Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 49. 1904. Verschijnt Donderdags en Zondags. 43ste Jaargang. BINNENLAND. ZONDAG 19 JUNI. ONECHT METAAL. TÉ L T R stelt verkrijgbaar: VOOR afzonderlijke INGEZONDEN. haar ver- metaal. Clara verbleekte 9< 10( even te Wmcn binnengaan dij een nieuwe verpleegde, een oud moedertje, dat al half blind was en zwaar door asthma werd ge plaagd. Op aanvraag van dominee Müller, te Berlijn, hebben wij haar hier opgenomen. Met kussens gesteund zat het oudje in den leunstoel. Ze begroette dr. Clara met deze woorden Ik ben een arme, oude vrouw, lieve dokter, en weet heel goed, dat ik o zooveel last bezorg. Maar niet altijd neemt de goede God tot zich, die tot hem willen gaan. Hoe heet u vroeg Clara. Louise Galbuttert, dokter. Galbuttert? Dat is zeker een buitengewone naam, antwoordde Clara, haar aandoening nauwelijks meester. Wij stammen uit Oost-Pruisen, antwoordde het oude moedertje, zoodra zt een hevige froestaanval te boven was. Er zijn niet veel lichaam zich afspeelt. En dat is wel de verschrikkelijkste oorlog, dien ge maar be denken kunt, omdat daar nimmer een einde aan komt, en die duizenden en nog eens duizenden slachtoffers vraagt van rijk en arm, van jong en oud. Het is de strijd om het leven met al zijn verschrikkingen Of het dan zoo erg is Luister even In ons kleine landje sterven ieder jaar circa 90,000 inwoners, waarvan nog geen 7000 den natuurlijken dood door ouderdoms zwakte. Van de kinderen sterven er ieder jaar 35,000 nog voor zij hun 4de jaar bereikt hebben, 7000 kinderen worden ieder jaar als levenloos geboren aangegeven, 12,500 menschen sterven ieder jaar tusschen hun 20ste en 49ste jaar, dat is in den bloei van hun leven! Dit alles wist ge zeker niet Juist zoo is het; wij bemoeien ons wel met buitenlandsche oorlogen, maar de vijan- ons eigen land, in ons eigen huis, eigen lichaam maakt ons niet be- Aan het Nederlandsehe Volk! Landgenoolen, De Zuid-Afrikaansche oorlog is pas ach ter den rug. De Japansche vraagt weder uw aandacht! Vol belangstelling volgt ge de verschrikkelijke gebeurtenissen, en hebt geen oog voor alles wat in uw naaste om geving, in uw eigen huis, in uw eigen van onzen naam. Ik heb alleen een zoon, die advocaat is; elke moeder zou trots op hem zijn. Een zoon, die advocaat is? zeide Clara. En u is hier in het ziekenhuis? Dat is zijn schuld niet, zocht de oude vrouw haar zoon te verdedigen. Mijn zoon zal een heel fijne, voorname dame huwen en dan kan men toch niet van hem vergen, dat hij een zoo oude, hulpelooze vrouw als ik ben, voor zijn rekening zal nemen. Ik moet hem schrijven, hoe het mij gaat en als het erger werd, zou hij mij komen bezoeken. Zoo lang ik kon, heb ik mantels genaaid en fatsoenlijk in mijn onderhoud voorzien; ik kon echter niets oversparen en Henry kon mij ook niet helpen, omdat hij wil trouwen en trouwen kost veel geld. Uw zoon heet Henry Galbuttert niet waar klonk het heesch van Clara Bruces lippen. En ziet hij er misschien zoo uit? ging ze voort, een photographic uit den zak halende. Ja, dat is hij, riep de oude vrouw verrast uit. Kent u hem missiën? Maar heel oppervlakkig, antwoordde de jonge dame, terwijl ze het portret weer in den zak stak. En nu zal ik u een drank geven, die u het ademhalen minder moeilijk zal maken. Kent u misschien zijn verloofde ook? vroeg het oudje vol vuur. Ja, klonk het, ik heb haar eenmaal gezien. Misschien is u dan zoo vriendelijk, smeekte het moedertje, haar van mij te groeten en te zeggen, dat ik haar zoo graag één keer zou willen zien. Ze hoeft niet bang te zijn, dat ik haar lastig za] worden, want ik wil mijn leven hier graag eindigen. En zou u dan mijn zoon wel willen schrijven, hoe het mij gaat. Ik zelf kan het niet goed meer en ik ben toch zijne moeder bij slot van re kening en hij is mijn zoon toch. Dat wil ik grcag voor u doen, en dokter Clara verwijderde zich. Haar gang was vast als te voren. Toen den volgenden dag tante Marie in haar keuken bezig was pannekoeken te bak ken, was ze niet weinig verrast haar nicht plotseling haar heiligdom te zien binnen treden. Ik kom bij u, lieve tante, begon Clara, om u te zeggen, dat gij goed hebt gezien. Het metaal was onecht! Wat, riep tante Marie uit, die voor pannekoeken alle opmerkzaamheid had loren. En met een weinig beven van haar stem, maar overigens volmaakt kalm, vertelde dokter Clara Ik heb aan mijnheer Galbuttert geschreven en hem verklaard, dat ik onze verloving als verbroken beschouw. De man, die zijne oude moeder naar het ziekenhuis zendt, in plaats zelf voor haar te zorgen, kan onmogelijk een goed echtgenoot worden! En dan gaat ze naast haar oude tante zitten en stort haar heele hart, dat tot bars tens toe vol is, voor haar uit, want die oude tante, die zooveel levens-ervaring bezit, heeft de plaats eener moeder van af Clara’s jeugd bij haar ingenomen. Dezen keer hebt ge a] uw verstand goed bij elkaar gehad, troost haar tante Marie. In den loop van den winter stierf in het asyl voor ouden van dagen de moeder van advocaat Galbuttert. In de armen van dr. Clara blies zij den laatsten adem uit en nooit heeft ze vernomen, dat ze door haar babbe- l*\i haar zoon zijn verloofde had doen ver liezen. Clara Bruce heeft zich vast voorgenomen, in haar beroep vergoeding te vinden voor het gemis van een eigen huiselijken haard. Dat is ook net als het behoort te zijn, meent tante Marie, daar is nog nooit een vrouw geweest, die twee dingen tegelijk kon doen. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Uitslag verkiezingen Prov. Staten. De verkiezingen hebben in geen enkele provincie de politieke verhouding som” doen gaan. De meeste spanning was nog in Zuid- Holland waar het Vrijdag verkiezingsdag was. In de Staten van Zuid-Holland is de kerkelijke meerderheid thans 45, tegen 37. Er moeten dus minstens vijf zetels veroverd en geen enkele verloren worden, om de meer derheid te verplaatsen. Verder was vooral het oog gericht op Overijsel en op het Eriesche district Franeker. In Overijsel tellen de Staten 47 leden, waarvan tot nu toe slechts 20 tot de kerke lijke partijen behoorden. De uitslag der stem ming is geweest dat in ’t district Almelo twee voorheen niet-kerkelijke zetels thans door kerkdijken worden bezet, waaronder de bekende mr. Sybrandi. Verder kwamen te Enschedé drie liberalen en te Stad Ommen één in herstemming met kerkelijken, voor zetels tot op heden door de liberalen bezet. Zoodat het van de herstemmingen afhangt aan welke zijde in de Staten van Overijsel de meerderheid zal behooren. In Friesland is de meerderheid vrijzinnig gebleven. In Franeker moet de aftredende anti-revolutionair plaats maken voor een sociaal-democraat en zijn de vier aftredende liberalen herkozen. In de Staten van Friesland zal het vrij zeker komen te staan 30 vrijzinnigen tegen 20 kerkelijken. Koudum, 15 Juni. Twee personen alhier hadden hooggaande oneenigheid over varkens- mesten, varkensslachten en varkenshandel. Heel vroeg in den morgen ontmoetten ze elkaar. Kalm-bloed werd heet-bloed, zoo maar, een hooivork zwaaide door de lucht en trof zoo ernstig dat voor den getroffene genees kundige hulp en voor den dader politie-hulp moest worden ingeroepen. Hem. Oldeph. en Nw., 15 Juni. In deze gemeente heerschen in de laatste maanden vrij ernstige ziekten onder de kinderenin onderscheidene gezinnen kinkhoest, dikwijls in hevigen graadeen enkel geval van gevaarlijke keelaandoening (diphterithus en in sommige dorpen hersensongesteldheden) deze laatste meestal met doodeüjken afloop, soms na langzaam verloop. Onder de volwas senen was het ziekte-cijfer niet hooger dan gewoonlijk. Harlingen, 16 Juni. Hedenavond werden hier twee zware tarbotten aangevoerd, wegende te zamen 27 pond. Lemmer, 16 Juni. Een 7-jarig zoontje van den heer Joh. Sterk, vischhandelaar alhier viel Dinsdagmiddag al spelende bij den hoogen walmuur neer in de diepe kolk van de Oude sluis en zonk onmiddellijk. De in de nabijheid wonende slager L. Wierdsma, die het water in de kolk zag opborrelen, vermoedde dadelijk dat er een kind te water zou zijn geraakt. Hij greep een reddingsbaak en had reeds bij den eersten haal den kleinen drenkeling er aan en haalde hem behouden op het droge. Gisteren liep hier door ons dorp een als heer gekleed persoon rond, die na bij een barbier zich te hebben laten scheren, zonder betalen, zeggende ik kom later wel terug, verschillende café’s inliep, iets ge bruikende en dan, als het op betalen aan kwam, zijn schoenen of breukbanden te koop aanbood. De politie, die van deze vreemde handelwijze kennis kreeg, hield den persoon aan, die zijn naam en als woonplaats Amster dam op gaf, wat na telegraphisch onderzoek juist bleek te zijn. Daar tevens geseind werd, dat bedoelde persoon aan zenuwziekte leed, en reeds meermalen onder verpleging was geweest, is hij ’s avonds per nachtboot onder geleide naar zijn woonplaats getransporteerd. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Stavoren, 13 Juni. Door gemiddeld 10 booten werden hier de vorige week pl.m. 140.000 stuks ansjovis aangebracht, waarvoor f 7 per 1000 besomd werd. De enkele visschers, die hun bedrijf naar de Hollandsche kust hadden verlegd, konden het daar al niet veel verder brengen dan hier en keerden alzoo terug, maar toch heeft dit uitstapje misschien zijn goede zijde gehad. Bedoelde visschers toch hebben daar kennis gemaakt met den verkoop bij het gewicht en kwam het hun voor, dat zulks èn voor den'visscher èn voor den zouter de voorkeur verdient. De visch toch zal zorgvuldiger behandeld worden dan nu het geval is, het lastige tellen kan vervallen en de ontvangst zal in zuivere evenredigheid zijn met de hoeveelheid geleverde visch. Te verwachten is alzoo, dat men een vol gend jaar zal aansturen op verkoop bij ’t gewicht. Deze wijze van verkoop moet ’t eerst zijn toegepast in coöperatieve zouterijen. Tzum. Vanwege het bedanken voor eene beroeping naar Harlingen door ds. H. Hase- lager, predikant in de Herv. Kerk alhier, is Z.Eerw. een cadeau van f 100 vereerd uit de kerkelijke fondsen. Workum. Uit de 10 stembriefjes van onwaarde bleek dat er bij sommige kiezers nog een onverklaarbare onkunde heerscht. Op niet minder dan 8 waren de witte stipjes der blokjes allen wit gelaten en aan de andere zijde der namen zwarte stippen ge plaatst, kennelijk met het doel, de candi- daten te stemmen. Voor de rechterzijde gingen hierdoor 7, voor de linkerzijde 1 (geheel) stembrief je’s verloren. Op de andere twee waren (van beide zijden één) zes can- didaten aangewezen of stipjes zwart gemaakt. Den vorigen Zondag is te Broek onder Akkerwoude zekere B. onder de predicatie in de kerk plotseling onwel geworden met het hoofd, zoodat het noodzakelijk geacht werd, den man naar zijn woning te vervoeren». den in in ons zorgd De nimmer opdrogende oceaan van men- schelijke ellende, lijden en zorgen, die in deze cijfers ligt besloten, is met geen pen te beschrijven. Moeten wij dat maar lijdelijk aanzien. Neen! Zoo roepen wij u toe, dat moogt ge niet, want er is een weg om uit dezen verschrikkelijken toestand te geraken. Wij moeten dien machtigen vijand bestrijden door een tot den grond der dingen afgaande gezondheidszorg. Wij moeten leeren inzien, dat ziekte niet als een bliksemslag uit den hemel valt, maar z’n oorzaak vindt in de kleine dagelijksche zonden tegen de gezond heid. Dien kant moet het op! Wij moeten trachten ziekten te voorkomen, dat is veel beter dan ziekten genezen! Laat daarom als een nieuw evangelie overal weerklinken de blijde boodschap: „Gezondheid voor allen Om dien strijd tegen ziekte, en voor ons aller gezondheid te voeren is ieders hulp dringend noodzakelijk. Wilt ge ons helpen? Onttrekt u niet aan deze heilige taak Helpt ons, zooveel als in uw vermogen is! Dit kunt ge doen door als lid of donateur toe te treden tot de „NatuUrbond,” een vereeniging zoo als die in Duitschland reeds meer dan 100,000 aangesloten voorstanders telt, welke Bond wil medewerken aan de opheffing van deze zoo slechte onnatuurlijke toestanden, waaronder het Nederlandsche Volk gebukt gaat. De „Natuurbond” wil zijn ’t middelpunt, waarom allen zich kunnen scharen, zonder onderscheid van stand of richting! Sluit u daarbij aan! Wij rekenen op u! Ge kunt u opgeven bij den voorzitter Dr. Boesnach te Amsterdam of bij den secre taris K. H. Beijlevelt te Zutfen. De con tributie is geheel naar verkiezing, en kan dus geen bezwaar zijn. Stel uwe toetreding niet uit! Uitstel is maar al te dikwijls af stel! Allen op ten strijde voor de goede zaak! In den regel gaat het bekend worden eener verloving met groote verrassingen gepaard men kan nooit recht begrijpen waarom juist Hans zijn Grete of Max zijn Lina huwen gaat. Bij juffrouw Clara Bruce scheen het in derdaad, alsof de liefde met het gezond ver stand aan den haal was gegaan. Deze dame had den leeftijd van zes en twintig jaren. Met een bekoorlijk uiterlijk begunstigd, lag een schitterende toekomst voor haar, want niet alleen was ze cum laude tot doctor in de medicijnen gepromoveerd, maar ook had ze vergunning verkregen tot practiseeren in ’t Duitsche rijk. Haar tante Marie was met de verloving dan ook al zeer weinig ingenomen. Onder tranen zei ze: Je hadt zeker wat beters kunnen doen dan je met dien Galbuttert in Berlijn te verloven en daarmee alle schitte rende vooruitzichten den bodem in te slaan.’ Ja, mijzelf komt het ook wonderlijk voor, lieve tante, antwoordde de dokter blozende. Nog voor een half jaar was mijn beroep mijn een en mijn alles in de wereld en ken de ik geen ander verlangen. Recht en slecht lag de toekomst voor mij en nu Ja, ja, viel tante haar in de rede, een meisje, dat niets beteekent, dat kan gaan trouwen, om voor een man de huishouding te doen en de knoopen aan zijn jas te naaien. Maar jij, Clara, jij bent voor iets boogers en edelers weggelegd. Voor iets hoogers, tante Marie vroeg Clara. Voor iets edelers? Daar vergist ge u toch, tantetje, er is niets hoogers en edelers dan de trouwe gade» van een flinken man te zijn. Onzinmeende tante Marie. Zoo spreekt iedere gans, wier oogen door den glanzenden verlovingsring zijn verblind. Maar mijn be roemde nicht, neen, je stelt me bitter te leur. Wees maar niet bang, tantetje dat ik mijn beroep er om zal veronachtzamen. Henry heeft buiten zijn wetenschap niets in de wereld en ons huwelijk zal nog wel meer dan een jaar op zich laten wachten. Daar om heb ik de betrekking van arts in het armenasyl te Hohenberg aangenomen, en ik zal mijn werk doen, als ware ik niet ver loofd. Dat geloof ik niet, klonk het droog. In mijn jeugd kreeg ik veel geld in handen en aan den klank kon ik hooren, of de daal der valsch of echt was. Nu heb ik in mijn lang leven een groote hoeveelheid, menschen- kennis opgedaan en ik zeg je dit éene, lieve Clara: je Henry Galbuttert is van onecht en antwoordde kortaf 4 Pandbrieven tot den koers van 4’/4 Pandbrieven ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Bolswardsclie Courant PEE AMSTERDAM. DEN HAAG. ARNHEM. HAARLEM. NIJMEGEN. BERLIN.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1