Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseracleel. I No. 45. 43ste Jaargang. 1904. Verschijnt Donderdags en Zondags. Naar ’t front. ZONDAG 5 JUNI. BINNENLAND. VOOR afzonderlijke de oneenig- verliet het de beide de tafel afgeteld, gekomen Het scheen zeker geen geschikte tijd '9 Uit het Engelsch. en zijn patroon ging met hartelijken triomf op de van je denk,” '.I was behoorlijk, ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. //En gij begrijpt mij, geloof ik De bediende boog even. z/Dan geloof ik, dat het maar het best is, dat gij naar een nieuwe betrekking uit ziet.” //Zullen wij de maand rekenen van laatst leden Maandag af vroeg Joe Redbolt, steeds op denzelfden zakelijken toon. z/Dat is goed,” zeide mijnheer Dewhurst. //Maar ik wilde gaarne, dat gij maar oogen blikkelijk vertrokt.” Bij deze woorden schoof hij over een stapeltje geld, dat reeds was daardoor duidelijk toonende, dat de weg reeds van te voren afgebakend was. Toen werd Joe Redbolt boos. Hier werd een beleediging bij smaad gevoegd, door hem op stel en sprong weg te zenden, alsof hij oneerlijk was geweest. Het was te beleedigender, omdat hij nog een verre neef van Dewhurst was. De beide jonge mannen waren een tijd lang op dezelfde school geweest. Zij waren te zamen in de zaak gekomen en Redbolt had zich door zijn bekwaamheid, onder de oogen van den ouden Dewhurst, tot een verantwoordelijke positie opgewekt. Zij‘kenden dus natuurlijk dezelfde menschen, bezochten dezelfde families en op deze wijze was Dewhurst’s jaloezie overgegaan tot bepaalden haat want dat er een lid der schoone sekse bij het geval betrokken was, is duidelijk. De onschuldige oorzaak van heid, die weinig dacht aan het onheil, dat zij aanrichtte, had er bepaald genoegen in gehad, dat de beide mannen eikaars mede dingers waren en zij had er voor gezorgd, dat geen van beiden wist, wie de meest begunstigde was. Maar algemeen beschouwde men Joe Red bolt als den uitverkorene en Dewhurst had zich op duizenderlei wijzen op het kantoor trachten te wreken. Maar in liefdezaken, zoowel als in oorlog, gebeurt vaak, wat men Redbolt deed aanzoek De meeste mannen vaarlijk mededinger moedig worden, maar ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. was hij in het bureau De Staten-verkiezing in Franeker. Mr. Troelstra had in Het Folk de sociaal democraten in het district Franeker gekapit teld, omdat zij, tegen het advies van het partijbestuur in, besloten hadden reeds bij eerste stemming met de andere vrijzinnige partijen samen te werken. ’k Zal u duidelijk maken, waarom we aldus doen, schrijft thans de heer E. Mole naar van Franeker in Het Volk. Franeker is een kritiek district. Winnen de kerkelijken, dan wordt in de Friesche Staten de meerderheid van links naar rechts verplaatst en dr. Kuyper zou in de Eerste Kamer eene meerderheid krijgen. Dat moet verhoed worden. De liberalen alleen zijn daartoe niet meer in staatde sociaal-democraten evenmin; willen we dus het district niet bij eerste stemming prijs geven, dan moeten we wel van meet af krachtig samenwerken. Het Volk, het genomen besluit nog altijd betreurende, wil, met de stembus in zicht, er nu niet te veel meer van zeggen en wekt de minderheid der partijgenooten te Franeker, die tegen het besluit was, op, er zich thans bij neer te leggen en niet alleen te stemmen, maar te werken voor deze verkiezing, met een toewijding, als telde de gemengde lijst niet slechts één sociaal-democraat, maar enkel partijgenooten. Het geschil moet nu rusten. Leeuwarden, 2 Juni Volgens Schierb. Ct. is hier dezer dagen het volgende ge beurd. Zooals men weet, krijgen de soldaten ’s morgens soep. Een half uur later was zijn naam in een der registers ingeschreven en werd hij goedge keurd. Nu was hij gerust en al wist hij, dat hem misschien daar duizend mijl ver weg een eenzaam soldatengraf wachtte, hij zou er strijden om zijn leed te vergeten. Ten laatste kwam het oogenblik van vertrek. Hij was bij den plechtigen dienst in de St. Paul geweest en had de National Anthem mede gezongen, tot hij schor was. Door honderden welwillende landslui was hij op rug en schou ders geslagen, zelfs had hij zich als ’t ware door een volksmenigte moeten heenworstelen om naar de Nine-Èlms te komen. Hij was er het eerst. Daar stond de trein reeds, die de vrijwil ligers naar Southampton zou brengen, waar bij zich langzamerhand de mannen, die naar ’t front gingen, verzamelden. Nu is alles gedaan, dacht hij, er blijft mij niets anders over dan afscheid te nemen van oud Londen misschien voor altijd. Nog eenmaal voelde hij zich alleen en on gelukkig. Ieder ander had een vriend of bloedverwant bij zich. Maar wat was dat Daar kwam een meisje naderbij, zich met koorstsachtige haast door de menigte wor stelend en met onderzoekenden blik al de jonge soldaten aanstarend. Daar ontmoetten hun oogen elkaar en een oogenblik later sloeg hij de armen om den hals van het meisje, dat hem een maand geleden had afgewezen en in wier bijzijn hij altijd zoo verlegen was geweest en die hij nooit wat steviger de hand had durven druk ken. Hoe was alles zoo niet noodig en voor verklaringen. Waarom had hij zich in haar dwaas //neen” geschikt, dat zij nooit bedoeld had Zij had geen ja” kunnen zeg gen. En gisteravond had zij pas gehoord, wat er gebeurd was van Dewhurst zelf en zij had den geheelen nacht gehuild over het onheil, dat zij had veroorzaakt wilde hij haar vergeven En gaf hij nog iets om haar //Instijgen,” riep de commandeerende offi cier. Het was nu geen tijd om veel te praten. Met haar armen om zijn hals drukte zij haar betraande wang tegen de zijne en beloofde op hem te zullen wachten. z/God zegen je?” fluisterde hij. Zij kon niet antwoorden van aandoening. En terwijl de muziek het //God save te Queen” inzette vertrok de trein, met zich voerend de eerste 0.1. V. die naar het front gingen. niet verwacht. Joe en werd afgewezen. zullen nu, als een ge- van de baan is, edel- dit was niet het geval met Fred Dewhurst. Kleine plagerijen ont aardden al gauw in dagelijksche beleedigin- gen, totdat hij op dezen morgen, zooals wij gezien hebben, de kans schoon had gezien, om zijn ouden schoolvriend op straat te zetten. John Redbolt nam het geld aan, telde het bedaard na en stak het in zijn zak. 7/Nu zijn we niet langer meester en knecht meer, Fred Dewhurst”, zeide hij, /Zen nu zal ik je eens vertellen, wat ik van je denk.” Dewhurst zag er niet op zijn gemak uit en wilde schellen. W ees maar niet bang zeide Joe, glim lachend. //Ik zal je geen pak slaag geven. Het zou niet netjes zijn om zoo’n min man netje als gij zijt, af te ranselen.” Meneer Dewhurst trachtte verachtelijk te lachen, maar blijkbaar was hij blij om de woorden. z/Ik zal je eens zeggen, wat ik zeide Joe. z/Ga je gang maar”, zeide Dewhurst grijn zend. z/Ik wil je dan zeggen, dat je het ge meenste individu bent, dat ik ooit ontmoet heb en als dat arme meisje ooit met je trouwt, beklaag ik haar z/Je bent eigenlijk zoo bedroefd om haar,” zeide Dewhurst, //omdat je haar zelf wildet trouwen. Prachtig. Maar als je nu genoeg, hebt gezegd, zou ik je wel goeden morgen willen wenschen.” Joe bleef zich zelf meester en kantoor. Hij had alles verloren het meisje, dat hij lief had en zijn middel van bestaan. Hij was alleen op de wereld, met geen ander vooruitzicht, dan zijn leven nogmaals te be ginnen en daar plotseling herinnerde hij zich iets. Een paar avonden geleden had hij den drilavond van de vrijwilligers medege maakt. Men had hun gevraagd, wie er lust had zich te voegen bij het corps der C(itty) I(mperial) V(olunteels) om naar het front te gaan. Nu was hij vrij, hij kon gaan. Engeland had de krachten noodig van mannen zooals hij. Hij was zoo gezond als een visch en kon meer dan een weinig schieten. Er was een zekere opschudding in het kantoor der bankiersfirma Tatterson en Dew hurst. Een van de klerken had een geducht standje te wachtendat begreep men ten minste, toen de loopjongen het kantoor kwam binnenstormen met den uitroep //Of meneer Redbolt eens oogenblikkelijk bij den patroon wil komen.” De jongen, die de boodschap gedaan had, glimlachte, alsof hij wist, wat er te wachten was en de anderen, verheugd, dat het hun niet gold, verkneukelden zich inwendig, blij, dat zij er ditmaal zoo goed afkwamen. Joe Redbolt was een weinig bleeker gewor den, toen zijn naam werd genoemd, alsof hij ook voelde, wat hem te wachten stond, maar hij drukte zijn lippen op elkaar en wierp zijn hoofd achterover, als een man, die bereid is het ergste te vernemen. //Nou, goede reis Reddie” zeide iemand kwaadaardig lachend. //Alsje verhooging krijgt, vergeet dan niet te tracteeren z/Reddie ziet er niets opgewekt uit mompelde de kassier. //Misschien heeft zij hem de bons gege ven werd opgemerkt. Redbolt gaf geen antwoord, maar stond oogenblikkelijk op. Een oogenblik later van den chef. De jonge meneer Dewhurst, die sedert den dood zijns vaders aan het hoofd der zaak stond, keek hem even loensch aan en had het een oogenblik zeer druk met een stapeltje brieven, waaruit hij er een, kwaadaardig lachende, te voorschijn haalde. De beide mannen vormden een groot con trast. Zij waren ongeveer even oud acht en twintig of misschien dertig maar men behoefde geen groot menschenkenner te zijn om het verschil in beider karakter op te merken. Redbolt was lang, stevig gebouwd met een open gelaat, terwijl zijn patroon klein, onbeduidend en blijkbaar een gluiper was. Men kon veronderstellen, dat Redbolt een dwaze streek kon begaan, maar een lafaard was hij nietmen kon veronderstellen, dat meneer Dewhurst slim was, maar edelmoe dig nooit. Het onderhoud was merkwaardig er scheen iets tusschen beiden te bestaan, waarover geen van hen sprak. Meneer Dewhurst was blijkbaar meester van den toestand en besloten zijn overmacht te gebruiken zijn bediende zag er zelfbewust uit, maar tegelijk eerbie dig en beleefd. Het gesprek werd geopend door meneer Dewhurst, die een brief voorlas met aan merkingen van een kleinen afnemer. Het was een futiele quaestie en niet waard er een woord aan te besteden. En toch- was Joe Redbolt niet verrast, dat de zaak breed werd uitgemeten. Al sedert eenigen tijd werden alle gelegenheden benut om aanmer kingen te maken en hij wist, bij instinct, dat nu de bom zou barsten. z/Hoe is die fout ontstaan vroeg meneer Dewhurst op kwaaddenkenden toon. Redbolt gaf een eenvoudige, duidelijke verklaring, welke voor ieder onbevooroordeeld man afdoend zou zijn geweest. Maar meneer Dewhurst was nu eenmaal niet onbevooroordeeld. z/Dus dan zoudt gij, op de keper beschouwd, heelemaal geen schuld hebben zeide hij. z/Naar mijn meening, niet”. //Maakt gij nooit fouten z/Niet dikwijls”. ,/Weet u dan den schuldige?” Een oogenblik was het stil en mannen keken elkaar strak aan. z/U, meneer,” zeide Redbolt eerbiedig, z/Ik heb volgens uw orders gehandeld.” Deze woorden schenen den gemeenen klei nen tiran koren op zijn molen. z/Gij zijt meer dan onbeschaamd,” riep hij. z/Dat was toch mijn voornemen niet,” zeide Redbolt kalm. z/Dat kan best zijn, maar ik ben die bru taliteit moede. Gij vergeet, wie gij zijt, en hebt verschillende malen gedaan, alsof ik er niet was”. Redbolt bloosde een glimlach van lippen, voort Om die soep op tijd klaar te hebben, staan de koks al vroegtijdig op en brengen de benoodigdheden in een grooten ketel, die boven een groot vuur is geplaatst. Te gen den tijd dat de spijs klaar is, worden de kluiven er uitgehaald. Dat gebeurde Donderdagmorgen om 4 uur in de vroegte ook weer maar wat geschiedde de kok werd overwichtig en tuimelde in den soeppot. Zijn medehelpers schoten oogen blikkelijk toe en vischten hem op maar hij had zich erg gebrand en moest naar ’t hospitaal. De soep werd afgekeurd en de soldaatjes kregen dien morgen brood en boter. Wonseradeel, 2 Juni. Eenige boeren in deze gemeente zien zich genoodzaakt ge zaaide landen opnieuw te bewerken, doordat ongedierte de vrucht vernietigt. Vooral de vroeg gezaaide vlassen en aardappelen heb ben geducht te lijden; de later gezaaide maken het beter. Te Arum heerschten in erge mate de mazeleneen tweetal ge vallen hadden een doodelijken afloop. Te Witmarsum was j. 1. een paartje ge trouwd, toch toen het huwelijk kerkelijk zou worden ingezegeud, ging de jonge vrouw er van door. De bruidegom haalde haar weder op en wist haar te overreden. Gaasterland, 1 Juni. In de bosschen dezer gemeente wordt weer eiken dag sedert medio Mei het geklop van den eikschiller gehoord. De arbeid vordert goed, ofschoon de felle droogte van ’t begin dezer week de boomen //soar” maakte, waardoor de schors eerst na herhaalde beuking los liet, ’t Eigen aardige bedrijf trekt ook nu de aandacht en belangstelling van de vele toeristen, die Gaasterland bezoeken. Enkelen, ook dames in lichte toiletjes, verzoeken ’t ook eens te mogen probeeren, maar brengen er in den regel niet veel van terecht. Gewoonlijk wekt hunne aanwezigheid aan de klopbank veel hilariteit. De duur van het werk werd in de laatste jaren met 14 dagen verlengd, zoodat nu op 1 Juli alle perceelen behandeld moeten zijn, op straffe van verbeurdverklaring van het nog ongehakte hout. 2 Juni. In onze gemeente en environs is de wol handel in vollen gang. De prijzen zijn aanmerkelijk hooger dan het vorige jaar; werd toen nauwelijks f 0,50 a f 0,55 per K.G. betaald, thans bedingt men f 0,75 a f 0,80 per K.G. De koopers zijn graag; de meeste Maters missen reeds hun vacht. Onderscheidene boeren zijn reeds begonnen te maaien; met den oogst lijkt het goed te zullen worden. In enkele hooilanden ziet men maaimachines in gebruik; naar men zegt, maken ze goed werk. Anderen beweren evenwel, dat het gras, vooral op oneffen bodem, vaak wordt afgescheurd in plaats van afgesneden. Dit houdt nog menigeen tegen, zich eene machine aan te schaffen. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Westergo, 1 Juni. Op de hooge klei is thans allerwege de zeis in de maadlanden geslagen, ’t Schoon der Friesche greiden gaat daarmede voor een goed dee] verloren, ’t Was toch een prachtig gezicht de laatste dagen; een geel, golvend kleed scheen over de maad landen te liggen. De veehouder is evenwel niet zoo bijzonder ingenomen met dat gele kleed de overgroote hoeveelheid boterbloemen die dit gele kleed vormen, ’t zijn de vrij zekere kenteekenen dat de maden eenigszinsopen staan en de kwaliteit van het te winnen hooi misschien te wenschen zal overlaten. Zeker is het, dat de kwantiteit hooi vrij ruim zal zijn vooral gedurende de laatste 8 a 10 dagen zijn de maadlanden veel verbeterd. Ook het vee vond tot heden overvloedig gras in de //fenuen”. Verlangend wordt thans evenwel uitgezien naar regen, waaraan ook bouw- en tuinvruch ten werkelijk behoefte beginnen te krijgen. Algemeen verklaren de maaiers, dat hun ar beid dit jaar geen gemakkelijke taak is; alleen een goede regendag kan ook daarin veel verbetering brengen. Sneek. Woensdag jl. waren op de voor- j aarspaardenmarkt alhier aangevoerd 82 tuig-, 175 werk- en 28 slachtpaarden en 7 veulens, totaal 292 stuks. De prijzen der tuigpaarden varieerden tus schen f300 en f500, van werkpaarden tus schen f 150 en f230 en van slachtpaarden tusschen f75 en f140. De handel in alle soorten Bolswardsclie Courant I 1 I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1