lieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. L No. 26. Verschijnt Donderdags en Zondags. 43ste Jaargang. 1904. DONDERDAG 31 MAART. BINNENLAND. I Bericht aan onze Ahonné's! Humoristisch Weekblad, Van de Menschen. Zondags-Bij voegsel onder den titel van VOOR afzonderlijke s opstappen, het wordt tijd wordt wel bedankt het graf de tering, den land wet door aan de Ik heb den ganschen dag geloopen en ben moe geworden en hongerig ook. Vaal grauw ziet de lucht er uit, of het zal gaan sneeuwen en een ijskoude wind giert over het breede Maasvlak, ontlokt een klagend gehuil aan de hoog boven de huizen gespannen telefoon draden, doet luiken slaan, pannen en schoor steenen naar omlaag vliegen en hoeden op eigen gelegenheid huppeldansjes langs de straat maken, de stramme beenen hunner eigenaars in ongewenschte snelbeweging brengend. Koetsiers en sjouwers kloppen zich de armen langs het lijf, als waren wij in het hart van December de paarden zwoegen met de koppen op de borst tegen den storm in, moeizaam de zware vrachten opzeulend tegen de steile brughellingenwandelaars haasten zich voort, de oogen vol stof en vocht, de neuzen rood, diep gedoken in hun jaskragen. En de vrouwtjes worstelen voor waarts, de rokken wijd uitstaand, met ver waaide kapsels, de handen aan de dingen die ze hoed noemen, in naamlooze angst dat de boosaardige wind ze zal afrukken en medenemen in toomlooze vaart. Op de Maas een en al beweging en leven De trotsche zeekasteelen lachen wat met het briesje dat giert door hun want, met het schuim dat rondspat om hun boeg. Dat moge de notendop hinderen die alle zeil bijzettend, tevergeefs wil oplaveeren, de reus, die de zeeën doorploegde, weet te ver halen van andere dingen. Dat is wat anders, als daar ginds, op den onmetelijkeu Oceaan, aan den verren gezichteinder het zwarte stipje verschijnt, als het kwik met snelheid daalt, de doodsche stilte het spiegelvlak der zee effen maakt. Dat is wat anders, wanneer in een oogen- blik tijds het luchtruim donker wordt, de zee gaat schuimen en straks met donderend geweld de torenhooge golven komen aanrollen, die dreigen met dood en verderf; wanneer de stem van den gezagvoerder, verloren gaande in de woede der elementen het moet overlaten aan het scherp fluitgeluid van den bootsman om het volk te jagen in mast en zoo om zeilen te bergen en te reven zooveel men kan. Een strijd op leven en (Jood, waarin God den armen mensch moge ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Eranco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Grouw, 28 Maart. Te Goingahuizen zijn Zondag reeds drie kievitseieren in één nest gevonden op de landerijen van bouwer W. Huisman aldaar en een van zijn zonen. Appelscha, 28 Maart. De arbeid in de venen zal in den loop dezer week algemeen weer worden begonnen. Het resultaat van de vergadering der commissies uit de ver- veners en arbeiders is geweest, dat met wederzijdsch goedvinden werd besloten geheel op dezelfde voorwaarden te arbeiden als het vorige jaar. Achlum, 28 Maart. Heden brandde de houten woning, bewoond door Romke de Boer onder Achlum, tot den grond af. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Naar men verneemt is alles verzekerd. Oor zaak onbekend. Lemmer, 29 Maart. Binnenkomende schippers rapporteeren, dat in den afgeloopen nacht tengevolge van den dikken mist, op Mirdumerhoek is gestrand een ijzeren tjalk- schip, vermoedelijk geladen met granen. Vis- schers van hier, die zich in de nabijheid bevonden, trachtten den schipper hulp te verleenen. Warns, 28 Maart. Bij de eergisteren alhier gehouden publieke verhuring van de landerijen in den Zuidermeerpolder (eigen. Baron v.d. Feltz) was de animo zeer groot. De gezamenlijke huurprijzen voor één seizoen beliepen de kapitale som van f 3715, of bijna f 600 meer dan het vorige jaar. Voor noemde greidlanden, 12 a 15 jaar geleden nog vrij wel waardeloos, zijn door de goede cultuur der laatste jaren in een rendabelen staat gebracht en brengen thans onder de gunst der tijden, gelijk boven blijkt, hooge huursommen op. Stavoren, 28 Maart. De haring laat dit jaar lang op zich wachten aange nomen, dat ze nog zal komen opdagen in grooten getale, wat verondersteld wordt op grond van jarenlange ervaring. De vangsten waren hier tot nog toe zoo gering, dat het grootste deel der vloot naar Urk trok, het centrale punt van de Zuiderzee- haringcampagne, om de visscherij daar uit te oefenen. Naar luidt waren de vangsten daar beter, doch de hier ontvangen berichten zijn ook alles behalve bemoedigend. ’t Is te hopen, dat vóór Paschen de vangsten nog beter mogen worden na dien tijd toch is, in verband met het eindigen der vasten, de vraag naar haring minder groot en gaat dientengevolge de prijs er af. Hepk. N.bl. v. Fr. Sneek. Aan de markt alhier waren heden 100 kievitseieren, welke hooger werden verkocht, meedeelt zijn Vrijdag j.l. aangevoerd ruim tegen 50 cent en Naar men twee kievitseieren te Leeuwarden ter markt gebracht, die voor f 2,50 per stuk van de hand werden gedaan. Gaasterland, 28 Maart. In onze gemeente liggen de meeste weilanden dit voorjaar over het geheel zeer naar wensch. Het wolvee vindt alzoo volop voedsel, terwijl ook enkele boeren hunne hokkelingen reeds hebben bui ten gelaten. Onze rogge-akkers liggen mede naar wensch; de meeste hebben een frisch groen aanzien en dat is voor dezen tijd van het jaar reeds genoeg. Tjerkwerd, 26 Maart. In de gisteren alhier gehouden vergadering der Chr.-Hist. vereeniging in Wonseradeel werden als voor- loopige candidaten dier partij voor de aan staande verkiezing van de Provinciale Staten gekozen de heeren ten Bokkel Huinink te Harlingen, Kramer te Bolsward en A. T. de Jong te Gaast. De heer Dr. P. de Jager te Ternaard schrijft o.a. in Oostergo: LNu het verslag der Gezondheidscommissie te Dokkum verschenen is en een gedeelte daaruit in De Telegraaf vermeld is, waaruit het weer naar andere dagbladen verzeilt, komt het mij gewenscht voor aan mijne belofte gevolg te geven en iets te schrijven over het gevaar, dat verbonden kan zijn aan het dra gen van falies of regenkleeden bij begrafe nissen en in huizen, waar een besmettelijke ziekte heerscht of geheerscht heeft. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Wij hebben de eer hierbij mede te deelen, dat wij, te beginnen met het nieuwe kwar taal (1 April a.s.), zullen trachten een aan onze Courant te verbinden, degelijk van inhoud en aantrekkelijk van vorm. Wij zijn in staat, aan de geabonneerde!! onzer Courant, tegen eene geringe tegemoet koming, deze belangrijke uitgave, waarvan a.s. Zaterdag als proeve een exemplaar ter kennismaking wordt toegezonden, als een FRAAIE PREMIE voor onze abonné’s aan te bieden. Dit blad zal elke week een omvang van 16 pagina’s in omslag beslaan, inhoudende een schat van gezellige lectuur, anecdoten, kwinkslagen, gezonden humor, die in een huisgezin opgewekte stemming en gepaste vroolijkheid teweegbrengen. Eenige voorwaarde voor de geregelde toe zending van dit HUMORISTISCH -WEEK BLAD is de betaling van een bedrag van slechts 30 cents (franco per post 45 cents) per 3 maanden, een prijs buitengewoon ge ring, in verhouding tot het fraaie en dege lijke tijdschrift zelf. Wij twijfelen niet of vele geabonneerden zullen bereid gevonden worden, gebruik te maken van deze gelegenheid om zich tegen een geringen prijs den eigendom te verze keren van een Blad, dat voorzeker een wel kome vriend des huizes zal zijn en met vreugde zal worden ontvangen. Aan den inhoud zal veel zorg worden besteed. De humor zal noch godsdienst, noch goede zeden aanranden. Hij zal geen politiek ten doel hebben of in personaliteiten vervallen. De inhoud zal vroolijk zijn, goedlachs, in elk geval onschuldig. DE UITGEVER. Ter toelichting diene het volgende: Voor ongeveer 40 jaren was het in Dokkum alge- ineene gewoonte bij begrafenissen, dat de mannen, die het lijk volgden, regen- of rouw mantels droegen. Deze werden verhuurd door den leedaanzegger en gingen van de eene begrafenis naar de andere. Zoo gebeurde het, dat aan den Westersingel het lijk van een poklijder begraven werd in het begin van de later hevig heerschende epidemie. Vandaar gingen de mantels naar een huis buiten de Aalsumerpoort dicht bij den molen onder Oostrum, waar eene vrouw aan eene andere ziekte overleden was. In den omtrek van dat huis waren nog geen pokkengevallen voorgekomen. Van de mannen nu, die het laatste lijk volgden, werden eenigen door pokken aangetast. Ik ging daarop naar den Burgemeester van Dokkum en wees hem er op, dat in dit geval de ziekte met zeer groote waar schijnlijkheid door de rouwmantels was over gebracht en dat het wenschelijk zou zijn voor ’t vervolg het dragen van die gehuurde rouwmantels bij begrafenissen uit besmette huizen te verbieden. Alzoo werd besloten en sedert worden er geene rouwmantels meer gedragen door de volgers van eene begrafenis. Toen het vorige jaar eenige pokkenge vallen te Dokkum voorkwamen, bracht ik bevenstaand feit in de Gezondheidscommissie in herinnering en wees er op, dat de falies of regenkleeden in besmette huizen dezelfde gevolgen zouden kunnen hebben. Deze worden wel niet verhuurd, althans in onzen omtrek niet, zooals de Telegraaf meldt, maar niet zoo zelden uitgeleend. Na de begrafenis wordt de falie afgedaan en dikwijls in de nog niet ontsmette sterf kamer neergelegd, tot de begrafenis afge loopen is. Dat de besmetting op die wijze over gebracht kan worden is mij voor eenige jaren gebleken te Hantumhuizen bij het heerschen van een hevige roodvonkepidemie. Eene vrouw buiten het dorp was zeer bevreesd voor de ziekte. Zij hield hare kin deren zorgvuldig te huis en zorgde er voor, dat ze buiten de besmetting bleef. Ze zag er evenwel geen kwaad in hare falie uit te leenen. En alweer met zeer groote waarschijnlijk heid kon vastgesteld worden, toen 2 harer kinderen roodvonk kregen, dat de ziekte door de falie overgebracht was. In ’t algemeen is het houden van groote begrafenissen in huizen, waar besmcttclijke ziekten voorkomen of waar een lijder aan zulk een ziekte bezweken is, ten hoogste af te keuren. Maar een tweede gevaar schuilt in de falies of regendoeken. Ook met de kleeren kan de besmetting overgebracht worden. Deze wordt evenwel onmiddellijk aan licht en lucht blootgesteld waartegen de smetstof, die er misschien aan hangt, minder bestand is. De failies daaren tegen worden ingepakt in een doek en in donker bewaard. Mogelijk aanklevende smet stof kan op die wijze langeren tijd zijn ziektemakend vermogen bewaren, Smetstoffen zijn over ’t geheel kinderen der duisternis Door de gezondheidscommissie werd ik uitgenóodigd in een der plaatselijke bladen hierop de aandacht te vestigen. Aan deze opdracht voldoe ik bij dezen. Mochten andere bladen geneigd zijn dit schrijven over te nemen, zoo kan mij dit slechts aangenaam zijn. Om het misverstand te voorkomen, waaraan blijkbaar de schrijver, in de Telegraaf lijdt, voeg ik er bij, dat de meeste vrouwen een falie in eigendom hebben en dat het uit- leenen wel, het verhuren voor zoo vér ik weet, nooit voorkomt. De nieuw ingedeelde milicien bij het 7e regiment infanterie te Amsterdam, A. Ris, weigert de uniform aan te trekken. Als eene bijzonderheid mag zeker worden gemeld, dat bij een landbouwer te Veenwouden een schaap vijf welgeschapen lammeren ter wereld heeft gebracht. Dat raven roofvogels zijn, daarvan hebben de vorige week een paar van die beestjes een schitterend en bijna ongehoord bewijs gegeven. In de nabijheid van Bergum hebben ze een lam aan zijn moeder ontroofd en als echte roovers verslonden. Het lijkt wel wat vreemd, al is het volstrekt niet onmogelijk. Toch moet het volkomen waar zijp, bij staan, die daar rondzwalkt door dunne wand gescheiden van een peilloos graf. Het is marktdag Van heinde en verre zijn zij gekomen naar de groote stad, de lieden van het land, om te verkoopen en te koopen tevens. Spoor en tram en boot hebben hen aangebracht, om straks weer hen terug te voeren. De vrachtschepen hebben hunne ladingen gelost en nieuwe vrachten ingenomenzij liggen zeilree, maar de storm sluit de haven, stuwt het water op, dat niet kan wegstroomen in zee en noopt tot gedwongen verblijf. Het is hondenweer Ik heb een oogenblik het trotsche schouw spel aangestaard en neem dan rillend mijn toevlucht in een melksalon, waar lustig de kachel snort en de menschen zich te goed doen aan gekookte melk, aan broodjes of gebakIk zet mij in een rustig hoekje neer en volg het goede voorbeeld en kijk eens om mij heen naar de vreemde gezich ten, waaronder een paar mijn aandacht trekken. Het eene behoort aan een klein oudachtig boertje, het andere aan een meisje van een jaar of zeven mij dacht zoo groot vader en kleinkind. Beiden hadden iets hulp behoevends over zich, iets van zich niet thuis gevoelen in deze omgevingiets dat mij deed wenschen dat ik hen van dienst zoude kunnen zijn. Misschien las mijn boertje, met de natuur lijke, gave de eenvoudigen van hart aange boren, mijn belangstelling op mijn gezicht, want schroomvallig richtte hij tot mij de vraag of meneer kon zeggen hoe laat het was. Onnoodige vraag, waar een groot uur werk zeer duidelijk den tijd aangafaanloop voor een praatje Halfeen, gaf ik ten antwoord. Ja ziet u, ik heb mijn horloge verlorenik heb een handje geholpen bij het lossen en toen is het zeker uit mijn zak geschoten. Maar het zal wel gevonden worden en dan krijg ik het terugNadat ik verzekerd had dat ik dit voor hem hoopte, ging hij voortik ben erg gelukkig; mijn kind was drie jaar blind en nu zijn wij veertien dagen bij doctor Moll en zij kan weer goed zien. Marietje, kijk meneer eens aan. En Marietje deed het en ik blikte in een paar helder blauwe kinder- oogen, die prettig rondzagen in het leven, als waardeerde zij nu eerst recht dat zij hun plicht konden doen. Drie jaar stekeblind, meneer, en nu Goddank weer zien, ja het is een geluk, voor het kind en voor ons ook. Ik heb anders niet veel geluk gehad. Mijn eerste vrouw is gestorven aan de tering en ik bleef zitten met dertien kinders. Dat is een ramp, meneer, als je een boel geld heb, maar als je moet leven van je handen is het nog ergerIk ben schilder, slachter en nog wat en heb goed mijn brood, al behoef ik niet stil te zitten, maar betalen doen ze niet vlot en dan zitje dikwijls krÜp en zit de zorg voor de deur. Maar als je een knappe vrouw hebt, en dat was de mijne, dan houdt ze den boel bij mekaar dat merk je eerst al ze weg is. En als er dan nog ziekte bij komt is het heelemaal narigheid. Zes jongens heb ik naar gebrachtallemaal weggegaan aan die ze mee hadden van der moeder. Om mijn kinderen wilde ik niet meer trouwen, maar eindelijk kwamen mijn vrouw’s broers tusschenbeide en zeiden dat ik trouwen moest, juist om mijn kinderen. Ik heb het gedaan en heb er geen spijt van, want mijn tweede is een best wijf, goed voor mijn jon gens en meisjes, als een eigen moeder. Maar nou zit ik nog in de kleuters, zeven hoor bij de tweede, en dit is de jongste. Een heele zorg om ze groot te brengen met eere, maar weet je, meneer, en eerbiedig ging de pet van het grijze hoofd God geeft kracht naar kruis Nou zal ik eens voor de bootmeneer voor zijn vriendelijkheid En meneer wist niet beter te doen dan een taartje aan te bieden aan Marietje, als teerspijs op den langen boottocht en haar vader de hand te drukken met een welge meend goede reis. Buiten loeit de stórm kalm vervolgt mijn boertje met Marietje zijn weg, met de vrede in het hart want hem is geschonken kracht naar kruis. Is het geen wonder dat ik dacht Bergrede Bolswardsche Courant I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1