Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 47. 43ste Jaargang. 1904. ZONDAG 12 JUNI. DE NACHT. BINNENLAND. VOOR afzonderlijke de een zijn moei te vol jij, jij bemint voldoende ge- f en zij van nu Het was nog altijd. personen, die om die kerk Echo. Zwolle ver- voor een ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. naar een boomstam om steun te vinden, want zij beefde het geheele lichaam. Vervolgens leunde een populier en bleef onbeweeglijk plotseling haar beide handen grijpend. Ben je nu tevreden, wreede, trotsche vrouw? Ik heb je vijf jaar lang verwenscht en mezelf verwenscht, je beweend en me niet meer! Ben je nu wroken Zij wendde opnieuw het hoofd af, om de tranen te verbergen, die over haar gelaat stroomden. Je bent gewroken; ben je tevreden! En wat zul je nu tot me zeggen? Mijn Jacques, fluisterde zij en verborg het gelaat aan zijn schouder. Zij keerden langzaam langs het zandpad terug. De takken der meidoorns schudden hun geurige bloesems op hen af. Het boschje scheen feest te vieren, toen zij, als vroeger, samen teruggingen. Ik geloof, zei Regina, toen zij afscheid van elkaar namen, dat het toch beter is, dat wij geleden hebben: wij zijn beter geworden en houden inniger van elkaar. Hij drukte haar nog eens de hand verdween achter de kleine deur, die af altijd voor hem openstond. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 10 Juni. Waar bijna ieder verlangend naar uitzag en waar veld en tuinen zoo’n groote behoefte aan hadden is gelukkig gekomen. Veel is het nog niet, maar alles is toch eenigszins frisscher ge worden. Gisteravond is het een weinig be gonnen te regenen, terwijl het heden morgen nog niet was opgehouden. Hierdoor hebben veld en vruchten een eenigszins schooner aanzien ontvangen. Door het aanwakkeren van den wind, wordt de regen tegengehouden. Menige huisvrouw ziet verlangend uit naar meer regenwater, om reden de bakken den bodem laten zien. Eveneens begint het minder te worden, waar men tot dusver het nog te koop kan krijgen. Hierdoor wordt de prijs dan ook verhoogd. Naar men zegt wordt in Makkum voor 2 emmers regen water 30 cents betaald. Een belangrijke prijs Te wenschen is het dat een flinke hoe veelheid regenwater komt, omreden alles er op wacht. Tuinen zoowel als akkers hebben groote behoefte daaraan. In de gister gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente, werden, na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering, eenige ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomengunstig beschikt op een vijftal adressen om afschrijving van H. O. dienst 1904benoemd tot onderwijzeres aan de school in ’t Heidenschap Mej. Anna Veenstra, met ingang van 15 Juni e.k. toegestaan een verzoek van de wed. D. de Jong te Ferwoude tot het in erfpacht afstaan van een stuk grond aan den weg te Parrega; goedgekeurd eene wijziging der begrooting van het Stads-Weeshuis over 1903, en met enkele wijzigingen vastgesteld de staten van oninbare posten, wegens den hoofdelijken omslag, de hondenbelasting en het schoolgeld over 1903. Tal van maaiers en hooiers uit Frieslands Zuidoosthoek, dienaardenFrieschenGreidhoek trokken om daar werk te vinden, zijn daarin teleurgesteld. Ook de Duitsche maaiers hebben allen lang niet een boer kunnen krijgen. Menig boer geeft de voorkeur aan de machine, waardoor het werk veel vlugger gaat. Toen Woensdagochtend eenige werk lieden te Amsterdam de spaden voor de eerste maal in den bodem van het pleintje, in de Nes, tegenover de St.-Pieterspoort gelegen, zetten, vermoedden zij waarschijnlijk niet, na eenig graven te zullen stuiten op been deren van voorzaten, die 5 eeuwen en langer geleden daar hun laatste rustplaats vonden. Op de plaats waar thans de Nes loopt, vond men voor een 300 jaren de Oude Kerk. De thans opgedolven skeletten zullen der halve overblijfselen zijn van in dien tijd op het kerkhof werden begraven. Op reis van Groningen naar is te Koekange de leerling-machinist, van de locomotief gevallen. Ernstig gewond is hij in het Acad. Ziekenh. te Groningen opgenomen. 1. De nachtegaal begon buiten zóó harts tochtelijk te roepen, dat Jacques zijn boek dicht deed en zich naar het venster keerde. Aan gene zijde van de rotsen, aan gene zijde van de bosschen strekten zich de vlakten uit, waarvan de gezonde lucht in breede teugen in de borst van den vermoeiden ar beider drong. De nachtegaal, die een oogenblik gezwegen had, begon krachtiger dan te voren, bijna toornig, weer te roepen. Het was eer een uitdaging dan een gebed. In de verte achter de rotsen antwoordde een andere nachtegaal, wiens door de verte verzwakte stem klonk als een echo. Een derde vogel wierp plotse ling schelle tonen in het concert der beide andere en alle drie hielden niet meer op, elkaar te antwoorden. Jacques zuchtte, verliet het venster en wilde weer aan zijn boek beginnen, maar het gele schijnsel van de lamp deed zijn oogen pijn, die tot dusver in het omsluierde licht van de maan hadden gekeken. Hij ging naar het venster terug, leunde er uit en, terwijl hij zich langzamerhand overgaf aan den stroom der herinneringen, doorleefde hij het verleden en zijn wonde brak weer open. II. oude wonde en zij bloedde Dat boschje, dat aan zijn tuin grensde, had zijn jonge liefde zien groeien. Het had ook de bittere tranen van verraden liefde en overwonnen trots zien vallen. Vijf jaren waren voorbijgegaan en toch scheen ieder voorjaar de wonde opnieuw te bloeden. De tijd had wel is waar de hevig heid van het verdriet verzacht, maar het niet geheel kunnen wegnemen. De lente was na den winter gekomen, de deuren van haar tuin, van Regina, gingen open, naarmate het warmer werd. Hoe was het gekomen, dat ook zijn tuindeur terzelfder tijd openstond? Waarom hadden Jacques en Regina, als haar bejaarde ouders, die vroeg naar bed gingen, in een gelukkigen droom de zorgen van hun ouden dag vergaten, de gewoonte aangenomen, naast elkaar over de zanderige paden te wandelen, die zich slin gerden om de rotsen en het boschje De nachtegalen wisten het wel en daarom zongen zij den geheelen nacht door. Hun handen hadden zich vereenigd, hun oogen hadden gesproken, hun lippen hadden elkaar niets gezegd. Waarom ook beloften te doen, als de harten voelen, dat het een band voor eeuwig is? De bladeren begonnen te vallen, de bloe men verwelkten en de nachtegalen hielden op met zingen. Jacques had zich nog niet ver klaard, want Regina was- bijna rijk en hij had niets dan zijn werk, het werk van den denker, die snel oud en niet rijk wordt. Op een avond had de regen hun belet samen uit te gaan. Hij vond zijn vriendin onder de lamp bij haar bejaarde ouders. Een indringer kwam, sprak lieve woordjes en ging na een kort bezoek heen. Het was er een, die naar haar hand dong en door haar familie werd geprotegeerd. Regina kon geen weduwe blijven, heette het. Er deed zich een goede partij voor. Men vroeg Jacques naar zijn meening. Met groote bitterheid, want hij voelde zich arm en zijn vriendin zeide niets, raadde hij het huwelijk aan en keerde wanhopig naar huis terug. Mocht hij deze jonge vrouw, die waard was in voorname kringen te schitteren, aan zijn moeitevol en duister leven kluisteren? Bescheiden menschen zijn dikwijls zoo wan trouwig. Hij noemde zichzelf een egoïst, bezoedelde zijn reine liefde met den naam geldjagerij en ging op reis, zonder af te wachten wat de volgende dag brengen zou. Toen hij terugkeerde, was Regina er niet meer. Zij had haar ouders verlaten, die treurden om haar afwezigheid en was in de wereld teruggekeerd. Zij leefde er nu, niet gehuwd wat Jacques echter niet wist en was zeer, zeer gevierd. Dit laatste wist hij, zonder dat men het hem zei. Wie weet, wat er in haar binnenste was omgegaan, toen Jacques op de vlucht was gegaan Misschien had ook zij geleden, maar evenmin als hij had zij een klacht doen hooren. Tzum, 9 Juni. De huurders zeggen een woordje mee, niet alleen als ’t gaat om bouw of greide, maar ook als het geldt zitplaatsen in de kerk. Toen in ’t college van kerkvoogden en notabelen van onze Hervormde Kerk een besluit was genomen om aan notabelen en hunne vrouwen gereserveerde zitplaatsen gratis af te staan, kwam een harde tegen wind van den kant van ruim veertig leden der kerk, en... het college trok het besluit in. Toen de meerderheid van het college kerkvoogden met het adviseerend lid besloot •om de zitplaatsen voortaan bij afslag te ver huren, om meer munt te slaan, stak er een storm op, zoo hevig, dat men van het plan moest afzien, en... er werd van den kansel afgekondigd, dat de aanstaande verhuring op de gewone wijze zou plaats hebben. Ware het eerste besluit gehandhaafd, de huurders hadden geen bod gedaan. Dan waren alle zitplaatsen tot vrije be schikking der kerkgangers gebleven. Nog niet eens zoo erg voor een rijke kerk. Houtigehage, 8 Juni. Bij S. Lindeboom kwam men tot de ontdekking, dat er twee koeien uit het land vermisten, ’t Land was goed afgesloten en beveiligd, dus waren ze er uitgehaald. Men ging zoeken en vond ze bij eene herberg te Surhuisterveensterheide, nabij Groninger Opende. Ze waren reeds in de tweede hand. Men is den vermoedelijken dader en de waarschijnlijk medeplichtigen op het spoor. De marechaussees onderzoeken de zaak. Friesche Zuidwesthoek, 8 Juni. De maai- machines, schudders enz., winnen terrein, jaar op jaar. Dit seizoen vooral zijn er veel nieuwe werktuigen aangeschaft, zoodat het eigenaardige geluid van werkende machines thans in alle richtingen gehoord wordt. Hier en daar werken de boeren voor ge zamenlijke rekening, elders worden huur- machines gebruikt, waarvoor per pondemaat f 1.75 tot f2.50 wordt betaald. De maaiers krijgen gedaan werk en sommigen loopen een week of langer van plaats tot plaats zonder te slagen. De maailoonen werden echter niet verlaagd. Kimswerd, 9 Juni. De Verz. Mij. van Paardenhouders in Wonseradeel telde tot 12 Mei j.l. 163 deelnemers, die 457 paarden en veulens hadden verzekerd voor f 103715. Van 12 Mei ’03 tot 12 Mei ’04 bedroegen de ontv. f 1209,89, de uitg. f 1189,03, alzoo een batig slot van f 20,86. Over dit tijdperk werd voor verliezen f 991,50 uit gekeerd. Op de algemeene vergadering werd de heer J. Oosterbaan te Hieslum tot Be stuurlid herkozen werd de percentage weer vastgesteld van 30 tot 70 pOt. De verliezen worden thans, na ontvangst van de ver- eischte bewijzen, terstond uitbetaald, zonder dat de verzekerde rente behoeft te betalen. Leeuwarden, 9 Juni. Eenige landbouwers in Friesland hebben aan den Minister van Oorlog een adres ingediend, waarin wordt verzocht, om voortaan de jaarlijksche in spectie van de miliciens-verlofgangers op een anderen tijd te doen houden dan in den hooitijd, wijl juist in dezen tijd op het land geen arbeidskrachten kunnen gemist worden. Frieslands Noordoosthoek, 9 Juni. /Nooit alhier vertoond,” mocht men met recht zeggen, toen de stoomboot hier een dolfijn van 600 pond binnensleepte. ’t Dier was dood drijvende op het Bergumermeer gevonden en werd door Ate Meter te Surhuisterveen sterheide gekocht om er traan van te koken. Hepk. NieuuM. v. Fr. Sneek. ’t Vijf-jarig zoontje van den heer P. alhier, geraakte door een om vallende steigerladder, zoodanig met zijn linkerbeentje tusschen de sporten bekneld, dat dit lichaams deel op onderscheidene plaatsen brak. Naar men meedeelt, heeft de geneesheer alle hoop op volkomen herstel. Joure. Hoewel moeder de natuur al sinds eeuwen volgens vaste wetten haar werkzaam heden regelt is af en toe wel eens een enkele afwijking aan haar aandacht ontsnapt. Men hoorde b.v. van ’n kalf met twee koppen, of met drie pooten etc. etc. Wat we echter deze week zagen, komt zeker al heel zelden voor, namelijk een kuikentje met 4 pootjes. Jammer, dat het diertje niet leefde en toch in zeker opzicht gelukkig ook weer, want zoo’n levende vierbeenige kip zou de heele leer der dierkunde, dat de kippen niet tot de viervoetige dieren behooren, omver kunnen werpen. Workum, HL Dat alles overdacht Jacques, terwijl de nachtegalen in het hout zongen. Vol herinneringen ging hij zijn tuin in. De sleutel van de kleine deur stak nog altijd in het slot. Hij draaide hem om en drong het boschje in. Jacques dwaalde eenigen tijd rond en bitterheid, die hem hierheen gedreven had, veranderde langzamerhand in een berustender gevoel. Plotseling hoorde hij stappen. Het boschje lag zeer eenzaam, maar nog nooit was er iets in gebeurd. Jacques bleef staan en wachtte. Ben grijze vrouwengestalte snelde hem voorbij en wendde zich naar de andere deur, de tuindeur van Regina. Hij ijlde de jonge vrouw achterna, die zich verschrikt omkeerde. Jacques! mompelde zij, toen zij hem herkende. Zij strekte de hand uit, over zij tegen staan. Hij waagde het niet, iets te zeggen, want hij waande te droomen en vreesde dat een enkel woord de geliefde beeltenis zou doen verdwijnen. Zijn bitterheid was plotseling geheel dwenen en had plaats gemaakt stomme en innige blijdschap! Is u hier? vroeg hij eindelijk zeer zacht, want hij meende, dat de toon zijner stem haar ooren pijn moest doen. Ja, sedert vanmorgen; mijn ouders zijn ziek. Zij boog het hoofd. Reeds geruimen tijd waren haar ouders ziek, maar zij had het niet gewaagd, hen eerder te bezoeken, want ook zij vreesde een onvermijdelijke ontmoeting. U is alleen... in dit boschje... en bij nacht? vroeg Jacques met lichten argwaan. Laat uw echtgenoot u alleen uitgaan Ik ben gekomen, om de nachtegalen te hooren zingen, antwoordde Regina zacht. Zij zongen zoo mooi! Daarna voegde zij er langzaam bij Ik ben niet getrouwd. Dronken van vreugde voelde Jacques plot seling, dat dit oogenblik over zijn leven zou beslissen. De nachtegalen zongen vroeger even mooi, zei hij, plotseling moedig wordend en dat heeft u toch niet verhinderd van ze heen te gaan. Zij schudde treurig het hoofd en begon langzaam het smalle voetpad af te loopen. Zij liepen nu onder pijnboomen. Niet ik ben heengegaan, zei ze eindelijk. Een straal van de maan, die door de bladeren drong, liet Jacques haar lief, eenigs zins vermagerd gelaat zien, dat nog altijd even schoon was. Ja, ik ben het eerst heengegaan, dat geef ik toe; doch ik heb het gedaan, om u niet te benadeelen, om u vrij te laten... Ach! riep zij, terwijl zij haar handen zenuwachtig op elkaar drukte, was ik dan vrij Is men vrij, als men zijn hart heeft weggegeven, als... Zij zweeg; haar bevende lippen beletten haar verder te spreken. Dus u. beminde mij vroeg Jacques, zonder haar aan te zien. Ja, ik beminde u. Ik kan het u nu zeggen, omdat de jaren alles weggenomen, alles vernietigd hebben, omdat ik heb leeren lijden... Maar de beproeving was wreed! Waarom hebt gij mij die martelingen laten doormaken? Waarschijnlijk uit overgrooten trots! Uit trots. O, gij mannen, gij hebt meer trots dan liefde, terwijl wij... Gij vrouwen, bezit geen trots? Hebt u niet uit trots gezwegen? Was dat geen trots! Uit trots... O, gij waart rijker en voornamer dan ik, terwijl ik slechts een arme drommel was Trots en altijd weer die trotsher haalde Regina treurig. Ge wist dat ik u liefhad; dat was u niet voldoende, ik had het u ook moeten zeggen. Het zal uw straf zijn, Jacques, dat ge te laat het hart hebt leeren kennen, dat ge verloren hebt. Verloren? vroeg hij, niet wanhopig, maar vol blijde ontroering, verloren? Je be mint me dus niet meer? Neen, zei zij en wendde het hoofd af. Eu ik aanbid je Regina, riep hij, Bolswardsclie Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1