No. 43. verschijnt Donderdags en Zondags. 43ste Jaargang. 1904. Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. ZONDAG 29 MEI. >1 Uit de Raadszaal. VOOR afzonderlijke 1. Vergadering op Donderdag 26 Mei 1904. AVONTUUR VAN EEN STUDENT IN WEIMAR. kend zeer B. grond c. vV van B. en W. van het bestuur der Am- Sneek, begeleidende een die school, waaruit blijkt dat leerling bedroegen f 115, f 65 werd gerestitueerd uit Ged. Staten hou den verkoop van bestuurslid van van wijlen Tegenwoordig waren 11 leden. De heer Y. T. de Boer is overleden, de heer v. d. Meulen was afwezig met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken a. Een schrijven van haar dank brengende ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. B. en W. waarbij en teekening eener nieuwe school. Het gebouw thans school no. 2 benevens de teekenschool en ’t gebouw der Bank van Leening worden dan geamoveerd, en op die plaats een school gebouwd voor school no. 1 terwijl tevens de school voor m. u. 1. o. en de teekenschool daar ook kunnen komen, terwijl het tegenwoordige schoolgebouw no. 1 dan wordt ingeruimd voor de klassen van school no. 2. De districtsschoolopziener heeft zich voorloopig met dit plan vereenigd. Meermalen is het plan der scholenbouw reeds besproken, B. en W. meenen nu de beste oplossing gevonden te hebben en stellen voor de waarde der te amoveeren gebouwen naar taxatie te bepalen, en bij het rijk aan te vragen om 25°/0 der onkosten dezer scholen bouw. Het komt B. en W. gewenscht voor, het geraamde cijfer van onkosten geheim te houden tot de aanbesteding is geschied. Het plan met de kostenberekening worden hierbij voor den raad ter inzage gedeponeerd, om ze in de volgende vergadering te behandelen. Punten van behandeling Benoeming van een het Ilouckamaleen, ter vervanging den heer Y. T. de Boer. Bij de eerste stemming verkregen de heeren J. Hommes 5, Oosterbaan en v. d. Meer elk 2 stemmen, en de heeren Praamsma en Schotman ieder 1 stem. De Yoorzitter merkt op, dat de heer Schotman reeds zitting heeft in het college voor dit leen. Bij de 2de stemming werd de heer J. Hommes benoemd met 7 stemmen, de heer ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol- gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. hoort hij een vroolijk gelach, gepaard met het doffe gebrom van een rollenden bal en het geraas van vallende kegels. Ha, ha dacht hij hier is een herberg. Hij ging het openstaande tuinhek binnen en zag een kegelbaan, waar drie mannen aan het spelen waren; in de onmiddellijke nabijheid sloegen eenige dames, op stoelen gezeten, het spel gade. De oude linden in den tuin wierpen hare schaduwen op dit aardige tooneeltje, terwijl op den achtergrond een fraai huis zichtbaar was, welks gevel zich boven het omringende groen verhief. Hier is het, dunkt mij, al heel prettig zei de jonge Slowak tot zich zelf en ook het gezelschap komt mij hoogst fatsoenlijk voor. Waarlijk, in Weimar ontmoet men telkens van die echt dichterlijke plekjes. Hij ontdekte een priëel, ging er heen, zette zich aan het tafeltje en riep met luider stem Hé, kastelein, een kruikje bier! Naar het hem toescheen, werden aller oogen met verbazing op hem gericht, terwijl de jonge dames schalksche blikken wisselden en slechts met moeite haar lachen konden be dwingen. Sloechowiny behield evenwel zijn ernst en waardigheid en deed alsof hij geen acht op hen sloeg. Hij haalde tabakszak en pijp te voorschijn, stopte die, sloeg vuur en stak de pijp aan. Inmiddels zeide een der heeren, die aan het kegelen waren een lang, mager man, met een ziekelijk uiterlijk en dien de student om eene of andere reden voor den kastelein aanzag een paar woorden tot een jong meisje, dat naast hem zat. Ijlings ging deze naar huis, om weldra terug te keeren met een kruikje bier, hetwelk zij voor den student zette, met komische deftigheid uitroepend Als het u belieft, mijnheer Ik dank u sprak Sloechowiny. Wat is dit voor bier Weimarsch mijnheer I Hij dronk een teugje en zeide Hmuitstekend bier Wij houden er alleen eerste kwaliteit op na merkte het meisje op en keerde naar de dames terug, die fluisterend nog eenige woorden met haar wisselden, waarbij allen, evenals te voren, lachten. Zonder zich te haasten, rookte Sloechowiny zijn pijp en dronk het voortreffelijke bier, maar volgde gelijktijdig met belangstelling het spel der drie heeren. De tweede heer was een flink en knap man, rijzig van gestalte, met een arendsneus en eene uitdrukking van fierheid op het gelaat. De derde, een klein en reeds bejaard manneke, nam door zijn fraai gelaat en vriendelijke oogen terstond voor zich in. Voortdurend schertste hij met de dames. Wat den langen, mageren kastelein betrof, die met hen kegelde diens spel deed den student bepaald zijn stoicijnsche kalmte verliezen. Bij iederen worp week de bal zijwaarts af, aldus aanleiding gevend tot een poedel, zooals men dat in het kegelspel noemt. Blijkbaar vermaakten de jonge dames zich kostelijk over deze onhandigheid van den kastelein, want telkens riepen zij vroolijk uit PoedelPoedelPoedel Niet zonder medelijden kon Sloechowiny zulk spel aanzien. Hij ging naar de spelers en bood aan den kastelein te leeren, hoe deze zijn bal recht moest werpen. Wel antwoordde de aangesprokene met een glimlach, gij schijnt een meester in het kegelen te zijn De student boog. Wie zijt gij dan? Een student uit Jena. Dat dacht ik al half... Waarin studeert gij In de philosophie. Gij hebt waarschijnlijk nog niet lang in Jena gewoond Een maand ongeveer. Nu wilde ik Weimar eens zien dit moderne Athene, waar de groote vernuften schitteren, tot wie een eenvoudige Slowak als ik wel niet toegelaten zal worden. Ah zijt gij een Slowak Een Hongaarsch Slowak uit het district Presburg. Mijn naam is Andreas Sloechowiny. Sloe... Hoe zegt gij? Sloechowiny. Ah, pardon, uw naam is wat moeilijk uit te spreken. Nu, wees zoo vriendelijk, mijnheer Sloe... en zoo voorts, mijne plaats bij het spel in te nemen; ik ben te moe. v. d. Meer 2, en de heeren Oosterbaan en Praamsma hadden ieder 1 stem. 2. Rapport en vaststelling van de rekening van het Algemeen Stads Armenhuis over 1903. Het rapport der Commissie, welke de reke ning heeft onderzocht luidde, dat er geene op- of aanmerkingen waren, weshalve de Com. concludeerde tot goedkeuring der reke ning en die van den huishoudelijken boek houder (de laatste in ontvangst en uitgaaf beide ter somma van f 11.163.065). Met algemeene stemmen goedgekeurd. 3. Adres van het Bestuur der Fereeniging uhet Groene Kruis'’ om een bergplaats voor materialen voor ziekenverplegingmet advies van Burg, en Weth. Het Bestuur vraagt een bergplaats voor materialen voor ziekenverpleging van de gemeente in bruikleen te mogen bekomen, en daarvoor is het oog gevallen op een deel der ruimte in het waaggebouw of boven T Stadhuis. B. en W. om het urgente der zaak, voegen er dadelijk hun advies bij. De Koninkl. goedkeuring, die was aangevraagd is inmid dels den 11 Mei verleend. Het komt B. en W. gewenscht voor deze nuttige vereeniging ter wille te zijn door een deel der waagruimte, en wel den Z. W. hoek, daarvoor te be stemmen, en een oppervlakte van 16 M2. af te staan voor f 5 per jaar, terwijl de vereeniging dan zelf dient te zorgen voor een behoorlijke afscheiding. De heer Boersma is niet tegen ’t voorstel van B. en W. doch daar het hier geldt een zoo nuttige en philantropische vereeniging had hij liever gezien, dat het gratis werd afgestaan. De heer v. d. Meer zou willen vragen of de afgestane ruimte wel voldoende is De Yoorzitter. Jk kan den heer Boersma antwoorden dat B. en W. in principe er voor zijn, de vereeniging te helpen bevor deren, toch vonden zij ’t niet raadzaam een precedent te stellen door ’t gratis af te staan. Het gevorderd bedrag is evenwel zoo laag, dat het geen bezwaar voor de vereeni ging is, terwijl ik verder kan zeggen dat het Bestuur er zeer mee content was, en dit ook de bepaalde ruimte voldoende acht. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Vaststelling der concept-bouwverordening. De Yoorzitter deelt mede, dat het woord //vaststelling” hier minder correct is. Dit ontwerp dient heden behandeld te worden, om daarna door de Commissie voor de volks gezondheid onderzocht te worden en eerst dan kan de verordening door ons vastgesteld worden. De heer Praamsma. Het is niet mijn be doeling discussie te voeren over deze bouw verordening. Het is mij voorgekomen, dat deze omvangrijke verordening door bekwame handen is gegaan. Toch heeft het mijne aandacht getrokken, dat de strafbepalingen nog al tamelijk streng zijn. Dit zal ook wel noodig zijn, zal de verordening iets uitwer ken, maar toch is ’t mij opgevallen, dat, waar B. en W. de toestemming tot bouwen moeten geven, wanneer er geschil ontstaat, de ondernemer van den bouw binnen 30 dagen bij den raad in beroep kan komen en de raad gehouden is, binnen 30 dagen die zaak te behandelen. Die termijnen van 30 dagen vind ik wel wat lang en daaruit zullen vele bezwaren kunnen ontstaan. Groote bouw werken zooals nu bijvoorbeeld de school, worden in den breede voorbereid, doch kleine bouwplannen moeten in den regel spoedig uitgevoerd zijn en daarom zou ik die ter mijnen liever bepaald zien op 14 dagen. De heer v. d. Meer. Het is ook mij ge bleken, dat de verordening nog al een heel stuk is en daarbij heb ik gevonden, dat het niet gemakkelijk valt te raadplegen. Gaarne zou ik zien, dat er bij het afdrukken een alphabetische klapper bijgevoegd werd. De Yoorzitter. Ik kan hierop zeggen, dat er reeds maatregelen zijn getroffen om er een alphab. overzicht achter te plaatsen, terwijl ik den heer Praamsma kan opmerken, dat in de verordening, welke B. en W. vooral hebben geraadpleegd, die termijn nog langer was gesteld. Het zal toch niet aangaan elke maal vergadering te houden binnen 14 dagen na het inkomen van zulk een beroep. Het mag in de practijk soms eenigszins lastig zijn» wanneer de bouwers aan de voorschriften der verordening voldoen, wanneer zelfs bij afwijking een behoorlijk overleg met B. en W. wordt gepleegd, zal er geen beroep op den raad noodig zijn, wijl de geschillen heel vaak reeds in der minne zullen kunnen worden opgelost. De heer Praamsma. Ik heb ook de be zwaren van het noodig worden eener raads vergadering overwogen, doch in art. 7 5 wordt gezegd, dat in die verordening met de woorden z/goed”, //voldoende” en //behoorlijk” bedoeld wordt, dat het de goedkeuring van B. en W. wegdraagt. Bij kleine verbouwingen kan dit toch, vrees ik, tot moeilijkheden aanleiding geven. De heer v. d. Meer. Ik had eerst de zelfde bezwaren, doch heb ze niet zoo zwaar gesteld, wetende dat 30 dagen is een maxi mum en er steeds getracht zal worden, de zaken zoo spoedig mogelijk te behandelen. In deze verordening is een groote macht toege- aan B. en W. en de geschillen zullen zeker ook meest opgelost worden door en W. alleen bij niet overeenstemming zal de tusschenkomst van den raad worden ingewonnen. De heer Eisma. Ik moet er nog bij voegen, dat er ook rekening moest gehouden worden met de wet zelf, en de toestemming van B. en Wvoor bouwen of verbouwen wordt alleen geweigerd wanneer niet is voldaan aan de voorschriften en bij geschil heeft de bouw ondernemer het recht zich tot den raad te wenden binnen zekeren termijn, terwijl de raad toch ook zich moet voorbehouden, die gerezen kwestiën behoorlijk te kunnen over wegen. Nu mag het soms al eens lastig zijn, men bedenke, dat het alleen geldt de gevallen waarbij niet wordt voldaan aan de voorschriften. De Yoorzitter brengt zijn dank voor de appreciatie welke de raad hierbij verleent aan dit werk van B. en W. en de Comm. voor de strafverordeningen, door niet noodig te achten deze omvangrijke verordening artikelsgewijze te behandelen. Ik stel dan nu voor te besluiten, dat hier een bouwverordening zal worden in ’t leven geroepen. Met algemeene stemmen alzoo besloten. De heer Boersma wil nog gaarne een ver zoek doen, niet wetende of hij zich tot B. en W. of in dezen tot den raad behoort te wenden. Het is n.l. bepaald, dat het Selskip for Fryske tael- en schriftenkennisse hier dit jaar hare algemeene vergadering zal houden en dat dan zeer zeker het hoofd bestuur en vele leden hier zullen komen. Dit jaar te Heerenveen werd een tochtje naar ’t Oranjewoud gedaan, doch op natuur schoon kunnen wij hier niet bogen, wel evenwel is hier veel schoons op ’t gebied van kunst en oudheid. Het bestuur der afd. heeft mij verzocht, te vragen of dien dag het schoone stadhuis enkele uren ter be zichtiging kan gesteld worden. De Yoorzitter. Bij voorbaat en zeer zeker zoowel namens B. en W. als namens den raad, kan ik toestemmend antwoorden. Ten allen tijde is het ons aangenaam wanneer vreem delingen een belangstellenden blik willen werpen op hetgeen wij bezienswaardigs heb ben. ’t Is mij steeds een genoegen alles te laten bezien wat hier op ’t gebied van oud heid of kunst is verzameld en zoo mogelijk zal ik mij ook dien dag disponibel stellen, de heeren te ontvangen. Sluiting der Vergadering. Mej. Westerbaan, voor hare benoeming tot onderwijzeres in de handwerken, en tevens kennisgeving dat zij 2 Mei in functie is getreden. b. Een resolutie van dende goedkeuring van aan B. Algera. Idem, goedkeurende de wijziging der gemeentebegrooting. d. Idem, goedkeurende de tijdelijke geld- leening van f '6000. e. Missive van Ged. Staten, houdende bepaling van het tijdstip waarop de geineente- rekening bij hun college moet zijn ingezonden, voor onze gemeente 2 September. Een en ander voor kennisgeving aange nomen. Een adres bachtsschool te verslag over de kosten per waarvan f 65 werd gerestitueerd uit ver schillende subsidies. Iedere leerling heeft dus nog f 50 gekost, en daar ook uit Bolsward 5 leerlingen de school bezoeken, verzoekt het Bestuur een toelage uit de gemeentekas, wat ook door andere omliggende gemeenten geschiedt. g. Een adres van J. Nawijn, tuinman, en pachter van den stadstuin. Hij wijst er op, dat door het afgraven van het bolwerk bij Amicitia die tuin minder beschut is, zoodat hij daarvan schade heeft. Hij wil gaarne ook het gedeelte dat thans als greid- land gebruikt wordt, in bouwgrond ver anderen en is, wanneer dat toegestaan wordt, genegen voor 10 jaren per jaar f 25 hoogere pacht te geven dan thans. h. Een adres van W. Eekhof, pachter van de brug te Parrega, verzoekende een restitutie van f 15 op de pachtsom, aan gezien de brug wegens reparatie van 16 Dec. tot 27 Januari gesloten was niet alleen voor de scheepvaart maar ook voor de rijtuigen er over. Deze 3 adressen in handen om advies. i. Een missive van zij overleggen het bestek In Augustus van het jaar 1803 ging een jong student te Jena, Andreas Sloechowiny van deze stad naar Weimar. Hongaar en Slowak van geboorte, had hij niet lang geleden van zijne geboortestad Presburg eene toelage bekpmen, die hem in staat stelde te Jena in de philosophie te studeeren. De Duitsche taal was hij volkomen meester. Te Weimar gekomen, belandde hij, na de vele merkwaardigheden der stad in oogen- schouw te hebben genomen, eindelijk vermoeid in een zeer eigenaardige straat, met fraaie huisjes, die door tuinen waren omgeven. Het was dien dag ondragelijk warm en hij ver langde zeer naar drinken. Aandachtig zag hij rond naar een logement, maar nergens liet zich een uithangbord zien. Plotseling Bolswardsclie Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1