Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. ij i 'i -fl No. 46. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1904. 43ste Jaargang. DONDERDAG 9 JDNI. BINNENLAND. Voor het Kantongerecht. VOOR afzonderlijke Vrijdag jl. werden de Eisch van Hij Zitting van Vrijdag 3 Juni 1904. ons mede dat vooral in den plaats vele maaimachiues in van een wagen, i over 14 dagen, ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. van hadden acte i was goed en Zij gebruikten vischjes als aas, en visscherij op andere visch dan aal is in Mei verboden. Zij had den dus verkeerd „aas”. Eisch voor ieder f 5 of 2 dagen. E. de B. te Arum was op de bouw aan ’t eizoeken, hij kon geen vergunning van Ypma, den eigenaar van ’t land, toonen, en kreeg dus proces. Eisch f 10 of 4 dagen. H. W. te Makknm heeft zich ook voor een gelijke overtreding te verantwoorden, doch ook hij is er thans niet, en een gelijke straf wordt tegen hem gerequireerd. J. G. te Oosterend is boerenknecht en is den 2 Mei bekeurd wegens eizoeken in het land van zijn boer. Bekl. is tegenwoordig en zegt niet naar eieren te hebben gezocht, maar hij had eens naar de lalnmeren ge zien, hij wou de schapen tellen en de lam meren, want er waren eerder al een paar „verzopen”. De veldwachter moet nu komen getuigen, en deze verklaart vooreerst dat hij wel duidelijk heeft gezien, dat hij liep te zoeken op de plaatsen waar de kieviten rondvlogende beambte is ook ten over vloede nog naar den boer gegaan om te vragen, of zijn knecht daar naar de lamme ren moest zien, waarop de boer lachende zeide„Och, is ’t al zoo, ik heb hem al gewaarschuwd. Ik verwonder mij steeds Stavoren, 6 Juni. Een interessant schouw spel was er heden in den vroegen morgen, naar luid van een ooggetuige, in zee waar te nemen op eenigen afstand van de kust. Een groote school volslagen bruinvisschen n.l. passeerde in N. richting, terugkeerende van hun jaarlijksch bezoek aan de Zuiderzee, naar de Noordzee. Hun getal bedroeg naar gissing ettelijke honderden en het eigenaardige bestaat hierin, dat deze logge dieren zich gedurig tot beduidende hoogte boven ’t water weten te verheffen om er dan weer in neer te ploffen. In ’t eerst van de vorige week had men de school binnenwaarts zien trekken. Deze jaarlijksche tournee wordt met de paring dezer dieren in verband gebracht. Lemmer, 6 Juni. Vollenhoofsche vis- schers, hier hedennamiddag omstreeks 5 uur binnenkomende, rapporteerden, dat in de Zuiderzee tusschen hier en Urk een schip voor anker lag met de noodvlag in top, en dat de schipper hulp verlangde van een stoomboot. Kapitein Tieleman, met de stoom boot „Stad Bolsward” hier juist van zijn reis naar Bolsward teruggekeerd, koos op deze tijding met genoemde visschers onmid dellijk zee en (had het genoegen het schip hier te omstreeks 9 uur behouden binnen te brengen. Het was het tjalkschip „Geer- truida”, schipper C. Schokker van Amsterdam, komende met een lading zand van Kampen, met bestemming voor Groningen. Het schip was door het werken der zee lek geraakt en had den mast gebroken. Het is verzekerd bij de Onderl. Friesche Verzekerings Mij. te Heerenveen. Zuidwesthoek, 6 Juni. De lammerenhandel is hier thans geëindigd. Door de schapen houders zijn hooge prijzen bedongende prijzen varieerden tusschen f8 en f 13 per stuk. De kooplieden hebben evenwel over ’t geheel geen beste zaken gemaakt; menigeen moest een aantal met verlies verkoopen. Soms was men genoodzaakt de lammeren tweemaal op verschillende markten aan te bieden, zulks gaf natuurlijk dubbel vracht en andere onkosten. Sneek, 6 Juni. Bij ’t afgraven van een terp aan den Lemsterweg alhier zijn twee menschengeraamten gevonden van 7 voet lengte. Tanden en kiezen waren nog geheel gaaf en krijtwit. Eenige jaren geleden vond men in diezelfde terp ook een geraamte en in de onmiddellijke nabijheid ervan zeldzaam groote kiezen van een dier, dat veel van een paard moet hebben gehad. Joure, 6 Juni. Een groot aantal maaiers uit omliggende plaatsen, naar schatting wel 200, bood zich heden aan, waarvan som migen werk vonden, doch het meerendeel onverrichter zake huiswaarts moest keeren. Hepk. Nieuw»bl. v. Fr. Sneek. De heer K. Christian, horloger alhier, die als vroegere prijswinnaar en als lid der commissie van beoordeeling voor Nederland en België van de prijsvraag „het vervaardigen van een balansas met dubbel-plateau naar opgegeven afmetingen,” uitgesloten was van mededinging aan die prijsvraag, heeft uit liefde voor dergelijken arbeid een as ingezonden, welke door de andere commissieleden is beoordeeld als de mooiste van alle (14) ingezonden werkstukken. Heden Dinsdag boden zich in den om trek der Waag een zoo groot aantal maaiers en hooiers aan, als in geen jaren het geval was; naar schatting waren er wel een 1000. Ook doordat vele boeren, eenigen voor zich zelf en anderen gemeenschappelijk, een maaimachine hebben aangeschaft, moesten de meeste maaiers en hooiers teleurgesteld vertrekken. Men deelt omtrek onzer werking zijn. Workum. Bij Simke Hoekstra alhier is een blauwe postduif komen aanvliegen. Het beestje had een zilveren ringetje om zijn rechterpoot, waarop het volgende stond te lezen: Bï ()g Op den rechter vleugel stond D W en W K enz. enz. Mocht iemand de beteekenis van bovenge noemde letters en cijfers weten of den eigenaar aanwijzen van deze postduif, hij schrijve aan bovengenoemd adres. hadden, en buiten den pooten gebonden met een veel te dun was voor Bekl. is tegenwoordig onwaar is, dat van het buiten den wagen hing. Er ruimte op den wagen, doch de melkbussen waren wat vergleden, daar kon hij niet voor. Hij zorgt steeds goed voor de kalveren, als het koud is legt hij er een paardedeken over, en als ze op den grond moeten liggen, spreidt hij eerst wat stroo. „De dieren waren op den wagen volkomen op hun gemak,” zegt beklaagde^ „evengoed als ik zelf”. Zou dit laatste zien op ’t mo ment, dat de beambten hem bekeurden want van ’t gemak, dat nuchteren kalveren heb ben tusschen bijeengeschoven melkbussen, kunnen wij ons zoo eenigszins een denkbeeld maken. De beide marechaussees gaven dan ook niet hoog op van die gemakken, zij hebben de maat genomen van de ruimte tusschen de kannen, en hebben geconsta teerd dat de kalveren meer op dan naast elkander lagen. Eisch f 3 of 2 dagen. H. V. te Bolsward werd den 29 April door de politie gesnapt terwijl hij in een der groote boomen van het hooge Bolwerk zat om te zien of er ook spreeuweneieren waren te vinden. Eisch f 5 of 2 dagen. Dure „protterseiers” hoor J. T. v. N. en T. J. v. N. beiden te Gaastmeer waren in den vroegen morgen 4 Mei bezig met dobbervisschen. Zij en vergunning, hun vischtuig toch proces. Hoe kan dat? voor hun aalvisscherij kleine aas, en T. Z. te Wolsum was den dag daarop volgende hier in de stad en zwaaide zoo langs de Dijkstraat, dat de politie er nota van moest nemen. Eisch f 10 of 3 dagen. W. de J. te Hindeloopen, S. H. te Bols ward, D. B. woonplaats onbekend, E. D. te Hemelum, zijn allen ook bekeurd wegens openbare dronkenschap. De eisch voor ieder is f 3 of 2 dagen. H. J. V. te Bolsward had eveneens een proces wegens dronkenschap, maar ’t was nu reeds de 4e herhaling, waarom voor hem geëischt wordt 21 dagen hechtenis. M. A. B. te Workum kreeg den 29 April op het Noord en den zelfden dag ook op T Zuid aldaar een proces, en ’t wordt hem voor vol aangerekend, want voor beide gevallen luidt de eisch f 15 of 3 dagen. P. v. H. te Bolsward, die den 2 Mei in de Polstraat alhier in kennelijken staat werd aangetroffen, kreeg den eisch f 10 of 3 dagen, terwijl tegen S. M. te Rien wegens dronkenschap 3 dagen werd geëischt. C. B. te Burgwerd stond terecht omdat hij den 29 April door de marechaussees bekeurd was, wegens het vervoeren van nuchteren kalveren. Deze ambtenaren trof fen hem met zijn melkwagen op den weg aan, en zagen tusschen de melkkannen drie kalveren liggen, die geen behoorlijke plaats i hing de kop geheel de dieren hadden de touwtje, dat ook dit doel. en zegt, dat het eene kalf de kop was voldoende In de zitting van volgende zaken behandeld Gewoonlijk vangt het programma aan met eenige zaakjes „schoolverzuim”. Zoo ook ditmaal. Wegens veel absent blijven van hunne kinderen werd proces-verbaal opge maakt tegen W. B. te Bolsward; J. de J. te Arum; R. A. en B. de B., die waarschijn lijk beboet zullen worden met f 3, te ver vangen door 2 dagen hechtenis. K. W., gedomicileerd te Groningen, is schipper. In den nacht 31 Maart j.l. lag hij met zijn schip in het vaarwater te Workum. Wegens groote diepgang kon hij niet aan den wal liggen en daarom had hij zijn tjalk aan touwen gemeerd, die dwars over ’t water liepen. Een paar binnenkomende visschers voeren tegen één dier touwen, waardoor hun mast en zeil overboord gingen. Eisch f 10 boete, sub. 5 dagen hechtenis. Geen zitting gaat er voorbij of er zijn beklaagden wegens openbare dronkenschap. Nu waren verbaliseerd J. de W. te Bolsward, die bij le herhaling, na onherroepelijk vonnis een eisch kreeg van 3 dagen hechtenis; L. M. te Workum, eisch f 3, sub. 2 dagen; en W. K. te Bolsward. Deze had ook een „eizoekerszaakje”, en beloopt dus 2 straffen. H. R. te Witmarsum is 19 April jl. te Harkezijl op een tram geklommen, terwijl die reed, en ging op den koppelstang zitten. Even voor den Makkumer wissel sprong hij er af. Eisch f 1 of 1 dag. O. v. E., kastelein te Hindeloopen, rijdt soms met paard en wagen naar ’t station om passagiers voor den trein te halen of te brengen. Hij laat dan zijn paard wel eens grazen op den berm, waarvan hij uit de 2de hand pachter is. De politieverordening der gemeente verbiedt zulks. Beklaagde verdedigt zich, en heeft ’t idéé dat de politieagent hem zoekt. Als hij hier gestraft wordt zal hij ’t hoogerop bezoeken. Eisch f 3 boete, sub. 2 dagen hechtenis. P. v. d. L. te Oudega, vischte 15 April in de Fluessen met dobbers, waaraan spiering als aas dienen moest. Gedurende April en Mei schijnt dat verboden te zijn, tenminste de ambtenaar van het O. M. eischt voor deze overtreding, gedurende April en Mei eene boete van f 5 of 2 dagen hechtenis. N u komen de eizoekers op ’t appèl. J. B. te Burgwerd, werd verbaliseerd onder Wom- mels, eisch f 10 of 4 dagen. E. K., ook te Burgwerd. Deze is ’t niet eens met de bewering van den rijksveld- wachter Kamstra, die hem snapte. Hij zocht daar niet, welneen, hij wilde slechts door dat land gaan om in ’t volgende stuk te zoeken. Kamstra verklaart dat hij wel degelijk in zoekende houding liep. Eisch f 10 of 4 dagen hechtenis. Nu gaan de „zaakjes” verbazend snel. In korten tijd wordt voor F. B. te Idse- gahuizen; D. N. en J. St. te Witmarsum; O. N. te Witmarsum; B. v. d. W. te Wor kum; O. G. te IdsegahuizenK. J. de J. en P. B. te Echten; J. G. de J. en B. J. M. ; K. H. te Nijega; B. B. te Hemelum; B. KI. te Hemelum en L. ten C. te? (2 ml. verbaliseerd) een eisch gesteld f 10 of 4 dagen hechtenis. M. V. te Witmarsum is melktapper. bedient zich van een kar door honden ge trokken. 25 April jl. was er bij die honden eene die volgens de maréchaussee gekwetst was aan een poot en mank liep, ’t veroor zaakte bepaald pijn, want toen de kar maar even stilstond, ging het dier dadelijk liggen. Eisch f 10 boete of 3 dagen hechtenis. P. J.S. de V. en J. V. te Workum waren met z’n drieën nog op de Markt te Workum op een uur in den nacht, dat zij reeds in rust behoorden te liggen. Zij wa ren zoo luidruchtig, dat zij daarentegen de nachtrust van anderen stoorden. Eisch voor ieder f 8 of 3 dagen. A. K. gedomicilieerd te ’s Gravenhage was den 20 April hier te Bolsward op ’t St. Martiniekerkhof in beschonken toestand. Eisch f 3 of 2 dagen. over de belangstelling van het jongvolk voor het vee in ’t land, zoolang er eieren te vinden zijn”. Bekl. wil toch zijn eind volhouden, doch verspreekt zich, door te vertellen, dat hij ook de schapen geteld heeft, en hoewel de poli tie nog toelicht, dat hij voor Mei dezen beklaagde daar ook wel geregeld zag zoeken, en hij dan kooien (nagemaakte eieren) in de nesten had om van de vogels ook de andere eieren te krijgen. Hoewel bekl. door een en ander wel zeer in ’t nauw kwam, wilde hij er toch niet recht voor uit komen, en bleef blijkbaar de waarheid ontkennen. Zijn toestand werd daardoor niet beter, en de eisch luidt f 15 of 4 dagen. J. de J. te Molkwerum, eveneens boeren knecht, heeft den 8 Mei zich ook vergalop peerd door toen nog naar eieren te zoeken in land onder Stavoren. Toen de politie zich vertoonde, trachtte hij te ontkomen door de vlucht, doch die poging mislukte. Thans is bekl. tegenwoordig en verklaart „Het is waarachtig beslist niet waar dat ik eizocht. Ik heb het land bezien dat was van mijn ,oom, en die heeft daar ook lam meren loopen, zoo kwam ik daar langs”. De politie geeft een andere lezing, en die verhalen van land bezien, lammeren tellen, steenen zoeken enz. zijn haar al lang bekend, doch de agent heeft hem goed zien zoeken naar eieren, en bekl. heeft het trou wens ook bekend, wel gezocht, doch niet gevonden te hebben. De schapen liepen bovendien in een heel ander stuk land als waar beklaagde zich bevond, toen hij be keurd werd. Bekl. ontkent andermaal gezocht te heb ben, hij had wel veel eieren zien liggen, maar hij liet ze stil in ’t nest. Eisch f 15 of 4 dagen. Bekl. ontkent nogmaals dat hij gezocht heeft, ook heeft hij niet bekend aan den veldwachter, „’t Was Zondagnamiddag en ik heb ’t land eens bezien, maar eizoeken in Mei daar doe ik niet aan.” M. v. H. te Bolsward lag met zijn woon schip langer in de Leeuwarder vaart, dan dit geoorloofd was. Eisch f 15 of 4 dagen. S. de V. te Bolsward was den 9 Mei aan ’t „Maandaghouden”. Eisch f 3 of 2 dagen. C. A. te Hindeloopen was op Zondag 8 Mei wat buiten de maat geraakt, f 3 of 2 dagen. H. B. en H. J. K. te Hindeloopen zijn op Zondag 8 Mei ’s namiddags wat lastig geweest door niet te luisteren naar de be velen van de politie. Zij stonden met ande ren op een smalle brug en versperden daardoor de passage. De politie zei daarom dat ze van de brug moesten gaan. Deze twee beklaagden gingen er af, doch zeker om te plagen, sprongen ze er ook direct weer op. De politie maakte daarom, op grond der politie-verordening, proces tegen bei den op. Beide bekl. zijn tegenwoordig en hebben verschillende aanmerkingen op het in de dagvaarding ten laste gelegde. Zij hebben aan ’t bevel om van de brug te gaan, vol daan, en dat zij er weer opgingen is waar, maar zij meenen, dat de brug voor ieder vrij is. Zij zien ook in ’t geheele proces meer een plagerij van de politie, die het op hun beiden gemunt heeft. Van passage- versperring was ook geen sprake, want er liep geen volk op dat uur. De politie zegt dat de opgeschoten jongens er steeds een soort genoegen in vinden, op de smalle bruggen, vooral de vrouwen, lastig te vallen, en deze twee zijn niet zoo onschuldig, als ze zich wel voordoen. Eisch voor elk f 3 of 2 dagen. Beklaagden vinden dezen eisch zeer hoog, doch krijgen nog een duchtige vermaning bovendien, dat hun wijze van wetsuitlegging niet de ware is, en zij worden aangemaand de bevelen der politie beter te volbrengen, opdat zij niet voor strengere eischen komen te staan. Uitspraak der vonnissen zijnde 17 Juni a. s. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Bolswardsche Courant. F l- 11

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1