No. 44. Verschijnt Donderdags en Zondags. 43ste Jaargang. lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1904. DONDERDAG 2 JUNI. ZOMER. 4 I VOOR afzonderlijke het om de vorige week de uitgaven verpleging Wij gelooven niet dat het succes groot zal zijn. Ons dunkt, men had een lokaal meer in het centrum der stad moeten zoeken, ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Overal heeft, vergeleken bij vroeger, land bouw, veeteelt en handel zich krachtig ont wikkeld. De hand aan den ploeg gehouden, eenvoudig gebleven in handel en wandel, dan zal de gunstige wind, die thans over Friesland waait, bestendigd worden. Fr. Crt. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. daar met uwe kameraden ontmoeten. Laten ten slotte de bladen onze zaak steunen, door er eveneens op te wijzen.” Tot zoover genoemd blad. de heeren Luiken, Gaastra terwijl tevens besloten is R. K. candidaten, de heeren B. Okma R. S. H. Visser, ook aftredend, over te nemen. Voor de geheele provincie Friesland is de drie anti- waarvoor dan als van zelfs de voorzaal van Amici tia” als het geschiktste lokaal te be schouwen is. We weten natuurlijk niet of hiertoe pogingen zijn aangewend, maar toch, wil men die arbeiders van de straat hebben, wat ten zeerste gewenscht is, zal men er toe moeten komen. Wel zal dit eenige kosten met zich brengen, doch waar twee bonden samenwerken draagt dit licht en ook zullen er nog wel andere belangstellenden gevonden worden, die hierin iets zullen willen bijdragen. Hier zou men zeker kans van slagen heb ben, daar de meeste landbouwers Dinsdags wel in //Amicitia” komen, ’t zij om melkgeld te halen als anderszins en men er dus niet be paald om behoefde te loopen. Wij kunnen hier nog aan toevoegen, dat zich tot heden Dinsdagmiddag nog niemand aan de beurs had vervoegd, noch boer, noch arbeider. Alleen waren er een paar arbeiders geweest om te vragen of hun gereedschap daar geborgen kon worden, waarop natuurlijk een ontkennend antwoord volgde. Wel boden zich op de gewone plaats, in den omtrek der Waag, een 600 tal, hoofd zakelijk maaiers aan, meest afkomstig uit de provincie Groningen tegen f 2,50 per pon- demaat of f 4,50 per mad. Het aanbod was aanmerkelijk grooter dan de vraag, zoodat de meeste maaiers onverrichter zake van hier vertrokken om te trachten elders gelukkiger te zijn. Sn. Crt. Maandagmorgen stortte de 65-jarige koetsier H. G., terwijl hij een gezelschap van Sijbrandaburen zou halen, tengevolge een duizeling van <jen bok. Bij een landbouwer onder Offingawier werd de patient in huis genomen en kort daarna door dr. B. verbonden. Het paard met den wagen werd opgepikt door een jong koopman, die ’t met den verbonden koetsier naar huis bracht. Vóór men in de stad arriveerde, waren de levensgeesten van den zieke reeds geweken. Het zwanenpaar in ’t Wilhelminapark. verheugt zich op moment in het bezit van drie kuikens. In de alhier gehouden vergadering der Centrale Anti-Rev. kiesvereeniging zijn tot candidaten voor Prov. Staten in het kies district Sneek gesteld de aftredende leden, en Gerbrandij, de chr.-hist. en en dus de samenwerking van liberale partijen een feit. In het begin van bleef te Midwolda eensklaps het zware toren uurwerk staan. Een ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat een spreeuwenpaar zijn nest zoo dicht bij het gaande werk had gebouwd, dat toen de 5 jonge spruiten wat meer ruimte verlangden en het nest grooter maak ten, de passage niet meer vrij was en het uurwerk vastliep. Het nest was daarbij deer lijk gehavend, zoodat de takjes en sprietjes geheel in het uurwerk zaten en met een mes er uit verwijderd moesten worden. J.l. Zondagavond zou ds. Rispens van Suawoude twee getrouwde paartjes te Wartena kerkelijk inzegenen. De kerk was goed bezet, de jonggetrouwden zaten in het doopshek ’t was nog 5 min. voor 7 toen men helaas ontdekte, dat de vereischte bewijzen van ’t gemeentehuis ontbraken. Wel waren de trouwboekjes aanwezig, wel wilden de jonge mannen oprecht verzekeren, dat ze eerlijk getrouwd waren, maar de dominé mocht hunne huwelijken niet beves tigen. Groote consternatie. Wat zou men doen Er was anders wel geen mouw aan te passen, dan de plechtigheid een dag uitstel len, en intusschen de stukken van ’t gemeen tehuis te Grouw te halen. Dat was al wat er op zat. De jongelui trokken zich dus weer uit het doophek terug. En Maandag keerden de predikant, de jeugdige echtgenooten en belangstellenden wederom terug in de kerk en nu kon hunne zaak //voortgang” hebben. Huwelijken met hindernissen. B. Ct. - Als eene groote bijzonderheid kan worden gemeld dat door den veehouder P. v. d. Wal in de gemeente Idaarderadeel reeds den 26en Mei j.l. puik hooi in de schuur is gebracht, Officieel gesproken is het nog lente doch ziet, de Zomer is gekomen, met al zijn heerlijkheid en weelde. Onverwacht en plot seling heeft hij zijn intrede gedaan. Ruwe winden woeien, regenvlagen stroomden neer en kletterden tegen de vensteren, huiverend kropen wij weg in winterjas of mantel, men school bijeen, waar ’t mogelijk was, rondom de kachel. En nu ziet en hoort. De Winterkoning is naar zijn kristallijnen sneeuw- en ijspaleizen heengegaan. Zephir is uit het Zuiden geko men en ook nu weer heeft de zachte den sterke overwonnen. De pessimist mokt voort, hij is onbekeerlijk. Wij, die ook mopperden en vreesden, staan verbaasd, verrast en ge nieten. Wij zoeken met haast de afgeslagen takjes en bladeren op, wij binden onze pioen rozen bijeen, we ordenen een en ander in den hof, wij gaan langs onze vruchtboomen en beschouwen de bloesemtakjes. De slotsom van ons onderzoek is uiterst bemoedigend. De bloemen bloeien of ontluiken in volle pracht en milden overvloed. Het geboomte moge hier en daar wat hebben geleden, de bladvorming en de groeikracht zijn weliger en grooter dan in de laatste jaren het geval was. De schifting der vruchtboomen heeft plaats gehad op groote schaal, maar waar slechts voldoende beschutting was, zijn een menigte vruchten gezet en veel minder dan andere jaren heeft de nachtvorst kwaad ge daan. Richt uwe blikken naar buiten en aanschouwt de weilanden en de bouwakkers. Het vee heeft overvloedig weide en de voor de koude zich terugtrekkende klaver, komt met vernieuwde kracht weer terug. Forsch staat de tarwe op den akker, heerlijk bloeien de akkers met koolzaad, het zachte groen en het fijne vlas verkwikt ons oog. Te midden van al het schoone, klinkt der vogelen gejubel, geschal, hun lied op zooveel toonen ons tegen, dat ook ons onwil lekeurig een danktoon ontwelt uit het harte gewijd aan de onzichtbare Macht die al deze heerlijkheden te voorschijn roept. Wij hooren soms de regendroppelen vallen op het dorstig gebladerte, wij zien het zonlicht schitteren in de prisma’s van den dauw, met zulk een zomerzon stroomt leven in elke borst, in elke plant en wij openen voor onze lieve zieken het venster, opdat zij verkwikt, bemoedigd, getroost mogen worden. Moge deze zomer een rijken oogst geven en goede weersgesteldheid om hem binnen te halen. Bij misgewas toch gaat niet alleen de boer met zijn gezin achteruit, ook de arbeider lijdt er onder, want de loonen moeten verminderen en dat in veel grooter mate, dan dat de verlaging in prijs zijner levens behoeften daartegen zou kunnen opwegen. Ja, ook de eigenaar lijdt er onder. Er mogen toch enkele groote grondbezitters zijn, die onder de allerhoogst aangeslagenen behooren, voor wie de tegenwoordige toestand niets anders te weeg brengt, dan dat zij wat minder groote opeenhooping hunner schatten onder vinden en sommige bladen mogen het telkens doen voorkomen, alsof alle grondbezitters zich in weelde baden, ’t hun een wellust is, althans een vermeend recht, om den onge- lukkigen boer steeds uit te zuigen en zich ten zijnen koste te verrijken, die onpartijdig is weet wel beter. Er zijn zeker hardvochtige en baatzuchtige rijken, gelijk er schrapers gevonden worden onder alle standen. Doch ’t is voor menigen boer een veel grooter geluk, om tot de pachters te behooren van een grooten kapitalist, dan dat hij te doen heeft met iemand en zoo zijn er velen, die met zijn gezin geheel of grootendeels moet leven van de opbrengst eener landelijke be zitting. De zoodanige kan de pacht niet missen en moet ze toch soms derven en zoo worden twee huisgezinnen het slachtoffer. Zelfs voor de gansche neringdoende burgerij is zulk een daling der prijzen veel meer een ramp dan een zegen. Zal het den burger goed gaan, dan moet de boer een zekere mate van welvaart genieten. Dat bij het zien der groenende landen en der bloeiende akkers, dergelijke gedachten ons voor den geest rijzen, wien zal het be vreemden. Laat ons den pessimist niet volgen en alleen maar schaduwen en donkerheid zien, ^len late den moed niet zakken. Hepk. Nieumbl. v. Fr. Wonseradeel, 28 Mei. In de heden gehouden Raadsvergadering zijn ingekomen de volgende stukken, die in de eerstvolgende vergadering zullen worden behandeld 1. Het commissoriaal rapport van het onderzoek der rekening van het algemeen armbestuur, over 1903. De commissie brengt hulde aan de uitstekende wijze, waarop het met 1 Januari 1903 opgetreden armbestuur zich van zijne taak heeft gekweten. De rekening draagt blijk, dat het beheer met de meeste zorg en nauwgezetheid gevoerd is. De nieuwe wijze van armenzorg blijkt voor de gemeente gunstige resultaten te hebben opgeleverd. De rekening sluit met een voor- deelig saldo van f4277 30. In totaalbedragen de ontvangsten f 35,067.36 en f düjIOO.Oö1/^. Aan weekgelden en werd bij eene raming van f 21,282.50 (gegrond op de uitgaven der opgeheven 12 armbesturen) in het geheel f 17,395.06',2 uitgegeven. 2. Het advies van Burg, en Weth. op het verzoek van ingelanden van den Dijkster- buursterpolder om van gemeentewege over te gaan tot: a. het verharden van den weg vanaf den kunstweg Pingjum-~-Zurich bij de Kleine Huizen, onder Pingjum, naar den zeedijk bij Dijksterburen, onder Kimswerd; b. het verharden van een zijtak uit dien weg noordwaarts in aansluiting met den reeds vroeger verharden weg naar het dorp Kims werd, genaamd de Dijksterbuursterlaan. Adressanten hebben in de op f 13,000 geraamde kosten eene bijdrage van f 4600 toegezegd. Burg, en Weth. achten dit bedrag niet voldoende. Met betrekking tot den weg sub a willen zij bedingen kostelooze overdracht van de voor verbreeding benoodigde terreinen en eene bijdrage van f 6360.75, metdaaren- boven de helft van hetgeen eventueel minder dan 20 °/0 aan provinciaal subsidie mocht worden ontvangen. De verharding van den weg sub b willen zij aan de belanghebbenden overlaten en den weg daarna in eigendom en onderhoud bij de gemeente overnemen. 3. Het advies van Burg, en Weth. op een verzoek van. ingezetenen van Arum tot het verharden van een gedeelte kleiweg vanaf den nieuw aangelegden kunstweg Lollum Grauwe Kat tot aan Eesterburen. De strek king van het advies is, om zich bereid te verklaren dit gedeelte weg te besintelen en als sintelweg te onderhouden tegen storting in de gemeentekas eener bijdrage van f400. 4. Een suppletoire staat van voor den publieken dienst bestemde waterstaatswerken, waarin de wijzigingen zijn geconstateerd, die in de laatste jaren met betrekking tot deze werken zijn voorgekomen. Daarbij was ge voegd een bezwaarschrift tegen het afvoeren van de Engwierstervaart van den staat. Burg, en Weth. adviseerden om afwijzend hierop te beschikken. Enkele jaren geleden heeft Engwier een kunstweg verkregen en daardoor heeft de vaart als publiek waterstaatswerk alle beteekenis verloren. Het voornaamste punt van behandeling voor heden was de beschikking op de adres sen betreffende het oprichten van eene ver- eeniging voor woningbouw. De daaromtrent in de vorige vergadering gedane voorstellen lokten-een breede discussie uit. Het door de meerderheid van het dagelijksch bestuur ge daan voorstel, om de beschikking te verdra gen tot dat de resultaten van de bouwver ordening bekend zouden zijn, werd ten slotte verworpen. De voorstellen van de minderheid de strekking hebbende, dat de raad in beginsel steun toezegt aan een overeenkomstig art. 30 der Woningwet op te richten ver- eeniging werden vervolgens met geringe wijziging aangenomen. De met 1 Juli aftredende armvoogd in de eerste afdeeling, R. Reitsma te Pingjum, werd als zoodanig voor den tijd van drie jaren herbenoemd. Tot onderwijzer aan de openbare school te Makkuin werd benoemd H. Venstra, in ge lijke betrekking werkzaam te Pingjum, aan wien als zoodanig met 1 Juni eervol ontslag werd verleend. Onmiddellijk volgde alsnu eene voordracht yoor onderwijzer aan de school te Pingjum, bestaande uit G. Talsma te Leeuwarden, P. Madiol te Leeuwarden en J. Schaafsma te Veenwouden, die met Venstra tevens op de voordracht voor Makkum ge plaatst waren. Met algemeene stemmen werd no. 1 benoemd. Eene gunstige beschikking werd genomen op een verzoek van D. H. Bakker te Mak kum, om eene oppervlakte van 20 c.A. van het terrein der Gedempte Bleeksriege tegen een koopprijs van f 1,50 per c.A. in eigen dom te erlangen. Sneek. Wij lezen in het weekblad Patri- monium het volgende: z/Landbouwarbeiders. Een woord aan de arbeiders die naar Friesland gaan om te maaien en te hooien. Evenals ten vorigen jare heeft de Nederl. Bond en de Chr. Bond van Land bouwarbei ders weder de arbeidersbeurs geopend te Sneek. De aanhouder wint, zoo rekenen wij. Welnu, wij doen een beroep op de Land bouwers in den omtrek van Sneek, dat zij ons in deze zaak steunen, door nu eens naar die beurs te gaan en win daar uwe maaiers en hooiers. Op die wijze komt er geleidelijk een einde aan de verkeerde en ingekankerde gewoonte. Landbouwarbeiders gaat naar de beurs Vischmarkt, voorheen gedempte Pol en zie - a uwe werkgevers te Leeuwarden, 30 Mei. De Noord-Friesche- Locaal-Spoorwegmaatschappij keert over afgeloopen jaar geen dividend uit. Uitvaart A. C. W. Scheffer. Harlingen, 30 Mei. Hedenmiddag 2 uur had de begrafenis plaats van den heer A. C. W. Schetter, hoofd der Chr. Geref. Sch. alhier. De plechtige uitvaart werd gevolgd door familie, den Kerkeraad der Geref. Gemeente, de leerlingen van de le klas der school, het onderwijzend personeel en tal van oud- leerlingen, die den algemeen geachten man de laatste eer bewezen. Ds. H. J. Allaart sprak over ’t leven van den overledene en zijn ijver voor de Chr. School. Daarna werd nog door zeven verschillende sprekers het woord gevoerd, en zongen de omstanders Ps. 89 vers. 7. De heer J. Scheffer, oudste zoon van den overledene, bedankte de sprekers, de leerlin gen en de oud-leerlingen voor de laatste eer, den veelgeliefden vader bewezen. Lemmer, 30 Mei. Het blijft er hier met de visscherij treurig uitzien de ansjovisvangst toch blijft slecht. Door onze geheele vis- schersvloot werd de vorige week nog geen 25000 stuks ansjovis gevangen. Van een onzer grootste visschers, dat wil zeggen, een, die het grootst aantal netten in zee had, bedroeg de geheele vangst van de vorige week slechts 800 stuks. De laatste markt prijs was f 7 per 1000. De botvangst blijft eveneens slecht, door 25 visschers werd de vorige week nog geen 2000 pond bot gevangen, waar nog bij komt, dat deze deze klein van stuk blijft. Oldeboorn, 28 Mei. Een eksterpaar had enkele weken geleden in den top van een populier, staande op de scheepstimmerwerf van G. Waringa alhier, een nest gebouwd, ’t Zat er veilig, wel 40 voet boven den grond. ’t Bevreemdde belangstellenden wel dat zij de ekster reeds sedert geruimen tijd niet meer bij ’t nest vernamen. Het blijkt nu dat deze vogels daaruit zijn verdreven door een eend, die thans hare eieren in het nest heeft gelegd en uitgebroed, waaruit nu de jonge eenden, elf in getal, zich achtereenvolgens naar beneden hebben laten tuimelen. Twee er van vielen zich te pletter, de anderen zwommen even later met de moedereend lustig weg. Bolswardsclie Courant t*. Z'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1