Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. tl No. 32. Verschijnt Donderdags en Zondags. 43ste Jaargang. 1904. DONDERDAG 21 APRIL ARMHUIS en DIACONIE. RINNENLAND. I 1 VOOR - 3 maanden. afzonderlijke Wordt vervolgd. de de fortuin zijn, - A Deze vrouw heette van zich zelve Marij dans dochter, en was in 1618 wed. van zekeren Upcke Tjerks. Nog in den loop dezes jaars, n.l. den 19 Nov. 1618 hertrouwde zij met den Raadsman dan Fransen Rollema, weduwnaar van eene Bauck Riencks dr. Omtrent Marij dans en hare beide testamen ten van 11 Juli 1599 en van 13 Juni 1627, worden in ’t Archief van Bolsward onder scheidene aanteekeningen gevonden, alleen omtrent de stichting van ’t Convent niets. Marij dans dr, overleed in 1529. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. - v Leeuwarden, 19 April. Wat kan er al veel gebeuren in korten tijd. Zoo zijn er binnen weinige weken vier der grootste panden in de stad vrijgekomen. Twee zijn ontruimd met den dood der heeren notaris Albarda en Haersma de With, het eerste aan de Voorstreek en het tweede aan het oude Zaailand, met uitgestrekte terreinen. Door het faillissement der gebrs. G. zal nu ook het zoogenaamde Amelandshuis, bewoond door Tjepke en dat met de kantoren aan de Tweebaksmarkt, bewoond door den jong- sten broeder Gajus ontruimd worden en onder den hamer komen. Voor elk dezer laatste perceelen hoort men sommen noemen van tachtig duizend gulden. In den volksmond heeten de huizen Maxwel en Florida, welke namen daaraan gegeven werden toen de thans gefailleerde firma kapi talen had gewonnen aan de Amerikaansche papieren van dien naam, waaraan een heele geschiedenis is verbonden. Hoe grillig het lot en de fortuin zijn, hebben de gebroeders ondervonden, maar de winkelbediende in deze stad, die een week voor het faillissement een aardig trekje had gedaan uit de Staatsloterij en dat bedrag van f 1000 a f 1300 direct deponeerde bij de gesprongen bank, weet daarover thans ook uit eigen ervaring mede te spreken, even zoo goed als de patient, die veiligheidshalve zijn kapitaaltje van eenige duizenden even naar //Florida” had gebracht, toen hij voor enkele dagen de stad moest verlaten wegens een operatie, en weer een ander, die zijn huis verkocht en er den koopprijs bezorgde, om het beschikbaar te houden voor den koop van een ander, waarnaar werd uitgezien. Joure, 18 April. De alhier loopende ge ruchten als zouden eenigen van onze eerste ingezetenen zeer betrokken zijn bij het fail lissement van Gebr. Gratama te Leeuwarden blijken ten eenenmale verzinsels te zijn en toonen weer opnieuw aan, dat er steeds men- schen gevonden worden, die er behagen in scheppen, leugens de wereld in te zenden. Hepk. N.bl. v. Fr. Wonseradeel, 16 April. In de heden ge houden raadsvergadering was als eerste punt aan de orde het ter vorige vergadering door het dagelijksch bestuur uitgebracht advies op twee adressen van eenige ingezetenen, hou dende verzoek om zich te willen uitspreken of een op te richten vereeniging voor woning bouw op de medewerking en steun van de gemeente zou mogen rekenen. Dit advies strekte om de beschikking op de adressen aan te houden totdat de bouwverordening, in welke heden tengevolge van eene opmerking van Van veel lateren tijd spreekt de stichting van het Diaconie- of Gereformeerde Armhuis, meer bekend onder den naam van ’t Convent, z/waarin door de Diakenen van de Herv. Z/Kerk aan oude lidmaten der Gemeente //woning wordt gegeven, met eene ruimere proeve (hier bedeeiing) dan buiten het Huis, z/onder opzicht van eene zoogenaamde Moe- z/der”. Zie: Tegenw. Staat, III, 207. Als stichtingsoorkonde van ’t Gebouw wordt in ’t archief der Diaconie bewaard een zoogenaamd titelblad van een oud Rekening- of Administratieboek, waarop geschreven staat: //Fundatie- ende Rekenboek van ’t Gerefor- z/meerde Armenhuis, staande op de Grote z/Campen, gesticht ter wooninge voor de z/Gereformeerde Armen tot Bolswert, gesticht z/ende opgerecht in den jare xvj ende xviij „(1618), bij ende door navolgende persoenen, z/als Maria Oupkes, weduwe van zal. Oupcke „Tde edele Gerroltvan Camming ha Eene der oudste stichtingen in Bolsward is zeer zeker wel het Armhuis, //Waarin //bejaarde Mans- en Vrouwspersonen worden „aangenomen en onderhouden, die hier bij //elkander en in eenige Kamers wonen, ge- z/iiietende eene zekere proeve (vast verblijf) /zen wat ruimer onderhoud dan degenen, //welke buiten dit Huis in woningen, aan dit „Armhuis behoorende, openbaar onderhouden z/worden”. Zie: Tegenwoordige Staat van Friesland III, 206. ’t Is volkomen onbekend, wie daarvan de stichter of stichters is of zijn geweest; mis schien mogen wij als zoodanig aannemen, eene of andere adellijke familie, die een Een hoorn in haar wapen voerde, in dezen af gaande op eene oude overlevering, luidende, dat namelijk in de 15de eeuw in den gevel van het oude Armhuis een Eenhoorn was ge plaatst; vervolgens schijnt het waar te zijn, dat een der oudste bezittingen van het Arm huis eene Sate, gelegen onder Wons, de Eenhoorn heette, en wellicht nog onder dien, naam bekend is. Armen en hulpbehoevenden zijn er altijd geweest, en daarom heeft men ook in Bols ward al spoedig, nadat het eene stad, en wel eene handelsstad was geworden, de noodzake lijkheid ingezien, voor arme reizigers, vooral voor bedevaartende pelgrims, tijdelijke ver blijfplaatsen, zoogenaamde Gasthuizen in te richten, en zulk een Gasthuis schijnt dan ook het Armhuis vroeger te zijn geweest; in de oudste archiefstukken komt het, als bewijs voor dit vermoeden, meermalen voor als z/’t Arme Gasthuis”, in tegenstelling met het St. Anthoni of //Rijke Gasthuis”, dat gesticht werd in 1474. Minstens eene eeuw vroeger moet het Armhuis, namelijk het oude Arme Gasthuis zijn gesticht, want reeds in 1425 had het eene welgevestigde administratie en een vast be stuur, bestaande uit drie voogden, met een dusgenoemden bijzitter, zijnde óf één der pastoors, of één der vicarissen (kapelaans), die hun //Clercq” of boekhouder wasdoch vol gens sommige vingerwijzingen in enkele archiefstukken, wel eens trachtte, over hen den baas te spelen. Zeer zeker heeft het Armhuis van ’t begin af tal van schenkingen, legaten en erfma- kingen ontvangen, zelfs veel meer dan tot het onderhoud der armen noodig bleek; want verscheidene stukken in ’t Archief wijzen uit, dat van 14001500 verschillende schenkingen van landen, huizen en grond- of steêpachten door de Armhuis voogden zijn aanvaard, zoo mede, dat later vele landen, huizen en eeuwige renten, bf door aankoop, bf door ruiling aan de bezittingen van het Armhuis zijn toegevoegd. Zie: Inventaris van Bolswards Oud-Archief, Artikel: Armhuis. een deel dezer eeuwige rente, groot 26 gulden, die jaarlijks door den huurder dezer Sate aan de Diakenen wordt uitbetaald. Zie: Kerkeraads-xkrchief. Vervolgens kwamen van ’t begin af aan de Administratie van ’t Convent, of, wat het zelfde is, aan de Hervormde Diaconie, ten goede, alle gewone en buitengewone Collecten, met dit verschil, dat de belastingen op het Lidmaat-worden, bedragende 1 gulden per persoon, en die op het doopen, zijnde een halve gulden, in de beurs van de Kerk voogdij vloeiden, zóólang totdat deze belasting werd afgeschaft. Kerkvoogdij-Archief. Wat nu voornoemde Collecten aangaat, kan ik verzekeren, dat die zeer stellig vroe ger veel hooger klommen, dan tegenwoordig, zooals blijken kan uit opgaven, medegedeeld in een stuk, in dezelfde Doos E. bewaard; onder veel meer, wat hierop betrekking heeft, noteer ik alleen dit: Z/Anno 1706. Ge collecteerd op Nieuwjaar, ’s morgens 37 z/car. gis ’s middags 13 car. gis. 8 stuivers. De laatste dag van de maand Januarij, //ter gelegenheid van ’t H. Avondmaal, 137 z/car. gis., 9 stuivers. Den 2 Mei deszelfden z/jaars, tweede houden van ’s Heeren Nacht- //tnaal, 154 car. gis. en 7 stuivers”. Dit zijn sommen, die respect inboezemen, en verbazend overtreffen de bedragen, waar mede de Diaconie thans wordt afgescheept; vroeger zag men in de Avondmaalsbekkens nooit anders dan zilvergeld, thans is ’t meest kopergeld zzende de edele Katharina v. Ockingha, weduwe Z/van (genoemde) Camminglia; mitsgaders z/Rolle van de Leden, die mede staan onder Z/de zorge ende Collatie van de Dienaren //(Predikanten) van Bolsward, als Successeurs Z/in de Officie (opvolgers in de bediening) //dér Priesters”. Nu vind ik 't intusschen wel zeer jammer, dat het Boek, waarvan dit blad blijkbaar de titel uitmaakte, geheel is verloren gegaan, want wij zijn daardoor zonder eenigen twijfel beroofd van menige zeer belangrijke bizon- derheid, met de stichting en inrichting van ’t gebouw in verband gestaan hebbendezoo ook zouden wij gaarne hebben willen weten iets, aangaande de wijze van leven in dit Convent, dat misschien zoo werd geheeten naar den eenigszins kloosterlijken aanleg en bouworde, die volkomen overeenstemt met de gedaante der zoogenaamde Bagijnenhoven evenwel heeft het gevoelen van sommigen, dat namelijk dit gebouw vroeger een Nonnen klooster of Bagijnenhof zou zijn geweest, hoegenaamd geen historischeu ondergrond. Niettegenstaande het betreurenswaarde ge mis van deze bizonderheden, verheugen wij ons zeer in ’t bezit van gemelde, zij het dan ook armelijke stichtingsoorkonde, waaruit dan ten mmste het jaar der stichting en de namen der stichters bekend zijn. Toen dan in 1618 het Convent werd ge sticht, en als Gereformeerd Armhuis op zeer bescheiden schaal ingericht en gevestigd, was het oude Armhuis eene reeds sedert 3 eeuwen bestaande, met vaste goederen en rijke in komsten ruim voorziene inrichting; zijne be zittingen bestonden voornamelijk uit lande rijen, zelfs geheele boerenplaatsen, vroeger bf aan ’t Huis geschonken en vermaakt, bf door de Voogden, voor niet gebruikte en opgespaarde gelden aangekocht; uit eene ver- sameling stukken, aanwezig in T Archief, Kast X, Loket. K, blijkt, dat van 1536 1618 door de Armvoogden, zzten proffijte van 't Armhuis”zijn aangekocht meer dan 50 pondematen land, eenige huizen in de stad, benevens verscheidene eeuwige renten, gaande 'uit landen, liggende buiten, en tal van steêpachten, rustende op huizen in de stad. En wat kon het Convent daartegenover stellen Voor zoover bekend is, bij de oprichting en stichting in 1618 niets, dan ’t vrij ruime gebouw, geschonken door de beide weduwen, genoemd in den fundatiebrief of stichtings oorkonde, welk gebouw daarna, denkelijk nog op hare kosten, soberlijk werd ingericht voor de bewoning van enkele arme oude lieden, wat opgemaakt kan worden uit de woorden //gesticht en opgerecht”. Evenwel ’t gebouw bleek al spoedig te klein voor het doel want nog in datzelfde jaar der stichting, 1618, kochten de Diakenen van den Burgemeester Gerrit Folkerts Vogel- sangh, „vijf aen eenleggende Caemers, staende Z/op de Grote Campen, naest het Convent”, zie: Proclamatieboek der Verkoopingen van 1618, teneinde daarmede de inrich ting te vergrooten. Van vaste fondsen daar aan verbonden, of van landen, huizen en grondrenten, er aan geschonken, vernemen wij hoegenaamd niets bij de oprichting. Was het evenwel sedert lang de gewoonte, dat bij testamentaire beschikkingen kleinere of grootere legaten, zelfs geheele nalaten schappen, werden gemaakt aan ’t Armhuis, ’t Gasthuis en ’t Weeshuis, zulks bleek sedert de stichting, zeer stellig sedert het jaar 1631, ook ten opzichte van ’t Convent het geval te zijn uit eene //Annotatie (aanteekening) z/van giften en legaten aan de Gereformeerde „(Hervormde) Diaconie”, aanwezig in ’t Ar chief, Kast IX, Doos E, artikel: Diaconie, blijkt, dat van 16311789 aan het Convent of de Diaconie zzis besproken ende gegeven”, de niet geringe som van 37811 car. gis., 11 stuivers en 8 penningen, dat is over een tijdvak van ongeveer 160 jaren ge middeld 230 gulden per jaar. Ten jare 1653 ontving het Convent een legaat van 1000 goudguldens, of 1400 car. guldens, daaraan gemaakt door dhr. Pieter van Heerema, overleden te Tjerk werd op Walta-State. Dit legaat of liever de rente er van, bedragende 7 0 car. gis., moest worden uitbetaald door de gezamenlijke erfgenamen. Sommigen hunner hebben hunne verplichting te dezen opzichte in den loop der tijden af gekocht, en thans rust nog op de Sate v\ alta te Tjerkwerd, die de State heeft vervangen* Ged. Staten nog een geringe wijziging werd gebracht, in werking zou zijn getreden. De burgemeester (die reeds in de vorige verga dering had verklaard, dat hij met dit advies niet was medegegaan en van oordeel was, dat de bereidverklaring van adressanten als met beide handen moest worden aangevat) zette thans zijn standpunt in deze aangelegenheid uiteen en kwam tot de conclusie, dat aan de adressanten moest worden medegedeeld a. dat de Raad het oprichten van eene bouwvereeniging (als bedoeld in artikel 30 der woningwet) met aandeelhouders, welke in totaal voortdurend ten minste biö van het noodig kapitaal als waarborgfonds stelt, op grooten prijs zal stellen en dat indien men dit wenscht geen bezwaar bestaat bovendien als leden aan te nemen hen, die eene jaarlijksche contributie zouden willen storten en hen, die een gift in eens wenschen te geven b. dat de Raad zich thans reeds in be ginsel bereid verklaart er toe te zullen mede werken, dat voorschotten en bijdragen in den zin der woningwet ten behoeve van de ver eeniging worden verstrekt, mits de Hooge Regeering tot medewerking bereid wordt be vonden c. dat adressanten worden uitgenoodigd zoo spoedig mogelijk de vaststelling der sta tuten voor te bereiden en de vereischte goed keuring en toelating te vragen; d. dat het gewenscht mag heeten dat het eventueel aan te wijzen bestuur der vereeni ging na de toelating spoedig met een zoo volledig mogelijk plan en financieel overzicht tot den Raad komt, vergezeld van de noodige aanvrage om voorschot en eventueele bijdrage. Op voorstel van den heer Scheepsma werd besloten de zaak ter nadere overweging tot de volgende vergadering aan te houden. Vastgesteld werd eene regeling van zaken van den burgerlijken stand overeen komstig het nieuwe art. 149 der Gemeente wet. Daarbij is aangenomen, dat er drie on bezoldigde en drie bezoldigde ambtenaren van den burgerlijken stand zullen zijn. De bureau-uren voor den burger], stand zijn ge steld van ’s voorm. 9 tot 's nam. 3 uur, voor de Zon- en feestdagen 12 tot 12^ uur. Aan Ged. Staten zal worden geadviseerd om de bezoldiging te bepalen op f 50, f 125 en f75. Het ligt in de bedoeling om in ver band met de laatste twee cijfers de ten vorige jare opnieuw geregelde jaarwedde van twee ambtenaren ter secretarie met f 100 en f 50 te verlagen. Benoemd zijn tot onbezoldigde ambtenaren de heeren J. H. H. Piccardt, burgemeester, J. D. de Jong, wethouder en J. L. Blanksma, raadslid en tot bezoldigde ambtenaren de heeren E. Jansen, secretaris en S. Flameling en D. Smeding, ambtenaren ter secretarie. Door den Raad werd eervol ontslag ver leend aan den heer W. Hellinga als hoofd der school te Cornwerd, die als zoodanig 41 jaren heeft gefungeerd en thans pensioen wenscht aan te vragen en aan den heer W. J. Dijk als onderwijzer aan de school te Makkum, die benoemd is tot hoofd der school te Slijkenburg. Goedgekeurd werd eene door Burg, en Weth. met kerkvoogden van Cornwerd ge maakte overeenkomst, waarbij de aan de kerkvoogdij behoorende onderwijzerswoning voor onbepaalden tijd aan de gemeente in huur wordt afgestaan tegen een huurprijs van f 100 per jaar. De Raad stelde vast de staten van onin bare posten in de gemeente-belastingen over 1903 en eenige besluiten tot wijziging van af- en overschrijving op de gemeente-be- grooting, dienst 1903. Een voorstel van Burg, en Weth., om het terrein der in liet vorige jaar gedempte Bleeksriege te Makkum te bestraten en eenige overhoeken van dat terrein tegen f 1,50 per centiare aan de naastlegers over te dragen, werd goedgekeurd. Tot advies werden in handen van Burg, en Weth. gesteld adressen van het bestuur van den Dijksterbuursterpolder, verzoekende den aanleg van een kunstweg vanaf de Kleine Huizen te Pingjum naar Dijksterburen aan den zeedijk onder Kimswerd waarvoor belanghebbenden een bijdrage van f 4600 toezeggen en van eenige ingezetenen van Arum, verzoekende verbetering in den toe stand van den kleiweg vanaf den weg Loll urn— Grauwe Kat naar de Hiemerterlaaiu ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per Franco per post 95 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Bolswardsclie Courant Hf I ■7 I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1