No. 36. 1904. 43ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en 'Wonseradeel. U i 'I DONDERDAG 5 MEI. 1 BINNENLAND. 4 d x I i KLEINE STATEN. .1 VOOR ij afzonderlijke Appelscha dit onderzoek definitieve voor- van aan niks heb- er mee, 1 J gegeven Met een rede van gezellig bal werd de i J en zijn veelbeteekenende en aflossing van obliga- a.s. moest plaats hebben dit jaar te schorsen; een commissie te benoemen uit obli- om een nauwkeurig onderzoek naar den toestand der Maat- verschilligheid der groote menigte, enkele, maar hebben ons ming gezonden. En nu zien wij Kuyper zelf weer aan liet werk met al het gezag, ontleend Het is zoo ongewoon, dat een Nederlandsch minister iets anders doet dan wetten maken, regeeren, „openen” en in de kamers rede- neeren, dat men in den lande de beweeglijk heid van minister Kuyper met ietwat boersche verbazing opmerkt en wantrouwt. Een mi nister... het was tot nu toe een Hagenaar, die daar op zijn bureau hard of weinig werkt, maar in elk geval als minister in den Haag bleef, of hij dan binnenlandsche dan wel buitenlandsche zaken had te be- heeren. En ziet, daar zijn wij met dr. Kuy per ineens in het teeken van het ministerieel „verkeer”. Telkens is de premier over de grenzen en telkens worden zoo allerlei mach tigen der aarde er aan herinnerd, dat er nog een Holland is. Veel Hollanders mopperen des wegen. Zij hebben het over ijdelheid en over de wen- schelijkheid om ons maar koest te houden. Qua Hollandsche struisvogels meenen zij, dat niemand hen ziet als zij in hun nette stad achter de gordijnen zijn weggekropen. Doch dat is wel het geval. Wij zijn er (helaas voor die ongelukkigenmaar al te zeer. En wij zitten op een plaats, waar gaarne een ander wilde zitten. Bovendien hebben wij een „gordel van smaragd” die zoo straalt en schittert, dat wij er nooit aan kunnen denken, dien te verstoppen. Wij worden dus toch gezien, al zat ook onze veelgenoemde minister voortdurend op het Binnenhof. En naar mate de aarde klei ner wordt, worden de blikken begeeriger die op al het onze geworpen worden. Daar be ginnen nu toch zelfs ook de Japanners al scheel te zien naar onze koloniën. Het land heeft behoefte aan expansie. En wanneer tengevolge van de tegenwoordige verwikke lingen Korea geheel of gedeeltelijk voor deze kleine natuurgenooteu gesloten wordt, dan moeten zij wel de ruimte naar het zuiden zoeken. Zij zijn al op Formosa. Indo-China, de Philippijnen of Neder landsch Indië zijn nu aan de beurt. Frank rijk en Amerika zijn geen mogendheden, die zich door Japan er uit laten zetten. Blijft dus Nederlandsch-lndië, waaraan reeds nu deze Japanners, meer denken dan goed voor ons is. Gelukkig hebben zij vrij wat con currenten op dit gebied, gelukkig ook is er in Europa om ons heen concurrentie. Doch wie al te veel op deze concurrentie bouwt, komt bedrogen uit dat heeft de geschie denis honderd maal geleerd. Wij moeten er dus op bedacht zijn onze positie te versterken. En wij kunnen dat alléén door toenadering tot België, beter door toenadering tot alle andere Europeesche kleine staten, speciaal tot België. Toenadering tot een machtigen buur, in welken vorm ook, is altijd mis, om de een voudige reden, die nog steeds door enkelen wordt genegeerd, ofschoon La Fontaine haar zoo duidelijk heeft in het licht gesteld. Toenadering dus tot België, tot de andere kleine staten. Geen verbond of althans geen groot-politiek, of- of defensief verbond. Dat zou aanstoot wekken en tot moeielijkheden aanleiding geven. Hoogstens zou men zoo’n verbond mogen voorbereiden door toenadering te zoeken. Maar op die toenadering komt het aan. Den kleinen staten moet een ge voel van solidariteit worden ingeprent, spe ciaal België en Nederland moeten leeren, dat zij zonder eikaars steun niets zijn, met elkaar echter een macht van beteekenis, die niemand graag tot vijand zal hebben. Daartoe moest de pers, moesten vele man nen, die werkelijk praktisch vaderlandslie vend zijn, meewerken. Men moest zooveel mogelijk aanraking zoeken, dagelijks moest die solidariteit gepreekt worden. Men moest België leeren beschouwen als een ander soort buitenland; een groote, krachtige vereeniging zou met volharding moeten werken om dit ideaal te bereiken, geen dag moest men meer verloren laten gaan. Maar helaas niets van dat alles ge beurt. Een poging, indertijd door ons in die richting gedaan, is mislukt door de on- 81 echts dan ook veelbeteekende mannen, toenmaals bewijzen van instem- ADVERTENTIEPRTJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Nederlandsche Tramweg-Maatschappij. In de bladen is reeds medegedeeld, dat de zeer ongunstige financieele uitkomst van het afgeloopen jaar goeddeels een gevolg genoemd van het in werking treden van het nieuwe tramweg-reglement met daarmede ge paard gaande belangrijke uitbreiding van het personeel het noodig heeft gemaakt, een andere regeling te treffen. Obligatiehouders hebben nu te ’s Hage vergaderd. Een commissie uit hun midden was met den directeur in twee dagen heel de lijn rond geweest. Ze bracht in haar rapport alle hulde aan den directeur en had bij haar vluchtig onderzoek bevonden, dat heel het tramwegnet in zeer goeden staat verkeert. Als resultaat van haar onderzoek stelde de commissie voor: lo. de uitloting ties die in Mei voor en 3o. na stellen aan aandeelhouders te doen. Na zeer breedvoerige gedachtenwisseling werd dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Tot leden der commissie werden gekozen de heeren, die reeds in de voorloopige com missie zitting hadden, aan wie verder het recht werd verleend zich nog door 3 obli gatiehouders te doen bijstaan. Wat de ongunstige resultaten van het laatste jaar aanging, wezen verschillende be stuursleden er op, dat als gevolg van het in exploitatie brengen van het gansche net, de exploitatiekosten aanmerkelijk stegen; dat de concurrentie van den Noord-Frieschen Locaal-Spoorweg zich ter dege doet gevoelen en dat ook de staking in het voorjaar op een schade van f 3000 voor de Maatschappij uitliep; waarbij nog kwam het grooter be drag aan loonen, als gevolg van uitbreiding van personeel. Op opmerkingen dienaangaande uit de vergadering gedaan, werd o. m. beaamd, dat de aanlegkosten zeer hoog waren geweest o.a. van de lijn JoureLemmer in ver band met gestelde eischen der Regeering. Men meende dat, geheel tegen de bedoe ling, in plaats vau eeu tramweg, hier een te Assen, Franeker—SneekGroningen welke laatstgenoemde lijn Akkrum en Drachten eenigszins zal veranderen. De heer v. d. Veen vestigt er verder de aandacht op, dat met deze beoogde verbin dingen, gevoegd bij de reeds aangevraagde concessie voor de verbinding SneekGro ningen, via Drachten, een complex van spoorlijnen zal tot stand kunnen komen, waarbij de nu sedert jaren aan de orde zijnde onbevredigende wijze, waarop het ver keer tusschen de verschillende gedeelten onzer noordelijke provinciën wordt onderhouden, op alleszins voldoende wijze zal worden opgelost. Een enkele blik op de kaart toch is vol doende om te doen inzien, welke uitgestrekte gedeelten van ’t Noorden tot 't aanknoopen van handelsrelatiën in het onderlinge ver keer worden opgenomen, indien het Weste lijk en Noord-Westelijk deel van Friesland en met name de hoofdstad onzer provincie eenerzijds in nagenoeg rechte lijn zal ver bonden worden met het tot nu toe afgezon derd Zuid-Oostelijk gedeelte van Friesland, met een groot gedeelte van Drente en het Oostelijk deel van Groningen anderzijds. Door algeheele medewerking van allen wien het belang van onze nijvere Noordelijke Pro vinciën ter harte gaat, zegt de heer v.d. Veen zal het Z. Ex. den Minister van W., H. en N. duidelijk kunnen worden, dat in het Noorden ditmaal hooge ernst voorzit om tot betere toestanden der verkeersmidde len te geraken, teneinde den steeds toene mende -elangenstrijd in handel en nijver heid met succes te kunnen blijven volhouden. Uit de besprekingen, gehouden met de Directie der H. IJ. S. M. mag worden ver wacht, dat deze invloedrijke Maatschappij zich ook met de exploitatie van deze lijn zal willen belasten. Zoodra de concessie mocht verkregen zijn, zullen al zeer spoedig de noodige stappen, welke tot de tot-stand-koming zullen leiden, worden gedaan. Warns, 1 Mei. Kippen, die geen ras hebben en dus geen tentoonstellingsbloed de Friesche boerenhoenders alzoo doen zelden in wijden kring van zich spreken. Een enkele maal verrassen ze heur meesters eens met een bijzonder dik, dubbeldooiïg ei, dat dan vertoond en getoond wordt, of ’n lilliputter of andere rariteit, tusschenbeide ook ligt de kippenreclame in ’t groote aan tal eieren veel verder brengen ze het niet en ze hebben er vree mee. Hier heeft een kip ’t nu eens in leeftijd gezocht en verzoekt deswege vermelding. Veertien jaren is locaal-spoorweg was tot stand gebracht. Nog verklaarde het bestuur zich bereid bezuinigingen waar dit mogelijk is te zullen toepassen. Verscheidene obligatiehouders meenden dat tegenover de opoffering die obligatiehouders brengen, eenige vergoeding moest staan, o.a. in den vorm van hypothecair verband op de bezittingen der Maatschappij, terwijl men oordeelde dat in beginsel moest worden aan genomen dat aandeelhouders geen dividend zullen krijgen zoolang de Maatschappij niet aan de verplichtingen tegen de obligatie houders kan voldoen Terwijl eenigen dit laatste onrechtmatig achtten tegenover aandeelhouders, die, meende men, vóór deze vergadering hadden moeten zijn opgeroepen, beaamde de voorzitter namens het bestuur de gemaakte opmerking, dat de aandeelhouders alles te accepteeren hebben, wat obligatiehouders, dat zijn de crediteuren, beslissen. Nog bleek, dat de opbrengsten over de eerste 4 maanden van dit jaar f 5500 meer hadden bedragen dan in 1903 en dat de directeur vrij gunstig gestemd was ten opzichte van de toekomst der Maatschappij. Locaalspoor LeeuwardenDrachtenAssen. De heer C. J. v. d. Veen, burgemeester van Bolsward, heeft thans ook concessie aan gevraagd tot aanleg en exploitatie van een locaalspoor van Leeuwarden over Goutum, Zwichem, Warrega, Wartena, Eernewoude, Oudega, Drachten, Beetsterzwaag, Terwispel, Gorredijk, Jubbega, Makkinga, Oosterwolde, en Smilde naar Assen, aanslui tende bij de Staatsspoor te Leeuwarden en en bij de ontworpen Locaalspoor te Drachten, daardoor tusschen van richting ’t beestje mee geweest en elk jaar weer aan toonde ze zich ’n kloeke legster. Sedert begin Maart is ze weer aan den leg en ze wil er mee doorgaan, zegt ze, nog velèjaren lang. Van de raszusters moet ze bende boerenkip die gaat klokt ze zie maar naar mij Voegen we aan dit kippenbericht toe, dat de hoenderfokkerij in den Zuidwesthoek elk jaar nog toeneemt. Hier en daar treft men parken aan en werkt men met broed machines en kunstmoeders. Friesche Zuidwesthoek, 1 Mei. „Waar’t hart vol van is, daar loopt de mond van over” dit woord blijkt hier waar te zijn ten opzichte van de ansjovisvisscherij, die op handen is. Geen zaak, die drukker be sproken wordt dan de e. v. campagne, w’elke weer voor geruimen tijd de welvaart in de visschersgezinnen zal beheerschen. De ver moedelijke uitslag wordt gewogen, de ver wachtingen, de kansen, de prijzen, kortom alles wat met het bedrijf verband houdt. Men spreekt er over in de kustplaatsen niet alleen, maar ook in de aangrenzende dorpen in de visschersgezinnen, zoowel als in de burgewoningen en de boerenhuishoudingen kinderen klappen er over en babbelende buurvrouwtjes zij vooral maken er zich druk mee, de dorpsleugenbanken loopen er van over en de bitter- en biertafels staan onder den druk er van. Er moet dus wel veel van afhangen, van deze visscherij. Inderdaad is dit ’t geval, zooals het vorige totaal mislukte jaar bewezen heeft. De kloeke visschers elk weet het kunnen schip peren ’t bedrijf leert het, ook in figuur lijken zin, maar de verloopen dagen van het vorige jaar zijn er moeilijk en bang geweest. Mocht ’t ditmaal beter gaan Beweerd wordt, dat de grootte der vischjes ze zijn klein van stuk en dat ziet men graag hoop geeft op betere uitkomst. Bij de twee bataljons van het 9e reg. inf. te Leeuwarden zullen tusschen 15 en 25 Mei a.s. in dienst komen 180 miliciens van de lichting van 904 met verkorten diensttijd zoogenaamde viermaanders allen uit de provincie Friesland. Hepk. N.bl. v. Fr. Workum, 3 Mei. Alhoewel we in een vorig nummer den wensch uitspraken, dat de gisteren gehouden Voorj aars veemarkt een ruimeren aanvoer ten deel mocht vallen, was toch de aanvoer zeer gering. Slechts een zestal mooie koebeesten stonden aan de lijn, terwijl een schaap met een tweetal lammeren ook waren aangevoerd. Wat nu de oorzaak kan wezen, kunnen we niet gissen. Wel werd ons van een deskundige verzekerd, dat hier wel een veemarkt opgang zou kunnen vinden, indien, na overeenkomst met al de landbouwers in den omtrek, een wekelijksche veemarkt werd ingesteld, die dan op Woensdag diende gehouden te worden. Gaasterland, 2 Mei. Naar we uit betrouw bare bron vernemen is het jachtveld in onze gemeente, eigen aan de maatschappij „Gaas- terland” voor den tijd van 5 jaren verpacht voor de buitengewone som van f 800 per jaar. Vele boeren alhier hebben reeds weer een groot deel van hun melkvee buiten. De landerijen liggen hier over het geheel zeer goed. De roggeakkers liggen goed. Wegens het betrekkelijk koude weder der jongste dagen gaat het met de tuingewassen nog niet hard. Sneek. ’t Meifeest trof hier Zondag aller prachtigst weer. Tusschen 8 en 10 uur begon ’t feest met een optocht van 275 kinderen, die opge luisterd werd door tal van banieren, vlaggen en muziek. Op een dier banieren lazen we o.a.: „Weest geen schaap, anders vreten de wolven u op.” *s Middags sprak Giezen uit Leeuwarden over „den strijd der arbeiders”. ’s Avonds werd in Amicitia „Allemans vrienden”. Samson en met een feestavond besloten. Nog vergaten we mee te deelen, dat de genoemde kinderschaar onder 't houden van wedstrijden, ruim werd onthaald. Op de paardenmarkt te Haarlem is een paardendief gearresteerd. Hij reed reeds met een paard weg. zijn hoog ambt persoonlijkheid. Al meer mendenke o.a. aan de Ant- werpsche demonstratie - heeft deze buiten gewone man, die werkelijk den blik van een staatsman heeft, in deze zelfde richting ge werkt. Maar nog heeft hij geen weerklank, geen begrip voor de hooge waarde zijner daden in eigen vaderland gevonden. De groote pers blijft zich bezighouden met wetten, wettekes en allerlei kleinere be langen, doch roert deze levenskwestie nauwe lijks aan. Evenmin doet zij pogingen om door betere berichtgeving uit België het ge wichtige belang van de toenadering in de hand te werken. Zal de nieuwe daad van dr. Kuyper ein delijk meerderen de oogen openen Wij hopen het. En wij blijven hopen dat het Noorden ook in dit opzicht zal vooraangaan, dat men hier Kuypers wenk zal begrijpen en aan het werk zal willen gaan om de toenadering te verkrijgen, die alléén in staat zal zijn onze economische positie te verbeteren en de milli- oenen, uitgegeven voor onze defensie, vrucht baar te maken. Op den duur kunnen particulieren, mits zij over voldoende fondsen beschikken, hier zoo heel veel meer doen dan autoriteiten zonder dat het aanstoot geeft. Een stelsel matige, krachtige propaganda zou zooveel goeds kunnen doen, zooveel nieuw leven in de brouwerij kunnen brengen. Hier zou nu inderdaad een praktische weg zijn om dichter bij den wereldvrede te komen, om propa ganda voor ontwapening te maken, de inter nationale publieke opinie te versterken en een vaderlandslievende daad te doen. Hier is nu een groot en edel doel, aan de berei king waarvan alle partijen en alle godsdien stige gezinten zouden kunnen medewerken. F. G. Ct. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Bolswardsche Courant j A 2o. i gatiehouders in te stellen schappij

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1