kwamen directeur P. Schenkius, zijn de zaken weer vooruitgegaan en dit jaar, mag men zeggen, is //Nijverheid” op een keerpunt gekomen. Als er aanstonds 10 aandeelen van f 100 elk zijn uitgeloot van de obligatie lening (voor de 3e boot), blijft er een zuiver winstsaldo van f 3380. Besloten wordt, dat minstens f 1500 in de reservekas zal komen en dan 3 pCt. dividend uit te keeren van ’t aandelen kapitaal ad f 45.000. De heer A. Veen Ez. wordt als commis saris herkozen en de pas genoemde 10 briefjes uitgeloot. Gekozen werden tot commissie van onder zoek der rekeningen enz. voor ’t volgend jaar de heeren R. 8. H. Visser, M. .1. Houwink en A. Lankhorst, (plaatsvervangers de heeren J. Brenuinkmeijer, D. Gorter en mr. C. C. Paehlig.) Laten we ten slotte melden, dat de Nij verheid een paar overdekte lichterschepen bij de booten wil gebruiken. Op de laatst gehouden algemeene ver gadering van den Nederlandschen Kaatsbond is besloten, den grooten Bondskaatswedstrijd dit jaar te houden te Sneek op den 2den Pinksterdag, 23 Mei a.s. Ten einde dezen wedstrijd enz. zoo goed mogelijk te doen slagen, heeft zich hier een comité gevormd, bestaande uit de heeren B. J. Boerrigter, R. Gorter, H. Minkema, K. Christian en P. IJpes, te zamen vormende het bestuur der Kaatsvereeniging //Sneek”, Egb. Veen, J. H. Bont, M. J. Houwink en A. Stockmann, allen leden van het bestuur der Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer en G.’ Jongbloed en J. Poppinga, beiden leden van de Vereeniging tot viering van Nationale, Provinciale en Stedelijke feestdagen. Dit comité heeft reeds besprekingen ge houden met hoofdbestuur van den Ned. Kaats bond over de voorbereidende werkzaamheden voor dezen belangrijken dag. Wommels. De uitslag der stemming voor drie gemachtigden in het kerkelijk kiescollege bij de Ned. Herv. Gem. alhier is geweest, dat de candidaten der kerkelijke vereeniging z/Paulus” de heeren O. Hiemstra, T Tijm- stra en D. Zwart gekozen werden, respectie velijk met 78, 77 en 76 stemmen. Op de candidaten der tegenpartij, de heeren S. v. d. Meer, IJ. v. d. Meer en IJ. Rodenhuis, werden 63 stemmen uitgebracht. Nijemirdum, 14 Maart, paar weken in ons dorp I Bolswardsche Courant Wou GRI

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1