No. 50. Verschijnt Donderdags en Zondags. 43ste Jaargang. Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I 1904. DONDERDAG 23 JUNI. „Het is verboden.” VOOR afzonderlijke 125 lan- glas 1,75 1903 met Ie toonde stères aan- den u H n H n n H g e >t t- n 2226,59’ 2151,98 125,— 652,93 Totaal f 30235,06’ :n t- )3 Gasverlies. De gasproductie van van door particulieren straatverl. fabr. en woning Blijft v. Gewoon onderhoud Ovens met monteering c. Lantaarns d. Onvoorzien kan als zoodanig worden erkend (art. 3, 2c.) Het is verboden te tappen in eeue f 16762,83 - 1122,11 52,51' - 6069,435 - 306,20 - 765,47 f 22670,95 - 965,87 - 5887,87 - 772,52 - 3000,— - 1118,10 253,97 - 251,093 f 34920,3 7 een glaasje sterken Het is verboden te tappen in door W. als verboden kring aangewezen wijken, buurten of straten (art. 2c lOo. Het is verboden te tappen op hier toe voor de verschillende dagen aangewezen sluitingsuren (art. 2c.) llo. Het is verboden te tappen wanneer, „wegens omstandigheden op grond van welke misbruik van sterken drank te vreezen is,” de vergunningslokalen gesloten moeten zijn. Welke die omstandigheden zijn is niet be paald; mist, aanhoudende regen en nat kil weder, dat naar inwendige verwarming doet zoeken, ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. gas en bepaald werd met ingang Maart et. reductie te verleenen op den gasprijs voor het gebruik van gas, verwar men of drijfkracht bij een minimum ver bruik van 4000 Stères per jaar. Het aantal inwoners der Gemeente bedroeg op 31 December 1903 6651. Het gasverbruik bedroeg dus per inwoner 48 Stères. naar lekkage van het aanvang gemaakt en ver- Buizenleiding. De hoofdleiding langs de Polstraat en Jongemastraat werd uit elkander genomen, schoongemaakt en opnieuw weder gelegd. Langs de nieuwe gebouwde woningen in T Plantsoen werd een nieuwe 75 m.m. leiding gelegd. Aan de leiding langs de kade werden enkele herstellingen verricht en een paar lekkages van geringe beteekeuis ontdekt en hersteld. Overigens werd het gewone onderhoud verricht. Nu de Tweede Kamer nagenoeg gereed is met het wetsontwerp tot regeling van den kleinhandel in sterken drank, en tot beteugeling van „openbare dronkenschap,” zooals het in den officieelen tekst luidt, kun nen wij dien arbeid een weinig overzien. De werkelijke considerans had moeten lui den „tot uitbanning des drankduivels” en het loont de moeite eens na te gaan, door welke verbodsbepaling men ons Nederlandsche Parlement in de 20ste eeuw als duivelbanner doet optreden. De bepalingen zijn zóó samengesteld, dat sommige verbodsbepalingen afhangen van een koninklijk besluit, andere van een van Gedeputeerde Staten, weer andere van ge meenteraden; dat vrijstellingen mogelijk zijn, ook al weer van verschillende autori teiten dat op ’t gebied van Satan een soort erfrecht is geschapen en een stelsel van hypo thecaire inschrijvingen, naar dag en uur der inschrijving een voorrecht verleenend, enz. Doch dit alles laten wij buiten bespreking. Zoo ook het feit dat, dank zij sommige buitensporig lange termijnen van het in wer king treden, de combinatie der artikelen doet vermoeden dat onze eeuw reeds ten einde zal loopen als de wet volledig werkt gesteld dat dit ooit gebeurt. Wij willen alleen een greep doen in hetgeen dit wetsontwerp straf- haar cinlF vorhiorli r Grootzand, BOLSWARD. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Drukking. De hoogste drukking, waaronder het gas de fabriek verliet bedroeg 45 m.M., welke na 11 uur, na iugekomen klachten, meer geleidelijk werd verminderd. De dagdrukking bleef 25 m.M. Gasverbruik. Op 31 December 1903 waren 419 gewone gasmeters en 158 muntmeters geplaatst tegen 401 gewone en 150 muntmeters op 31 December 1902. Het verbruik over de geplaatste meters aan 319709 stères, tegen 308929 in 1902, eene vermeerdering van 10780 Stères of 3,4 pet. Ingetrokken werd de reductie voor motoi* te laten dat een zijner reismakkers hem een glaasje sterken drank brengt (art. 16, 5o 39o. Het is den slijter verboden toe te laten dat degeen die bij hem een tweemaats- fleschje heeft gekocht, dit bij hem openmaakt of leeg drinkt (art. 16, 60.) 40o. Het is verboden dat de boer een flesch sterken drank in huis heeft, als zijne vrouw tegen geld melk per glas verkoopt (art. 16. 8.) 41o. Het is verboden dat de verkooper van een huis of de verpachter van een land, den kooper of pachter drank aanbiedt (art. 17.) 42o. Het is verboden in een tuin als Artis of den Dierentuin te Rotterdam meer dan dertig dagen op een jaar ingezetenen, die geen lid zijn, toe te laten, of school kinderen onder leiding hunner onderwijzers (art. 3a, jo. art. 26 bis.) 43o. Het is verboden in de lokalen eener groote sociëteit, welke vergunning heeft tot verkoop van sterken drank, als de lokalen door haar voor een concert of iets dergelijks verhuurd zijn, aan de bezoekers dier concerten of vertooningen een glaasje cognac bij hunne koffie te verkoopen (art. 3a jo. art 36 bis.) Er is nog veel meer verboden, maar het bovenstaande is voldoende om te doen zien, dat de herziene Drankwet de persoonlijke vrijheid op allerlei wijze belemmert. Wij betwijfelen ernstig of naast dit ongewilde resultaat zij wel iets zal uitwerken ter be strijding van drankmisbruik en of hierdoor beter dan door ontwikkeling, verbetering van woning, verheffing van de zedelijkheid en andere niet door verbodsbepalingen wendbare middelen, de opbrengst van jeneveraccijns zal worden gedrukt. Eén cijfer zal stellig toenemen, dat der vonnissen wegens drankwetovertreding. Onder de oude wet bedroeg in 1901 dit aantal veroordeelingen 32,126. Hoeveel zal het wel worden als al die nieuwe verbodsbepalingen hun contingent overtreders er bij gevoegd hebben? Alg. Hdbl. Arn de fabriek v™ FIRMA RL maatschap ot vereemging met anderen eene tapperij te hebben, behalve ingeval van loge menten en sociëteiten (art. 3, 12o.) 4o. Het is verboden eene naamlooze vennootschap te maken tot exploitatie van een groot koffiehuis met vergunning (art. 3, 12o.) 5o. Het is verboden in een gekurkt of ongekurkt fleschje 2 of meer maatjes sterken drank te verkoopendit mag niet anders geschieden dan „in gesloten, over kurk en bovenrand van den hals door metalen doppen of met lak omsloten flesschen, kannen kruiken (art. 1, 6o.) 6o. Het is verboden bonbons te verkoopen met likeur (art. 1, 6o.) 7o. Het is verboden, zelfs aan een loge menthouder met vergunning, den gasten van de in zijn hotel logeerende personen een glaasje cognac te verkoopen (art. la.) 8o. Het is verboden eene tapperij te hebben met te min ruimte, licht en ven tilatie (art. 2b.) 9o. B. en loten te verkoopen of het bedrijf van kapper of barbier uit te oefenen (art. 3, 18o.) 16o. Het is verboden eene tapperij te hebben in een huis waarvan de zolderkamer bewoond wordt door een si uisknecht (art. 3,19o.) 17 o. Het is verboden eene tapperij te hebben in een huis, waarin een scheepsbe vrachter woont of een stevedore, zelfs op de afzonderlijke bovenwoning (art. 3, 19o.) 18o. Het is verboden te tappen in een tuin gescheiden door den weg van het huis, waarvoor vergunning is verleend (art. 4a.) 19o. Het is verboden tapper te zijn als men wegens strooperij bij gerechterlijk vonnis ontzet is van het dienen bij de gewapende macht (art. 3o. 15o.) 20o. Het is verboden sterken drank te verkoopen in eene sociëteit die geen rechts persoon is (art. 3a, 3o.) 21o. Het is verboden eene tapperij of een logement te verbouwen zonder goed keuring van B. en W. of van Gedep. Staten (art. 9, 3, jo. art. 8c.) 22o. Het is den tapper verboden langer dan 3 maanden in het jaar buiten zijne tapperij te wonen (art. 9, 2o.) eene slijterij te en zonder betaald Totaal Uitgaven. Voor Steenkolen Leiding Vrachten Arbeidsloonen Administratiekosten Meters Buitengew. Werken en Onderhoud Voor a. Gewoou onderhoud f Jaarverslag Gasfabriek. Aan het verslag der Gasfabriek over 1903, ontleenen wij het volgende Het gasverbruik nam over 10780 Stères toe. Met het onderzoek buizennet werd een aanvankelijk bleken de proefnemingen trouwbaar te zijn, doch het verliescijfer steeg dit jaar, niettegenstaande enkele herstellingen, aanmerkelijk. Ons onderzoek of de tegenwoordige gas berging voldoende is, blijft nog in onderzoek, daar ook de Directeur met zijne onderzoe kingen en het verzamelen van gegevens nog niet gereed kwam. Dit jaar gaf de berging nog geen ernstige zorg, daar er geen enkele storing in het bedrijf voorkwam en wijl het gas-debiet in de wintermaanden minder groot was dan in het vorige jaar. Gasberging. De nuttige gasberging mag evenals vorige jaren nog gesteld worden op 845 Mko mende over een met 46,2 pet. der gemiddelde etmaal productie der tien drukste dagen, tegen 50 pct. over 1902. Hoedanigheid van het gas. Klachten over het gas kwamen zelden voor. In een enkel geval met grond wegens het niet goed werken der machine, en ook was de klacht gegrond, dat de afname van drukking om 11 uur te sterk zichtbaar was. Overigens bleken de klachten van lokalen aard te zijn. 12o. localiteit, in een huis, toebehoorende aan het rijk, eene provincie, eene gemeente of een waterschap, dus bijv, in erfpacht gegeven, in liet koffiehuis in het Park te Rotterdam, in den Prinsentuin te Leeuwarden enz. (art. 3, 2o.) 13o. Het is verboden te tappen in eene localiteit die voor een openbaren dienst wordt gebruikt, of daarmede binnenshuis gemeen schap heeft (art. 3, 2o.) 14o. Het is verboden te tappen in wacht kamers van stations, van spoorwegen, stoom- booten, tramways of trekschuiten. Eveneens in de wagens of booten dier middelen van vervoer. Uitgezonderd hiervan zijn de restau rants van de Compagnie des Wagons-Lits, de stoombooten DelfzijlEmbden, de stoom tram Breskens-Maldeghem enz. (art. 3, 5o. jo. art. 1b.) 15o. Het is verboden in eene tapperij Qene andere winkelnering uit te oefenen. was volgens aanwijzing den fabrieksmeter 425160 Stères, waar- werden verbruikt 319709 St. is 75,— pet. 49900 11,74 7450 Cond. en verl. 48101 u 11,51 425160 SL is 100 ~pcL Het verliescijfer is gestegen van 9,83 pet. in het vorig jaar tot 11,51 pet. in dit jaar. Cokes. De verkochte 12770 H.L. cokes brachten op f 5887,87 zijnde met inbegrip van klop pen en bezorgen ruim 46,1 ct. per H.L. Bestuur en Personeel. Met het oog op het klimmen der jaren van den cokesrijder L. Lammertsma, werd ter zijner vervanging gedurende de winter maanden P. Alkema aangesteld. Overigens kwam in het dienstpersoneel geen verandering. Tengevolge beklemming van de hand tusschen de ammoniac-schuit en stoomboot werd aan L. Lammertsma vanaf 1 Juli uit- keering gedaan en ten slotte een levenslange uitkeering bepaald van f 2,19 per week. Ook aan G. Dijkstra werd wegens het vallen van de lantaarnladder een paar weken uitkeering verstrekt. Finantiëele Uitkomsten. Ontvangsten. Aan Gas voor Particuliere en Gemeente-gebouwen Meterhuur Cokes Leiding Straatverlichting Teer Ammoniacwater Diversen z3o. Het is verboden hebben zonder vergunning vergunningsrecht (art. 1.) 24o. Het is verboden tegelijk slijter en tapper te zijn, tenzij in gemeenten wier be bouwde kom geen 5000 zielen telt, of buiten de bebouwde kom in gemeenten die dit in wonertal wel hebben (art. 1, 4.) 25o. Het is verboden iemand een glas bier te verkoopen zonder voorafgaand verlof Rplflnnriik Rpripht WUIUIIUI Ijlt UUI lUlll jmelk te verkoopen, wanneer men bij gerech- telijk vonnis ontzet is van zijn kiesrecht .(art. 15, 1 jo. art. 15a 3.) p 27o. Het is aan eene vrouw verboden iemand tegen betaling in gelegenheid te stellen in haar huis een glas melk, spuitwater, of ook zelfs maar gewoon water te drinken, als haar echtgenoot „van bekend slecht levensgedrag is” (art. 15. 1, jo art. 15a 6o.) 28o. Het is verboden eenigen drank een borreltje, een glas kwast, een glas melk, een glas spuitwater, een kop chocolade, zelfs een kopje warme koffie tegen betaling te gebruiken in eene localiteit waarin de handteekening van den gemeenteseretaris of van den griffier der Prov. Staten niet duidelijk zichtbaar is en waarin de Drankwet niet duidelijk lees baar en niet hooger dan 2 meter boven den vloer opgehangeu is. (Het vereischte dat men de wet begrijpt, wordt niet gesteld (art. 13 jo. art. 15h.) 29o. Het is verboden een gezelschap jeugdige fietsers, waarvan er geen boven de 18 jaar is, in een herberg te doen schuilen voor een hen overvallend onweer (art. 15i.) 30o. Het is verboden een stomdronken man, die gevaar loopt onder de automobielen te geraken, in een herberg ten plattelande zijn roes te doen uitslapen (15j.) 31o. Het is verboden arbeidsloonen uit te betalen in eene localiteit die binnenshuis gemeenschap heeft met eene tapperij (15k.) 32o. Het is verboden een kaartje te leggen of andere kansspelen te doen in eene localiteit waar getapt mag worden. (151.) 33o. Het is verboden zonder toestemming van den Burgemeester op de harmonica te spelen op het erf van een boerenherberg. De toestemming kan ten alle tijde worden ingetrokken (art. 151, 2.) 34o. Het is verboden een dienstmeisje van 17 jaar de tafels te doen schoonmaken, of de vloer te doen aanvegen eener tapperij gedurende den tijd dat deze open is (art. 15o4o.) 35o. Het is den slijter verboden zijn zoon van 16 jaar in het lokaal der slijterij eenige werkzaamheid te doen verrichten (art. 15o 4o.) 36o. Het is verboden aan de dochter van een dorpsherbergier, die in stad in be trekking is, haar vader op de jaarmarkt een handje in zijn bedrijf te komen helpen (art. 15o lo. jo. 3.) 37o. Het is verboden als een gezelschap met elkaar per spoor of op een stoomboot reist, dat een der leden aan de anderen sterken drank presenteert. Evenmin mag men een medereiziger die behoefte heeft aan eene hartversterking, kosteloos zijne reisflesch aan bieden als daarin cognac is (art. 15m.) 38o. Het is den tapper verboden als een der reizigers bij het paard blijft staan, toe Straatverlichting. Voor de straatverlichting waren taarns in dienst. Een deel dezer lantaarns werden te 11 uur gebluscht terwijl de overige als nacht- lantaarns bleven doorbranden. Voor de straatverlichting werdgeraamd verbruikt te zijn 49900 Stères gas. De kosten voor aansteken en blusschen bedroegen f 527,70. Door de gemeente werd voor de straat verlichting vergoed eene som van f 3000. Gasproductie. De gedistilleerde 18077 H.L. kolen brach ten op 425160 Stères gas of bijna 23,52 Stères per H.L. De grootste productie was op 3 Januari met 1930 Stères, tegen 2040 in het vorige jaar. van 1 l l Bolswardsche Courant AA ff n ft !f H H n 3

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1