No. 30. 1904. 43ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. DONDERDAG 14 APRIL. DINNENLAND. W Voor het Kantongerecht. VOOR meer T. April. De hoofdredacteur D. v. voor 14 Maart ook en verbeurdverklaring ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. voor elke Zitting van Vrijdag 8 April 1904. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 14. Maart waren met een dun touwtje gebonden, dat ook hier wegens het op hoodelooze wijze van dieren procesverbaal den 10 Maart 2 nuchteren kalveren in een kruiwagen. Dit vervoermiddel was te klein voor twee kalveren, ze lagen dus op elkaar. Bekl. is tegenwoordig en zegt, dat zij niet op, maar naast elkander in den krui wagen lagen. De politie ontkent dit en de maat van den bak des kruiwagens was slechts 33 cM. in ’t vierkant. Eisch f 4 of 2 dagen. F. B. te Makkum droeg den 21 een kalf aan de pooten. Die pooten zoo- 19. hij in den nacht kwart voor eenen op de Wortelhaven zoo luid riep en schreeuwde, dat de nacht rust kon worden gestoord. Aan de herhaalde aanmaningen van den nachtwacht om kalm naar huis te gaan, werd geen gevolg ge geven, doch deze bekl. ging in een venster bank zitten, daardoor toonende, dat hij zich niet aan de vermaning stoorde. Bekl. han delde onder den invloed van sterken drank. Hij is heden tegenwoordig en zegt, dat er „niks” van aan is. Hij was niet dronken en de agent liep hen maar achter na. Hij ging in de vensterbank zitten om de sigaar aan te steken. Eisch f 5 of 2 dagen. Uitspraak der vonnissen op Donderdag 14 April. samenwerking met de uiterste linkerzijde open te stellen. In het Weekblad van het Hecht schrijft mr. J. M. Stipriaan Luïscius het volgende Ieder, die te Londen geweest is, herinnert zich de Whispering Gallery van den St.- Pauls. Men heeft daar slechts zacht te fluisteren om aan de overzijde dezer reus achtige kerk verstaan te worden. Te ’s Hage is een pendant daarvan. In het nieuwe huis van bewaring is een advocatenkamertje (advo catenkamers in Rijksgebouwen zijn altijd klein), waar men, boe hard men ook schreeuwt, aan de overzijde van het tafeltje bijna niet verstaan wordt, omdat het er zoo resoneert. Het zou belachelijk zijn, indien het niet zoo treurig was, maar de eerste ontmoeting tus- schen den rechtsgeleerde en den beklaagde heeft daar iets van een doofstommeninstituut. Men ziet de monden opengaan, maar men hoort de gezegden niet. Langzamerhand wordt dat beter, ofschoon niet veel, als men maar langzaam en krachtig spreekt, maar die spraakoefeningen zijn vooral voor den be klaagde, die in dit nooit verwarmde kamer tje zonder overjas toch al strijd heeft te voeren tegen de koude, niet aangenaam. In ditzelfde Rijksgebouw is soms nog iets merkwaardigs te zien. Af en toe vindt men er reusachtige spaanders of iets dergelijks om vuurmakers van te maken. Dat is een zeer nuttige bezigheid voor de gedetineerden, maar of het met het oog op brandgevaar ook zoo wenschelijk is, meen ik te mogen betwijfelen. Een derde eigenaardigheid in dit huis is, dat (naar ik vernam) de verdachten, die toch al zoo weinig rechten hebben, geen wetboek ter leen mogen ontvangen om die rechten te leeren kennen. Als het waar is, vind ik het een schreeuwend onrecht. In het nieuwe Paleis van Justitie is ook een merkwaardigheid. Natuurlijk is daar de advocatenkamer veel te klein en de toga- doozenkamer belachelijk veel te klein. De zittingzaal der civiele kamer van de Recht bank heeft datzelfde gebrek; men moest er in den beginne soms zelfs bij een gloeiende kachel zitten, omdat er wel een schut voor de Rechbank was, maar niet voor de advo caten. De vroegere president der Rechtbank (eveneens een zeer welwillend man) heeft toen zijn eigen schut uit de presidentskamer gegeven. Nu staat men daar wel voor een heet vuur, maar men zit er niet meer naast. De drie bewijzen dat de Rijksbouwmeester zich de getalsterkte der Haagsche balie veel te gering heeft voorgesteld, hebben echter voor anderen weinig belangwekkends en de balie is nu eenmaal gewoon op dit gebied stiefmoederlijk behandeld te worden, maar wat allermerkwaardigst is in dit moderne gebouw is de lift, die ontbreekt. De griffier van het gerechtshof moet dagelijks 4-maal 72 treden op- en afklimmen. De curators en de schuldeischers in faillissementen moe ten dieuzelfden tocht maken. In Amerika vliegt men in de hemelhooge huizen met een lift naar elke verdieping. In het Haag sche Paleis van Justitie heeft men een trap penhuis gemaakt, alsof er geen liften be stonden. In onzen tijd een Paleis van Justitie te bouwen van drie verdiepingen en dan geen lift daarbij te maken, is zeker merkwaardig. De directeur der centrale werkplaats bij de H. IJ. S. M. te Haarlem heeft wederom eenige, bij de werkstaking uitge slotenen, aan den arbeid gezet. De veldwachter van de Bilt werd ge waarschuwd dat er een vrouw lag achter een hooiberg aan den Soestdijkerstraatweg, welke vrouw geen teeken van leven meer gaf. Met den geneesheer, den heer K. W. Lette, begaf de veldwachter zich naar die plaats en vond daar inderdaad een vrouw liggen, wier dood door den geneesheer werd geconstateerd. Bij nader onderzoek bleek, dat deze vrouw verslaafd was aan het drinken van brand spiritus, niettegenstaande die tegenwoordig ondrinkbaar wordt gemaakt. Den vorigen avond had zij dan ook nog een half fleschje brandspiritus in het dorp gekocht. Dit fleschje bleek voor de helft geledigd. Een doortrekkend koopman heeft de vrouw herkend als Harderwijker Bet, een bekende figuur. Zij is verleden week nog in Barne veld in verregaand beschonken toestand in een sloot terecht gekomen. Zij was ongeveer 50 jaar oud. H. de J. te Stavoren liep den 22 Maart over weiland, waarop borden stonden ter waarschuwing, dat het niet mocht. De eisch luidt f 3 of 2 dagen. 18. D. v. d. M. te Bolsward was den 20 Maart dronken in de Kerkstraat. Eisch f 5 -of 2 dagen. S. B. te Bolsward is bekeurd wijl van 20 op 21 Maart te op de Leeuwarden, Gebr. Gratama gesloten. Arnhem, 12 Pyttersen, aangeklaagd wegens een beleedigend artikel in zijn blad, is door de Arnhemsche rechtbank vrijgesproken. Replc. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. Dinsdag waren alhier ter markt aangevoerd 14000 kievitseierende prijzen varieerden tusschen 12 en 14 cent. Terwijl de vrouw van zekere P. in de Truffelsteeg bezig was de oudere kinderen in de kleeren te helpen, viel ’t kleinste, een meisje van bijna twee jaar, welke pas van een ernstige ongesteldheid was genezen, uit de bedstede, met ’t gevolg, dat ze met een gebroken heupje werd opgenomen. Arme kleine 1 Weidum, 8 April. Naar men uit ver trouwbare bron verneemt, heeft de heer J. C. H. van Harinxma te Weidum, die door de kiesvereenigingen in Baarderadeel, Frane- ker en Franekeradeel tot voorloopigen can- didaat was gesteld voor het lidmaatschap der Provinciale Staten, voor die candidatuur bedankt, om daardoor de gelegenheid tot Lemmer, 11 April. Kapitein Weizenbach met de stoomboot „Stad Zutfen" hier giste renmiddag binnenkomende, rapporteerde dat hij tusschen Kuinre en Blokzijl een schip op het strand had zien zitten. Daar de lan taarn nog brandende in den mast hing en er ook geen bootje meer bij dit schip was te zien, vermoedde hij dat het door de op varenden was verlaten. Ook in de afgeloopen week werd hier weer een massa haring aangevoerd, in het geheel niet minder dan 7000 tal of 1,400,000 stuks. Liep de prijs de week te voren tot f 0,80 terug, deze week kon, niettegen staande den grooten aanvoer f 0,90 per tal besomd worden. De botvangst was daarentegen, tengevolge het stormachtige weer, van geen beteekenis. Alles op de fiets. Fr. Zuidwesthoek, 11 Apr. „Zoo’n flets, dat is toch iets* ’t blijkt tegenwoordig wel alles te zijn en de verzuchting van de ouden van dagen„de menschen kunnen niet meer loopen in deze dagen" is meer waar dan ooit. Letterlijk alles gebeurt op de fiets: Venus rijdt er op rond, aldoor pijlen schietende; de handel exploiteert ’t ding en 't ambacht heeft er beslag op ge legd. Wat we dezer dagen zagen is echter nieuw, ’n Boerenknecht, die ’n koe moest afleveren, bond ’t dier aan z’n kar en bracht ’t dier kalm peddelende waar ’t moest, ’n Paar dagen later reed ’n scharensliep rond, die wiel en werktuig vereenigd had. Gjin slim mer güd as minsken Veevervoer naar Rusland. Harlingen, 11 April. Het stoomschip „Spero" van Lissabon, ’t welk alhier was gekomen met een lading zout, is heden ver trokken met 150 stuks Friesch fokvee, kal veren en stieren, vóór Riga. Joure, 11 April. De door de gemeente Haskerland aan te gane geldleening, groot f 7500, rentende 4 pCt., is gegund aan de Firma Gebrs. Mispelblom Beijer alhier, tegen den koers van 991/2 pCt., zonder dat daarvoor door genoemde firma provisie in rekening wordt gebracht. Zuidwesthoek, 11 April. Sedert eenigen tijd heerscht hier de kal verziek te in erge mate; de sterfte is in enkele dorpen groot. Menig boer heeft haast geen kalf meer over. De schade, hierdoor veroorzaakt, is veel grooter dan men oppervlakkig denkt, daar niet alleen nieuwe fokkalveren moeten gekocht worden, maar ook is het vaak uiterst moeielijk goed soort te krijgen. Een boer toch fokt bij voorkeur kalveren, welker moeder hij kent; hij houdt dan rekening met de hoeveelheid melk, die deze geeft en neemt mede andere eigenschappen in aan merking. Moet hij nu zijn fokdieren koopen, dan weet hij niet wat hij krijgt. Een boer verkoopt natuurlijk de beste soort niet. De schade door de ziekte veroorzaakt, kan zich alzoo vele jaren doen gevoelen. 12 April. De kassiersfirma alhier heeft hare kantoren pijnlijk vervoeren werd opgemaakt. Eisch f 4 of 2 dagen. 15. F. de B. te Workum is den 16 Maart bekeurd, omdat een zijner pakkisten ’s avonds 11 uur op straat stond, en vol gens art. 16 der politieverordening is dit niet geoorloofd. Bekl. is tegenwoordig en zegt, dat hij die kist verkocht had aan iemand, die ze zou komen halen. Daarom had hij de kist op de stoep klaar gezet. De politie verklaart, dat de kist den geheelen dag al op de straat had gestaan, en ’s avonds was ze, misschien door de jongens, naar de pomp getrokken. Toen het 11 uur was, ging de agent de kist opbergen, en toen kwam bekl. haastig aanloopen zeg gende „Dat is mijn kist/’ „Maar dan heb je procesverbaal, want na zonsondergang mogen er geen kisten op straat staan”. „Zoo, nou dan wil ik die kist niet hebben, neem ze dan maar mee.” En de kist werd toen door de politie in bewaring genomen. Bekl. zegt nogmaals, dat hij de kist verkocht had en ze dus niet meer van hem was. Hem wordt evenwel beduid, dat zoolang de kist niet geleverd was, ze voor zijn risico bleef. Eisch f 2 of 1 dag van de ledige pakkist. 16. E. Z. te Makkum had den 23 Mrt. een jongen op zijn scheepstimmerwerf aan het werk, doch hij kon geen kaart of lijst toonen, gelijk de wet zulks voorschrijft. Bekl. is aanwezig en erkent, dat op het oogenblik, dat de politie kwam, de arbeids kaart er niet was, doch deze was wel aan gevraagd en is ook denzelfden dag in zijn bezit gekomen. Op de vraag, waarom hij er niet tijdiger in had voorzien, antwoordde beklaagde, dat zij het eigenlijk even vergeten hadden, en zulke jongens loopen soms met een paar dagen al weer weg, daarom zijn ze daar niet zoo correct op. Deze jongen gaat nu deze week ook weer weg. Hem wordt beduid, dat hij daar wel cor rect op moet zijn, de jongens mogen niet op het werk, voor de kaart er is en de lijst gereed hangt. Bij het verlaten van den dienst moet de kaart binnen 2 maal 24 uren weer ingeleverd worden. Eisch 2 maal f 3 of 1 dag boete. 17. De eerste twee zaken betroffen de leer plichtwet en hierbij fungeerde de heer Duym als Kantonrechter. 1. L. W. te Bolsward had zich te ver antwoorden over het niet getrouw school gaan van zijne dochter Aafje. Bekl. is tegenwoordig en zegt, dat voor zoover hij weet, zijn kind niet uit school blijft, dan met permissie van den meester en de datums, daar voorgelezen, kan hij zich niet precies herinneren, doch de meester stuurt zijn meisje wel vaak uit, dan eens omdat zij geen griffel heeft en dan weer om andere nietige redenen. Op die wijze is meester zelf de schuldige, dat het kind niet getrouw de school bezoekt. Het hoofd der school, de heer Groenier, wordt nu gehoord en deze verklaart, dat het meisje op de opgegeven datums geen verlof had om uit school te blijven. Bekl. zegt, dat zijn kind ’s Woensdags- morgens verlof had. Het blijkt, dat op andere dagen de ver zuimen zijn gepleegd, en dus luidt de eisch f 3 of 2 dagen. 2. P. de H. van Parrega moest ook terecht staan wegens overtreding der leer plichtwet. Bekl. is absent. Bij verstek wordt de zaak behandeld en nu luidt de eisch f 3 of 1 dag. De zitting wordt nu een oogenblik ge schorst, en daarna is de heer ten Bokkel Hunink weer in functie als Kantonrechter. 3. S. S. te Spannum was den 1 Maart ’s avonds beschonken, nadat hij ook dien zelfden dag des middags 1 uur een proces wegens dronkenschap had opgeloopen. Eisch 2 maal f 15 of 3 dagen voor elke boete. 4. T. v. T. te Goutum werd op het pad tusschen Schettens en Witmarsum aan getroffen in staat van dronkenschap. Eisch f 3 of 2 dagen. 5. A. B. te Workum reed den 27 Febr. met een kruiwagen op een voetpad, waar geen kruiwagens mogen komen. Eisch f 1 of 1 dag. 6. F. F. te Workum werd den 3 Febr. bekeurd, wijl hij met zijn stoomboot in de trekvaart tusschen Bolsward en Workum te snel heeft gevaren. De controleur van den Waterstaat, de heer Veninga heeft dit geconstateerd. Eisch f 10 qf 5 dagen. 7. S. O. te Bolsward, was den 6 Mrt. bij eene uitvoering in de „de Doele” en was door zijn druktemaken anderen lastig, zoodat hij door de politie uit de zaal werd verwijderd. Hij werd aangemaand kalm naar huis te gaan, en had hij dien goeden raad niet in den wind geslagen, er zou geen haan naar gekraaid hebben. Bekl. begon op „de Koemarkt” evenwel te roepen en teschreeu- wen, zoodat de politie zich wederom met hem moest bemd’eien. Wegens dronkenschap ■werd hem nu procesverbaal aangezegd. Bekl. is afwezig. De eisch is f 5 of 3 dagen. 8. J. K. te Bolsward had den 10 Mrt. ’s avonds te veel geproefd, toen hij door de Nieuwe Hofstraat laweerde, werd hij door de politie bekeurd. Eisch f 5 of 2 dagen. 9. W. K. te Bolsward was den 14 Mrt. op de Groote Dijlakker ook wat over zijn bier. Eisch f 5 of 2 dagen. 10. S. M. te Zurich was over zijn maat, ’s Voormiddags halftwaalf werd hij door de politie aangesproken en ’t was „onthoud je dag Eisch f 5 of 2 dagen. 11. J. M. zonder bekende woonplaats werd ook in kenlijken staat aangetroffen. Eisch f 5 of 2 dagen. 12. R. V. te Elahuizen werd den 12 Maart bekeurd lo. wegens het vervoeren van een kievit en dienzelfden dag 2o. wegens het vangen van een dito. Eisch 2 maal f 15 of 4 dagen voor elke boete. 18. A. M. onder Hartwerd vervoerde Bolsvardsclie Courant,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1