Nieuws- en Advertentieblad lolsward en Wonseradeel. No. 48. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1904. 43ste Jaargang. DONDERDAG 16 JUNI. BINNENLAND. PERSNIEÜWS. VOOR geplakt. -'baar a 5 Cent. van- dr. het adres, het Chris- Gboningen, 13 Juni 1904. Ondergeteekenden, getroffen door de vele en hartelijke be wijzen van deelneming, onder vonden bij het overlijden hunner dierbare Echtgenoote en Moeder^ betuigen daarvoor hunnen welgemeenden DANK. G. Jons. TREFFERS Jz| De Familie BAARDA. 3 maanden. Bolsward, Juni 1904. Voor de talrijke bewijzen deelneming, ondervonden bii he1 Een zeer uitvoerige brochure, getiteld: „De politieke dampkring worde gezuiverd”, van de hand van ds. F. H. van Leeuwen, predikant te Rijsoord, is dezer dagen ver schenen bij J. de Zeeuw te Dordrecht. Zij is gericht tegen het bondgenootschap der Christelijk-historischen met anti-revolutio- nairen en katholieken en, overeenkomstig het adres der Hervormde predikanten, tegen het ontwerp tot wijziging der Hooger-Onderwijs- wet, terwijl de schrijver aanbeveelt een nieuwe partij-organisatie op den grondslag van den „Bond van Kiesvereenigingen op Christelijk- historischen grondslag in de provincie Fries land”, opgericht te Leeuwarden 24 Maart '98. In hoeverre deze beweging van eenige blijvende kracht blijk geven zal, moet de tijd leeren. Het standpunt van hen, van wie de beweging uitgaat, is niet het onze en voor de overwegende meerderheid van het Nederlandsche volk is de grondslag, waarop de partij zou worden opgetrokken, onaanne melijk: „De Nederlandsche natie is volgens haren oorsprong, hare historie en haar ka rakter eene gedoopte, protestantsche, her vormde natie”; na 1795 kan deze grondslag, waaruit een bevoorrechte positie der Herv. Kerk zou moeten voortspruiten, niet meer het vereenigingspunt worden van de meer derheid van het Nederlandsche volk. Maar dat van eene partij, welke op dit beginsel zich organiseert, ook in onze dagen nog een groote invloed kan uitgaan op onze staat kundige ontwikkeling, is niet te ontkennen. In zoover is de verschijning van de boven genoemde brochure een merkwaardig symp- toon na de beweging, in de Hervormde Kerk opgewekt tengevolge van het wetsontwerp, dat aan de Vrije Universiteit met hare the ologische faculteit feitelijk de eenige in ’t land, nadat in 1876 die faculteiten aan de Rijksuniversiteiten het dogmatisch karakter hebben verloren, de rechten eener vol ledige Universiteit toekent. Merkwaardig zijn, met ’t oog op de ge schiedenis van den dag de bladzijden 34 en 35 dezer brochure. Te Apeldoorn is voor eenige weken, gelijk bekend, dr. J. Th. de Visser een adres van hulde aangeboden we gens „den zedelijken moed”, door hem be toond bij de behandeling van het Hooger- OnderWijsontwerp, waartegen hij als éénig lid der meerderheid gestemd heeft. Met die hulde van „zedelijken moed” kan ds. van Leeuwen blijkbaar niet instemmen. Na her innerd te hebben aan het antwoord van de Visser aan de aanbieders van dat hij, „als oprecht vriend van telijk Kabinet”, slechts door zijne innige overtuiging gedreven tegen de wet had ge stemd, laat de schrijver de volgende merk waardige onthullingen volgen „Velen overal in den lande hebben uit gesproken: wat is het toch dwaas en jammer dat niet t ij d i g, door een sterke protest beweging uit onze Ned. Herv. Kerk, de oogen van sommige Kamerleden en anderen wijl bij een mogelijke ontbinding der Eerste Kamer, de nieuwe Eerste Kamer kerkelijk en dus naar de hand van Kuyper zal zijn. Deze dorre uiteenzetting was noodig om het groote gewicht der komende verkiezing dui delijk te maken. Het gaat bij de stembus 16 Juni voor of tegen Kuyper. Het gaat dan tegen een spelen met den heiligen Christennaam, tegen een politiek van valsche leuzen, tegen een mi nisterie van groote woorden en kleine daden. Kort voor de verkiezing der Tweede Kamer in 1901, heeft Dr. Kuyper één van die klinkende, fraaie redevoeringen gehouden, waarvan hij de kunst verstaat. Hij schaarde toen zijn mannen in het gelid voor den strijd bij de stembus, hij opende als leider den landdag der anti-revolutionaire partij, ’t Is de moeite waard thans die rede nog eens na te lezen. Kuyper geeft hier reeds als wachtwoord: „voor of tegen den Christus!” Zal de meerderheid zijn voor het Christelijk volksdeel, dan wel voor onze volksgenooten die met den Christus, althans in politieken zin, gebroken hebben? De strijd moet worden aangebonden voor den band, die Neerlands volk als burgergemeenschap moet blijven verbinden aan der vaderen God. Onder het opschrift: Naar de stembus! schrijft De Blijde Wereld: De meeste menschen stellen bitter weinig belang in het landsbestuur. Zij worden ge regeerd, maar zij regeeren niet mee. Voor een groot deel onzer burgers heeft het stem- billet weinig waarde. Zij vinden den staat een noodzakelijk kwaad of een kwaad, dat uit den weg kan en zal worden geruimd, en ’t is er nog ver vandaan, dat de natie fier en welbewust getuigt: „De Staat ben ik.” „Ik doe niet aan politiek en houd mij alleen met mijn eigen zaken bezig”, hoort men vaak, als men aanklopt om steun en opwekt tot belangstelling bij verkiezingen. Maar de politiek houdt zich wel bezig met u en de wetten kunnen uwe zaken bevorderen en schaden. „De politiek is een knoeiboel, ik wensch vrij te blijven van haar smetten.” Er wordt ook geknoeid en gelogen, gewroet en gekuipt in handel en wetenschap en godsdienst. Men vindt onder de staatslieden mannen van slecht, maar ook van edel karakter. Bovenal waar gaan wij heen, als de ernstige en eerlijke menschen zich aan de politiek onttrekken en zoo het bestuur van het land, dus ook over de ernstige en eerlijke burgers overlaten aan baantjesjagers, knoeiers en eerzuchtigen? Toch komt er tegen sommige verkiezingen roering en spanning in het land en strekt zich de belangstelling uit buiten de grenzen van gezin en dorp, zaken en vak. Bij velen .is het stembus vuur niet veel meer dan wed ren vuur. Wie zal het winnen? Opgewonden volgt men en wikt men de kansen der cau- didaten als van harddravers, die hun uiterste best doen. Of het gaat om een gemeenschap pelijk belang zoo dringend, gewichtig en duidelijk, dat zelfs de lauwste uit zijn huis en de onverschilligste uit zijn zaken komt. Dan ontwaakt de burgergeest, het besef, dat men, behalve lid eener familie, dorpeling, koopman, boer of arbeider ook staatsburger is. Dan trekken velen op ter stembus, worden verkiezingsvergaderingen druk bezocht, ver- kiezingslectuur druk gelezen en voelen vele arbeiders hun onmondigheid door uitsluiting van het kiesrecht als een beleediging en onrecht. De verkiezing voor de Provinciale Staten trekt dit jaar zeer bizonder de aandacht. Het bestuur over de provinciën is opge dragen aan de leden der Provinciale Staten. Zij voeren algemeene regeeringsverordeningen uit en regelen het provinciale huishouden. De leden worden voor zes jaren verkozen, terwijl om de drie jaar de helft aftreedt. Hoewel zij vrij wat te zeggen hebben in zake onderwijs, armbestuur, nijverheid, wegen, wateren, waterwerken, waterschappen, droog makingen, indijkingen enz., wordt er van hun werk en hunne verkiezing meestal weinig notitie genomen. Om een bizondere reden zal dit anders zijn bij de aanstaande verkiezing voor de Provinciale Staten. Er is een levendige actie in couranten en vergaderingen gaande; er zal hoogstwaarschijnlijk druk gestemd worden, niettegenstaande den vooral voor het platte land minder gunstigen tijd, nu gras- en hooilanden roepen om handen. Het gaat bij deze verkiezing meer om de Eerste Kamer dan om de Provinciale Staten. De leden7 der Eerste Kamer toch worden gekozen door de Provinciale Staten. Telkens om de drie jaren treedt een derde deel der leden van de Eerste Kamer af. Wordt de Eerste Kamer ontbonden, dan moeten binnen veertig dagen nieuwe leden door de Provin ciale Staten gekozen worden. De Eerste Kamer telt thans 27 liberale tegen 23 kerkelijke leden. Drie jaar geleden liebben de kerkelij ken de Provinciale Staten in Zuid-Holland omgezet. In 1965 treedt een deel der Eerste Kamerleden af. Tot de aftredende leden behooren twee liberalen uit Friesland, twee liberalen en één kerkelijk lid uit Zuid-Holland. Wanneer de verhouding der politieke par tijen in de onderscheidene Provinciale Staten gelijk blijft, zal de Eerste Kamer in 1905 op het doode punt zijn gekomen; 25 leden behooren dan tot de kerkdijken en 25 tot de liberalen. Winnen de kerkelijken, waarop zij hopen en waartoe zij geducht werken, ju Friesland, dan gaan de Staten om. Ter- ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Lemmer, 13 Juni. In het geheel werd hier in de afgeloopen week aangevoerd 650,000 stuk ansjovis, ruim 10,000 pond bot en 15 tal geep. De laatste marktprijs van de ansjovis was weer f 7 de 1000 en voor de geep werd f 3 per tal besomd. De bot was in tegenstelling met vorige weken Hink groot van stuk. Daar de ansjovisvangst dit jaar echter over het geheel zeer „zuinig” is, zijn heden ’n 30 van onze visschersknechten naar Vlaardingen vertrokken, waar zij zich de laatste weken hadden doen aanmonsteren voor de haring- visscherij op de Noordzee. Een zeer treurig ongeval. Kuinre, 10 Juni. Een zeer treurig onge luk heeft in de nabijheid van ons dorp plaats gehad. De veehouder Hendrik Dekker van IJselham was met zijn vrouw en een kind van bijna twee jaar met paard en wagen op de terugreis van Kuinre. Andriesje Meiuen van hier, oud 31 jaar, ging met hen mee om er te blijven logeeren. Ook zat nog een meisje uit Ossenzijl in den wagen. Op twintig minuten afstand van onze plaats aan den Lageweg, geraakten, door welk ongelukkig toeval weet men niet, plotseling paard en wagen met alle vijf inzittenden in de sloot. Allernoodlottigst waren de gevolgen. Drie van het vijftal werden levenloos uit den wagen gehaald, n.l. de heer Dekker, An driesje Meinen en het kleine kind. Dr. Peel, die zoo spoedig mogelijk ter plaatse kwam, wendde nog de uiterste pogingen aan om de levensgeesten op te wekken, doch mocht daarin niet slagen. Joure, 13 Juni. De maaiers en hooiers, die heden in grooten getale waren opgekomen, troffen het beter dan hunne voorgangers van verleden Maandag, waarvan het meerendeel onverrichterzake huiswaarts moest keeren. Als een gevolg van het mooie zonnige weder konden vandaag de meesten werk bekomen. Sommigen die geen plaats kregen, vertrokken met de beide stoombooten naar Sneek om daar morgen hunne diensten aan te bieden. Hepk. NieuwM. v. Fr. Sneek. Tal van maaiers en hooiers uit Frieslands Zuidoosthoek en de provincie Groningen, die naar den Frieschen greidhoek trokken om daar werk te vinden, zijn hierin teleurgesteld. Ook Dinsdag konden allen lang niet een boer krijgen en moesten velen ongetroost hunne zwerftochten om werk te krijgen, voortzetten. ’t Aanbod overtreft dit jaar de vraag, wat deels voortvloeit uit het meer en meer in gebruik stellen van maai- en hooimachines, waardoor het werk veel vlugger gaat. Zondagavond derailleerde de machine van de ruim 7 uit Bolsward komende tram, nabij het station alhier, ’t Duurde een half uur voor men de locomotief weer in de rails had. Gelukkig hadden geen persoonlijke ongelukken plaats en was de materieele schade gering. Daar het ongeval juist plaats had tijdens de muziekuitvoering in het Wilhelminapark, waarbij eenige honderden toehoorders waren saamgestroomd, trok dit vele toeschouwers. Provinciale Staten. De stemmingen uit de voorgestelde can- didaten worden deze week gehouden als volgt: Maandag 13 Juni, Drente. Dinsdag 14 Juni, Overijsel en Noord- Brabant. Woensdag 15 Juni, Groningen en Utrecht. Donderdag 16 Juni, Friesland, Gelderland en Noord-Holland. Vrijdag 17 Juni, Z.-Holland en Zeeland. In provincie Drente zijn de aftredende liberale leden der Staten met groote meer derheid herkozen. Men meldt uit Den Haag De roode biljetten tot aanbeveling van de sociaal-democratische candidate!! voor de Staten-verkiezing alhier, zijn in den nacht van Zaterdag en Zondag in alle deelen van de stad op de hoekmuren van particuliere woningen aangeplakt. De meeste van die biljetten zijn afgescheurd of verwijderd, daar waar zij blijkbaar zonder toestemming der bewoners waren aangeslagen. Ook aan de woning van den minister-president, dr. Kuyper, was aan de zijde van de Laan van Roos en Doorn op het eerste blinde, dicht gemetselde raam het groene meetingsbiljet zijn geopend voor den bedenkeüjken onder grond van dit ontwerp! „Er is wel zulk een beweging op touw gezet, maar ds. Moquette had recht, in zijn uitnemend openingswoord ter vergadering van 22 Maart ’04 te Utrecht, te spreken van: „laat te laat „Doch terstond daarop is door één der aanwezigen medegedeeld aan wien men dit „laat te laat” moest danken bf wijten. Namelijk aan dr. J. Th. de Visser! „Onder degenen, die aan de Tweede Kamer instemming betuigd hebben met het adres der Amsterdamsche predikanten, was ook de „Friesche Predikanten-Vereeniging.” „Dat deze geen doeltreffende pogingen heeft gedaan om den Frieschen en anderen Ned. Herv. Kamerleden een beslist advies tegen het ongewijzigde ontwerp te zenden, is eveneens te danken bf te wijten aan dr. J. Th. de Visser! Want in 1903 op de September-vergade ring van de „Friesche Pred.-Vereen.” werd het voorstel om een manifest te doen uit gaan, waarin herstel van de theologische faculteit geëischt werd als voorwaarde van aanneming der wet, alleen verworpen omdat men beter vond af te wachten het rapport van de commissie ad hoe, benoemd op eene vergadering te Utrecht, terstond na die der predikanten in ’t voorjaar van 1903. „Maar dit rapport is nooit verschenen. „De commissie vergaderde zelfs nooit. „Doordat zij wachtte en nog wacht op een sein van dr. de Visser. Deze n.l., die weten kon wat er vóór en achter de politieke schermen gebeurde, heeft ter vergadering waar die commissie benoemd is, beloofdte zullen waarschuwen zoodra het z. i. tijd werd voor een adres-beweging tegen het wetsontwerp. „Maar die tijd is, hoewel hijzelf „fier” tegen stemde, niet gekomen. Waardoor de Minister met zekere voldoening er op kon wijzen, dat van uit de Ned. Herv. kringen geen oppositie werd gevoerd. n'L. Exc. kon natuurlijk niet weten dat de voorgenomen protestbeweging is bezworen door... den éénigen tegenstemmer van de rechterzijde!” Arnli. Crt. Friesche Zuidwesthoek, 13 Juni. De 1 Juni j.l. geopende zoetwatervisscherij geeft nog maar matige resultaten. Vooral de palingvangsten zijn schraalhet best loonend is de zeeltvangst.Onder de snoek komt ziekte voor; de baars is nog verspreid. De vischprijzen zijn als volgt: snoek 18 a 22 ct.zeelt 18 a 20 ct.baars 8 a 14 ct.blei 6 a 8 ct.voorn 3 a 5 ct.aal en paling, naar soort en kwaliteit van 15 tot 45 ct.alles per pond. De zeevisschers beugen nog naar ansjovis, maar de vangsten zijn klein en onegaal. Beter gaat het met de zegenvisscherij op geep, welke visch ook flink prijshoudend is. Snikzwaag, 13 Juni. Kiezen de meeste vogels in den regel verborgen broed plaatsen uit, hier doet zich bij een eend juist het tegenovergestelde voor. Dit dier zit n.l. aan den kunstweg door ons dorp te broeden, onmiddellijk naast het voor de passage bestemd gedeelte van dien weg en vlak bij een hek, waarlangs dage lijks toegang tot een stuk land wordt ver kregen. Gelukkig respecteert de anders dikwijls baldadige jeugd dit zelden voorko mend geval en houden de in de nabijheid wonenden een oog in ’t zeil. Amsterdam, 14 Juni. Bij het schijf schieten op de Vuchtsche heide, van het vierde bataljon Infanterie uit ’s-Hertogen- bosch is gisteren een soldaat uit de waar nemingspost, vanaf een aangrenzende schiet baan gevaarlijk getroffen. Stavoren, 13 Juni. De Zeeuwsche mosse- laars bezoeken geregeld in grooten getale de Zuiderzee en schijnen dus goede zaken te maken. Voor ’t eerst verscheen hier dezer dagen een benzine-motorboot uit lerseke. Dit vaartuig heeft op de zeilschepen voor, dat het de reizen van en naar Zeeland vlug kan maken. Ook worden bij het korren de netten door mechanische kracht neergelaten en op gehaald, zoodat de vangst kan doorgaan bij stilte en zwakken wind. Bij meer sterken wind, zoo vernamen we, gaan de zeilschepen er mee door, doordat deze begrijpelijkerwijze dan vaster liggen» I Bolswardsclie Courant 1 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1