Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I I J No. 40. Verschijnt Donderdags en Zondags. 43ste Jaargang. 1904. J J DONDERDAG 19 MEI. DI N N E N L A N D. I fl I De Protectionist aan den tand gevoeld. VOOR afzonderlijke goedkoop kunnen worden voor Er zijn bedrijven, die niet beschermd Tegenover het nadeel staat dus een Maar welk van die twee zal het wat de haar haar con- en F. A. 7. F. A. F. A. F. A. A. F. ders, F. uw A. niet Mr. Troelstra eindigde met een opwekking 1 om den strijd der arbei ders mede te helpen strijden. De vergadering werd daarna gesloten. Nader verneemt het Handelsblad om trent het bedrag, dat Zaterdag door een loo per van een der bankinstellingen is vermist, het volgende: De looper Meyes ontving aan opgenomen, die en later is het plaats vervoerd. man het geld ont- aan de Twentsche 1 1 1 ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Wat is //protectie" In goed Hollandsch: bescherming. Wie moet er worden beschermd? De nationale arbeid. Waarom heeft die bescherming noodig? Omdat de buitenlandsche arbeid zich dringt in de plaats van den binnenlandschen. F. Wat moet hieronder worden verstaan A. Dat in Nederland voorwerpen worden gekocht, die niet in Nederland maar over de grenzen gemaakt zijn. F. Waarom koopen Nederlanders voor werpen, die over de grenzen gemaakt zijn? A. Omdat... die voorwerpen hier tot lager prijs worden aangeboden dan die welke in Nederland vervaardigd worden of zouden kunnen worden. Welk effect verwacht gij dan van bescherming? Dat die buitenlandsche goederen hier meer zoo aangeboden. F. Waarom zal dit een voordeel de Nederlandsche industrie zijn? A. Omdat deze dan den prijs van waren, die nu door de buitenlandsche currentie gedrukt wordt, verhoogen kan omdat zij ook waren kan gaan vervaardigen, die tot nu toe wegens de buitenlandsche con currentie niet loonend te maken waren. F. De hooger of nieuw belaste artikelen moeten dus duurder worden? Ja..., want daarin moet juist het voor de Nederlandsche industrie zijn bezetting, en en verguld zilveren medaille. op 24 Juli worden gehouden, terwijl als ’t mogelijk is, een tweede dag van feestviering aan den eerste wordt toegevoegd. Het feest zal worden gevierd op een terrein, daartoe door den heer H. van Dam Ez. alhier, gratis afgestaan. ’s-Hage, 17 Mei. Een wetsontwerp be treffende ouderdomsverzekering zal deze week naar den Raad van State worden verzonden. Heerenveen, 16 Mei. Onze Pinksterkermis de reeds begonnen Groningsche doet weer haar concurrentie gevoelen zal bezocht worden door: den stoomcaroussel van Vincken, den draaimolen van Panbakker, de sprekende electro-bioscope van Hommerzon, de poffer tjeskraam van v. Dam, de fotografietent van S. de Winter, de somnambule van Prenger en onderscheidene galanterie- en suikerkramen. Kimswerd, 16 Mei. ’t Veefonds //Arum en omstreken” telde van 12 Nov. ’0312 Mei ’04 133 leden, die te zamen 1081 stuks rundvee hadden verzekerd voor f 161370. Gedurende dien tijd moesten 9 runderen worden afgemaakt, waarvoor f761 werd ver goed. De omslag bedroeg f 0,45 per f 100. De Verz. Mij. van Paardehouders in Won seradeel had een ledental van 163 dat 457 paarden en veulens had laten verzekeren voor f 103715. Van dit 457 tal stierven 10, waarvoor f 686.25 moest worden uitgekeerd. Aan omslag werd 0.7 pCt. geheven. Leeuwarden, 11 Mei. Hedenmiddag be vond de reeds bejaarde A. K., bakker van beroep, die in den laatsten tijd niet normaal kon heeten, zich op den Marsu mer weg, toen de tram van het station naar St. Jac. Par. tot de aanwezigen trok. De machinist remde toen hij hem tus- schen de rails zag en K. ging ter zijde, doch wierp zich onmiddellijk daarop onder de wielen en werd letterlijk verpletterd. Het vreeselijk verminkte lijk werd door de tram naar het station terugkeerde naar de algemeene begraaf- Een bejaard gardenier te Firdgum, in de buurt van Minnertsga, heeft dien dag even eens een levensmoede daad gepleegd, waar aan het bankroet der gebr. G. niet vreemd moet zijn. De man, die in zijn jeugd als remplagant had gediend en vervolgens door zuinigheid en vlijt een voor zijn doen aar dig kapitaaltje had weten te verwerven, moet voor een kleine tweeduizend gulden in dat bankroet betrokken zijn en voor dien tijd al min of meer tobbende zijn geweest. Stavoren, 16 Mei. Ook de afgeloopen week leverde een ongunstig resultaat op voor de ansjovisvangst. In ’t geheel werd aange voerd pl.m. 40000 stuks, waarvoor ontvan gen werd f6,70 per 1000. Slechts een ge deelte der vloot neemt nog dee] aan de vis- scherij. Velen zien naar andere werkzaam heden uit of zijn daarmede reeds begonnen. Hedenmorgen echter kwamen hier gun stige tijdingen uit Enkhuizen, welke de hoop verlevendigden en enkelen, die reeds gestaakt hadden, bewogen opnieuw de netten in zee te brengen. Hepk. N.bl. v. Fr. Workum, 16 Mei. Een prachtige dag. ’t Was voorjaarspaardenmarkt alhier, doch leverde niet veel drukte op. In ’t geheel waren een 20-tal paarden aangevoerd, die bijna allen onverkocht weder hunne plaatsen moesten verlaten, zoodat de handel voorgoed stug kon worden genoemd. Het adres, dat onder de ingezetenen der gemeente Hennaarderadeel rondgaat en waarin aan H. M. de Koningin het verzoek gericht wordt den huidigen burgemeester niet weder te benoemen, is o.m. geteekend door 8 leden van den gemeenteraad, onder welke de beide wethouders, allen behoorende tot de kerkelijke partij. Een ander raadslid, ook tot die partij behoorende, weigerde het adres te onderteekenen, omdat hij oordeelde, dat de beschuldiging, als zou de burgemeester partijdig gehandeld hebben, den noodigen grond mist. Wij vernemen, dat dit adres zal worden gevolgd door een contra-adres van anders denkenden. Sneeker Crt. De politieke toestand. Met dit onderwerp trad de heer mr. P. J. Troelstra, Kamerlid voor het derde Amster- damsche kiesdistrict, als spreker op voor een goed bezochte openbare vergadering in Vlied- zorg” in dit district gelegen. Hij besprak in de eerste plaats de aanst. verkiezingen voor de Provinciale Staten en haar belang voor de arbeidende klasse, memo reerde de wet op het H. O. als van weinig belang voor de arbeidende klasse. Over hun Christendom zijn de Christenen zulks bleek meermalen in de Kamer het zelden eens. Volgens jhr. De Savornin Lobman is bij de algemeene werkstaking het Christelijk beginsel gebleken. Spreker nu wilde dit beginsel niet graag’t zijne noemen. Spr. memoreerde voorts de behandeling der Strafwetten, waarna de Drankwet ter sprake kwam. Dr. Kuyper’s suprematie, zeide spr., is daarbij niet sterk gebleken', ’t Is schipperen geweest en niet een bestrijden van volkszonden. Dr. Kuyper maakt wetten voor de eeuwigheid in termijnen van 25, 50 jaar en langer. De groote speelwoede en de beurs worden niet afgeschaft; de kleine mis schien in 1922. Over de Tariefwetten hoopt spr. later uit voerig het woord te voeren. Een pensioen voor den arbeider komt niet. Het geld daar voor moet op een rechtvaardige manier wor den gevonden. In de Arbeidswet vindt spr. den arbeidsdag te lang en voorts zijn er te veel uitzonderingen in. Wel is ’t een groot wetboek, maar onze bescherming van den arbeid blijft niettemin achterlijk. De wet op het arbeidscontract is zelfs door Christelijke arbeiders scherp veroordeeld. Deze Regee- ring, aldus luidde spr.’s conclusie, deed en doet niets positief goed voor het volk. Op die vraag is niet een voor alle bedrijven passend antwoord te geven. F. Er zijn bedrijven, die niet beschermd worden, b.v. in ’t algemeen die welke voe dingsmiddelen produceeren. Ook deze wor den door de hoogere arbeidsloonen getroffen welk voordeel staat daar voor hen tegenover? A F. Zal ook niet een recht op machines, werktuigen en andere fabrieksbenoodigdheden vwr alle bedrijven een nieuwe last zijn? ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. A. Zeker, maar dat recht strekt ter aan moediging van de machine-fabricage. F. Accoord. Maar in deze //bevorderde" industrie zullen ook de loonen stijgen en het recht op machines enz., zal ook geheven worden van die, welke de machine-n ij verheid zelve voor de uitoefening van haar bedrijf behoeft...! A. Maar tegenover dat nadeel staat dan weer het voordeel van de 3 pCt. Een quaestie van //compensatie" dus? J uist. En hoe zal voor elk verschillend be drijf die //compensatie" zijn? Dat... zal de toekomst leeren. En onze export-industrie? Moet zich meer toeleggen op pro- voor het binnenland. Zal er daar plaats zijn voor de massa haar artikelen? Friesche Zuidwesthoek, 16 Mei. Als de vruchtboomen het woord gestand doen, dat ze tegenwoordig spreken in den vorm van een verbazend milden bloei, dan zullen de liefhebbers van ooft in den a.s. herfst hun hart kunnen ophalen en een //appeltje voor den dorst” kunnen bewaren ook nog. Overal prijken de gaarden in vollen bloesemtooi, die heerlijk afsteekt bij het ontluikende blad groen, het oog streelt en de lucht balsemt met essence van geur. Hopen we, dat de ijzeren Meinachten dit schoons, dat zooveel goeds aankondigt, mogen sparen dan zullen Aeolus mag gerust wat nemen de ooftkelders dit jaar eens goed voorzien kunnen worden. Zoo talrijk als de bloesems in de gaarde zoo talrijk wenschten we de vischjes in de zee, opdat de kloeke ansjovisjagers ook eens van een schoone Meimaand konden spreken. Tot heden is ’t alles teleurstelling, wat men vischt, teleurstelling, die telkens rijzende hope drukt en sombere stemming wekt. De uitslag der groote visscherij is zoo klein, dat het bedrijf tusschenbeide gestaakt wordt. De geepvangst is al even onvoldoende. Gorredijk, 16 Mei. Voor het te dezer plaatse van wege den Bond van Harmonie ën Fanfarecorpsen in Friesland te houden concours, hebben zich 8 fanfare- en 3 har- moniegezelschappen aangegeven. Als prijzen worden uitgeloofd, in de afdeeling fanfare- een verguld zilveren, een zilveren een bronzen of klein zilveren medaille in de afdeeling harmoniebezetting een De wedstrijd zal van de Handelmaatsch. de Twentsche Bank een chèque op de Kasvereeniging, afgegeven door de Wester-Suikerraflinaderij, groot f14,100, 8 f 1000 en 3 van f300. De onbekend, nadat de biljetten van nummers zijn Een poosje vangen had, kwam hij Bank terug met de mededeeling, dat hij het bovengenoemde bedrag miste. Onmiddellijk werd aan de Kasvereeniging getelephoneerd de chèque niet te betalen, indien ze werd aangeboden, zoodat het verlies zich bepaalt tot f8900. Men weet niet of de man in het gebouw der Twentsche Bank bestolen is of het geld door hem is verloren. Tot nu toe is het spoor niet gevonden. Door den officier van justitie te Arn hem is proces-verbaal opgemaakt tegen den ambtenaar van den burgerlijken stand der gemeente Gr., wegens nalatigheden en infor maliteiten bij de voltrekking van eenige hu welijken in die gemeente. Bedoelde ambtenaar is bereids tegen de civiele zitting der recht bank van 30 Mei a.s. gedagvaard om zich deswege te verantwoorden ingevolge de artt. 465 en 466 B. W. Toen de heer van D. met zijn motor fiets even Serooskerke gepasseerd was, ont moette hij een vrachtwagen, waarachter op eens een kind te voorschijn kwam. De heer van D. had geen andere keus dan in de sloot of anders het kind omver te rijden. Hij koos het eerste, sprong van zijn motor en deze schoot in de sloot. Door eenige omstanders geholpen was de fiets spoedig op den kant, gelukkig zonder schade. (M. C.J Terwijl een arbeider in de gemeente Smallingerland met vrouw en kinderen aan tafel zat, kregen ze hevige ruzie en de vrouw werd zóó driftig, dat ze op haar man aan vloog, hem met een mes eene belangrijke wonde aan de rechterhand toebracht en daarop met de beide kleinste kinderen voor altijd zooals zij zeide de woning verliet. Met den meesten spoed werd de wonde van den man door een geneesheer verbonden. Onze plicht in Indië. Over dit onderwerp sprak dr. E. B. Kiel- stra Maandagavond in de vergadering van //Hou en trouw” te Amsterdam, naar aan leiding van sommiger beweren dat wij te veel koloniën hebben en niet bij machte zijn die tot ontwikkeling te brengen. Die bewering, zeide hij, zou oneindig veel meer reden van bestaan gehad hebben in 1816, toen Indië ons door Engeland werd teruggegeven. Toen was onze personeele en materieele kracht in vergelijking met heden al zeer gering, en geen der Buitenbezittingen had nog waarde. Maar wanneer onze voorgangers toen b.v. Sumatra aan eene andere mogendheid hadden afgestaan en deze daar juist gehandeld had, zooals wij nu gedaan hebben, hoezeer zouden wij dan thans spreken van de kortzichtige Staatslieden van dien tijdOver eene eeuw zou vermoe delijk hetzelfde verwijt aan ons gedaan worden wanneer wij ons nu van Borneo, Celebes of Nieuw-Guinea terugtrokken. De spreker gaf daarop een uitvoerig overzicht van de wijze waarop in de 19e eeuw ons gezag in de ver schillende deelen van Sumatra is gevestigd, en in hoe groote mate daardoor de toestand der inlandsche bevolkingen is verbeterd. On danks al de begane fouten, waarvan de meest sprekende in het licht werden gesteld, is ten slotte, alles te zamen genomen, een schoone uitkomst verkregen en met die uitkomst voor oogen is er geen reden om thans klein moedig te worden, waar het andere gedeelten van den Archipel betreft. Wanneer geloof in onze roeping, gevoel van plicht, zelfvertrouwen niet ontbreken, dan zal, wanneer wederom een eeuw is verloopen, ons Koloniaal Rijk evenzeer in beteekenis gewonnen hebben als nu na een eeuw het geval is geweest; en dat is beter vooruitzicht dan hetgeen zij openen, die thans eene gedeeltelijke liquidatie van onze koloniën bepleiten. A. F. A. ductie F. van A F. Welke //compensatie" is er ten slotte voor den verbruiker? A. Een vrijhandelaar kan meer vragen dan tien protectionisten kunnen antwoorden. A. profijt gelegen. F. De //bescherming wordt dus betaald door den kooper dier waren, dus in de laat ste instantie door den verbruiker? A. Ja. F. Maar de koopkracht van den ver bruiker is beperkt en zoo dus alles duurder wordt, kan hij minder koopen... Is dat dan geen nadeel? A. Ja..., maar door de bevordering van den nationalen arbeid zullen grootere winsten worden gemaakt, de loonen zullen stijgen, er zal meer welvaart heerschen en de hoogere prijzen zullen dus geen nadeel zijn. F. Maar van hen, die niets met de be schermde industrie te maken hebben, zal het inkomen toch niet stijgen, niet waar? Het arbeidsloon zal stijgen. Dus voor allen, die niet zijn arbei- voor particulieren, kleinere en groote ambtenaren enz. enz. zal het duurder worden van waren toch wel een groot nadeel zijn A. Ja..., maar daar staat tegenover dat er meer welvaart zal heerschen door de her leving der industrie. F. Een vraag nog over de arbeiders; zoo hun loon stijgt in evenredigheid .met de verhooging der waren, hebben toch ook zij geen profijt? A. Niet direct misschien, maar er zal. minder werkloosheid zijn, omdat er minder wordt ingevoerd en dus hier te lande meer gemaakt moet worden. F. Maar als wat hier te lande gemaakt wordt, duurder is dan voorheen, en als de koopkracht van het groote publiek beperkt blijft, zal er niet meer, doch juist minder dan voorheen worden gekocht niet waar? A. Er zal toch altijd een zeker quan tum noodig zijn. F. Wegens de beperkte koopkracht zal men d.i. het publiek, op de weelde-artikelen moeten uitzuinigenMaar nu v //beschermde" nijverheid betreft, voor zijn toch die hoogere arbeidsloonen een nadeel. A. Toch niet, daar zij haar product nu ook duurder verkoopt. voordeel. grootste zijn? a. r Bolswardsclie Courant F.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1