Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Marktpleinno.324. n No. 38. 1904. 43ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. iaw G 12 MEI. BINNENLAND. 8T00MVERVERIJ en CHEMISCHE WASSCHERIJ van J. de LANGEN, LEEUWARDEN, Nieuwstad 18. Voor het Kantongerecht. Kantoor te Bolsward VOOR L 'in afzonderlijke het geweer. bijzonderheid vermelden we nog echter door het Rijk op- Zitting van Vrijdag 6 Mei 1904. te .ubouwarueii, neereuveen, «JOUre en Bolsward. Dagelijks geopend van 9 tot 7 uur. Agent: J. J. LENSTRA, Grooteanrf. g°e<leren des Maandags ver- - j? zonden, zijn met 8 dagen gereed. van de in aan bouw zijnd huis aan een D. K. te Piaam (2 April) f 8 boete of 3 dagen. Als eene bijzonderheid vermelden we nog dat deze zitting, waarin meer dan 40 zaakjes werden behandeld, niet langer duurde dan hoogstens zeventig minuten. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per Eranco per post 95 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijg Sneek, 9 Mei. Aan de bestellende be ambten der Posterijen en Telegraphie is een schrijven van den heer Directeur der Ned. Tramweg Maatschappij gericht, dat met ingang van 1 Juli geen vrijkaarten meer worden verstrekt. Lemmer, 9 Mei. Men vreest, dat van het Vrijdag in de nabijheid van onze haven gezonken tjalkschip van schipper Smit, zeer weinig terecht komt. Met het gunstige weer van gisteren is het nog gelukt, het bijna nieuwe zeil te redden, de fok was echter reeds door den storm van Zaterdag aan flarden geslagen en door den storm van heden werkte het schip zoo geducht, dat het zeer waarschijnlijk uit elkander zal slaan. Voor den schipper, die niets heeft kunnen redden en die zijn schip zeer laag verzekerd had, zou zulks zeer te betreuren zijn. Leeuwarden, 9 Mei. Men beweert, dat de verificatie in het faillissement Gebrs. Gratema bepaald is op 31 Oct. 9 Mei. Aan de Ewalsbrug alhier werd van morgen een vrij dikke visch op gehaald, die wegens „flauw water” aan de oppervlakte was verschenen. De jeugd, ge wapend met strikken en bevreesd voor de politie, maakte zich haastig uit de voeten, toen de buit onder gejuich der omstanders was opgehaald, welk alarm, een der bewoners van de Kelders nog haastig deed toesnellen met een reddingsbaak. ’t Gebeurt anders nog al eens, dat een knaapje te water geraakt met dat visschen langs de wallen. Zaterdagavond werd er nog een opgehaald bij de beursbrug, met behulp van een bootje, dat in de nabijheid lag. In de omstreken van de stad is het strik- aDVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 19 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. R. H. en 24 Maart j.l. 's avonds met steenen naar een huis, zoodat de bewoners erg verschrikt werden. Behalve een flink standje van den heer Kantonrechter kregen zij ook een eisch om hen te straffen met f 5 boete of 4 dagen hechtenis. J. K. te Bolsward stak op de Markt aldaar ’s avonds van den 2 April zwervers af, zonder permissie te hebben een vuurwerk af te steken. Eisch f 3 boete, sub. 2 dagen hechtenis. J. A. D. te Bolsward reed 31 Maart j.l. met een handkar op den klinkervloer, terwijl daarnaast een straatsteenbevloering aanwezig was. Dit rijden op verkeerde wegen zal hem denkelijk kosten f 3 boete, of 2 dagen hechtenis. D. de J. te Witmarsum, reed op een hondenkar. Hij had plaats genomen op de kar, dit mag niet, volgde procesverbaal. Eisch f 2 boete, sub. 1 dag hechtenis. H. de H. te Koudum was 11 April j.l. met eene hondenkar waarvoor 2 honden, op den weg onder Molkwerum. Hij liet de equipage onbeheerd staan. Eisch f 5 boete, sub. 3 dagen hechtenis. Nu volgt er een geheele collectie van beklaagden, die tegen de drankwet hebben gezondigd. Kortheidshalve vermelden wij alleen naam, woonplaats en eisch. G. E. te Bolsward, f 3 of 2 dagen. J. de J. te Wommels, f 3 of 2 dagen. T. de W. te Workum, f 15 of 3 dagen. J. v. M. te Hindeloopen, f 10 of 3 dagen. L. W. te Hindeloopen, f 10 of 3 dagen. W. W. te Wommels, f 3 of 2 dagen. D. B. te Bolsward, f 3 of 2 dagen. W. M. te Hindeloopen, f 10 of 3 dagen. R. Y. te Workum, f 10 of 3 dagen. P. N. te Bolsward, f 10 of 3 dagen. E. M. te Makkum, f 3 of 2 dagen. P. Sch. te Idsegahuizen, f 3 of 2 dagen. 8. M. te Rien, le herhaling, nadat geen jaar is verloopen sinds laatste vonnis on herroepelijk is geworden, 3 dagen. R. de H. te Makkum, f 3 of 2 dagen. T. A. te Makkum, 3e herhaling, na on herroepelijk vonnis, 21 dagen. Christian, S. Tiemersma als overwinnaar daardoor eeniging nemen. De opperman V. viel Maandag steiger bij een den Oosterdijk, met het gevolg dat hij paar ribben brak. Bij de feestelijke ontvangst der Koningin- Moeder, onlangs te Rotterdam, was eene feestelijkheid in den schouwburg een der belangrijkste punten van het programma. Hoewel daar geen onvertogen woord gesproken noch gezongen werd, heeft toch de anti revolutionaire Rotterdammer daaraan aanstoot genomen. Het blad gaf wel eene beschrijving van dit feest, maar voegde er bij dat zijn verslaggever natuurlijk niet in den schouwburg is geweest. Door den corres pondent van Be Controleur wordt met die heilige preutschheid op vermakelijke wijze een loopje genomen. „Natuurlijk niet 1” Nietwaar, dat klinkt steil en robust 1 Maar een inzender, een bekende, wasch-echte anti-revolutionair, drijft er den spot mee. Waarom, vraagt hij, is de Rotterdammer er niet geweest „Dat hij het niet passend vond in den schouwburg te gaan, omdat dit botsen zou met zijn beginselen, kan ik ook weer niet aannemen, want ’s mans collega’s van de andere Christelijke bladen, zooals Nederlander en Maasbode zijn er wèl heen geweest, en hebben zelfs hunne bewondering in bijna dezelfde woorden gegeven”, worden, artikelen zijn geweest, de Minister schuldigen met een stuk, door Z.Exc. met zijn familienaam onderteekend op den Isten Mei, dat er zeer buitengewoon uitziet. Het is namelijk gedrukt met bloedroode letters van 6 verschillende typenhet blad laat het curiositeitshalve volgen, zoo getrouw mogelijk, zijn spijt uitdrukkende, dat het niet in staat is, het in zijn ware kleur af te drukken. Het maakt in originali een veel meer schrik aanjagenden indruk. Om zijn kleur werd het door een somber kapi talist niet onaardig het bloedplacaat genoemd. Nu, aardig kunnen wij dit heele stukje niet vinden. Het Rijk tegen het Rijk, Op 19 jarigen leeftijd moeten onze jon» gens in dienst. Velen raken er door hun betrekking kwijt, of moeten hun studiën onderbreken. Maar men dringt er van alle kanten op aan, dat patroons of directeuren van scholen, ter wille van het landsbelang clement mogen zijn. Dat zij de betrekkingen zooveel mogelijk openhouden of onderbroken studie w’eer op gang helpen. Nu worden er echter door het Rijk op zichters voor de mijnen in Limburg gevraagd. Opleiding daartoe begint beneden den 17 jarigen leeftijd. En als voorwaarde geldt, dat men vrij zij van dienstplicht. Het is het Rijk zelf, dat deze voorwaarde stelt. Is het niet sterk (D. van Noor dit ken, hoewel bij de wet verboden, vrij alge meen. Daar gaat het om snoek, die men in het glasheldere water kan zien „staan”. In het Eriesch noemt men dat staan ook wel „sintsjen,” afgeleid van zon, want bij helder weer en zonneschijn is de kans van vangen het grootst. Sneek, 9 Mei. Heden kwam hier ’t treurig bericht, dat de 24-jarige bootknecht R. K., op ’t Heegermeer van de stoomboot (kapitein Korenstra) is geslagen en verdronken. Zijn lijk is nog niet gevonden. 6 Mei. De vergadering van chr. hist, kiesvereenigingen, alhier gehouden, heeft be sloten, de samenwerking met anti-revolutio- nairen en roomsch-katholieken voor de a.s. verkiezing van leden voor de Provinciale Staten van Eriesland op den ouden voet voort te zetten, met dien verstande echter, dat de samenwerking ook in het kiesdistrict Sneek gebroken wordt, wanneer de eisch van het Provinciaal Comité van den Friesch Christelijk-Historischen Bond inzake Dokkum niet wordt ingewilligd. Dokkum, 9 Mei. In de heden middag gehouden vergadering der Centrale Antirev. kiesvereeniging in het district Dokkum is besloten tot samenwerking met de Chr. Hist, partij bij de e.k. verkiezing voor de Prov. Staten. Met betrekking tot de candidaat- stelling werd alle publiciteit vermeden. Friesche Zuidwesthoek, 8 Mei. Het verminken van jong nestwild (hazen) tijdens het eierrapen, waarover vroeger dikwijls ge klaagd werd, maar dat in de laatste jaren, dank zij het verscherpte toezicht, zelden meer voorkwam, is ook in het afgeloopen seizoen weer geconstateerd. Het is het werk van opgeschoten bengels, die in brooddronken bui de haasjes de ooren gedeeltelijk afsnijden, opdat ze later herkend zullen worden, ’t Behoeft wel niet gezegd te worden, dat deze wreedheid strenge afkeuring verdient en bij ontdekking voorbeeldig dient gestraft. Vroeger verloren de daders voor eenige jaren het recht om eieren te rapen. Het schoone April-weder is voor het jonge wild voordeelig geweestde sterfte was gering en het wild verkeert in goede conditie. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Makkum. Door het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente alhier is tot Herder en Leeraar gekozen dr. G. Smit te Oosterland. Sneek. In het Kaatsland had Zondag morgen onder veel belangstelling de voor- wedstrijd plaats van de verschillende parturen alhier, die zich bij het bestuur der kaats- vereeniging „Sneek” hadden opgegeven voor deelneming aan den hier te houden Bonds- kaatswedstrijd op 23 Mei a.s. Het partuur, bestaande uit de heeren K. en R. Tjallema, trad uit het strijdperk en is aangewezen om vanwege de ver- aan genoemde Bondspartij deel te In de zitting van het Kantongerecht werden behandeld de navolgende zaken. F. B. te Makkum ontving op 19 Maart j.l. hooi. Hij verzuimde na afloop de straat weer schoon te maken. Eisch f 3 boete of 2 dagen hechtenis. 8. F. te Bolsward gooide op Zondag 27 Maart j .1. met harde modder tegen de ruiten van de St. Martini-kerk, waardoor nadeel kon worden toegebracht. Eisch wegens straat-1 schenderij met oordeel des onderscheids, [IplQAIIlKS leeftijd tusschen 10 en 16 jaar, 10 dagen J hechtenis. ir. Men gebruikt het zoowel voor de Wasch A. B. te Workum liep in Maart op den everfd houtwerk niet aan. Neemt goed af. dijk Hij had een geweer bij zich en zon- edk() .g dan e||<e andere 2e(jp digde dus tegen de wet op het dragen van r wapenen. derstrookjes gelden voor 1 toiletzeepstrookjë. met verbeurdverklaring vXepfalirikanten - NIJMEGEN. A. Z. te Workum reed op 28 Maart j.l. op het zeilpad te Workum, met een wagen bespannen met een paard en voorzien van f T een krommen dissel. Hij reed harder dan vv stapvoets en dat is in Workum verboden. Eisch f 3 boete of 2 dagen hechtenis. MARKT. 8. de J. te heeft gezondigd tegen de- arbeidswet, door: zijnde hoofd of bestuurder a y| A IHOCi,61 lOU. van een bedrijf de arbeidskaarten nietinge-T vuld en opgehangen te hebben, zooals dat Ier kap; Waterstellen is voorgeschreven. ^fl/pnstpllpn Eisch 2 boeten van f 3, sub. 2 maal 4 dagen. leil J E. K., R. N J. 8. en G. V. allen te -en CogliaCStellen C11Z. Witmarsum hebben op den avond van den 3 April geschreeuwd en rumoer gemaakt op ZG ill THEEBLADEN, de openbare straat aldaar, waardoor de nacht- r Nikkel rand, rust kan worden verstoord. Eisch f 5 boete, sub. 3 dagen hechtenis. Ganglantaarns, J. K. te Schettens wierpen f H.H. WINKELIERS. Maar een andere, nog wasch-echter lezer komt den beginselvasten verslaggever ver dedigen, en zegt over diens wegblijven: „Dat eert hem. Dat mocht van een anti-revolutionair verwacht worden. Daarom protesteer ik tegen de kinderachtige, spottende wijze, waarop de inzender diens houding belachelijk tracht te maken. Van een liberaal kon men zoo iets verwachten. De inzender weet toch ook wel, dat er bij een Christelijk-historische en een Roomsche dikwijls veel meer mee door kan, dan bij een beslist positief anti-revolutionair”. Een fraai compliment dus voor de Neder lander en de Maasbode, wat nog versterkt wordt door een onderschrift van de redactie, waarin de volgende veelzeggende zinsnede „Ieder anti-rev. weet wel, wat hij van een feest, waarvan het hoogtepunt in den schouwburg bereikt werd, moet denken 1” Zooals men zietverkropte spijt, gekrenkt gevoel, woede, voor zoover de Christelijke beginselen woede toelaten Daarom, wil men onder de verschillende „orde”-partijen den lieven vrede bewaren, dan geen koninginnefeest in den schouwburg. Dat is een concessie aan de zonde, die niet door den beugel kan De aangifte-formulieren voor de Ver mogensbelasting, die de vorige week werden rondgezonden, waren vergezeld van het na volgend document Bekendmaking. De wet op de Vermogensbelasting is aan gevuld met eenige bepalingen omtrent na vordering van belasting. Dientengevolge zal voortaan, wanneer na de vaststelling van een aanslag blijkt van een grooter vermogen, dan werd aangegeven, nog een aanslag worden opgelegd, en we] voor vijfmaal het te weinig betaalde bedrag. Hetzelfde geldt voor aangiften, waarin ten onrechte werd verklaard, dat het vermogen geen f 13000 bedraagt. Mitsdien heeft niet het minst de be lastingschuldige zelf geldelijk belang bij het doen van juiste vermogensaangifte. ’s-Gravenhage, den Isten Mei 1904, De Minister van Finantiën, (w.g) harte van tecklenburg. Het verwijt van het Vaderland, dat deze mededeeling de sporen draagt van over haasting, dunkt ons weinig gerechtvaardigd... en wel wat gewaagd, waar het blad zelf toont in een glazen huisj e te wonen, getuige de volgende kreupele opmerkingen Want het wordt niet vermeld welke de wet, noch minder welke de artikelen zijn in die wet, die in de mededeeling geviseerd Een eenvoudige verwijzing naar die zou zeer voldoende en zeer gepast In plaats daarvan verblijdt van Financiën de belasting- I 1 Bolswardsche Courant f dixxrr o

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1