1904. 43ste Jaargang. No. 35. Verschijnt Donderdags en Zondags. Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I h ZONDAG 1 MEI. BINNENLAND. 31 V ZIJN VLINDER. I i Bil Uit de Raadszaal. I I ■X-— ■■H VOOR afzonderlijke hem, die ge- f2000 over 5,865,385 bij mij dood als •<- behandeling kasverificatie Vergadering op Donderdag 28 April 1904. overschrijving het Algemeen Stads- meer aanzien, haar tegen de de rekening van de en van de Stads- De Voorzitter. Drukken zou in dit geval te veel tijd vorderen, kosten, omdat wanneer in worden aangebracht, alles zou de Gasfabriek en van den toestand der gemeente van de Sneek. Door den beer G. C. van Gorkum te Nijmegen, mede-oprichter van de kaatsver- eenigmg „Sneek”, is voor den a.s. Bondswed strijd een fraaie zilveren Distinctive met vergulden kroon aangeboden. Deze prijs valt ten deel aan durende de partij de meeste bovenslagen maakt. Heden werd op de R. K. begraafplaats alhier ter aarde besteld het stoffelijk over schot van wijlen den heer Alex. Brennink- meijer. Groot was de belangstelling in de laatste eer, den overledene bewezen, die niet alleen voor zijne geloofsgenooten, doch ook voor vele anderen een ledige plaats achterlaat. De overledene was een der voormannen van de R. K. actie in ons gewest, lange jaren voorzitter der R. K. kiesvereeniging, steun der R. K. Landdag, daarvan de laatste jaren voorzitter, lid van vele R. K. en andere corporaties en man van zeer groote werk kracht. Woensdagmiddag was een zoontje van den heer K. alhier, per fiets uitgereden en 's avonds nog niet teruggekeerd. Aan vrienden had hij verteld naar Leeuwarden te zullen rijden, waarom men dan ook vermoedde dat hij aldaar bij familieleden zou zijn. Uit een inmiddels ingesteld onderzoek bleek echter, dat het jongmensch aldaar niet was geweest. ’t Spreekt dat de ouders dien avond en ook den nacht in doodelijke ongerustheid verkeerden, wijl het ergste was te vreezen. Gelukkig echter arriveerde hij den vol genden morgen met den trein en bleek ’t over Leeuwarden naar Groningen was en zich daar bij de politie had aan- oor. Zij klonk bijna als die van een oude vrouw. Ik ben zoo bang! Neen, dat was weer geheel de toon van het kind, dat zich vroeger in het schemeruur angstig tegen zijn knieën gevlijd had. En toen een barmhartig snikken, verschrik kelijk en aanhoudend, zooals hij nog nooit meende te hebben gehoord. Met twee passen was hij bij haar. Truitje, lieve, kleine Truitje, wat heeft men je gedaan? Vader slaat hij het te weten komt. Je moet mij niet aanraken, laat mij los Ik ik ben zoo bang Maar waarvoor dan, Truitje Ik kan het je niet zeggen, vraag mij niet, als je het nog niet weet. De kinderen schreeuwen mij al op de straat na. Met een plotselingen ruk liet hij haar los. In haar oogen las hij de bekentenis van een verlaten meisje. En toen kon hij haar niet Toen greep een gevoel van geheele, moordende wereld hem aan, die slechts daarom een beeld zoo heerlijk schiep om het later van zijn schitterende hoogte, waar het onbereikbaar voor hem was, in het slijk te stooten. Hij stond aan het venster, drukte het voorhoofd tegen het glas en streed den zwaarsten strijd zijns levens. Truitje stond langzaam op en ging naar de deur. Zij had we] geweten, dat ook de vriend haar veroordeelde. En zij was toch nog zoo jong en zij was zoo bang voor den dood. Maar er was geen anderen uitweg, als zij niet nog dieper wilde zinken. In geen geval naar vader terug, zich niet aan zijn verschrikkelijken toorn prijsgegeven. Liever van en man Slot. Goudsmid Lange wachtte wachtte dagen en weken. Zij kwam werkelijk niet meer bij den ouden vriend. Menigmaal stond hij achter de deur, als hij haar voetstappen op de trap hoorde. Als een kleinen, bangen jongen klopte hem 't hart. Of zij niet zou aankloppen Driemaal, zooals vroeger, met vluggen, moedwilligen vinger? Neen, telkens ging zij voorbij, telkens sloop hij weer alleen naar zijn werkplaats terug. De herfst kleurde het groene loof. De storm deed zich zoodanig gelden, dat het huis dikwijls op zijn grondvesten scheen te trillen. De zwaluwen, die in het voorjaar hun nest boven zijn venster gebouwd hadden, waren Op alleen zweepte de bladeren warrelden door de lucht. Karei schrikte plotseling op uit zijn werk, midden uit zijn gedachten. Werd er werkelijk aan zijn deur geklopt? Of was het de wind, die de regendroppels tegen de ruiten sloeg Hij hield zich heel stil. Daar werd opnieuw geklopt. Precies als vroeger; neen, toch niet. Men kon nu het kloppen nauwelijks hooren en anders was het toch altijd als een gebiedende eisch geweest om binnen gelaten te worden. De man sprong op. Het goud, waaraan hij werkte, viel op den grond; hij lette er niet op. Welk een leelijk gedruisch, toen hij <len sleutel omdraaide. f 2000 aan tegen 101;/32. Punten van 1. Procesverbaal van het 1ste kwartaal 1904. De ontvangsten bedroegen f133,782,7 53 uitgaven -127,917,37 Saldo in kas Notificatie. en wellicht dubbele er nog wijzigingen men later op nieuw moeten laten drukken. Ik hoop echter dat de heeren door inzage te nemen, zich voldoende op de hoogte kunnen stellen van dit door verschillende deskundigen op gemaakte ontwerp. Dan nog wil ik als Voorzitter der Gas commissie even terugkoipen op het gesprokene door den heer v. d. Meulen in de raadsver gadering van 10 Maart, omtrent het in slechten staat zijn der gasbuizen in de stad. Ik doe die mededeeling om den raad te vrij waren van het oordeel, dat allicht van buiten vernomen werd, alsof de raad of de vroegere gascommissien zouden zijn tekort geschoten in het onderhouden van het buizennet. Mij is door den directeur der gasfabriek een rapport ter hand gesteld, waaruit blijkt dat vanaf 1885 geregeld en bijna ieder jaar is gewerkt aan de verbetering, verwijding en de uit breiding van het buizennet, en uit de opsom- En toen stond Truitje midden in de kamer. Een donkere doek om de schouders, de armen slap langs het lijf neerhangend. Niet eens goeden avond had het meisje gezegd. Alsof de beide menschen eensklaps de rollen verwisseld hadden. Hij recht als een kaars, zij gebogen, met neerhangend hoofd en vast gesloten lippen, stoel toeschoof, ging zij i en zag hem tijdelijke geldleening in de begrooting op te nemen. Den 12 Eebr. is door den raad besloten f 5000 tijdelijk te leenen den 10 Maart opnieuw f 6000, de inkomsten worden dus f 11000 verhoogd, de uitgaven, voor aflossing op 1 Juni en de rente f 11120. Het vermoedelijk batig saldo der begrooting bedraagt nu f 839,48 De wijziging wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. 7. Benoeming van eene onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school no. 2. De voordracht bestaat uit Mej. D. Laag land en Mej. F. L. W. Westerbaan. Benoemd wordt Mej. Westerbaan met 8 stemmen. Op Mej. Laagland waren 3 stem men uitgebracht. Na afloop der punten doet de Voorzitter de mededeeling dat de Bouwverordening voor 1 Augs. a.s. gereed moet zijn. Nu is het ontwerp dier verordening door de ver schillende daarbij betrokken personen en cor- poratiën al reeds geruimen tijd in bewerking en is na eenige herziening en verbetering eindelijk zoover, dat zij waarschijnlijk in de volgende vergadering kan worden behandeld. Ik geef de heeren dus al vast kennis, dat denkelijk vanaf a.s. Maandag die verordening ter visie zal liggen, dan heeft ieder goed tijd om zich voor de volgende vergadering vol komen op de hoogte te stellen. De heer Schotman. Kan het ontwerp niet gedrukt worden? dat hij gefietst gemeld. ’t Is te wenschen dat het jongmensch zijne ouders voortaan niet weder in zoo groote ongerustheid brengt en hen met het doel zijner fietstochtjes in kennis stelt. ming blijkt, dat in de verschillende straten achtereenvolgend de gasbuizen zijn hersteld en ook gedeeltelijk vernieuwd. Al die vernieuwingen en verbeteringen zijn uit den gewonen dienst der gasfabriek be streden, zoodat er wel degelijk goede zorg aan het buizennet is besteed. De heer v. d. Meulen. Ik heb toen ge zegd, dat voor iemand, die den geheelen dag gas gebruikt, de aanvoer onvoldoende is. De Voorzitter. Dat kan wellicht zijn reden vinden in de onvoldoende dagdrukking. De vergadering wordt daarop gesloten. Tegenwoordig waren 11 leden. De heer Keikes was afwezig met kennisgeving. De heer Y. T. de Boer is overleden. Ingekomen stukken. a. Een kennisgeving van de Familie de Boer dat de heer Y. T. de Boer, lid van den gemeenteraad, den 25 Maart is overleden. De Voorzitter. Mijne heeren, ’t is zeker met leedwezen, dat wij daar dien stoel ledig zien staan, den zetel, zoolang ingenomen door den heer Y. T. de Boer. Wij allen moeten erkennen, dat hij, die is heenge gaan, was een echte Fries, die onbewimpeld voor zijn beginselen en meening uitkwam, doch tevens welwillend wist om te gaan met hen, die in meening met hem ver schilden. Het zal zeker in uw aller geest zijn, de Familie een brief van rouwbeklag te zenden. (Algemeene instemming). b. Adres van den heer A. Banning, stadsgeneesheer, verzoekende herbenoemd te worden, daar met 1 Augs. zijn benoeming expireert. Wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. c. De rekeningen van de gemeente-reiniging. Worden ter visie gedeponeerd. d. Het verslag van het herhalingsonder- wijs over den gehouden wintercursus. Wordt ter visie gedeponeerd. De Voorzitter deelt nog mede, dat bij de gehouden inschrijving voor de geldleening groot f 28,000 is aangeboden f 76,000. Hiervan is toegewezen f 10,000 aan het Weeshuis alhier tegen den koers 1011/*. aan de H.H. Posthuma en Zonen, Harlingen tegen 101. f 3000 aan dezelfden tegen 100 f 5000 aan dezelfden tegen 100'/2. f 6000 aan H.H. Bloembergen Zn. te Leeuwarden tegen 101. Dikkens Zn. te Kampen, 2. Verslag over 1903. Dit verslag wordt ter visie gedeponeerd. 3. Missive tot af- en overschrijving van posten der begrooting van Armenhuis over 1903. De wijziging dezer begrooting loopt in ’t geheel over f67,84. Wordt met algemeene stemmen goedge keurd. 4. Behandeling van Stadsbank van Leening, werkinrichting over 1903. Beide rekeningen worden zonder discus- siën met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Behandeling van het adres van P. van der Meulen tot het bouwen van een hooiberg, met advies van Burgem. en IVet houders. B. en W. adviseeren de gevraagde ver gunning tot wederopzeggens te verleenen, onder bepaling, bij wegruiming het terrein weer in goeden staat te brengen. Ook bestaat er bij B. en W. geen bezwaar, als hij dien te bouwen hooiberg later aan een volgenden pachter kan overdoen, doch om die dan door de gemeente te doen overnemen, vinden zij niet raadzaam. De heer Schotman zou gaarne er bij gevoegd zien, dat de hooiberg voor dien opvolger dan ook op dezelfde voorwaarden overgaat. De vergunning is persoonlijk, en dus zou die opvolger opnieuw vergunning moeten hebben, dat die hooiberg daar stond. De heer v. d. Meulen kan dat best onder steunen, bij het bestendigen van den toestand kon zoo’n volgenden pachter wel denken, die verplichtingen zijn niet voor mij ge maakt. De heer Eisma. Wij meenden ook geen verplichtingen aan lateren te kunnen op leggen, en beschouwen de vergunning als persoonlijk. Toch zie ik er geen bezwaar in, dat er bij komt, dat het onder dezelfde rechten kan worden overgedaan, dan behoeft er geen aanvraag opnieuw te geschieden. De heer Schotman. Het is mijn bedoeling dat, wanneer de Raad toestaat de vergunning over te doen, ook op dien opvolger de voor waarden der vergunning moeten slaan. Het verzoek wordt, met de toevoeging van den heer Schotman, met algemeene stemmen goedgekeurd. 6. Voorstel van Burgem. en IVeths. tot wijziging en aanvulling der gemeente-begrooting over 1904. Deze wijziging betreft de cijfers ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. neerhangend hoofd Toen hij haar een s op het uiterste kantje zitten voor de eerste maal ernstig aan. Truitje, schreeuwde hij-Truitje! Niet zoo luid, Karei Hij bleef voor haar staan. Doch hij waagde het niet heur hand aan te raken. Het was hem, alsof hij moest stikken, toen hij haar in de donker omschaduwde oogen zag, die zoo vermoeid, zoo troosteloos tot hem opkeken. Truitje’s blikken zweefden van zijn gezicht over elk bekend meubel, elke bloem, die zij haar vriend vroeger gebracht had. Dan glim lachte zij eensklaps. Nu zie ik je toch nog eens, Karei. De kamer hier was toch eigenlijk mijn waar tehuis. En ik zou werkelijk niet eerder zij stokte en streek, als uit een droom ontwakend, met de hand over de oogen. Zie mij toch niet zoo zonderling aan, Karei. Wees toch asjeblief nog eenmaal heel goed voor mij. Hij was alweer bij zijn schrijftafel. Hij stond zoo dat het meisje zijne trekken niet meer kon waarnemen. Ben je boos op mij, Karei? Hij schudde het hoofd. Maar als je wist, wat er van mij geworden is, zou je het wel zijn. Hij keerde zich nog altijd niet om. Haar stem drong als uit de verte in zijn op zekeren dag uit en weggevlogen, een avond zat de eenzame man weer aan zijn werktafel. Tegen het raam storm den regen. Verwelkte bedelen van dorp tot dorp of ergens in het water, waar men snel, heel gemakkelijk kan sterven. Toen zij reeds de deurklink in de hand had, stond Karei voor haar. Met beide handen trok hij haar in de kamer terug. Waar wil je heen? Heeseb en rauw was zijn stem. Zij haalde de schouders op. Daarop knoopte zij huiverend haar doek dichter. Geef je mij je hand tot afscheid, Karei Wil je ze mij niet nog een enkele maal geven? Hij nam haar beide handen. Hij trok het meisje dat hij vroeger in stralende, jeugdige frischheid van zich gewezen had, naar het venster. In het laatste, bleeke avondlicht blikte hij haar lang in het gezicht. Hij sprak geen woord, toen haar ellende hem zoo wreedduidelijk voor oogen stond. Plotseling keerde hij zich om. Met bevende vingers zocht hij tusschen zijn gereedschappen op de werktafel, tot hij gevonden had, wat hij zocht. Toen hij den ouden trouwring van zijne moeder uit het doosje haalde, hield het meisje zijn arm vast. Neen, snikte zij, neen Je zult niet dat verdien ik niet, Karei. Hij is werkelijk zoo dun niet, Trui, zei hij met een mooi lachje, terwijl hij haar den ring om den vinger trachtte te schuiven. Zij was op de knieën gezonken. Hij stond echter met lichtende oogen voor haar en legde beide handen beschermend op haar hoofd* ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. 1 Bolswardsche Courant i WW I V i L' M* i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1